Verdeeldheid in Russische leiding? De nestor fan it AJO-personiel haldt der mei op i 6abe Skroar 0 7<| i ShWf| Nieuwe rage: Ontvoering en ver moorden van diplomaten Sandstra plakt foar it lest de banisjes AKTIE „GRACIAS HOLANDA” EEN GROOT SUCCES „Yske” 11 Ito ij 111 fsilM STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zondag a.s. weer Kantate in Bolswards Martinikerk I 1 A'WS F: -j' Ml 1W ■I VRIJDAG 10 A PR IL 1970 ]09e JAARGANG No. 28 Cambodjaans regime fi Ontvoeringen en kapingen Foto L. K. Mol 1910. moams healwei dat net al- ar- i Hwat hat Opnieuw is in de Westelijke pers aandacht geschonken aan mogelyke moeilijk heden in de Russische partij- en regeringsleiding. Aanleiding hiervoor was het feit dat opgevallen was, dat de topfiguren Podgomi (president), Kosigln (pre mier), Sjelepin (vakbondsvoorzitter), en Soeslow (ideologisch partijsecretaris) allen tegelijk verschillende soorten ziekten onder de leden bleken te hebben ge kregen. Hoewel nog niets met bewijzen te staven valt, hebben sommige waar nemers de conclusie getrokken dat de secretaris-generaal van de Russische partjj, Brezjnjew, bezig is zijn positie te versterken ten koste van de genoemde heren. Verwezen kan dan worden naar berichte van ongeveer een maand geleden, waar in werd gesproken van een actie van een groep leden van het partijbureau, Soes low, Sjelepin en vice-premier Mazoerow, tegen partijleider Brezjnjew en premier Kosigin, aan wie tekortkomingen op het gebied van de landbouw en de industrie werden verweten. Later zijn deze berichten ontkend. Advertentieprijs: 17 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) geboorte van Lenin (22 april) behoeft men geen personele wijzigingen te ver wachten; die zouden een dergelijk feest te zeer verstoren. Bijkomende complicatie is ook nog ge weest de brief, die drie Russische ge leerden hebben gestuurd aan de partij leiding: zij verlangen democratisering op grote schaal, overigens zonder het leerstuk van de leidende rol van de partij in twijfel te trekken. Rsn. mlende hy hjirfoar bitankje to moatten. Dat is nou allegearre forline tiid, mar de oantins bliuwt en jowt noch altyd in Ijochtsjend spoar. Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel. aangeboden aan zieke en gehandicapte kinderen. In vele inrichtingen en zie kenhuizen werden de oranje vruchten gedistribueerd aan meer dan 40.000 kin deren in ons gehele land. In vele geval len geschiedde dit door kinderen van Spaanse gastarbeiders in klederdracht, zoals dit Spaans (Zaanse) meisje An tonia uit Krommenie. zijde, waar men van mening is, dat aan de eisen van ontvoerders moet worden voldaan als men daarmee een mensen leven kan redden. Kort daarvoor waren in de Dominicaan se republiek en in Argentinië een Ame rikaanse militaire attaché en een Para- guayse consul ontvoerd. In het eerste geval bereikte men een uitwisseling, in het tweede geval mislukte zulks doordat de desbetreffende politieke gevangene er de voorkeur aan had gegeven niet te worden uitgewisseld. In het Braziliaan se Sao Paulo is deze week de ontvoering van de Amerikaanse consul mislukt. Vooral Guatemala heeft vele ontvoerin gen gekend: dit jaar zijn daar, naast de vermoorde ambassadeur, een Ameri kaanse diplomaat, een bankier en de minister van buitenlandse zaken ont voerd. In 1968 werd de Amerikaanse ambassadeur in dit land vermoord. De golf van ontvoeringen in de laatste maanden in Latijns-Amerika is begon nen in september vorig jaar in Brazilië, toe.