Bolsward Gemiddeld inkomen m GaöeSKPoar de plattelands- streefde dat van Aktie Zwembad l f gemeenten voorbij De problematiek van de Zuidwest- hoek I K3 3 56 pct. van de totale bevolking van de Zuidwesthoek. DINSDAG 3 MAART 1970 109e JAARGANG No. 17 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geslaagd Fan de Martinytoer r lilt STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, O - - Hwat ha* üs hjoed to sizzen Bevolkingsdichtheid Incompleet leefmilieu (foto L. K. Mol) De Blommen binne to finen pad, mar net elk wit der in kranse fan to flechtsjen. Advertentieprijs: 17 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag SIZZEN IS NEAT, MAR DVVAEN IS IN DING! Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (b(j vooruitbetaling) Giro 887928 Diverse onderzoekingen in de Zuidwesthoek Strategische indicatoren Daarnaast valt op, dat betrekkelijk wei nig aandacht wordt besteed aan de in terne factoren welke de versnelde streek- ontwikkeling hebben gehinderd en die naar de mening van drs. Groot in ster ke mate op het institutioneel-organisa- torische vlak liggen. De vraag welke de schrijver met name De enthousiaste oanpak fan de swim- skoalle-kwestje fan de léste wiken hat de biwenners fan üs goede stêd deugd dien. Foar de safolste kear hat wer bli- ken dien, dat hjir in fikse keppel mins- ken binne, dy’t net folie prate, mar graech hwat dogge as hja it bilang fan de Boalserter mienskip tsjinje kinne. En it is sünder mis, dat in moderne swim- skoalle needsaeklik is om de stêd op dat geblet sines to jaen. Fan dizze minsken moat de stêd it ha, lju fan elke leeftiid fan elke partij of groep, dy’t sünder by de namme neamd to wurden har dêrmei Onder sette om it swiere karwei interesseert is of het mogelijk is, mede op basis van de reeds aangeduide stu dies omtrent de problematiek van de Zuidwesthoek, enkele strategische indi catoren op te stellen, welke zowel de huidige situatie van de streek en de ont wikkelingskansen ervan kunnen verhel deren, als in meer algemene zin het ontwikkelingsbeleid in de Zuidwest hoek kunnen grondvesten. In de eerste plaats wordt de inkomens- '50 84 72 96 63 98 86 94 87 90 tabel Aan de volkshogeschool „Allardsoog” te Bakkeveen Is geslaagd voor het diplo ma gezinsverzorgster mej. T. Yska te Exmorra. In Nijmegen slaagde voor het diploma kinderbescherming B mcj. Elly Terbraak te Bolsward. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 3044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De voorlopige conclusie uit het voorhan den zijnde cijfermateriaal kan luiden dat: a. de economische structuurverschuivin- gen ongunstig werken met betrekking tot de inkomensontwikkeling in de platte landsgemeenten, waar het agrarisch be drijfsleven een dominerende positie in neemt, en b. deze verschuivingen gunstig werken met betrekking tot de inkomensontwik keling in de meer stedelijke gemeenten. ’63 82 68 97 66 80 78 75 77 83 drs. ’60 83 72 93 66 88 81 83 80 84 gemiddelde inkomen van de bevolking in de provincie Friesland en in Nederland. Deze indicatie wordt algemeen gebruikt ter bepaling van de welvaart van een gebied op een bepaald moment. Het gemiddelde Inkomen per hoofd van de bevolking houdt verband met het in complete leefmilieu. In 1950 bedroeg het gemiddeld inko men in de Zuidwesthoek 87 pct. van het gemiddeld inkomen in Nederland. In 1963 bedroeg het vergelijkbare cijfer voor de Zuidwesthoek 77 pet. Hieruit blijkt globaal dat de Inkomensgroei in de Zuidwesthoek die in Nederland niet heeft kunnen bijhouden. Ook voor (ie gehele provincie blijkt zich een derge lijke ontwikkeling voor te doen: Het ge middeld inkomen bedroeg voor de pro vincie Friesland in 1950 90 pct. van het vergelijkbare cijfer voor Nederland en in 1963 83 pet. Uit het volgend overzicht blijkt op wel ke wijze de inkomensgroei zich per ge meente in de Zuidwesthoek heeft ont wikkeld in de periode tussen 1950 en 1963. Dit overzicht geeft aan het per centage van het Nederlands gemiddelde inkomen. totaal nog bij elkaar te brengen Steunt u onze loterij met de koe en de aktie autoplakkers 7 f 131.586,33 18.413,67 problematiek van de Zuidwesthoek is op onderscheiden terrein het laatste decennium reeds enige malen onder werp van studie en onderzoek geweest. In 1959 verscheen reeds een breed op gezet, economisch-geografisch rapport over Zuidwest-Friesland, in opdracht van de gemeentebesturen in het gebied, ver vaardigd door het Econ.