Italië heeft eindelijk weer een regering De 4e mei Dodenherdenking Het zal in 1971 wel duurder weer worden j! GabeSkroar i r ARP bereid aantal belastingen te verhogen ES. willen wapenembargo voor het Midden-Oosten Simavi Illi llll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 109e JAARGANG No. 26 VRIJDAG 3 APRIL 1970 EN Wymbritseradeel, Gemengd succes voor Brandt K rd Het SIMAVI-comité: ARP Ridder Tenzij zich onverhoeds nog problemen voordoen, b.v. m.b.t. de personele samen stelling van het kabinet, ziet het er naar uit, dat de demissionaire Italiaanse premier, Rumor, na een krlsis van ongeveer 50 dagen de sleutel voor een op lossing gevonden heeft. Het ligt in de verwachting, dat hij een nieuwe centrumlinksregering samenstelt, bestaande uit christen-democraten, socialisten, sociaal-democraten en republi keinen. Daarmee zal men dan teruggekomen zijn op de situatie zoals die vorig jaar zomer was, vlak voor de scheuring van de socialistische partij in twee delen. Sedertdien heeft een christen-democratische minderheidsregering o.l.v. Rumor het land bestuurd. In dei fortriet duorret langer as in moanne fol freugde. VS willen wapenembargo voor Midden-Oosten De afgezette prins Sihanouk van Cam bodja heeft duidelijk gemaakt, dat hij vanuit twee wisselende verblijfplaatsen, Moskou en Peking, verzet wil gaan or ganiseren tegen de nieuwe machtheb bers in Pnom Penh. Hij zal een rege- Sihanouk vormt regering in ballingschap wacht. De BTW gaat omhoog, terwijl bij voorbeeld dezelfde minister Bakker ook het autorijden duurder wil maken door de motorrijtuigenbelasting te verhogen. Dit om de tekorten van het Rijkswe- genfonds te dekken. De nieuwsbladen (waartoe ook de gezins. en familiebla den, periodieken, weekbladen en vereni gingsbladen behoren) krijgen het met de. ze verhogingen al moeilijk genoeg; het wordt voor hen dan een extra zware taak om de verhoging van de posttarieven in de abonnementsgelden door te bereke nen. Minister Bakker vindt echter, dat de lage posttarieven een verkapte vorm van subsidie zijn en dat, als de rege ring de nieuwsbladen wil subsidiëren, dit dan maar op een andere manier moet gebeuren. Merkwaardig blijft bij dit alles de po sitie die de PTT in Nederland inneemt. Het is zonder meer een monopoliebe- drijf. Partikulieren die menen een soort privé-besteldienst in het leven te kun nen roepen worden ijverig achtervolgd met wetten en regels, die de uitvoering van hun plannen vrijwel onmogelijk ma ken. Toch gedraagt de PTT zich in haar streven naar winst zelfs nog ferventer dan welk partlkulier bedrijf ook. Het zal voor een particulier bedrijf nauwe lijks mogelijk zijn prijzen in een be paalde, verliesgevende, sector te verho gen wanneer de totale winst zo’n twee honderd miljoen bedraagt. Bij de PTT kan dat kennelijk wel. Terwijl toch juist de PTT als dienstverlenend monopolie- bedrtjf enige zure brokken van de voor de rest zo zoete koek moet kunnen slik ken. Laten we er maar geen doekjes om win den en meteen terzake komen. SIMAVI heeft opnieuw uw financiële steun no dig! In 1969 werd véél gegeven en we zijn u daar dankbaar voor. Of liever: de ernstig zieke kinderen en volwasse nen in de tropische landen zijn u dank baar. Want met dit geld kon veel on zegbaar leed worden gelenigd, genees middelen, instrumenten, verbandmidde len en verplegingsartikelen konden wor den gekocht en aangeboden. De noodkreten om daadwerkelijke hulp blijven op het SIMAVI-kantoor binnen stromen. Daarom durven w(j opnieuw uw financiële steun te vragen! In de week van 6 t.m. 11 april 1970 wordt in uw gemeente de