Militair bewind Griekenland in deed enige consessies rond de woning bouw Rechten de van mens Opnieuw zorgen de week Foto van SALT-gesprek in Wenen begonnen Minimumloon verhogen tot 160.- Kalh. Vrouwen gemeenschap Benoemd Zilveren filmpjes ivrisdingsda STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 109e JAARGANG No. 32 VRIJDAG 24 APRIL 1970 WymbritseradeeL aan- Laatste begroting van Wilson? het Oranje-Comité Suriname Zwembroek Liberalisatie in Griekenland Loon Ieder heeft het recht zijn eigen taal te gebruiken. Ieder heeft het recht om zijn politieke rechten vrij uit te oefenen Ieder heeft het recht op redelijke levensomstandigheden. Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Nlxon draagt nieuwe opperrechter voor Ieder heeft er recht op dat zijn persoonlijke vrijheid wordt ontzien. Niemand kan naar willekeur worden gea-resteerd, gevangen genomen of verbannen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) In Griekenland heeft het militaire be wind enige concessies gedaan, culmine rend in de spectaculaire vrijlating van politicus-componist Theodorakis, die neerkomen op een lichte liberalisering. Premier Papadopoelos heeft een einde in het vooruitzicht gesteld aan de wille keurige arrestaties. Verder zullen alle processen, met uitzondering van die wel. ke betrekking hebben op de openbare dat het minimumloon de laatste jaren is achtergebleven op de loonontwikkeling in het bedrijfsleven. In Bolsward weer een paar houtdieven op heterdaad betrapt. Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De heer W. v. Beem is per 1 aug. be noemd als leraar aan de Chr. MAVO te Ferwerd. Bolswards Nieuwsblad De regering wil eventueel het minimum loon per 1 juli verhogen tot 160 gui des. Minister Roolvink heeft hiervoor een spoedadvies aan de Sociaal Econo mische Raad (SER) gevraagd. Het hui dige minimumloon bedraagt 145,80 gul den per week en geldt voor werknemers van 24 jaar en ouderen. De regering overweegt ook om deze leeftijd te verlagen tot 21 of 22 jaar. De re gering wil van de SER vooral weten in hoeverre een systeem kan worden uit. 7gedokterd waarbij ’t minimumloon een vorm van welvaartsvastheid krijgt. Bij voorbeeld door het elk jaar automatisch te verhogen met het loonindex-cijfer, of tewel de gemiddelde loonstijging. De vak. bonden hebben de regering nu om een vrij forse verhoging ineens gevraagd om. Hedenmorgen zijn twee NBS-ers op een motor naar Kornwerderzand geweest om eens poolshoogte te nemen. Dwars door de versperringen heen be reikten zij ongehinderd de Duitse stel ling op Kornwerderzand. Volgens hun zeggen is de brug vernield, maar ove rigens achtten zij de schade minder dan in 1940. Niemand mag tot slavernij worden gebracht. Ieder heeft het recht zich vrij te bewegen, zijn land te verlaten en er terug te keren, in een ander land asyl te vragen. De Britse minister van financiën, Jen kins, heeft, naar verwacht wordt, de laatste begroting ingediend van deze pe riode van Labourbewind in Engeland. Het werkstuk valt op door zijn sober heid. Uiterlijk volgend voorjaar moet premier Wilson nieuwe verkiezingen uit. schrijven en men zou het niet vreemd gevonden hebben als Jenkins in zijn stuk enige concessies en cadeautjes aan de kiezers zou hebben verwerkt. De re gering in Londen heeft zich kennelijk meer door economische dan door ver- kiezingsstrategische overwegingen laten leiden, waarbij het heel goed kan zijn, dat juist die economische overwegingen de Labourpartij toch aan een verkie zingsoverwinning kan helpen. Als de partij het gezondmaken van de econo mie definitief in haar vaandel kan schrij. ven nadat zij een failliete boedel van de Conservatieven in 1964 had moeten overnemen is een nieuwe Labourover. winning bepaald niet uitgesloten. Maar voorlopig moet gezegd worden, dat het lichte herstel van Wilsons partij toont bij de tussentijdse