Nieuwe nederlaag voor Nixon de week Foto van Grosheide wil experimenteren met middenschool X Ir Het bezoek van Brandt aan Washington Bankovervallen nemen toe STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Skoal lediploma Frysk foar de basisskoal Ie f 109e JAARGANG No. 30 VRIJDAG 17 APRIL 1970 WymbritseradeeL, Smith wint in Rhodesië Regeringsverklaring van Rumor Lonen Banken Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Het bezoek van Brandt aan Washington Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Geen gesprek tussen Nasser en leider Joods Wereldcongres traal-geleide eenheidsstaat en genoeg doening geven aan de nog steeds sterk levende regionale gevoelens. De gewes ten immers zulten vrij uitgebreide wet gevende bevoegdheden krijgen. dit jier klnne de learlingen fan d’e fan de basisskoallen Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) mercommissie was over dit plan niet bij zonder geestdriftig. De oppositie en ook de ARP wil wel graag middenscholen in. voeren, maar de plannen van de staats secretaris zijn nog te vaag om daar nu al enthousiast over te doen. De libera le woordvoerder, de heer Vonhoff, voel de in feite niets voor een nieuwe ver andering in het systeem, dat door de Mammoetwet is ingevoerd. Hij was bang dat dc nieuwe experimenten de onder wijskrachten te zwaar belasten. Volgens de liberaal moet men nu niet opnieuw aan de struktuur van het onderwijs gaan dokteren. Beter kan men n>u de leerstof zelf ond'er de loupe nemen en de struk tuur pas weer over zo’n twintig jaar herzien. Staatssecretaris Grosheide was het daar gedeeltelijk wel mee eens. „Ik zou niet graag nu een konkrete beslis sing nemen”, zei hij. Waarop de socia list Laban antwoordde: „Wij zijn hier geen diskussieclub, we willen zaken doen.” Bolswards Nieuwsblad De afgelopen zes jaar zijn ruim honderd overvallen op Nederlandse bankgebou wen uitgevoerd, waarbij ruim drie en een half miljoen gulden is buitgemaakt. Jaarlijks is een toename tv konstateren van het aantal bankovervallen. De ban ken zelf praten al geruime tijd over veiligheidsmaatregelen, maar er zijn nog heel wal vestigingen, die zich met ui terst primitieve middelen behelpen. Mi nister Polak (justitie) heeft eind vori ge week in de Tweede Kamer aange- kondigd dat hij nu zelf maatregelen ver plicht wil stellen als niet over een jaar de banken vrijwillig speciale maatrege len nemen. De banken zelf denken aan Minister Veringa hield In de Kamercom missie een pleidooi voor aparte radio- en t.v.-zendtijd voor edukatieve pro gramma’s. Hij zei dat hij met minister Klompé zou gaan praten over de ma nier waarop het onderwijs eigen radio- en t.v.-mogelijkheden kan krijgen. De mening van de minister staat lijnrecht tegenover die van de Nederlandse Om roep Stichting, die ook juist vorige week een advies publiceerde over edukatie ve televisie. Volgens de NOS moeten de huidige omroeporganisaties de edukatie ve t.v. en radio verzorgen, zij het dat het onderwijs speciale inspraak krijgt. De Kamercommisste liet zich hier nog niet over uit. Wel was men het er al gemeen mee eens dat de onderwijstele visie in Nederland ver achter blijft bij ontwikkelingen in het buitenland. In sommige landen is het mogelijk volle dige opleidingen via radio of t.v. te vol gen, waar erkende diploma’s voor wor den uitgereikt. Staatssecretaris Grosheide (Onderwijs) wil eind volgend jaar gaan experimen teren met een nieuw type school: de zgnd. middenschool. Wie het allemaal nog hy kan benen, weet dat deze middenschool een verfijning moet zjjn van liet principe dat ooit in de Mammoetwet is vastgelegd. Het gaat om het onderwijs aan jongeren, die de lagere school achter de rug hebben en vóór zij verder studeren of de maatschappij intrekken aanvullend onderwijs nodig hebben. In het kader van de Mammoetwet is hiervoor een rede lijk groot aantal mogelijkheden geschapen. Variërend van Mavo en Havo tot speciale scholen voor voorbereidend wetenschappelijk onderwijs en scholen voor beroepsonderwijs. De Mammoetwet voorzag alle schooltypes één gelijk jaar: de „brugklas”. bij ren uitdunning van de troepen nog altijd ’n psychologische barrière gehand haafd blijft (het z.g. schrikdraadeffect) zodat de, balans niet ten gunste van het Warschaupact wordt verstoord. De