Italië het vaticaan De crisis m en de Foto Regeringsleiders op verkiezingspad 6ahe SKroar life ''SB V NB van WWW Wr; r Él zr .1' .<5-4 Hoe kan de luchtvaart veiliger ween Uitslagen statenverkiezingen hebben landelijke betekenis l 'WVe- r O ÖPORTSLflG® E V asten-akt ie en Ontwikkel ingshulp Hl--, te üs hjoed to sizzen I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND z - - i iv? A - v iwvr - 1 ;\v-. A. VRIJDAG 13 MAART 1970 109e JAARGANG No. 2(1 Verechijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeek Veiligheid in de luchtvaart Oostenrijkse verkiezingen Hwat haf Advertentieprijs: 17 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprtjs op aanvraag leverde hem de vijandschap op van een aantal oude prominenten onder aanvoe ring van fractievoorzitter Pittermann, die hem zelfs in de laatste fase van de verkiezingscampagne openlijk des avoueerde. De genoemde „barak” heeft een bewo gen geschiedenis achter de rug. Eens was hier het „Nut van het Algemeen” ge vestigd ook wel het plaatselijk nut ge noemd. Zelfs in de Rimen en Teltsjes van de Bruorren Halbertsma wordt over dit „Boalserter nut” geschreven. Later is er menen we een wolkammerij in ge weest, een touwpluizerij, was het een lo- moment zou stemmen als het om de Tweede Kamer gaat. De antwoorden zijn vooral vooi de KVP verbijsterend. Een KVP-verlies van zes zetels, een gelijk blijvende PvdA (waarmee de PvdA vier zetels meer zou hebben dan de KVP), kleine winst voor de VVD, verlies voor de ARP en een voor Nederlandse be grippen formidabele winst van 11 ze tels voor D’66. Wel iets voor de anderen om je druk over te maken. I Praet my net fan maert, Njoggen dagen sinneskyn, Tweintich dagen Noardewyn En it oare is ek fenyn. Negentien hoofdzakelijk Europese lan den hebben in Parijs overlegd welke maatregelen er kunnen worden geno men om de internationale luchtvaart te beveiligen. Het overleg werd gevoerd naar aanleiding van de recente explo sies in twee vliegtuigen, die, naar wordt aangenomen, zijn veroorzaakt door Ara bische guerillastrijders. De ene explosie deed een Zwitsers vliegtuig, dat op weg was naar Tel Aviv, verongelukken, waar, bij alle 47 inzittenden, onder wie vijf tien Israëliërs, om het leven kwamen. Diezelfde dag deed zich een ontploffing voor in een Oostenrijks vliegtuig dat op weg was naar Wenen, waar het aanslui ting zou geven op een toestel naar Tel Aviv. Deze explosie veroorzaakte geen ramp; het vliegtuig kon veilig landen. De Israëlische regering heeft naar aan leiding van deze vermoedelijke aansla gen de Arabische commando’s gewaar schuwd, dat zij indien nodig het recht in eigen handen zal nemen; daarnaast heeft zij een beroep gedaan op de ge hele wereld om het probleem van de luchtpiraterij nu eindelijk eens groot scheeps en doeltreffend aan te pakken. In Parijs is een akkoord bereikt over een aantal veiligheidsmaatregelen, die men echter geheim heeft gehouden om mogelijke terroristen niet bij voorbaat te helpen. De desbetreffende landen heb ben voorts toegezegd te zullen deelne men aan een speciale wereldconferen tie over de veiligheid in de lucht, die door de Zwitserse en de Oostenrijkse regering is voorgesteld. Intussen ziet de Israëlische regering het en niet ten onrechte als een veeg teken, dat tot dusverre noch de Arabische noch de com munistische landen enige belangstelling hebben getoond voor een internationale actie. Dn wij maar afscheid nemen van de winter, elke week opnieuw. Maar ja, wat doe je als je 's morgens bij het wakker worden de bomen weer wit ziet of de straten met sneeuw bedekt. De heer J. Boekema uit de Dr. Obe Postmastraat 17 wist wel wat hij deed- Hij trok er met zijn camera op uit en maakte deze prach tige prent. Het vroege ochtendlicht be schijnt de oostkant van de aloude Mar tinitoren. Roerloos staat de boom met