Filmopnamen van Wat de raad vanavond te behandelen krijgt de schutterij WORKUM NAAR BRASSBAND-CONCERT min Fan de Martinytoer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 26 MEI 1970 i 109e JAARGANG No. 41 RAAD BOLSWARD Ingekomen stukken I Geldlening ïz. Aankoop grond Marktgelden Bevordering gemeentepersoneeJ In HALD DE EAGEN GOED IEPEN! Tj. de J. Een prachtig gezicht!!!! Herkent u ze? IJirks de heer D. Overdek, rechts de heer Tj. Roordo. (foto L. K. Mol) Advertentieprijs: 17 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Presentiegeld leden dagelijks bestuur verhuurcommissie Toiletaccommodatie RK lagere school Abonnementsprijs f4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 lijkse vergoeding de voorkeur verdient. Zij stellen thans voor hiertoe over te gaan en de jaarlijkse vergoeding te brengen op f 200. Een scène uit de t.v.-opnamen van za terdag j.l. (foto L. K. Mol) De gemaakte filmopnamen zullen in de maand oktober of november door de KRO-t.v. in kleur worden uitgezonden. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 3044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel, historisch mogelijk te doen lijken. Het mooie stadhuis, waar eens het hoofd- k wart .er van de stadswacht was ge huisvest, fungeerde als achtergrond voor het geheel. hawwe. As wy by It Noarden hearre, dan is de lemshaven, de óffier fan it smoarge wetter üt de feankoloanjes, de ütwrei- ding fan Philips yn Stêdsikanael ommers ek foar üt wolwêzen bidoeld en dan moatte wy üs fierder stilhaldeit Noarden kriget ommers safolle miljoe nen üt ’e Rykskas. Yn Grins wol men dy kant ek üt. Hwant as it om it Noar den giet, dan is dat yn har eagen sy nonym mei Grins, dat omnwrs de haed- stèd fan it Noarden is. Hja hawwe al, lyk as hjir, in provinsiael orkest, mar se neame it mei sin: Het Noordelijk Orkest. Har universiteit is foar it Noar den en makket de strild om in univer siteit yn Fryslan sa lang moogllk ta in illüzje. It is wol singelier, dat oant diztiid ta krêftige maetregels allinnich mar nomd binne foar lytse gebieten. Sa hat Süd- Limboarch safolle meiwurking fan al le kanten krige, dat men der al sit mei fierst to min arbeidskreften, yn pleats fan tofolle. It twadde foarbyld is nou it easten fan Grinslan. Troch de aksje fan Pré Meys komt nou yn ien kear de minister-president seis mei konkrete sti pe net foar it Noarden, mar foai dy hoeke fan East-Grinslan. Men moat wol in planke foar de kop ha, om net to sjen, dat salang wy yn dy Noardelike wein meirid’e, üs plak neat oars is as in lege larry efteroan. Hwat hawwe de measlbidrige gebieten yn FryslAn, de Noardlike bouhoeke en de Südwesthoe- ke oant diztiid ta oan dy hiele Noarde like gearwurking hawn? Gjin spat! Nou is men wer oan it wurk om dy sabeare Noardelike bilangen under .on nümer to bringen. Yn it foarste plak Bezoldigingsregeling gemeente- personeel Het bestuur van de RK lagere school alhier verzoekt medewerking overeen komstig artikel 72 der lager onderwijs wet 1920 te willen verlenen voor de uit breiding van de toiletaccommodatie en voor de aanpassing van deze aan de eisen van deze tijd. De huidige situering van de toiletten is nog die, zoals die nodig was in ver band met het fteit dat het gebouw moest dienen voor zowel de jongens als de meisjesschool. In verband met de overgang naar een gemengde school is de situering van de toiletten niet meer doelmatig verdeeld over het gebouw. Een betere aanpas sing aan de nieuwe situatie is vereist. Bovendien voldoen de aanwezige toi letten niet meer aan thans redelijk te stellen eisen, zodat