verkiezingen nog al tijd te weinig is om de huidige meer derheid te handhaven. De Conservatie ven zitten dus op het vinketouw. De Britse regering is dus voortgegaan op de weg van het in bedwang houden van de binnenlandse vraag en van de inkomens. De mogelijkheden voor bijv, belastingverlaging waren gering, ook doordat de lonen in de afgelopen maan den al flink gestegen waren. Alleen de minst draagkrachtigen hebben enig pro fijt van Jenkins’ begroting. de vrijding van Friesland en die van Nederland willen we nog enkele malen teruggrijpen op het verzet. De foto van de week heeft hier mee te maken. Het brengt de melkstaking in beeld. Het is een close-up van het Friene verzets- monument. Dit Friese verzetsmonument is nu eens niet een beeld of een ge denksteen, maar een glas in lood ver siering. En voor zover u het nog niet wist u vindt het in Bolsward. Het werd n.l. aangebracht in de west zijde van de noordbeuk van de aloude Martinikerk, op zich zelf reeds een mas sief en stoer brok historie. Het raam werd gemaakt door de bekende glaze nier Louis Boermeester, die ook in het stadhuis een raam maakte met de his torische woorden gewijd aan de „koste lijke wacht” die in de naoorlogse dagen voer naar Weesp, toen Holland honger had. Eigenlijk zijn het in de Martini kerk twee ramen, een gewijd aan het verzet en een aan de bevrijding. Eigen lijk moest u deze foto in kleur zien. Het kén, als u de kerk eens even bin nen loopt, liefst op een zonnige dag, wanneer het licht speelt met de kleuren. Waarom men Bolsward heeft gekozen voor deize ramen? Omdat Bolsward cul tuurstad is wellicht. Ook om het feit, dat de Martinikerk als het ware één groot boek is, waarin verteld wordt van eeuwen en nog eens eeuwen. Zo zal de St. Maartussteen in de zuidbeuk nóg ouder zijn dan de kerk zelf, die ge bauwd werd van 1446-1456. Uit de eer ste dagen van het bestaan van de kerk dateert de beschildering nog in de z.g. Mariakapel. Oud, maar nog niet der da gen zat, zijn ook de beroemde koor banken, echter afkomstig uit de Broe- rekerk. Van later datum, n.l. 1662 stamt de prachtige preekstoel, uit de regen tentijd de grote bank tegen de noord zijde van de kerk. Dan is er het grote Hinzorgel en het nieuwe koororgel, het borstbeeld van Gysbert Japicx (1823) en het reliëfbeeld van dr. Niermeijer. En dan spreken we nog niet eens van de vele grafzerken, die ieder voor zich een eigen taal spreken. Nee, in een ge bouw, waarin de historie van eeuwen valt af te lezen, misstaan deze ramen, die een facet weergeven van het ver zet in da 20e eeuw tegen tyrannie niet. De foto werd gemaakt door de even vindingrijke als volijverige amateur Lammert K. Mol. De heer M. R. Hiemstra te Arum be noemd tot kassier van de Boerenleen bank. Het orkest Andante heeft de Engelse vrienden een concert aangeboden in de Doele. De in het kader van de bevrijdingsfees ten te houden optocht, belooft ook dit jaar weer een succes te worden. Van diverse kanten zijn al meld-ngen binnen gekomen over het meedoen van groepen en individuelen, terwijl op de scholen ook al druk wordt gewerkt aan de wa gens enz. Om ’een goed overzicht te krij gen, is het echter noodzakelijk, dat het Oranje-Comité een opgave krijgt van al len die mee gaan doen. Wilt u voor 29 april a.s. een opgave indienen van de uitbeelding, het tal personen, de naam van de school of vereniging, de leider of leidster bij het secretariaat de heer B. M. Mulder, Eel- ke Mobachstraat 23? Wij kunnen dan de lijsten klaarmaken en aan de jury leden geven, die de verschillesde voor stellingen zullen gaan beoordelen. Dank voor uw medewerkng, Nu de Amerikaanse Senaat na rechter Haynsworth ook rechter Carswell heeft afgewezen als lid voor het Hooggerechts hof, heeft Nixon rechter Blackmun voor gedragen. Ook hier betreft het een con servatief, evenwel niet uit het zuiden van de VS, omdat