Hoe zit dat met die voorziening Expositie R.K. Mavo over Terschelling ZiektewetVeranderingen o|; a Verbouw en van Mr. B. v. Haersma co Lawntennisclub Fan de Marl iny loer (FOTO) TIPS VOOR Bunia neemt 13 juni afscheid van Workum Geslaagd STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Wymbritseradeel< TIENERS „De drie posten Tel. 3044 - Na 18.30 uur 2660 of 3335 uitbreiding „WymertshoF’ le Workum v i» 1 j'j L DINSDAG 9 JUNI 1970 109e JAARGANG No. 45 W Toch met vakantie? 3W Vakantiewerk Verschil in premie Foto L. Spjjksma io Vtfanhüs op ’e pleats. IENIJKE WEI FAN IN <6, Tj. de J. »Rg Advertentieprijs: 17 et. per mm Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 po- om We blijven nog even over vakantieza- ken praten. En we nemen nu even die genen onder de loep, die zoals dat heet „in de Ziektewet lopen”. Als die patiënten echt lopen, dat wil zeggen: als hun geen bedrust is voor geschreven en ze hebben vakantieplan nen, dan is er een grote kans dat die plannen best door kunsen gaan. Als het duidelijk is dat zo’n vakantie het herstel van de gezondheid niet in de weg staat, dan kunnen degenen die ziekengelduitkering ontvangen, rustig met vakantie gaan. Een speciale toe stemming van de bedrijfsvereniging is daarvoor niet nodig, tenminste als men in het binnenland blijft. Wel is het nodig aan de bedrijfsvereniging het va kantieadres op te geven. Wil de Ziektewet-patiënt met vakantie naar het buitenland, dan zal hij of zij In een speciaal belegde gemeenteraads vergadering op zaterdag 13 juni zal bur. gemeester B. van Haersma Buma af scheid nemen van de gemeente Wor- kum. Zoals bekend is de heer Van Haersma Buma benoemd tot burgemees ter van Sneek, waar hij de heer L. Ras- terhoff zal opvolgen. De dinsdag daar op, 16 juni, zal de heer Van Haersma Buma in Sneek worden geïnstalleerd. Heel wat jongelui gaan in de school vakantie een tijdje werken. Deze vakan- tiewerkers vallen, ook al beschouwen ze zichzelf misschien niet als echte werk nemers, toch onder de sociale verzeke ring. Ze betalen dus de gebruikelijke pre mies. Dat men tegenwoordig met een school klas op vakantie gaat, is allang geen nieuws meer, maar de manier waarop 54 leerlingen van klas 2 van de „Francis- cusschool voor MAVO” te Bolsward een week hebben doorgebracht, mag niet on vermeld blijven. Deze groep leerlingen Zaterdag moest het jeugdteam thuis spe len tegen Union (Leeuwarden). Omdat 2 meisjes het niet nodig hadden gevon den hun captain te waarschuwen dat zij verhinderd waren, moest hij zater dagmiddag nog zorgen voor een inval ster. Marga Steggerda was gelukkig be reid na haar werk op de Ponyclub het team te komen versterken. Alleen het heren dubbel werd een overwinning. Eindstand dus 14. De banen hebben weer een uitbreiding van de accommoda tie gekregen. Moeders met kleine kin deren hebben nu de gelegenheid rustig te tennissen: er is een zandbak geko men, waar katten en handen geen toe gang hebben. Ook de grotere kinderen kunnen zich op hun manier vermaken met fietsjes, autopeds en ballen, want binnen het hek is de plaats waar met tertijd de kantine zal verrijzen geheel be tegeld. Een goede reden het racket weer eens van zolder te halen. trokken in de week van 20 tot 27 mei met een aantal leraren naar Terschel ling, waar ben een ontzettend drukke vakantie wachtte. Een deel van de expositie van leerlin gen van de RK-MAVO. Foto L. Spijksma Zo tekende een leerling de duinen op Terschelling. beslissing te brengen. De wedstrijd was dan ook pas om kwart over 8 afgelo- pes. Omdat op 2 mei het weer de com petitie doorkruiste, zal Oosterwolde a.s. zaterdag op bezoek komen voor een in haalwedstrijd. Als het team dit duel wint, is het'winnaar in zijn afdeling. Voor de leden (en belangstellenden) dus wel de moeite waard om een uurtje van hun zaterdag te besteden aan het aanmoedigen van hun ploeg. De wed strijd begint weer om 2 uur. Op dezelfde middag zullen de heren Harlingen ontvangen, ook een inhaal wedstrijd. Afgelopen zaterdag verloor on ze ploeg met 60 in Harlingen, en wel licht kunnen wij er getuige van