Nixon optimistisch inzake gesprek Rusland-Amerika PvdA slechts rimpeling of breuk? I BaöeSKroar a Hj Tsjecho-Slowakije nu aan handen en voeten gebonden SALT en de Chinese kunstmaan Misbruik Algemene bijstandswet zal worden tegengegaan ad Foto van de week Lolkema eerste STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Geslaagd 109e JAARGANG No. 40 VRIJDAG 22 MEI 1970 Wymbritseradeel, Israëlische actie tegen de Libanon V riendschapsverdrag Bystand i Hwat hat us hjoed to sizzen elftal als de vorige keer. V.l.n.r.: staan- Ge- Tymstra, j mers, Taede N-ydam en Gerrit Walstra. In ininske is pas folwoechsen as er graech wer bern wurde woL Advertentieprijs: 17 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f4.00 p. kwartaal (b<j vooruitbetaling) Giro 887926 schikken. Wel ziet men er het bewijs in dat China nu beschikt over het ver mogen om dergelijke raketten te bou wen. Volgens Amerikaanse berekenin gen zouden de Chinezen omstreeks 1973 een operationeel systeem van intercon tinentale raketten kunnen bezitten. Beter Sprik en leider C. Elzinga. hurkt: v.l.n.r. R. Visser, trainer, Jelte Lindeboom, Steven Ruiter, Klaas Lam- De romantiek ligt ons wel. Hoe zake lijker de wereld, hoe groter de hang naar de voorbije tijd. Symbolen uit die tijd schijnen iets af te stralen van het geluk, vooral ook van de vrede en het gemoedelijke van lang vervlogen dagen. Antiekwinkels beleven gouden dagen. Hoefijzers en wagenwielen zijn „in”. Een doodgewone „tuolle” of een juk, vroeger verbannen naar het „büthüs” krijgen nu soms een ereplaats je in on ze woonkamer of hal. Koperen emmers zijn roversgoed, dito lampen en strijk ijzers begerenswaardige artikels, ook al hebben we electrisch. Welnu, al be schikken we dan ook over auto's, niets gaat er boven een koetsje met vurige paarden. Hoefgetrappel is ons meer wel kom dan claxongeluid en motorgeronk. Merkwaardigerwijs kregen we deze week verschillende foto’s (van verschillende kant) toegezonden van een trouwpartij per koets. Het echtpaar Witteveen-v. d. Berg ontmoette veel bekijks. We heb ben van de foto’s de beste uitgezocht. Sommige hadden wèl de koets, geen paard, andere weer wel koets en paard, maar geen stadhuis. Deze heeft beide, al moet u dan de bruid en bruidegom ontberen. Maar daar gaat het hier pok niet om. Dat wij deze foto als foto van de week kiezen vindt zijn reden in het prachtige geheel dat zo verkregen wordt. De dravende paarden vormen als het ware ’n eenheid met de achtergrond, het stadhuis, middelpunt van het stedelijk leVen. De foto is van de heer J. Boe- kerna, Dr. O. Postmastraat 17, alhier, geen onbekende in dezw reeks. van k ’t )ge- Verschtfnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad De regering wil toch een landelijke ver plichte norm instellen voor uitkeringen in het kader van de Algemene Bijstands wet. Staatssekretaris Van der Poel (Maatschappelijk werk) zal hiertoe een wetsontwerp indienen. Hij vertelde dit vorige week in de Tweede Kamer. De Kamer was er wel geestdriftig over, al verschilt men nog van mening over de hoogte van de uitkering. De staats secretaris ziet als norm 95 pct. van het minimum-inkomen, de PvdA wil 100 pet, de VVD vindt zelfs 95 pet. te hoog. Het vaststellen van <feze verplichte norm maakt een eind aan onrechtvaar dige verschillen bij de uitkeringen. De ze worden nog steeds door de gemeen ten vastgesteld, die daarbij hun eigen grenzen