Bolswards begroting door commissies doorgelicht Gate Skroar Aktie Zwembad I Hedenavond openbare begrotings- vergadering I l f I >T«I« iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Fan de Martinytoer Hwat hat 9 S s STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. DINSDAG 10 MAART 1970 09e JAARGANG No. 19 Onderhoud straten Onderhoud markten (foto Boersma Pingjum) Park en plantsoenen Straatverlichting Laag Bolwerk Zomerten toonstelling Katr(jn Epesstichting Cultuur en ontwikkeling Bestemmingsplannen Bescherming bevolking Antwoord b. en w. Voetpaden Woningbedrijf weer Onderhoud van torens (Zie vervolg op pag. 2) ►X Tenslotte de stand der zaken: IN f Tj. de J. A Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tanef Contractprijs op aanvraag aardewerk Kimswerd. Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 aanpak bij het voorbereiden van de ont- werp-bestemmingplannen door bij een voorlopig ontwerpplam de bevolking in spraak te geven middels een hearing. Een tijdige voorlichting van de bevol king zal de belangstelling opwekken van een groot aantal ingezetenen bij de ont wikkeling van de gemeente, waardoor zeer waarschijnlijk ook de bouw van ei gen woningen kan worden gestimuleerd. Ook zal men het op prijs stellen te vernemen hoever de plannen voor de sanering van de binnenstad zijn gevor derd, mede in verband met de mede deling over de bouw van een veertigtal bejaardenwoniingen. De commissies zijn verontrust door de stijging van de subsidies voor culture le instellingen op provinciaal niveau. Zij willen de stelling onderschrijven, Een lid van de tweede commissie zal gaarne het college herinneren aan de hem gedane toezegging over het instel len van een onderzoek naar de moge lijkheid van het uniform luiden van de klokken bij begrafenis. Hij zal het op prijs stellen te worden ingelicht over het resultaat van het onderzoek. Naar de mening van enkele leden kan het stadspark een ruimere en nuttiger functie hebben in de gemeenschap dan thans het geval is. Het park zal meer beschikbaar kunnen warden gesteld voor muziek- en zanguitvoeringen of repe tities en mogelijk vele andere activitei ten, waarvoor het podium een ruime ge legenheid kan bieden. Enkele leden zien geen nut in de aan schaffing van een grasontluchter. Zij menen dat de bewerking van plantsoe nen en het park met dit apparaat geen effect zal opleveren. Indien de grasmat naar hun mening niet goed is zal door bemesting met de daarvoor passende stoffen een betere grondsoort moeten worden verkregen. Zij vragen daarom of de aanschaf van dit apparaat niet beter achterwege kan blijven. Aanschaffingen voor de plant soenendienst As men it lok mei hat, fangt men ek achter it net noch wol fisk. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adrea: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 71.303,43 36.402,09 29.212,70 830,— 34,— 521,— 208,69 1.623,45 f 140.135,36 9.864,64 net mei lens, dan kin jo yn birop gean en wurdt itselde dien op in heger ni veau. Dat liket to klopjen as in bus, mar yn de praktyk is it noch to faek in me- thoade, dy’t alle kins jowt oan de ad- ministraesje om it forsyk dea rinne to litten op wetten en foroardeningen. As in düdlik foarbyld soe ik neame wol- le it efterbliuwen fan goede trochgean- de wegen yn it westen fan üs provinsje. Kear op kear is der yn de léste twein- tich jier yn de steaten op wiisd, dat it neame net roaide. It waerd ek net Ont kend, mar mei ütsündering fan inkel- de lytse forbetteringen, bleau it hlng- jen. It antwurd fan Deputearre Stea ten wie praktysk altyd itselde: hjir yn Fryslan hawwe wy it systeem, dat der neist de rykswegen allinnich mar ge- meentelike wegen binne. De provinsje jowt deroan subsydzjes, hwerfan de hichte öfhinget fan de bilangrykheit. Komme dy gemeenten net mei in we genplan, dan is der dus ek gjin sprake fan provinsiale