Gesprek tussen de Duitslanden stokt de week Foto van 6aöeSRpoar Mellema C.H.U op congres Verdubbeling ontwikkelingshulp Israël lof zelfbeheersing gemaand Britten in juni naar de stembus aan toe is” „De politie moet weten waar zij in few iiiiiiiii!!'''’’iiiinn''’H,!iiiljliiiiiiiiiiiiiii Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll II I TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2336 Eén dienstregeling jay' rtr BOLSWm 109e JAARGANG No. 42 VRIJDAG 29 MEI 1970 Wymbritseradeel, Duits overleg Hwat hal üs hjoed to sizzen boeken yn it fjür to lizzen. en Het Midden-Oosten I Der soe in moal brandtsje üntstean as allegearre, dy’t gjin fjür yn har boeken Hzze kinne bislute koene har Advertentieprijs: 17 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (b(j vooruitbetaling) Giro 887926 Bondskanselier Brandt van West-Duits- land en de Oostduitse premier, Stoph, hebben elkaar, twee maanden na hun eerste gesprek in Erfurt, opnieuw ont moet, ditmaal in de Westduitse stad Kassei. Deze tweede dialoog is stukge lopen op de opnieuw door Stoph naar voren gebrachte eis, dat West-Duitsland het andere Duitsland volkenrechtelijk zal erkennen. Brandt was bereid de Oost- duitsers zeer ver tegemoet treden, maar wilde het principe van de „eenheid van de Du’tse natie” die trouwens ook is neergelegd in de grondwet van de DDR niet prijsgeven. De Westduitse bonds kanselier was wel bereid het bestaan van twee Duitse staten te erkennen, maar hield vast aan de zienswijze, dat deze staten voor elkaar geen „buiten'and” kunnen zijn. Hij legde een, door zijn ge sprekspartner afgewezen, uit twintig punten bestaande verklaring voor van beginselen en elementen voor een ver drag, dat de betrekkingen tussen Oost- en West-Duitsland zou moeten regelen. Deze punten, die tot doel hadd’cn een zekere verruiming van de vrijheid in Oost-Duitsland, waartoe het regime van Ulbricht tot dusverre niet bereid is, be helsden onder andere: verbetering van reisfaciliteiten tussen Oost- en West- Duitsland en het ondernemen van po gingen tot het verkrijgen van vrijheid van beweging, alsook tot het bereiken van een oplossing voor de problemen van gescheiden gezinnen; voorts het ver. ten worden gebouwd. De Tweede Kamer zal hierover binnenkort gaan praten. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ültg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 (05157) der ontwikkelen van de handelsbetrek- kingen, meer samenwerking op het ge bied van cultuur, sport en wetenschap pen, en maatregelen om de jeugd van de beide staten tot elkaar te brengen. Deze punten zouden het onderwerp kun nen vormen van aparte akkoorden of deel kunnen uitmaken van één enkel, alomvattend verdrag. De details zou den door commissies moeten worden uit gewerkt. De sfeer tijdens het overleg in Kas sei, die op zich al koel was, is nog verslechterd door de betogingen en vlag- incidenten die zich rondom de ontmoe ting hebben afgespeeld. Anders dan in Erfurt kónden de twee delegaties het ditm??.' niet eens worden over een ge meenschappelijk slotcommuniqué. Een datum voor een nieuwe bijeenkomst is dan ook niet aangekondigd; wel heeft men van Westduitse zijde laten dóór schemeren. dat een volgend gesprek wel. licht nog voor het einde van dit jaar zal plaatshebben. In Engeland zullen op 18 Juni verkiezingen voor het lagerhuis worden gehouden, zo heeft premier Wilson bepaald. De premier, die nog tot volgend voorjaar de tjjd had om nieuwe verkiezingen uit te schrjjven, heeft gezegd, dat hjj z.jjn besluit eigenlijk al lang geleden genomen had, maar het lijkt wel zeker, dat rijn definitieve beslissing ten nauwste samenhangt met de plotselinge populariteit van zjjn I^bourpartij zoals die tot uiting is gekomen in de pas gehouden gemeenteraads verkiezingen en in de recente opiniepeilingen. Die peilingen laten niet alleen een kleine voorsprong van I-abour op de Conservatieven zien, maar tonen bovendien, dat de meeste Britten Wilson als premier verre prefereren boven de Conservatieve leider, Heath. In de aanstaande verkiezingscampagne, die