zijn dat zij de traditie voortzetten. Voor het HBS-diploma A slaagde mej. Nynke Beetstra aan de Rijksscholenge- meenschap te Sneek. Betreft het een wees van 16 jaar of ouder, die een wezenpensioen krijgt op I grond van invaliditeit, studie of werk zaamheid in de eigen huishouding, dan moet ook elke wijziging in die situatie worden doorgegeven. Wij raden iedere belanghebbende drin gend aan, zich aan het nakomen van de mededelingsplicht te houden opdat men niet later voor onaangesame verrassin gen komt te staan en b.v. een hoog be- drag aan te veel ontvangen uitkering moet terugbetalen. I Als een weduwe die een uitkering inge volge de AWW ontvangt, hertrouwt, fgaat het recht op AWW-uitkering ver loren. Dat spreekt bijna vanzelf. Maar zo'n uitkering wordt niet zonder méér I stopgezet: de hertrouwde weduwe heeft namelijk recht op een bedrag ineens. Die uitkering is dan in vele gevallen gelijk aan een vol jaar weduwenpensi- oen. de eisen, dae gelden voor kamers in een verzorgingstehuis voor bejaarden; b. de eetzaal-recreatiezaal te vergro ten; c. moderne voorzieningen voor het per soneel te treffen. Om volledig aan deze eisen te kunnen voldoen zou het bestaande gebouw ge heel dienen te worden afgebroken. In deze nieuwe opzet speelden een aan tal kostenverhogende factoren een rol t.w. a. de iets bredere bouw en dus grotere inhoud: b. het aanbrengen van een lift; c. de bouw van een noodslaapvertrek, tijdens de tweede fase van de bouw te vens te gebruiken als eetzaal-keuken. De prijzen van materialen en de lonen zijn sinds eind 1967, vooral ook door de invoering van de BTW, waarmee in de oorspronkelijke begroting geen reke ning was gehouden, aanmerkelijk geste gen n.l. met ongeveer 29 pet. Alle bovengenoemde factoren hebben er toe bijgedragen dat de realisering van 'n nieuw pensiongebouw naar de nieuw- iow n.l. dit. Bolswartls Nieuwsblad ste inzichten een bedrag aan meerkos ten zal vergen van f 558.000. Uiter aard zal de oorspronkelijke exploitatie- opzet van het gebouw in verband met de hogere stichtingskosten dienen te wor den aangepast en zullen de uit de ho gere investering voortvloeiende extra- lasten moeten worden gedekt door de vaststelling van een hogere pensionprijs. In aanmerking nemende, dat bij de ge raamde stichtingskosten van f 700.000.- een sluitende exploitatie kon worden verkregen bij een penionprijs van f 19,50 per dag, moet het mogelijk zijn de thans geldende en algemeen aanvaarde normen overschrijdt. B. en w. stelden de raad gisteravond daarom voor tot het beschikbaar stel len van een extra-krediet groot f 558.000 De verzekering ingevolge de Ziektewet is sinds enkele jaren niet meer gebon den aan ’n loongrens. Ongeacht de hoog te van het loon of salaris is dus de werknemer verzkerd. De premie wordt betaald door de werkgevers, die echter een klein deel daarvan op het loon mo gen inhouden. Over de hoogte vas de Ziektewet-premie kunnen we weinig zeggen: die verschilt namelijk van be drijfstak tot bedrijfstak. DE DICHTER-BOER Okkerdeis hawwe de kranten üs it for- stjerren witte litten fan in apart man: Douwe Kiestra üt Tersoal, ien fan de tige lytse groep fan boeren mei in dich- tersaerd. Tige lyts is dy groep, ik soe neist de jongforstoame dichter Pyt van de Burg winlik sa net mear nea- me kinne. Foar de oarloch hie hy mei syn dichtwurk al namme makke en op mannich feintejoun waerden destiids syn gedichten sa as it „Heamiel” foardroe- gen. Hy wie ek al jong in strider foar as hja öfreizgje moat, stribje de bern tsjin en wolle net mei, net mei rvai dat boppeflat, dêr’t hja har to formeitsjen hawwe tusken de tafel en it dressoir en de ban fan it trottoir minsken al gau düdlik wie, dat de skriu. wer Harm Harsta nimmen oars wêze koe as Douwe Kiestra. Yn 1968 hat de Kristlik Fryske Folksbiblioth’eek yn in kreas bondeltsje: Blêdswylsel fan it Bolwurk hjir in lytse fjirtich fan sam- mele en ütjown. Wy binne dér tige wiis mei omt Douwe Kiestra seldsum geef it boereaerd en it boerelibben wit üt to byldzjen. Syn skilderjend en psycho- logysk yndringend formogen tille syn wurk