Felle strijd het „neutrale” Laos Gabe Skroar Aktie Zwembad Wat 3 in verder leeft er in en met onze aktie Nixons buitenlands beleid: Zakelijke benadering i èi JU- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hwat hat Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vrouwen- E s 8 8 I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND wereldsgebedsdag ^O ^w»**** W»- AKTIE ZWE M BAD 7- VRIJDAG 27 FEBRUARI 1970 109e JAARGANG No. 16 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Compromis in Jordanië Specificatie: Grontmij. n.v. te De Bilt: üs hjoed to slzzen f 40.702.88 Hoe mear parkearplakken, hoe mear auto’s der komnie, it giet der krekt f 5300.— Noto d.d. 30-4-1965 mei as mei douwefuorjen. f 3409.35 Vereniging Ned. Gemeenten Den Haag f 650.— FINANCIEEL OVERZICHT Totaal f50.062.23 Strjjd in Laos te praten”. Overzicht: Overleg in Oost-Berlijn Het comité Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag spaarbankboekje een bedrag Dit bedrag Is overgemaakt Zwembad”. Hartelijk dank. u storten op giro 880436 AMRO-bank, rekening Aktie Zwembad. Hebt u uw bijdrage gedaan, doe dan mee aan de diverse acties zoals raamaffiches, vignet tes, loten met als hoofdprijs een prima koe enz. Bij deze acties gaat het om een gulden en zoals u allen weet maken vele le goldens bij elkaar een rond en groot bedrag. Informatie over de uitgave van f 50.000 Nota d.d. 17-6 1963 9-6 1964 25-5 1966 f300.— f200.— f 150.— neem con- Telefoon •B- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tri. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De nullen meitsje de miljoenen, as der mar in ien foaropgiet. Rijksinstituut voor Drinkwatervoor ziening te Den Haag Nota d.d. 31-12-1968 f 92931,63 27812,41 250,— 1000,— 3000,— 124994,04 f 25005,96 Bolswards Nieuwsblad Van der Berg, electriciteltszaak, Sne- kerpoort geeft 5 cent per verkochte gloeilamp aan 't Zwembad. Deze actie loopt van 25 februari tot 20 maart. Drie meisjes uit Longerhouw en Schet- tens gaan met een pop langs de deuren. Voor een gulden mag men vier keer ra den naar de naam van deze pop. Op brengst voor het zwembad. De zesde klas van de openbare lagere school ging sneeuwruimen en bracht f 37,50 naar het zwembad. De heer Van der Veen uit Wieuwerd stortte tien gulden op onze rekening en hoopt nog eens een duik in het zwem bad te maken. Een werknemer met zes kinderen stort te f 80. Zo was het immers aangege ven door het actiecomité. Hulde. Koop geen zeep. Er staat een zeepactie op stapel. Het actiecomité houdt op donderdag 5 maart om 19.30 uur een bespreking in De Doele met bestuurderen van Dorps belangen uit omliggende plaatsen. Ook zij kunnen straks van ons zwembad pro fiteren. Er wordt hard gewerkt aan de openba re boedelverkoop op zaterdag 14 maart. Vooral voor de bewoners buiten Bols ward: koop 'n lot van f 1,- en win een heuse koe. Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 We hopen dat degenen die nog aarzel den met hun bijdrage vanwege deze „vage” post nu over de „bassin”rand zullen komen. Onze dank. Saldo per 24-2-’7O huis aan huis actie burgert) bond van kath. werknemers Koopmans NV Hanze avondschool Totaal Nog bij elkaar te brengen (excl. toezegging van de fa. Jorritsma). We mogen niet verslappen. We zijn er nog lang niet. Maar we zijn wel op de goede weg. Wie nog geen bijdrage ge daan heeft, doe dit nu. Alle bankinstel lingen in Bolsward hebben een reke ning: Aktie Zwembad Bovendien kunt In Jordanië hebben koning Hoessein en leiders van de Palestijnse commando- orgamsaties ’n akkoord bereikt waar door althans voorlopig een einde is gekomen aan de crisis in dit land en het gevaar voor een burgeroorlog is af gewend. Het bereikte compromis houdt onder meer in, dat de commando’s in de steden niet langer in het openbaar wapens zullen dragen, en dat anderzijds de eigen commando-politie, en dus niet de Jordaanse autoriteiten ervoor zullen zorgdragen, dat de commando’s zich min of meer houden aan de Jordaanse wet ten. Afgewacht dient te worden of met dit akkoord de crisis tussen regering en guerrillastrijders nu definitief is opge lost. Wel kan nu al vast worden ge concludeerd, dat althans in dit