Voorlopig geen Amerikaanse Israël wapens voor de week Foto van Nog wat verkiezingsnapraat Gate Shroar Goede Vrijdag Na de staatsgreep in Cambodja en PTT-tarïeven Giro gaat rente betalen Wegenbelasting omhoog Eli k SI STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zuid-Friesland A. de Jong Prins Claus naar Wymbritseradeel, Gesprek Brandt-Stoph Hwat hal Cis hjoed to sizzen Staatsgreep In Cambodja Girodienst gaat rente betalen Wegenbelasting omhoog van en Twee miljoen droef gemoed. mensen Vorige week meldden wij, dat VN-sekretaris-generaal Thant zijn bemiddelaar voor het Midden-Oosten Jarring weer naar New York had laten komen, omdat „een algemeen gevoel van optimisme” bestond ten aanzien van het overleg van de Grote Vier over dit krisisgebied. Eenzelfde optimisme heeft president Nixons besluit om het Israëlische verzoek om 25 Phantom, en 80 Skyhawkstraaljagers af te wijzen beinvloed. Hij noemde recente bilaterale besprekingen met Rusland over het Midden-Oosten gematigd bemoedigend. Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (b,j vooruitbetaling) Giro 887926 De door de opvoering van de gevechts handelingen in Laos (resulterend in de herovering van de Kruifrenvlakte door doordat een gesprek mogelijk bleek wat een aantal maanden geleden nog on denkbaar was is men in de komen de periode meer dan vroeger in staat om te onderhandelen over het geteidelijk ver zachten van de gevolgen van de Duit se deling, eventueel zelfs resulterend in een erkenning van de DDR naar vol- kenrechtelijk’e beginselen. Concrete re sultaten heeft het Erfurter contact niet opgeleverd, maar het feit, dat men be sloten heeft op 21 mei in het Westduit- se Kassei weer bijeen te komen moet al positief gewaardeerd worden. Opmerkelijk bijverschijnsel bij Brandts bezoek aan Erfurt was natuurlijk de spontane demonstratie die voor het con- ferentiehotel door de bevolking werd ge houden. Het Oostduitse regime weet nu, dat het rekening moet houden met de po pulariteit van de Westduitse regerings leider bij de Oostduitsers. Een derge lijke positicversterking zou een Kieszin- ger, met zijn naziverleden, nooit ten deel zijn gevallen. Uiteindelijk zijn in Erfurt de weder zijdse politieke doelstellingen onvermin derd gehandhaafd. Bonn wijst de volle dige volkenrechterlijke erkenning van de DDR nog altijd van de hand, zeker als uitgangspunt van een nteuwe ontwik keling; voor Stoph en Ulbricht gaat het om die erkenning, zodat het land vol waardig kan deelnemen aan het interna tionale politieke verkeer wat o.m. tot uiting zou kunnen komen In een lid maatschap van beide landen van de Ver. Naties. Dit Oostduitse streven past in de Russische politiek van consolidatie van de na-oorlogse situatie. Het gesprek dat nu eindelijk tussen beide landen op gang is gekomen heeft de hoop ge wekt dat men wederzijds tussen deze posities wel enige onderhandelings-mo- gelijkheden ziet. Prins Claus bezoekt woensdag 6 mei de Zuidwesthoek van Friesland om kennis te nemen van de bestuurlijke en plano logische ontwikkelingen daar. Goede Vrijdag vandaag. Wat kan er pas sender foto geplaatst worden dan van het Christusbeeld op het kerkhof. Goe de Vrijdag en straks Pasen heeft te ma ken met Christus lijden en opstanding. Vanzelfsprekend zegt u misschien: (Vervolg elders in dit blad) Allinne in kwast forliest mei syn hierren ek syn streken. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Washington heeft nu een risico geno men terwille van het diplomatieke over leg met Moskou. Zolang de Sowjetunie Egypte alleen maar voorziet van defen sieve wapens zullen d’e VS niet rea geren. Nixon hoopt, dat Moskou deze opvatting accepteren zal, zodat op den duur een stilzwijgend wapenembargo kan worden bereikt. Om de bittere pil voor Israël te vergulden, heeft Washington het besluit een interimbesluit genoemd, dat altijd kan worden herzien wanneer door Russische wapenloveranties het machtsevenwicht ten nadele van Israël zou worden verstoord. Israël en de VS koesteren op het ogenblik echter ver schillende opvattingen over de strategi sche situatie. Volgens Israël wordt zijn veiligheid wel degelijk in gevaar ge bracht door de levering van SAM-III- luchtafweerraketten door Rusland aan Egypte. Tel Aviv is van mening, dat het bestaande Israëlische luchtoverwicht en de bedreiging voor de Egyptische ste den afschrikkend werkt en dus een nieu we oorlog voorkomt. Washington heeft evenwel duidelijk gemaakt, dat het de SAM-III’s als puur defensief wenst te zien tegen de Israëlische bombardemen ten op Egypte die daar altijd onverstan dig werden gevonden. Toen bleek, dat Moskou nog niet voldeed aan Nassers verzoek om de modernste straalvliegtui gen (Migs), die als aanvalswapens wor den gezien, had Nixon geen argument meer om Israël wel van aanvalsvlieg- tuigen te voorzien. Overigens is zowel In Israël als in de Verenigde Staten verontrusting ontstaan over de mogelijkheid, dat de Russische raketten In Egypte bediend zullen wor den door Russisch militair personeel. De kans op een directe botsing tussen Russisch en Israëlisch militair perso neel is nu weer vergroot, wat weerslag moet hebben op de internationale di plomatie. Het gesprek dat de Westduitse bonds kanselier in het Oostduitse Erfurt ge voerd heeft met de Oostduitse premier is door Brandt terecht de eerste stap naar het verbeteren van de betrekkingen tus sen de bedde Duitslanden genoemd. Juist Het Is wel weer ruim een anderhalve week geleden, maar mogen we nog even terugkomen op de verkiezingen? De uitslag was merkwaardig genoeg daarvoor. Het ging om de provinciale staten, maar iedereen haastte zich woensdagavond om aan de uitslag landelijke betekenis toe te kennen. De partijleiders vertelden prompt dat de kans op een kabinetskrlsis en vervroegde verkiezingen aanmerkelijk is gedaald. Daartoe hadden de regeringspartijen (KVP, ARP, CHU en VVD) zich te goed gehandhaafd. Het merkwaardige van de uitslag was, dat er eigenlijk helemaal geen merkwaardige dingen gekonstateerd konden worden. Terwijl Ieder een tevoren toch zo nadrukkelijk liad voorspeld, dat dit de verkiezingen van de waarheid zouden worden en met name de regeringspartijen onvoorstelbare ver liezen zouden moeten inkasseren. Aan de andere kant verwachtte men grote winst voor D’66. Deze prognoses zijn niet uitgekomen. Wat op zich merkwaardig mag heten. Wie zei er ook weer dat in Nederland nooit iets gebeurde? door middel van een reis langs geinte- reseerde hoofdsteden (tijdens welke hij werd afgezet) wilde bereiken. Sihanouk streefde vla diplomatieke kanalen naar dat wat de nieuwe machtshebbers zeg gen krachtdadiger te willen doen. Als de nieuwe machthebbers door hun optreden de traditionele neutrallstlsche koers zullen verlaten, dan lijkt het on vermijdelijk, dat Cambodja in het ge hele samenstel van oorlogen in Vietnam en Laos betrokken raakt. Omdat noch de VS, noch Hanoi, noch de Vietcong in de