Internationaal vakantiebedrijf jeugd en jongeren voor fisüe Skroar Feestavond Geref. Jeugd- clubs trok flinke een belangstelling i M llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Raadsfractie hield llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Fan de Marl iny loer praal avond Jaarvergadering CHU STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Wymbritseradeel. Zilveren filmpjes Ronde van Friesland 4 DINSDAG 21 APRIL 1970 109e JAARGANG No. 31 Jeugdige toeristen en hun wensen Paardrijden en zeilen het üs hjoed to sizzen Nat uur-werkweek in Arnhem Aantrekkelijk programma 14 kij Tj. de J. Advertentieprijs: 17 et. per m Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Sinnigens komt te let, as de boaijem fan de jiidkiste bleat komt. Abonnementsprijs 14.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) lichtingen: NJHC-Reisbureau te Am sterdam, Prof. Tulpstraat 46. In dit Natuurbeschermingsjaar 1970 or ganiseert de Nederlandse Jeugdherberg Centrale in samenwerking met de af deling Arnhem van het Instituut voor Nauurbeschermingseducatie een natuur- vakantie-werkweek van 1118 juli. De deelnemende jongelui, waaronder „Toer”, dat Nederlandse 7.257 5.776 4.505 3.570 2.853 kij hal- het ge- wellicht ook buitenlands deelnemers ver blijven in jeugdherberg „Alteveer” te Arnhem. Er worden tijdens deze inte ressante week onder andere excursies ge maakt naar de Veluwezoom, en het Dee- lerwoud, naar het openluchtmuseum en de wildtoren in Ugchelen. Natuurlijk wordt er ook gewerkt in de bossen. Speciaal zullen de jeugdigen zich be zig gaan houden met de gevaren die de natuur bedreigen en met de luchtver ontreiniging, die een toenemend gevaar oplevert voor alle leven, ook dat van de mens. Volgens een mededeling van Stalin is Berlijn gevallen (2 mei) meer dan miljoen Duitsers zijn in Berlijn gesneu veld of gevangen genomen. Door een snelle opmars van de Britten zijn Denemarken en Sleeswljk Holstein nu geisoleerd. Lübeck is veroverd. In Noorwegen hebben vele verraders zelfmoord gepleegd. Het gehele Duitse leger in Noord-Italië heeft zich overgegeven. De voedselvoorziening is nog verre van gunstig. Ernstig ongeval met projectiel in de buurt van het Arbeidsbureau. jowe 1951 1954 1957 1960 1963 Bolswards Nieuwsblad Op 7 april werd te Makkum een aan tal jongemannen door de Duitsers opge pakt en het mooi gelegen woonhuis van dokter Bogstra in brand gestoken. De marechaussee-kazerne onderging het zelfde- lot. Achter de kazerne werd met snelvuurwapens geschoten. Toen de ben de verdwenen was ontdekte men, dat er 6 jongemannen waren doodgescho ten. Op zondag 15 april verschenen de Duitsers opnieuw. Ze bezetten de scho len. Om half negen werden de sluis deuren opengedraaid en kapotgeschoten, waarop een geweldige watermassa uit 't Ijsselmeer naar binnen stroomde. Op woensdag 18 april werd Makkum on der Canadees artillerievuur genomen. Dit duurde van 13 uur. Hierna werd het bombardemeent gestaakt en kwa men de reddende troepen Makkum bin nen. De Duitsers gaven zich over en Makkum was bevrijd. De vreugde werd getemperd door het sneuvelen van 6 personen. Later overleden er nog 3 aan de verwondingen. weinig bekommeren om het aanzien van de stad. Nadat nog even de komende verkiezin gen ter sprake waren geweest en ge tracht was enerzijds een analyse te ge ven van de uitslag, anderzijds oorzaken aan te wijzen voor het frequente thuis blijven van kiezers, die daartoe geen gel dige reden hadden, werd omstreeks 11 uur de vergadering gesloten. De Nederlandse Jeugdherberg Centrale, nu al ruim veertig jaar een bekend be grip bij de vakantievierende jeugd, is een veelomvattend instituut geworden. Met haar meer dan vjjfttg jeugdherbergen in Nederland, van hypermoderne vakantie- centra tot oude kastelen, boekt zij jaarlijks meer dan 560.000 overnachtingen. Bovendien worden er via de NJHC nog eens een kwart miljoen overnachtingen in de verschillende buitenlanden gemaakt. In