subsydzje. Jo moatte dus mei jou klacht by dy gemeenten wêze. En dan gean jo nei dy gemeenten, foar it greatste part plattelansgemeenten. mei och sokke lytse middels. Dy sizze: ja, dat soene wy wol wolle, mar op it foar- ste plak hawwe wy it jild net foar de plannen en üs oandiel en op it twadde plak is sa’n wei fan folie mear bilang foar de stêdden, hwer’t hy forbining tusken bringt as foar it plattelan, hwert hy trochrint. In düdlik foarbyld dêrfan is de wei tusken Boalsert en Warkum. It greatste stik leit yn de gemeente Wünseradiel. mar it bilang is binam- en Warkum. Jier- Een lid vindt het bedrag tussen uitga ven en inkomsten voor de markt wel onevenredig hoog. Hij erkent zeker de waarde van de markt voor de bevolking en ook voor de middenstand, maar vraagt zich toch af of de staangelden voor de marktkramen niet kunnen wor den verhoogd. In sommige gemeenten is het gemeente bestuur overgegaan tot een moderne Denkt u aan de laatste loodjes en aan de avond van 20 maart aanstaande lstimm6n bislissing. Binne jo it der j men foar Boalsert Volgens een ontvangen informatie zul len de 46 woningen aan de Claas Baardtstraat en de Pater Brugman- straat nog een aantal jaren bewoond moeten blijven door het groot tekort op de woningmarkt. De noodzaak hiervan kan wel worden ingezien. Gaarne wordt een lans gebroken voor iets meer ac commodatie in deze woningen, waartoe in de eerste plaats het aanbrengen van een closetinrichting noodzakelijk is. Gaarne wordt vernomen, welke moge lijkheden hiervoor aanwezig zijn. saldo per 17-2-70 aktie straten burgerij grote en bijzondere giften oud-Bolswarders aktie vignet aktie loterij koe aktie kollektanten aktie raamaffiches totaal nog te ontvangen Het is een lid opgevallen, dat de boer derij, bewoond door de pachter Lyck- lama a Nijeholt, voor brandschade en voor stormschade tot hetzelfde bedrag is verzekerd, terwijl hiervoor bij de ande re boerderijen verschillende bedragen zijn aangehouden. Hij vraagt of deze boerderij voor brand is verzekerd op herbouwwaarde. Op de parkeerplaatsen bij de flats in Noord II ontbreekt het aan een goede verlichting. Vermoedelijk mede hierdoor zijn door onbevoegden reeds enkele ma len vernielingen aangericht aan aldaar geparkeerde auto’s. Gaarne wordt ver nomen of uitbreiding van de straat verlichting tot deze parkeerplaatsen tot de mogelijkheden behoort. ren en jierren fan bisprekking en oer- liz hawwe noadich west om dizze trije gemeenten bymekoar to bringen en it plan ryp to meitsjon foar ütfiering. En ja, op it alderlêst is it dan klear komd. It stribjen om op sa’n wize to kommen ta in wei fan Ljouwert nei Boalsert li ke by foarbaet monnikenwurk. Doe moast earst yn de steaten oantrune wur- d® op in koersforoaring. Fryslan hie seis gjin provinsiale wegen. Hwerom net? Ja, dat hie noait sa west en de ge meenten woene dit stik bistjür en wurk oan har héldesei men. Mar hiel hwat gemeenten tochten der oars oer. En ja, nei jierren fan oanpoenen en kleijen waerd yn de wettersteatskom- misje in prinsipieel debat fierd oer de e'gen taek fan de provinsje op dit ter rein. En doe pas koe der einlings en to’n lésten in bigjin makke wurde mei in wegenplan, dat oan de ünbigryplike ef- terstan op dit gebiet in ein meitsje koe. Sa is men nou drok dwaende om dy ef- terstan yn to heljenearst tusken Drach ten en Ljouwert en dan tusken Ljouwert en Boalsert. Mar yn dy jierren is op dit gebiet fierst to min bard yn dizze hoeke. En it kostet nou dübeld safolle. Dit is mar ien foarbyld, mar it soe net slim wêze en neam tsientallen foarbyl- den op fan kwestjes, dy’t al mar slepen de bliuwe omt de bisteande wegen to lang en to kronkelich blike to wezen, sadat mannich earlik man de moed for- liest en syn ein mar slüpe lit. En dan kin it net ütbliuwe of de span ningen heapje harren op en komme ta in ütboarsting. Sa ünt^fean de büten- parlementaire