Rapport Sudergoa wijst nieuwe wegen katoen 1970 Kindermode in Gabe Skroar I De toekomstige ontwikkeling van de Zuidwesthoek van Friesland Drs. P. Groot schreef lijvig rapport in Ill II I» llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll N llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Afscheids- II groet II Fan de Mart iny loer Vignet op de auto Actie zwembad II Meer psychiatrische ver p 1 eeghuizen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel» - DINSDAG 24 FEBRUARI 1970 109e JAARGANG No. 15 s. Bols- 'H IB streek in de •d Hwat haf ós hjoed to sizzen V. DINGEN, DY’T HINGJEN BLIUWE Tj de J. Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Groter omzet, drukker zaken Krijgt men door reclame maken Wilt ge dat uw zaak rendeert Zorg dan dat ge adverteert Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vltg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 fsl J044 Na 18.30 uur 2660 at 2335 (051571 schillende regio’s in Nederland. Er wordt op gewezen dat het huidige regionale beleid van de Rijksoverheid te weinig aandacht besteedt aan de relatie tussen regionale en nationale ontwikkelingen en op wankele economische grondsla gen berust. De groei-impulsen uit het recente ver leden in de Zuidwesthoek kunnen als volgt worden aangeduid: De bevolkingsgroei in de Zuidwesthoek blijft achter bij de nationale groei; met name de plattelandsgemeenten laten ’n bevolkingsafname zien. De stagnerende bevolkingsgroei wordt veroorzaakt door de grote vertrekover- schotten van de laatste decennia. In verschillende gemeenten van de Zuid westhoek kan een sterke veroudering van de bevolking worden geconstateerd. werkgelegen- dat het aan- Twee speelpakken ontworpen door Bar bara Farber in soepelzachte katoenen scrubbed denim, onverslijtbaar en pro bleemloos in de was. De jongen draagt een oranje mouwloze overall met ritssluiting. De halfronde opgenaaide zakken zijn oranje en beige gestreept. Ook in de combinatie blauw- beige verkrijgbaar. Het speelpak van het meisje is beige, met oranje strepen. De halfronde zakken zijn afgezet met een oranje bies. Schou ders en korte mouwen zijn ook oran je. Ook dit model, met rissluiting, is verkrijgbaar in beige met blauw. Op de voorgrond: mouwloze vesten voor hem en voor haar gecombineerd met lange broek of bermuda, 't Meisje heeft ’n koordgamering aan de zijkanten en knopen van voren. De jongen heeft ook aan de zijkant van de broek een koord garnering. Verder twee grote zakken op het vest en op de rug een ritssluiting. Staande: een tweedelig matrozenpak met grote platliggende kraag, koordgarne- ring en opgestikte zakken. Voor deze drie modellen koos Barbara Farber katoen omdat het luchtig is, ab sorberend, prettig om te dragen en sterk. De stof is scrubbed denim in blauw of steenrood. Het voorjaar kwam Een vergeten rijk Veranderde In voorjaarslijk. Door sneeuw bedekt Een oude schuur Als afscheidsgroet. In een zonnig uur. Haast speels tot aan Het laatste uur Opgelost door het Zonnig vuur. Een elfen-schaar Van koning Winter Dwarrelende sneeuw Gelijk een vlinder. Een sprookjeswereld Dreef voorbij De wit bekroonde Bomen rij. Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Men kin de minsken bioardielje nel de dingen, dêr’t se foar yn de rige stean geane. a1 in kear of hwat haw ik hjir en der de opmerking makke, dat de priis fan it nüngda kréft- of koartfoer, meast as koekjes of brokjes.yn it Suden fan it lan in daelder of twa goune soms, leger lei dan hjir. En stéfést krige ik dan as andert, dat dit kaem omt hja tichter by Rotterdam sieten, folie mear bargen en hinnen hiene, sadat hja ek simmer- deis in fikse ófset hienen en dêrneist ien koöperaesje, omdat de boeien dér meast 1 d, )7 K ,1c u te u je .v. to iel id .st en de ta e- a- 1J- j- in li ft