de week Foto van Socialistische minderheids- Oostenrijk regering Probleem militaire oefenterreinen oplossing naar een i 6ahe SKroar in mu Nieuw vliegveld bij Steenbergen f n Illi rtï De knobel zwaan III Bevrijdt de onvrijen oor ■Dg, on er ngt ied. aar itia ds- La- STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ese :ht :ht ije m ag B.- koffer .0.- broedt weer T09e JAARGANG No. 36 Wymbritseradeel. de golf van vliegtuig-kapingen en üs hjoed to sizzen l.S. Ek de stilte sprekt syn tael. Ierland Vliegveld S. de Haas i Hwat hat Advertentieprijs: 17 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.vM Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2336 (05157) Noord'erse verkiezingen zeer veel didaten in het veld brengen. Politieke onrust in I^atyns- Amerika Abonnementsprijs f4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 ech- nieu- Bolswards Nieuwsblad waren dat er 74 handen van de liberale Vrijheidspartij). gezamenlijke betaling bezwaar zou ma ken, omdat op deze manier de feitelij ke detensie-uitgaven worden verdoezeld, doordat voor dit militaire projekt pos ten op andere begrotingen dan die van Defensie zullen verschijnen. De regering zoekt nog steeds naar mo gelijkheden in Nederland voor de aan leg van een tweede grote luchthaven voor het burgervltegverkeer. Luchtvaart, deskundigen verwachten dat de nationa le luchthaven Schiphol, bij Amster dam, over ruim tien jaar het internatio- nomisch beleid dat te weinigen een goed inkomen garandeert, maar ook tegen die negers die de blanke buitenlanders en de niet-zwarte inwoners dit mogelijk maken. Een groeiende tegenstelling dus tussen zwart en blank, maar ook tus sen zwart onderling. De militante Black Power wil nationalisatie en „zwart eigendom” van buitenlandse on- derntemingen en afschaffing van de na de onafhankelijkheid gehandhaafde serni- koloniale strukturen, dus van de bin ding aan vooral Engelse en Amerikaan se industriële belangen. Sommigte Caribische politici, waaron der ook premier Williams van Trini dad die de situatie nog net in be dwang kon krijgen trekken daarom de consequenties uit de groeiende in vloed van de extremisten. Het beleid van hen zal zich meer en meer richten op economische onafhankelijkheid, eco nomische deversificatie en meer staats invloed in de industrie. In Colombia is een binnenlandse crisis ternauwei-nood bedwongen, nadat de of ficiële kandidaat van de twee groostte partijen (Liberalen en Conservatieven, verenigd in het Nationale Front), Pastrana Borrero, op het nippertje oud- dictator Rojas Pinilla bij de presidents verkiezingen van april had verslagen. Aanvankelijk accepteerden de Pinillis- tas de uitslag niet, zij vreesden fraude en gingen de straat op. De regering moest leger en politie hard laten ingrijpen en door arrestaties een militair pro-Rojas- coup verhinderen. Rojas Pinilla is van 1953 tot 1957 dic tator geweest, in welke periode een he vige burgeroorlog woedde in het land. Pas toen de toenmalige tegenstanders, de Liberalen en de Conservatieven, el kaar wisten te vinden, kon de hard handige Rojas tot aftreden worden ge dwongen. Na een periode van 12 jaar waarin hij van zijn politieke rechten was beroofd, was de 70 jaar oude dictator Spoedig na de bevrjjding kreeg menig stad en menig dorp zijn verzetsmonu- ment. Bolsward is er niet zo heel ge lukkig mee geweest. Het monumentje bij de Mamezijl bestaat slechts uit wat kei stenen met een houten kruis. Sober en eenvoudig, dat wel. Maar ook wat goed-1 I koop. Zo is het eigenlijk ook met het ooriogsgedenkteken, dat in de hal van het stadhuis, l.c. de gemeentesekretarie staat. Door zijn weinig opvallende plaats en vrij geringe afmetingen is dit ove rigens zeer waardige en treffende mo numentje wellicht bij vele inwoners niet bekend of is de herinnering aan het bestaan ervan vervaagd. Het gedenkteken bestaat uit ’n voetstuk van groen-zwart diabaas, hoog, 1.60 me ter, waarop een beeldengroep in geel uit Franse kalksteen, hoog plm. 0.60 me ter. Het is een werkstuk van Jent je Pop ma, beeldhouwer te Leeuwarden en be vat als opschrift de woorden: Staat stil en denkt aan allen, die in hun grote nood