2 Staten hielden zich de aan verdeelsleutel 3-2-1 de week Foto van Navo het Italië gaat namens Oosten polsen i Gahe sniw D’66 leed eerste nederlaag 18 >6 Benoemingen Oude volkszangen Zilveren filmpjes Ludieke vossenjacht Weekagenda Makkum Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, k L STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 4 I09e -JAARGANG No. 44 VRIJDAG 5 JUNI 1970 üs hjoed to sizzen De Russen en het Suezkanaal k k. i> Complicaties in Indochina En daar doorboorde hij Leg m(j maar bfl mijn Leg mij maar bij mijn Leg mij maar bij mijn liefste Hwat hat Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De teruggekomen mannen- en vrouwen- klok zullen na langdurige deportering weer in de Martinitoren zijn te horen. Bolsward is de eerste stad, waar de klokken weer kunnen worden geluid. In ruil aangeboden nette woning, huur prijs f 3,tegen nieuwe woning met veel zon. Op de landerijen van de heer Galama te Burgwerd is in een groot aantal de gevreesde coloradokever aangetroffen. dan populair noemen Noord II. Links ziet u nog een tipje van het industrie park, waarop momenteel druk gebouwd wordt en dat al bijna vol is. D« foto graaf, de heer Ph. H. Bangma heeft er een mooi plaatje van gemaakt. Vooral de weerspiegeling doet het leuk. Boven dien is hij net op tijd geweest, want dit geheel eigen wereldje gaat hier eerlang verdwijnen. Wanneer de verkeersverbe- teringen hier grootscheeps worden aan gepakt en daar gaat het op lijken, dan zal er naar een andere ligplaats moe ten worden uitgezien. In Engeland woonde een koopman rijk en machtig Die had een dochter wel bemind op aard Zij minde de stalknecht bij haar vader pachter Tot dat haar ouders de liefde werd ge waar (bis) Abonnementsprijs f4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Hwa't himsels leafhat, hat komsel- dea konkurrinsje. Verschfjnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA Bolsward Administratie- en Redactle-adrea: Marktstraat 13 Tak 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2333 (06157). D’66 probeerde het overigens wel wat ludiek te doen. Zo plaatste het tweede (en laatste) lid der fractie een groot bord op zijn tafel met aan beide kan ten het opschrift: „Het is toegestaan tijdens de rit met de bestuurder te spre ken”, «en grap, die niet al te zeer werd gewaardeerd. Toen hij bij de kandidaten stelling van de heer Hilarides als te genkandidaat de heer De Wilde noemde en dit nader wenste toe te lichten, acht te de voorzitter dit niet nodig. Hij had daartoe bij de algemene beschouwingen ruimschoots de gelegenheid gehad.- „Triest”, riep hij uit en liep mismoe dig naar zijn plaats. Hij moest de poli tieke spelregels blijkbaar nog leren. Tenslotte zij nog vermeld dat de Gede puteerden P. v.d. Mark ar) 45, R. Ren- kema (ar) 51 en ir. L. Eringa (chu) 39 stemmen kregen. Met gepaste woorden nam de heer Ger- brandy hierna afscheid van oud-gedepu- teerde De Wilde, die echter statenlid blijft. De publieke tribune was voor deze ge legenheid dicht bevolkt, o.a. met oud- statenleden. De verjonging bleek ook uit de kledij. Bonte kleren en hippe zo- merpakken was men tot op heden in de deftige statenzaal niet gewend. In de volgende zitting (16 juni) wordt de nieuwe commissaris der koningin mr. Hedzer Rijpstra geïnstalleerd. Ook komt dan in de middagvergadering de kwes tie Bergumermeer Centrale weer aan de orde. Mej. I. Wiersma te Dedgum, kleuter leidster aan de kleueterschool „Beu- kerhonk" te Workum is heden voor de hoofdakte geslaagd en heeft meteen de benoeming als hoofd aan de betrokken kleuterschool aanvaard. Zij hebben haar toen vreselijk geslagen Dat 't rode bloed stroomde van haar lichaam af Toen heeft zij nog een scheidsbrief ge schreven O minnaar ik moet van deez’ wereld afscheiden (bis) Bolswards Nieuwsblad verlaten van zo'n vergadering