jaarlijkse SI MA VI-collecte gehouden. Mogen we op u rekenen? Abonnementsprijs f4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 mevr. M. Draaisma-Mulder mevr. T. de Jong-Sterk mevr. J. Oldenziel-te Velde mevr. R. Poelstra-Drost mevr. S. Toonstra-van der Spoel KI. rd, Verschflnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) iga iet is :ht u ta ta Verleden jaar is de z.g. stille tocht niet doorgegaan omdat de 4e mei toen op zondag viel. Ditmaal is het echter de vooravond van de 25e herdenking van de nationale bevrijding en tevens ver- moedeltjk de laatste maal, dat er aan dit gebeuren grote aandacht wordt ge schonken. Een daartoe door de BOOG ingestelde commissie ad hoe heeft de opdracht gekregen na te gaan of het houden van de z.g. stille tocht dit jaar zinvol zou z(jn en hoe men deze even tueel het nodige reliëf zou kunnen ge ven. Gehoord de talrijke reacties uit het pu bliek kwam de commissie bestaande uit de volgende personen (in alfabetische volgorde) M. Conradi, R. Faber, E. S. de Jong en F. Tros unaniem tot de con clusie, dat het zeker zinvol zou zijn de tocht dit jaar en dan waarschijnlijk voor het laatst te houden. Wel wordt er op ruime schaal medewerking van het pu bliek gevraagd. Ook van degene, die de bevrijding zelf niet bewust hebben mee gemaakt, maar er wel van hebben ge hoord. Het feit, dat ook zij in vrijheid kunnen leven is te denken aan de be- Bolswards Nieuwsblad komende nummers willen wij daarom de ze kolommen, voor zover de plaatsruim te het toelaat graag openstellen voor het plaatsen van herinneringen aan de da gen van bezetting en bevrijding. Ook (mats goed af gedrukte) foto’s die de be zetting of bevrijding ter plaatse in beeld hebben gebracht zijn welkom. U kunt uw bijdrage zenden aan Red. Bolswards Nieuwsblad, Marktstraat 13, Bolsward. De vraag is of de Tweede Kamer zo maar akkoord zal gaan met deze ver hogingen. Het parlement is nu in elk geval gewaarschuwd. Dat is de vorige keer wel anders geweest. De Tweede Ka mer werd over de verhoging van het briefport pas geraadpleegd toen deze al vrijwel was ingevoerd. De Kamerleden hebben nu wat meer tijd om de voor stellen te bestuderen. Voor 1971 worden ook elders nieuwe prijsverhogingen ver- Paaszondagavond tussen 8 en 10 uur brak er brand uit in de boerderij van de heer A. F. Dusselaar te Welsri.jp. Oorzaak onbekend, doch de brand begon achter in de schuur. Het pand stond midden in het dorp. (Foto Boersma Pingjum) Minister Bakker (verkeer) heeft, zoals reeds eerder gemeld, in een kommissie van de Tweede Kamer al vast aangekondigd, dat volgend jaar de PTT-tarieven voor drukwerk en periodieken drastisch flwnhoog zullen gaan. Volgens de minister Ver wacht de PTT over 1970 een verlies van 52 miljoen gulden op de bezorging van drukwerk en periodieken. Op de bezorging van brieven, in vorige jaren ook al een zorgenkind, wordt nu een winst gemaakt, dankzij de verhoging van het brief- tarief vorig jaar. De winst op de briefpost schat de minister voor 1970 op 60 miljoen gulden. De totale winst van de PTT mag er ook zijn: vorig jaar rond 260 miljoen gulden, terwijl de raming voor dit jaar 200 miljoen voorspelt. Waarbij moet worden opgemerkt, dat de laatste jaren de ramingen altijd heel wat pessimis tischer bleken dan de uiteindelijke uitkomst, (zo werd voor 1969 222 miljoen ver wacht, wat uiteindelijk 260 miljoen is geworden). In het bilaterale overleg willen de Ame rikanen nu lager mikken dan vorig jaar: in plaats van naar een algemene vre desregeling te streven, heeft men het nu gemunt op het nastreven van een ak koord over