et 1- ij’ ir ti- ’t ■n i- kere voorkeur uitgesproken. Aanbevolen wordt over te gaan tot de instelling van een streek-economische dienst, een streek-onderwijsdienst en een streekrecreatiedienst. Aan de democratisering zal in het ka der van de streekontwikkeling daarom grote aandacht moeten worden besteed. Op verschillende van deze facetten, voor een groot deel van ons lezersrayon van overgroot belang, hopen we in ’n aan tal artikelen in de kamende maanden na der terug te komen. Nog deze week zullen alle auto’s Bolsward en daarbuiten Het rapport behandelt de region, pro blemen van de Zuidwesthoek van Fries land, een streek welke aan de noord kant ruwweg wordt begrensd door de Rijksweg 43 van de Afsluitdijk tot Joure en aan de west- en zuidk. door de IJsselmeerkust van Lemmer tot de Afsluitdijk. Dit gebied heeft een totale oppervlakte van omstreeks 72.000 ha. en telt plm. 90.000 inwoners. Dit inwoner tal woont in meer dan 100 woonker nen v. zeer uiteenlopende grootte, waar van er slechtes 7 een inwonertal van meer dan 2000 tellen. De bevolkingsdichtheid per km2 is voor Nederlandse begrippen vrij gering n.l. 133 inwoners per km 2. (geheel Ne derland 379 inwoners per km2). Als strategische indicaties van de re gionale problematiek van de Zuidwest hoek worden genoemd de inkomensach terstand p. hoofd van de bevolking, ver geleken met het nationale gemiddelde en het incompleet leefmilieu, samen hangend met de geringe urbanisatiegraad van het gebied. Ten aanzien van de inkomensachter stand wordt geconstateerd dat het ge middeld inkomen per hoofd van de be volking in de Zuidwesthoek tussen 1950 en 1963 is gedaald van 87 pct. van het nationaal gemiddelde tot 77 pct. van het nationaal gemiddelde. Ten aanzien van het incomplete leef milieu wordt gewezen op het ontbre ken van een stedelijk milieu in de streek of op korte afstand daarvan. Op basis van een analyse van het tot dusver gevoerde regionale beleid wordt gepleit voor gedifferentieerd onderzoek v. de ontwikkelingskansen van de ver- fan ien kleur binne. Ik leau, dat alle trije argumenten in kearn fan wierheit hawwe, mar it bliuwt yn myn efterhol- le hingjen, dat it foer hjir net goedkeap is en dat it mooglik wêze moat om de situaesje op dit punt In stik to forbet- terjen. Yn dy miening waerd ik in wike- mannich lyn bifêstige troch it jierfor- slach fan de Oankeapkoöperaesje fan de ABTB yn de Noardeastpolder. Deryn skriuwt it bistjür: „Wij zijn tot nu toe erg gelukkig met de eigen veeyoerfabrikage. Een regel matige prijsvergelijking bewijst ons, dat we het prijspeil van het zuiden van Ne derland evenaren. De C.L.O.-controle-uit- slagen met als resultaat: klasse I: uit muntend, bewijst dat dit niet ten kos te van de kwaliteit gaat!” Nou is de polder al efkes tichter by Rotterdam as Fryslan, mar net folie en mei hinnen en bargen sitte hja ek gunstiger. Derby hawwe hja foardielen yn de greatte fan de bidriuwen en de goede lizzing fan de pleatsen oan hur- de wegen. El: binne der gjin aide relaes- jes mei doarpsfoerkeaplju, famyljele- den of goekunde. De polderboeren kin- ne goed rekkenje en sitte har bistjür en bihearder wol op ’e lepel, jo hoe- ge der net mei moaije praetsjes oan to kommen. Sa binne hja nou drok dwaen- de om de beide koöperaesjes (ABTB en Cebeco) byinoar to bringen. As dit slagget. hoege wy tonei net mear üs óf to setten tsjin it suden fan it lan, mai kinne wy yn de polder tichte- gertogere omvang in de Zuidwesthoek dan in Nederland. Het effect van deze afwijking kan wor den geconstateerd in de afname van de beroepsbevolking van de periode 19471967. Met betrekking tot de heid kan worden gesteld tal arbeidsplaatsen m de agrarische sec tor van de streek tussen 1947-’67 aan zienlijk is gedaald. Tot 1980 kan een afname worden verwacht tot