zeer fel belooft te worden, zullen Wilson en de zijnen veel kritiek te horen krijgen over de prijs stijgingen, het toenemend aantal stakingen, de hoge belastingen en de dalende huizenbouw. Als voor labour gunstige faktoren staan daar tegenover de loon stijgingen, de jongste begroting, die een goede indruk heeft gemaakt, de gunstige betalingsbalans en de geringe persoonlijke populariteit van Heath. Zou Labour opnieuw de verkiezingen winnen dan zou Wilson daarmee de eer ste Britse premier worden die driemaal achtereen als overwinnaar uit de stem busstrijd te voorschijn komt. Maar zo ver is het nog niet, en in de Labour- partij heeft men al met schrik erva ren, dat dè na de aankondiging van de verkiezingen uitgevoerde opiniepeilingen geen verdere winst voor de regerings partij hebben geregistreerd. Dit is te meer van belang omdat de beter geor ganiseerde Conservatieve partij er in de regel beter in slaagt haar aanhangers naar de stembus te krijgen dan Labour. In sommige kringen wordt een ware nek-aan-nek-race voorspeld. De uitslag zal voor een belangrijk deel worden be paald door de strijd om de vijftig meest wankele Labourzetels, die de regering bij de vorige verkiezingen gewonnen heeft met meerderheden van 80 tot 5000 stem men. Voorts zullen van belang zijn de stemmen van de 18. tot 20-jarigen, die na de verlaging van de kiesgerechtig de leeftijd, thans voor het eerst aan een algemene verkiezing zullen dvelne- men. Intussen kan al worden gezegd, dat de verkiezingsuitslag zal beslissen over de politieke toekomst van Heath. Lijden de Conservatieven de nederlaag, dan zal hem dat hoogstwaarschijnlijk het leiderschap van de partij kosten. Zouden zij winnen dan behoeft dat nog niet de onttroning van Wilson binnen de Labourpartij tot gevolg te hebben, aangezien Wilsons besluit om deze zo mer de strijd aan te binden de instem ming had van de meeste van zijn par lementsleden. De aankondiging van de verkiezingsda tum is inmiddels met instemming be groet in kringen van de Europese eco nomische gvmeenschap. De Britse ver kiezingen zullen namelijk gehouden worden een kleine veertien dagen voor de vermoedelijke openingsdatum van de onderhandelingen over Engelands toetre. ding tot de Europese Gemeenschappen. Voor die toetreding hebben zich de be langrijkste drie politieke partijen uit gesproken: Labour, de Conservatieven en de kleinere Liberale partij. Bij een niet onbelangrijk deel van de publieke opinie bestaan evenwel nogal wat be zwaren tegen toetreding, aangezien men er een sterke stijging van de kosten van levensonderhoud van vreest. In EEG- kringen was men daarom bezorgd ge weest dat als de Britse verkiezingen pas in oktober of mogelijk zelfs maart volgend jaar gehouden zouden zijn, de Britse onderhandelingsdelegatie in de eerste fare van de besprekingen een on nodig hard standpunt zou hebben inge nomen een lippendienst aan de an- ti-toetredingsgevoeiens van het Britse electoraat. Nu de verkiezingen aan de onderhandelingen voorafgaan valt dit ge. vaar weg; een ander voordeel is, dat de zes EEG-landen gedurende de onder handelingen, die naar algemeen wordt aangenomen ongeveer twee jaren zullen duren, steeds met de zelfde Britse af vaardiging te maken zullen hebben. De eerste brandstof is afgelopen week einde alvast gereed gezet. Hét was een weekeinde vol politieke bijeenkomsten. Met als gevolg daarvan een reeks van uitspraken, die nog heel wat echo’s zul len krijgen. Twee zaken sprongen uit het geheel naar voren: kritiek op pre mier De Jong en pleidooien van enkele regeringspartijen voor verhoging van de defensie-uitgaven. Premier de Jong sprak onlangs in een t.v.