downs Zuidwesthoeks Ups en in bevolking Aktie Zwembad f B 7 g I B I t De groei-ïmpulsen uil het recente verleden r i I •B 9 Fan de Martinytoer A.M. Wijbenga bitin- king 18 sept. 1970 DE ROMMELMARKT EEN GEWELDIG SUKSES STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND B B B B B i B B B B B B B B B B B B B B B DINSDAG 17 MAART 1970 ]0f)e JAARGANG No. 21 f* Foto Steggerda TINK DEROM HWERT IT HINNE GIET nou in T. de J. Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vltg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 19604-1965 (’60 is 100) 106.3 97.6 100.0 113.56 96.4 99.2 95.4 o o o Bolsward Hindeloopen Sneek Wonseradeel Wymbritseradeel Workum Zuidwesthoek Qp grond van de kaem wer yn swang en kear op kear drigen de leden büten de stringen to gean as de organisaesjes net füler fan wegen kamen. Troch it ledeforlies en de driigjende wylde stakingen binne de koplu op in oare taktyk oergien. Earst Kloos, doe Mertens, sprekke nou fan har óf en wegerje langer yn de sin- trale oerlizorganen mei to spyljen. De bisetting fan fabriken is de folgjende fase, de wylde stakingen mei Fré Meis as foarman krije yn brede arbeiders kringen hoe langer hoe mear sympathy. De methoaden yn it leanoerliz devaluear- je mei de dei. Kollektive kontrakten wurde midden yn de perioade forbrut- sen, swarte leanen Onder allerlei Dam men êftwongen en nlje easken fan de iene dei op de oare yntsjinne. Dizze ra- dikalisearing, net sunder driging fan ge welf, forseart de redelike oerlizbasis. Wy sille yn de kommende jierren wol Onderfine ta hokfoar situaesje dit be de sil. Mar greate bilangen stean op it spul. Dy’t miene soe, dat der gjin forb&n bi- stean soe tusken de Maagdenhuisbezet ting, de Beverwijkse Kweekskoalle. affaire, de striid om artikel 8 üt de wet-Roolvink en de situaesje op agra- rysk terrein forsint him. Alle dagen Ut radio en t.v. sjen hoe’t de lju har tjirg- je en hoe slop de oerheit hjirop rea- geart. Hwat by de gewoane boarger liedt ta proses en boete, dat lit men stil ge warde as it studinte of M.O. learbngen oangiet. Hja forpeste de Dam, hja mo- lesteare de boarger, hja hune de po- lysje en hja binne foar de t.v. de mo derne helden. As it forkeard ófrint, hear- 1960 131 59 155 1797 1377 336 6888 groep: in de Zuidwesthoek treft men een relatief geringer aantal personen in de leeftijdsgroep 2544 jaar aan. Het effect van deze afwijking kan wor den geconstateerd in de afname van de beroepsbevolking van de gehele streek in de periode 19471967. Gedifferenti eerd naar gemeenten doet zich in de plattelandsgemeenten een duidelijke af name voor, in de stedelijke gemeenten een toename van de beroepsbevolking. Bolswarils Nieuwsblad Wymbritseradeel. Het In 1959 verschenen rapport over Zuidwest Friesland van het Economisch- Technologlsch Instituut voor Friesland bevat een struktuurbeeld, op basis van fen uitgebreide empirische beschrijving, van de situatie in de Zuidwesthoek, voor een deel ook gezien in historisch perspektief. Dit struktuurbeeld is gebaseerd op cjjfers van de periode 1947-1955 en doet aldus wat verouderd aan. In het derde hoofdstuk van zijn studie over de Zuidwesthoek noemt drs. Groot een aantal recente ontwikkeUngen van de Zuidwesthoek en gaat hij na in hoeverre deze ontwikkeUngen het struktuurbeeld van de Zuidwesthoek veranderen. Het mag nu wel algemeen bekend worden verondersteld, dat de Zuidwesthoek één van de typische gebieden in Nederland is, welke worden gekenmerkt door een geringe bevolkingsgroei. De aanduiding welke voor deze gebieden wel wordt ge bruikt is die van expulsiegebieden, een aanduiding welke er op wijst dat vermelde geringe bevolkingsgroei niet wordt veroorzaakt door een laag geboortecijfer, noch ook door een relatief hoog sterftecijfer maar door het permanent optreden van vertrekover schotten. Wie zaterdagmiddag de binnenstad van Bolsward gezien heeft, zal het met ons eens zijn dat zo af en toe een rommelmarkt best zal gedijen. Want het was er razend druk. Je moest over de