Nederlandse jeugdherbergen worden 200.00 overnachtingen door buitenlandse jongeren gemaakt. Een paar weken geileden wist men bijna niet meer hoe een voetbal er uitzag. Nu werd een wedstrijd gehouden tussen NBSEngeland. Engeland won met 16 0. CAB I deed het beter en won van de Engelsen met 53. Er zullen weer gemeenteraden worden gevormd, gekozen door een kiescollege, bestaande uit een drievoud van het aantal te kfezen leden. Hiervan zullen deel uitmaken, personen, die tijdens de bezetting het vertrouwen der bevolking hebben behouden of verkregen. Wie mocht denken dat bij de NJHC „de paden op, de lanen in” het parool van de dag is, die zit er naast en werkt met een sterk verouderd imago. De tijd van de jeugdherbergvader is voorbij: het antieke is al lang afgeschud. De jeugdherbergen, waar men zingend de piepers jaste en waar men 's avonds zich inspande met de „Driekusman”, zijn bijgezet in het boek van de histo rie. Jeugdherbergen-anno 1970 zijn va- kantiecentra waar men beatkelders en gezellige praathoekjes aantreft, en waar o.a. geregeld zogenaamde „drive-in-disc- shows worden gehouden. Daar gaan jon gelui in en uit; jonge mensen uit vrij wel alle landen ter wereld. Jeugdher bergen zijn internationale trefcenra voor een uiterst mobiel ingestelde jeugd. Ze komen er per fiets, bromfiets, scooter en auto of liftend. Liftend door Euro pa, is erg „in” en in de jeugdherber gen worden de avonturen in een veel heid van talen uitgewisseld. Dat de Nederlandse jeugdherbergen nog een funktie hebben voor het onderwijs met haar schoolwerkweken, voor confe renties, trainingsdagen, gespreksgroepen en voor vele vormen van plaatselijk en gewestelijk jeugd, en jongerenwerk la ten wjj hier buiten beschouwing. Wie 14 jaar is geweest kan zich voor tien gulden per jaar inschrijven bij de Ne derlandse Jeugdherberg Centrale. Daar door ontvangt hij het toeristisch tijd schrift „Toer”, een ongevallenverzeke ring en de jeugdherberggids '70-’71. Bo vendien gaan daarmee meer dan vijftig I deuren van jeugdherbergen in dit land voor hem open en meer dan 4000 in ruim vijftig landen van de wereld. Lief hebbers kunnen terecht bij de NJHC, Prof. Tulpstraat 46, Amsterdam (tel. 020-226045) of bij het VW-kantoor. Het toeristisch tijdschrift wordt uitgegeven door de Jeugdherberg Centrale, heeft onlangs haar 65.000 jeugdige lezers opgeroepen om te reageren. Is Toer als blad voor jonge mesen niet té braaf? Moet allemaal niet anders, ook in het bruik van jeugdherbergen? Deze vragen staan centraal waar de redaktie er om gaat om de bij de NJHC ingeschreven jongeren een nog betere service te kunnen verlenen, zo wel via haar tijdschrift als in hkar meer dan vijftig jeugdherbergen. „Het feit”, zo vermeldt Toer, „dat de NJHC pre tendeert een service-instelling voor jeugd en jongeren te zijn houdt in dat wij deze service-verlening graag willen toet sen aan de meningen van de gebruikers.” Een en ander, zo zijn de plannen, moet uitlopen in een openbare hearing in het najaar. Het overgrote deel van de bij de NJHC ingeschrevenen is in de leef tijd van 17 tot 21 jaar. forheging en de kosten, hwant nou al komt it heger as 10.000 goune de ha. It liket ünbigryplik as men wit, dat de hiernoarm foar earsteklas lan op 230 goune de ha stiet, wylst de keaper by de hege rinte fan hjoed op mear as it trijedübele komt. Men kin it allinnich oanfiele, as men oan dy bidriuwforgrea- ting tinkt. Dy needsaek makket, dat party boeren dizze op harsels fierst to hege lanprizen bitelje wolle. Lykwols de greate stan-yn-’e-wei is net allinnich it lAn. By folie mear is dat de stAl- romte, de pleats seis. En as de minis ter fan Lanbou de greidboer op in goe de manear helpe wol, dan soe hy de oanpassing en modernisearing fan de bi- driuwsgebouwen fiks oanmoedigje moatte trodh in rojale subsidiearring. Dat soe de minsken helpe, hwant der sit it yn folie gefallen op fêst. De kos ten fan forbouwingen binne skrikbarend heech, ek