aksjes. B. en w. hebben in een uitvoerig schrij ven op de gemaakte opmerkingen ge antwoord. Zo schrijven zij onder meer: Het bij de minister van binnenlandse za ken in studie zijnde en in verschillen de gemeenten in bespreking zijnde on derwerp van herindeling van gemeen ten was voor ons aanleiding hierover een voorlopige beschouwing te wijden. Een uitgesproken mening over dit on derwerp hebben wij ons nog niet kun nen vormen. De verschillende hieraan verbonden aspecten van geografische, sociologische, en economische aard vra gen een vrij diepgaand onderzoek en een vrij sterke mate van deskundigheid. Een afgerond rapport hierover zal de raad zeker niet op korte termijn kun- Er heerst enige ongerustheid over het slagen van de zomertentoonstelllng en over het niet tijdige publiceren van het hiervoor gekozen onderwerp in de fol ders van VW en in de pers. Gaarne wordt vernomen of men voor deze ten toonstelling reeds geslaagd is en of een vroegtijdig inschakelen van de culturele commissie uit de raad voor het uit brengen van adviezen in deze niet wen selijk is. Er rijzen hierover twee vragen en wel: a. is het mogelijk een extra contin gent woningen toegewezen te krijgen in verband met de uitbreiding van be. staande bedrijven en de vestiging van een nieuwe industrie? b. is het mogelijk een vorm van sa menwerking te vinden tussen overheid, woningbouwcorporatie en bedrijfsleven voor de bouw van een aantal premie- huurwoningen voor de plaatselijke be drijven Enkele leden achten het wenselijk voor een goede beoordeling van de accommo datie van de door de stichting „Wo ningbouw Bolsward” te bouwen wonin gen in het bestuur van deze stichting ook een vrouwelijk lid op te nemen. In beide commissies is men unaniem van mening, dat de medewerkers van de gemeente in de afgelopen maanden bij sneeuwval en gladde wegen een grote dienst hebben bewezen aan de burgerij en het snelverkeer. Voor het sneeuw vrij houden en het bestrijden van de gladheid van wegen en straten in uiterst moeilijke omstandigheden is een compli ment aan deze medewerkers zeker op zijn plaats. In beide commissies heeft een lid prin cipiële bezwaren tegen het ramen van een bedrag voor dit doel. De voorlich ting door dit apparaat gegeven over de bescherming tegen nucleaire wapens achten zij volkomen foutief. De Be scherming Bevolking leeft ook niet bij de burgerij. Zij achten deze dienst niet een gemeentelijke, maar een rijkstaak, ook voorzover deze dienst moet worden ingeschakeld bij calamiteiten in het bur gerleven. Een ander lid meent, uit betrouwbare bron verkregen inlichtingen, te moeten opmaken, dat bij deze dienst de effi ciëntie zoek is, zowel bij oefeningen als anderszins. Op deze wijze is er naar zijn mening sprake van geldverspilling, wat gezien de geraamde bijdrage van de gemeente en de moeilijke begrotingspo- sitie toch wel hoogst zorgelijk is. Wegens het feit dat de heer R. Hooge- veen te Kimswerd aldaar 43 jaar presi- dent-kerkvoogd van de ned. herv. kerk is geweest ontving deze uit handen van de heer G. J. A. Bouma een prachtig iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Het heeft een der leden bevreemd, dat op de lijst van prioriteiten van buiten gewone werken niet voorkomt de ver breding en verbetering van het Laag Bolwerk. Hij acht verbreding zeer ur gent. Ten eerste zal de ingang van de ze straat na het gereed komen van de werken rond het gasbedrijf over een korte lengte warden verbreed. Ten tweede zal deze straat verbreed moe ten warden als binnenkort de toegangs wegen naar ’t plan Eekwerd gereed zul len zijn. Ten derde is de toestand voor de school jeugd en ook voor de wandelaars gevaar lijk langs deze straat als er geen trot toir wordt aangebracht nu het autover keer ter plaatse toeneemt. wandbord van Makkumer waarop kerk en toren van Rechts mevr. Hoogeveen Dat kin yn it fatsoenlike sa as de ak sje