Groeiende invloed van Geheime diensten gereorganiseerd Gate Shroap Palestijnen Ügfi Spanning Israël Moet aantal medische studenten toch beperkt Maandagavond: DODENHERDENKING in Wilt heden treden „25 jaar later” „VIJF EN TWINTIG JAAR LATER” van de 25ste Dodenherdenking u STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND PROGRAMMA 109e JAARGANG No. 34 VRIJDAG I MEI 1970 W ymbritseradeek Verkiezingen in Zuid-Afrika Pers en 7.30 uur 8.00 uur 8.008.30 uur Spanningen in Israël SPREKER: Mr. Dr. K. de Vries over Onderwijs Indochina Fusies Samenzang: Wilhelmus (coupletten 1 en 6) Hwat hat Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag 7.45 uur 7.57 uur Hwa’t leant, dat de minske wizen wurde soe troch syn erfarlngen, hat dy seis noch net. De toegang tot deze herdenk ingssamen kom st is vrij. Bij de uitgang wordt een collecte gehouden voor bestrijding van de onkosten. De vlaggen worden gestoken (halfstok). De stoet voor de stille tocht formeert zich in de Jon- gemastraat (t.o. Stadhuis). Men stelle zich op achter de Schutterijmuziek, die (met omfloerste trom) de tocht zal begeleiden. Vertrek van de stille tocht. Alle etalagellchten wor den gedoofd. Wie niet aan de tocht kan deelnemen, blijve bij voorkeur binnen en begeve zich niet op straat. (De tocht is geen kijkspel voor derden). Alle klokken luiden. De klokken zwijgen. De stoet is inmiddels aangeko men bij het verzetsmonumer.’. Er worden namens provinciaal en gemeentebestuur kransen gelegd. Hierna wordt 2 minuten stilte in acht genomen. Alle verkeer staat stil. De Schutterijmuziek speelt de melodie van ons volks lied. De stoet begeeft zich In dezelfde formatie naar het Stadhuis. Vandaar gaat het langs de Kerkstraat naar de Martinikerk, waar de tocht wordt ontbonden en de deelnemers worden uitgenodigd de herdenkingsbijeen komst bij te wonen. Deze zal ongeveer duren van 8.30 tot 9.30 uur. Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 ver- de vijf jaar te laten gelden. Ze zal waar schijnlijk dit jaar al van kracht worden. Bidt, waket en maket, dat g’in bekoring en ’t kwade met schade toch niet en valt. Uw vroomheid brengt den vijand tot verstoring, al waar’ zijn rijk nog eens zo sterk bewald! Ter eren ons Heren wilt al uw dagen dit wonder bijzonder gedenken toch. Maakt U, o mens, voor God steeds wel te dragen, doet leder recht en wacht u voor bedrog! Wilt heden nu treden voor God den Here Hem boven al loven van harte zeer, en maken groot zijns lieven namens ere, die daar nu onze vijand slaat temeer! Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bij de 25e viering van de bevrijding mag niet worden vergeten, wat gedaan werd om deze bevrijding voor te bereiden en tot stand te brengen. Daarom is het zinvol naast het vieren het bevrijdingsfeest ook te herdenken. Niet het minst te herdenken hen, die vielen in het verzet, met de bevrijding in zich of tijdens de acties in Indonesië. Daarom wordt dit jaar (wellicht voor het laatst) maandagavond een stille tocht gehouden naar het verzetsmonumentje, gevölgd door een herder»- kingssamenkomst in de Martinikerk. Alle koren en het Chr. Muziekcorps Oranje werken aan deze bijeenkomst mee. Wij hopen dat een ieder, die daartoe in de gelegenheid is, deze bijeenkomst zal bezoeken. Maar ook, dat ieder die daartoe in staat is, jong zowel als oud, ditmaal bij de 25e her denking, mee zal doen aan de stille tocht. De gang van zaken is als volgt: pogingen contacten te leggen met zwar te staten op het continent. Om deze kri tiek te pareren