had ge zegd: Ik lach me dood om die hele poppekast. Mevr. De Graaff zou het echter de grootste poppekast vinden als de kandidaat gedeputeerde eerst een soort mondeling toelatingsexamen zou den moesten afleggen. „Zoiets is in de Staten nog nooit vertoond!” Mevrouw T. Eekma-van Keimpema zond ons dit naar aanleiding van onze oproep daartoe een oude volks zang, waarvoor we haar zeer dank baar zijn. Dat zelfs de smartlap niets nieuws onder de zon is, bewijst wel overduidelijk de tekst. Het lied luidt als volgt: De voorjaarsbjjeenkomst in Rome van de Ministerraad van de NAVO heeft tegen veler verwachtingen in toch nog een - z.tf het bescheiden - positief resultaat opge leverd. Hoofdpunt van de agenda was de vraag, hoe de landen van het Atlantisch bondgenootschap - de Verenigde Staten, Canada en dertien Europese landen - met de landen van het Oostblok tot een zinvol gesprek over vermindering van de internationale spanning zouden kunnen komen. Al geruime tijd worden de At lantische bondgenoten geconfronteerd met het voorstel van de landen van het Pact van Warschau, een Europese veiligheidsconferentie te beleggen. Op de dag van de stemming voor de gemeenteraden had er nog een belang rijke stemming plaats. De wet wil nu eenmaal (eigenlijk ongelukkige omstan digheid omdat juist veel statenleden ook betrokken zijn bij de raadsverkiezin gen) dat de nieuwe provinciale staten op dezelfde dag worden beëdigd als die waarop de gemeenteraden worden ge kozen. Daarom wordt er steeds naar ge streefd deze statenzitting zo kort moge- lijk te houden. Helemaal lukte het dit maal niet, de vergadering zou nog drie uur In beslag nemen. Dit kwam ook door het stemmen van het college van Gedeputeerde Staten, dat op zich weer aanleiding gaf tot het afleggen van ver klaringen en het opvoeren van een po litiek steekspelletje. de 54 stemmen (de heer Rodenhuis kwam iets later), de heer J. Spiekhout zelfs 52. De eerstgenoemde had 'n iets lagere score omdat de FNP hem het vertrouwen niet wilde geven, gezien de affaire eilandjes in het Hegermeer en de Centrale bij de Burgumermeer. „Oan sa’n man kinne wy de bihertiging fan de sintrale net tabitrouwe”, aldus de heer Singelsma. Toen echter de WD kandidaat, drs. L. Hilarides, aan beurt was kreeg hij maar 30 van de 55 stem men, terwijl er 23 op het afgetreden Ged. Statenlid H. de Wilde werden uit gebracht. Een rekensommetje leert al gauw, dat die stemmen, tegen elke af spraak in uit de PvdA-hoek kwamen, een zaak, die door de anderen nogal hoog werd opgenomen. „Stijlloos", aldus een stem uit de zaal. De heer H. M. Gerbrandij, die was aan gewezen als tijdelijk Commissaris der Koningin heeft de wel wat moeilijke start van de nieuwe staten, met maar liefst 22 nieuwe gezichten, rustig en beheerst geleid. Het was echter niet al tijd gemakkelijk, want vooral de nieu we formatie, die van D'66 wilde zich laten gelden. De heer drs. K. de Wit begon zijn loopbaan in de staten met een bijbelwoord: „Er staat geschreven: de goede mens krijgt van de Heer wijs heid, wetenschap en vreugde. De zon daar echter geeft Hij bezigheid om te vergaderen En dit is ijdelheid en kwelling des geestes”. Hij heeft zelf de waarheid en bitterheid van dit woord ondervonden, want vlot ging het niet. Een resolutie, die hij indiende werd te gen zijn wens niet direct in behande ling genomen en hij kreeg niet de ge legenheid de kandidaten voor een Ge deputeerde zetel vooraf een aantal vra gen te stellen o.a. over de wenselijkheid tot openbaarheid van de commissiever gaderingen. Hij zei, dat iemand bijh et tegen die tijd ook de Zuidvietnamezen zouden vertrekken, aangezien eind juni de Amerikaanse logistieke en lucht- machtsteun zou wegvallen. Aan deze woorden wordt intussen sterk geknaagd, niet alleen door de Zuidvietnamese re gering, die te kennen heeft gegeven dat