plm. 4500 arbeidsplaatsen. Ten aanzien van de industriële werkge legenheid doet zich een sterke concen tratie voor in de stedelijke gemeenten van de streek. De dienstensector in de Zuidwesthoek vertoont een belangrijk lager groei-in- dexcijfer (107) dan het vergelijkbare na. In verband met het nog steeds toene mend tal geestelijk gestoorde bejaar den, voor wie opname wordt gevraagd, heeft de stichtingsraad van de „Stich ting Nieuw Toutenburg”, die een tehuis exploiteert te Noordbergum voor hen, die bijzondere hulp behoeven, in principe be sloten tot de bouw van twee psychia trisch geriatrische verpleegtehuizen met elk 225 bedden te Leeuwarden en te Sneek. Er zullen zo spoedig mogelijk voorbe reidends stappen worden genomen, die tot verwezenlijking van de plannen kun nen leiden. Tot deze voorbereidende stap pen zal ook behoren het plegen van over leg over coördinatie, spreiding, taak verdeling en dergelijke met hen, die zich op hetzelfde terrein bewegen. De stichtingsraad geeft de voorkeur aan het bouwen van enkele nieuwe tehui zen boven uitbreiding van de bestaan de inrichting te Noordbergum, omdat deze inrichting dan te massaal zou wor den, de excentrische ligging voor de be zoekers steeds bezwaarlijken wordt, het personeel van steeds grotere afstand zal moeten komen en dus moQilijker aan getrokken zal kunnen worden en de af stand tot klinische centra een steeds gro tere rol zal gaan spelen. De keuze viel op Leeuwarden en Sneek als vestigingsplaatsen, omdat de nood in Leeuwarden en in de Zuidwesthoek relatief het grootst is. Bovendien waar borgt plaatsing van de nieuwe tehuizen in een grotere plaats samenwerking met een algemeen ziekenhuis en een psychia trische afdeling, hetgeen van wezenlij ke betekenis is gebleken. De behoefte aan bedden voor verple ging van geestelijk invalide bejaarden is in Friesland groot. Zelfs de meest opti mistische verwachtingen komen nog steeds op ongeveer 1200 bedden. In het ongunstigste geval is de behoefte zelfs geschat op 2700 bedden. Beschikbaar of binnenkort beschikbaar zijn 620 bedden, te weten in Nieuw Toutenburg 280, Talma Huis Veenwouden 170, Bertilla Drachten 60. Nieuw Lindenoord Wol- vega 50, Bloemkamp Bolsward 60. de kij gefaren meibringt. Slakkemoal en super bringe beide ek oare needsaeklike stoffen mei, binam- men slakkemoal mei syn magnesium, mangaan, cobalt ensfh. Graech soe ik hjir pleitsje wolle foar in reedlik fosfaat-gebrük dat op klaei mei super en slak, mar op de lichte grou- nen mei slakkemoal in kostlike mest stof hat. Boppedat is de priis fan it fos faat tige gunstóch. Yn de leste tsien jier is der sahwat 1 persint per jier by- komd, dat mei dus gjin namme ha. Trou wens de stikstof bliuwt ek op in leech peil sitten. Dat sil wol mei de reden wêze, dat dit artikel net sakke is yn kolo’s. En fanseis it lit him daliks sjen. Foar de kundige boer, dy’t de hegere opbringst fan swier bimeste perselen óf op tiid ünder de kij óf op in krekte wize wit to biwarjen, sit by de priis- forhaldingen fan hjoed noch in bilang- ryk foardielyn heger kunstmestgebrükt. Mar dan deskundich opset en net al linnich de stikstofsek brüke. Dat is li ke funest as al to faek mei jarre op itselde lan komme, sünder fosfaat. Sok lan wurdt dan jier ta jier minder en hyltyd mear stikstof. Sok lan wurdt freget omdochs noch hwat to liken plondere en bidoarn. Mei kali kin it hjir hiel hwat lije troch de grounaerd, de jarre en de dong, mar it fosfaat kin in goede boer net misse. in moeten zijn voorzien van een vignet, druk zwart op geel, prijs f 1.per stuk. Aantal 5000. Wij vragen alle garagebedrijven, benzinehouders, tankstations aan deze actie te willen meewerken. Onze op zet: „er komt geen auto weg uit Bols ward of hij heeft een vignet op de ach terruit.” Het rapport, dat drs. P. Groot in opdracht van de Stichting Sudergoa heeft uit- jebraeht, is bepaald geen vlugschrift en het is ook niet zomaar uit de lucht komen vallen. De problematiek van de Zuidwesthoek van Friesland op onderscheiden terrein la het laatste decennium reeds enige malen onderwerp van studie en onderzoek geweest. (E.TJ.F.