fan de nijerwetske, iepen rin- stallen. Nóch foar de boer, nóch foar de eigner is dat oan to g’ean by de tsjint- wurdige prizen. En in alderwetske buor- kerij kin dat net opbringe, dy makket de minsken it libben ta in slavebistean. De direkteur fan de Sintrale Boekhal- ding, de hear Jolink sie lêstendeis to- rjocht: It oergreate diel fan de Fryske pleatsen sil yn de kommcnde tweintich jier mocterniseard of alhiel nij opboud wurde moatte. Mar hwa sil dat üt eigen büse bitelje Onder leiding van de heer G. Boorsma hield de Christelijk Historische Kies vereniging (CHU) te Bolsward in het Convent, haar jaarvergadering. Onder het motto „Veilig in Gods handen” las de voorzitter Ps. 27. Hij memoreerde het feit, dat in afgelopen jaar zich had gekenmerkt door het vaststellen van het nieuwe beginselprogramma en dito politiek programma, een programma dat bij de tijd is en waarvan zelfs ntet- CHU-leden openlijk hebben toegegeven, dat het met name de jeugd wel aan spreekt. Het werd door de eigen geest verwanten zeer gunstig ontvangen. De voorzitter zeide, dat het allerminst de bedoeling is door het creëren van een eigentijds en up to date eigen program ma andere partijen in de weg te staan of zelfs het isolement te zoeken. Het tegendeel is waar. Het is juist de CHU die erg openstaat voor samenwerking met anderen. Ook de heer B. v. d. Ploeg vertolkte in zijn jaarverslag een dergelijke me ning. Vóór alles gaat het de CHU om de kern van onze opdracht: liefde tot God en liefde tot de medemens. Wij moeten dit verstaan als een opdracht tot het streven naar gerechtigheid en naastenliefde. Het aantal leden vertoonde een lichte stijging. De penningmeester zelf door ziekte verhinderd aanwezig te zijn gewaagde in zijn verslag van een ge zonde kas. Er staan de vereniging ech ter met het oog op de komende ver kiezingen belangrijke uitgaven te wach ten. Het batig saldo bedroeg f 374,82. De Pater Brugman Akademie had een uitnodiging gezonden ter bijwoning van een lezing van Pater Achterberg (van het PAK, waarvoor hij zitting zal gaan nemen in de Prov. Staten). Helaas was deze vergadering op ctezelfde datum be legd als de eigen jaarvergadering, zo dat niet aan de uitnodiging kon wor den voldaan. Door een periodieke en tussentijdse va cature (bedanken wegens hoge leeftijd en om gezondheidsredenen) moesten er twee nieuwe bestuursleden worden ge kozen. Aan de scheidende functionaris sen S. Punter en H. Breimer werd dank gebracht. Beiden hebben veel voor de af. deling gedaan en betekend. De heer S. Punter, (te nestor van het bestuur en gedurende tientallen jaren zeer ijverig plichtsgetrouw werd bij acclamatie be noemd tot erelid. Tot nieuwe bestuursleden werden, bei de met algemene stemmen, benoemd de heren Joh. Bouma en Luinenburg. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen aan (te beide thans voor de CHU zittende raadsleden, resp. de heren E. S. de Jong en H. Faber. In deze tijd van inspraak en revolu tionaire ontwikkelingen is het zeker toe te juichen dat de raadsleden ook „de stem des volks” verstaan. Anderzijds is het nuttig diverse informaties te geven. Van (te gelegenheid tot het stellen van vragen werd dan ook door het grootste deel van de aanwezigen gebruik ge maakt. De meeste vragen bewogen zich op het terrein van de particuliere bouw, premiewetwoningen, doorstromingsrege- ling, enz. Van verschillende zijde maak te men zich bezorgd, dat momenteel in Bolsward nog slechts weinig indus trieterrein voor handen is. Verschillen de tips zullen door de raadsfractie na der worden onderzocht en/of aanhan gig gemaakt. Kritiek was er met na me op venenhillejide burgers, die zich 6, resp. 3 meisjes- en 3 jongensclubs met in totaal plm. 100 leden. Globaal gezien is het afgelopen seizoen voor het plaatselijk GJO-werk gunstig geweest. Na acht uur kwam het moment voor de jeugd om hun kunnen en kennen te to nen, nadat dhr. A. Jongstra, voorz. van het ouderbestuur tot de