de wapenbeperking en een internationaal plan om de toestand van een effectief staakt-het-vuren te her stellen. Beemink (binnenlandse zakvn) heeft dit in een brief aan de Tweede Kamer me degedeeld. De minister heeft gesprekken gehad met de burgemeester en met de opposanten in de raad van Gorkum, die enige tijd geleden massaal de raad ver lieten. De burgemeester heeft bij ztjn on derhoud met de minister betreurd, dat hjj zich laatdunkend over de raadsle den heeft uitgelaten. Minister Beernink schrijft de Kamer nu, dat de ridder op enkele punten in zijn beleid en gedra gingen ernstig heeft gefaald. „Maar ik ben, rekening houdend met zijn grote verdiensten voor de gemeente Gorinchem zijn leeftijd en zijn veeljarige staat van dienst, alles overwegende van mening, dat hem de gelegenheid moet worden ge geven te tonen, dat hij bereid en in staat is Iret tijdvak, dat hem nog van het bereiken van de 65-jarige leeftijd scheidt, op normale en verantwoorde wijze aan ’t bestuur in zijn gemeente lei ding te geven en haar bestuurbaarheid te verzekeren,” aldus de brief van mi nister Beernink. Je zou zo zeggen, dat de ministter het ook wat simpeler had kunnen zeggen. In de trant van: „De ridder gaat volgend jaar augustus met pensioen. Hij heeft beloofd dat hij zich rustig houdt, laten we ons dus maar niet al te veel opwinden”. De Antl-Revolutionaire Partij wil in de volgende regeringsperiode die vol gend jaar begint meer aandacht geven aan een aantal overheidstaken en daar toe desnoods een aantal belastingen ver hogen. Dit valt op te maken uit het nieuwe aktie-programma van de par tij, dat nu is gepubliceerd en in juni door een algemene vergadering van de partij moet worden besproken. De ARP wil eventueel de detensie-inspanning op voeren, de ontwikkelingshulp uitbreiden (eventueel via een speciale belasting), meer prioriteit geven aan krotoprui. mlng, stimulering van probleemgebie den, onderwijs, hulp aan kleine zelfstan digen, steun aan sport en aanleg van meer recreatie-terreinen. Het gaat alle maal geld kosten, daarom is de ARP bereid een verhoging van de BTW te aanvaarden mits iets wordt gedaan voor de minst draagkrachtigen en de eer ste levensbehoeften zo laag mogelijk wor den belast terwijl ook wordt gedacht aan hogere belastingen op vermogens, 'n belasting óp speculatiewinsten en verho ging van de successierechten. De ARP is nfet afkerig van inflatiecorrecties op de belastingtarieven, maar het mag geen dogma woiden, meent het programma. Het nieuwe basisprogramma moet het ARP-aandeel ztjn in de gesprekken over een gezamenlijk program van de drie christelijke partijen. Het ziet er naar uit, dat de meeste diskussies zullen gaan over deze financiële standpunten. wijding en aan de talloze offers die hiervoor zijn gebracht. Daarom staat deze laatste stille tocht in het teken van dankbaarheid. Over de verdere or ganisatie zullen u op deze plaats nog wel nadere mededelingen bereiken. Nu al kondigen wij aan, dat de plaatselij ke muziekkorpsen, De Schutterij en Oranje hun medewerking hebben toege- aegd. Na afloop van de stille tocht naar het verzetsmonumentje bij de Marne- zijl zal er een herdenkingssamenkomst zjjn in de Martinikerk, waar de oud- Bolswarder, het le Kamerlid mr. dr. K. de Vries, directeur van de Fryske Aka- demy, die zelf in de onmiddellijke om geving van Bolsward, b.v. te Exmorra daadwerkelijk bij de bezetting was be trokken, het woord voeren. Het kan een zinvol gebeuren zijn en een waardige af sluiting van de 25 jaar, waarin telkens weer de dodenherdenking plaats vond. Nu reeds wordt een leder jong en