-Techn. Insti tuut voor Friesland, terwijl In de pe riode 1959-1962 een aantal sociologische facetten met betrekking tot de ontwik- f 124.994,04 5.432,29 1.000,00 160,00 Indicaties van de problematiek In deze studies wordt onder meer ge wezen op de grote vertrekoverschotten van de laatste 15 jaar, welke als het ware de voortzetting vormen van een historische traditie in de Zuidwesthoek, er wordt tevens gewezen op het rela tief grote aantal woonkernen van gerin ge en zeer geringe omvang, op de stag nerende situatie van de agrarische sector op de veroudering van de bevolking, op de relatief geringe bevolkingsdicht heid welke consequenties heeft ten aan zien van het voorzieningsniveau, op de geringe industrialisatiegraad van de streek en de daarmee samenhangende geringe verscheidenheid op de arbeids markt, op de gebrekkige verkeersver bindingen op bepaalde sociologische fac toren welke een versnelde ontwikkeling van de streek in de weg hebben gestaan, achterstand genoemd vergeleken met het op de geringe bevolkingstoename on danks vergelijkenderwijs hoge geboorte overschotten, op de slechte woningsitua- tie op het platteland, op de overbezet ting in de middenstand en het ambacht, op de geringe arbeidsreserve welke in het nabije verleden de aantrekking van industrie heeft bemoeilijkt, op de in komensachterstand vergeleken met het nationaal gemiddelde, op de te kleine ac- tie-radius van het bestaande organisa- tieleven en de daarmee samenhangende versnippering van activiteiten op de ge ïsoleerde situatie van verschillende dor pen in de streek met betrekking tot het openbaar vervoer. Overigens zal het duidelijk zijn dat zelfs deze opsomming slechts een keuze vormt uit de streekproblemen. ta in goed eln to bringen. Sünt de oar- loch is de stêd Boalsert yn opmars, waerd har statysk libben folie dynamys- ker, hat it slach op slach swiere kam- pagnes fierd om har bistean to forsterk- jen. It bigoun yn de earste nei-oarlog- ske jierren al mei it gefjocht om de Suvelskoalle, de ynrjochting hwertroch Boalsert fomeamd wie ta yn de aerd- ryskundeboekjes ta. Mei in hast boppe- minsklike ynspaiming en de fêste wil om gjin bilies to jaen is dy striid woun. Inkele jierren letter gie lt wer om in bilangrike ünderwiisynstelling, dy’t óf yn Ljouwert óf yn Boalsert komme soe: de R.K. HBS. En wer wiene it Boal serter boargers, dy’t mei it gemeente- bistjür alles op alles setten om dy skoal- le hjir to krijen. Mei de Technyske skoal- le wie it al net oars. Ek hjir wiene de autoriteiten net fan doel netst Snits oan de stêd Boalsert sa’n skoalle ta to stean, hja soe hjir gjin bisteankAns haw- we. Mar foar de trêdde kear woun de ienriedige striid fan Boalsert de prils. En sjedêr: De Technyske skoalle is ien fan de drokste en bloeijendste skoallen fan Fryslan wurden. Minder spektaku- lair mar like wichtich wie it wrotten fan de bistjürders en freonen fan de Hüshaldskoalle, dy’t net allinne de bi- steande skoalle ta bloei brochten, mar boppedat de kroan op har wurk seagen troch opliedingen ta learares oan har skoalle to forbinen. Al dizze minsken tsjinnen de stêd en forbetteren har kli- maet. Hja hiene it bisef, dat in libbene stêd der altyd wer op üt wêze moat om mear foar har biwenners to dwaen en to bieden. Mei dy seide tins hawwe oare lju wer yn koarte j ren