VN-bemiddelaar Jarring wellicht het Midden-Oosten naar de week Foto van Gahe SKroar Zo stemde Bolsward Aktie Zwembad ■I •JI «fISFïS?" Akkoord met de Koerden Overleg over Laos Verkiezingen provinciale staten 1970 4 iiiiiiiiiiiim i iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Hwat hat ós hjoed to sizzen 4 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 109 e JAARGANG No. 22 VRIJDAG 20 MAART 1970 Wymbritseradeelt Akkoord met de koerden Mislukte aanslag op Makarios (Vervolg elders in dit blad) 1 2 S 5 6 8 9 10 11 VVD CPN FNP Boerenpartij SGP GPV D'66 Stembureau 1966 1970 70 70 66 66 70 66 70 70 66 66 66 70 70 66 70 66 70 Overleg over I.aos In Laos heeft de pro-communistische 1. Leeszaal 592 174 388 124 55 52 26 1 9 14 18 18 3 0 2 2 4 34 2. De Doele 611 429 192 150 62 46 4 7 29 24 30 0 4 1 4 3 8 3. LTS 474 339 217 20 151 17 2 5 2 14 18 0 19 11 0 1 2 14 363 173 4. OLS 444 171 27 29 1 4 11 35 49 0 12 0 4 0 1 24 5. Geref. Centr. 380 212 544 176 33 36 3 8 12 22 12 8 0 3 2 3 8 267 6. Zuivelschool 420 361 211 39 39 4 5 10 15 19 12 2 1 6 0 5 15 Het aktiekomité 1235 3004 2341 Totaal 983 236 219 11 35 68 145 141 91 12 5 14 9 15 103 Advertentieprijs: 17 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Hoe dan ook, we zullen er een plezierige avond van maken, met muziek, dans, zang en wellicht nog wat anders. Wij nodigen allen die zich betrokken voelen of mee hebben gevoeld met d’e Aktiè Zwembad van harte uit. Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 TeL 3044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) hebben dan ook al de waarschuwing la ten horen, dat in dat geval Israël de missie-Jarring zal negeren. 143 163 286 90 104 417 106 105 263 88 106 169 177 155 212 107 150 163 ARP-CHU- KVP provincie van Griekenland. Makarios’ huidige politiek van behoud van de on afhankelijkheid en vestiging van be tere betrekkingen met de Turks-Cypri- sche minderheid ondervindt dan ook be trekkelijk weinig tegenstand een te genstand, die overigens een fel karak ter draagt, getuige een lange reeks bom aanslagen, waaraan nu deze mislukte aanslag op de president moet worden toegevoegd. 160 14 164 28 188 29 155 18 194 18 228 39 Yn üs leu is de oanbidding fan it gouden keal forfongen troch de oan bidding fan de gouden plaet. Binding Rechts Bolswards Nieuwsblad Naast hem woont fam. De Vreeze (waar vroeger de heer Kneteman resideerde) Met Teernsrta heeft ook deze familie nog behoorlijk vrij zicht. In het verde re van de straat wordt dat minder. De heer De Vreeze voer vroeger met Koch en Eekhof op Amsterdam, maar de laat ste 13 jaar was hij op de fabriek. Nu is hij gepensioneerd, maar als 65 plus ser springt hij nog menigmaal bij. Hier naast woonde vroeger o.a. brugwach ter Dijkstra (later St. Janspoort). Nu woont er mej. Tine Postma, die kanto ren schoonhoudt zoals die van het Ar beidsbureau en het gasfabriek. Haar buurvrouwen aan de andere kant waren de dames Prins, maar deze wonen nu bij het Klein Gasthuis aan het Skil- wyk. In de Israëlische regering Is ongerustheid ontstaan over het ultbiyven van een beslissing van president Nixon over het Israëlische verzoek om aanvullende levering van vliegtuigen voor de luchtmacht. Nixon had eind januari aange- kondigd, dat hij binnen dertig dagen dienaangaande een besluit bekend zou maken, maar inmiddels is gebleken, dat hij op dit punt geen haast meer maakt. Een van de redenen is waarschijnlijk dat sekretaris-generaal Thant van de Ver. Naties sinds enige tijd pogingen onderneemt om de bemiddelingsmissie van zijn speciale vertegenwoordiger in het Midden-Oosten, Jarring, nieuw leven in te blazen. Jarrings missie is ontstaan uit de Veiligheidsraadsresolutie van november 1967, die vage richtlijnen aangeeft voor een regeling van het Israëlisch-Arabisch geschil. Vanavond afsluiting van een geweldige aktie. Wanneer vanavond de eerste tonen van de schutterijmuziek in de stad zullen weerklinken, zal dat het begin zijn van het einde van iets dat de gehele burgerij heeft „gepakt”. Geld bij elkaar brengen om ons zwembad in de kortst mogelijke tijd klaar te krijgen. Vanavond vindt in De Doele- zaal de afsluiting van deze aktie plaats. Met medewerking van de Schutte rijmuziek, de Skotsploech, Andante, de Bolbeierkapel, het duo John van Doom en wellicht nog vele anderen. Tussen half tien en elf uur kunnen de „laatste” giften aangeboden worden Om elf uur vindt de verloting van de koe plaats, alsmede van het rijwiel van rijwielhandel De Kroon. Tussen half twaalf en twaalf uur komen de eindbedragen van de ver schillende akties op