stellen. Zo kan het gebeuren dat men in de we gemeente geen enkele vergoeding voor een bepaald noodgeval krijgt, terwijl in de buurgemeente wel wordt betaald. Ook de omvang van de uitkeringen verschilt vaak belangrijk. De staatssecretaris wil hieraan geleide lijk een eind maken. De nieuwe norm gaat niet opeens in, maar krijgt een overgangsperiode. In de nieuwe regeling zal, op verzoek van de VVD, ook een strafclausute worden opgenomen te gen misbruik van de Bijstandsweg. De staatssecretaris vertelde dat het met dit misbruik wel meevalt. Israël heeft sedert zijn ontstaan in 1948 de noordelijke grens met de Libanon al tijd slechts zwak bewaakt, aangezien het kleine Libanese leger, dat zien altijd rus tig heeft gehouden, geen bedreiging vormde. Met de rust aan die noordgrens is het echter gedaan sinds vorig jaar grote groepen Palestijnse guerrillastrij ders zich in het zuiden van de Liba non zijn gaan vestigen. Vorig najaar ontstond er een grote crisis in het land, toen het Libanese leger slaags raakte met omvangrijke groepen commando’s die door Damascus waren gestuurd en val sterk af. Hiervoor werden moties in gediend, die echter geen enkele kans maakten om te worden aangenomen. Mi nister Luns (Buitenlandse zaken) ver telde tijdens het debat dat hij andere regeringen had gepolst over een confe rentie die een vreedzame oplossing in Zuid-Oost-Azië mogelijk moet maken. Hij had daarop al een aantal positieve reakties ontvangen, al wilde de minis ter niet mededelen van welke landen die afkomstig zijn. laar, Leeuwarden; 3. T. Haakman, Leeu warden op 1 min 3 sec.; 4. G. ten Cate, Leeuwarden; g. G. v. Houten, Sneek op 3 min. 12 sec. Uitslag nieuwelingen tijd 1 uur 39 min. 36 sec. over 64 km: 1. J. de Wit, Leeu warden; 2. S. Kampstra, Oosthem; 3. J. Vallema. Leeuwarden; 4. S. Bergsma, Leeuwarden; 5. A. Visser, Weidum; 6. J. de Jager, St. Anna Par.; 7. S. Sik- sma, Leeuwarden; 8. S. Sixma, Worn- mels; 9. S. Wouda, Rijperkerk; 10. J. Huizinga, Franekr. De volgende 4 amateurs worden uitge zonden naar de grote internationale wed strijd te Hanover op 24 mei D. Lolke ma, T. Ferwerda, J. Pelsma, J. Vellema. Ook gaan 4 nieuwelingen naar de Fle- votour n.l. J. de Wit, S. Berjsma, J. de Jager en J. Vellema. Een ander punt is, dat de Russen een groot aantal door de Amerikanen in Eu ropa opgestelde raketten in de bespre kingen willen betrekken, en wel die tac tische kernwapens, die de Sowjetunfe zouden kunnen bereiken. Van Russische zijde wil men echter de op West-Euro- pa gerichte Russische raketten buiten beschouwing laten, aangezien die de Ver enigde Staten niet kunnen bereiken. Amerika kan daarmee uiteraard niet in stemmen, temeer niet daar een aantal van die Russische raketten onlangs hei melijk zijn vervangen door interconti nentale raketten, die dus wel degelijk een bedreiging voor de Verenigde Sta ten vormen. Onduidelijk is nog in hoeverre de re cente lancering van de eerste Chinese aardsatelliet van invloed zal zijn op het overleg in Wenen. Een van de doelstel lingen van de SALT-besprekingen is te zien of Amerika en Rusland tot een akkoord kunnen komen tot uitbanning van (geldverslindende) verdedigingsstel- sels tegen eikaars k'ernraketten. Waar schijnlijk zal de Chinese ruimtevaart- prestatie tot gevolg hebben, dat de beide grote kernmogendheden zullen blij, ven voortbouwen aan hun wederzijdse „dunne” verdedigingsscherm tegen even tuele