f 103.228,25 Streefbedrag 25 pet. overschreden '^■<5 Ft S1 keuring Nieuwe plannen ontvingen goed- P. Oberman Fan de Martinytoer in „De Overval’” voor te <iv s I 8 8 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Wymbritseradeet, te; te i 109e JAARGANG No. 23 DINSDAG 24 MAART 1970 Zwembadactie overweldigend succes s; ft ik' - S? <5: '1 1 5? 4 (foto L. K. Mol) wer Tj. de J. 8 8 Advertentieprijs: 17 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag 8 8 8 f 50. En er werden nog meer bedragen genoemd. Sorry, dat we alles niet zo vlug konden bijhouden. Belangrijk is het eindbedrag, waarom ook nog verdiscon teerd de opbrengst van de Amerikaanse verloting met een fiets van fa. Kroon tje en vele andere prijzen als inzet. De ze was niet mis, n.l. f 103.226,251! En deze geldstroom vloeide binnen in een gezellige sfeer, waaraan door velen spon, taan werd deelgenomen. De Schutterij, <te Skotsploech, duo John van Doorn, Andante, de Bolbeierkapel (Oranje) en niet te vergeten de zingende huismoe der met de nieuwe hit Ja ja, ik wou, dat ik naar het zwembad kon. Daar in de zonDe heer Ki. Falkena kon als voorzitter van de BOOG tevreden zijn. Onder aanbieden van f 2000 voor attri buten in het jeugdbad deed hij de sug gestie het comité onder leiding van de heer Ploum niet naar huis te sturen, maar het regelmatig op de hoogte te houden. Een suggestie die graag door de eveneens erg dankbare voorzitter van het zwemschoolbestuur dokter Staver- man werd overgenomen. Burgemeester Mukter deed tenslotte de verheugende mededeling, dat de gewijzigde plannen inmiddels waren goedgekeurd en de be stekken deze week de deur uitgaan. De aanbesteding kan nu spoedig plaats vinden. Abonnementsprijs f4.00 p. kwartaal (bjj vooruitbetaling) Giro 887926 8 8 8 8 8 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 18 Tel. 9044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (051571 8 8 A Bolswards Nieuwsblad MEN SOE DER HWAT LT LEARE KINNE De steateforkiezingen hawwe west, de kommentaren hawwe rounom to lézen en to hearren west en nou is de oandacht al wer by oare dingen. Sa is it libben. Mar der soe dochs noch wol in sinnich wurd oer sein wurde kin- ne, tomear nou’t düdlik wurden is, dat dizze steateforkiezlngs winlik allinnich mar in opinypeiling west hawwe fan de alg’emiene politike rjuchting, hweryn en hwerlans üs folk him biweecht. Dat is dérom slnneklear, omt yn alle alf pro- vinsjes de foroaringen en forskriuwin- gen neffens itselde stramyn boduerd binne. Rounom woun de groep D’66 en rounom forlear de groep Koekoek. Yn de measte provinsjes wiene noch gjin D'66-ers, dus de kiezer koe net witte, I hwat dy yn provinsiael opsicht dien hiene. Dochs krigen hja ek yn dj’ pro vinsjes har diel fan de stimmen. Lyksa, mar dan yn negative sin, wie it mei de groep Koekoek. As it allinnich oer FrysIAn gie, wie de debacle fan diz ze groep foar alle steateleden düdlik. hwant hja hawwe der neat fan makke, De Commissaris der Koningin, mr. H. P. Linthorst Homan, heeft maandag middag in het provinciehuis te Leeu warden een nieuwe 16 nam copie van de film „De Overval” overhandigd aan de heer P. Oberman uit Dokkum, die op 8 december 1944 als gewestelijk KP-lei- der van Friesland de leiding had bij de gevangeniskraak te Leeuwarden waar bij een vijftigtal gevangenen uit het Huis van Bewaring en de strafgevange nis werd bevrijd. De Commissaris der Koningin bood de filmcopie aan namens de Vereniging Friesland 19401945, de Vereniging van oud-KP-ers, de Stichting Friesland 1940 —1945, de Stichting Sneek 1940—1945 wendsel, dat hij een bepaalde zaak even met hem wilde bespreken, naar het pro vinciehuis gelokt en voerde hem daarna de koffiekamer van het provinciehuis binnen, waar de heer Oberman tot zijn grote verrassing een gezelschap oudu vrienden uit het verzet en