tafel en kan het totale eindbedrag uit de bus komen. Net als u zijn wij benieuwd hoe hoog we gaan komen Zitten we beneden de f 80.000? Halen we het precies? Of komen we er overheen? Vanavond zullen we dit weten. PvdA-PSP- PPR (PAK) 66 Een andere recente ontwikkeling die de Israëliërs op hun hoede doet zijn is het akkoord dat de Iraakse regering heeft gesloten met de opstandige Koerden in het olierijke noorden van het land. Bag dad heeft bekendgemaakt, dat de na tionale rechten van de Koerden thans zijn erkend. Er zal een Koerdische vice- president komen, Koerden zullen zitting krijgen in de regering en het parlement en de Koerdische taal wordt in de ge bieden waar de Koerden in de meerder heid zijn naast het Arabisch de offi ciële taal. De Koerden zal plaatselijlte autonomie worden toegekend en zij zullen hun nationaliteit en cultuur mo gen bewaren. Als dit akkoord wordt nageleefd dan beteltent dat het einde van het vaak bloedige conflict, dat ne gen jaar heeft geduurd, en dat bete kent dan tevens, dat Irak, dat tot dus verre een groot d’eel van zijn strijd krachten beschikbaar,moest houden voor dit conflict, nu meer aandacht zal kun nen gaan besteden aan de confrontatie met Israël. In de afgelopen jaren hebben al ver scheidene Iraakse regeringen een der gelijk akkoord, en daarmee het einde van de strijd aangekondigd, maar telkens braken na enige tijd de gevechten op nieuw uit, meestal een gevolg van het feit, dat het Iraakse leger de regering dwong de met de dissidenten in het noor den gesloten akkoorden niet na te le ven. Het huidige bewind lijkt evenwel over meer speelruimte te beschikken dan zijn voorgangers, aangezien ’t gelei delijk aan zijn politieke tegenstanders, met name binnen de strijdkrachten, heeft weggezuiverd. Anderzijds zijn de mede delingen die nu zijn gedaan over de au tonomie die de Koerden binnen de Iraak se republiek zal worden toegekend zo vaag, dat daaruit welhaast moet wor den geconcludeerd, dat er nog geen vol ledige overeenstemming bestaat. En dat zou kunnen betekenen, dat ook ditmaal nog met een voortzetting van de op standige aktfes rekening moet worden gehouden. Op Cyprus is een mislukte aanslag op president Makarios gepleegd, waarna een aantal Grieks-Cyprioten is gearres teerd. Hoewel er weinig verdere gege vens bekend zjjn wordt algemeen aan genomen, dat de aanslag het werk is ge weest van leden van het verboden Na tionale front, dat in mei vorig jaar werd opgericht en dat steeds heeft geëist, dat het regime-Makarios zal worden ver vangen door een ander bewind, dat de aansluiting bij Griekenland (enosis) tot stand zou moeten brengen. De meer derheid van de Griekse Cyprioten en ook Makarios hebben lange tijd naar die enosis gestreefd, maar sinds het eiland in 1960 van Engeland zijn onafhanke lijkheid kreeg zijn zij daar grotendeels van teruggekomen. Vooral de laatste ja ren gaat het de Cyprioten economisch tamelijk voor de wind, en dat heeft het gevoel versterkt, dat men als onafhan kelijke eilandstaat beter af is dan als Dit is wel geen van de meest schilder achtige, maar wel een zeer merkwaar dige straat in Bolsward. Bij de oud- Bolswarders Wilhelminabuurt. Maar dit woord willen de bewoners niet horen. Ze zijn niet anti-Wilhelmina, maar wel anti-buurt. Het woord „buurt” is in Bolsward erfelijk belast en daarom was men blij dat na al weer jaren ge leden de raad er de naam Kneter- manstraat aan gaf. De naam Knete man leefde nog wel in de herinnering voort. Hij was een Duitser van origine en bouwde deze straat. Hij woonde zelf in de huizenrij rechts en wel onder de 2e kapel (de eerste kapel zit achter de boom verscholen). Het is een huis met een gestucadoord plafond, zoals de eer ste 5 woningen er een hebben (de laat ste huizen hebben een houten plafond) Het straatje is zo merkwaardig omdat het particulier eigendom is. Het onder houd van de straat is voor de bewo ners zelf. Het moet gezegd, het riet er keurig uit. De gemeente heeft hier geen verplichtingen, maar de bewoners vinden het ook voor de „image" van de straat toch jammer, dat de huisnum mers, die enkele jaren geleden zijn toe gezegd, nog steeds niet zijn aange bracht. Ook is het zinkputje, door de gemeente aangelegd (aan het eind van het hekje, juist onder de hoek van de haag) niet erg functioneel. Het steekt een 5 cm. boven de straat uit. Pas als er een handbreed water staat, loopt het er in. Het is dan een kwestie van alle eendjes zwemmen in het water en dat is nu ook al weer de bedoeling niet. Het is een tweezijdige straat, waarvan we hier slechts de zuidzijde zien, 