foar it bihald fan it spoar Warkum- Starum, mar it kin ek mei akjes, dy’t dwers tsjin alle wetten yngeane. Ik neam allinnich mar: it Maagdenhuis yn Amsterdam. En hwat is nou it nuod- like: dizze bütenparlementaire aksjes blike mear ütwurking to hawwen yn ien wike as jierrenlang wrotten op par lementaire wize. En deryn sit nou krekt in great gefaer. As de demokratyske wize fan hanneljen op fatsoenlike wi ze stomp rint op sabeare wettelike en administrative obstakels, dan lokket men dizze wylde akjes seis üt. En as men dan by dy wylde en Onwettige aksjes wol foroaringen oanbringt, dan moat it in wünder hjitte as de lju noch yn stokken to halden binne. Hwa't mei in bytsje ynsicht de situ- aesje fan hjoed de del yn him om gean lit, sil merkbite dat op it hiele terrein fan it iepenbiere libben dit forskynsel de greatst mooglike oandacht fortsjin- net. Hwant it biperkt him net ta it. steatkundige of politieke, ek it soaciael- ekonomyske is like faei. Ek der binne de spulregels fan it oerliz en de kol- lektive forplichtingen prachtich op pa pier, mar hja wurde hoe langer hoe mear ütholle troch de praktyk, hwer- yn de spanningen ta ütboarsting kom me en dan ta risseltaten liede, dy’t earst ünmooglik neamd waerden. Oei de konsekwinsjes fan dizze gefaerlike si- tuaesje in oare kear noch inkele op- merklngs. In de vergadering van de belde daartoe Ingestelde kommissies van onderzoek van i» gemeente- en bedrtffsbegrotingen voor 1970 zijn een aantal opmerkingen ge maakt en vragen gesteld. D« kommissies zeggen b. en w. dank voor de uitvoerige toelichting op het door hen te voeren beleid en op hun zlenswjjze in enkele belangrijke kwesties, alsmede op de keurige afwerking van de verschillende begrotingen. In de aanbiedingsbrief delen b. en w. mede, dat binnenkort met enkele buur gemeenten een gesprek zal plaats vinden over de thans aktuele vraag van her indeling van gemeenten. Het zal worden betreurd, indien na diepgaand onderzoek het eindrapport zou worden aangeboden aan de raad, zonder tussentijds overleg te hebben gepleegd met de gemeenteraad. Er kan pas een juiste opiniepeiling plaats hebben als de raad periodiek z|jn inbreng heeft in deze voor de gemeen schap belangrijke zaak. Voorts acht men het van belang ook de bevolking b|j dit onderwerp te betrekken door deze op bepaalde tijden informaties te verstrek ken en haar gelegenheid te geven haar standpunt kenbaar te maken. Omke Romke zal gedurende de gehele verkoop spelen. Deze verkoop vindt plaats tussen 14 en 16.30 uur. Na half vijf wordt alles verkocht bij opbod. <i Wij verwachten veel mensen uit Bolsward en omgeving. Wij vragen uw aandacht nog voor bijgaande regels: de fa. Duiker zal het 1 transport verzorgen vanuit de Doele naar de Markt. Tussen 10 en 12 uur 1 - - V J T\ V a. D rAV^rli AW Ollll AM NUODLIKE UNTWIKKELING It hat mooglik altyd wol sa west, dat de léstige en üntofreden minske mear krige as syn part, omt de measte lju in hekel hawwe oan drokte en rüzje en sa’n ien dan mar hwat mear jowe om der öf to kommen, mar der is, tinkt my, alle reden dit forskynsel goed Onder eagen to sjen, nou’t it him kollektyf en massael yn it maetskiplik libben op- penearret. De spulrigels yn in demokratysk bi stel binne bikend, jo kinne jou kwest- je of forsyk oan de bistjüren foar liz- ze en dy nimme dan mei mearderheit fan dat door vele van deze instellingen de leefbaarheid van de provincie, waarvan ook onze gemeente deel uitmaakt, wordt bevorderd, maar zijn zich eveneens bewust dat hierdoor een scheef beeld ontstaat tussen de subsidiëring van de ze Instellingen en de culturele vereni gingen in eigen gemeente. Zij zullen het op prijs stellen te vernemen of bij het aflopen van de verplichtingen, die zijn ontstaan uit de door de raad voor een aantal jaren toegezegde subsidies, een schema van heroriëntering op dit punt kan worden verwacht. Een