-rapport, struktuurschets van het Merengebied, P.P.D.-nota om trent de ruimtelijke ontwikkeling van het Friese platteland). Hoewel de gegevens hierin verwerkt tot op zekere hoogte hun bruikbaarheid hebben bewezen, kon toch niet gesproken worden van een algemene aanpak, waardoor een duidelijk perspectief voor het streekbeleid ontstond. Daar komt nog by dat er de laatste jaren nogal wat nota’s zijn verschenen, die voor onze regio ook van belang zijn, zoals o.a. de nota „het Noorden op weg naar het jaar 2000” en de nota „Ontwikkeling Noorden des Lands”. Om nu al deze zaken eens met elkaar in verband te brengen, te analyseren en ran kommentaar te voorzien, besloot de Stichting „Sudergoa”, in overleg met de gemeentebesturen, tot het laten samenstellen van een rapport over de Zuidwest hoek van Friesland. Niet in de laatste plaats wil het rapport aan het rechtespersoonlykheid bezittend lichaam „Zuidwest Friesland” bouwstenen aandragen om te komen tot een dis cussie en gedachtenvorming omtrent de taakstelling en het groeiperspectief van de Zuidwesthoek van Friesland. parken van beperkte omvang en aan de ontwikkeling van het tweede woning- bezit. Als alternatief voor het huidige plano logische beleid van de provincie zou ge dacht kunnen worden aan de uitbouw van een streekstad Sneek-Bolsward. Als basiselementen voor een adequaat woon- en leefmilieu warden genoemd ’n hoge kwaliteit van het woonmilieu, een zo hoog mogelijk niveau van voorzie ningen op bereikbare afstand, recreatie ve voorzieningen en snelle en frequen te vervoersmogelijkheden binnen de streek. Op basis van het geraamde inwonertal in 1980 en rekening houdend met te vervangen woningen wordt de maxima le behoefte aan nieuwe woningen tot 1980 geschat op 5000. Gepleit wordt voor de oprichting van een bouwteam. Op basis van de verwachte ontwikke ling in de gebiedsdelen van de Zuid westhoek wordt ’n voorzieningenpakket voor de streek aangegeven. Een streek beleid op sociaal-cultureel terrein zal noodzakelijk zijn. Het scheppen van een stedelijk milieu In de Zuidwesthoek wordt als een be langrijke stimulans voor de streekont wikkeling aanbevolen. Een efficiënte streekarganisatie wordt als een belangrijke voorwaarde voor de streekontwikkeling gezien, In dit ka der wordt gepleit voor een reorganisa tie van de huidige bestuurlijke inde ling van de Zuidwesthoek, mede om tot een meer uniforme dienstverlening van de gemeenten te komen. Als mogelijke oplossingen worden genoemd: handhaving van de huidige situatie en een grotere samenwerking in het orgaan „Zuidwest Friesland”, beperkte samen voeging tot 4 of 5 gemeenten, districts- of gewestvorming of het vormen Van één streekgemeente. Voor de laatste 2 oplossingen wordt door de samensteller van het rapport een ze- by sjen, hoe’t it moat en kin Lit üs hoopje, dat it ek yn Fryslan hoe lan ger hoe mear slagje wol om it krêft-, foer op de priis to bringen, dy’t op oare plakken ek jildt. Foar de oankeap fan kunstmest wie it öfroune jier grif net gunstich. Mei de stikstof wie it wol aerdich, allinnich de CAF sakke in pear prosint, mar mei de wichtige fosforsürmeststoffen wie it it foargoed mis. De frjentsjerter Lanbou- koöperaesje (FLC) sakke fan 916.865 kilo nei 747.418 kilo. By de CAF waerd mear slakkemoal forkoft (283.958 ki lo) mar net minder as 1.259.856 kilo super minder. In lytse miljoen kilo minder fosforsür- mest allinnich al by de CAF. Ek yn de polder wie 14 persint minder fosfaat