republiek Rhodesië werd een Aktie Zwembad Minskestriid Minskelibben E Frans-Amerikaanse verzoening bezegeld Ut de skiednis fan de gritenij Hinnaerderadiel mi i s i i 4 n 5 J STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, jli VRIJDAG 6 MAART 1970 109e JAARGANG No. 18 jü. jz. J£ It 3£ 1F ar lans NAVO HWAT OAREN DER FAN SIZZE f ff ff ff Midden-Oosten Each foar it lytse Tr(je parten Net to djip Priuwkes üt ’e skiednis As warskóging foar it wankjend gefaer klipte de klokken fan Lytsewierrum (ien fan de hast 100 foto’s ut Mlnskestriid- Minskelibben) Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4 (X) p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 seren, waarna de VN-bemiddeleaar Jar ring op basis van deze beperkte over eenstemming zijn missie in het Midden- Oosten zou moeten hervatten. Amerika en Engeland staan echter op het stand punt dat Jarring, steunend op zo’n wan kele basis, spoedig opnieuw zou falen. Mei dit boek hawwe ynwenners en êld- ynwenners fan de gemeente fan boar- gemaster R. Alta (dy’t in wurd foaróf skreau; de gemeente taestte yn ’e ponge) hwat to lézen krige oer eigen gea. Gjin geakunde (dat is ek gjin ienmanswurk langer), gjin trochgeande skiednis fan It It stride kin”. Goed miend fansels, mar net folie oars as hwat lege klisjé’s. 71.303,43 35.542,59 28.030,00 208,69 600,00 34,00 507,00 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vltg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157). 4 i ben de parlementariërs uiterst achter dochtig gemaakt. De Amerikaanse rege ring voelt intussen weinig voor een nieu we Geneefse conferentie op dit ogen blik, aangezien zij de huidige strijd te gen de Noord Vietnamese eenheden ziet als een integrerend deel van de Viet namese oorlogvoering. As wy It goed fetsje, hat De Boer foar in brede rounte in ienfaldich boek jaen wold, dat it net to djip en to fier siket. Men kin jin ek in oar boek, in folsleine skiednis of in geakunde fan Hinnaerde radiel yntinke. Faeks komt sa'n wurk der ek noch wolris. Oant salang kin dit stik Wommelser frijetiidsbisteging-op- eigen-mêd it folk fan Hidaerd en lens, Baeijum en Wjelsryp, Reahüs en Waek- sens, Kubaerd en Spannum, Hinnaerd, Easterein en Lytsewierrum skoan hwat ynljochtsje oer de skiednis dy’t by har ren by wize fan sizzen troch de buor- ren en oer it eigen hiem giet. Ja, it kin wêze, dat it libben yn dizze gritenij, dat net üntkomt oan de lyksljochtsjen- de gefolger fan de foroarjende tiden, troch dit boek alteast yn de forbylding fan de lezers hwat mear djipte, kleur en eftergroun krlget. S. J. van der Molen (Ut ’e Ljouwerter krante. Hwat bikoar- te, Red.) Rhodesië een republiek Rhodesië, dat zich in 1965 eenzijdig van Engeland onafhankelijk had verklaard, heeft zich deze week tot republiek uit geroepen, waarmee de laatste banden met de Britse kroon formeel verbro ken zijn. Deze jongste ontwikkeling is niet als een verrassing gekomen. In ju ni vorig jaar sprak een overweldigen de meerderheid van het vrijwel geheel blanke electoraat zich in een referen dum uit voor de republikeinse staats vorm. Tevens koos men toen voor het invoeren van een nieuwe grondwet, die moet leiden tot apartheid tussen de 4,8 miljoen Afrikanen en de 230.000 man blanke minderheid, die de macht in han den heeft. Engeland, dat Rhodes! nog steeds formeel als een van de Britse kroon afhankelijk gebied beschouwt, heeft het uitroepen van de republiek een nieuwe onwettige daad genoemd en laten weten, dat de politiek van eco nomische sancties zal worden voortge zet. Dat is ook wel het minste wat de Afrikaanse landen van Londen zullen eisen, maar in Engeland zelf zal in de Conservatieve partij de aandrang op de Labourregering om die sancties nu maar te laten varen ongetwijfeld toenemen. De Noordvietnamese