aantal verenigingen, die gebruik ma ken van gemeentelijke inrichtingen, vooral op het gebied van de sport, ontvangen op basis van de cijfers van de begroting een niet onbelangrijk indi rect subsidie, terwijl andere verenigin gen, die door hun doelstelling, hiervan geen gebruik maken geen of slechts een gering subsidie ontvangen. De commis sies zullen het op prijs stellen, dien mo gelijk bij de behandeling van de begro ting, een overzicht te ontyangen van de verhouding tussen de financiële bijdra gen aan de diverse verenigingen. Op de mededeling van b. en w., dat een ver dere subsidiëring van jeugdleden van sportverenigingen afhankelijk wordt ge steld van de uitkomsten van de begro ting zal toch gaarne worden vernomen of het aantal jeugdleden bekend is en wat het bedrag zal moeten zijn, dat door een dergelijke subisidie is vereist. Nu de bouw van het nieuwe - gedeelte van het Verpleeghuis Bloemkamp reeds vrij ver gevorderd is zal een lid gaarne worden ingelicht omtrent het tijdstip, waarop het openbaar voetpad aan de zuidzuide van het Verpleeghuis voor het publiek zal worden open ge steld. Hetzelfde lid heeft gevraagd of voor de voetgangers een trottoir of voetpad kan worden gemaakt langs het zuidelijk deel van de Kloosterlaan in aansluiting op de Matthias Poortvlietlaan en in ver binding met het viaduct. De huidige toe stand is voor de wandelaars uiterst ge vaarlijk op deze weg in verband met in tensief autoverkeer en de hoge snelheden waarmede gereden wordt. Vanaf deze plaats willen wij graag een woord van hulde brengen aan o onze kinderen. Hun raamaffiche-aktie mag namelijk volkomen geslaagd J J genoemd worden. Niet alleen is het een fleurig gezicht al die kreaties aan de ramen te zien, maar tevens is het bijeengebrachte bedrag niet mis. In koffiebar De Sik mochten enkele komiteleden een bedrag in ontvangst 4 nemen van f 1623.45. Daarbij komt de toezegging van de eigenaar van o De Sik, die 1000 tekeningen zou honoreren met een kop koffie per teke- ning. Hij heeft dus een bedrag overgemaakt van f 600. Een prachtige aktie met een geweldig resultaat. 4 De dansavond in Den Hof van Holland bracht f 400 op. Bijzonder willen wij vermelden de reaktie van mej. Magendans die meer J dan veertig jaar het sekretariaat van de Zwemschool heeft waargenomen en nog doet. Zij verblijft op dit moment met vakantie in Mallorca en stuurde van daaruit, na ontvangst van de zg. zwemkrant, een bedrag j J van f 150. Aan haar en mej. van Veen onze dank. De personeelsvereniging van Hollandia n.v. maakte f 250 over en de leden van de kaatsvereniging wilden niet achterblijven en maakten per lid een J J bedrag van f 0.10 over, totaal f 37.50. 4 Al met als is het totaalbedrag sinds de jongste publikatie gestegen tot een totaal van f 68.831.93. De specifikatie vindt u bijgaand. Uw bijzondere aandacht vragen wij voor de aktie Waterlooplein. Op de 4 Appelmarkt zullen zaterdag 14 maart a.s. vele kraampjes staan en kan van alles gekocht worden. Daarnaast zal ook gedacht worden aan de inwendige J mens. Zo zullen oliebollen verkocht worden, klaargemaakt door cafetaria 4 Huisman: zal vanuit Bloemkamp soep aangebracht worden en zullen vele o i 4> liters chocolademelk vanuit de Hollandia komen. Cafetaria v. d. Meulen stelt nu al voor deze openbare verkoop 200 plastic emmers ter beschikking, j üs hjoed to slzzen i kunnen goederen in de Doelezaal afgeleverd worden. Bovendien zullen partikuliere auto’s door de straten rijden, eveneens tussen 10 en 12 uur o om goederen op te halen. Van te voren zal door belgelui hun komst kenbaar gemaakt worden. Mocht u iets kunnen missen, zet het klaar op de stoep en wij nemen het mee. Wilt u de vermoedelijke waarde op het voorwerp 4 aangeven. Alle informaties over deze aktie geeft dhr. Brandsma, tel. 2525. Bolswards Nieuwsblad I’S

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1