-gesprek opnieuw zijn begrip uit. Ditmaal niet voor de Amerikaanse inval in Cambodja, maar voor de aktie van de krakers in diverse steden. Dat is bij een aantal politici ook regeringsgetrouwen wat in het verkeerde keelgat geschoten Op een bij eenkomst in Slikkerveer zei de fractie voorzitter van de ARP. de heer Bies heuvel, dat de overheid een heel pre cies en duidelijk beleid moet voeren. „De politie moet weten waar zij aan tóe is.” Op de algemene vergadering van de CHU in Rotterdam was fractievoorzit ter Mellema nog wat scherper. „Premier de Jong behoort tot de mensen, die de weg van de minste weerstand kiezen door voor alles en nog wat bij voor baat begrip te tonen,” zei hij. De heer Mellema vond dat het tonen van begrip niet zo moeilijk is De bestuurbaarheid van de samenleving vraagt dat er ook beslissingen worden genomen, meende hij. Een tekst, die veel overeenkomt toogd, dat het meer vliegtuigen nodig heeft om een effectief luchtoverwicht boven het Suezkanaal te kunnen hand haven —een luchtoverwicht, dat moet dienen ter neutralisering van fret Egyp tische artillerie-overwicht aan deze wa terweg. Eban heeft in Washington te verstaan gekregen, dat de situatie aan het kanaal nog wordt bestudeerd. Er schijnt binnen de Amerikaanse regering verdeeldheid te heersen over een ant woord op het Israëlische verzoek. tige resolutie de Arabische commando’s zou aanmoedigen hun acties vanuit de Libanon tegen Israël op grote schaal te hervatten. Met de guerilla-aanval op een Israëlische schoolbus, die aan twaalf personen het leven heeft gekost, is de ze vrees al voor een deel bewaarheid. Intussen heeft de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, tij dens zijn bezoek aan Washington ver geefse moeite gedaan de Amerikaanse leiders te doen terugkomen van hun be sluit Israël voorlopig geen extra ge vechtsvliegtuigen te leveren. Ebans be zoek had tot doel Israëls ernstige be zorgdheid over te brengen over de ge zamenlijke Russisch-Egyptische poging een nieuw verdedigingssysteem op de westelijke'oever van het Suezkanaal op te bouwen. Israël heeft, vooral sinds be kend werd dat Russische vliegers een groot deel van het Egyptische lucht ruim verdedigen, al herhaaldelijk be- - wis Minister Witteveen, de liberale bewinds man op Financiën, sprak eveneens eind vorige week alsmaar over het goede, evenwichtige beleid van het kabinet De Jong. In zo’n evenwichtig beleid pas sen geen extra overheidsuitgaven en ze ker geen belastingverhogingen. Toch wil len de huidige regeringspartijen blij ven samenwerken, als de verkiezingsuit slag het maar even toelaat. Ze zullen dan wel met elkaar moeten knokken over een compromis tussen de tegen strijdige verlangens. Dat kan in een ver kiezingsperiode altijd een uiterst boeien de zaak worden. De woningnood kwam vorige week ook nog aan bod. Volgens de cijfers zal minister Schut (Volkshuis vesting) opnieuw niet in staat zijn het bouwprogramma voor 1970 te halen, laat staan dat hij de achterstand van 1969 kan inlopen. CHU-voorzitter, professor Verhuist, deed daar vorige week zeer boos over. „Zonder stenen te gooien naar die ene minister, die in de eerste plaats de verantwoordelijkheid draagt regering, dit kan zo niet langer door gaan,” riep hij uit. HIJ vond het „een zo trieste zaak, dat ons slechts schaam te rest.” De socialist Van den Doel heeft met forse subsidies van het rijk moe- nu niet meer woningwetwoningen de regering ogenblikkelijk gevraagd of Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, W onseradeel, Workum en Bolsward kent zijn lommerrijke plek jes. Dit is er een van. U vindt het getuige het plaatsnaambprd aan de rand van de bebouwde kom. Het is er rustiek en landelijk, een geliefd weg getje voor gelieven. Verkeer is er wei nig. U mag niet harder dan 50 km, maar dit weggetje met zijn natuurlijke bochten vraagt ook een rustige gang. Wedden dat hier weinig bekeuringen vallen voor te hard rijden. Het wegge tje is bovendien kort, slechts enkele tien tallen meters en daarmee een van de kortste straten van Bolsward, hoewel ook de Rijkstraat, de Hanzestraat, de Kleine Hoogstraat en het Klein Heng- stenpad, de Gortsteeg en Hanekopers- steeg munten niet uit door hun lengte. Dominerend is het tweetalige plaats- haambord. Een heel gewone zaak in Friesland, want de plaatsen zijn nu eenmaal tweetalig. Snits is hetzelfde dan Sneek, Ljouwert is identiek aan Leeuwarden, Hams aan Harlingen, Sleat aan Sloten. Het gemak