Crisis m Cambodja-debat leidde tot scheuring de P.v.d.A in i fiabe sim de Verenigde Staten Bombardementen op Noord-Vietnam De economie baart nog zorgen Foto van de week „Juf” Wierda trad in het huwelijk Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 VRIJDAG 15 MEI 1970 109e JAARGANG No. 38 Russen boven Egypte Protest van studenten üs hjoed to slzzen Soms is It middel de slimste kwael. Haarden Bombardementen op Noord-Viet nam Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887928 (tijdelijk?) van de besprekingen heb ben teruggetrokken. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 (05157) Intussen heeft de escalatie van de strijd in Zuidoost-Azië de anti-Vietnambewe- ging in Amerika, die op sterven na dood was, nieuw leven ingeblazen. Op ruim honderd universiteiten zijn de stu<fen- ten in staking gegaan en de radicale New Mobe-beweging (mobilisatiecomi- té tegen Vietnam) heeft bij het Witte Huis een grote demonstratie georgani seerd, waaraan door ongeveer 100.000 betogers werd deelgenomen. Dat die de monstratie betrekkelijk rustig verlopen is mag een wonder heten, aangezien i Hwat haf Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Wymbritseradeel. krachten. Dat luchtoverwicht hebben de Israëliërs in stand kunnen houden door de luchtafweerinstallaties en het radar- net in Egypte beide geleverd door de Sowjetunie onbruikbaar te ma ken. Sinds enige tijd nu is Moskou be zig ze^r moderne SAM-3-raketten tegen laagvliegende vliegtuigen te installeren. Dit feit, voorts de berichten uit Mos kou, dat deze luchtafweerinstallaties door Russen bemand zullen worden en nu de berichten over Russische vlie gers in het Egyptische luchtruim ma ken het waarschijnlijk, dat aan het Is raëlische luchtoverwicht althass bo ven Egypte zelf een einde zal ko men. In feite is dit reeds min of meer het geval, aangezien de Israëlische vlie gers zich sedert de Russische activi teiten in de lucht niet meer voorbij het Suezkanaal hebben gewaagd. Op zich behoeft dit alles Washington er nog niet toe te brengen in dit stadium de Israëlische luchtmacht te gaan ver- sterlren. Anders zou het uiteraard wor den wanneer met de Russische steun op de achtergrond de Egyptische luchtmacht kans zou zien het gevechtsterrein van het Suezkanaal naar 't Israëlisch grond gebied te verplaatsen. Aan de vooravond van het Pinkster feest een foto van een kerk. Wel toe passelijk vinden we. We zouden ook haast kunnen zeggen van de kerk, al is dit dan niet het oudste godshuis van Bolsward. Dit is n.l. de Broerekerk. De Martinikerk is de kerk omdat deze het symbool is van Bolsward. Het is de plaats van gebed en eredienst. Maar ook het gebouw, waar herdenkingen plaats vinden, waar culturele manifestaties worden gehouden, waar iedere Bolswar- der zich thuis voelt. De fotograaf heeft er een mooie prent van gemaakt. U ziet het al, de foto is genomen vanaf de glooiing van het Hoog Bolwerk. Al les wat er is aan lagere bebouwing (het is echt niet veel meer op de Grote Kam pen) maar ook zelfs de beide pasto rieën (de oude, thans architectenbureau en de nieuwe) zijn aan het oog ont trokken. Slechts een paar bomen snij den het vlak. De bloemen op het Bol werk vertellen dat het voorjaar toch is gekomen. De fotograaf de heer Eizema heeft ook in 1945 op dezelfde plek een foto genomen. Toen zaten hier op het Bolwerk een paar Canadese soldaten. Hij maakte deze „lege” foto als con tract, maar het resultaat is zó merk waardig, dat we de foto graag een plek je gunnen op deze plaats. Immers door de positiekeuze van de fotograaf rijst het Bolwerk omhoog en lijkt het hoger dan het in werkelijkheid is. Maar het geeft ook de suggestie van veilige be slotenheid, die er eenmaal achter de wallen