opmars in Laos bl(jft zorgen baren. De Noordvietna- mezen, die met hun herovering van de strategische Vlakte der Kruiken nu weer het gehele gebied beheersen waaruit zij afgelopen zomer door de regeringsstrijd- krachten van de neutralistische premier Soevanna Phoema verdreven waren, kunnen nu een ernstige bedreiging gaan vormen voor de hoofdstad Vientiane en de koninklijke residentie Loeang Pra- bang. Soevanna Phoema overweegt een nieuw bijeenkomen van de Geneefse con ferentie van 1962, die besloot tot neu tralisering van dit kleine koninkrijk. Een dergelijk verzoek van Soevanna Phoe ma zal ongetwijfeld instemming vinden in het Amerikaanse Congres, dat zich zorgen maakt over de Amerikaanse ver wikkeling in Laos. De Amerikaanse mi nister van defensie, Laird, heeft dan wel beloofd, dat president Nixon geen grond troepen naar dat land zal sturen zon der goedkeuring van het Congres, maar de wijze waarop Amerika destijds steeds nauwer betrokken is geraakt bij de Vietnamese oorlog en de geheimzinnig heid rondom de Amerikaanse lucht aanvallen van de laatste maanden op Noordvietnamese eenheden in Laos heb- Het officiële bezoek van de Franse president, Pompidou, aan de Verenigde Staten heeft datgene opgeleverd waarvoor het In de allereerste plaats was ge arrangeerd: een openbare bezegeling van de algehele verzoening tussen de beide landen. De Frans-Amerikaanse verkoeling, ontstaan tijdens het bewind van De Gaulle, was nog door De Gaulle zelf ten dele ongedaan gemaakt. De arbeiders- en studenten-onlusten van mei 1968, die zijn regime ernstig hadden verzwakt, en de Russische inval In Tsjecho-Slowakjje hadden hem ertoe gebracht zjjn anti- Amerlkanisme wat te temperen. Het vertrek van De Gaulle en het snelle bezoek van de pas aan de macht gekomen Nixon aan diens opvolger, Pompidou, droegen verder b(j tot verbetering van de sfeer, en nu heeft Nixon dan tegenover zijn Franse gast het belang erkend van „een onafhankelijk Frankrijk met een eigen politiek”. Graag willen wij als aktiekomitee uw begrip vragen voor de situatie zoals die nu ontstaan is. Het enthousiasme bij velen is er oorzaak van dat velen iets willen doen en dat als gevolg hiervan men wel wat te vaak aan de deur komt oellen. We kunnen ons voorstellen dat dit wel eens wrevelig kan werken, maar wij hopen dat u het geduld kunt opbrengen om aan al deze geestdriftigen te vertellen dat u al een lot heeft, voor jaren zeep hebt ingeslagen en wat dies meer zij. Voor dit begrip onze dank en we zouden willen zeggen: nog even volhouden, want 20 maart aanstaande sluit deze aktie. Hierover zult u in deze krant nog de nodige informatie ontvangen, want op deze avond zal er in sociëteit De Doele het een en ander gebeuren. Wij vragen u nu al deze avond te reserveren. Nog steeds kunnen we u melden dat de bedragen blijven groeien. Niet alleen met kleinere, maar ook met bedragen die met drie nullen geschreven mogen warden. Bijzonder sympathiek is de geste van de ijsvereniging Bolsward die een bedrag van f 1000 overmaakte. We zouden zo zeggen: een goede buur is beter dan een verre vriend. Rijwielhandel De Kroon stelt een dames- of herenrijwiel beschikbaar en laat het aan het aktiekomitee over wat er mee te doen. Dat zullen we en in ieder geval: hartelijk dank. De aktie raamaffiches mag als geslaagd beschouwd worden. Een verslag hierover vindt u elders. Verheugend is de bijdrage van de oud-Bolswarders. Tot nog toe is binnengekomen een bedrag van f 600. Of ze ook Bolswarder blijven... De Skotchploeg gaat in klederdracht in de komende week ansicht kaarten »n kleur aan de man brengen. Vijf kleurenkaarten kosten f 1.50 en f 0.50 is voor het zwembad. Wij vragen ons echter af of er nog geld in kas is, maar wensen de initiatiefnemers toch veel sukses. Dit zal wat ons betreft