Westduitsers zien graag de Ameri kaanse sterkte op het huidige peil ge handhaafd, omdat dit hun een behoorlijk sterke rugdekking verschaft in hun po litieke exploraties in Oost-Europa. Aangenomen moet echter worden dat de druk in het Amerikaanse Congres, de lasten voor de handelsbalans van de legering van troepen overzee en de on macht c.g. onwil in Europa om zelf meer aan de defensie bij te dragen, de Amerikanen op niet al te lange termijn zullen nopen tot de uitdunning van hun in Europa gelegerde manschappen over te gaan. President Nixon heeft deze nederlaag uitgelegd in die zin dat de liberale De mocraten en Republikeinen weigeren hem een meer conservatieve politiek te laten voeren (op basis van de „zwij gende meerderheid”, met als doel de Democraten uit het zuiden en de Wa- lacestemmers te verenigen met de Re publikeinen in de rest van het land), maar verscheidene senatoren-tegenstem- mers hebben gezegd bereid te zijn wèl voor een bekwame conservatieve rech ter te stemmen, zelfs als die uit het zui den afkomstig is. De manier waarop Nixon deze nederlaag in winst wil om zetten, heeft de president al aangege ven door te zeggen dat hij voor het Hof een conservatieve kandidaat uit het noorden wil kiezen, omdat ’t zui den bij de Senaat in de huidige samen stelling niet aan zijn trekken zou kun nen komen. Daarmee hoopt hij de con servatieve Democratische stemmers in het zuiden nog gebetener te maken op de liberale Democraten uit het Noor den en hen naar zijn kant te doen over lopen. Opmerkelijk is wel dat Nixon met een duidelijk politieke benoeming getracht heeft e»n beslissing te forceren die, ge zien de geringe bekwaamheden van Cars, well, alleen maar schadelijk had kun nen zijn voor het gezag van het rechts college dat een van de steunpilaren is van het Amerikaanse democratische sy steem. Deze gezagsondermijning komt dan op rekening van de president die de handhaving van recht en orde als een van zijn hoofdpunten van regerings beleid heeft gekenmerkt. Maar er is nog meer: de president die in zijn inaugu rele rede het thema „breng ons weer tot elkaar” aan de verdeelde natie voorhield, heeft de tegenstellingen alleen maar verscherpt. Zwart en blank, noord en zuid, intelligentsia en zwijgende meer derheid zijn door Nixon scherper tegen over elkaar geplaatst. Belangrijkste resultaat van het bezoek van Westduitse bondskanselier Brandt aan president Nixon is dat de laatste en diens raadgevers hun vertrouwen heb ben uitgesproken in de Westduitse Ost- politik. Dit is voor Brandt natuurlijk van groot belang, omdat de Oosteurope- se gesprekspartners nu geen gebruik kunnen maken van ’t tactische voordeel dat verdeeldheid in het Westelijk kamp voor hen zou zijn. Brandts manoeuvreer ruimte is dus door Washington niet ver kleind, maar dit zal Washington ook niet 'veel moeite hebben gekost, omdat uit de verslagen van de Duitsers over de gesprekken in Moskou en Erfurt dui delijk is gebleken hoe weinig in feite be reikt kan worden bij de Russen en de Oostduitsers. De andere punten van overleg in Was hington waren de Amerikaanse militai re aanwezigheid in Europa en de han- delsbetrekkingen tussen de EEG en de VS. Wat betreft het laatste hebben de Amerikanen principieel hun steun her haald vobr een economische en later po litieke eenwording in Europa, ook wan neer zij daarvan handelspolitieke na delen ondervinden. Brandt heeft Nixon evenwel beloofd bij de organen van de Europese Gemeenschappen stappen te zullen ondernemen om deze nadelen zo klein mogelijk te houden. De Amerika nen zijn immers bang dat de EEG, door 't steeds toenemende protectionisme én door de associatie met de Middellandse- zeestaten en de franstalige Afrikaanse landen, een vrijhandelszone gaat wor den die steeds schadelijker zal worden voor de Amerikaanse handel. Brandt hoopt echter ondanks de groei van de EEG een mondiale handelsliberalisatie mogelijk te kunnen maken. Wat betreft de Amerikaanse troepen in Europa moet verwezen worden naar de vage opmer king dat „het Atlantisch bondgenoot schap niet verzwakt mag worden.” Hier mee kan men natuurlijk ten aanzien Nadat hij een centrum-linkse coalitie van christen-democraten, republikeinen en van twee varianten op het socialisme, had geformeerd, heeft de Italiaanse pre