koppen lopen. De man van Scala had moeite met het schieten van zijn films. En het financiële resul taat? Een bedrag van f 2512,57 kwam op tafel. Niet onverm’eld willen we laten het optreden van onze jongerensoos VANNU, die zelf vervaardig de tekeningen verkocht voor een bedrag van f 148,75. Graag willen wij ons komite-lid Brandsma danken voor zijn initiatief. En met hem alle medewerkers aan deze aktie. En als ik dan toch een bepaalde groep naar voren haal, zal niemand mij dit kwalijk nemen, want deze groep heeft enorm veel werk verzet. Ik bedoel de mensen van de gemeentereiniging. Allen onze dank. Nog steeds komen er bedragen binnen. Bestuur en rektor van het Jan Brugmancollege boden f 500 aan. De loterij op de KRO-avond bracht f 160 op. De oud-Bolswarders gaan rustig door en hun bedrag is inmiddels gestegen tot ruim f 1400. De pop in Schettens en Longerhouw, met de naam Hyke, bracht f 60,75 op. Mooi werk van Anneke, Sjoukje en Lolkje. De aktie „straten en burgerij” loopt naar de f 40.000. Maar de kardinale vraag is: hoever zijn we nou? Hoeveel moet er nog komen? Voor u, geachte lezers een vraag, voor ons een weet. Maar ook u komt dit te weten en wel op 20 maart a.s. Dan wordt het definitieve bedrag bekend gemaakt, ’s Avonds om 20.45 uur trekt onze Schutterij naar dra maquette. In optocht wordt deze maquette naar de Doelezaal ge bracht. Vanaf deze aankomst zal er een non-stopprogramma gehouden worden waaraan meewerken: de Schuttersmuziek, de Skotsploech, An dante, de Bolbeierkapel en het duo John van Doorn. Tussen hun optreden zullen bedragen bekend gemaakt worden, kunnen de resultaten van par- tikulicre akties van bedrijven en instellingen kond gemaakt worden, zal de verloting plaats vinden van onze koe, zal tussen half twaalf en twaalf uur het eind bedrag op tafel komen en zullen we als goede Bolswarders niet, nalaten er een stevig feestje van te maken. Want we mogen stellen: halen we ons bedrag niet of wel, de inzet van alles is zo groot geweest dat een feestje zeker verdiend is. Daarom: Allen op 20 maart ’s avonds om 9 uur naar de Doele. U bent van harte welkom. Ook de pers komt en naar wij hoorden, de mannen van Scala.. Ons motto: de vrijdagavond niet alleen koopavond, maar ook feestavond. 1950—1960 (’50 is 100) 109.4 106.2 89.0 108.4 95.1 95.8 92.0 De earste tsien jier nei de oarloch sle ten wy mei in straf en strak oerheits- patraan, dat needsaeklik wie om it ütsügde lan wer üt it lijen to h'eljen. Goedskiks of kweaskiks waerd elk der by twongen yn dit ramt to gean, ek al wie it düdlik ta syn skea. Sa waerden de hieren fan hüzen en pleatsen op it lege peil fan foar de oarloch fëstskroefd al gie it ünderhald stikken omhe’ech en waerd it libben in hiel ein djürder. Al les moast wike foar de greate opjefte de minsken wer oan work en brea to helpen. Yn dy jierren binne ek de sin- trale oerlizynstansjes ynsteld, dy’t mei de regearing de greate bislissingen oer leanen en lanbouprizen oerleinen, hwer- by hja gjin bilissrngsrjucht hiene, al- linnich hja koene har hearre litte. De stichting van de arbeid, de stichting van de landbouw kamen dertroch forgoed yn aksje. Foar de lanbou waerd it Lanbou-Eko- nomysk Ynstitüt (It LEI) oprjuchte, dat neigean moast, hwat de kostprizen fan de produkten op redelike bidriuwen bi- droegen en hwerneffens dan de minis ter de prizen fêststelde, alteast der rek ken mei halde. In tweintich jier is op dizze wize de ekonomyske polityk fan Nederlan fierd en it l&n as gehiel hat er tige de fruch- ten fan plóke. Gjin stakingen, hast gjin rebülje en in tanimmende wolfeart foar de measte minsken. Lykwols it wie to moai om sa to bliu- wen. Binammen by de wurknimmers wie in groeijende ünfré oer it oandtel dat hja krigen yn dy wolfeart. Hja wiene hoe langer hoe minder to oertsjügjen, dat dizze saek ek har bilang wie en fiel den har misdleld. De koplu yn de „Stich ting van de arbeid” en it sintrael oer- liz hawwe via de arbeidersorganisaesjes bisocht it harren leden düdlik to