Nixon vindt, dat zui derlingen in de Senaat kennelijk bloot staan aan „regionale discriminatie”, hoe wel de werkelijke motivering voor het afwijzen van de eerste twee rechters op geheel ander terrein lag. Blackmun wordt een stricte construc tionist genoemd in juridische zaken, d.w.z. een man die niet zijn eigen poli tieke filosofie injecteert in zijn inter pretatie van de grondwet. Nixons be doeling is een Hof samen te stellen dat niet, óoals onder de beroemde Warren, baanbrekend werk wil verrichten op het gebied van bijv, de rassendesegregatie. Opnieuw dus een kandidaat in het ka der van de „zuidelijke strategie” van de president, met het doel zoveel moge lijk zuidelijke Democraten en aanhangers van de racistische Wallace naar zijn ka.mp te halen. Ieder heeft recht op arbeid, op rechtvaardige en gunstige arbeidsvoorwaarden en bescherming tegen werkeloosheid. (Recht op gelijk loon voor gelijke arbeid). Ieder heeft hef recht op onderwijs; het onderwijs zal kosteloos zijn, althans wat lager- en beginonderwfös betreft. Bij het laatste woningbouwdebat be loofde hij echter, dat dit jaar het wo- ningbouwplan wel zal worden gehaald en dat zelfs wordt geprobeerd iets van de achterstand in te halen. Het ziet er niet naar uit dat dit erin zit. Dit jaar zouden minstens 127.500 nieuwe wonin gen moeten worden gebouwd, wil de minister iets inlopen. Men twijfelt er echter aan of de bewindsman wel kans zal zien om zijn normale schema van 125 duizend huizen te halen. Minister Schut zal per 1 juli van dit jaar het systeem voor partikuliere huur subsidies invoeren. De administratieve problemen zijn opgelost, zo heeft hij be gin deze week op vragen van het Twee de Kamerlid, de heer Nypels (D’66) me degedeeld. De regeling voorziet in huur subsidies aan bewoners van gesubsidi eerde huizen, die na 1960 zijn gebouwd. In aanmerking komen diegenen die min der dan vijftienduizend gulden per jaar verdienen en méér dan één zesde tot één zevende van hun inkomen aan huur uit geven. De minster ziet géén kans om per 1 juli eveneens de extra huurbelas ting in te voeren. Deze regeling werkt precies omgekeerd. Mensen met hoge re inkomens, die huizen bewonen met lagere huren, moeten een extra belas ting betalen. In het overleg tussen mi nister Schut en staatssecretaris Grap- perhaus (Belastingen), die voor de in ning moet zorgen, is echter nog een oplossing gevonden voor de vraag wel ke huren en welke inkomens voor de ze belast'ng in aanmerking komen. De Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie heeft zich eind vorige week op de partijraadsvergadering in Hilversum eveneens met de woningbouw bezig ge houden. De VVD pleitte in een reso lutie voor een geleidelijke opvoering van de woningbouw in de komende jaren. Zonder zich daarbij overigens vast te leggen op de financiering. De resolutie zegt alleen dat „bouwwereld, regering en parlement” zich hiertoe gezamenlijk moeten inspannen De VVD pleit ook voor een grotere toewijzing van wonin gen aan de bevolkingscentra in de Rand, stad Holland, waar de woningnood het grootst is, en minder toewijzing aan re gionale centra. Staatssecretaris Kruisinga (Volksge zondheid) is uitgerust met een nieuwe (sponzen) zwembroek. Het kledingstuk werd hem vorige week aangeboden door 'n afvaardiging van Kabouterland Oran je Vrijstaat, het nieuwe ludieke ver schijnsel uit Amsterdam. De kabouters wilden de onderminister hiermee dui delijk maken dat hij maar beter niet meer in zee moet zwemmen. Dit naar aanleiding van een Belgisch rapport, dat de zee voor <te Nederlandse stranden „gevaarlijk vervuild” noemt. Zoals trouwens ook een aantal andere beroem de Westeuropese stranden (Rivièfa en Bretagne). Volgens de Belgen is de zee ook vlak voor de Nederlandse stranden vervuild door de afvoer van rioolwater. Het water langs de kust mengt zich bij na niet met het