zijn wit beijzelde twijgen zich af te ste ken tegen het diepblauw van de lucht. Het opschrift verraadt waar de foto is gemaakt, n.l. bij Exportslagerij E. Bol- ta. Alleen, dit is niet nü gebeurd. Het was al in de winter 1964’65, maar daar is de foto niet minder om. Integendeel, hoewel waarschijnlijk onbedoeld is met een een historisch hoekje vastgelegd. We bedoelen niet zozeer, dat thans met de bruggenbouw over de Hartwerdervaart het gehele Plantsoen „op de kop staat”, maar het feit, dat door aanbouw van een nieuw koelhuis het slagerij-complex hier inmiddels een uitbouw heeft on dergaan. Wat nog meer van dit stukje Bolsward te vertellen Eens was het (in de rug van de fotograaf) omzoomd door het (hoog) Bolwerk, maar dit is juist hier in verband met wat men des tijds „verfraaiing van de stad” noemde weggegraven. Met de voormalige „ba rak” vormt de exportslagerij hier een hoek. Het is in deze hoek, dat er in de jaren ’50 wel is gedacht aan het stich ten van een openluchttheater. Voordelen: het lag voor ieder bereikbaar en be schut, terwijl de toegangswegen (Hoog Bolwerk, Bagijnestraat en brug-Werk- mansbloei gemakkelijk konden worden afgesloten. Zoals u weet is het er niet van gekomen. Uiteindelijk is het podium in het Julianapark gebouwd „om in een bestaande behoefte te voorzien”. Abonnementsprijs f4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad kalitedt voor het bezig houden van werk lozen. Ook hebben er padvinders hier honk gehad. Nu is het gebouw dat ve le malen van eigenaar wisselde, ver. kocht aan de firma Bplta. En nu maar hopen dat deze foto een definitief af scheid van de winter is. Tot nu toe allemaal landelijke politiek in de verkiezingsbijeenkomsten voor sta ten en gemeenten. Verwonderlijk is dat niet. Vooral de uitslagen van de staten verkiezingen hebben «en landelijke bete kenis, zoals de heer Geertsema ook re gelmatig verkondigt. Het zijn de eerste verkiezingen sinds drie jaren. In de af gelopen drie jaren is bijzonder veel ge beurd. Niet alleen in het samenspel tus sen regering en parlement, maar ook in de opbouw van de politieke partijen. Dat het nodige in de verhoudingen zal veranderen lijkt de uitslag aan te ge ven van een recente NIPO-enquête naar de landelijke politieke sterkte. Het NI PO onderzocht hoe Nederland op dit Op de lijst van de 10e katholieke Vas tenactie in Nederland staan dit jaar maar liefst 526 projecten voor ontwik kelingshulp, variërende van de aankoop van fietsjes voor polio-patiëntjes in het voormalige Frans-Congo tot de bouw van een sociaal centrum in Brazilië. De bin nenkort huis-aan-huis te verspreiden Vastenkrant vertelt u er meer van. Met betrekkelijk kleine bedragen blijkt men veel te kunnen doen. Maar om ieder een te kunnen helpen is er 10 miljoen gulden nodig. De parochie in Bolsward heeft een van de projecten geadopteerd, n.1. de aanschaf van 40 naaimachines ten bedrage van f 10.000 voor het bis dom Atambua op Timor in Indonesië. Een gebied met een zeer zwakke geld- ekonomie, met zeer lage lonen en hoge kledingprijzen. De betreffende naaima chines zullen onder bepaalde voorwaar den aan afgestudeerde leerlingen van huishoudscholen voor eigen gebruik ter beschikking worden gesteld. Op deze ma nier kan het genoten onderwijs aan de verhoging van de levensstandaard van vele gezinnen ten goede komen. Ui terlijk 1 week na Pasen sluit de aktie en hoopt men het toegezegde bedrag bij een te hebben. Wie mee wil helpen kan een enveloppe met inhoud deponeren in de brievenbus van de RK-pastorie, Grote Dijlakker 7 of een bedrag over maken op postrekening 1607071 ten na me van penningmeesteresse Parochie raad Bolsward. Op enveloppe of giro kaart s.v.p. vermelden „Vastenaktie”. De oppositie vroeg premier De Jong om in de Tweede Kamer te verschijnen. Waar de minister-president haastig ver