voor ons toen zijn ge vallen 1940—1945. Dit gedenkteken is door de raad van de gemeente Bolsward als schenking aan vaard op 2 mei 1953. Het opschrift is momenteel in repara tie, zodat dit niet in de opname tot uit drukking kon komen. Oorspronkelijk heeft het monumentje een plaats gehad in de Vierschaar. Hier voor was het ook ontworpen. Het licht viel van links. De treurende vrouw op de achtergrond is dan ook minder uitge werkt. Zij stond in de schaduw. Het groepje personen stelt enkele treurenden voor, staande bij een graf of herden kingsplechtigheid. De figuur links (man met ontbloot bovenlijf) is 'een vertegen woordiger van de arbeiders. De man in het midden (met boord en hoed) is meer de intellectueel. Het groepje vormt een hechte eenheid. Dte afmetingen zijn ech ter al te bescheiden. Ze waren dat in de grote ruimte van de Vierschaar in dubbele mate. Wellicht is dit een van de redenen gteweest het na de restauratie in 1955 hier niet weer te plaatsen. Het staat nu wat vergeten „om de hoek” in de hal. Veel mensen lopen het voorbij, zonder het te zien. In de herdenkingen speelt het monumentje geen rol. Ook in dat opzicht is het wat vergeten. Naar men fluistert is het destijds niet groter en niet van duurzamer materiaal ge maakt, omdat er geen voldoende geld hiertoe was. Jentje Popma, ook bekend als schilder (hij is een zoon van de bekende toneel regisseur Lammert Popma) heeft in Bolsward meer sporen van zijn kunnen achtergelaten. Hij is een veelzijdig kun stenaar. Zo versierde hij de chr. huis houdschool Nijenhove met een reliëfplas- tiek en een gezandstraald glas, het weeshuis met een tweetal glas in lood ramen en een zandsteenreliëf. De foto is gemaakt door de heer Joh. Elzinga, Joh. Prooststraat 8. Wij vonden het zeer attent van hem jvist nu met deze opname te komen. In de afgelopen weken verspreidde de Stichting ruim 5000 suggestiekranten. Zolang de voorraad strekt worden meer dere exemplaren van deze krant verkocht tegen betaling in postzegels van f 0,35 per stuk. Bibliotheken bestelden exem plaren om te deponeren in leeszalen; scholen vroegen kranten ter bespreking tijdens de lesuren. Dit soort verzoeken bereikt ons vrij regelmatig. Wij probe ren alle vragen te voldoen. De meest opvallende suggestie in de krant is om tijdens de bevrijdingsfees ten zakjes met 120 gram rijst te gaan verkopen. Dit hangermenu van velen in 1970 kan ons herinneren aan de honger winter 19441915. Men zou één dag (bijv. 8 mei) tot „Honger(winter)dag” kunnen uitroepen en dan genoegen ne men met het hongermenu van de arme wereld, één handvol rijst per persoon. Het uitgespaarde geld per persoon per maaltijd inleveren als kollektegift, ver pakt in de lege rijstzakjes. op bijv. 10 mei, de dag waarop de Duitsers ons land binnen vielen. Velen worden nu dagelijks overvallen door het geweld van honger en armoe de. Deze onvrijen moeten bevrijd wor den. De rijstzakjtes kunnen besteld worden in pakken, inhoudende 200 zakjes, bij: dhr. A. Jansen, Meeuwenlaan 36, Sneek (05150—4928) De aktie ging reeds van start in Har lingen, Kollumerland, Drachten, Sneek, Bolsward, Heerenveen, Zwolle, Borger, Hoogeveen, Groningen, Wolvega, Span num en Leeuwarden. Blijf niet achter. Doe iets in vredes naam, ook voor de vrijheid van een an der. ders in Nederland wenselijk zijn. Minister Bakker (Verkeer) heeft ter als voorwaarde gesteld, dat de we luchthaven dicht bij de Randstad Hol. land moet komen te liggen. Dat is niet zo verwonderlijk, omdat het grootste deel van het verkeer voor de Randstad is bestemd. Bij de aanleg elders in Ne derland zou dit weer andere verkeers problemen oproepen. duizend man. Het belangrijkste probleem, dat realise ring nog in de weg staat, is, zoals ge bruikelijk, de financiering. Geschat wordt dat de totale kosten bij uitvoering zo'n half miljard gulden zullen bedra gen. Het ministerie van Defensie wil niet alleen voor dit bedrag opkomen, maar steun hebben van andere departe menten. Economische zaken zou mee moeten betalen, omdat het projekt deel uitmaakt van het economisch beleid van de regering, terwijl de ministeries van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk en van Sociale Zaken Ook bij moeten dragen, omdat op den duur bijstandskosten en sociale uitkeringen in dit gebi-ed dankzij de injekties van Het probleem van de militaire oefenterreinen lijkt dichter bij een oplossing te komen. De regering voelt veel voor het plan van het CHU-kamerlid, de heer Kikkert, om een groot militair kompleks op te richten in de oosthoek van Groningen, in de omgeving van Ter Apel. De regering schijnt wat bereidwilliger tegenover dit projekt te staan nu een groot deel van de Tweede Kamer forse bezwaren heeft tegen het aanvankelijk voorstel van minister Schut (Volkshuis vesting en ruimtelijke ordening) om drie grote militaire oefenterreinen aan te leggen in het Kuinderbos (Noordoostpolder) bij de Harskamp en bij Oirschot. Het nieuwe terrein bij Ter Apel zou samen met een oefengebied in de Lauwerszee en terreinen in Frankrijk (La Courtine) voldoende mogelijkheden bieden voor de Nederlandse landmacht. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Kreisky heeft dus een vrij zwakke ba sis om zijn hervormingsprogramma, dat zonder twijfel een beslissend aandeel aan zijn spectaculaire overwinning op 1 maart heeft gehad, uit te voeren. Hem zweeft daarbij als voorbeeld Zweden voor ogen, de socialistische welvaarts staat. Zijn „grote socialistische alter natief” bevat voorstellen tot hervormin gen in de economie, het onderwijs, het rechtswezen en de sociale gezondheids politiek. Prioriteiten zijn o.m. funda mentele belastinghervorming, herzie, ning van de pensioenen, afschaffing van de corruptie in het staatsapparaat. Deze nieuwe dynamiek is er debet aan geweest dat de socialisten bij de ver kiezingen winst hebben geboekt in vroeger traditioneel-katholieke distric ten, dus op het platteland; verder heeft het ook de liberale intellektuelen en de mensen mat de hoge inkomens naar zich toegezogen. Behalve in de landspolitiek, staat Kreis ky ook in de eigen partij een zware taak te wachten: een drastische verjon ging is nodig om alle partijleiders van de oude stempel, zoals oud-vice-kanse- lier Pittermann, uit te rangeren; een heroriëntatie is nodig, om de marxis tische doctrinaire ballast definitef over boord te kunnen zetten. De partij zal dan de richting opgaan van de West- duitse SPD, nu ook in de regering, die een tiental jaren geleden een dergelijke zwenking naar het midden maakte. Ais de socialisten in de moderne Industriële maatschappij toonaangevend willen blij ven, is het kennelijk noodzakelijk, aan trekkelijk te zijn voor het maatschap pelijk midden, en niet alleen voor de lager-betaalden. Het ziet er overigens niet naar uit, dat de conservatieve katholieke oppositie 't Kreisky voorlopig moeilijk zal maken. De partijleiding beseft, dat ze nog niet rijp is voor een nieuwe regeerperiode, dat de partij eten tijd van bezinning en consolidatie zal moeten doormaken. Voorts zal een incidentele parlemen taire nederlaag Kreisky misschien he lemaal niet onwelkom zijn, omdat hij dan het volk nog duidelijker kan ma ken, dat hij meer steun behoeft om zijn gehele programma uit te voeren. stad, moeiiijk gene heeft. Om dezelf de “eden zou een grote luchthaven el- bijna een politieke come-back bescho ren. Hij profiteerde daarbij vooral van de ontevredenheid van de kleine man met net immobiele Nationale-Frontsy- steem, dat in 1974 zal verdwijnen. Op Cuba en Haïti hebben dte tegenstan ders van de linkse regering-Castro en de rechtse regering-Duvalier weer van zich doen spreken.- In een periode van twee weken werden op beide staten aanvallen gedaan. Castro’s leger kon een legertje ballingen pas na enige dagen van gevechten uitschakelen. Op Haïti werd het presidentiële paleis vanuit zee beschoten. Directe politieke consequen ties hebben beide incidenten nog niet ge had. Een ander voorbeeld van de politieke instabiliteit in het Caribische gebied is de Dominicaanse republiek, dat met Haiti het eiland Hispaniola deelt. Hier hebben de naderende presidentsverkie zingen van a.s. 16 mei de spanning hoog opgevoerd. Na een periode die sterk deed denken aan die voorafgaande aan de burgeroorlog van 1965, toen de Ame rikanen meenden te moeten