had Vorster tijdens de verkiezingscampagne enkele nogal ex treme acties ondernomen die duidelijk moesten maken, dat hij de apartheids- idealen geenszins wilde verkwanselen. Het zijn waarschijnlijk deze acties ge weest, samen met het optreden van de Verkramptes, die vele Engels spreken de nationalisten ertoe hebben gebracht weer terug te keren naar de Verenigde partij. Bolswards Nieuwsblad Amsterdamse journalisten hebben re. gering en parlement telegrammen ge stuurd, waarin zij hun verontrusting uit spreken over de ontwikkelingen bij de Nederlandse dagbladen. Aanleiding hier toe waren de reorganisaties bij het Vrije Volk (dat uit Amsterdam ver. dwijnt) en de fusie tussen Algemeen Handelsblad en NRC. Ook het Han- delsblad zal uit Amsterdam verdwijnen. De journalisten maken zich zorgen over de verdergaade verschraling van de in formatie aan het pbuliek en vragen de regering om maatregelen, die de fatale ontwikkelingen in het dagbladbedrijf kunnen stuiten. 6.00 uur 7.157.30 uur De Tweede Kamer heeft ondanks veel kritiek de voorstellen van minister Ve- ringa (Onderwijs) aanvaard om het aantal tweedejaars studenten aan de me dische faculteiten te, beperken. Bij de ze tijdelijke regeling valt een aantal stu denten aan het eind van het eerste jaar af, om gedurende een jaar op een wacht lijst te staan. De selektie geschiedt op basis van de cijfers bij het propedeu tisch examen. Een speciale commissie zal uitmaken, hoeveel studenten naar het tweede jaar kunnen gaan. Minister Ve- ringa heeft voorgesteld, deze regeling ós hjoed to sizzen jy Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en In Jeruzalem heeft Sisco de Israëlische leiders met klem aangeraden om, als poging impasse in het Israëlisch-Ara- bische conflict te doorbreken, zich in be ginsel bereid te verklaren om in ruil voor vrede zich uit de bezette Arabi sche gebieden terug te trekken een stap, die ook wordt aangeraden door on ze pas uit het Midden-Oosten terugge keerde minister Luns, en door intellec tuele en linkse kringen in Israël zelf. Dit punt heeft inmiddesls al tot span ningen binnen het Israëlische kabinet ge. leid. Ministers als Abba Eban van bui tenlandse zaken zijn voorstander van een dergelijke verklaring, maar de uiterst rechtse Gahal-partij, die zes van de 24 ministersretels in het kabinet bezet en openlijk pleit voor behoud van de be zette gebieden, heeft gedreigd de rege- ring-Meir te zullen verlaten indien er „bepaalde beslissingen zouden worden genomen”. En aangezien premier Golda Meir ten koste van alles haar regering van nationale eenheid bijeen wil hou den ziet het er niet naar uit, dat Is raël in de naaste toekomst een soepe ler houding zal aannemen. Enkele maanden geleden beloofde pre sident Nixon het Amerikaanse volk de terugtrekking van verdere troepen uit Vietnam. In zijn jongste radio, en t.v.- rede over het Vietnamese vraagstuk Vooral de oppositie heeft in de Twee de Kamer een felle aanval geopend op de positie varr drs. De Pous, voor zitter van de Sociaal Economische Raad (SER). De Pous was én commissaris Joseph Sisco, de Amerikaanse assistent-minister van buitenlandse zaken, heeft weinig reden om met voldoening terug te zien op z'jn recente reis naar het Midden -Oosten. Als gevolg van felle anti-Amerikaanse betogingen van Palestijnen in Amman heeft hy zijn voorgenomen bezoek aan Jordanië moeten afgelasten, en het waren eveneens Palestijnse betogers in Beiroet die hem noopten zijn bezoek aan de Libanon drastisch in te korten. De enige bezoeken die