telde, dat men zich niet zo moest opwin den over een eenvoudige verspreking van een eenvoudig premier. KVP-fractie- voorzitter Schmelzer, een man, die ook al kris kras het land doorreist, zei later in Zevenaar, dat de oppositie erg ver warrend is. Zijn kollega in het regerings- team, ARP-voorman Biesheuvel, rea geerde nog handiger door in Meppel te vertellen, dat de Partij van de Arbeid krampachtig optreedt in het parlement. „De PvdA zoekt het voornamelijk in kleine zaken, zoals versprekingen”. Bij de leegloop, die Den Haag, anders het politieke centrum van Nederland, dezer dagen doormaakt, zijn enige vas te lijnen te ontdekken. De dames en heren van de KVP reizen vrijwel allen zuidwaarts, ren enkeling richt de schre den naar het oosten van het land. De ARP en CHU stuurt de kopstukken vooral naar het noorden. Het goed koopst uit zijn nog de liberalen en D’66. Zij zoeken het vooral in de grote ste den in de Randstad, waar zij dan moe ten oppassen om niet in botsing te ko men met de vertegenwoordigers van de kleinere partijen, zoals PPR, CPN en PSP, die het ook vooral in het (westen zoeken. De PvdA is vrijwel overal te vinden. Zelfs in het zuiden, waar de so cialisten al jaren een verkiezingsoorlog voeren met de KVP, de party met tra ditioneel zulke sterke bindingen in Bra bant en Limburg. De politici hebben m deze periode veel weg van Sinterklazen. Zij springen au- De regionale verkiezingen staan voor de deur. Wat duidelijk te merken is aan de helgekleurde verkiezingspamfletten, die overal op ramen en op aanplakborden tevoorschijn zijn gekomen. In deze periode vinden avond aan avond dlskussle- bjjeenkomsten plaats. Vooral de landelijk bekende politieke figuren, de pronk stukken van de partjjen, hebben het moeiljjk. Ministers, fraktievoorzitters en partijleiders werken, volgens zorgvuldig opgestelde schema’s, heel Nederland af. Voor premier de Jong, niet gewend aan dit soort campagnes, moest het allemaal nog wat wennen. Hjj versprak zich in Roermond tijdens een plaatseHjke ver kiezingsbijeenkomst, waardoor het leek alsof binnen de regeringspartijen onte vredenheid en onenigheid waren ontstaan, met name over het woningbouwbeleid. Italië beleeft op het ogenblik de ernstigste poHtleke krisls sedert de tweede wereldoorlog. Sedert het aftreden van de christen-democratische minderheids regering van premier Rumor hebben de politici onder leiding van kabinetsforma teur Rumor getracht weer een regering van centrum-links te vormen - een regering bestaande uit christen-democraten, socialisten, de zogenaamde unitaire wdalisten (rechtse soclaal-democraten, die zich vorig Jaar van de socialistische partij afscheidden) en republikeinen. Deze pogingen zjjn echter mislukt door in terventie van het Vaticaan terzake van de echtscheldingswetgeving. Vsrschynt DINSDAGS en VRIJDAGS ültg. A. J. OSINGA n.v„ Bolsward Administratie- en Redactle-adreas Marktstraat 18 fel 3044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) geren, belast met de vorming van een regering waarvan ook de Volkspartij deel zou moeten uitmaken. Dat zou dus een hernieuwing betekenen van de „grote alliantie” tussen de conservatieven en de socialisten die Oostenryk van het eind van de Tweede Wereldoorlog tot 1966 heeft geregeerd. In de nieuwe coa litie zullen de rollen echter omgekeerd zijn; de socialist Kreisky wordt rege ringsleider, terwijl de Volkspartij, die sedert 1945 alle kanseliers heeft gele verd, nu de ondergeschikte party zal zijn. Beziet men de verkiezingsuitslagen dan biykt, dat de onverwachte overwinning van Kreisky’s partij voor een deel het gevolg is van een socialistische door braak by de bevolking op het platte land, wier traditionele binding met de rooms-katholieke kerk biykbaar snel los ser wordt. En daarnaast blijkt Kreisky een grote indrujr te hebben