Chinese Intercontinentale raket ten. In sommige kringen wordt aange nomen, dat Washington en Moskou het er onderling over eens zullen worden zonder dat in een verdrag vast te teggen dat aan verdedigingsstelsels kan wor den voortgebouwd, mits deze de weder zijdse strategische balans -tussen de Grote Twee niet verstoren. Eten pro bleem is evenwel, dat, ais deze „dun ne” anti-Chinese schermen geleidelijk aan dikker zouden worden, zij ook voor Amerika en Rusland als een bruikbare verdediging tegen elkaar zouden kun nen gaan dienen, en dan, tenzij zij pre cies gelijkwaardig zouden zijn, wel de gelijk de Amerikaans-Russische balans zouden gaan verstoren. Intussen is er in Amerikaanse kringen op gewezen, dat de lancering van de Chi nese kunstmaan (waarvan de baan niet tevoren was aangekondigd) nog niet wil zeggen, dat de Chinezen nu reeds over nauwkeurig dirigeerbare ra ketten, dus continentale raketten, be- die lid zijn van de door het Syrische bewind beheerste guerrilla-organisatie El Saiqa. De crisis kon op het nipper tje worden bezworen doordat de strij dende partijen, met president Nasser als bemiddelaar, een akkoord sloten. Dit akkoord van Kairo gaf de Palestijnse commando's een te grote mate van bewegingsvrijheid in Zuid-Libanon, en die bewegingsvrijheid is sindsdien door aanvullende akkoord-n nog verder ver groot. De commando’s hebben al her haalde malen aanvallen ondernomen op Israëlische nederzettingen aan de an dere kant van de grens, en die aan vallen zijn de laatste weken zozeer in aantal toegenomen, dat het Israëlische leger, na enkele waarschuwingen, tot een omvangrijke tegenactie is overge gaan. Deze actie, die tot doel had de schuilplaatsen en uitvalsbases van de commando’s te vernietigen, heeft ech ter maar weinig succes opgeleverd: kort nadat de Israëliërs zich van Libanees grondgebied hadden teruggetrokken zijn de guerrilla-acties hervat. De situatie is zelfs verslechterd doordat Syrië op nieuw grote groepen commando’s naar het betrokken gebied heeft gestuurd, waaruit de burgerbevolking inmiddels vrijwel geheel is weggetrokken. Deze si tuatie stelt de Libanese autoriteiten voor grote problemen. Zij vrezen dat wan neer de commando-activiteiten nog ver der zullen toenemen de Israëliërs er wel eens toe zouden kunnen besluiten het ge hele gebied te bezetten om aldus een doeltreffende barrière tegen de guerrilla. aanvallen te kunnen opbouwen. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en In Praag is een nieuw Russisch-Tsje- choslowaaks vriendschapsverdrag gete kend, het eerste verdrag binnen de com munistische wereld waarin de stellingen van de zogenaamde Brezjnjew-doctrine zijn opgenomen. Deze doctrine heeft de Russische partijleider geformuleerd na de Russische invasie in Tsjecho-Slowa kije in 1968, en zij komt erop neer, dat de communistische landen het recht, ja de plicht hebben om in te grijpen in een ander communistisch land wanneer daar het communisme gevaar loopt. De Russen, geschrokken van de gebeurte nissen van 1968, hebben de Tsjechoslo- waken gedwongen het nieuwe verdrag aan te gaan, dat Moskou voortaan het recht geeft in Tsjecho-Slowakije te in terveniëren ter vernietiging van de „antisocialistische krachten”, zonder uit drukkelijke toestemming van de plaat selijke communistische leiders. Dat het de Russen bij hun „onderhandelingen” met de Tsjechoslowaken uitsluitend om het juridich vastkeggen