hy normaal kon afwerken waren die aan Kaïro en Jeruzalem. heeft de president, geconfronteerd met een dilemma, die belofte op handige wij ze waargemaakt. Nixon staat thans ener zijds onder druk van zijn ministerie van defensie, dat de troepentcrugtrekkingen tijdelijk geheel wil stopzetten, vooral ge zien de onzekerheden, die het gevolg zijn van de toenemende strijd in Laos en Cambodja. Anderzijds is de president met het oog op de dit najaar op het programma staande verkiezingen voor het Congres gedwongen de vermindering van de troepen te continueren. In zijn rede heeft Nixon nu een handig com promis uitgewerkt. Algemeen was ver wacht, dat hij weer het vertrek van on geveer 50.000 man in vier maanden zou aankondigen; hij gaf zich evenwel wat meer speelruimte door te spreken van 150.000 man in een jaar. Deze armslag maakt het hem mogelijk om, mocht de situatie in geheel Indochina zo dreigend blijven als zij thans is, de troepenterug trekkingen inderdaad een tijdland ge heel stop te zetten. Bovendien heeft hij zich nu de gelegenheid geschapen om vlak voor de verkiezingen een aanzien lijke troepenmacht terug te trekken. Nixon heeft in zijn rede ook positief ge reageerd op de recente verklaring van de Russische ambassadeur bij de Vere nigde Naties, Malik, die, inhakend op een begin april door Frankrijk geop perd voorstel, zei. dat er e’en nieuwe Geneefse conferentie nodig was om het gehele Indochina vraagstuk op te los sen. Maliks opmerking is overigens aan leiding geworden tot omvangrijke spe culaties, temeer daar hij haar korte tijd later, waarschijnlijk onder druk van Noord-Vietnam, af zwakte door te zeg gen dat d’a tijd voor een dergelijke con ferentie nu niet rijp was. Het gaat nu vooral om de BID. Keuri ge heren overigens, die het niet moeten hebben van spierkracht, maar van sub tiel denkwerk. Hun taak is het inlich tingen te verzamelen over politieke ont wikkelingen in het buitenland. Tot nu toe kregen de heren hun salaris en op drachten van minister Luns (Buitenland se zaken). De regering voelt er echter weinig voor, deze dienst min of meer zelfstandig te laten voortbestaan. In de Tweede Kamer presenteerde premier De Jong onlangs een reorganisatieplan dat voorztet in het onderbrengen van de BID bij de kollega’s van het ministe rie van Defensie. De Kamer bleek hier overigens niet zo veei voor te voelen, maar de minister-president maakte dui delijk dat wat de Kamer ook beslist, de reorganisatie in de praktijk al lang is voorbereid en niet meer terugge draaid kan wordsn. Je vraagt je dan wel af, wat de Kamer eigenlijk nog te zeggen heeft. Binnen de ministerraad zal een com missie worden gevormd bestaande uit de premier en de ministers van Buitenlandse zaken, Binnenlandse za ken en Defensie die zich zal bezig houden met de diverse taken van de diverse diensten en de verwerking van de binnengekomen gegevens. De premier krijgt een algemene toezichthoudende functie. De Kamer drong er op aan, dat de minister-president ook de algemene politieke verantwoordelijkheid voor het werk van de diensten op zich neemt. Premier De Jong weigerde dit echter. Hij zei, de handen zo veel mogvlijk vrij te willen houden voor het aangeven van de algemene politieke lijnen. Voor wat rechtstreekse verantwoordelijkheid betreft moet volgens hem de minister van Defensie maar opdraven. St. Fransiscuskoor: Requiem teternam Ecce Quomodo Moritur Chr. Muziekvereniging Oranje: O. Nederland let op Uw saeck Martini Cantory: Beredictus (A. Bruckner) Motet uif de Cantate „Ach