gemaakt op de jonge intellectuelen. De socialis tische overwinning is vooral een persoon lijke zege voor Kreisky. Toen hy vier jaren geleden van Pittermann de par ty leiding overnam is hy ogenblikke lijk gaan werken aan een hervorming van de party, die nog met sterk ver ouderde stellingen werkte. Hy zette zich tevens in voor een aflossing van de oude garde door de jonge generatie. Dat Bij het begin van de onderhandelingen tussen socialisten, republikeinen, unitai re socialisten en christen-democraten was de kwestie van de echtscheiding door de drie eerstgenoemde groeperin gen als geregeld beschouwd. In een eer der stadium was namelijk al met de christen-democraten overeengekomen, dat de regering zich zou neerleggen bij wat het parlement over die zaak zou beslissen. En beide kamers van het Ita liaanse parlement hebben intussen het wetsvoorstel tot het mogelijk maken van echtscheiding In overeenstemming met de Italiaanse grondwet verklaard. Aanvan kelijk hielden de christen-democraten zich aan die afspraak, maar nu heeft inmiddels het Vaticaan in een nota aan de demissionaire regering laten weten, dat het de ingediende wet in strijd acht met de constitutie en met het Concor daat van 1929, waarin verbreking van het burgerlijk huwelijk verboden werd. En daarop hebben de christen-democra ten te kennen gegeven, dat zij dit pro test van het Vaticaan niet naast zich kunnen neerleggen. De socialisten heb ben er bij Rumor op aangedrongen de nota te beantwoorden met de medede ling, dat de beslissing of een wetsvoor stel strijdig is met de Italiaanse grond wet uitsluitend bij het parlement ligt, en niet bij de regering of de christen- 1 democratische partij, maar deze was daartoe niet bereid. De christen-demo- craten staan op het standpunt, dat zij over deze belangrijke kwestie met het Vaticaan moeten onderhandelen: de be sprekingen over het herstel van de cen- trum-linkse coalitie zijn op die houding stukgelopen en Rumor heeft zich ge noodzaakt gezien zijn opdracht aan president Saragat terug te geven. Deze heeft nu een formatie-opdracht ver strekt aan Moto, minister van buiten landse zaken in het demissionaire ka binet, die nu moet nagaan of er een be slissende breuk is ontstaan tussen de christen-democraten en hun potentiële coalitiepartners. Als ook zijn pogingen mislukken zou dat, althans voorlopig, het einde kunnen betekenen van de cen- trum-linkse formule, die de afgelopen zeven jaren de basis is geweest voor ie dere Italiaanse regering. Moro heeft een zeker voordeel op Rumor, aangezien de gehele christen-democratische partij ach ter hem staat, terwijl Rumor er reke ning mre moest houden, dat van de elf verschillende stromingen in de partij de meer links georiënteerde hem niet goed gezind zijn. Dat laatste geldt zeker niet voor Moro, die de laatste tyd geldt als de leider van de gematigd linkse ka tholieken. Als zodanig geniet hy ook enige sympathie bij de socialisten, maar of dit alles hem een succesvoller infor mateur zal doen zijn dan Rumor valt te betwijfelen, aangezien ook hij met de Vaticaanse nota wordt geconfronteerd. Mocht ook hij falen dam zullen er waar schijnlijk nieuwe algemene verkiezingen gehouden moeten worden. Overigens heeft Moro van de president een wat ruimere opdracht ontvangen dan Rumor. Deze laatste moest trachten een kabinet van de vier partyen te vormen; Moro moet nagaan of er binnen de groep van centrum-links een regering kan worden gevormd, en dat betekent, dat het hem vrijstaat een kabinet van een, twee, drie of vier partijen te formeren. dertjes. De kado’s onder de arm. Ge schenken, die bestaan uit plechtige be loftes, dat de eigen partij alles zal doen om het plaatselijk belang te verdedi gen. De plaatseHjke kiezers mogen hun ogen uitkijken op de goedheiligman die de verre reis heeft ondernomen om hen