haar troepen vrijwel zeker na 30 juni in Cambodja gehandhaafd zullen wor den, maar ook door de Amerikaanse mi nisters van buitenlandse zaken en de fensie, Rogers en Laird, die duidelijk hebben gemaakt, dat de Zuidvietname zen in dat geval zullen kunnen blijven rekenen op Amerikaanse steun. Het plan van de Zuidvietnamezen om voorlopig in Cambodja te blijven heeft in de Cam bodjaanse hoofdstad Phnom Penh be zorgdheid gewekt. Zowel Thailand als Zuid-Vietnam maakt aanspraak op de len van Cambodja, en gevreesd wordt dan ook, dat de Zuidvietnamezen onder aanvoering van het argument dat voor komen moet worden, dat de Vietcong het door haar verlaten gebied zal her overen, een deel van het land blijvend bezet zullen houden. In dit licht moet dan ook waarschijnlijk de opmerking van de Cambodjaanse minister van bui tenlandse zaken. Sambaur, worden ge zien dat zijn regering overweegt de Ame rikanen te verzoeken hun troepen na 30 juni in het land te houden. Het is niet uitgesloten dat die troepen, op en kele symbolische terugtrekkingen na, inderdaad voorlopig zullen blijven, waar mee dan de vrees van Nixons critici bewaarheid zou worden dat de als tij- delijk aangekondigde invasie de Ameri kanen steeds Verder in het Indochinese moeras zal zuigen. Intussen hebben Cambodja en Zuid- Vietnam de diplomatieke betrekkingen hersteld, die in 1963 door Phnom Penh, dat toen Zuid-Vietnam van grensschen- dingen beschuldigde, waren verbroken. Bij het overleg over de hervatting van de betrekkingen heeft Cambodja ge poogd van de Zuidvietnamezen de toe zegging te krijgen, dat de Zuidvietna mese troepen zich zullen terugtrekken zodra Phnom Penh daarom vraagt. Die Israël onderneemt nog steeds pogingen om, als tegenhanger tegen de groeien de Russische invloed in Egypte, van de Verenigde Staten extra gevechtsvlieg tuigen te krjjgen. In het kader van die pogingen bombardeert het thans Was hington met rapporten en analyses van de inlichtingendienst, die zeggen dat een van de voornaamste doelen van de Rus sen is het vestigen van een luchtover- wicht bo en de Suezkanaalzone, om ver volgens het kanaal te kunnen herope nen. Nu is het een feit dat de sluiting van het kanaal, tijdens de zesdaagse oorlog van 1967, vooral voor de Russen uiterst onwelkom was: Moskou heeft dit kpnaal voor zijn vloot nodig om zijn invloed in de Indische Oceaan en de Perzische Golf te kunnen uitbreiden. Volgens de analyses van de inlichtingen dienst zouden de Russen tot de slotsom zijn gekomen, dat een vreedzame rege ling van het conflict in het Midden oosten, waarvan de heropening van het kanaal een onderdeel zou moeten vor men, voorlopig uitgesloten moet wor den geacht, en zouden zij daarom er naar streven de begeerde opening van de waterweg zelf met eigen militaire mid delen te bewerkstelligen. Aan deze vi sie wordt de stelling vastgeknoopt, dat dit Russische militaire optreden in Egyp. te tevens tot doel heeft te testen hoe ver de Russen kunnen gaan zonder op duidelijke Amerikaanse tegenstand te stuiten. In de Israëlische rapporten word erop gewezen, dat pas nadat Washing ton niet had gereageerd op de levering aan Nasser van SAM-3 luchtafweerra- ketten meer dan honderd Russische vlie gers naar Egypte werden gestuurd. Vol gens de Israëlische zienswijze zou een verder uitblijven van een Amerikaanse reaktie de Sowjet Unie de overtui ging bezorgen, dat zij ongestraft tussen beide kan komen in lokale conflicten ver buiten de grenzen van de landen van het Pact van Warschau, en dit zou ern stige consequenties kunnen hebben voor 1 Afrika, Azië en Europa. Ta Bolsward wordt gewerkt aan de op richting van een Bolswarder Belangen gemeenschap. poging is evenwel mislukt: in een com muniqué is medegedeeld, dat de troe pen er zullen bleven „totdat hun mis sie is voltooid”. liefste neer In 't aardrok liefste neer in ’t graf jund 1945 Vrouwelijke personen, die in de bezet tingstijd omgang hadden met Duitsers, die hun huisarrest niet ernstig namen, zijn op last van de militaire commis saris in een kamp opgesloten. Vrijdag j.l. werd Bolsward plotseling op geschrikt door het bericht dat 9 vos sen waren losgebroken, die natuurlijk zo spoedig mogelijk weer gevangen moes ten worden door de ridders en klimro zen van de plaatselijke evangelisatie- clubs. 