10 wo ningen in totaal. Met elkaar vormt het een leuke wooneenheid met veel verschei denheid. Om m'eteen maar vooraan te beginnen. Mevr. Teernstra heeft net de was gedaan. Het tekent de properheid van deze leefgemeenschap. Bij gebrek aan bleek is behalve de drooglijn ook de haag gebruikt. De heer Teernstra (verwoed verzamelaar van curiosa) was vroeger vrij regelmatig met zijn onge regelde handel per bakfiets langs ’s He ren straten te zien. De laatste tijd doet hjj het wat kalmer aan, tenminste wat dit suteljen betreft. Hij zoekt het meer in vast werk, maar houdt nog steeds van klusjes. Momenteel staat alles bij hem op de kop wegens de vertimme- ring van zijn keuken. Pathet-Laobeweging, die enkele weken geleden met steun van Noordvietname- se troepen het leger van de neutralis- tisohe premier Soevanna Phoema uit de strategische Vlakte der Kruiken heeft verdreven en nu een rechtstreekse be dreiging vormt voor de rest van het ko ninkrijk, Soevanna Phoema voorgesteld overleg te beginnen over een vreedza me regeling van het gewapend conflict. De premier heeft zich akkoord verklaard met dit voorstel, dat overigens min- I der onschuldig is dan het op het eer ste gezicht lijkt. De Pethet Lao wil na melijk onderhandelen op basis van een i uit vijf punten bestaand programma, dat onder andere Amerikaanse terug- trekking uit Laos behelst, maar met geen woord rept van de Noordvietnamese aanwezigheid in het land. Een dergelij ke regeling is voor de Amerikanen ui teraard onaanvaardbaar. De activiteiten van de Amerikaanse luchtmacht boven Laos zijn voornamelijk geconcentreerd op de z.g. Ho-Tsji-Minh-weg die de Noordvletnamezen er hebben aangelegd en die dienst doet als aanvoerroute voor de Noordvietnamese strijdkrachten in Zuid-Vietnam. Washington zou slechts kunnen instemmen met een wederzijdse terugtrekking onder internationale ga ranties. De situatie is 'er overigens niet eenvoudiger op geworden nu premier Soevanna Phoema Hanoi het ongehin derd gebruik van de Ho-Tsji-Minhroute heeft aangeboden in ruil voor terug trekking van de communistische strijd krachten uit de rest van Laos. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, W onseradeel, IPorfcum en Ruim een jaar lang heeft Jarring over leg gepleegd met de direct bij de zes daagse oorlog van juni 1967 betrokken landen behalve Syrië, dat zijn mis sie steeds heeft geboycot en met de grote mogendheden, zonder een redelij ke mate van toenadering tussen Israël en de Arabische landen tè hebben kun nen bewerkstelligen. Sedert april zijn de Grote Vier zich intensief met dit con flict gaan bemoeien. Jarring bleef toen eerst nog enige tijd achter de schermen beschikbaar, maar nam in oktober vo rig jaar rijn post van Zweeds ambassa deur in Moskou weer op. Enkele weken geleden ontbood Thant hem naar Ge nève, waar beiden na uitvoerig over leg tot de conclusie kwamen dat de tijd nog niet rijp was voor een hervatting van zijn bemiddelingswerk. Nu echter heeft Thant Jarring naar New York laten komen, waar volgens de secreta- ris-generaal een „algemeen gevoel van optimisme” heerst gezien de vorderin gen bij het overleg tussen de Grote Vier Die opmerking heeft nogal wat verba zing gewekt, want van optimisme kan nauwelijks worden gesproken. De Vier zijn er na hun ruim dertig langdurige I besprekingen nog steeds niet in geslaagd een minimum aan overeenstemming te bereiken over de interpretatie van de Veiligheidsraadsresolutie van november 1967. De enige kleine doorbraak van de laatste tijd zou een Russische bereid heid zijn om als onderdeel van een vre desregeling eventueel over kleine grens correcties te praten. Het is echter nog niet duidelijk of het hier om een wer kelijke verzachting van het Russische standpunt gaat dan wel om een takti- sche manoeuvre. Dit altes heeft geleid tot de veronder stelling, dat Thant met het naar New York laten komen van Jarring de op zet heeft de Grote Vier onder druk te zetten en een basis-akkoord tussen hen te forceren. Vooral Israël houdt deze jongste ontwikkeling vol argwaan in het oog. Dit land staat op het standpunt, dat de missie-Jarring uitsluitend tot doel heeft Israëliërs en Arabieren aan de vredestafel te brengen, liefst recht streeks vredesoverleg, dat de Arabieren zo hardnekkig afwijzen. Israël vreest, dat Jarring opnieuw naar het Midden- Oosten zal worden gezonden, nu op grond van nieuwe richtlijnen van de Gro te Vier die het kader van de Veilig heidsraadsresolutie te buiten zullen gaan. Politieke kringen in Jeruzalem winmM

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1