stadium, hetgeen de houding van de commando’s betreft, het standpunt van de gematig de guerilla-organisaties heeft gezege vierd. Het door dr. Habasj geleide Volks front voor de bevrijdi-ng van Palestina is met enkele zeer exterme organisaties voorstander van de omverwerping van conservatieve Arabische regimes zoals dat van Hoessein. De meer gematigde commandogroeperingen, waaronder El Fatah van Jasser Arafat, zijn welis waar wel geporteerd voor een zo groot mogelijke mate van bewegingsvrijheid voor de Palestijnse commando’s in de Arabische landen die hen herbergen, maar willen de daar heersende regimes ongemoeid laten, ’n Voorname beweeg reden voor deze houding is ongetwijfeld de vrees, dat Israël bij een door de com mando’s veroorzaakte omwenteling in een Arabisch buurland zich hoogstwaar schijnlijk tot ingrijpen genoopt zou zien. heeft nu ook wat de verhouding met Oost-Duitsland betreft tot een eerste re sultaat geleid: Bonn en Oost-Berlijn zijn overeengekomen, dat op 2 maart hoge ambtenaren van beide regimes in Oost- Berlijn bijeen zullen komen om een ge sprek voor te bereiden tussen bondskan selier Brandt en premier Stoph. Te ver wachten valt, dat dit eerste topgesprek tussen beide Duitse regimes weinig zal opleveren, op z’n hoogst de afspraak om een serieuze dialoog te beginnen. Een volledig akkoord lijkt voorl. niet te verwezenlijken, aangezien de doelen, die elk der twee partijen voor ogen staan te ver uiteenliggen. West-Duits- land wenst, zoals het dat ook met Rus land en Polen nastreeft, een niet-aan- valsverdrag met Oost-Duitsland te slui ten. De Oostduitsers stellen, dat Bonn daartoe eerst moet overgaan tot volken- rechtel. erkenning van hun staat, com pleet met uitwisseling van ambassa deurs, Brandt wil echter zo ver niet gaan. Hij staat op het standpunt, dat er weliswaar twee Duitslanden zijn, maar slechts één Duitse natie, en hij wil dan ook tot afspraken met Oost-Berlijn zien te komen, die kunnen voorkomen, dat de twee Duitslanden verder uit elkaar zul- Dit nadruk leggen op een zakelijke be nadering van de wereld en haar proble men is uiteraard voor een groot deel een gevolg van de gebeurtenissen in Vietnam. De Vietnamese strijd heeft het machtige Amerika doen inzien dat ’t tot veel, maar niet tot alles in staat is. De zakelijke buitenlandse politiek houdt in, dat Amerika zijn overzeese verplichtingen gaat beperken: vooral in Azië, waar Amerika zijn grondstrijd krachten zal terugtrekken. Boven de be trokken Aziatische landen zal wel het amerikaanse atoomschild worden ge handhaafd; zij zullen ook economische en militaire bijstand kunnen blijven ont vangen, maar de Amerikaanse soldaten zijn met langer beschikbaar. Uit Nixons rapport aan het Congres blijkt overi gens, dat deze zogenaamde Guam-doctri- ne (Nixon kondigde deze politiek vorig jaar al aan in een rede op het eiland Guam) niet volledig van toepassing zal zijn op Europa. Er zullen Amerikaan se grondstijdlkrachten in Europa gele gerd blijven, maar het is niet uitgeslo ten, dat de huidige omvang ervan wat zal worden ingekrompen. Nixons nieuwe opvattingen zijn mede gebaseerd op de veronderstelling, althans de hoop, dat Washingtons bondgenoten daar waar Amerika zich ten dele terug trekt zelf de leemtes zullen aanvullen, en dat Rusland bereid is de Amerikaan se politiek van machtsinkrimping en on- derhandelingen met een soortgelijk be leid tegemoet te treden. Dat betekent, dat ook deze zakelijke politiek waarvoor Nixon gekozen heeft niet geheel zon der risico’s is. De Ostpolitik van bondskanselier Brand het streven naar meer ontspanning met Oost-Europa, met name de Sow- jet-Unie, Polen en Oost-Duitsland President Nixon, die in zijn boodschap van enkele weken terug aan het Ameri kaanse Congres over de „State of the Union” toen in hoofdzaak de binnenlandse politiek onder de loep had genomen, heeft het Congres nu ook een verslag over het buitenlandse beleid voorgelegd. In dit omvangrijke document werkt de Ame rikaanse president èen stelling nader uit, die hij vorig jaar in redevoeringen al enkele malen had verkondigd: het tijdperk van de confrontatie ligt achter ons, en dat van onderhandelingen is