de laatste huis aan huls-aktie mogen zjjn. Verdere akties in de zin van „aan de deur iets aanbieden” mogen na deze aktie niet meer plaatsvinden. Om een indruk te geven hoe de diverse akties er financieel bij staan, volgt hier een enigszins andere opstelling van de bedragen dan tot nog toe. De stand van zaken: saldo per 17-2-1970 aktie straten (burgerij) grote en bijzondere giften akties kollektanten oud-Bolswarders aktie vignet aktie loterij koe f 136.225,71 13.774,29 De Boer hat gans literatuer brükt ta syn boek. En hwa’t each hat foar it lytse, sil hjir hiel hwat fan syn gading fine. Gauris ek nijsgjirrige dingen: it opskrift op de Baeijumer fonte: de oan- wêzigens fan in „iisdoar” yn in herber- ge oan ’e feart to Rien: it Hidaerder folksliet fan master Tuinstra (1919), de buorreplicht dy’t oan 1964 ta yn lens wenst wie; it opskrift op 'e tsjerkemuor- re to Wommels: Hier is geschiet een Rechtveerdig recht ensafh., om inkelde foarbylden to neamen. Ek lokael tael- eigen wurdt jin net Onthelden: it sil wol Eastereinder ierde wurde; it giet Spannum om; Baeijumer eartepotte (skelnamme nei de eardere toersklok), Rienstermerkemannen greate miggen dy’t yn august, mei Rienster merke foar lt Ijocht komme), brêgewippers (Alder- wetsk slach redens). op liket: de greatrasterklisjé's binne op stroef romanpapier öfprinte, hwat fan sels de prils fan it boek gans leger mak ke hat, mar dêr’t it uterlik net by woun hat. Het feit, dat beide partijen zo sterk de nadruk hebben gelegd op de aigehek» ver zoening heeft ertoe geleid, dat de poli tieke besprekingen tussen de twee pre sidenten over een aantal diplomatieke geschilpunten weinig uitputtend en daar door dan ook weinig vruchtbaar zijn geweest. Tot de belangrijkste van die geschilpunten behoren de NAVO en het Midden-Oosten. Frankrijk is ook na het aan de macht komen van Pompidou op het standpunt blijven staan, dat de Atlantische alliantie een goed ding is, maar dat militaire samenwerking in het kader van de NAVO niet strookt met het Franse onafhankelijkheidsstre ven. Het wordt echter steeds waarschijn lijker, dat Amerika in de loop van de jaren zeventig een aanzienlijk deel van zijn strijdkrachten uit Europa zal te rugtrekken en dat betekent, dat het dan optredende hiaat door West-Europa zelf zal moeten worden opgevuld. Vo rige week hebben we er hier al op gewezen, dat de Westeuropese bond genoten in het algemeen weinig voelen voor een grotere militaire krachtsin spanning, maar iets daarvan zal toch in de komende jaren verwezenlijkt moe ten worden. In het gaullistische tijd perk is gebleken, dat Frankrijk alleen niet voor zijn eigen veiligheid kan zorg dragen; anderzijds is het duidelijk dat de Westeuropese veiligheid zonder me dewerking van Frankrijk eveneens on voldoende is. Het is niet geheel uitge sloten, dat de thans bevestigde verbe tering van de Frans-Amerikaanse ver houding uiteindelijk zal leiden tot een gedeeltelijk opgeven van Frankrijks on afhankelijke opstelling. boek bifettet twa, eins trije parten, iepenet mei in rige algemiene his- toaryske sketsen en stapt op healwei oer op de eigen doarpen, dy’t elkmis in koar- te biskriuwing krije. De haedstikken oer Goaden en folk, Wilfryd, De Godsoar- dielen, It kleaster steane neffens üs idé hwat to fier óf fan de histoaryske werk- likheit fan dizze gritenij om dér safol- le omtinken oan to jaen. Boppedat wol it üs talykje, dat de fantasij üt en troch de skriuwer wolris parten spilet en ,n alle gefallen is syn styl hjir to boeke- rich, to heechdravend. Wylst er oars wol goed fortelle kin, lykas dat bygelyks bart yn it léste part: Hinnaerderadiel fan de aide nei de nije tiid, dêr’t er binammen de oarlochsjierren libben en spannend yn biskriuwt. It fait net ta en jow jins bitinken oer in boek, dat inkeld