Herr, mich arme Sunder” (G. F. Hdndel) De al of niet stoere en handige Nederlandse spionnen krygen een andere organi satie. De regering is niet zo tevreden met de huidige organisatie van de Neder landse geheime diensten. Jawel, die hebben we zowaar. De Nederlandse spionnen zyn verzameld in de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD), de militaire inlichtin gendiensten (leger, luchtmacht en marine hebben elk hun eigen James Bonds) de Buitenlandse Inlichtingen Dienst (BID). Boven allen uit staat Mister X, waarvan iedereen weet dat het vice-admiraal buiten dienst II. Bos is. Hij treedt op als coördinator van de inlichtingen, en veiligheidsdiensten en als kontaktman tussen de spionnen en de regering. Over dit onderwerp spreekt mr. dr. K. de Vries op de herdenkingsavond te Bolsward (maandagavond half negen in de Martinikerk). Mr. dr. K. de Vries is te Bolsward geen onbekende. Hij is er geboren. Hij heeft nog steeds aan Bolsward zijn hart verpand. Toen het comité hem vroeg de herdenkingsrede te houden zei hij: „Ik heb bijna 10 keer geweigerd deze avond te spreken, maar te Bolsward doe ik het graag. Ik kom.” Het is niet de eerste keer, dat deze oud-Bolswarder (hij is direkteur van de Fryske Akademy te Leeuwar den) te Bolsward het woord voert. Hij deed dit o.a. bij het jubileum van het St. Anthony Gasthuis en bij de Gys- bert Japicxherdenking, waarvan hierbo ven een archieffoto. op maandagavond 4 mei, 's avonds 8.30 uur in de Martinikerk te Bolsward. Inleidend orgelspel. Samenzang: Wilt heden nu treden Oratorium vereniging Bolsward Was mein Gott wil (J. S. Bach) Befiehl du dieane Wege (J. S. Bach) Chr. Muziekvereniging Oranje: Jesu, meine Freude (koraal) Was Gott thut, das ist wohl gethan (koraal) Chr. Gemengd koor: Veilig in Jezus armen Ambrosiaans Lobgesang van Philips én van de Nederlandse Ka bel Fabrieken en speelde als zodanig een grote rol bij de overname van NKF door Philips. Over deze fusie zijn de nodige moeilijkheden ontstaan, omdat zij tot stand kwam zander raadple. ging van het personeel. De socialist Ne- derhorst diende een motie in, waarin de regering wordt gevraagd er bij de heer De Pous op aan te dringen, een keuze te maken tussen het voorzitterschap van de SER en zijn commissariaten in het bedrijfsleven. De socialisten achten de ze funkties onverenigbaar. Vooral nu alom de nodige ongerustheid bestaat over de procedures die bij fusies gevolgd worden en de SER zelf hiervoor een aantal richtlijnen heeft opgesteld, die door Philips en NKF niet zijn nageko men. De socialisten twijfelden overi gens niet aan de persoonlijke integriteit van de heer De Pous. De communisten wel. Hun woordvoerder, de heer Bak ker, noemde bedragen van vele tien duizenden guldens, die de heer De Pous bij Philips en NKF zou hebben diend. Hij eiste het aftreden van SER-voorzitter. De moties zouden overigens niet worden aangenomen. De regeringspartijen waren het met de kritiek op de heer De Pous niet eens. Minister Nelissen (Economi sche Zaken) zei, dat de heer De Pous bij deze fusie volkomen correct heeft gehandeld. Dat bezoek aan Kaïro is achteraf waarschijnlijk het meest succesvol ge weest. Het heeft ten volle aan zijn doel beantwoord: heropening op hoog niveau van de dialoog. Sedert de zesdaagse oor log van 1967 zijn de diplomatieke be trekkingen tussen Kaïro en Washing ton verbroken, en al zal Sisco’s bezoek hoogstwaarschijnlijk niet leiden tot een snel herstel van de diplomatieke ban den, toch was het feit dat president Nasser bereid