ivere foar in tige goed outillearre, iepenbiere lêsseal ntt's en .it St Anthony Gasthüs. Dizze Ten aanzien van de tweede indicatie, het Incomplete leefmilieu kan worden gezegd, dat deze direct is verbonden met het ontbreken van een stedelijk milieu in de streek, of op aanvaardbare af stand daarvan gelegen. Zo men de problematiek van de Zuid westhoek beleidsmatig tot oplossing wil brengen, dan zal het streekbeleid in de Zuidwesthoek zich in hoge mate dienen te oriënteren op ontwikkelingen in na tionaal verband en de daartoe geschik te beleidsinstrumenten dienen te schep pen. Volgens de samensteller van het rap port is streekontwikkeling slechts mo gelijk indien er reeds aanzetten tot eco nomische groei (ruimtelijk gezien: groei polen) aanwezig zijn. Een tweede voorwaarde is de aanwezig heid van een efficiënte streekontwikke- lingsorganisatie welke richting en in houd kan geven aan het ontwlkkellngs- streven op regionaal niveau. In de der de plaats dient een streekkader aanwe zig te zijn dat op deze versnelde ont wikkeling is ingesteld en daaraan een bijdrage wil leveren. Het blijkt dat de problematiek groten deels bestaat uit het vraagstuk van de economische en maatschappelijke mo dernisering, welke zich o.m. uit in de toe nemende schaalvergroting, de verande ringen in het produktiepatroon, de tech nologische veranderingen, de ontwikke ling van de tertiaire (diensten-)sector, de uitbreiding van het stedeljjk milieu e.d.; voorts bestaat deze problematiek uit het vraagstuk van de bestuurlijke organisatie en uit het vraagstuk van de democratisering. geast fan warberens foar de stêd is üs rykste bisit. Hwant meiinoar klnne wy hiel hwat ta stan bringe. De sosiëteit fan Reholitas en de nije Jeugdsosiëtelt binne dêrfan ek nou it biwils. En dat jildt likegoed foar üs simmerske Skotsploech, üs for- neamde muzykkorpsen en net it lést de meódoggers en supperters fan: Dubbel Zeskamp. It hiele lan oer hat men fan Boalsert in prima yndruk krige en mei greate weardearring wurdt der oer praet. Ja, de Boalserters hawwe hiel hwat foar har stêd oer en springe daliks op it keatling as der op har in birop dien wurdt. Hja dogge dat rjocht en sljucht, sünder folie poeha, mar mei in geve oerjefte foar har eigen stêd. It binne hjin praetsjemak- kers en gjin ynstjürde stikkenskriuwers mar trouwe en hurde wurkers. Hja sjog- ge net mei partij of leauwen, mar hjit- te elk wolkom, dy’t mei harren de han- nen üt de mouwen stekke wol om foar de bilangen fan de stêd op to kommen. Gjin tsierderij of stokerij, dat kinne wy hjir misse, mar dreech en oanhaldend wurk dwaen foar ien fan de fasetten fan it stêdsbilang, dat wurdt hjir op priis steld. En sokken, eigen Boalserters of nijynkommenden, wurdt de stêd Boal sert in kostlik bisit. Fan harren meirne- koar, omdat it sa swier bifochten wur- de moast en yn dy striid hja elkoar aioan mear weardearje koene. Dy akti- ve, ienriedige miensklpsgeast moatte wy biwarje, it is de grounslach foar in libbene, groeiende stêd, hweryn it in foarrjocht is om der to wurkjen en to wenjen. Tj. de J. ’55 72 65 92 62 80 78 76 76 79 verbindt licht. Vanuit de Provinciale Planologi sche Dienst in Friesland werd aandacht besteed aan de Zuidwesthoek in de stuc- tuurschets voor het Friese Merengebied en mede ook in het rapport omtrent de ruimtelijke ontwikkeling van het Friese platteland, het zg. dorpenplan, beide verschenen in 1966. Voorts ver dient vermelding dat sinds enkele jaren het historisch onderzoek op het terrein van de sociaal-economische ontwikke ling van de Zuidwesthoek, vanuit de Fryske Akademy gestalte heeft gekre gen. Tenslotte wordt ook zijdelings de problematiek van de Zuidwesthoek be handeld in verschillende beleidsnota’s en rapporten, zoals de 2e Nota Ruimtelij ke Ordening, de Nota Noorden des Lands en het rapport „Het Noorden op weg naar het jaar 2000”. gesproken agrarisch