begonnen. Nixon bepleit een zakeljfke buitenlandse politiek, en met name een zakelijke benadering van het conflict tussen Oost en West, waarbjj moet worden afgestapt van de zwart-wit-tegenstelling tussen „goe de" en „slechte” landen, zonder dat men overigens de grote ideologische geschil punten uit het oog gaat verliezen. Enkele collectanten kregen vragen over de reeds gemaakte uitgaven door het zwembadbestuur. Wij hebben ons tot ’t zwembadbestuur gewend en gevraagd om uitvoerige uitleg over deze uitgaven. De heer Jager, directeur van de AMRO- bank en sinds kort penningmeester van het zwembad, heeft ons volledige inza ge in de boeken gegeven. Wat is nu het geval. In het financieringsschema van het te bouwen zwembad is een post opgeno men van f 187.500 voor z.g. cultuur technische werkzaamheden. De tot nog toe verrichte werkzaamheden zijn nu reeds betaald. Betaling vond eerst plaats na akkoord bevinding van de Dienst Ge meentewerken. Bijgaand vindt u een specificatie van al le betalingen. Al deze betalingen zijn door ons gecontroleerd, alle nota’s nage keken, kortom er was hier sprake van een juist en correct beleid. Ien groeien. Het Westduitse streven is gericht op „verlichtingen op het mense lijke vlak”, zoals een duidelijke rege ling van bezoeken tussen inwoners van de beide Duitse staten, en van een vrij verkeer via Oostduits gebied tussen de Westduitse Bondsrepubliek en West- Berlijn. f 2000.— f 11723 f 6642.43 f 18423.19 f 1676.82 f 237.44 In de krant van 24 februari j.l. heb ben' wij u beloofd de resultaten bekend te maken van de huis aan huis collec te actie. Bij de telling van woensdagmid dag was de stand f 27.812,41. Dat is fan tastisch, temeer als we ons realiseren dat nog niet alle straten hun bijdrage heb ben ingeleverd. Bovendien zijn er nog tal van burgers die nog moeten storten. De reacties van de collectanten varieerden van „een geweldige ontvangst aan de deur” tot „we kregen nauwelijks de tijd Ook de opbrengsten per straat vertoonden grote verschillen. Er was een wjjk met ruim f 4000, een an dere straat bracht f 10 oip. Toch mogen we stellen dat in het geheel gezien de ze straatactie volkomen geslaagd is Dank brengt het actiecomité aan alle milde gevers, maar ook aan de ijverige collectanten. De Nederlandse Bond van Kath. Werk nemers in de Bouwnijverheid, afd. Bols ward besloot in jaar jaarvergadering een bedrag van f 250 af te staan aan het zwembad, onder het motto: „Vandaag wat minder feest, voor het zwembad het meest.” Koopmans NV, machineriën en appara- tenfabriek belde staande de vergadering van de personeelsraad het volgende be richt door: „Uit het sociale fonds van het bedrijf, hetwelk in stand gehou den wordt door 50 pet. bijdrage van het personeel en 50 pet. bijdrage van de directie, wordt een bedrag ter be schikking gesteld van f 500.Dit be drag wordt door de directie verdubbeld. Met andere woorden: we mogen f 1000 toevoegen aan het totaal. Hulde. Bijzonder sympathiek is de geste van het bestuur van de voormalige Hanze- avondschool. Na de opheffing van ge noemde instelling stond er nog op een van f 3000. op „Aktie Nota d.d. 1-3 1963 6-10 1964 19-1 1965 13-4 1966 22-7 1968 2-5 1969 In alle landen van de wereld waar chris tenen wonen, zullen ook dit jaar weer op vrijdag 6 maart miljoenen vrou wen samen komen om zich voor God te buigen. Het is steeds weer wonderlijk hoe elk jaar christenvrouwen uit zovele landen van welke structuur ook uit eenzelfde gevoel van afhankelijkheid van God zich voor Hem willen schik ken met eenzelfde liturgie uit be zorgdheid voor de wereld, voor het ei gen land, voor de eigen omgeving. De liturgie vindt elk jaar zijn oorsprong in een ander land; die voor dit jaar werd samengesteld door: Een maat schappelijk werkster uit de negerwij- ken van New York; een blanke Ame rikaanse; een lerares uit India; een Egyp tische huisvrouw; een jonge theologe uit de Philippijnen. „Houdt moed”, (Jes 41 6) is het hoofd thema. De grote kracht van het wereld- gebed schuilt hierin, het gevoel dat er, als je ’s morgens opstaat, in landen aan het andere eind van de wereld al vrou wen bezig zijn m. dezelfde liturgie waar aan je later op