huidige situatie behoefte zullen hebben aan de opening van een „derde front”, bestaan er zeker nog wel kan sen, dat ’t probleem-Cambodja voorlopig „in der minne” wordt geschikt; d.w.z. dat de nieuwe machthebbers in Pnom Penh en het Bevrijdingsfront de aanwe zigheid van buitenlandse troepen op Cam- bodjaans grondgebied zullen trachten te verdoezelen. In dit perspectief lijkt het ook onwaar schijnlijk, dat de ruk naar rechts, die inderdaad onmiskenbaar is in Pnom Penh en die ingeluid werd door de monstraties tegen en vernielingen bij de vertegenwoordigingen van Hanoi en de Vietcong in die stad gestimuleerd is door de VS (bijv, door de CIA). De Amerikaanse politiek van het zich ge leidelijk losmaken uit de oorlogshande lingen en het Vietnamiseren daarvan, dwingt tot het beperken van externe risico’s, niet tot staatsgrepen. kiezingen in 1967 werden bijna 6,9 mil joen geldige stemmen uitgebracht; het waren er nu niet meer dan bijna 5,4 miljoen. Een teruggang met anderhalf miljoen. Vrijwel alle politici waren daar wat somber over, niet ten onrechte. Den Uyl (PvdA) zei: „Voor mij zijn dit de verkiezingen van wegblijvers geweest”. Schmelzer (KVP): „We moeten de oorzaken opsporen en er iets aan gaan doen”. Geertsema (WD): „De tevrede nen zijn thuisgebleven. De mensen, die het eens zijn met het beleid van de re gering. De kiezers, die tets tegen de re gering hebben, zijn wel gegaan om dat beleid af te keuren”. Een uitspraak, die eigenlijk niemand kon bevestigen. Ten slotte hadden de regeringspartijen ver houdingsgewijs niet zo veel verloren, de oppositiepartijen niet zo veel gewon nen. De heer Geertsema meende wel, dat vooral de extreme partijen door het wegvallen van de opkomstplicht hadden gewonnen; met name de CPN. Daar kan een grotere waarheid in zitten omdat de fervente aanhangers van deze par tijen sneller bereid zijn de gang naar de stembus te maken. De Postcheque- en Girodienst wil de con currentiestrijd met de banken om de gunst van de rekeninghouders ver scherpen. Waarschijnlijk nog dit jaar zal op de lopende girorekeningen een rente van 3J4 pet. worden verstrekt. Bovendien is minister drs. A. J. Bak ker (Verkeer en Waterstaat) bereid de giroboekjes voortaan gratis ter beschik king te stellen. De banken bieden reeds jarenlang 3% pet. rente over de lopende rekeningen. Ook worden hier formulieren voor over boekingen gratis aan de rekeninghou ders gegeven. Anders dan de PCGD brengen de ban ken echter administratiekosten, bijvoor beeld voor overschrijvingen, in reke ning. Op het ogenblik worden nog bespre kingen gevoerd tussen vertegenwoordi gers van PCGD en bankinstellingen om na te gaan in hoeverre de klantenser vice kan worden gelijkgetrokken. Voor de banken rijst hierbij de vraag, of zij de administratiekosten moeten afschaf fen. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Minister Baklrer vertelde de vaste ka mercommissie voor Verkeer en Water staat gisteren, dat de f 7 miljoen, die is gemoeid met het opheffen van de kos ten voor de aanschaf van giroboekjes zal worden opgevangen door het stor ten van geld via postkantoren duurder te maken. Hij verwachtte ook een toeneming van rekeninghouders, waardoor de extra kos ten worcten gecompenseerd. De PCGD heeft nu bijna twee miljoen rekeninghouders, die gezamenlijk onge veer f 4% miljard hebben gestort. Rente betaalde men slechts over zg. rente- girorekeningen, die apart naast de lo pende rekeningen konden worcten ge opend. 