karakter. Deze ontwikkeling heeft zich in de periode na 1960, gezien ook de afname van de agrarische beroepsbevolking, voortge zet. Ten aanzien van de agrarische sec tor in de Zuidwesthoek, welke omstreeks 22 pct. van de totale beroepsbevolking voor haar rekening neemt, kan worden opgemerkt dat deze bijna geheel be staat uit de veehouderij. Slechts onge veer 3 pct. van de cultuurgrond in het gebied is geen grasland. Met betrekking tot de vraag of het hier aangegeven gebied een „eenheid” vormt, merkt drs. Groot op dat hij op prakti sche gronden hier wel van uitgaat. De Zuidwesthoek behoort als zodanig ook tot het werkgebied van de stichting „Su. dergoa”. z z z f f e Be Zuidwesthoek van Friesland noemt drs. Groot in zjjn reeds eerder aan geduid rapport een onofficiële aanduiding ran een streek, welke omvat de ge meenten Bolsward, Doniawerstal, Gaasterland, Hemelumer Oldeferd, Hindelopen, Lemsterland, Sneek, Sloten, Staveren, Wonseradeel (zuid), Workum, Wymbrit seradeel en Ijlst. Ruwweg genomen wordt het gebied in het noorden en oosten begrensd door rijksweg 43 van de Afsluitdijk tot aan Joure, en in het zuiden en westen door de •jjsselmeerkust van Lemmer tot aan de Afsluitdijk. Het totale oppervlak van de hier aangedulde streek bedraagt omstreeks 72.000 ha, waarvan ongeveer 61.000 ha land. Dit verschil tussen totale oppervlakte en oppervlakte aan land wordt grotendeels veroorzaakt door het feit dat het gebied wordt doorsneden door vrij grote meren en poelen, zoals de Fluessen, het Sloter- meer. De meisjes waren aan de brug goed op dreef, zoals uit bovenstaande foto blijkt. Het was voor hun maar een kleine moeite om ’n vogelnestje te maken. Zie verslag elders In dit blad. Bolsward Hindeloopen Sneek Staveren Wonseradeel Workum Wymbritseradeel Zuidwesthoek Friesland Aan vorenstaande Groot o.a. het volgende commentaar. Er blijkt dat in 1950 enkele gemeenten in de Zuidwesthoek een indexcijfer tonen dat onder het gemiddelde indexcijfer van de streek (87) ligt, n.l. Bolsward (84), Hindeloopen (72, Staveren (63) en Workum (86). In 1963 was dit van de genoemde gemeenten nog Hindeloopen (68), Sloten (74) en Staveren (66) doch kwam er nog bij Wymbritseradeel (75). Klaarblijkelijk hebben zich in de streek gedurende de periode 19501963, als mede in de provincie economische struc tuurverandering voorgegdaan die er toe hebben geleid dat het aantal gemeen ten dat de inkomensontwikkeling niet kan volgen, is toegenomen. Geen enkele plattelandsgemeente in de Zuidwesthoek blijkt in 1963 een gemid deld inkomen per inwoner te tonen dat boven het provinciale gemiddelde ligt. De gemeente Ijlst laat een indexcijfer zien in 1963 dat nog boven het streek- gemiddelde ligt, maar gelijk is gekomen aan het provinciale gemiddelde. Van de beide stedelijke gemeenten Sneek en Bolsward) blijkt Bolsward in 1963 een Indexcijfer te tonen dat boven het streek- gemiddelde maar nog onder het provin ciale gemiddelde ligt. De bevolkingsdichtheid van het gebied is vrij gering, in 1968 bij benadering 133 inwoners per km2, voor geheel Ne derland 379 inwoners per km2 land. Het totale inwonertal van de Zuidwesthoek incl. Wonseradeel-Noord, bedroeg in ’68 91.263 inwoners. Dit inwonertal woont, verspreid over de gehele streek in meer dan 100 woonkernen, van zeer uiteenlo pende grootte waarvan er slechts 7 een inwonertal van meer dan 2000 tellen. Deze 7 woonkernen zijn Sneek (plm. 25000 inwoners), Bolsward (plm. 9000 inwoners, Lemmer (plm. 5600 inwoners) St. Nlcolaasga (plm. 2300 inwoners), Koudum (plm. 2000 inwoners), Wor kum (plm. 4000 inwoners) en Mak- kum (pïm. 2800 inwoners). Gezamen lijk woont in deze kernen omstreeks Hieruit blijkt dus dat Bolsward (dat wel degelijk bij de Zuidwesthoek behoort) naast Sneek de tweede stad is in dit gebied. Uit bovenstaande opsomming blijkt dat de Zuidwesthoek bestaat ujt een aan tal