ingrijpen, zijn de oppositiepartijen, van uiterst links tot uiterst rechts, erin geslaagd, president Balaguer, die herkozen wil worden, uit zijn functie verlof te doen nemen, omdat hij anders een oneerlijk voordeel zou kunnen hebben door zijn greep op het staatsapparaat. Behalve misbruik van het staatsapparaat ver wijt d:e oppositie Balaguer ook door naar herverkiezing te streven een langdurig persoonlijk regime te willen vestigen, naar het voorbeeld van zijn vroegere beschermheer, de in 1961 vermoorde dic tator Trujillo, die toen meer dan 30 ja ren geregeterd had. Wettig is Balaguers streven naar her verkiezing overigens wel. Want met veel moeite is dienaangaande vorig jaar een grondwetswijziging aangenomen ten kos ten van een scheuring in zijn eigen par- tij: zijn vice-president, Lora, is nu zijn tegenkandidaat. De populaire linkse oud-president Juan Bosch, is inmiddels naar de Dom-repu- bliek teruggekeerd. Hij was de man voor wie de linkse militairen in 1965, ge steund door het merendeel van de be volking, een opstand begonnen, die pas neergeslagen kon worden na Ameri kaanse interventie. Bosch’ hernieuwde aanwezigheid in Santo Domingo is daar om geen rustbrengende factor, alhoewel hij geen presidentskandiaat is. Ondanks de voorspellingen van na de algemene verkiezingen in Oostenrijk van 1 maart, dat de op de katholieke Volkspartij steunende re.gering-Klaus zou worden afgelost door een rooms-rode coalitie onder leiding van de socialist Kreisky, hebben de twee grote partijen van dit land toch geen overeenstemming kunnen bereiken. Kreisky leidt nu een socialistische minderheidsregering (bij de verkiezingen behaalde zijn partij 81 van de 165 zetels in het parlement - in 1966 de Volkspartij viel terug van 85 naar 78; 5 zetels zijn in Het plan voor Groningen heeft het ex tra voordeel dat het eten economische stimulans betekent voor dit in econo misch opzicht moeizame gebied. Dit is trouwens ook de bedoeling van de heer Kikkert, die zijn plan indiende nadat het in het betrokken gebied tot socia le onrust kwam. Niet alleen de regering ook de Tweede Kamer schijnt veel te voelen voor het plan-Kikkert. Een defi nitief oordeel zal worden gegeven, als een planologische commissie een oor deel geeft. Ook binnen deze commissie staat men positief ten opzichte van het projekt. Het plan voorziet in oefenter reinen en een militair kamp, dat een vaste bezetting moet krijgen van twee- nale verkeer, dat snel toeneemt, niet meer kan verwerken. Grote uitbreidin gen zijn bij Schiphol zzelf niet moeilijk te realiserenm De regering heeft een spe. ciale commissie ingesteld, die nieuwe plaatsen in Nederland moet zien te vin den. Tot nu toe heeft men' de moge lijkheden van een nieuwe luchthaven in de Flevopolder ten in de Hoekse Waard bekeken. Nu is hier een derde moge lijkheid aan toegevoegd: het gebied bij Steenbergen in de buurt van het Vol- kerak. De voordelen van dit gebied zijn dat het dunbevolkt is waardoor geen last van geluidshinder wordt ond'ervon- den en dat het goede verbindingen krijgt met de rest van Nederland en België. Een grote luchthaven kan ook een belangrijke stimulans betekenen voor de economische ontwikkeling van west-Brabant. Een streek die het, on danks een gunstige ligging bij de Rand- i. - -j I 1- Bolsward De zon breekt net door als we vrocj in de morgen het park betreden. Oiw schoenen maken een zuigend geluid a' de nog doorweekte paden. Hier en daar komt het jonge groev schuchter te voor schijn. Klapwieken zei len talrijke houtduiven sierlijk van boom tot boom; een koolmees paartje inspec teert een nestkast je dichtbij de voliëre: zou het toch lente worden? Bij de vijver aangekomen zijn we getui ge van een iedter jaar weer terugke rende vertoning. Luid sissend van woede; zich uit het water opheffend met zijn enormte vleu gels, stormt hij op de kinderen toe, die verschrikt achteruit springen. Het is het mannetje knobbelzwaan, die zijn bezit verdedigd tegen alle mogelijke indrin gers. Met zijn sterke vlerken kan hij gevoelige meppen uitdelen en zelfs een arm of been kapotslaan. Het eilandje in de vijver is hun gelief koosd plekje waar ze ook nu weer hun