4 Bij de uitleg van de verkiezingsuitsla- x gen is, zoals gebruikelijk, de nodige ver- 4 warring ontstaan. De één vergeleek de T uitslag met de resultaten van de vorige 4 statenverkiezingen in 1966, de ander met cte Kamerverkiezingen van 1967. De arp boekte vooruitgang ten opzichte van de vorige statenverkiezingen maar verloor, in percentages gemeten, ten opzichte, van de meer recente kamerverkiezingen. De ARP-voorman mr. Biesheuvel kon 1 dan ook tegen iedereen volhouden, dat zijn partij toch had gewonnen. Zo neu- traal mogelijk samengevat komen de uit- slagen van vorige week op het volgen- de neer: De kombinatie van christelijke partijen j (KVP, ARP en CHU) verloor zowel j ten opzichte van de vorige Kamer, als statenverkiezingen. Het verlies van de KVP (die nu 19,79 procent haalde te genover 21,66 procent bij de Kamer- j verkiezingen) was echter minder dan werd verwacht. De drie zouden, als het om Kamerverkiezing was gegaan, waar schijnlijk twee zetels hebben verloren. l Het totale blok van regeringspartijen (ditmaal dus inklusdef de WD) kon zich toch aardig handhaven. De VVD boekte verrassend veel winst. Van 10,73 procent bij de laatste Kamerverkiezin gen naar 12,09 procent nu. De Democraten D'66 gingen minder fors vooruit dan zijzelf en anderen hadden verwacht. Toch bedroeg de winst nog altijd ruim drie procent ten opzichte van de vorige Kamerverkiezingen. In Kamer zetels gerekend betekent dat liefst vijf zetels. Voor Nederlandse begrippen toch nog altijd een zeer forse winst. De prog noses hielden het echter op een ver dubbeling of zelfs verdriedubbeling van de aanhang van D’66. En daarvan Is ntets terecht gekomen. De Partij van de Arbeid bleef met 16,75 procent op eenzelfde niveau staan als bij de vorige verkiezingen. De vele interne ruzies hebben de partij dus ken nelijk niet zo veel schade berokkend. De PvdA is echter niet de grootste partij van Nederland geworden, waarnaar de socialisten toch wel verlangden, reke ning houdend met een forser verlies voor de konkurrenten van de KVP. De communisten boekten een vrij gro te vooruitgang. (Van 3,61 Kamer naar 4,40 procent nu). Daar staat te genover, dat de PSP een fors verlies moest boeken. Het is niet onaanneme lijk, dat een deel van de PSP naar cte CPN is overgegaan. Ook de Boerenpar tij (Koekoek) zakte indrukwekkend te rug, wat niet verwonderlijk is naa 11e rug, wat niet verwonderlijk is na alle de laatste tijd. Deze uitslagen kunnen toch voor de ko mende maanden Interessante konsekwen- ties hebben. Over enige tijd komen de gemeentelijke verkiezingen, volgend jaar die voor de Tweede Kamer. Vooral de kampagnes voor de Kamerverkiezingen moeten nu worden uitgewvrkt. Veel be langstelling gaat uit naar D'66. De par tij, die nu voor zichzelf moet uitma ken of zij, met de bescheiden aanhang van het moment, alleen moet doorgaan of toch maar moet kiezen al is het met het p’stool op de borst voor samenwerking óf met het Progressief Akkoord, óf met kombinatie van chris telijke partijen en WD. Opvallend bij deze verkiezingen Is na tuurlijk ook het grote aantal niet-stem- mers geweest. Bjj de laatste Kamerver- Toen die Vrijdagmorgen over d’aarde lichten zou, ivas de zonneglans verborgen, en de wereld in de rouw. was verschenen. Nee, het goede zal niet sterven, en de liefde nooit vergaan, al zou men die ook duizendwerven. aan het kruis der schande slaan. En met twijfel in hun harten sloegen de jong’ren het ga, hoe de