inmiddels sterk toegenomen belangstelling ’n woord van welkom had gesproken. Als eerste van de tien punten tellende agenda konden de aanwezigen een blik werpen in „Jeugdland” uitgevoerd door meisjes van Lydia I, die vermomd als In eigen land is veel te beleven. De Nederlandse Jeugdherberg Centrale heeft op haar programma-1970 een aan tal interessante mogelijkheden staan. Al. lereerst de zeilweken die in juni, juli en augustus worden gehouden in de jeugdherbergen te Heeg, Sneek, Grouw, de Kaag en Reeuwijk. Dit zijn zeilcur- sussen, waar deelnemers het A- of B- brevet kunnen behalen. Jongeren kun nen voor f 160 een geweldige week op de Nederlandse plassen hebben. In Heeg, waar men de beschikking heeft over een tjottervloot, worden van 11 juli tot en met 8 augustus zeilkampen georga niseerd. Een geheel andere aktiviteit is het paardrijden. Oók dat kan bij de Jeugdherberg Centrale en wel in de jeugdherbergen in Dehekamp, Roden, Terborg en Meppel. Dit zijn ruitersport- weken, waarbij men èn instruktie in een manege krijgt èn onder begelediing van een vakkundige instrukteur tochten door bos en hei maakt. Over tochten gesproken: de huifkar, tochten door Drente, waarbij ook ge kampeerd wordt, zijn een andere trek pleister die de NJHC op haar veel omvattende binnen- en buitenlandse pro. gramma heeft. Deze huifkartochten gaan’ van Appelscha via Roden naar Emmen af omgekeerd. De eerste weektocht be gint op 25 juli. Zaterdag omstreeks twaalf uur passeer den de renners, die deelnamen aan de dertiende Ronde van Friesland Bols ward. Zoals gebruikelijk werden op de Snekerstraat weer enkele sprintpremies verreden. Winnaars werden de num mers 160, 154 en 75. Op de foto een groepje renners in aktie. Foto L. Spijksma Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Een honderdtal jongens en meisjes, le tten van de gereformeerde jeugdorgani satie te Bolsward, kwamen vrijdagavond j.l. in het „Geref. Centrum” bjjeen om gezamenlijk hun jaarfeest te vieren. De jaarvergadering van de oudervereni ging, voorafgaand aan dit festijn, trok jammergenoeg weinig belangstelling van de zijde der ouders. Volgens het jaarverslag werden het af gelopen seizoen, de dames J. T. Feen- stra-de Jong en T. Meijer-Knol tot be stuursleden gekozen. Vakatures in de leiding, ontstaan door vertrek, werden DE STILLE REVOLUSJE It mei dan skine, dat op it plattelên net folie foroaret, de realiteit is oars- om en de foroaringen binne, tinkt my krekt dêrre folie greater en djipper as yn de stêdden. De buorkerij, sa’t wy dy yn üs jonge jierren kend ha, is nearne niear to finen. As Douwe Kiestra yn syn Heamielgedicht nei de boer en de boerinne, de greatfeint en de lytsfeint, de faem en de arbeider oan it wurd lit, dan is der nearne mear in pleats, hwer’t him dat ófspylje kin, om de ien- faldige reden, dat dizze minsken skjin i Hwat hat dy’t hjir yn Frysl&n de groep fan de koumelkers neamd wurdt. De groep fan 916 kij. It blykt dat hjir de driuw om to bliuwen folie sterker is en dat hja de kop der folie langer foarhalde. Earst nei 1963 komt (ter foroaring yn. Oan dy tiid ta naem it tal noch ta, n.l. fan 22.223 oant 36.155. Dat wie yn 1963 doe’t men noch miende, dat 15 kij foar ien man sahwat de top wie. Mar dan komt ek by dizze groep de konsekwinsje fan de ekonomy sterk mei spyljen. Yn 1964 wie it 34.593, yn 1965 al 32.613, yn 1966 noch 30.134 yn 1967 wer leger 27.300 en yn 1968 sakke it oant 24.513. Dér is gjin twivel oan, dat dizze trent trochgiet, hwant yn deselde jierren gean <te bidriuwen mei mear as 17 kij yn tal sterk omheech. Yn 1951 wiene it 13.571 en yn 1968 kaem har tal op 29.055, dat is mear as it dübele. En ek dat sil him fierder fuórtsette. Hwant nou’t it mooglik is op in goed en modern ynrjochte bidriuw 30—40 kij troch ien man forsoargje to litten, groeit de driuw om de bistean- de bidriuwen to forgreatsjen aloan ster ker. Men soe it sa net sizze as men heart, hwat de boeren de léste wiken los