heerste. hoge zwarte hoed en dat alles vervaar digd door de dames. Het was een fan tastisch gezicht. Ook een eigen ge maakte papieren loper met bloemen was voor het bruidspaar uitgelegd, terwijl de kleuters onderwijl zongen toen het bruidspaar daar op liep stonden de jon gens en meisjes in de rij. De school was prachtig versierd evenals de tafel tjes waarop gebak en ranja werd ge presenteerd. Mevr. Bosch liet de kleu ters een toepasselijk lied zingen en Tjit- ske Anema en Feike Tolsma boden het bruidspaar namens de kleuters een mix er aan, waarop mevr. Bosch nog een eveneens toepasselijk gedicht zei. Mej. Van Dijk zorgde voor een spannend verhaal in de poppenkast; van de tove naar ontving het bruidspaar ook nog een cadeautje. Mej. Wierda nu mevr. Bou- ma was 5 jaar aan de kleuterschool verbonden, in een receptie werd haar door de oudercommissie een broodroos ter aangeboden. leg zijn vastgestsld. Het debat in de Tweede Kamer werd ge houden op verzoek van de socialist Ne- derhorst. Hij diende een motie in waar in hij de regering vroeg te onderzoe ken of voortzetting van de haardenfa- brfek op kleinere schaal mogeUJk zou zijn. De motie werd afgewezen. Alleen socialisten, radikalen, pacifisten en D’66 stemden voor de motie. Minister Nelis- sen (economische zaken) weigerde om nog meer regeringssteun aan de fabriek te geven. „Ik ga nfet op de stoel van een bedrijfsdirektie zitten en met over heidsgeld een verliesgevende zaak voort, zetten”, zei de bewindsman. De commu nist Bakker maakte begrijpelijk ogen» blikkejjk een stekelige vergelijking met Verolme, waar de regering wel veel geld in heeft gestoken. „Minister Witteveen zal na Verolme wel gezegd hebben: nu is het genoeg, sluiten maar die tent,” aldus de heer Bakker. De enige toezegging, die minister Ne- lissen wilde doen was, dat hij de zaak opnieuw wilde bezien als de bewind voerder van het bedrijf die wordt aan gesteld omdat de fabriek surseance van betaling heeft gevraagd tot een andere konklusie komt en wel mogelijk heden ziet voor een (gedeeltelijke) voort zetting van het bedrijf. Eventueel is de minister dan bereid met overheidsgeld te hulp te komen. Woensdag leidde het Cambodja-debat tot een openlijke scheurig in de Party van de Arbeid. Een reeds lang sluimerend konflikt trad in de openbaarheid. Twee leden, w.o. de heer Goedhart, sloten zich aan bij D’70. Hel besluit van president Nixon tot een massale invasie van Zuidvietnamese en Amerikaanse troepen in Cambodja heeft grote verdeeldheid veroorzaakt in de Verenigde Staten, niet alleen onder het Amerikaanse volk maar ook in de regering. Tot op zekere hoogte valt Nixons besluit tot escalatie van de oorlog in Zuidoost-Azië wel te verdedigen. De Amerikaanse interventie in Cambodja is in feite een gevolg van het mislukken van de afspraak tussen de vroegere heerser van Cambodja, prins Sihanouk, en de Noordvietnamezen en de Vietcong. Volgens die overeenkomst zou Cambodja „neutraal” bljjven, en zouden de communisten op beperkte schaal gebruik mogen maken van de grensgebieden om daar bevoor rading*- en schuilplaatsen met het oog op de strijd in Vietnam aan te leggen. van de KVP-er Westerterp dat de regering met de term „begrip voor de Amerikaanse akties” nog geen instem ming heeft bedoeld. Tijdens de akties in Cambodja hebben Amerikaanse vlieg tuigen bombardementsaanvallen uitge voerd op doelen in Noord-Vietnam. Mi nister Luns zei naar aanleiding hier van dat de Nederlandse regering ervan overtuigd is, dat de bombardementen niet zullen worden herhaald. De Neder landse regering zou dit ten zeerste be treuren. De minister beloofde, dat hij dit standpunt nogmaals aan de Ameri kaan bekend zou maken. Het hoofd van de kleuterschool alhier