enige aanpassing aan de eisen van de huidige tijd nodig is. B. en w. adviseren de gevraagde me dewerking te verlenen. Ambulante Handel. Een deputatie van het bestuur van die vereniging heeft verklaard dat het thans voorgestelde re delijk mqet worden geacht. Hoewel de tarieven tot nu toe in een drietal besluiten zijn opgenomen, geven b. en w. er de voorkeur aan deze ma terie in één verordening te regelen. De volgende stukken zijn ingekomen: a. mededeling gedeputeerde staten dat het raadsbesluit van 10 maart 1970, tot het aangaan van een geldlening ad. f168.000 met de „Spaarbank Bolsward” is goedgekeurd. b. mededeling gedeputeerde staten dat het raadsbesluit van 10 maart 1970, no. 5, tot aankoop eigendommen C. Kui per, is goedgekeurd. B. en w. stellen voor deze beide stuk ken voor kennisgeving aan te nemen. het terrein niet over te dragen, daar zij dit nodig achten als parkeerruim te voor het daar aanwezige autobusbe- drijf. Zij Is evenwel bereid een opper vlakte van 4.165 m2 te verkopen. Na ingewonnen advies van de commis sie voor openbare werken stellen b. en w. dan ook voor tot aankoop over te gaan. In deze gemeente is de heffing van marktgelden geregeld in een drietal be sluiten. De marktgelden voor de vee markt .zijn geregeld in 1959, de markt gelden voor het innemen van standplaat sen in 1920, terwijl de vergoeding voor het gebruik van de markttenten ia ge regeld in 1948. Bij de behandeling van de gemeente begroting 1970 is door b. en w. reeds toegezegd de mogelijkheden tot verho ging van de hiervoor bedoelde tarieven te onderzoeken. De tarieven zoals deze thans gelden ge ven geen sluitende exploitatie. Gezien de ontwikkeling van lonen en prijzen is een aanmerkelijke verhoging volgens b. en w. zeker gerechtvaardigd. Zij vra gen zich echter af of het mogelijk is, zonder het risico te lopen dat de ani mo voor de markt zal afnemen, de ta rieven zodanig te verhogen dat een slui tende exploitatie wordt verkregen. Toch zal het tekort na toepassing van de thans voorgestelde tarieven zodanig zijn dat het h.i. verantwoord is tot de voor gestelde verhoging over te gaan. De weekmarkt is naar hun mening van we zenlijke betekenis voor de leefbaarheid van de stad. Omtrent de thans voor gestelde tarieven voor het innemen van standplaatsen en het in gebruik geven van markttenten is door b. en w. over leg gepleegd met de vereniging voor de De NV Bank voor Nederlandsche Ge- I meenten heeft de gemeente een aabie- ding gedaan voor het sluiten van een vaste geldlening ten bedrage van f400.000 voor de consolidatie van de i vlottende schulden tegen een rentevoet van 8% pet. De vlottende schuld van de gemeente Bolsward bedroeg op 30 april j.l. f952.694 en het verheugt b. en w. dat er zich thans een gelegenheid voordoet een gedeelte daarvan te kunnen con solideren. Zij stellen derhalve voor de hierboven bedoelde geldlening te accep teren dat de regearing nou einlings ris komme moat mei mear wenten, mear jild foar de ynfrastruktuer en sa mear eii dat wy it fierder seis wol mei de lju rédde sil- le. Wy wolle nochris düdlik sizze, dat wy Grins en Drinte allebeide graech gun- ne, dat it by harren goed giet. Wy ha neat op harren tsjin. Mar wy ha dér ek gjin bilang by foar Eryslün seis. Frys lan hat fan dy kant neat to forwacht- sjen. Hja moat seis de middels en de apparatuer krjje om dizze provinsje op de hichte fan de moderne tiid to brin gen. De fordübeling fan de ófslütdyk en de fordübeling fan rykswei 43 is fan great bilang. De finansiering fan de pro- vinsiale wegen, de nije PEB-sintrale de forromming fan de