mier, Rumor, zijn regeringsverklaring afgelegd. In 't parlement heeft hij daar op het vertrouwen gekregen. De premier maakte bekend dat op 7 eti 8 juni verkiezingen voor de gewestelij ke raden, de provinciale raden en de gemeenteraden zullen worden gehouden, zodat al spoedig het electoraat de kans krijgt zijn oordeel over d’e nieuwe re gering uit te spreken. Als hoofdpunt van beleid noemde Rumor de invoering van de gewesten, die de struktuur van het land diepgaand moeten wijzigen, de in woners meer bij het bestuur kan betrek ken en die de basis kan leggen voor <fe nodige hervormingen. Eerst zal men de wetten op de finan ciering van de gewesten dienen goed te keuren, en daarnaast moeten nog de con stituties voor de gewesten worden ont worpen en goedgekeurd. Als dat is ge beurd men hoopt in 1972 kan een groot deel van de nu in Rome gecon centreerde ambtenarij worden overge dragen aan de gewestelijke hoofdsteden en kan het gehele bestuur gedecentrali seerd worden. Italië gaat nu dus breken met de cen- Ek heechste klassen by it forlitten fan de skoalle wer in skoallediploma Frysk krije, as se dêr- foar in ienfaldich eksamentsje dogge. Dit bistiet üt it öfmeitsjen fan in op- steltsje, dêr’t it bigjin al fan op pa pier stiet, it öfmeitsjen fan 10 sintsjes en in koart dikte. It diploma is ynsteld troch de Algemiene Fryske Underrjocht Kommisje, de AFUK. Der hawwe har foar dit jier al in oantal skoallen op- jown, mar der kinne noch mear by. Dy’t meidwaen wol, kin dit opjaen by de hear P. J. Terpstra, Bosgraefstrjitte 17 to Burgum. Dit jier hat ien skoalle frege om it wurk to meitsjen yn de nije staevring. Foar it earst sil foar dit eksamentsje dêrom njonken de aide stavering ek de nije brükt wurde. nahoudt ten aanzien van het conflict in het Midden-Oosten. Toch heeft Nas ser geenszins gewild dat Goldmann als regeringsvertegenwoordiger zou komen. Al met al bestaat, zeker ook in Israël zelf, de indruk dat een kans gemist is om met de Egyptenaren het begin van een dialoog te voeren. In het Israëlicshe parlement hebben liberale en linkse groepen fel geprotesteerd tegen de star re houding van het kabinet. een welbeklante cafetaria (bij de bus halte, voorheen groentewinkel van H. Oppenhuizen en manufacturenwinkel). Over de naam Bargefinne hebben we het hier al eens gehad. De herkomst is niet zeker. Gezien andere „agrarische” na men als de Kampen, het Hof, Nannes- hof enz., houden we het maar op een echt Friese naam „finne” voor de „bar- gen”. Dit zou zo verwonderlijk niet zijn, als men bedenkt dat voorheen binnen de wallen vee werd gehouden, voor het ge val de stad belegerd zou worden. Wij weten ook wel van de veronderstelling dat het iets te maken zou hebben met een „barge” een vaartuig, dat dan hier zijn eindpunt oftewel „finne” zou heb ben bereikt, maar dit lijkt ons erg ge zocht. Hoe dan ook, het is een straat met een dubbele naam, want aan de andere kant heet deze Dijkstraat. Geen wonder, vroeger liep er een gracht tus sen. Ter vergelijking vonden we het leuk de foto van de Canadezen nog eens te gelijk met deze foto van de week te herplaatsen. Als u deze krant in han den krijgt is het vermoedelijk precies 25 jaar geleden dat deze is gemaakt. De Amerikaanse Senaat - die aan veel presidentiële voordrachten zijn goedkeuring moet hechten - heeft Nixon een forse nederlaag laten lijden; maar vast staat dat de president dit toch zal pogen om te zetten in politieke winst. Na het afwijzen van rechter Haynsworth, herfst vorig jaar, heeft de Senaat nu ook rechteir Carswell te licht bevonden voor een lidmaatschap van het Amerikaan se Hooggerechtshof. Lagen de bezwaren tegen hem aanvankelijk op het vlak van de rassentegenstellingen - Carswell is afkomstig uit het zuiden van de VS en heeft zich daar bezondigd aan tegen de rassenintegratie gerichte redevoeringen en aan verzet tegen desegregatie - van doorslaggevend gewicht was het feit dat meer en meer senatoren inzagen dat op het puur-juridische vlak ’s rechters com petentie sterk te wensen overliet. Het Rhodesische Front, de partij van premier Ian Smith, heeft bij de eerste verkiezingen sinds het land tot een re publiek werd uitgeroepen, een gemak kelijke overwinning behaald. Het zorg vuldig geselecteerde en dus hoofdzake lijk blanke kiezerscorps gaf de