oud, oud-Bolswarder en nieuw ingekomene verzocht de avond van de 4e mei voor deze tocht te willen vrijhouden. De re- daktie van dit blad wil het gebeuren op 4 en 5 mei graag begeleiden. In de Het politiek zo belangrijke contact tus sen kanselier Brandt en premier Stoph van de DDR van maart in Erfurt in in de Bondsrepubliek gemengd onthaald. In de Bondsdag heeft de christen-de mocratische oppositie duidelijk gemaakt dat zij van nu af scherper stelling zal nemen tegen Brandts Ostpolitik. De pe riode van de door Brandt zo nadruk kelijk nagestreefde gemeenschappelijke Duitslandpolitik van alle drie de par tijen lijkt nu afgesloten te zijn. Dit kan politieke implicaties hebben, omdat de Russische regering op het standpunt schijnt te staan dat alleen dan verdra gen (b.v. een niet-aanvalsverdrag) kun nen worden gesloten als alle Duitse par tijen het daarmee eens zijn. Voor de on- derhandelingen van Bahr met Gromlko in Moskou (die in mei hervat zullen worden - na consultaties tussen de Wes telijke mogendheden, o.m. wanneer Brandt volgende week in Washington zal zijn) kan dus nu een moeiltjker fa se ingaan. Wat de christen-democraten heeft be wogen een hardere koers tegen Brandt en zijn liberale coalitiegenoten in te slaan, zijn recente opiniepeilingen waar uit gebleken is, dat de huidige links liberale coalitie en haar leider behoor lijk populair zijn geworden. Wanneer het nu tot algemene verkie zingen zou moeten komen, zou een for se winst voor de sociaal-democraten waarschijnlijk zijn; ook Is gebleken, dat 46 pct. van de Duitsers in Willy Brandt de beste bondskanselier ziet, terwijl 38 procent de voorkeur aan Kiesinger geeft. Dit is vooral opmerkelijk, omdat nog geen half jaar geleden Brandt een dui delijke achterstand had op de toenma lige bondskanselier Kiesinger. Wat betreft de kwestie-Duitsland moet verder nog worden gemeld, dat eind maart eindelijk de gesprekken tussen de Grote Vier in Berlijn op gang zijn gekomen, met als onderwerp de posi tie van juist deze stad. Van Westelijke zijde hoopt men op een verbetering van de algemene en menseljjke situatie in oostelijk deel, vlottere afwerking van het verkeer van en naar het westelijk stadsdeel. De Russen zullen waarschijnlijk de po litieke status van de stad in het geding brengen. Zij en de Oostdüitsers willen van West-Berlijn een afzonderlijke po litieke eenheid maken, terwijl Oost-Ber- lijn deel moet blijven, als hoofdstad, van de DDR. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Burgemeester ridder Van Rappard (van Gorkum) mag no" blijven. Minister Zoals wij de vorige week al meldden, willen de Ver. Staten het besluit om voorlopig geen offensieve straaljagers aan Israël te leveren gebruiken om Mos kou te bewegen gezamenlijk te streven naar een wapenembargo voor de strij dende partijen in het Midden-Oosten. In Washington heeft minister Roger hier over gesprekken gevoerd met de Rus sische ambassadeur, in eenzelfde perio de, dat geruchten circuleerden over een nieuwe Russische zending van raketwa- penen. Nog niet vast te stellen is in hoeverre de Russen willen ingaan op de Ameri kaanse voorstellen, maar Moskou is wel bereid tot hervatting van het regelma tige bilaterale overleg met Amerika over het Midden-Oosten, zoals die tot vo rig jaar november gevoerd zijn. De Amerikanen willen hierop ingaan als blijkt, dat het Russische standpunt in middels flexibeler geworden is. Vorig jaar had men immers vergeefs getracht in het bilaterale overleg (dus naast dat van de Grote Vier) een vormule te vin den voor een regeling in het Midden- Oosten. Tot dusver