wentebou, de oan- liz fan yndustry-terreinen en gean sa mar troch, dat is Frysk bilang en dér ha wy gjin Grinzers en Drinten by ne- dich. Us eigen ETIF is mansk genóch om de acquisysje to fleren en üs eigen provinsiale wettersteat kin de wetter- suvering it béste oan. as den Haech üs de middels mar jowt om it üt to fle ren. Al dat geskerm mei gewestfoar- ming en Noardelike instituten is in reekgordyn om de lju net sjen to lit- ten, dat den Haech net ta de büse wol om Fryslan in lykweardich plak to jaen. En Grins hat nea hwat oars dien as stribje nel it wier meitsjen fan har folksliet: It pronkjuwail mit golden raand, is stad en ommelaand. Dat om- melaand, dér soene se üs graech by ha. Hoe greater it ommelaand hoe greater it pronkjuwail. Ja, dy Grinzers ha de sliep wol üt! De filmopnamen verliepen volgens de t.v.-officials vrij vlot, al moest men af en toe even wachten omdat de zon wel eens verstek liet gaan en omdat een keer een overvliegende vogel zijn behoefte op de lens van de kamera had laten vallen. Rond het stadhuis was de gehele mid dag veel publiek, daar men deze histo rische scènes niet wilde missen. Tus sen het publiek waren ook diverse mili taire functionarissen uit Den Haag die zeer enthousiast waren over het feit dat men hier in Bolsward nog over zo’n prachtig geüniformeerd muziekkorps als de Schutterij beschikt en men hoopte dat dit korps zo gehandhaafd mocht blijven. Het onderhoud van deze his torische schutterijuniformen kost ech ter veel geld. Uit betrouwbare bron hebben wij vernomen dat de Schutte- rijmuziek binnenkort een loterij wil hou den ten bate van haar uniformfands. Ook wij hopen dat het prachtige Schutterijkorps, dat reeds zovele malen Bolsward in en buiten de provincie Fries, land heeft vertegenwoordigd, voor de stad Bolsward behoudep blijft. Zaterdag 30 mei a.s. wordt In de Wes- terkerk te Leeuwarden ’s avonds om 8 uur een uniek brassband-concert gehou den. Op deze avond treden vier brass bands massaal op, dit betekent, dat men een orkest verkrijgt van plm. 130 mu zikanten. In Engeland worden regelma tig deze z.g. massed brassband concer ten gegeven. Het topconcours dat ieder jaar in de Albert Hall wordt gehou den, wordt altijd besloten met een con cert door enkele fopbands. Het is een belevenis om zoiets mee te maken. Ook het in verhouding groot aantal gram mofoonplaten, dat op de markt ver schijnt wijst er op dat zoiets door de muziekliefhebbers wel degelijk op prijs wordt gesteld. In Nederland zijn derge- Ijjke concerten nog niet gehouden. U zult begrijpen dat de Brassband „Soli- Deo Gloria” die dit organiseert er trots op is dat het eerste massed brasscon cert in Leeuwarden zal plaatsvinden. Aan dit concert werken de volgende Brassbands mee: de Nationale Brass band o.l.v. Meindert Boekel. Soli Deo Gloria, Leeuwarden o.l.v, Sjoerd Nieuw- land, Crescendo ’.Vorkum, o.l.v. Sierd de Boer; Pro Rege Heerenveen o.l.v. K. J. v. d. Glas. Voor de muziekliefhebbers zijn dit alle maal bekende namen. De Nationale Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en I Na de overgang van de autobusonder- neming LAB naar LABO/NTM heb ben b. en w. zich in verbinding gesteld met de NV Nederlandse Spoorwegen, die de eigendom heeft van de terreinen I van het voormalige emplacement van de Nederlandse Tramwegen, met de vraag of zij bereid was dit terrein aan de gemeente te* verkopen. Het is van be lang dat de gemeente nu en voor de toe komst de eigendom verkrijgt van deze terreinen, die grenzen aan de oostelij ke invalsweg van onze stad en aan het sportveldencomplex. In deze omgeving