grote Man van Smarten, Stierf aan 't kruis van Golgotha. De automobilist zal vanaf 1 januari 1971 f 20 tot f 30 meer aan motorrij tuigenbelasting moeten gaan betalen. Minister drs. A. J. Bakker (Verkeer en Waterstaat) vindt deze verhoging noodzakelijk om het wegenbouwpro gramma tot 1974 (800 km) te verwer kelijken. De sterk gestegen kosten van de afge lopen jaren zijn er de oorzaak van dat de uitgaven van het Rijkswegenfonds de inkomsten tot 1976 met 11 pet. tot 12 pet. (75 miljoen tot 95 miljoen gul den per jaar) overtreffen. De aangekondigete verhoging wordt al leen toegepast over het gedeelte van de motorrijtuigenbelasting dat geheel aan de wegenbouw vla het Rijkswegenfonds ten goede komt: de opcenten. Deze zul len nu met ongeveer 30 pet. stijgen. Drs. Bakker hield de Tweede Kamer gis teren voor dat geen andere keuze over- blijft. Gaat de motorrijtuigenbelasting niet omhoog dan zou óf het wegenpro gramma van 1974 (wegen in het noor den van ons land en in Brabant) naar later verschoven moeten worden óf er zou grotere stagnatie ontstaan in het programma na 1974. „Ook ik zou het extra bedrag liever uit de schatkist gekregen hebben, maar dat laat de begrotingssituatie niet toe. Wie de weg gebruikt zal moeten betalen, doch hij heeft dan wel de zekerheid dat het ook aan de wegen besteld zal worden.” de Pathet Lao) toch al toegenomen ontspanning in Zuidoost-Azië, is ver der opgevoerd door de staatsgreep in Cambodja, die een einde heeft gemaakt aan het politieke leven van staatshoofd prins Norodom Sihanouk. Omdat in Zuidoost-Azië feitelijk een machtsva cuüm bestaat, waarin zowel Rusland als China als de VS naar invloed zoeken, was Cambodja sinds zijn onafhankelijk heid genoopt een evenwichtspolitiek te voeren tussen de belangen van de gro te mogendheden door. Sihanouk leunde btj zijn neutralistische politiek vaker te gen Moskou en Peking dan tegen Was hington reden waarom de twee com munistische hoofdsteden de staatsgreep weigeren te erkennen maar definitieve breuken met Washington heeft hij altijd weten te vermijden. De afgezette prins is in feite gestrui keld over de Vietnamese oorlog. Zjjn neutralistische politiek dicteerde hem zich te verzetten tegen acties van Ame rikanen en Zuidvietnamezen tegen Viet- congleden op Cambodjaans grondgebied. Maar tegelijkertijd was zijn leger te zwak om krachtdadig op te kunnen tre den tegen de grote concentraties Noord- vietnamezen en Vietcongleden, die zijn land gebruikten om zich te hergroepe ren, op verhaal te komen, om de aan- voersroutes naar Zuid-Vietnam te be schermen e.d. Deze inbreuken op de nationale souve- reiniteit hebben in het Cambodjaanse le ger en bij rechtse politici altijd veel ver zet gewekt. Een andere reden van ver zet, die ook grótere bevolkingtroepen zal hebben aangesproken, was de ongerust heid over de gevoerde economische po litiek. Na de staatsgreep in Cambodja is in het gehele Zuidoostaziatische gebied een gevaarlijke situatie ontstaan, omdat de nieuwe machthebbers premier en mi nister van defensie Lon Nol, vice-pre mier Matak en de nieuwe president Cheng een duidelijke anti-Vietcong- koers willen volgen. Zij streven ernaar, dat alle guerilla-eenheden het land zul len verlaten. Het paradoxale hierbij is evenwel dat prins Sihanouk ditzelfde doel Maar toen de Paasdag kreeg de zon weer dubbel gloed, de wanhoop was verdwenen uit der r. VRIJDAG 27 MAART 1970

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1