meit- sjen, mar it die bliken, dat it bitrou- wen fan mannich lid bigoun to kwinen. Ledeforlies mei tüzenen markearde diz ze mentaliteit. Doe’t einlings, pear jier lyn <te f rij ore leanfoarming syn yntré die, waerd de spjalt tusken bistjürén en party leden noch greater. It wurd: „bonzen” foar de bistjürders Voor iedere door Fotoatelicr Stegger- da, Dijkstraat 25, Bolsward, verkochte foto (zie de etalage) wordt aan het zwembad 50 cent beschikbaar gesteld. Hier een kijkje op de drukke boeken markt. re jo de t.v. net mear oer har. Dat de learaer yn Beverwyk, dy’t wiken lang de held wie, nou yn in psychyatryske ynrjochting sit, wit gjin minsk; dat de jonges, dy’t it fjür oanstieken, net wer yn de skoalle weromkomme, is net fan bilang, der binne wol wer oaren, dy’t as t.v. foer tsjinje kinne Tusken al dit spektakel libje ek de agrariërs. Hja hearre en sjogge dat en gean dan wer oan it melken en fuor- jen. Mar de molke wurdt yn prils for- lege, de arbeider wol mei 10 persint leansforheging gjin genoegen nirnrne, de hieren sille dit jier wer heger wurde, de timmerbaes en de ferver wurde in stik djürder, de féarts hat hegere tariven en gean mar troch. Syn koplju yn de stichting foar de Lanbou dogge har bést, dat sil wol sa wêze, mar hwat kinne hja foroarje oan dizze ekonomys ke skjirre. De namme: Brussel is de greate deadwaner, mar kin it dér mei ta? Ut kleare wanhoop binne party boeren nei de Koekoekpartij setten. Dat joech wol gjin byt, mar it tekent de situaes je. Ek by de boeren groeit de miening, dat yn dizze wrald en dizze maetskippij dat de pressygroep, de sensaesje, de dri ging allinnich hurd genóch oankomt om nei har to harkjen. Dat stiet har slim tsjin, mar ir. Bouma sei torjuchte: „Jo kinne in podde wol krekt sa lang traep- je, oant er boarst”. En de regearing sil net to lang wachtsje meije woll’a hja foarkomme, dat ek it agrarysk folks- diel nei radikale wapens grypt om har bistean to rédden. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en meer dan l/3 van het vertrek uit Sneek, cijfer als Wymbritseradeel. Voor een Bolsward en IJlst zich richt naar de plattelandsgemeenten (33.9 pet.). De demografische ontwikkeling heeft niet nagelaten invloed uit te oefenen op de leeftijdsopbouw van de bevolking in de Zuidwesthoek. Het blijkt dat in de plattelandsgemeen ten leeftijdsgroep 014 jaar groter is dan in de stedelijke gemeenten, terwijl de leeftijdsgroep van 2544 jaar in de plattelandsgemeenten kleiner blijkt te zijn dan in de stedelijke gemeenten van de Zuidwesthoek, waarbij voorts kan worden aangetekend dat deze leeftijds groep in de plattelandsgemeenten in de periode 19551966 sterk is afgenomen. De conclusie uit het bovenstaande kan luiden dat in de Zuidwesthoek de leef- tijfsklasse van 014 en de leeftijds klasse van 65 jaar en ouder sterker ver tegenwoordigd zijn dan in geheel Neder land en dat de tussenliggende leeftijds groepen minder zijn vertegenwoordigd. De mannelijke leeftijdsgroep van 15 64 jaar wordt wel de vol-produktieve leeftijdsgroep genoemd, omdat uit de ze groep potentieel de produktieve be volking wordt gerecruteerd. Minder voor de hand liggend, maar he laas waar, is de afname van deze leef tijdsgroep in Bolsward, n.l. van 100 op 98 van 19551965. De sterkste toena me van de vol-produktieve leeftijds groep kan warden geconstateerd in Sneek (100 op 126). De toename in deze gemeente ligt zelfs boven de lan delijke toename. De totale toename van deze leeftijds groep in de Zuidwesthoek blijft ver ten achter bij de landelijke toename. De vertrekoverschotten in deze periode zul len aan deze geringe toename in de streek niet vreemd zijn. Hier staat tegenover dat op langer ter mijn, n.l. van 19471960 in Bolsward gesproken kan worden van een groei van de totale mannelijke beroepsbevolking, n.l. van 100 op 112. Vele andere ge meenten vertonen een duidelijke terug gang van de beroepsbevolking. Wonsera deel b.v. van 100 op 90, eenzelfde triest 8 B f V v fieBKE&f* Niet alleen echter het