water verder in zee, waardoor grote hoeveelheden vuil water voor de kust heen en weer blijven drij ven. Het ministerie van Sociale zaken en Volksgezondheid heeft inmiddels la ten weten, dat men daar de vervuiling niet gevaarlijk acht. De Nederlandse Consumentenbond heeft nu een eigen onderzoek aangekondigd naar de vervui ling van de zee. Waarbij men zich kan afvragen waarom het ministerie dit on derzoek niet onderneemt. orde, de veiligheid of misdrijven tegen het bewind, weer door burgerlijke recht banken gevoerd worden. De duizend’en ambtenaren die door de militaire recht banken in de loop van de jaren ont slagen zijn, hebben nu de gelegenheid in beroep te gaan. Uiteraard achtte Papadopoelos Grie kenland nog niet rijp voor een terug keer naar de democratie, maar als voor lopige tussenoplossing wil hij een „klein parlement van waardigen” instellen, dat gevormd zou moeten worden door de re gering uit alle maatschappelijke groepen, met het recht van discussie en advies. Ter gelegenheid van de viering van de derefe verjaardag van dit regime, 21 april, heeft de premier ook 300poli tieke gevangenen vrijgelaten; er zullen er nog 1270 overblijven. Deze maatregelen hebben evenwel d'e Ministerraad van de Raad van Europa, waaruit Griekenland al enige maanden geleden is verdreven, niet verhinderd Athene te veroordelen en een rapport te publiceren over martelingen in Grie kenland. De ministers waren van me ning, dat de liberalisatie niet voldoen de was om te spreken van een herstel van de democratie. De mildere wind in Athene bleek ook uit de uitspraken bij een massaproces tegen 34 Grieken die deel zouden heb ben uitgemaakt van een verzetsorgani- Vice-premier Bakker en minister Wit- teveen (Financiën) hebben een bezoek gebracht aan Suriname. Eind vorige week zijn beide bewindslieden terugge komen. Minister Witteveen heeft zich georiën teerd op de overheidsfinanciering in Su riname. Erg gelukkig over wat hij aan trof leek minister Witteveen niet. Na terugkeer zei hij dat de begroting op Suriname „uiterst moeilijke problemen” oproept. De begroting moet volgens de Nederlands minister absoluut eerst wor den gesaneerd. „Alleen op deze wijze kan worden voorkomen, dat de begroting in plaats van een steun en een stimulans voor het economische groeiproces, juist een rem daarvoor zal zijn,” zei hij. De bewindsman gaf toe dat het ambtenaren apparaat op Suriname veel te uitgebreid is. Volgens minister Witteveen zal een aantal ambtenaren moeten afvloeien naar ontwikkelingsprojekten. Aan ieder is gewaarborgd: vrijheid van denken, vrijheid van menigsuiting, vrijheid van vereniging en vrijheid van gods dienst. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Woensdag 15 april kon de voorzitster van de KVG een 30-tal leden na de ope ning met gebed, voor vrede en vrijheid voor alle volken, hattelijk welkom he ten. In het bijzonder 2 dames van de huishoudelijke voorlichting. Deze dames kregen de leiding over een quiz op huis houdelijk gebied. Een twaalftal dames bonden de strijd tegen elkaar aan. De dames uit de zaal werden er ook bij betrokken. Het was spannend en leerzaam. De leuke prijsjes gingen ten slotte naar 2 groepjes van 3: 1. de dames R. Bergsma-ter Hofstede; K. Altena-Kamphuis, L. Koelmans-Lol- kema. 2. de dames Hollander, G. Konst, M. Brandsma-Oteman De troostprijs voor alle dames viel best in de smaak. Woensdag 13 mei voorlich tingsavond over het goede gebruik van groente en fruit in Hotel de Prins. Deze avond is voor leden en gasten. Het beloofd een mooi programma, met gezellige attracties. De opgaven voor het jaarlijks reisje op 3 juni graag zo spoe dig mogelijk. Mevr. v. d. Bles dankte de dames van de huishoudelijke voorlichting voor hun prettige leiding en de leden voor de goe de opkomst en sloot de geslaagde avond. In Wenen zijn de besprekingen hervat die men als het