van de Brezj njew-doctrine te cloen was, is duidelijk. Het oude vriendschapsverdrag, dat da teerde uit 1943, was in 1963 voor een nieuwe periode van twintig jaren ver lengd, en dus nog lang niet aan ver nieuwing toe. Maar het verdrag van 1943 sprak van soevereiniteit en niet- inmenging in eikaars binnenlandse aan gelegenheden! De mogelijkheid bestaat, dat Moskou zal trachten de andere volksdemocratieën er toe te bewegen een soortgelijk ak koord aan te gaan. Met het bezette Tsjecho-Slowakije, dat nfet in staat was te onderhandelen, hadden de Russen vrij spel. Maar elders in Oost-Europa zouden zij op grote moeilijkheden stui ten. Van het verzet in Oost-Europa tegen de Russische hegemonie hebben twee re cente gebeurtenissen nog weer eens ge- „een breuk in de PvdA” had hij het over „niet meer dan een rimpeling”. De heer Andriessen zei namens de KVP (die nog niet zo lang geleden zelf met de afscheiding van de PPR te maken kreeg), dat het een nieuwe accentuering is van de versplintering in het Neder landse politieke bestel. De KVP betreurt dat, vertelde hij. Het had er overigens toch van moeten komen. DS '70 heeft al lang de plan nen klaar om volgend jaar aan de ver kiezingen voor <te Tweede Kamer deel te nemen. De aanhang lijkt sterk ge noeg om dan een Kamerzeteltje te ver overen. De stappen van Goedhart en Schuitemaker nu betekenen, dat DS'70 alvast een voorpost in het parlement heeft veroverd van waaruit de nodige politieke propaganda kan worden ge maakt. Zo iets is tegen de tijd dat de ver. kiezingen naderen nooit weg. Het debat zelf over Cambodja leverde voor de regering vorige week heel wat kritiek op. Al was het opvallend, dat de KVP, de grootste regeringspartij, zich heel rustig hteld. Fractieleider Schmel zer had direkt na de verklaring van pre mier De Jong, waarin begrip werd uit gesproken ten aanzien van de Ameri kaanse inval, kritiek hierop uitgeoefend. Namens de KVP sprak vorige week de heer Mommersteeg, die wel wat reser ves had over de nota die minister Luns had opgesteld maar verder over de snel le regeringsverklaring niet veel zei. Fractieleider Schmelzer ztólf was ove rigens bij het debat niet aanwezig. Hij bezoekt met een aantal Kamerleden Su riname. Kritiek kwam wel van de ARP. De heer Biesheuvel zei, dat de verkla ring van 8e premier op zijn minst voor barig was. Hjj vertelde, dat de frac tie het „begrip" van de regering niet kan delen. Hij noemde de rede waar mee president Nixon de Amerikaanse inval verklaarde „sterk nationalistisch gekleurd” en verweet de Amerikanen geen begrip te hebben „voor het begrij pelijke nationalisme van jonge naties”. De oppositie keurde de regeringsverkla ring en natuurlijk de Amerikaanse in- Bij de wedstrijd om het klubkampioen- schap LWV de „Friesche Leeuw” ge houden op 9 mei op de ronde van Stiens werd onze plaatsgenoot D. Lolkema eer ste. De uitslag was als volgt: Amateurs 96 km 2 uur 18 min 9 sec. 1. D. Lolkema, Bolsward; 2. G. Hoek stra, Dokkum op 7 sec.; 3. J. Vellema, Leeuwarden op 1 min. 9 sec.; 4. E. Koster, Leeuwarden; 5. S. Kroodsma, Dokkum; 6. T. Ferwerda, Bolsward; 7. J. Pelsma, Bolsward; 8. S. Wiersma, Blija; 9. J. Hollander, Leeuwarden; 10. S. Brouwer, Leeuwarden. Na plm. 32 km kreeg één van kans hebbers S. Bijma een lekke band, waar door hij genoodzaakt was om af te stap pen. Uitslag aspiranten 24 km tijd 42 min. 1. K. Hoekstra, Dokkum; 2. W. Tigche- President Nlxon