* de Amerikaanse ambassadeur daar, Elbrick, geschaakt werd. Andere kid nappings betroffen de zoon en een amb tenaar van de Zwitserse consul in Cali (Columbia) en de Japanse consul in Sao Paulo. Voor de in ruil voor hen vrijgelaten po litieke gevangenen zijn Mexico en Ha vanna de opvangcentra geworden. Overigens is het moeilijk te zien welk ef fect deze stedelijke revolutionairen ho pen te beriken. Grote veranderingen zul len er niet door ontstaan, de massa steunt hen niet, de onderdrukking in de landen wordt steeds harder en alleen de Zondag a.s. om 2.45 uur precies zal bin nen de indrukwekkende ruimte van Bolswards Grote- of St. Maartenskerk weer een uitvoering van kerkelijke mu ziek aanvangen. Het feestelijke pro gramma zal worden uitgevoerd door de Martini Cantory onder leiding van de cantor drs. Ad. Houtman en het Fries Kamerorkest, ditmaal versterkt met le den van het Frysk Orkest, dirigent de heer A. Feenstra. Begonnen wordt met de Prélude uit een van de Te Deums van Marc-Antoine Charpentier, een interessante 17e eeuw- se Parijse muzikant. Dit preludium verwierf békendheid sedert het als eu- rovisie-tune wordt gebezigd. Hierna volgt G. F. Handel’s Concert opus 4, IV voor orgel en orkest, ge componeerd in 1938. Dit bestaat uit de delen Allegro, Andante, Adagio en Al legro (fuga). Orkest, en solopartijen wisselen elkaar op boeiende wijze af, ter wijl ook prachtig samenspel valt te be luisteren. Solist is de heer Houtman, di rigent de heer Feenstra. Na het capella te zingen Benedictus van Bruckner wordt besloten met een kerk-cantate van de Lübeckse meester Dietrich Buxtehude. Deze 14-delige can tate, gebaseerd op Berth. Gesius’ op- standlngslied „H^ut triumphieret Got- tes Sohn der von dem Tod erstanden schon, alleluja”, werd geschreven voor vijf solo-stemmen, vijf-stemmig koor, orkest (violen, hout, koper en pauken) en orgel, begint met een Symphonie (strijkers en orgel) en een Fanfare (ko per en orgel). De vijf strophen van het lied kregen de vorm van Aria’s, Ter- zett, Duet, en Quintet en worden afge wisseld door de machtige Victoria-koren, Uitvoerenden zijn de Martini Cantory, het Fries Kamerorkest en J. W. Boeijen- ga, orgel. Leiding: cantor Houtman. De toegang tot deze uitvoeringen, die van heinde en verre de aandacht trek ken is, met inbegrip van programma, gratis. üs hjoed to sizzen Jjr Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Doordat het Kremlin uiterst schaars is met de berichtgeving over hetgeen zich binnen zijn muren afspeelt is het uiterst moeilijk een analyse te geven van de werkelijke betekenis van al deze berichten. De geruchten over wijzigingen binnen ’t Kremlin dateren al van 15 december ji., toen tijdens een vergadering van het centrale comité de vertraagde, eco nomische groei van het land ter sprake kwam. Brezjnjew heeft toen harde taal gesproken. Sedertdien is er in de lei ding een discussie aan de gang over de vraag hoe men de economie weer op gang kan brengen: door verdergaande liberaliseringen of door het nog wat aantrekken van straffe planningsmetho den. Enige jaren geleden zijn door Ko- sigin liberaliseringen ingevoerd, maar het ziet er niet naar uit, dat de huidige leiding deze lijn wil dóórtrekken. Men schijnt het veeleer te zoeken in het streven naar meer efficiëntie en minder verspillingen en werkverzuim. Er zijn nog andere blijken van onrust in Moskou: begin april zijn uit het ideolo gische departement van het centrale co mité vier functionarissen ontslagen, die vooral te maken hadden met de agitatie rn propaganda en het film-, pers- en radlobeleid. Voor him ontslag zijn geen overtuigende verklaringen gegeven, naar het vermoeden is natuurlijk gere- jen, dat zij tot de directe „achterban” behoorden van figuren in de hoogste top, £e nu naar de achtergrond gemanoeu- vreerd dreigen te worden, bijv. Soes- ow of Sjelepin. Sremlinologie is een vak van het aan oikaar passen van stukjes en gegevens, die