toevlucht hebben gezocht. Met stengels, bladeren en ander plant aardig materiaal wordt het nest opge bouwd. Het wijfje rangschikt het ma teriaal dat door de man zwaan wordt aangevoerd. Het nest is ruim een meter breed, de hoogte ongeveer een halve meter. Het legsel bestaat doorgaans uit vier tot negen eiteren. De eieren zijn grfjsachtig groen, maar worden gauw vlekkerig door vuil en inwerking van zuren uit rotten de plantdelen. Na een week of vijf, zes worden de jongen geboren, die al vrij spoedig het water ingaan. Ongeveer vijf maanden duurt het eer ze kunnen vlie gen. Hun „vuile” kleur behouden ze nog wel twee jaar: dan pas krijgen ze het sneeuwwitte kleed waarmee de oude vo gels pronken. Over de ouderdom die een knobbelzwaan kan bereiken 'open de nreningen nogal uiteen; men spreekt van zeventig jaar en nog ouder; zwanekenners lachen om dergeltike verhalen. Zij stellen de maxi mum leeftijd op dertig tot vijfendertig jaar. Steeds weer trekt deze vogel onze aan dacht door zijn gracieuze houding een ware kunstgreep van de natuur. Het politieke klimaat van Noord-ler- I land (Ulster) heeft weer een nieuwe polarisatie ondergaan door de verkie zing van ds. Paisley en een medestan der van hem, medio april, in het Noord- ierse parlement. Dit betekent een ver sterking van de anti-katholieke stro ming, van de beweging die van enige emancipatie van de katholieke minder- I heid niets wil weten. De meerderheid I van beide extreem-protestanten was ver- i rassend groot. I Het is een bewijs temeer, dat het onder i druk van dte regering in Landen inge zette hervormingsprogramma na de i grote troebelen van vorig jaar de protestantse kiezers op het platteland, de traditionele ruggegraat van de re- I gerende Unionistische partij, nog veel I te hard gaat. De regering-Chichester Clark zit nu tussen hamer en aan beeld: enerzijds zal de druk van de I rechtse Unionistische vleugel op haar I voorzichtige liberale beleid weer groter worden, maar anderzijds houdt Londen onverminderd vast aan htet programma voor feitelijke gelijkberechtiging van de katholieken. Mocht de invloed van de rechtse vleu gel op de regering te groot worden, dan heeft zich voor de liberale Unionisten al een alternatief aangediend: vprige maand is een nieuwe partij in Ulster opgericht, de Alliance Party, die on- I der de noemer van gematigdheid en I behoud van de banden met Groot-Brit- tannië zowel de protestanten als de ka tholieken wil verenigen, eten streven dat de Unionistische partij steeds slechter afgaat. De nieuwe partij steunt het her- vormingsprogramma-Chicester Clark, maar heeft weinig hoop dat dit werke lijk geëffectueerd zal worden. Vooraanstaande Iteiders en fondsen heeft het militaire kamp heel wat geringer de partij nog niet, wel ambitie, want zullen zijn. Over deze financiering is men wil bij de eerstkomende algemene binnen het kabinet nog geen overeen- kan- stemming bereikt. Het is niet onwaar- I schijnlijk, dat ook de Kamer tegen zo’n Na ontvoeringen van diplomaten van maart-april in Latijns-Amerika, culmi nerend in de moord op de Westduit- se ambassadeur Von Spreti in Guate mala, is de rust op dit contingent niet teruggekeerd. Trinidad/Tobago, de Dominicaanse re publiek, Colombia, Haïti en Cuba heb ben alle met problemen te kampen ge had. Op het eilandenstaatje Trinidad/Toba go heeft men eind april een uitbarsting van Black-Powertroebelen kunnen zien. Na een periode van wekenlange demon straties werd de chaos compfeet, toen ook een deel van het leger begon te muiten. De hoofdstad, Port of Spain, werd getroffen door plunderingen en brandstichtingen, zoals Willemstad op Curacao een jaar geleden. Daarmee wordt al duidelijk, dat wat Trinidad getroffen heeft, in feite elk Caribisch eiland kan treffen: de sociale achter gronden waarvan de geweldprediken- de Black-Power (zwart aan de macht) profiteert zijn dezelfde. Er is in het gehele gebied grote werkloosheid (15 tot 25 pet) en de Invloed van de bui tenlandse, blanke industriëlen en inves teerders is groot. De revilterende ne gers komen dus in verzet tegen een eco- VRIJDAG 8 MEI 1970

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1