45 jagers kregen de opdracht de vossen, die her en der door Bolsward zwierven, voor 9 uur op te sporen. De leiders en leidsters van de clubs, die als vossen fungeerden, waren ver mond als bruid en bruidegom (op de stoep van het stadhuis) als ijscoman, visser, toerist, opa en oma, tuinman en dame met hond. Om 9 uur werd in het Gereformeerd Centrum de buit ver deeld. Twee groepen ridders en 1 groep klim rozen bleken het meest bedreven in het vak en kregen daarom respectievelijk een le, 2e en 3e prijs. Verder was er voor iedereen een kleine surprise van wege z’n aktieve deelname aan de jacht. Deze vossenjacht was als slotavond bedoeld voor clubseh n. In september hoopt men weer met de clubs te star ten. lingen verrichten in Oost-Europa en in de neutrale Europese hoofdsteden. Op grond van die peilingen zal de minister raad van de NAVO dan gaan beslis sen wellicht in december in Brus sel of hij al dan niet een officieel aanbod van multilaterale verkennende besprekingen zal kunnen doen. De on derwerpen voor een veiligheidsconferen tie waarover minister Moro zijn peiling moet houden betreffen niet alleen het wederzijds afzien van geweld en het tot stand brengen van nauwere economi sche en technologische samenwerking, zoals de Warschaupactlanden zelf heb ben voorgesteld, maar ook een weder zijdse en evenwichtige vermindering van strijdkrachten in Midden-Europa. Het is de vraag of het Oostblok op dat punt tot praten bereid zal kunnen worden gevonden. Tot nu toe hebben de Rus sel alleen belangstelling getoond voor een vermindering van kernwapens, maar niet van zogenaamde conventionele strijdkrachten, aangezien dit laatste het numerieke conventionele Russische overwicht zou aantasten. Toen president Nixon enkele weken ge leden bekendmaakte, dat Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen Cambodja waren binnengetrokken om daar, in het kader van de Vietnamese oorlog, de wapenopslagplaatsen, voedselvoorraden en bases van de Vietcong en de Noord- vietnamezen buit te maken of te ver nietigen, zei hij, dat de Amerikanen zich uiterjijk 30 juni zouden terugtrekken. Hij voegde eraan toe aan te nemen, dat Waarheen in Makkum? Zaterdag 6 ju ni: kaatspartij voor schooljongens van geheel Wonseradeel, van 6-14 jaar. Aan. vang 13 uur, op het Kaatsland. Even eens zaterdag 6 juni, Straatkaatsen se nioren, aanvang 13 uur op het Plein. Inleg f 1,p.p. Aangifte bij de heer S. v. d. Kooy tel. 508. Woensdag 10 ju ni: competitiekaatsen, aanvang 18.30 u. op het Kaatsland. Woensdag 10 juni: Avondvierdaagse, vertrek 18.30 uur van de o.l. school. Inleg f 2,50 p.p. Donder dag 11 juni vrijdag 12 juni: Avondvier daagse, vertrek als woensdag. Zaterdag 13 juni: slot avondvierdaagse, wande ling naar Bolsward met feestelijke in tocht aldaar. Vertrek 13.30 uur vanaf de o.l. school in Makkum. Zaterdag 13 juni: bedrijf skaatsen op het Kaatsland, aanvang 13 uur. Sportvissen: groepen van 10 of meer personen kunnen met de boot „De Meerval” of met de motor- kotter „Waddenzee” (Won 49) een dag vissen op het IJsselmeer of op de Wad denzee. Inl. sportvisserijbedrijf De Meer val, Voorstr. 