makke hawwe, mar fei is, dat dér greate animo is om in stik lan to bi- setten. Yn üs eigen krante fan freed koene wy léze, dat ünder Tsjerkwert in pear stikken lan ünder forkeap stean, it iene fan 6% pounsmiet foar 24.050 en it oare fan 4.7 pounsmiet foar 17.777. Wy prate nou mar net oer mooglike Honderden jonge mensen zullen deze zomer weer via het reisbureau van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale min of meer georganiseerd het buitenland intrekken. Het NJHC-reisbureau heeft een uitvoe rig programma jongerenreizen o.a. naar Italië, Spanje, Luxemburg, Oostenrijk, de Scandinavische landen, Roemenië, Moskou en Leningrad, het Zwarte Woud en Joegoslavië. Voor de overnachtingen wordt in het I buitenland gebruik gemaakt zowel van jeugdherbergen als van studentenver- blijven als jeugdhotels. Behalve de zoek-de-zon-op-reizen zijn er ook een aantal aktiviteitentrips, zoals die naar Zweden waar een kanotocht wordt gemaakt en naar Noorwegen, waar men onder meer kan kiezen voor een stoere voettocht door de bergen. In- alle vervuld. Het aantal klubs bedroeg fordwoun binne. Dér hawwe, ek nei de oarloch noch, tiden west, dat it de- partemint fan Lanbou in ófdieling hie foar de lytse boer. Men achte dizze groep fan safolle bitsjutting, dat dêr bysün- dere oandacht en subsydzjes foar wêze moasten. Hoe is de tiid foroare. Nou heart men oars neat as: de bidriuwen moatte greater, de lytse boer sttet de moderne lAnbou mar yn 'e wei. Yn it plan Mansholt krige hy frijhwat de skuld fan de minne posysje fan de boe- restan, hy neamt se: postbodebedrijven. Yn in resinte publikaesje koene wy de sifers fine, dyt’ üs sjen litte hoe’t de Ontwikkeling fan de bidriuwen west hat. D'a tige lytse bidriuwen fan dizze sifers: 12.572 16.439 16.863 13.246 8.231 1964 1965 1966 1967 1968 By de twadde groep, dy’t 58 de, sjogge wy, binammen yn de léste jierren ek in sterke efterütgong. Yn de selde jierren as by de earste groep oan- jown, wiene hjir de sifers: 26.562, 30.666, 31.889, 28.972, 19.816, 16.847, 13.609, 745, 8.586 en 6.663. Nei 1960 is dizze groep tobekroun fan 28.972 oant 6.663. Dit hoecht jin gjin nij to dwaen, hwant buorkjen mei in stikmannich kij kin op it h’eden ünmooglik foar de minsken in bistean opleverje. Dêr komt by dat sok- ke bidriuwkes yn de ruilforkavelingen fansels net mear foarkomme Wy komme dan oan de trêdde groep, ouden van dagen, al zingend per bus aan het publiek voorbij trok. Zeker kwa men hier leuke flitsen naar voren. Van een geheel ander genre, doch niet min der origineel, volgden (te hippies. Voor de jongens van W. Lodewijk TH tijdens hun schets „Vergadering Frysk Nasjpnale Parij”, is zeker de Friese uitspraak „Sizzen is neat, mar dwaen is in ding” van tapassing. Treffend klonk het gezegde „Zo is ’t net”, in de korte schets van jongesn van W. Lode wijk I, die overigens wel iets duidelij ker had mogen zijn. Tijdens de pauze werden door voorz. Jongstra aan de diverse leidsters en lei ders boekenbonnen uitgereikt, als atten tie voor het vele werk, dat zij in dienst van het GJO-werk vrijwillig dit afge lopen seizoen hadden verricht Aansluitend werd die „miss-heksenverkie zing” naar voren gebracht door meisjes van Lydia m. Na enig beraad van de jury, kwam tenslotte de „super-heks” uit de bus en werd een kleine surpri se uitgereikt. Ongetwijfeld zorgde de jon. gens van W. Lodewijk n voor een goe de inbreng met hun spel „de Bok”. Even zo de „improvisatie”, samengesteld uit ingekomen spreekwoorden verzorgd door meisjes van Lydia II in samen werking met enige leden van een der jongensclubs. Eerlijk gezegd zijn ook de. zen in hun poging op succes bijzonder geslaagd. Meisjes van Lydia H zorgden voor de slotfase met hun „uitbeeldlngsspel”, waar mooie, maar ook minder mooie fi guren werden geshowd. Na dit alles sprak de heer Jongstra nog een slot woord en sloot ds. Sinia vervolgens met dankgebed.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1