kernstuk kan beschouwen van de reeks van onderhandelingen tussen Oost en West die thans aan de gang zijn, de gesprekken tussen Bonn en Warschau en Moskou, de gesprekken over Ber lijn van de Grote Vier, de contacten over een mogeltfke Europese veiligheidsconfe- rentie. Dit kernstuk is het Amerikaans-Russische contact over de beperking van de strategische wapenen, naar de Amerikaanse naam, Strategie Arms Limitation Talks, SALT genaamd, met het doel een beperking in de wapenwedloop te be reiken. Omdat de verhouding tussen de Sowjetunie en de VS voor de gehele wereld het centrale probleem is, zal van een eventueel succes in Wenen voor de andere diplomatieke contacten veel afhangen. satie tegen de militaire regering. Hoe wel velen lange gevangenisstraffen kre gen opflegd, viel de uitspraak toch mee, omdat eerder zeer strenge (dood)- straffen waren geëist. Er vielen geen doodvonnissen, enigen werden vrijge sproken en slechts één verdachte kreeg levenslang. Het sur.mum van welwillendheid toon den Pap rdopoelos’ c.s teen zij na be middeling door d'e Franse journalist- politicus Servan-Schreiber, de in ge heel de wereld beroemde Theodorakis vrijlieten. In Parijs verblijft deze nu in een kliniek wegens zijn tuberculose. De Amerikaanse regering treeft zelf al bekendgemaakt, dat Blackmun betrok ken is geweest als rechter bij enige pro cessen tegen bedrijven waarin hijzelf aandelen had. In beide gevallen zou het aandelenpakket echter relatief zeer ge ring zijn geweest, zodat Blackmun zich volgens de regering niet had behoeven te diskwalificeren. Of de Senaat met de ze visie zal meegaan is nog niet be kend. De liberale Senaatsleden zijn ove rigens niet geporteerd tegen een benoe- ming-Blackmun. Opnieuw zijn er zorgen rond de woningbouw. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) heeft eind vorige week cijfers gepubliceerd waaruit blijkt, dat de feitelijke woningbouw nog altijd achter loopt bij de plannen van minister Schut (Volkshuisvesting). In de twaalfmaandelijkse periode van april 1969 tot april van dit jaar zijn volgens het goedtellende CBS precies 119.420 nieuwe woningen gereed gekomen. Dat is vijf en een half duizend minder dan volgens het schema van mi nister Schut klaar had moeten komen. In toaal is aan 121.551 nieuwe woningen begonnen, rond drie en een half duizend minder dan waarin het schema van de bewindsman voorziet. Minister Schut is ook in 1968 en 1969 niet geslaagd In het realiseren van zijn plannen. Een snelle overeenkomst behoeft men overigens niet te verwachten. Het be perkte kernstopakkoord van 1963 kwam ook pas na jaren van onderhandelen tot stand, en nu al zijn de afspraken bekend voor latere SALT-contacten. Na de zomer wil men n.l. weer naar Hel sinki terugkeren, waar ook het voor overleg over dit onderwerp is gevoerd (eind vorig jaar). Terwijl men omtrent het Russische standpunt met betrekking tot SALT in het onzekere verkeert wil Moskou een veelomvattende regeling of slechts een beperkte, willen de Russen een nieuw middel voor propaganda creëren? is men aan Amerikaanse zijde ta melijk tweeslachtig. Vooral met betrek king tot het punt of men hangende het gesprek te Wenen voort moet gaan met het ontwikkelen van nieuwe, nog betere, strategische wapenen. Omdat men in Washington aanneemt, dat Mos kou dit werk niet heeft stopgezet, heeft president Nixon onlangs opdracht gegeven hiermee ook verder te gaan. Zo is dus de situatie ontstaan dat, ter wijl men is gaan spreken over het om laag schroeven van de bewapeningsspi- raal, de betrokken landen niet hebben kunnen nalaten de wapenwedloop te in tensiveren. Het is daarom, dat de Amerikaanse Se naat de president gevraagd heeft in Wenen voor te stellen, dat beide landen hun strategische bewapening op het te genwoordige peil zullen handhaven. X a

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1