vertegenwoor. digers van de vijf organisaties bijeen vond. Mr. Linthorst Homan onthulde daarna de verbaasde Oberman het doel van de ze bijeenkomst en overhandigde hem de trommels met de film, er de wens aan toevoegend, dat hij de film nog vele ma len zal mogen draaien voor familie en vrienden. „U had mij geen mooier geschenk kun nen geven”, aldus de heer Oberman, die zich bijzonder ingenomen toonde met het geschenk. Men was daarna nog eni ge tijd gezellig bijeen. foar it steatkundich libben. Hja moatte har ynfloed sa great mooglik meitsje. En wol by dy partijen, dy’t echt yn floed hawwe op wetten en bistjürsmaet- regels. Hwant dér moat it fan komme. It jild en de tiid en de aksje foar in groep Koekoek is fuortsmiten. Al har gerop en gebear oer ruilforkavelingen, wetterskipskonsintra'esje, lAnbouskip, e.s.f. hat neat opsmiten. Al dy dingen gean gewoan troch, omt efter har praet gjin arguminten stiene en gjin politi ke macht. Dat buorreltsjebliezen yn it sjipsop fan lytse boerkes en toloarstel- de winkellju, is in griis om oan to sjen. It is folslein doelleas. Wolle de agrariërs net ünder de fuot- ten reitsje, dan sille hja sa sterk moog lik fanwegen komme moatte by al dy partijen, dy’t de bislissingen nimme en dy’t it bilang fan in soune agraryske groep ynsjogge. Hja hawwe yn it LAnbouskip in mach- tich sintrael orgaen, mar de ynfloed fan Onderop moat folie greater wurde. It is dérom jammer, dat binammen de jonge boeren sa mei kop en earen yn har bidriuw sitte, dat hja gjin tiid en wurkkrêft mear oerhAlde foar dit poli tieke wurk. En dochs is krekt foar har dit ynfloed ütoefenjen op de foarman- nen en keamerleden in libbensbilang. Mar om polityk hwat to birikken moat men oanhAlde kinne en trochsette. It duorret soms gAns in skoft foar’t de fruchten ryp binne. Dat is ien fan de eigenskippen fan de demokraty. De helt plus ien moat ta dit ynsicht brocht wur de, sil it fortuten dwaen. Yn har trije sintrale organisaesjes, dy’t mei de lanarbeiders yn de stichting foar de LAnbou gearwurkje, kinne hja dy ynfloed it bést birikke. Mar allinnich dAn, as hja blgjinne, oanhAlde en troch sette mei feiten, sifers en kommentae oan to dragen oan dizze ynstAnsjes. Er dat yn greate ienriedichheit en mei ken nis fan saken. It is net in maklike wei, mar it is de iennige wei, dy’t ta it doel fiere kin, alle oare wegen rinne allin nich mar üt op K<»koeksaeijen. en het Gewest Friesland van het Vete ranen Legioen Nederland. Tijdens de voorbereiding van de vorig jaar december gehouden herdenking van de overval In het Huis van Bewaring te Leeuwarden bleek, dat de copie Van de film „De Overval”, die de heer Ober man indertijd ten geschenke had gekre gen van de producer van de film, de heer Rudy Maier, niet meer bruikbaar was. Bij degenen, die bij de herdenking be trokken waren, rees daarna het plan om aan de heer Oberman een nieuwe copie van deze voor hem van zoveel be tekenis zijnde film aan te bieden. De Commissaris der Koningin nam de re geling op zich en de vijf genoemde or ganisaties maakten de uitvoering van ’t plan financieel mogelijk. Mr. Linthorst Homan had de heer Ober man maandagmiddag onder het voor- Het was grandioos, de manier waarop Bolsward heeft gereageerd op de zwem badactie. De slotapotheose vormde vrij dagavond een waardig sluitstuk. Het werd een soort „open het bad” avond met het aanbteden van telkens maar weer nieuwe bedragen. De oud-Bolswar- ders brachten het tot f 1921,houtbe werking C Valvitte uit Buitenpost stuur de f 100,—, Bloemkamp dat reeds eer der f 2000 gaf, kwam nu bij monde van de personeelsvereniging nog eens f 2000 aanbieden. De Amro Bank, Kingma’s Bank en Raiffeisenbank gaven elk f 500,de Nieuwe Spaarbank f 1000, de Bouwcommissie St. Joseph f 500. En zo ging dat maar door. De bedragen stroomden per lopende band binnen. Ook de