was langdurig en open hartig met hem van gedachten te wis selen al grote winst. Dit temeer als men bedenkt dat Sisco in Kaïro aankwam 48 uren nadat Israël met door de Ver enigde Staten geleverde bommenwerpers een aanval had uitgevoerd op wat het zelf een militair complex in de Nijl- delta noemde, maar dat volgens Egyp te een school was. Bij deze aanval kwa men 46 kinderen om het leven, hetgeen de anti-Israëlische een anti-Amerikaan se stemming in Egypte sterk deed toe nemen. Een van de lessen die Sisco, president Nixons voornaamste adviseur inzake 't Midden-Oosten, Uit zijn reis heeft ge trokken is, dat de Palestijnse beweging een niet m'eer weg te cijferen machts factor in deze regio geworden is. Hun invloed kwam tijdens zijn reis duidelijk tot uiting in Jordanië, waar demon stranten de Amerikaanse ambassade aan. vielen en het Amerikaanse culturele cen trum in brand staken. Koning Hoessein, zich ervan bewust, dat bijna tweeder den van de Jordaanse bevolking en on geveer de helft van zijn officierskorps uit Palestijnen bestaat, en nog nauwe lijks bekomen van de krachtproef van februari met de verzetsbewegingen, dorst zich niet aam een nieuwe kracht proef te wagen. Toen Washington uit de situatie de consequenties trok en Sis co opdroeg Amman te mijden, reageer de Hoessein in feite de meest pro- Westerse van alle Arabische leiders met twee stappen die de Palestij nen zeer welgevallig waren: hij ver zocht Washington de Amerikaanse am bassadeur terug te roepen, en ging ak koord met een kabinetsreorganisatie die een vijftal nieuwe ministers in de re gering bracht, die volledig het vertrou wen van de Palestijnen genieten. Naar verluidt zou Sisco tot de conclu sie zijn gekomen, dat de Palestijnen thans zo machtig zijn, dat zij koning Hoessein het Jordaanse beleid tegen over Israël min of meer kunnen dicte ren, dat zij ook de Libanese leiders in beslissende mate onder druk kunnen zet ten, en dat zij zelfs president Nasser ten dele in hun macht hebben. Want al zijn er dan geen Palestijnse machts concentraties binnen de Egyptische gren zen, de Palestijnen hebben thans zo'n sterke greep op de Arabische publieke opinie, dat ook Nasser meer en meer met hun standpunten rekening moet hou den. De ongeveer twee en een kwart miljoen blanke kiezers van Zuid-Afrika de 13,7 miljoen Afrikanen hebben geen stczirecht hebben premier Vorster een onaangename verrassing bezorgd. Zijn Nationale partij heeft voor het eerst sedert zij 22 jaar geleden aan de macht kwam zetels verloren aan de op positionele Verenigde partij, die een humanere vorm van apartheid voor staat. Deze door sir de Villiers-Graaff geleide partij, die bij traditie het poli tieke tehuis is voor de Engels spreken de blanken in Zuid-Afrika, won in to taal tien zetels. De Nationale partij ging zelf twee zetels achteruit, de vorig jaar van deze partij afgescheiden uiterst rechtse Herstigte nationale partij van Hertzog, verloor haar vier zetels, en de Progressieve partij van Helen Suz man, die al jaren in haar eentje een kruistocht voert voor de rechten van de Afrikaanse meerderheid, behield haar ene zetel. Vijf parlementszetels waren vacant. De totale ondergang van Hert- zogs partij, ook wel de „verkramptes” genoemd, is het enige succes waarop Vorster bij deze verkiezingen kan bo gen. Hertzog had de Nationale partij verweten dat zij de principes van de apartheid liet verwateren, en maakte met name ook bezwaar tegen Vorsters - r -»x« -4 ft <-4 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1