dient de mens en daarom is het wel handig de twee namen op één bord te hebben. Wie er niet van houdt moet maar naar Dok- kum gaan of naar Wommels, Jellum, Mantgum of Spannum, daar kent men (althans in de plaatsnaam) de twee taligheid niet. Wist u overigens dat Bols, ward de spits afbeet en de eerste ge meente in het heitelan was met twee talige borden? Bolsward kreeg ze des tijds wegens dit van visie getuigende besluit gratis tweetalige borden aange boden van Vlaamse vrienden. Deze zit ten met hetzelfde probleem, dat zodoen de. Over de naam Bolsward zou heel wat te zeggen zijn. We doen het bij ge legenheid wel eens. Over Boalsert trou wens ook. Vanouds (sedert Gysbert Ja- picx en de Rimen en Teltsjes) wordt het zo geschreven. De Fryske Akade- my gaf echter de voorkeur aan Bols- weirt. Taalkundig zal dat wel beter zijn, fonetisch niet. En Bolsward was ge wend aan Boalsert. Het oog wil ten slotte ook wat. Trouwens in de duizen den boeken die jaarlijks bij een be kende uitgever ter plaatse van de pers komen staat ook steeds Boalsert. Al leen van de KFFB wordt dat dit jaar reeds een half miljoen! Nee, daarom hou- en zo: Bolsward Boalsert. Wat wij leuk vinden is dat beide namen even- groot geletterd zijn. Elders ziet men nog wel eens de naam in het Hollands met grote letters en de Friese er in kleine lettertjes onder. Bolsward kent die discriminatie niet Overigens niet alle gemeenten in Friesland kennen twee talige plaatsnaamborden, het meren deel echter wel. Soms zijn het enkel Hollands-talige, soms b.v. in de gemeen te Hemelumer Oldeferd alleen Fries talige. U ziet daar wel de aanduiding Himmelum, maar Hemelum (zoals op de atlas staat) ontbreekt. B. en w. von den daar destijds tweetalige plaats naamborden te duur. Ook een motief! Dan maar ééntalige vond de raad. En het werden er eentalige maar dan Frie se. Nu nog iets over de foto. Alle vrij onbekende hoekjes zijn ons welkom, ook dit. Maar deze foto is toch iets méér dan dat. Het onderstreept ook een te genstelling. Links het van betonblokken opgezette gebouw, strak en zakeltfk, rechts de boerenwoning, pittoresk en ro mantisch, de voorkant van een in bo ven verscholen stelphuizinge. Het be treft hier de oude Hichtumerweg, zo als de meesten van u reeds ontdekt zul len hebben. Links vindt u de achter kant van ’t voormalige VTVO-gebouw, nu in gebruik bij de VLF. Rechts de boerenhuizinge van fam. Tolsma. De achterkant van het „hiem” grenst aan de Algemene begraafplaats. De oude Hichtumerweg vormt de verbinding tus sen de Franekerstraat en de Twibaks- dyk. Het weggetje loopt achter het com plex van fa. Nooitgedagt NV en de voor malige VIVO langs. Deze foto, die zoveel stof tot naden ken bood, is gemaakt door de heer S. Hollander, G. Japicxlaan 7, Bolsward. Israël is door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties met meerderheid van stemmen veroordeeld wegens zijn gewa pende inval in Zuid-Libanon, die ge richt was tegen de golf van aanslagen die door Palestijnse guerillastrijders van uit dat gebied op nederzettingen in Noord-Israël waren ondernomen. De Verenigde Staten hebben hun steun aan de desbetreffende resolutie onthouden omdat daarin van die Palestijnse aan slagen slechts op zeer indirecte wijze melding werd gemaakt. In Jeruzalem is de vrees geuit dat deze onevenwich- geld dan wel vandaan moet komen. Want de huidige regeringspartijen hebben nog meer kostbare verlangens als zij in een volgend kabinet opnieuw terugkomen. De heer Mellema van de CHU liet dit vo rig weekeinde onomwonden blijken. Hij vertelde in Rotterdam de verzamelde Christelijk-Historischen, dat de huidige eisen onder meer verdubbeling van de ontwikkelingshulp, uitbreiding van de woningbouw en verbetering van de In- fra-struktuur meer geld vragen dan beschikbaar is. In de periode 1971- 1975 kan met de beschikbare middelen elk jaar een verhoging van de over heidsuitgaven met 600 miljoen gulden tot stand wo den gebracht. Dat is te weinig om aan alle verlangens te vol doen. De heer Mellema pleitte dan ook voor jawel belastingverhoging. Dat