de dag zelf zult deel nemen. Zo vallen de grenzen weg en ontstaat een eenheid die alle verdeeld heid en kerkelijke scheidsmuren te bo ven gaat. Het is God zelf die ons het gebed gaf, als een weg tot Hem en tot de ander. Bidden is ons bevolen en heeft ook iets met dankbaarheid te maken. Mógen we het dan nalaten Evenals vorig jaar is ook nu een koor tje gevormd ter ondersteuning van de samenzang dit zal het geheel ten goede komen. De instelling van deze gebedsdag is vol komen oecumenisch, wij verwachten dus graag zeer veel christenvrouwen om sa men te bidden, samen te zoeken naar nieuwe wegen om anderen te helpen. Laat dus straks uw plaats niet leeg zijn, maar komt u allen, vrijdag 6 maart naar het gebedsuur in de doorpsgez. kerk, om 8 uur ’s avonds. Dan vestigen wij nog gaarne uw aan dacht op de jeugddienst van zondagmor gen 8 maart om 12 uur, eveneens in de doopsgez. kerk, waar alle kinderen van 612 jaar van harte welkom zijn, ook al zijn ze niet bij een zondagsschool aan gesloten. Zij hebben een eigen liturgie, met miljoenen andere kinderen. Dit vormt een sterke band; al hebben die kinderen elkaar nooit gezien, zo gaan zij toch beseffen dat zij zijn opgenomen in een wereldwijde kring, die op deze dag het hoofd buigt en het „Onze Va der” bidt. De leiding van deze jeugdgebedssamen- komst hoopt op de medewerking van de ouders zodat veel kinderen verwacht mo gen worden. Ook ouders zijn hartelijk welkom. Laboratorium, voor Grondmechanica te Delft Een van de Aziatische landen waar Amerikaanse militairen op het ogen blik nog een belangrijke rol spelen is Laos. Sinds de Geneefse akkoorden van 1962 is Laos officieel neutraal, maar die neutraliteit wordt al sinds geruime tijd geschonden door zowel Noord-Vietnam als Amerika. Toen in november 1968 de Amerikaanse bombardementen op N.- I Vietnam werden gestaakt, ging de Ame rikaanse luchtmacht zich concentreren op de zogenaamde Ho Tsji Minh-route, een weg die van Noord-Vietnam via het luiden van Laos naar Zuid-Vietnam voert en die dient als aanvoerlinie voor de Noordvietnamese troepen in Zuid- Vietnam. Een deel van de Amerikaanse luchtsteun werd echter gedirigeerd naar Noord-Laos, waar de troepen van de neutralistische regering van Soevanna Phoema strijd leverden met de commu nistisch georiënteerde Pathet Lao. De troepen van de Pathet Lao hadden met steun van de Noordvietnamezen daar de strategisch belangrijke Vlakte der Kruiken veroverd, maar vooral dank zij de Amerikaanse luchtsteun slaagden de regeringstroepen er algelopen zomer in die vlakte te heroveren. In het begin van deze maand zijn de Noordvietname zen weer een groot offensief begonnen, dat ertoe geleid heeft, dat de regerings- strijdkrachten zich grotendeels uit dit I strategische gebied hebben moeten te- j rugtrekken, ondanks mass. Amerikaan se bombardementen. Noch Noord-Viet nam noch Amerika heeft overigens tot nu toe officieel willen toegeven, dat het bij de strijd in Laos betrokken is. De Amerikaanse regering zegt, dat er I slechts Amerikaanse „adviseurs” in dat land zijn. In Amerik. Congreskrin gen is inmiddels de vrees geuit, dat het conflict in Laos zou kunnen uitgroeien I tot een tweede Vietnam. De regering- Nixon zou zich graag uit dit wespen nest willen bevrijden, maar daartoe zou een al dan niet geheim akkoord met Noord-Vietnam nodig zijn. De regering van Soevanna Phoema zou een Ameri kaanse terugtrekking niet lang overle ven als niet tegelijkertijd Hanoi de Pa thet Lao verdere steun zou onthouden. Woensdag 4 maart start de raamaffi- che-actie. U kent ons motto: op alle ramen een affiche. Prijs per exemplaar Hebt u al benzine gekocht bij Bruinsma NV? U weet dat de opbrengst (winst) van de contante verkoop voor ons zwem bad is. En denkt u aan de knopen bij Romkema. Een cent per knoop is voor ons. De collectanten van het jongensinter- naat 'villen graag op elke feestavond collecteren. Bel hen op en ze komen. Telefoon 2545. Zaterdag aanstaande komen de vignet tes. Doet u mee? Het ontwerp is goed en het staat prachtig op de voorruit van uw auto. Wilt u een actie beginnen, tact op met de commissie. 3159. r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1