ontbreekt een voldoende parkeerterrein, wat zich bij sportwedstrijden reeds dui delijk laat voelen. Als het volgend jaar i het zwembad in gebruik zal worden ge nomen, zal de behoefte aan parkeerge legenheid nog toenemen. Wel zal er bin nen het terrein van het zwembad ook I een parkeerterrein worden aangelegd, doch ervaringen elders hebben geleerd, I dat dit niet toereikend zal zijn op druk bezette dagen. Ter voorkoming van een overmatig parkeren aan de Sneker- straat of aangrenzende straten zal het aan te kopen terrein nuttige diensten kunnen verrichten. Voor een verdere toekomst, waarin het verkeer langs de Snekerstraat, naar te verwachten is, nog zal toenemen ach- ten wij het bezit van het terrein van de Spoorwegen beslist noodzakelijk om desgewenst verbeteringen in de ver keerssituatie te kunnen aanbrengen. De NV Nederlandse Spoorwegen wen sen het meest westelijke gedeelte van soe der in mienskipllk Ekonomysk Tech- nologysk apparaet komme moatte foar it hiele Noarden. Nou bistean yn alle trije provinsjes de Ekonomysk Techno- logyske Instituten en it ETIF hjir yn Ljouwert wurket prima en is fan alle trije it beste. Wy hawwe seis yn gear wurking mei de gemeenten en forska- te streekkorporaesjes in systeem op houd hwertroch ndustr-féstiging op des kundige wize foarljochte en bigelieden wurdt. Dat is yn Grinslan sa goed net en yn Drinte noch folie minder. Mar dochs sitte hja yn Grinslan al mar to biwearen, dat der in Noardelik Insti- tüt komme moat yn gearwurking mei it Ekonom sk Institüt fan de Universi teit. Dat moat dan yn Grins komme fansels en dan sille de lju üt Grins üs wol wize, hoe’t Frysl&n foarüt komme moat!! Wy koene wol net folie wiis wêze as wy sa dom wiene om deryn to traepjen. Mar der is noch mear. De nije steats- sekretaris fan Ekonomyske Saken, de hear van Son hat lêstendeis yn Ljouwert west en dér de suggesty dien oer it stiftsjen fan in Noardelik Acquisysje- buro. Dat soe dan foar it hiele Noar den de yndustryen oanlüke moatte. Wer it selde liet en deselde wize. Mar hjir yn Fryslan hat men witte litten, dat hjir net de minste bihoefte oan is, omt men hjir mei it ETIF en de oare or ganen it alderbêste de fabrikanten hel- pe en foarljochtsje kin. Hja kenne de provinsje troch en troch _n witte fier- wei béste, hwer’t in bipaelde fabryk to- rjuchte kin. Ek hawwe hja düdlik sein, dat op dit punt net de oast sit mar dat de kondysjes om har yn it Noarden to fêstigjen net gunstich genóch binne, De geleidelijk in omvang toenemende diensten en taken der gemeente heb ben de laatste jaren geresulteerd in het aantrekken van meer personeel, met o.a. als gevolg een grotere mate van toezicht op de magazijnadministratie. Voor het toezichthoudend personeel be tekent zulks dat hun taak in verant woordelijkheid de laatste jaren aanmer kelijk is toegenomen. De bezoldigingsregeling der gemeente komt voor de opzichters slechts de rang van opzichter-C, zonder uitloopmo gelijkheden. Gezien het bovenstaande komt het b. en w. gewenst Voor een uitloop voor deze funktionarissen te creëeren. Dit kan het beste worden ge realiseerd door opneming van de rang van opzichter-B in de verordening. Over eenkomstig de rijksregeling, waarop praktisch alle gemeentelijke rangen zijn afgestemd, zou de salarisreeks kunnen opklimmen van f 1039,per maand tot f 1269,per maand. De commissie voor georganiseerd over leg is schriftelijk over deze wijziging gehoord. Naast werkverdeling en toezicht op de werkzaamheden van personeel bij de dienst gemeentewerken is de heer L. Rooda Sr. belast met het toezicht op het beheer