mej. J. Wierda, afkomstig van Dongjum werd dinsdag j.l. mevrouw Bouma; zij trad in het huwelijk met de heer A. J. Bouma van Kimswerd. Kleuterjuf me- I vrouw J. Bosch-Huizenga en mevr. Heeg uit Kubaard, als vervangster deze week en kwekelinge mej. A. van Dijk uit Ach tte juist tot doel heeft de aangekondig- de terugtrekking binnen een jaar van 150.000 man Amerikaanse troepen uit Vietnam veilig te stellen, wordt niet ge loofwaardig geacht; zijn critici vrezen, vooral gezien de opmerking vas vice- president Agnew, dat de operaties te gen Cambodaj wellicht herhaald zullen moeten worden en gezien de opmerkin gen van militaire zijde, dat eigenlijk ook de communistische concentraties in Oost-Laos aangevallen zouden moeten worden, dat de Amerikanen uiteindelijk heel Indochina zullen worden ingezogen. Ook bestaat de vrees, dat de Ameri kaanse troepen wel degelijk ih Cambod ja zullen moeten blijven om de regering- Nol in het zadel te houden. En tenslot te wijzen Nixons critici erop, dat soort gelijke operaties in Vietnam de commu nisten daar nimmer op de knieën heb ben gedwongen en dat in de afgelopen jaren duidelijk gebleken is, dat Hanoi niet bereid is tot onderhandelingen uit een positie van zwakte. De ongerustheid in Washington over de uitbreiding van de strijd in Zuidoost- Azië is overigens nog vergroot door een kortstondige intensivering vaii de Ame rikaanse bombardementen op doelen in het zuiden van Noord-Vietnam en door het dreigement van minister Laird dat hij, indien noodzakelijk, zou aanbevelen de bombardementen op Noord-Viet nam uit te breiden. Sinds de luchtaan vallen in november 1968 officieel wer den beëindigd heeft de Amerikaanse luchtmacht nog wel af en toe Noord- vietnamees afweergeschut bestookt ter bescherming der onbewapende verken ningsvluchten. De kortstondige intensi vering van die aanvallen was kennelijk bedoeld als waarschuwing aan Hanoi om niet, als reaktie op de invasie in Cam bodja, vla de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuld-Vietnam een aan val te beginnen. Zo’n aanval is tot dus verre inderdaad uitgebleven, maar de bombardementen en de invasie in Cam bodja hebben er wel toe geleid, dat de communistische afgevaardigden naar 't Vietnamese vredesoverleg in Parijs zich Ondanks alle pogingen van de laatste tijd mankeert er nog heel wat aan de arbeidsverhouding in Nederland. Werk nemers hebben nog lang geen recht op inspraak, maar zelfs het recht op tijdi ge informatie ontbreekt in belangrijke gevallen. Ondanks de vele pleidooien hier toe in parlement en overlegorganen. Des te pijnlijker is het, wanneer ogenschijn lijke kampioenen van dit recht betrok ken raken bij incidenten waar dit recht met voeten wordt getreden. Een voor beeld hiervan is de fusie geweest tus sen Philips en NKF, waar drs. De Pous, voorzitter van de Sociaal Economische Raad, bemoeienis mee heeft gehad. Een recent voorbeeld is de onverwachte slui ting van de haardenfabriek Beckers, Becking en Bongers in Bergen op Zoom, waar van de ene op de andere dag ze venhonderd werknemers op straat ston den. De Tweede Kamer had vorige week veel kritiek op de leiding van dit be drijf, met name op de commissarissen. Eén van deze commissarissen is mr. P. van Boven, voorzitter van een van de werkgeversorganisaties en nauw betrok ken b(j het Haagse overleg inzake de rechten van werknemers. In het geval van de haardenfabriek werd zonder overleg met vakbonden en onderman ere raden tot ontslag besloten. Een procedu re die in strijd is met de juiste spel regels zoals die bij het gezamenlijk over- Ook in het Midden-Oosten, die andere grote brandhaard in de wereld, is de spanning gestegen sedert gebleken is, dat Russische vliegers in Egyptische Migs actief deelnemen