in kar wêze wol üt itjinge der histoarysk oer Hinnaerde radiel byinoar to swyljen fait. De iene skriuwer siket it ornmers hjirre, in oa- renien garret it dêrre. Boppedat hat it boek gjin wittenskiplike pretinsjes en is it yn it foarste plak ornearre as in folksboek. It wol de minsken fan Hin naerderadiel hwat sjen en hearre litte oangeande eigen gea en eigen folk yn skiere tiden, mar ek yn in forline dat tichterby leit. Ja, op de léste siden wrak- selet de skriuwer seis mei de hjoeddeis- ke problematyk, dy’t nei foaren komt yn it tobekrinnen fan it tal ynwen ners, fan it ütkeapjen fan boeren, fan de spjalt tusken jong en aid, Hy komt der fansels net üt: „Foar de kommende generaesje wurde minsken frege, dy’t de wilskrêft bisitte om it eigen doarp en de gritenij foarüt to bringen. Dat sil net sünder tsjinslaggen gean, de striid sil der bliuwe. It Is in goede saek as de jongere generaesje it Waling Dykstra néisizze wol: ik sil stride salang ik totaal nog te ontvangen Vanaf de avond van de hearing is er dus tot nog toe een bedrag opgebracht van f 64.922,28. We zijn er nog niet, en hopen dat deze laatste loodjes niet tè zwaar zullen wegen. „Nei de dagen fan hurde wyn helle dy de tredde febrewaris 1825 oan ta in flea- nende stoarm, wylst er draeide nei noardwest. De Sudersé waerd oerrinnende fol fan it opjage wetter. Dy nacht waerd it springtij. Hja diene hwat hja koene, de moedige mannen fan de séwAl, mar hwat wie mannemoed en mannekrêft tsjin sa’n great geweld? By Blankeham foei it earste gat yn de dyk en jage it wetter oer it lAn. Tusken de Lemmer en Skoattersyl sloegen wol sawntjln gatten yn de dyk. Lemsterlan en Weststellingwerf waerden ien wylde sé. En al mar mear gatten foelen yn de dyk. By Starum, Murns, Hylpen en Warkum joech de Fryske sédyk bilies. Ja letter koe men wol tritich gatten telle To Hylpen fordronk in jonge séman, soan fan in widdou. By Starum waerd de Side fundearring fan in eardere, net mear bikende sédyk bleatlein. By Wüns fordronk in boer, doe’t er syn skiep bihalde woe. En it wetter streamde hiel Fryslan oer Wie der dan gjin dyk, dy’t it wetter keare koe? Ja, ien dyk kearde it wetter: de Ald-Slachte, dy’t yn de tretitjinde leu opsmiten wie om Westergoa to bifeiligjen tsjin de sé. It Aide Wester- goa, dêr’t ek de gritenij Hinnaerderadiel in die) fan ütmakke. Mar it hat ek Hinnaerderadiel wol nei stien! De boargemaster, I, van Eysinga, forsocht elkenien mei to helpen ta it forsterkjen fan de Slachtediken. De boargers moasten seis ark meinimme. Boeren mei hynder en wein, biladen mei strie, modder en pün, setten de dyk üt. Doe, de jouns om acht üre .drtge. in trochbraek by Lytsewierrum. As warskóging foar it wankjend gefaer kltpten de klokken fan Lytsewierrum. It folk fan Itens, Rien, Easterein en omkriten gong er gau op ta om to helpen. De dyk koe it alle mominten bijaen. Hja wrotten oan de moarntiid ta. It wetter kaem net heger en hja wisten it: it gefaer is keard en de gritenij Hinnaerderadiel is bihAlden". ütkommen is as nümer 138 fan de Krlst- lik Fryske Folksbibleteek (ynboun, mei gans printsjes f 16,90 foar leden KFFB f 11,— Dit forhael oangeande Hinnaerderadiel yn 1825 lit sjen, dat al wennen hja yn ’e greidhoeke heech en dreech en einen fier fan de Sudersé of, it hege wetter him dêrre jilde litte koe as it ramptij wie. Wy üntliene dizze moaije libbene biskriuwing oan in boek oer Hinnaerderadiel, dat de skoalmaster M. L. de Boer to Wommels (wilens om utens forfearn) ünder de titel Minske striid Minskelibben skreauh hat oer de skiednis fan dy gritenij. Ut de his- toarje fan Hinnaerderadiel sa is de On dertitel fen dit boek fan 320 ’siden, dat Frankrijks onafhankelijke politiek ten aanzien van het Midden-Oosten on der meer tot uiting gekomen in het ak koord over de