In de schaduwen (raad) van morgen Roemloos einde van Wybrandi-State Gaöe SKroar I pil Druk bezochte politieke teach-in Hennaarderadeel te Welsrijp IS h». Hwat bring! its de R.O.N.O. Fan de Martinytoer L 92 n llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll üs hjoed to sizzen ien, t 9 cm STREEKBLAD VOOR WEST* EN ZUIDWEST FRIESLAND F I 109e JAARGANG No. 43 DINSDAG 2 JUNI 1970 i- ■MB en SKOANDER it Hwat hat en e Advertentieprijs: 17 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag As wy it smelle paed fan de deugd folgje ha wy net folie kans dat guods ós bisykje yn to heljen. WARKUM JOWT IN FOARBYLD Abonnementsprijs f4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 lier Dat stukgeslagen. Er is veel geroofd. Estrik- ken, tegels, een koperen pomp. Er is nog veel meer vernield. Duizenden dakpannen, betimmeringen enz. De jeugd moet niet de schuld van alles hebben. Grote mensen gaven het slechte voor beeld. Een trieste zaak. Het was reeds vaak gefluisterd, dat de rode haan zou gaan kraaien. Vrijdagmiddag is het er dan toch van gekomen. Als vermoede lijke oorzaak wordt opgegeven: kinder spel. Spelen met vuur. Hoe dan ook Wy- brandistate is niet meer. Het is een ver snelde dood geworden, want het was toch al de bedoeling de state met de LANDBOUPROBLEMATYK YN FRYSKE RONO-UTSTJURINO Verschflnt DINSDAGS en VRIJDAGS ültg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeL 3044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157). en- dat ize! Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel. Vrijdagavond 29 mei tegen achten. Tien tallen auto’s zoeken een parkeerplaat sje in de dorpskom van Welsrjjp. Alle maal politieke passagiers, die de teach- inn bijeenkomst, opgezet door sectie- jeugd van de Cult. Raad Hennaardera deel blijkbaar niet willen missen. De jeugdsectie weet het z.g. .psycholo gisch moment” zeer wel te benutten. Gewoonlijk bestaat voor dergelijke avon den geen overdadige belangstelling. Nu, vlak voor de raadsverkiezingen, denkt men aan de oude natuurwet: door wrij ving ontstaat warmte. En die partij- wrijving is ditmaal iets sterker dan voor in vol bedrijf door familie Wybrandi. Daarvoor door de Popma’s. De naam Wybrandistate is dus niet oud, want pas omstreeks 1930 kwam fam. Wybrandi van Longerhouw naar hier. De boerderij was voorheen vooral ook bekend om z|jn ooievaarsnest. Na de oorlog kwamen de eiberts helaas niet meer. Daarvoor was het altijd feest. Wanneer de eerste ooievaar al klap perend verscheen draafden de kinderen naar de krant om het nieuws te mel den. Wat leefde de familie mee als de jongen groter werden en onder het toe ziend oog van het ouderpaar het vlie gen moesten Ieren. Als de kinderen aan de Hartwerdervaart zaten te henge, len kwam de ooievaar tot op een paar meter afstand bedelen om de gevan gen visjes. In de oorlogsjaren z|jn er wel bange takomst sa bliuwe sil, moat öfwachte wurde, mar fêst stiet, dat de stêd War- kum in machtige fabryk ryk is, dêr’t meiinoar 167 minsken in goed stik brea yn fortsjinje en foar de boeren yn wide omtrek in sterk bastion is foar har bi- driuw en bistean. By folie minsken lib- bet de winsk, dat dizze sterke kombi- naesje yn de kommende jierren noch fêster oan de sintrale öfset meidwaen sil en wy hoopje dit mei har. De lónbourubrkyk „Petear om hós hear” fan de Fryske Rono-utstjüring fan tiisdei, 2 juny n.k., sil gean oer de hjoeddeiske lanbouprobtematyk. Yn dizze ütstjüring sille learbngen fan in Pedagogyske Akademy (kweek skoal- le) yn Utert, dy’t tydlik op „Allards- each” to Bakkefean tahalde, har ym- presjes werjaen oer bisites, dy’t hja brocht hawwe oan in pear buorkerijen yn Fryslan. Fierder sille hja in neipetear diskus je) ha.de oer harren bifynsten mei le den fan it aksjekomité fan de Fryske Mij fan Lar.bou. der lieding fan Warkum birikte it öf- roune jier it geweldige sifer fan liker- nóch 154 miijoen kilo