struid, mar tagelyk bilangryk mear gearstalde meststoffen, sadat hjir de rekken minder düdlik is. Wol stiet fêst, dat der oer de hiele liny minder fosfaat brükt is. Ik achtsje dit net in goed ding. Wol sille der hjir en der stik ken lan wêze, dy’t in jiermannich mei minder fosfaat ta kinne, mar oer it al- gemien is it krekt it fosfaat, dy’t it yn- tensive buorkjen yn it goede spoar hél de moat. It fosfaat is like ünmisber as de stikstof, mar hja is biskiedener fan aerd. Stikstof jowt daliks gers, djipgrie- ne kleur en glans, mar it fosfaat jowt in tichte seadde, folie ündergers, fyn hea en by it nijgers aerdich hwat klaver. Sünder fosfaat wurdt de frucht to geil en to flanterich, hwat ek foar tianale groei-indexcijf (129). In de ste delijke gemeenten benadert de toena^ me van de dienstensector de nationale toename.In de gehele streek is de stu wende dienstensector sterk onderverte genwoordigd. In verband met de hoge vertrekover- schotten is de arbeidsreserve in de Zuid westhoek steeds laag geweest. De ge meente Sneek vervult een belangrijke werkfunctie voor de gehele streek (bij na 70 pct. van de pendel op Sneek is afkomstig uit de gemeenten van de Zuidwesthoek). Op basis van deze ontwikkeling wordt voor de gehele Zuidwesthoek een inwo nertal geraamd van 98.000 in 1980. De ontwikkeling van de gemeente Sneek is volgens drs. Groot een belangrijke groei-impuls voor de gehele Zuidwest hoek. Vermelde gemeente zal moeten fungeren als scharnierpunt voor de ont wikkeling van de streek. Aanbevolen wordt andere, in beginsel aanwezige groei-impulsen (b.v. ward) verder te ontwikkelen. Ten aanzien van de economische struc tuurverbetering wordt gewezen op ge ringe industriële verscheidenheid van de Zuidwesthoek, op de overheersende po sitie van het kleinbedrijf en op het ont breken van industriële niveauverhoging. Met betrekking tot het onderwijs wordt aanbevolen grote aandacht te besteden aan de doorstroming naar het v.w.o. (voorbereidend wetenschappelijk on derwijs). Een streekonderwijsraad zou goede diensten kunnen bewijzen bij het onderzoek, de coördinatie van initiatie ven en de stimulering terzake van de doorstroming. De recreatieve ontwikkeling van de Zuidwesthoek noemt het rapport van toenemend belang. Aanbevolen wordt, op basis van de structuurschets voor de re creatieve ontwikkeling v. 't Friese Me rengebied, tot grotere concentratie van recreatieve voorzieningen te komen. Ook aan de organisatorische aspecten van de recreatieve ontwikkeling zal grote aan dacht moeten warden besteed; de stich ting van een streek-recreatiebedrijf ver dient volgens de samensteller, nadere overweging. In de komende jaren zal de Zuidwest hoek, voor de verdere ontwikkeling, goeddeels op zichzelf aangewezen zijn. Dit houdt in dat vanuit de streek ge zamenlijk gewerkt zal moeten worden aan de bestaande groei-impulsen. Een De leeftijdsgroep van 25—44 jaar is van .overloop’ uit de Randstad Holland naar het gebied valt voor alsnog niet te ver wachten. De mogelijkheden voor een woonfunctie van de Zuidwesthoek die nen in dit licht te worden bezien. Ten aanzien van de interne, ruimtelij ke ontwikkeling van de streek wordt ge wezen op de potentiële groeimogelijk heden, enerzijds van de gehele noord rand van het gebied (de lijn Makkum- Bolsward-Sneek), anderzijds op de ont wikkeling van Lemmer aan de zuidrand van het gebied. In deze regio’s kan de sterkste bevolkingsontwikkeling wor den verwacht. Het tussenliggende plat telandsgebied biedt goede mogelijkheden met betrekking tot de recreatieve ont wikkeling. Aanbevolen wordt met be trekking tot het platteland in de Zuid westhoek aandacht te besteden aan de dorpssanering, het scheppen van natuur- Bolswards Nieuwsblad fcx. «r at w

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1