heeft dezer dagen verklaart, dat de Russisch-Amerikaanse be sprekingen, die op het ogenblik in Wenen gehouden worden over wederzijdse be perking van strategische wapens (SALT), sukses zullen opleveren, zyn optimis tische visie wordt intussen niet gedeeld door Amerikaanse deskundigen die direkt bij de onderhandelingen betrokken zijn. Een van de problemen die een akkoord In de weg staan betreft de inspektie.. De Amerikanen staan op het standpunt, dat de nationale inspektiesystemen niet toereikend zijn, zodat een zekere mate van wederzijdse inspektie noodzakeljjk is. De Sovjetunie blijft evenwel, zoals steeds bij ontwapeningsoverleg, op het standpunt staan, dat zjj geen buitenlandse inspek- teurs kan toelaten. tuigd. Om te beginnen was daar het hoofdartikel in het Roemeense partij blad Scinteia waarin, in tegenspraak met de Brezjnjew-doctrine, een fel plei dooi werd gehouden voor nationale on afhankelijkheid en niet-inmenging in andermans zaken, en waarin ook de mi litaire integratie binnen het Oostblok op zesar duidelijke wijze werd afgewe zen. Voorts waren er de meningsver schillen op de zitting in Warschau van de Comecon, de Oosteuropese tegenhan ger van de Europese economische ge meenschap. Het plan voor de oprich ting van een gemeenschappelijke inves teringsbank werd goedgekeurd, maar Roemenië zal er niet aan meedoen. An dere plannen ter bevordering van de economische integratie moesten weer terzijde worden gelegd wegens verzet van Roemenië, Oost-Duitsland en Hon garije, die hun handel met het Wes ten willen uitbreiden. De Tweede Kamer heeft er, zoals vorige week reeds gemeld, weer een splintertje bijgekregen. Al zal het, wanneer het aan de betrokkenen ligt, snel een balk worden Vorige week hebben twee leden van de fraktie van de. Party van de Arbeid zich nog niet officieel, maar wel praktisch van de PvdA afgescheiden. Verwacht werd, dat z.jj zich deze week zouden aansluiten bij DS’70, een groep socialisten die en kele maanden geleden de PvdA verliet omdat zij meenden, dat Nieuw Links te veel radikale invloeden krijgt. Het gaat om de Kamerleden F. Goedhart en W. J. Schuitemaker. De breuk kwam praktisch tot stand bij het debat vorige week in de Kamer over Cambodja. De heer Goedhart hield een rede waarin hjj geheel af week van het officiële fraktiestandpunt. Hij verdedigde de Amerikaanse inval nog sterker dan de regering zelf. „Aan de genuanceerde gedachtengang van minister Luns heb ik geen behoefte”, aldus de heer Goedhart, Bolswardia 2B kampioen. Voor de twee de achtereenvolgende keer is het 2B- de: Sjouke Hardenberg, Hans Djjkstra, elftal kampioen geworden. Dit kampt- Gerke Terpstra, A be Wijnia, Folkert oenseiiap werd behaald met hetzelfde Akkerhof, Piet Feenstra, Cor Fraktlevoorzitter Den Uyl verklaarde hierop: „Zoals de Kamer zal hebben begrepen valt dit optreden van de heer Goedhart bulten verantwoordelijkheid van de fractie. De breuk die zich met dit optreden heeft voltrokken zal onge twijfeld gevolgen hebben, die de Kamer binnenkort zal kunnen waarnemen”. De heer Den Uyl vatte het allemaal niet zo zwaar op. Terwijl velen spraken over Geslaagd voor het MMS diploma aan het Bogerman College te Sneek de da mes W. E. de Boer en J. Roskam en aan het Rijksschoiengemeenschap te Sneek voor HBS-diploma B: D. Cnos- sen en de heer W. M. Beetstra, allen te Workum. $3* u- r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1