9, tel. 209, en voor „Wad denzee” bij L. Poepjes, Kofstraat 19, of voor beiden bij VW-kantoor in de Waag, tel. 422. Dat was het laatste woord dat htj nog sprak neer in 't graf (bis) Des andere daags werd zij begraven En hij stond aan de kerkerdeur Hij haalde een scheermes uit zijne jas zak mee zijn eigen hart (bis) De kaatsvereniging te Bolsward bestaat 60 jaar. Pe jubileumpartij werd ge. wonnen door E. Brandenburg en R. de Boer te Bolsward en E. Bootsma te Sneek. Hij is toen naar 't ledikant getreden En boog zich diep over z(jn minnares- se heen O, minnaresse, zie uw minnaar weder O minnaresse, zie uw minnaar aan (bis) Maar ach, zij was dood en kon niet spreken O wrede ouders wat hebt gij gedaan Uw kind is dood en ’t is uw vlees en leven Uw kind is dood en 't is uw blees en bloed (bis) Hij is toen naar ’t kasteel getreden En vroeg of is de juffrouw thuis Ik ben de dokter, 't moet hier binnen wezen Ik ben de dokter, 'k moet hier binnen zijn (bis) Bolsward mag dan rijk zijn aan wo ningzoekenden, wat daarmee vaak sa mengaat, rijk aan woonschuiten is de stad niet. Dit plaatje zou het anders wel doen vermoeden, maar schijn bedriegt. Dit is, naast de Leeuwardervaart, en het Kruiswater n.l. vrijwel de enige lig plaats en ze staan er allemaal op. De foto is genomen vanaf de brug over de Witmarsumervaart. Rechts ziet u op de achtergrond de NV Hoilandia. In het midden van de foto rijst een gebouw op, dat de deze stukjes uitknippende oud- Bolswarders niet zullen kennen, n.l. het bejaardencentrum Heechhout, in wat wij Het is alles „naar wens” verlopen. Dit wil zeggen naar de wens van de samen- werkende christelijke partijen. Daarmee is het dan ook wel gezegd, want een benljdenswaardige demonstratie van eensgezindheid was het allerminst. Er was duidelijk een gevoel van onbeha gen. De heer Hageman (fractieleider der PvdA) noemde het in het vuur van zijn betoog op een bepaald moment een slap en triest gedoe. Hij gebruikte ook het woord beulswerk en vond dat de goede sfeer op het spel stond en de min derheid de meerderheid de wil ging op leggen. Mevr. De Graaff-Nauta, frac- tieleidster van de ar-chu-kvp combina tie kon dat ad rem, vlot en feilloos weerleggen. De voorbesprekingen zijn in alle openheid geschied en er is een dui delijke afspraak gemaakt, waarbij de PvdA een zetel zou laten vallen, maar als pleister op de wonde de „zware” portefeuilles zou krijgen. De christelijke partijen hielden zich aan de afspraak, j Mr. P. E. van Krevelen kreeg 47 van De NAVO-landen hebben dit voorstel steeds omzichtig benaderd, in de eer- j ste plaats omdat lange tijd niet duide lijk was of ook Amerika en Canada aan een dergelijke conferentie zouden kun nen deelnemen (inmiddels is gebleken, dat Rusland daartegen geen bezwaar heeft) en voorts omdat z(j van mening I waren, dat een dergelijke conferentie ui terst zorgvuldig moest worden voorbe reid otn teleurstellingen te voorkomen. Vandaar dat zij een eerder stadium al i hadden besloten via bilaterale contacten met het Oostblok na te gaan of er een gunstige sfeer voor het houden van zo’n veiligheidsconferentie kon worden ge schapen. Op de bijeenkomst in Rome bleken en kele landen, met name Amerika en 1 Frankrijk, op het standpunt te staan dat men in het huidige str/dium niet verder moest gaan dan het voortzetten van de verkenningen op bilateraal ter- rein. Andere landen, waaronder Neder land, wilden heel voorzichtig een collec- I tief NAVO-initiatief nemen om de mo gelijkheid te verkennen van een „even wichtige wederzijdse vermindering van strijdkrachten”. Het verst ging Enge land, dat het liefst meteen een com missie zou willen instellen waarin NA VO-, Warschau- en neutrale landen zou den moeten 'nagaan of er een basis be staat voor het bijeenroepen van een vei ligheidsconferentie. Tenslotte is er een compromis uit de bus gekomen: geen direct aanbod aan de landen van het Warschaupact van multilaterale ver kennende besprekingen, maar de Itali aanse minister van buiten’andse za- I ken, Moro, zal namens de NAVO pei- i '>-0t 'y*

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1