te bezoeken. En ze mogen zelfs ver tellen, dat enige plaatselijke lieden bij zonder stout of bijzonder lief zijn ge- wrest. Waarna de hoge bezoeker zijn grote boek pakt en voorleest wat hij wel niet allemaal voor slechte zaken bij andere partijen heeft ontdekt. Het is een merkwaardige tijd. Anders zo bedachtzame lieden gaan zich te buiten in voor onze begrippen zeer for se uitlatingen. Waarbij ook al weer een vast patroon te ontdekken valt. De gro tere partijen zoeken het vrijwel alleen in de aanval op de konkurrentfe. Waar bij vaak slechts zijdelings wordt aan gestipt, dat de eigen groepering zo for midabel is. De geachte kiezer wordt ge acht die konklusie zelf te kunnen trek ken. Het wordt hem trouwens regelma tig vanaf de aanplakbiljetten toege schreeuwd. Het is niet zo verwonder lijk, dat de regeringspartijen afgeven op vooral de PvdA, de PvdA vooral op de KVP en de VVD en allen meer of minder op D'66. Drs. Schmelzer (KVP) werkte vorige week in Zevenaar een aardig lijstje af. Hij opende met een felle aanval op D’66 de partij die wel eens heel wat stemmen van de KVP kan afsnoepen en vervolgde met stekelige opmer kingen over de PvdA en de PPR („een kruimelpartij”Zijn aanval op de De in. Ook Oostenrijk bevindt zich thans in het stadium van de kabinetsformatie. Daar zijn algemene verkiezingen gehou den die een verrassende uitslag hebben opgeleverd: de socialisten van Kreis ky zijn er voor het eerst sinds de troon afstand van de Habsburgers vijftig ja ren geleden de grootste partij geworden. Zij behaalden 81 van de 165 zetels in de Nationale Vergadering, waar de re gerende rooms-katholieke Volkspartij van kanselier Klaus terugviel van 85 tot 79 zetels. De neo-nazistische libera le Vryheidspartij zakte van zes op vijf zetels. Deze partij zal hoogstwaarschijn lijk weer de enige oppositiepartij gaan vormen, want president Jonas heeft Kreisky, wiens partij met enkele zetels te kort komt om alleen te kunnen re- to in, auto uit op weg naar hun kin- mocratcn ging een beetje de mist Hij had persverslagen gelezen over een „werkgroep bevolkingspolitiek” van D’66. Deze groep zou hebben voor ge steld om over tien jaren tot gedwongen sterilisatie over te gaan als wy door blijven groeien in tal en last. „Hier komt de beginselloze aap uit de prag matische mouw”, riep de heer Schmel zer vertwyfeld uit. „Dit is een ingreep in de persoonUjke vrijheid en verant woordelijkheid van de mens.” Hij had het rapport zelf kennlijk niet gelezen; zo ver gaan de voorstellen van de groep niet. In Amsterdam debatteerden de kopstuk ken van de WD (fractievoorzitter Geert sema) en D’66 (fractievoorzitter Van Mierlo) nret elkaar. De heer Geertsema verweet de Democraten onduidelijkheid omdat D'66 nog niet heeft gezegd met welke andere partijen men wil gaan sa menwerken. Een samenwerking is in ons verdeelde landje nu eenmaal on- vermydeiyk. Na lang aandringen zei de heer Van Mierlo tenslotte, dat hij als hij met het pistool op de borst tot een keus wordt gedwongen de PvdA zou verkiezen boven de WD. Er is niet de geringste kans, dat D’66 zal ingaan op het Uberale aanbod om in 1971 ’n stem busakkoord met de christelijke partijen en de WD te vormen. „De confessio nele partyen hebben hun tijd overleefd. Ze zijn een vervalsende vergaarnoemer,” aldus de heer Van Mierlo. Die overigens snel vertelde, dat ï)’66 op dit moment helemaal niet wil kiezen. Het pistool staat nog niet op de borst. In Meppel ver telde dc heer Biesheuvel van de ARP, dat, wat hem betreft, het liberale voor stel voor een koalitie met D’66 ook best in de mist mag verdwynen. „Het is voor ons onvoorstelbaar om samen te wer ken met D’66, de partij die als drijven de begeerte heeft ons zo snel moge lijk te laten ontploffen,” aldus de heer Biesheuvel.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1