heeft de Sowjet-Unie altijd geweigerd de wapentoevoer naar z’n Ara bische satellieten stop te zetten. Advertentieprijs: 17 et. per mm Ingez. mededelingen duboel tarief Contractprijs op aanvraag Deze gang van zaken heeft ertoe geleid, dat de christen-democratische partij al leen de verantwoordelijkheid heeft moe ten dragen voor het beleid tijdens de so ciale onlusten en bomaanslagen van eind vorig jaar. Omdat behalve de politieke ontwikkeling ook de economische reden tot onrust geeft kapitaalsvlucht, nood zaak van versnelde woningbouw b.v.) en de christen-democraten er weinig voor voelen alleen de rekening gepresen teerd te krijgen door de kiezers, terwijl zij in het parlement gesteund werden door de partijen van centrum-links (die niet in de regering zaten, niet verant woordelijk waren, maar wel het rege ringsbeleid mogelijk maakten), diende Rumor, na overleg met de centrum- links-partijen, het ontslag van zjjn re gering in. Aanvankelijk leek het een snelle for matie te zullen worden, maar er bleken achteraf vier formateurs voor nodig om de crisis op te lossen (Rumor, Moro, Fanfani en weer Rumor). Oorzaak voor het uitstel waren twee oude pro blemen in de Italiaanse politiek: de ver houding tot de grote communistische partij en de verhouding tot het Vati- caan. Daarnaast hebben de persoonlijke rivaliteiten in de partijen, maar vooral in de chr.-democratische, een rol ge speeld. De socialistische partij en de linker vleugel van de chr.-democraten zijn er niet tegen indien nodig voor de uitvoe ring van bepaalde hervormingen steun te aanvaarden van de communistische partij. De sociaal-democraten en de ove rige chr.-democraten beschouwen dit als het „begin van het einde”. Het Vaticaan wierp ook een knuppel in het hoenderhok, door te protesteren te gen een wet op de echtscheiding, die bijna door ’t parlement is geloodst. Nog niet bekend is met welke compromisfor mules Rumor zijn niet-katholieke coali tiepartners inzake dit punt heeft weten te sussen. Gezien de recente politieke historie van Italië behoeven we ook deze keer niet te rekenen op een lange zittingsduur van dit kabint-Rumor. In juni b.v. wor den regionale verkiezingen gehouden, en de uitslag daarvan zou Rumors wens om nu tot de algemene verkiezingen 1973 door te regeren wel eens kunnen doorkruisen. ring in ballingschap oprichten, een raad, gevende vergadering en een nationaal bevrijdingsleger. Om de verzetspogingen van de prins tegen te gaan heeft het nieuwe regime van generaal Lon Nol la ten weten, dat het overweegt de repu bliek uit te roepen (het land is nu een koninkrijk). Sihanouk wil zijn verzetsleger laten opereren in samenwerking met China en Noord-Vietnam, en wil niet alleen vech ten tegen de nieuwe „reactionaire impe rialistische regering” maar ook tegen „hun meesters, de Amerikanen”. Als de prins ernst weet te maken nret zijn plannen, moet in het Zuidoostaziati. sche crisisgebied dus gerekend worden op nóg een burgeroorlog. Generaal Lon Nol doet inmiddels pogin gen om de Internationale controlecom missie voor Indochina ingesteld bij de conferentie van Genève van 1954 te doen terugkeren (vorig jaar was zij door Siahnouk het land uitgezet) om, zoals hij het uitdrukt, „een einde te ma ken aan de bezetting van Cambodjaans grondgebied door troepen van de Noord- vietnamezen en de Vietcong. Een nor maal gesprek tussen deze drie partijen is nu overigens nog moeilijker gewor den, nu de Vietcong en Hanoi besloten hebben hun vertegenwoordigingen in Phon Penh te sluiten. Hwat hat •y-mm»*** ,j:

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1