geboorte-over- schot ligt in de Zuidwesthoek boven het nationaal en provinciaal gemiddelde, ook het geboortecijver, n.l. het aantal levend-geborenen is hoger dan de ver gelijkbare provinciale en nationale ge middelden. Het hogere sterfte-cijfer in de Zuid westhoek, vergeleken met de provinciale en nationale gemiddelden wijst op een veroudening van de bevolking in de Zuidwesthoek. Uit vorenstaande cijfers betreffende de- demografische factoren geboorte, sterf te kan worden opgemaakt dat de gerin ge bevolkingsgroei van de Zuidwesthoek niet wordt veroorzaakt door deze fac toren, maar door een andere factor, n.l. het vertrek overschot. Het blijkt dat zich in de Zuidwesthoek in de periode 19511966 een langza me daling voordoet van het geboorte overschot en daarnaast een duidelijke daling van het vertrek-overschot. De daling van de vertrekoverschotten blijkt zich echter niet in alle gemeen ten van de Zuidwesthoek gelijkmatig te voltrekken. In sommige gemeenten blij ken de vertrekoverschotten zich hardnek kig te handhaven, terwijl andere ge meenten in veel mindere mate „last” hebben van vertrekoverschotten. Bezien we nu eerst de plattelandsgemeenten. In de periode 1952 t.m. 1960 bedroeg het totale vertrekoverschot van deze ge meenten 11323 personen. Het totale vertrekoverschot in de periode 1952 1960 bedroeg 12.740 personen. De ge meenten Sneek, Bolsward en IJlst re gistreerden in deze periode een vertrek overschot van 1417 personen. In de pe riode 19601966 bedroeg het totale ver trekoverschot in de gehele Zuidwest hoek 3840 personen. Het totale ver trekoverschot van de plattelandsgemeen ten bedroeg echter 5655 personen. De gemeenten Sneek, Bolsward en IJlst re gistreerden, in tegenstelling tot de pe riode 19521960, gezamenlijk een ves tigingsoverschot van 1815 personen. Het optreden van relatief grote vertrek overschotten, is geen ontwikkeling wel ke zich alleen voordoet in de Zuidwest hoek. Er zijn nog een aantal andere ge bieden waar zich dezelfde verschijnse len voordoen, zoals in het Groninger weidegebied, de Friese bouwstreek, in Westfriesland en op Zuid- en Noord- Beveland. De twijfelachtige kampioenseer komt hier toe aan de Friese bouwstreek. De vraag komt op, wéAr al de vertrok ken personen blijven. Voor de jaren 1964 en 1965 heeft drs. Groot dit nagegaan. Het bleek hem dat een. groter percentage vertrekkenden uit Sneek, Bolsward en IJlst zich naar de middelgrote en grote steden richt in vergelijking met het percentage uit de plattelandsgemeenten in de Zuidwest hoek (respectievelijk 32.3 pet. en 16.0 pet.). Voorts dat de vertrekkenden uit de plattelandsgemeenten een iets sterkere voorkeur hebben voor de kleine steden dan de vertrekkenden uit Sneek, Bols ward en IJlst (respectievelijk 26.7 pet. en 18.2 pet.). Opvallend is ook dat Ten aanzien van de Zuidwesthoek kan slecht figuur. Bezien we nu de bevol kingsontwikkeling in de Zuidwesthoek, aan de hand van groei-indexcijfers, nog iets nader. De algemene tendens van de periode 1900-1947 blijkt zich in de na oorlogse periode voort te zetten. Deze tendens komt er op neer dat de lang zaam groeiende agrarische gemeenten in de Zuidwesthoek in de periode 1900 1947, in de na-oorlogse periode een be volkingsafname laten zien, terwijl de stedrelijke gemeenten Sneek en Bols ward een duidelijke bevolkingsgroei to nen. Bolsward Gaasterland Hindeloopen Sneek Wonseradeel Workum Wymbritseradeel De vraag kan nu rijzen welke oorzaken debet zijn aan de geringe bevolkings aanwas in de Zuidwesthoek. In eerste instantie wijst drs. Groot nu op de de mografische factoren, d.w.z. dat wij het bevolkingsverloop voorlopig als een zelf standige grootheid zien. Zoals bekend wordt de bevolkingsvermeerdering be paalt door het verschil tussen geboor te en sterfte alsmede het verschil tus sen vertrek en vestiging. In de Zuidwesthoek kan niet gespro ken worden van een bijzonder laag ge boortecijfer. Integendeel moet worden geconstateerd dat het geboorte-over- schot in de Zuidwesthoek hoger ligt dan het nationale en provinciale gemiddel de. deel kan de teruggang van de beroeps bevolking verklaard worden uit de vrij snelle afname van de beroepsbevolking werkzaam in landbouw en visserij, zo als blijkt uit het volgende staatje. 