molke, dêr’t 39.5 sint per kilo foar ütbitelle waerd. Dat makket in molkjild fan mear as 60 mil joen goune. Hjirfan forwurke Wa. ,;um seis 77.7 miljoen. Heech 30.9 m’ljóen. Himr.’vlom 22 m'ljocn en Balk 2".3 mil joen kilo. Hoefier de forwurking yn de Mar net allinnich op dit gebiet is War- kum in ijochtsjend foarbyld. Dér op it stran stiet in twadde plyder fan boere- energy en meimekoar wurkjen. De koo- perative gersdroegerij, annex dongdroe- gerij, nimt ek al jterren de foarstap. Nei de oarloch üteinsetten mei lyts sawntich leden hat it nou al mear as 200 fêstleverjende boeren as lid. En slach op slach litte hja yn Warkum sjen, dat hja de n|je tlid wol oandoare. Hja wiene de earste, dy’t ny de sloppe tiid de luserne üt de nije polders hellen om it to droegjen en to forkeapjen. Doe folge de dongdroegerij en nou binne hja wer de earsten, dy’t bisykje mei it meit- sjen fan gerswafels it aide bidriuw op moderne wize to tsjinjen. Yn it nijs- gjirrige jicrforslach fine wy op de lés te blêdkant in grafykje, dat mei ten slach düdlik makket hwerom op it he den de gersdroegerij de bysündere oan- dacht fortsjinnet fan eltse boer. Yn de jierren fan har bistean, dat is fan 1948 oant nou ta is de priis fan it krêftfoer oproun fan 25.5 goune oant 41 goune, de molkpriis fan 23.5 oant lyts 40 sinten, mar de Kosten fan it gersdroegjen rounen fan 11 sint nei krapoan 14, mar troch de foardieien fan Roemloos is Wybrandistate ten onder gegaan. Als een gebouw zijn bestem ming verliest, komt het er wat onwen nig bij te staan. Voor Wybrandistate werd het een volkomen striptease. Zel den zal iemand zoveel vrijwillige hulp hebben gekregen als de aannemer van de afbraak van deze eens zo trotse boer derij, die geofferd moest worden op het altaar van de stadsuitbreiding. Een vrij willige help, die allerminst welkom was. Verleden V'eek werd ons nog een tien tje geboden zo het ons zou gelukken als wij ook maar een ruit konden ont dekken dat niet door de jeugd was normaal. Welsrijp zelf evenwel schijnt zich aan te sluiten bij de, door wijlen minister De Marees van Swinderen, ge karakteriseerde groep van „gematigde onverschilligen”. Wij zien tenminste in de zaal slechts weinig van de ons zo vertrouwd geworden, dorpsgenoten. Voorz. Ch. W. van Weert uit Worn, mels geeft het startsein. Stelt de ze ven partijbonzen aan het publiek voor. Drie van de CC (de heren Brandsma, kvp; Y. Veenstra, ch; F. Klijnstra ar) twee federalisten (L. Bogstra, B. Boot- sma) twee Frysk nasjonalen E. Hiem- stra, E. Bruinsma). Intussen zijn er nog (Foto’s L. K. Mol) ''1 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en it dongdroegjen bitellen de leden 15.5 sint. Nou is it sinneklear, dat yn forhal- ding ta molkpriis en foerkosten it gers droegjen aloan goedkeaper wurden is. Foar ien kilo molke krigen hja yn 1948 twa kilo droeggers, nou is dat trije wurden. As it doe ütkinnen hat, sit er nou aerdich winst yn. De Warkumer droegerij wurket goed- keap, oaren moatte hjir en dér 17 sinten ha en der is noch ien, dy fan Aldwald, dy’t mear as 19 sinten de kilo fan de boeren freget. It is dan ek neat gjin wónder dat it tal leden hurd oanwint en dat er seis in boer hjir üt Boalsert is, dy’t mear as 68.000 kilo droegje liet. Warkum lit sjen, dat hja by steat binne foar in hiele witte omkrite skoander wurk to dwaen. Finansieel wurdt dit mooglik makke trochdat Raiffeisenban- ken en de suvelbank (Fryslanbank) de middels forskaffe foar de ynfestearin- gen, dy’t troch dizze sterk groeijende bidriuwen dien wurde moatte. Mar ek dat binne fruchten fan deselde beam: ienrtedich meimekoar oparbeidzjen, hwertroch men it heft yn eigen han- nen hóldt. Mar dêrneist foarmet it le- dekapitael dochs de wichtichste groun- slach foar dit bilangrike wurk, neist de oanspraklikheit fan de dielnimmers. Al mei al in prachtich foarbyld foar oaren, dy’t hjiroan sjen kinne, hwat bi- rikt, wurde