aan de verdediging van het Egyptische luchtruim. Aan de ze escalatie van Russische zijde van het Arabisch-Israëlische conflict is rucht baarheid gegeven door de Iraëlische re gering. Dat geschiedde met veel ophef, die kennelijk tot doel had president Nixon te doen terugkomen van zijn be sluit om de door Israël gevraagde ex tra contingenten Phantom- en Skyhawk. straaljagers voorlopig nog niet te leve ren. Als basis voor dat besluit diende de Amerikaanse opvatting dat er, vooral als gevolg van het Israëlische luchtover wicht definitief gevestigd in de zes daagse oorlog in juni 1967 een zeker militair evenwicht in het Midden-Oos ten heerste, waarbij het numerieke over wicht aan Arabische zijde in bedwang werd gehouden door de kwalitatieve su perioriteit van de Israëlische strijd- Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Die afspraak viel in duigen door het recente omverwerpen van Sihanouks re gime door de regering van Lon Nol, en door de daarop volgende pogingen van de communisten om hun greep op Cambodja uit te breiden. Aangezien het zwakke Cambodjaanse leger niet in staat is de communisten tegen te houden en omdat een versterking van de bases van de Vietcong op Cambodjaans gebied, slechts vijftig mijl van de Zuidvietna mese hoofdstad, Saigon, de militaire positie van de Zuidvietnamezen en de Amerikanen ernstig zou verzwakken valt het te begrijpen, dat Nixon moei lijk stil kon blijven zitten. De Ameri kaanse president heeft de invasie om schreven als een beperkte actie: zij zou slechts tot doel hebben het hoofdkwar tier en de schuilplaatsen van de Viet cong te verwoesten, en voorts de com munisten hun wapen- en rijstvoorraden afhandig te maken. Met deze actie, die hooguit twee maanden zou duren, zou den de strategische plannen van de Noordvietnamezen en de Vietcong voor de strijd in Zuid-Vietnam zeker acht maanden kunnen worden vertraagd en wellicht zouden de communisten er door kunnen worden gedwongen aan de on- I derhandelingstafel concessies te doen. Nixons actie en zijn voorstelling van j zaken hebben evenwel heel wat kritiek j uitgelokt. Zijn tegenstanders zeggen, dat I de escalatie de indruk wekt, dat de Ame rikaanse regering zich toch nog weer vastklampt aan de illusie van een mi litaire overwinning, in plaats van zich langzamerhand uit het Indochinese wespennest terug te trekken. Nixons verdediging, dat de tijdelijke) escala de gemoederen zeer verhit waren door dat bij eerdere betogingen op de univer- siteit van Kent in de staat Ohio vier studenten door <te te hulp geroepen Na tionale garde waren doorgeschoten. Maar niet alleen onder de bevolking, ook in de regering heeft Nixons optreden twee spalt veroorzaakt. Uitgelekt is, dat Ni xon zijn besluit genomen heeft uitslui tend op advies van de militairen en van de minister van justitie, Mitchell, en te gen bet advies in van de minister van buitenlandse zaken, Rogers, diens colle ga voor defensie, Laird, en de voornaam ste adviseur voor buitenlandse zaken, Kissinger. De crisis binnen de regering kwam echter het duidelijkst tot uiting door het ontslag van de leider van het bureau voor jeugdzaken in het minis terie van onderwijs, Moffett, die protes teerde tegen het feit, dat Nixon de be togende studenten „schooiers” had ge- noemt, en door het openbaar worden van de inhoud van een brief van de minis ter van binnenlandse zaken, Hickel, aan Nixon, waarin deze ervan wordt be schuldigd, dat hij „de jeugd de rug toe keert, hetgeen bijdraagt tot opstand en anarchie”. De Tweede Kamer had eigenlijk vorige week het i oorbeeld van veel Nederlanders willen volgen en niet behulp van aHe feest, en herdenkingsdagen geruime tyd vrijaf willen nemen. Het is niet gelukt. Twee zaken vroegen