en de verantwoording in het magazijn en werkplaats van gemeente werken. De funktie, waarin de heer Roo da werkzaam is, is tengevolge van het aantal toenemende diensten en taken der gemeente de laatste jaren aanmer kelijk verzwaard. Gezien de goede en verantwoorde wijze waarop de heer Rooda zijn zwaarder ge worden diensttaak steeds heeft uitge voerd achten b. en w. het gewenst hem te bevorderen van opzichter-C tot op zichter B. Met de commissie voor openbare wer ken is hierover overleg gepleegd. de vergadering van 31 maart j.l. hebben b. en w. een voorstel over bo vengenoemd onderwerp terug genomen voor nader beraad. Met de leden van het dagelijks bestuur van de commissie hebben zij inmiddels overleg gepleegd, waarbij zij tot de con clusie zijn gekomen dat een vaste jaar- Zaterdagmiddag werden door de KRO- t.v. opnamen in kleur gemaakt voor hef stadhuis. De opnamen waren be stemd als onderdeel van een documen taire over de ontwikkeling van de mu ziek bij de militaire korpsen. Dat men voor deze opnamen speciaal naar Bols ward was gekomen komt door dat de Schutterijmuziek van Bolsward het enig ste korps in Nederland is, dat nog over de oude uniformen beschikt zoals men deze vroeger bij de stadswacht schut terij heeft gedragen. De scène te Bolsward speelde rond 1880. De leden van de Schutterijmu ziek waren hierom van snorren en baar den voorzien, zoals men rond die tijd gewoon was te dragen. Naast de Schut terij waren er een 50-tal figuranten aan wezig, gekleed in kostuum van rond 1900. Bij de Schutterij had men zes oude geweren, terwijl men bij de figu ranten (bestaande uit leden van een to neelgroep uit Den Haag) o.a. een véloci- p’de (hoge fiets) en een oude ijzeren hoepel (waar vroeger de kinderen mee op straat speelden) had, om alles zo Brassband uit Amsterdam bestaat uit geselecteerde leden die allemaal een uit stekende muziekkennis en blaastech- niek bezitten. Ze hebben al vele radio concerten op hun naam staan en er zul len ongetwijfeld nog vele volgen. Ook de overige drie brassbands hebt u voor de radio kunnen beluisteren en dit is een bewijs dat zij de laatste jaren steeds meer op de voorgrond treden. Over de dirigenten behoeven wij van af deze plaats weinig te zeggen. Voor hen .kan men het gezegde toepassen „Goede wijn behoeft geen krans”. Met brassbands, doch ook met fanfa rekorpsen hebben zij al veel suksessen behaald. U zult begrijpen dat dit voor muziek liefhebbers een avond wordt, die ze niet mogen missen. In het eerste gedeelte van het concert zal iedere band twee nummers afzon derlijk laten horen. Hierbij zullen ver schillende solisten optreden. Het twee de gedeelte zal door de vier gezamen lijke bands worden verzorgd. De AVRO heeft voor dit concert een bijzondere belangstelling. Het zal in zijn geheel wor den opgenomen, terwijl er ook nog grammofoonplaten van zullen worden gemaakt. i Der is op it heden alle oanlieding om I nochris to wizen op hwat der omgiet yn de hollen fan sommige bistjürders en ynstansjes oangeande de üntwikke- ling fan Fryslün. Fanüt den Haech en fanüt Grins wurdt üs aloan foarhalden dat wy in ienheit foarmje mei Grins en Drinte. Dat hjit dan it Noarden". „Het Noorden des lands” leit har yn 'e müle bistoarn. Jo hearre harren yn dit forban nea praten oer it Suden of it Easten, allinnich wy hawwe dat foar- rjucht. Den Haech wol it trêdde part I fan üs lê.n foar har gemak wol graech ünder ien nümer 'oringe, dan is it folie I mindei düdlik, dat de maatregels oan diztiid ta, fierst lo min risseltaet hawn i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1