particuliere- en groepsacties. De Pad destoel bracht f 278,48 bijeen, de Hum- melhof f 342,50, de vereniging voor pro testants kleuteronderwijs maakte er f 1000 van. De Skotsploech gaf f 306, Doorenbos’ transportbedrijf f 1000. De tekeningen van de scholen brachten f1600 op, De Sik deed daar f600 bij. Een oud-Bolswarder gaf nog f 50. De postduivenclub gaf f 50, fa. Ketelaar f50 van de omzet. Een 90-tal collec tanten bracht f 42074 bijeen. Nanrens de HMS overhandigde de heer S. Kramer f2500. De Rehobothschool verkocht 4499 stukjes zeep. Het laatste stukje werd geschonken aan het zwembad, in houd f 856. Schettens en Longerhouw hadden een popactie. Opbrengst f 61. I>a autovignetten brachten het tot f 168. De rommelmarkt resulteerde in f 2523,83. De benzineaktie van fa Th. Bruinsma bracht het tot f 600. De Kath. werkende jonge ren lapten f 30 bijelkaar, de Ford ga rage f750, fa. Romkema (knopenactie) f 70. Ble'ekers Bouwbedrijf f 500, de Chr. Bouwarbeiders f 100, CAB f 100. De LTS kwam met een fors bedrag van de verloting n.l. f 5000. Het duizelde van de bedragen en nog was het einde niet. Fa. Plantinga schonk f 500, Foto Steggerda f 50. Het jongensinternaat collecteerde f 228 door de directie aan gevuld tot f 500. De actie van de Ooie vaar bracht f 23,90 op, dat werd aange boden met een pracht plastic pop, die naderhand werd verkocht voor een fors bedrag. Hulde, hulde. Fa. D. D. v. d. Berg schonk f 150. De koe-verloting re sulteerde in f 2395,95, fa. Wolke schonk Z’l’yin* Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en M De hoer Plonni. voorzitter van het aktie- co; tik met geldinnen. (foto L. K. Mol) Historisch moment. De heer A. Brink- sma spijkert het laatste nog ontbrekende bordje aan de maquette. De f 80.000, kwam meer dan vol. 1 ■x, mannich kear wiene hja net lens op de sittingen. Mar yn inkelde provinsjes fier, den hja wol In steil wurd en likegoed binne hja dér fan de kaert fege. Mei it weromgean fan KVP en AR en de oare lytse foroaringen yn CHU en de winst fan de WD is it al net oars. It docht düdlik bllken, dat sokke forkie- zings folie minder it risseltaet binne fan forstAnlik oerliz en hifkjen fan de feiten, dan wol de delslach fan in He len, it hawwen fan sympathy of anti pathy foar de image fan de Heders, it gefolch fan it lézen fan bipaelcte kran ten en sa mear. Mei in oardiel oer de provinsiale polityk hie it allerminst hwat to meitsjen. Yn üs eigen provinsje, hweryn nei de oarloch gjin sprake mear is fan in rjuchts of links kolleezje, omdat de seis deputearren earlik fordield binne tus- ken links en rjuchts, elts trije, kin men better sprekke fan in sakekabinet. De politike opposysje soe der komme moat te fan VVD en KVP of fan de ien. of twamanspartijen, mar it is düdlik, dat dizze efter har aksjes tomin stimmen yn de steaten hiene, om it de trije re- gearjende groepen lêstich to meitsjen. Yn de nije steaten, hweryn de KVP mei AR en CHU ien groep foarmet, llket dat noch slimmer. Party minsken forjitte to faek, dat de politike aksje bigoun is om hwat to bi rikken en net om hwat to biwearen. Men moat him folie faker öffreegje: hoe birik ik dat dan hoe siz ik dat. Docht men dat net, dan bliuwt it hwat stoom ófbliezen, mar de knikkerts nim me de oaren. Yn de jierren, dy’t nou foar üs lizze, tekket de plattelansfr.folking en binam men de agraryske groep yn in nuodlike situaesje. Dat is in düdlik feit, hweroan de ynternasjonale üntwikkelingen in oer- great oandiel ha. Foar har is de fraech fan libbensbilang, hoe’t hja yn dy pe- rioade in bistean hAlde. Dat hinget foar in tige bilangryk diel öf fan har yn floed op it lAnsbistjür. De poHtyk is dérom foar dizze groep in ünmisber wa pen. It alderearste, hwat men de agra riër riede kin. is in fikse belangstelling

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1