kin as men ónder goede lie ding it eigen wurk yn -eigen hannen nimt en derby de ündvrllnge forhóldin- gen ta ienriedichheit wit to bringen. Dêrtroch is Warkum wurden in boe- restêd fan formaet, dy’t wy fan herten lokwinskje mei har kostlik bisit. ,Tj. de J. De boargemaster fan Warkum is dizze wike bineamd yn de twadde stêd fan Fryslón: Snits. Dat is in lokwinsk I wurdich foar dizze jeugdige magistraet en wy hoopje, dat hy it yn syn aide wen. en stüdzjeplak like goed dwaen’ melom en Balk. Dizze kombinaesj® ün- I mei as yn Warkum. Dat is nou al de twadde kear, dat de Warkumer earste boarger derfandinne promoasje mak ket. Syn eardere foargonger: mr. Op- pedyk van Veen gie fan Warkum mei Burgum yn de tige foarütgeande grite- I nij Tytsjerksteradiel. Mar yn Warkum I is mear, dat tige de oandaeht lókt. De suvelfabryk „De Goede Verwachting” ogenblikken beleefd. De schuur herberg de talloze radio’s en ander verboden waren. Clandestien werd er vaak ge luisterd. Meermalen werd er huiszoe king gedaan of kwamen de Duitsers op bezoek, soms in het nachtel|jk uur. Gevonden werd er nooit iets. Soms wa ren ze erg brutaal. De voordeur heeft nog lang de afdruk getoond van een Germaanse laars, die er tegen schop te, omdat niet snel genoeg werd ge opend. Eens kwam er een jong soldaat, die graag burgerkleren wenste om te de serteren. Was het echt gemeend, een truc misschien’ Mevrouw Wybrandi, nu in het Hid Heroplantsoen, kan uren ver tellen van alle lief en leed. Ze is even bij de ruime wezen kijken. Een triest gezicht. Het ging haar wel even aan het hart. een paar gearriveerd. Twee WD-ers de heren Bonsma en Wiersma). Boven ver wachting, want deze groep had bericht van verhindering gezonden. Van Weert stelt de inleidende vraag: Hebben poli tiek en cultuur met elkaar te maken? Volgens hem zeer zeker. Tot algemeen voorlichtende vorming. Eerste ronde. Drie partijvertegenwoordigers worden uitgenodigd om elk een korte inleiding te houden over hun program. Spreektijd maximaal 10 minuten. Wethouder Klijn stra (cc) komt als nummer één aan bod. Stelt het chr. uitgangspunt van de rechtse combinatte vastomlijnd, als ba sis voor samenwerking. Wijst verder het verwijt van de hand dat het gemeente bestuur aan activiteit is tekort gescho ten. Noemt o.m. het bouwen, in de laat ste jaren, van een klein® 200 nieuwe woningen, voor 74 zijn in dit verband de plannen zo goed als rond. Wijst ver der op tot standkomlng van nieuwe scholen en een sterke ontplooiing van culturele activiteiten. Dokter L. Bogstra (federatie) komt als tweede naar voren, geeft in een vlot speechje de doelstellingen van z|jn par tij weer. Wij menen heus niet dat de andere groeperingen, die aan de verkie zingen deelnemen, waardeloos moeten heten. Het gaat ons om meer inspraak, wij stellen als fundamenteel punt de totstandkoming van een z.g. schaduw- raad, d.w.z. een organisatie van contact personen uit alle dorpen die op gezette tijden (ongeveer een week of zo voor de uitgeschreven raadsvergaderingen) bij- elkaar komen, plannen, suggesties, wen sen enz. doornemen, op hun effect en bruikbaarheid onderzoeken, een en an der ter kennis van de gemeentebestuur ders brengen, met het doel de communi catiestoornis die er momenteel bestaat tussen bestuurders en burgerij, op te heffen. Dokter gaat ook even in op een ingezonden stuk in Bolswards Nieuws blad (van een wd-er). Bestempelt dit als een kletsverhaaL Er wordt b.v. in gesuggereerd dat ik als gemeentearts nooit zitting in de raad zal kunnen nemen. Geeft de verzekering dat, mocht hij gekozen worden hij deze zetel ze ker zal bezetten. Inderdaad een arts in de politiek, dat komt vaker voor. Lam berts en Tilanus hebben het zelfs tot de Tweede Kamer gebracht. Derde in leider is Evert Hiemstra van de FNP. Hij brengt ons aan de weet dat dokter op de schaduwraad der federatie geen patent mag aanvragen want deze raad is door de FNP