om een onniiddell(jke reaktie van het parlement: de Amerikaanse inval in Cambodja met de reaktie daarop van de Nederlandse regering en de sluiting van de haardenfabriek Beckers Becking en Bongers in Bergen op Zoom, I lum, hebben met de kleuters vas Arum en Kimswerd het bruidspaar een niet te vergeten uur bezorgd in de kleuter school. Een bruidsmeisje (in ’t wit, lang) en een bruidsjonker in gekleed zwart pakje met grijze hoge hoed ont vingen het bruidspaar en strooiden bloe men op hun pad naar de school. Bruids meisje was Aukje Nadema, bruidsjon ker Ronny Wiersma. Daar aan geko men zag men dat alle medsejs een bruids sluier dioegen en de jongetjes een te stellen over het regeringsstandpunt inzake de Amerikaanse inval. De nota zou begin deze week bij de Kamerleden moeten zijn, waarna woensdag e'en de bat zou moeten volgen. In zijn antwoord op de vragen zei mi nister Luns, dat de Nederlandse rege ring bereid is de Amerikanen te laten weten dat Nederland .verontrust’ is. Wel wil de minister eerst proberen een dui- deljjk’er beeld te krijgen om te zien of er voor zo’n verklaring aanleiding is. Wat woensdag beslist zou blijken. De oppositie heeft kennelijk niet zoveel ver trouwen in de afloop van dit debat kun nen tonen. Eind vorige week stuurden de besturen van PvdA, D’66, PPR en PSP alvast een brief aan president Nixon, waarin zij schrijven over „hun oprech te verontwaardiging” over de Ameri kaanse polittek. Zij vragen president Nixon de Amerikaanse troepen uit Cam bodja weg te halen en de troepen uit heel Indo China zo snel mogelijk terug te trekken. In de brief vertell'en zij ook dat de Nederlandse regering meende be grip te moeten opbrengen voor de Ame rikanen, maar zij voegen hier aan toe, dat de vier partijen hiertegen scherp hebben geprotesteerd. Wat gemeen zeg gen de partijen in de brief ook dat zij zich „door ervaring wijs geworden” rechtstreeks tot president Nixon wen den. Dit is een al te duidelijke toespe ling op het feit dat minister Luns er eerder van is beschuldigd de Nederland se standpunten niet juist te hebben over gebracht Minister Luns zei in de Tweede Kamer overigens in antwoord op een vraag Direkt na het militaire optreden van de Amerikanen in het buurland van Vietnam verklaarde premier De Jong dat de Nederlandse regering „begrip had” voor de Amerikaanse houding. Het ontlokte schampere reakties aan de op positiepartijen, terwijl ook de heer Schmelzer, fractieleider van de KVP, niet helemaal tevreden leek over deze snelle uitspraak van de premier. De heer Schmelzer zei, dat hij niet kan be grijpen dat de regering zo snel tot een oordeel kon komen. Volgens hem was de motivering van de Amerikaanse presi dent voor de militaire alette niet zo ijzersterk. Het is al geruime tijd bekend, dat de Vietcong een hoofdkwartier heeft op Cambodjaans grondgebied. Waarom moet men juist nu tot aktie overgaan? vroeg de heer Schmelzer, Hij achtte het risiko levensgroot aanwezig dat de Viet namese oorlog wordt uitgebreid, waar door het einde van de strijd verder weg ligt dan ooit tevoren. De heer Schmelzer zei dit alles nog voor minister Luns (buitenlandse zaken) in de Tweede Kamer mondeling antwoord gaf op vragen van de socialistische op positieleider, de heer Den Uyl. Bij dit vragenuurtje was nog maar weinig te merken van de KVP-kritiek. Erg veel gelegenheid was daar trouwens niet voor. Bij het stellen van vragen moeten de Kamerleden zich daartoe beperken. Kri tiek op de antwoorden is niet mogelijk. Toch vond de Kamer een aardige me thode om dit alsnog te doen. De KVP sloot zich aan bij e'en verzoek van de linkse oppositie (CPN en PSP) aan mi nister Luns om razendsnel een nota op rt -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1