ogenschijnlijk geen verband met el kaar lijken te hebben. Met de nu beken de feiten is men zelfs hieraan nog niet oe: alles is nog mogelijk. Evenwel, vóór ie viering van het eeuwfeest van de sé oanskaft foar de krante; der wie yn- tusken in twadde setmasjine oantügd; nije masjines waerden kocht foar de printertf en in greate setmasjine kaem der foar it setten fan de adfortinsjes. Noch letter waerd in neistlizzend pand oankoft en forboud ta rotaezjehal en ekspedysjelokael. In nije rotaesje-par- se foltóge it gehiel. Dizze en allicht noch mear oanskaffingen en forbouwingen waerden meimakke yn de niisneamde pe- rioade fan 1919 óf. De 65-jierrige leef- tyd kaem yn it sicht en der waerd -tocht oan ophélden. Mar sa’t men üt dit for- haej opmeitsje kin, is it der net fan kommen. Nei it Onderling bisprek wa’erd bisletten dat it in ófskied wurde soe, mar dat de skiedende jubilaris fan hjoed trocharbeidzje soe, sij it dan foar heale dagen. Dat is op hjoed de dei al wer mear as 10 jier lyn. Yntusken is de hear Sandstra 75 jier wurden en hat er 60 jier oan deselde saek forboun west. Hy miende dat, sjoen de situaesje thüs, it nou tiid waerd om op to balden, hoe- wol’t dat foar him in swier stik is, mei- dat hy praktysk gjin hobby’s hat en, op in inkeldenien nei, foar alle bistjürs- funksje bitanke hat. En sa is dan de eln kommen fan in lange perioade fan arbeidzjen, hwerfan men mei in Aid wiis wurd sizze kin: „Hij heeft zijn brood niet in ledigheid gegeten.” Tankber sjocht de skiedende jubilaris werom op it lange en dochs sa koart lykjende tiidrek. Hwat it partikuliere libben fan de skie dende jubilaris oangiet, notearje wy it folgjende: Hy is berne op 10 desimber 1894 to Nijlan, dêr't hy hjoed de del noch wennet. It forfeningslibben fan Nij- lan hat altyd syn folie bilangstelling hawn. As jongeman bisocht hy bilang- stellend foar it keatsen to kweken. Yn it earstoan like dat moai goed to gean. Mei Onder syn lieding waerden in pear jier nei de bisetting saneamde 7-doar- pen keatswedstriden organisearre, dy't it yn ’e rin fan de tiid óflizze moasten tsjin it opkommende fuotbal. Letter waerd yn Nijlan in Sportforte- ning oprjochte hwerfan Sandstra mel- oprjochter en bistjürslid waerd. Nei syn bitankjen as bistjürslid krige hy it eare- lidmaetskip oanbean. Ek is hy mei-oprjochter (en nou noch bistjürslid) fan de nou fjirtich-jierrige bigraffenisforiening „De Laatste Eer” to Nijlén. Fierder wie hy rom tweintich jier for- lyn mei-oprjochter fan de biljertklub „Op it Griene Lekken” to Nijlan, hwer fan hy jierrenlang foarsitter west hat en nou eare-foarsitter is. In mislearring wie it eare-Iidmaetskip fan it „Boun fan Fryske Fügelbisker- 1 mingswachten”. Nei in kwestje mei de foarsitter fan dit boon, de hear Si. Snan I Even heeft het er naar uitgezien, dat het nieuwe Cambodjaanse regime in moeilijkheden zou word*, n gebracht door demonstra; s ten gunste, van de afge zant prins Sihanoek en door acties van de in het land aan vezige communisti sche Vietnamezen. Na korte tijd is hier van niets meer vei-nomen. deels wegens het militair optreden van de Cambod jaanse regering, deels doordat de pro- Sihanoekacties niet de verwachte alge mene st m kregen, deels ook doordat Noord-Viitnam en de Vietcong schijnen in te zien, dat gevechten op grote schaal in Cambodja Amerika er alleen maar toe kunnen brengen het tempo van de terugtrekking uit Vietnam te vertragen. Het regime is nu bezig met de consoli datie in het binnenland. Wat betreft de internationale repercus sies van de staatsgreep moet nog wor den gemeld, dat Frankr ijk heeft voorge- steld intemtionaal overleg te voeren tus sen alle betrokken partijen in Indochina, teneinde te voorkomen, dat