lijkt een uiterst moeilijke zaak, voor al als de drie grote christelijke partijen met de VVD willen blijven samenwer ken. We gaan toch nog spannende tijden tegemoet. Verwacht niet ogenblikkelijk vol gende week een kabinetskrisis. Zo ver gaat het nu ook weer niet. Maar het ziet er wel naar uit dat tegen het eind van het jaar de politieke gemoederen danig verhit zullen raken. Langzamerliand is men bezig de hiervoor benodigde brandstof aan te dragen. Twee belangrijke kookpunten liggen gewoon al in de tjjd ver ankerd. In de komende maanden moet het kabinet de nieuwe begrotingen af leveren, die in het najaar besproken moeten worden. Volgend jaar worden nieuwe verkiezingen voor de Tweede Kamer gehouden en moet het kabinet-De Jong aftreden. Dat betekent, dat tegen het eind van het jaar de politieke partijen elkaar danig onder vuur moeten nemen om bij de strijd om de stemmen niet naast de bus te vallen. met die van de heer Biesheuvel, zodat het niet te vreemd is om te veronder stellen, dat de heren onderling enig kon- takt hebben gehad over de vraag in hoeverre kritiek op de premier nu al uit te dragen is. Het kan kennelijk best. De KVP heeft zich nog niet laten ho ren als derde grote regeringspartij. Be halve dan natuurlijk de persoonlijke reaktie van fractievoorzitter Schmelzer direct na de regeringsuitspraak over Cambodja, waarin ook hij al viel over het vele begrip dat premier De Jong toonde. De vierde regeringspartij, de VVD, blijft onvooiwaardelijk achter het kabinet De Jong staan. Maar de libe ralen kr gen dan ook vorig weekeinde van de CHU te horen dat zij „te wei nig werkelijke verontrusting vertonen over de vraagstukken van deze tijd.” De defens’e-uitgaven vormen een hoofd stuk apart Minister Den Toom (Defen sie) wil voor 1971 na de volgends kabinetsformatie volgens sommige berichten minstens 225 miljoen gulden méér aan defensie uitgeven. Het defen siebudget moet volgens hem worden ver hoogd tot minimaal vier procent van het nationaal inkomen. Liberalen, ARP en WD schijnen hier wel voor te voelen, getuige recente uitspraken De KVP heeft het moeilijker. Niet zo zeer over de vraag of de uitgaven wel omhoog moe ten maar over het probleem waar het Met ingang van 31 mei a.s. komen de LABO, de NOF en de NTM met één gezamenlijke nieuwe dienstregeling uit, waarin ook beknopt de vertrek- en aan komsttijden van de treinen in Friesland zijn opgenomen. De rechtstreekse halfuurverbinding voor Bolsward via Sneek naar Heerenveen en terug in aansluiting op en van da treinen naar het zuiden blijft gehand haafd. Van Heerenveen, Sneek en Bolsward heeft men iecter half uur een directe verbinding met Harlingen: het ene half uur via de Kop Afsluitdijk en het an dere half uur via Witmarsum. In te gengestelde richting is dit eveneens het geval. De aansluiting op en van de treinen in Harlingen is, met uitzondering van een enkele dienst, komen te vervallen. Ter compensatie is de dienst tussen Wit marsum en Franeker opgevoerd tot een uur-dienst met een zeer goede treinaan- sluiting te Franeker. De dienst van Makkum naar Bolsward blijft In grote lijnen ongewijzigd, met in Bolsward directe aansluiting naar Sneek en Heerenveen. Van Bolsward naar Makkum is de dienst echter een half uur verschoven. De ziekenhuisverbindingen met Sneek zijn verbeterd. Met uitzondering van 1 rit ’s morgens en 1 rit ’s middags wordt het traject Witmarsum-Hemert-Wommels niet meer gereden. Inwoners van Makkum met be stemming Leeuwarden kunnen dan ook het beste via Bolsward en Sneek rei zen of via Witmarsum-Franeker. Doordat deze drie ondernemingen met één dienstregeling uitkomen kan men met een dagabonnement ook van alle in de dienstregeling voorkomende lij nen gebruik maken. De prijs van een dagabonnement is voor volwassenen f 5 en voor kinderen f2,50. Het aantal wijzigingen in de dienstre geling Is van dien aard, dat wij onze lezers adviseren tijdig een nieuwe dienst regeling te kopen of inlichtingen hier over in te winnen bij de ondernemers;

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1