plattelandsgemeenten, uit één ver stedelijkte plattelandsgemeente (n.1. Ijlst) en uit twee stedelljke gemeen ten, n.l. Sneek en Bolsward. De platte landsgemeenten hebben in de periode 1947-1960, een langzame ontwikkeling doorgemaakt naar een iets minder uit- keling van de Zuidwesthoek werden be- en it is har wünderbaerlik slagge. De Muzykskoalle stiet nou ek yn in folie bettere posysje en giet fol moed yn har nije gebou mei har wichtich wurk troch. Dizze positive en moedjaende suk- sessen hawwe de geast fan oare mins ken sünder mis gunstich biynfloede, net lt minst de sakelju. Hwat hawwe diz ze ündemimmers yn dy koarte jierren net prachtige dingen presteard. Hwat in kar fan perfekte winkels fynt men net yn de haedstrjitten fan de stêd, saken dêr’t folie greatere plakken jaloersk op wêze kinne. Ek by de hotels en restau rants, by de Bankynstellingen is dy mo- dernisearring rojael oanpakt. Hwa’t noch wit, hoe de aide hear Teake Popma in biskieden bybaentsje hie as kassier fan de Boerelienbank, yn it efterkeammerke by Van der Zee, sjocht him nou yn de nije Raiffeisenbank de eagen üt de hol le. Mar de allerbilangrykste stjit ta it nije libbene Boalsert is komd fan de wentebou, hweryn it stêdbistjür sa’n wichtige rol yn spile hat. Hja hawwe al dizze jierren nea har ein slüpe lit- ten en binne aioan wer mei nije plan nen komd. En allinnach ynsiders kinne witte, hwat dat oan energy koste hat foar in gemeente, dy’t gjin kearngeineen- te wurde mocht. Dizze handicap waecht binammen swier by de finansiering. En sa mei men wol dübel bliid wêze dat ündanks dizze efterstelling dochs de rojale sportfjilden klear komd binne en nei de tonnisfjilden nou ek de swlm- skoalle op kommende wei is. Ik neam fierder noch de soarch foar de bijierre minsken yn Elim, it Doopsgesinde rêst- hfls, it Heechhout en de modernisear- ■c hftzen as St. Mait'nus, Hindrik Nan in de krant van 27-2-70 mochten we met enige opgetogenheid ver tellen dat de aktie onder de burgerij üet mooie bedrag van f 27.812,41 had opgebracht. Nog zijn we echter niet aan het einde. Naast enkele straten die nog hun bijdrage moesten inleveren, komen er giften binnen van Bolswarders die om de een of andere reden niet aan de kollektant konden meegeven. Ze doen echter mee, gezien de stroom van grotere en kleinere bedragen die op de giro of banken warden geboekt. Zo was er een gift van f 1.000 btj. Al met al is er nog bijgekomen een bedrag van f 5.432,29 en is het totaalbedrag van de intekenaktie opgelopen tot f 33.244,70. Dit was de stand op vrijdag middag 17.00 uur. De giften van bedrijven, instellingen en andere groeperingen of organisaties belopen nu f 26.878,20. En als we zo ons oor te luisteren leggen, dan is het einde nog niet in zicht. Als bijzondere gift mogen we vermelden een bedrag van f 1.000 van de Diaconie van de Hervormde Gemeente. Hartelijk dank. Ook van de oud-Bolswarders beginnen nu de bedragen binnen te komen. Een mevrouw uit Arnhem maakte een bedrag over van f 100 en een student uit Groningen f 10. Geweldig zulke reakties. De vignettes-aktie kan ook van start. De drukker heeft de auto plakkers afgeleverd en de eerste auto’s zijn al voorzien van een vig nette. Doet u ook mee? En doet u ook een gooi naar de koe? Een lot kost f 1. We kunnen u zeggen dat bij het winnende lot ook een bedrag genomen mag worden van f 999,99. De koe wordt dan terug genomen door de milde gever. Uit advertenties en zelfs aan de radio hebt u kunnen horen dat in Den Hof van Holland op donderdagavond 5 maart gedanst kan worden op de klanken van „The Whiskers”. Opbrengst voor het zwembad. De leerlingen van de Rehobothschool gaan zeep verkopen. Ook hier de opbrengst voor ons bad. Hoe is de stand van zaken? saldo per 27-2-70 aktie burgerij diaconie herv. gemeente oud-Bolswarders ]l Bolswards Nieuwsblad oan elk j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1