de oorlog daar algemeen wordt. Over het alge meen is hierop nogal lauw gereageerd, vooral in de VS; men vindt de situatie ter plaatse nog te duidelijk en geeft voorlopig de voorkeur aan diplomatiek overleg in de hoofdsteden. De Amerikaanse regering heeft inmid dels bevestigd, dat zij niet van plan is in de gebeurtenissen in Laos en Cam bodja in te grijpen. President Nixon wei gert zich in een „tweede Vietnam” te laten slepen en voor dit standpunt is in de VS veel steun. conservatieve politieke rechterzijde kan er garen bij spinnen. Het geweld van links roept geweld van rechts op. Een averechts effect. De afgelopen week heeft ’n triest hoog tepunt te zien gegeven van wat op het gebied van vliegtuigkapen en het scha ken van mensen mogelijk is. Op het vliegveld van de Zuidkoreaanse hoofd stad Seoel heeft 3 dagen lang een Ja panse Boeing met 100 passagiers aan boord aan de grond gestaan, omdat 9 Japanse, uiterst-linkse studenten, die er mee naar het Noordikoreaanse Pjong jang wilden vliegen, weigerden het toes tel te laten opstijgen, zonder' vooral af doende garanties voor een veilige vlucht te hebben gekregen. Ze waren bang, dat, als ze de passagiers zouden laten uit stappen, de autoriteiten een gewapende actie tegen hen zouden ontketenen. Pas toen een Japanse onderminister bereid bleek als gijzelaar op te treden in ruil voor de door de spanning dodelijk ver moeide passagiers, waren zij tot een compromis bereid.. In Latijns-Amerika kende men een golf van ontvoeringen, waarbij die van de Westduitse ambassadeur in Guatemala diens dood tot gevolg had. De Guatema- teekse regering had geweigerd in te gaan op de eisen van de linkse rebellen (betalen van een som gelds en vrijlating van 25 politieke gevangenen). Dit stand punt heeft geleid tot felle protesten van Westduitse, maar ook van Amerikaanse It wie 13 april sawnen. In jonge fan sa’n fyftjin jier roun de pündyk léns fan Nijlan nei BoaL sert en seach sa nou en dan it lan oer, dêr't de Ijippen oer de wjok draai den en de skriezen, tjirken, stranljippen ensfh. harren foarjierswüle ütgeiden. Mar hy roun troch as hie hy hjirfoar hielendal gjin bilangstelling. En dochs hoe gysg it- him oan. It wie oan syn wêzen to sjen, dat hy it greatste diel fan ’e dei yn it lan trochbrocht. Syn eachopslach en hüdskleur sprieken op dat punt in düdlike tael. Mar op dit momint hie de jonge in oar doel foar eagen, soe men wol sizze. Dat die wol bliken, doe’t hy yn Boal- sert de stap ynhaldde foar de boekhan del fan de hear P. de Jong op ’e Merk- strjitte, de ütjower „De Jong’s Nieuws blad”. Linkendewei kamen der mear per. soanen opdaegj’en, dy’t de „nijeling” nijs- gjirrich opnamen en fregen „of hij de nije was, die op ’e drukkerij komme su”. Op it bifêstlgend andert, waerd der hiel net porht op ’e kwaliteiten fan it „prin- tersfak”. „It was een rotfak, men for- diende feuls to mln; bovendien was 't in hiel ongezond vak en de meeste lui, die in dat vak werkten, stierven aan t.b.c.” In net sa fleurich foarütsjoch foar dy- jinge, dy’t him hjiroan weage, mar ja de kar wie nou ienkear makke en de jonge stoep mei de oaren troch de ef- kes foar sawnen iepene winkeldoar en bilanne efter yn in lokaeltsje, dat de „drukkerij” neamd waerd en doe nei boppen, dêr’t de ófdieling „setterij” hüs- moanne. It wie net in greate romte, mar dorhs foun elk dêr syn plak en de „nije ling” waerd earne delplakt by in pear saneamde „kasten”, om it lizzen fan de ünderskate letters yn de bakjes to lea- ren. Nou moat nimmen tinke, dat sa’n lear- ling him de hiele lange dei formeitsje moast mei it learen fan dy kast mei letters. Né, allerhanne boadskipkes en baentsjes waerden bitocht om de nije ling beuzich to hélden, eat