1947 212 90 261 2373 1795 385 9193 in dit artikel ver melde gegevens kunnen nu een aantal conclusies met betrekking tot de demo grafische ontwikkeling in de Zuidwest hoek worden getrokken: Er kan worden gesteld dat de bevol kingsgroei in de gehele Zuidwesthoek achterblijft bij de bevolkingsgroei in de provincie Friesland en in Nederland. Ge differentieerd per gemeente blijkt dat de plattelandsgemeenten in de Zuidwest hoek in totaal een bevolkingsafname laten zien, terwijl de stedelijke gemeen ten een bevolkingsgroei laten zien wel ke met name in Sneek hoger ligt dan de nationale groei, terwijl Bolsward ho ger ligt dan het provinciaal gemiddel de. Gesteld kan worden dat de stagneren de bevolkingsgroei in de Zuidwesthoek wordt veroorzaakt door de vertrekover schotten van de laatste decennia. Sinds 1960 doet zich echter voor de gehele streek een dalend vertrekoverschot voor. Deze daling van het vertrekover schot wordt in belangrijke mate ver oorzaakt door de vestigingsoverschot ten in de stedelijke gemeenten. Er is gebleken dat het aantal levend geborenen hoger ligt dan het nationale gemiddelde. Een veroudering van de bevolking kan worden geconstateerd, tot uiting komend in een relatief grote groep personen van 65 jaar en ouder. Er bleek een duidelijke afwijking in de leeftijdsgroep 2544 jaar t.o.v. het nationale gemiddelde voor deze leef tij ds- i onderstaande tabel een beeld geven van de geringe bevolkingsgroei van de streek gezien over een iets langere periode: Bij deze indexcijfers is het jaar 1947 .(direct na de oorlog) gesteld op 100. Bolsward 89, 100, 119; Hindeloopen 110, 100, 92; Sneek 74, 100, 126; Won seradeel 94, 100, 93; Workum 100, 100, 95: Wymbritseradeel 97, 100, 87; IJlst 97, 100, 111; Zuidwesthoek 84, 100, 103; Friesland 75, 100, 109; Nederland 53, 100, 127. Uit deze tabel blijkt nu dat de totale bevolking van Nederland in de periode 19001947 bijna verdubbeld is van 53 naar 100). De totale bevolking van Friesland is in veel mindere mate toe genomen, nl. van 75 naar 100. Wij zien dat o.a. de gemeenten Bols ward, Hindeloopen, Wonseradeel, Wor kum, Wymbritseradeel en IJlst van 19001947 een bevolkingstoename ver tonen welke onder het streekgemiddel- <te ligt. De periode 19471965 laat, met be trekking tot de bevolkingsontwikke ling, een overeenkomstig beeld zien. Al leen de gemeente Sne'ek vertoont een groei-indexcijfer, groter dan dat van Friesland, maar lager dan dat van Ne derland. De gemeenten Bolsward en IJlst tonen een groei-indexcijfer dat onder het nationale cijfer, maar boven het provinciale indexcijfer (109) ligt. Alle andere gemeenten in de Zuidwest hoek vertonen een lager groei-index- cljfer. Hindeloopen, Workum, Wonsera deel en Wymbritseradeel staan op rood. Tegenover de Zuidwesthoek als geheel (103) slaat Bolsward met 49 geen De bitinking fan de Dongeradielster dichter sil by libben en sounens plak fine op 18 septimber 1970. De jouns foaröf is der in foardracht- kriich foar de bem. Yn cteselde wike in totoanstelling oer A. Wijbenga en de „opkommende” skriuwerij fan prot. chr. Friezen. Ek sil ütkomme it boek „Alderheljen” mei forhalen, spükforhalen, hide berne- sankjes, histoaryske opstellen en dicht- wurk fan A. Wijbenga. Op 18 septim ber sil ek in kunstwurkje ta oantins oan de dichter yn Nijewier üntbleate wurde. Dit sil makke wurde üt stien, troch Maria van Everdingen to Loaijingea. It komité docht graech in birop op har ren, dy’t noch jildlike stipe jaen wolle, om dat noch to dwaen. Dat kin op de Coöp. Raiffeisen Bank, N.O.-hoek, to Anjum. Giro 913871. Foar bitinking A. M. Wijbenga. Folio 2-57-773. Stel dat net üt, doch it! A. Wijbenga- wie yn it lytse great! Litte ek wy dat wêze! I A -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1