uitgevonden, echter door omstandigheden niet eerder in prak tijk gebracht. Wjj nemen het graag aan, ’t maakt even weinig uit of nu Guten berg dan wel Koster ’t eerst met de boekdrukkunst op de proppen kwam, van meer belang is het dat men er profijt van trekt. Hiemstra somt terloops ook nog de activiteiten van zijn partij op. Men heeft zich provinciaal goed laten gelden. Spoorlijn Staveren-Sneek, Ber- gumer Centrale enz. De FNP „wie der as earste by en wy hoopje by soksoart akkefysjes foaroan to bliuwen”. Wy ha oer ’t algemien üs plak goed skjinmak- ke”. Dat (te kiezers der krektlyk sa oer tinke hat 18 maert wol bllken dien. Volgt als toegift nog een WD ontboe zeming. De heer Bonsma uit Itens wordt met enige zachte drang naar het po dium gelokt. Partygenoot Wiersma ont dekt er ook nog een stoel, is naarstig bereid zijn geestverwant te flankeren. Bonsma heeft zich uiteraard ntet op dit speechje geprepareerd, steekt met eni ge schroom van wal. Als een bader in koud water. Hij doet een paar fikse sla gen en is er meteen „door”. Stelt het begrip vrijheid centraal, noemt zich in dit verband tegenstander van een te ver doorgevoerde partij combinatie. Maakt zich overigens weinig illusies over het behoud van de ene VVD-zetel in de nieuwe raad Zegt dat zyn party, door afwyzing van verbintenissen, bewust heeft gekozen voor eigen ondergang. Dat betekent echter niet dat de WD moet worden bijgezet in de politieke grafkel der. Als we ’t deze loop niet halen, wy komen uit de „onderdompeling” vast j weer naar boven, Bonsma en de zynen j houden dus goede moed. Na deze vier voudige voorlichting kondigt Van Weert viermaal tien minuten pauze aan. „Om- ke Gerryt” laaft de dorstige kelen. Be gin van tiet tweede deel der byeen- komst, het forum in het vuur. Raads leden en kandidaten zetten zich schrap. De vragen komen vlot los. Het begint waarlijk interessant te worden, het heeft wel iets weg van een politiek spelle tje ping-pong. Balletjes gaan over en weer of worden behendig opgevangen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIL 1 Vervolg elders in dit blad grond geiyk te maken. Aanvankeiyk niet. Zoals men weet is de boerderij aangekocht ten behoeve van het uit breidingsplan. In dat plan zou (te boer derij een eigen plaatsje houden. Er is intern wel gedacht aan het stichten van een rijtuigmuseum, het organiseren van een kinderboerderij of een jeugdhonk. Het bleek helaas alles te hoog gegre pen en te kostbaar. Nu is wel de ruim te in het uitbreidingsplan uitgespaard. De bomen kunnen blijven. Wellicht kan er later een bijzondere bebouwing ko men. De boerderij was laatsteiyk be woond door familie Witteveen. Daar- makket boppeslach nei boppeslach en bistiykt nou praktysk de htele Süd- westhoeke: By de oprjuchting forwurke hja goed seis miljoen kilo molke' en joech derfoar goed 4 sinten de kilo. Dat wie yn 1901. Tsien jier letter wie it 9 miljoen kilo, hwer't 5.3 sint foar bi- telle waerd. Yn 1920 wie it 8.6 miljoen kilo foar 13.7 sint. Dat wie fuort nei de earste wraldkriich. Yn 1930, it bigjin fan de lanboukrisis wie it 12 miljoen kilo foar 6.5 sint. Nei tsien tige slimme jierren stiene hja yn 1940 op 16.2 miljoen kilo foar 7.9 sint. Sünt dy tiid hat de twadde oar loch west en yn 1950 wie it mear as 20 miljoen kilo foar 21.4 sint. Oant 1960 ta giet it dan alle jierren geleide lik omheech, sawol it tal kilo’s molke as de priis per kilo. Yn 1960 forwur- ken hja yn Warkum 31.4 miljoen kilo molke, dêr’t 29.4 sint per kilo foar bi- telle waerd. Nei 1960 is der drok oer- liz geande oer konsintraesje fan fabri- Koudum, mei Warns en mei Balk. En ken en Warkum wie derby goed op syn iepenst. De iene nei de oare fusy waerd oangien, mei Heech, mei Himmelom en nou yn 1970 wurkje ónder it bistjór fan de mienskiplike kombinaesje noch fjouwer fabriken: Warkum, Heech, Him- Me

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1