hwat syn goede side hie, hwant d’e' wurktild roun fan moarns sawn oant jouns sawn, mei dei s in pear üren skoft. En it wie ek al gau sa, linne de setterij, mar ek de printerij fan syn tsjinsten gebrük makke. Faeks foar allerhanne kerweikes, dy’t mei it fak as sadanich n'eat to meitsjen hie- n«. Lokkich wiene der noch in stik of trije, fjouwer jonges yn likernóch desel de leeftyd, dat sadwaende sloegen hja hja der troch, sa goed en sa kwea as dat koe en learden it lettersettersfak en ek de earste bigjinsels fan it printers- fak. As jönges koene hja tige mei elkoar opsjitte en hiene hiel hwat oan me kaar. Yn ’t foarjier gyngen hja mei el- h ons land werken twaalfduizend Spaanse gastarbeiders. Zij vinden er een >estaan en genieten dezelfde soc. voor- rieningen als hun Nederlandse collega’s, lm hun dankbaarheid hiervoor te to- len werd Ln de afgelopen maanden de iktie Gracias Holanda georganiseerd, -luim 15 ton sinaasappels, beschikbaar gesteld door de Veren gde Sinaasappel- «xporteurs, weiden door de gastarbeiders koar middeis yn it skoft to sleatsje- springen op it plak, dêr’t nou de ein fan it park is. Simmers keatsten hja op it sportterrein oan it Oardtsje en winters as it sterk iis wie, koe men har sté- fêst yn it skoft op ’e Warkumerfeart fine om en op ’e baen fas „De Frie- sche Jeugd” en jouns fan üngefear sawn oant njoggen üre op de Greate Merk. Forljochte iisbanen wiene der doe noch net. Fierders wie it saek jins fak sa goed mooglik to learen, hwant de tiid hald- de gjin skoft. It wie yn dy tiden al hwat oars as nou. It setten wie alhiel noch hanwurk en de masjines dy’t it print- wurk forsoargen wiene frijhwat ienfél- diger as dy fan dizze tiid. Linkendewei kaem it jier 1914, it jier fan de ear ste wréldkriich, it jier, dat ós lan bü- ten de oarloch bteau, mar ek it jier fan it bigjin fan in fjouwer jierren lang duorjende mobilisaesje. Yn it earstoan gyng it nochal mar letter waerd de ju bilaris fan nou ek mobilisearre en dat duorre oant bigjin 1919. Undertusken wie der, hwat de printe rij fan de hear De Jong oangiet, hiel hwat foroare. De saek as sadanich wte oernommen troch de hear A. J. Osinga fan Snits, mar lokkich koe dy in mant- sje brüke en sadwaende kaem it jonkje fan 1910 nei syn tsjinsttiid yn tsjinst fan deselde saek as foarhinne. It wie in hiele ommekear. It moast wen- ne en mannich kear is de gedachte ho pe kommen om fuort to gean, om to swalkjen de wide wrald yn. It is lykwols safier net kommen en doe’t de hear A. J. Osinga yn 1920 in set masjine kocht en üs maet, Ysbrand Sandstra dêr efter kaem to sitten, wie de saek biklonken; hy hie nou in, hwat je neame, fêste baen en haldde dy ek yn minne tiden, lyk as de biruchte tri- tiger jierren. Seis de bisetting fan Ne- derlén yn 1940, wie net by steat him fan syn plak to fordriuwen. It tinken oan fuortgean wie, mei troch dy faeks minne tiden, alhiel fan ’e baen; it wurk as sadanich wie öfwikseljend, dat hwat woe men dan mear, tomear omt de for- hélding tusken him en syn patroan (let ter de direkteuren fan de NV) en tusken him en it persoaniel ek neat to wins- ken oerliet. Acht en tritich jier lang hat Sandstra efter de masjine sitten: doe kaem de óflossing fan ’e wacht. In jon geman, dy’t hy oplaet hie as masjine- setter, naem syn plak oer en hy kear- de hwerom ta de aide wize fan beidzjen, it hansetten. Yn dy 38 jier binne der hiel hwat Fryske boeken set en printe. Alle greate foroaringen en forbetteringen h^t hy yn de perioade fan 1919 oant hjoed de dei meimakke. Dat bigoun al moai gau mei de bou fan in nije setterij, in great, heech en Ijocht gebou.é Letter waerd der in rotaezjepar. .-TT?! - «BK? i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1