verkoop van 110 Mira ges aan Libië is ongetwijfeld ook aan de orde geweest tijdens de bespre kingen tussen Nixon en Pompidou. De door grote lagen van het Amerikaanse volk als anti-Israëlisch beschouwde Franse politiek heeft geleid tot anti- Franse betogingen en tot een boycot door een niet onaanzienlijk aantal le den van het Huis van afgevaardigden en de Senaat van Pompidous rede voor het Amerikaanse Congres. In contrast daarmee is een duidelijk gematigde hou ding van de Amerikaanse regering. In die kring laat men thans de theorie doorklinken dat het Franse streven naar meer invloed in het Midden-Oosten strookt met Nixons wens de supermach ten Rusland en Amerika buiten de brandhaarden van de wereld te hou den. Ook laat men nu doorschemeren, dat men weliswaar gebelgd was over het feit, dat Washington over de Mirage affaire niet tevoren geconsulteerd is, maar dat men de verkoop zelf niet af wijst. In Amerikaanse regeringskringen wijst men erop, (Jat de voor Libië be stemde Mirages het machtsevenwicht in het Midden-Oosten stellig niet abrupt zullen verstoren, aangezien ze met mond jesmaat, verdeeld over vijf jaren. zullen worden geleverd, terwijl Libië ook na die vijf jaren ongetwijfeld nog niet vol doende vliegers en onderhoudspersoneel zal hebben om ze doeltreffend te kun nen gebruiken. Bovendien, zo wordt nu geredeneerd, biedt het Franse optreden Washington de mogelijkheid om, zij het eveneens met mondjesmaat, tege moet te komen aan de Israëlische ver zoeken om aanvullende vliegtuigleverin- gen. Een duidelijker verschil van opvatting tussen Washington en Parijs bestaat er op het ogenblik over de diplomatieke aspecten van het Arabisch-Igraëlische geschil. Frankrijk, hierin gesteund door Rusland en naar het schijnt secreta- ris-generaal Thant van de Verenigde Na ties, wil, dat de Grote Vier de punten waarover ze het tijdens hun reeks be sprekingen eens zijn geworden catalogi- bigjin oan ein ta, mar in losse sam- ling histoaryske notysjes, al fortellende- wei oan 'e man brocht. De skriuwer Ijochtct ta, dat it boekje fan Breuker, Skoalmasters fan Boazum, him op ’e smaek brocht hat en dat er yn ’e mande mei F. K. Reitsma, fan Easterein, de Ijochtbylderige („filmsforhael”) oer Hinnaerderadiel (Yn de tiid libbet de minske) forarbeide hat ta dit boek. De skriuwer hat mear jaen wold as in rige losse skiedkundige stikken en stik- jes. Hy wol sjen litte, „dat elk minske, ek fan de gemeente Hinnaerderadiel, yn syn eigen tiid libbet mei de bitreklik- heit fan de libbensforskynsels dy’t yn dy tiid nei foaren komme en dy mei de minsken ek wer hinne gean(e)”. Sa’n stanpunt kin men ynkomme. In biskriu wing dêr üt wei kin to foaren komme, dat de hjoeddeiske sitewaesje, foar sa- fier’t dy it risseltaet fan in oerlevering is, tofolle as in statyske greatheit sjoen wurdt. Skiednis hat nea statysk west, mar is aloan yn biweging. Ek yn sa’n lytse gritenij lykas Hinnaerderadiel, dy’t yn de skiedboeken nou just net in foaroansteand plak ynnimt. De Boer wol lykwols mear: de „wear- den” oanwize „dy’t de ieuwen oerlib- ben omt hja it heechste yn it bistean fan de minske wiene en bleauwen.” En hy biskóget as sadanich: „it Kris- tendom foar it geastlike en de buorkerij foar it maetskiplike libben.’’ It politike en it sosiale libben swijt er dus oer, alteast yn syn ynliedend wurd mar bei de aspekten komme yn it boek seis al op it aljemint. In feit is lykwols, dat Minskestriid Minskelibben (titel sprekt üs net sa tige oan) oan tsjerke en skoal- le in heap plak jowt. Fan datoangean- de kin men it njonken de boeken fan Algra lizze: De historie gaat door het eigen dorp, dêr’t nammers ek gauris printsjes üt oernommen binne en dêr’t it hwat de ütris oangiét ek wol hwat Bolswards Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1