premier een duidelijk mandaat voor de voort zetting van zijn op rassenscheiding ge baseerd beleid. De partij heeft n.l. alle 50 beschikbare „blanke” zetels in de wacht gesleept. De negers hebben nog voor 8 „zwarte” zetels hum stem mogen uitbrengen. Uit de overwinning van het Front kan worden afgeleid dat de blanke Rhodesi- het verbreken van de betrekkingen met Engeland, evenals de nieuwe republi keinse grondwet volledig hebben aan vaard. Vorige week heeft de Israëlische rege ring een gesprek onmogelijk gemaakt tussen dr. Goldmann, voorzitter van het Joods Wereldcongres en president Nas ser. Het gesprek had moeten plaatsvin den in Kaïro en Goldmann was via tus senpersonen door president Nasser per soonlijk uitgenodigd. Het was de eer ste keer dat de Egyptische president be reid zou zijn geweest met een vooraan staand joods leider besprekingen te voe ren over het Israëlisch-Arabische ge schil. Over de redenen van de Israëlische re gering om dr. Goldmanns reis te ver bieden is niet veel klaarheid geschapen. Maar aangenomen kan' worden dat Is raël liever zelf zijn representanten voor een dergelijk gesprek wil aanwijzen; ook wordt in Jeruzalem dr. Goldmann niet als een ideale bemiddelaar gezien, omdat hij ren afwijkende mening erop Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Dit jaar is er geen ruimte voor specia le loonsverhogingen in de vorm van spaarloon of verbetering van de pensi oenregelingen. Minister Roolvink (socia le zaken) heeft dit vorige week in de Eerste Kamer meegedeeld. De minister vertelde dat het stijgingspercentage van de lonen tot nu toe al ruim één pro cent over de aanvankelijke raming (5 procent) is heengegaan. Hij verwacht over heel 1970 een gemiddelde loonstij ging van zeker zeven procent, wanneer straks ook compensaties in de lonen worden gegeven voor prijsstijgingen. Dit gaat zo ver over de raming heen dat ex tra verbeteringen niet mogelijk zijn, al dus de minister. In dit jaar zouden ouders, leraren en leerlingen volgens de mammoetwet de gelegenheid hebben om te beslissen over de vraag, welke richting de betrokken leerling in de verdere jaren uit zou moeten. Heel wat onderwijsspecialisten veronderstellen nu dat dit ene jaar veel te kort is. In de praktijk is al waar genomen dat vrij veel .leerlingen na dit ene jaar helemaal geen richting kiezen en - gedwongen door de sociale omstan digheden en de onmogelijkheid om lan ger te studeren een baantje aanne men. In de Tweede Kamercommissie voor onderwijs deelde staatssecretaris Grosheide vorige week mee dat hij van af september 1971 zal experimenteren met een aantal middenscholen waarin deze brugklas in feite tot 3 jaar wordt verlengd. De splitsing in Iteroeps-, ma vo-, havo, of voorbereidend wetenschap pelijk onderwijs zou dan voor wat de van de sterkte van de troepen nog alle leerlingen betreft rond vijftienjarige kanten op; de Amerikanen betogen dat leeftijd moeten plaatsvinden. De Ka. Hier ziet u hoe de heer Eizema ge wend is te werken. Hij heeft een schat van historische foto's van Bolsward. Uit de tijd van de bezetting, uit de tijd van ver daarvóór. Hij heeft er een hob by van gemaakt een historische foto nog eens over te doen in het heden. Dit is ook hier gebeurd met de foto van de Bargefinne. U ziet er is in feite niet veel veranderd. Als we goed zien is er slechts één pand vernieuwd. In enkele huizen wonen andere mensen en een paar kregen een andere bestemming. In feite is de Bargefinne een woonstraat gebleven, al worden de hoekpanden thans gemarkeerd door flinke zaken zo als Bosma’s supermarkt (waar vroeger het gezellige fietswinkeltje was van de freer Bijlsma) en aan de kant van de Blauwpoort door de autospuiterij van De Groot (voorheen veestalling van H. Visser) en dan is er in het midden speciale afsluitingen met pantserglas en elektronische systemen, waarbij in het geval van een overval op een nabije politiepost een alarm in wer king treedt zonder dat in het gebouw zelf de sirenes gaan loeien. Het probleem tot nu toe is steeds geweest dat de ban ken graag zo open mogelijk voor het publiek willen zijn. Speciale bescher mingsmaatregelen dragen daar niet be paald toe bij. Minister Polak wil nu kennelijk de banken toch tot aktie dwingen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1