fierüt boppe it measte, dat yn Fryslan forskynt. Dérom wol ik graech in blomke lizze op syn léste rêstplak troch ien fan syn skilderstikjes hjir oerprintsje to litten: Het gemengde team van de Lawnten nisclub De Drie Posten heeft afgelopen zaterdag een overwinning kunnen beha len op Oosterwolde. Via 10, 11, 21 en 22 wend het 32 voor Bols ward. Vooral bij het dames dubbel, het heren dubbel en gemengd dubbel wa ren de partijen goed tegen elkaar opge wassen en waren 3 sets nodig om een Fotografeer je vriend of vriendin tegen een rustige achtergrond, een muur b.v. Ssj voorkeur geen bomen of struiken, die maken de foto druk door hef oiadergewemei. Laat haar eers cp een hek gaar, zitten en fotografeer vanuit een laag standpoint re leuk tegen de lucht afsteekt. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en daarvoor wel tevoren toestemming moe ten vragen aan de bedrijfsvereniging. Of die toestemming wordt venteend, hangt helemaal van de omstandigheden af. Een verzekerde patiënt moet meewerken aan het herstel van zijn gezondheid. Als zo’n buitenlandse vakantie dat herstel te genwerkt of in de weg dreigt te staan, zal de toestemming zeker niet gegeven worden. Maar er zijnge vallen, waarin de be drijfsvereniging geen enkel bezwaar zal maken. De bedrijfsvereniging beoordeelt uitslui tend of er al dan geen bezwaar is te gen verblijf buitenslands en niet of u met vakantie kunt gaan; dat is een zaak waarover u overleg moet plegen met uw werkgever. *VW> WW J - I je toto’s zijlicht, dat geeft dan je camera steeds schol- Zbtgdofte extra filmsm.» 1 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS (Jitg. A. J. OSINGA n-v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 (05157) rap Doel was namelijk zoveel mogelijk te bezichtigen en te onderzoeken en dit alles vast te leggen in verslagen. Zo is een heel werk ontstaan, dat thans te bezichtigen Is in de school. Om een in druk te geven wat zij daar zo hebben gedaan volgt hier een opsomming. De klas werd verdeeld in zes groepen, die ieder afzonderlijke opdrachten kre gen uit te voeren. Bij paal 8 was het schelpen zoeken en zo konden op de expositie twee tafels worden ingericht met allerlei soorten. Onder leiding van Jan Murk de Vries uit Harlingen werd bij de „Koegelwiek” een tekendag georganiseerd. De heer De Vries vloog van het ene topje van het duin naar het andere om de kin deren van advies te dienen. Een bezoek aan de meeuwenkolonie op de Boschplaat werd een groot succes, evenals het bezichtigen van de glasbla zerij Baaiduinen Bij Dellewal was het zoeken naar mos selen en alikruiken. O.a. te zien op de tentoonstelling een complete groeiserie van mossels. Op West-Terschelllng werd ’t Behouden Huis, het Natuur Historisch Museum, de haven en de Brandaris met een be zoek vereerd. Over het bezoek aan de vuurtoren schreef één der leerlingen het volgende: „De vuurtorenwachter zei nog: Het z|jn 225 treden, maar dat hoor den we al niet eens meer, want we vlo gen de eerste treden van de hoge wen teltrap op.” Wat bijna niemand gelukt, maar deze groep wel, was alle hoekjes en gaatjes van de reddingsboot „Prins Hendrik” be zien. We hebben het nu nog niet eens gehad over de flora en fauna; ook hier aan is veel aandacht besteed. Zo ging, volgens Sible Westendorp de dagen om met weinig eten, goed weer en lichaamslopende opdrachten. De heer A. J. Albersen, die ons het één en ander uit de doeken deed maar niet minder de leerlingen zullen het bijzon der op prijs stellen wanneer ook ande ren, dan uitsluitend de ouders van de kinderen eens een kijkje komen nemen. Voorlopig kunt u hier nog terecht, maar van te voren wel even kontakt opnemen met de school. Het is echt de moeite waard. Als je binnen telegrafeert gok daniwf, maar gebruik een flifcje. Doe dat ook bt; slecht en soraber weer Gebruik Uauwe lt rjucht en it plak fan de boerestAn, dêr’t ek yn dy dagen alle reden ta wie. Yn de krisisjierren rekke hy by „Land bouw en Maatschappij” en mei ünder ynfloed fan J. M. van der Goot seach hy folie Ijocht yn in oare maetskiplike opbou. Doe’t de Dütskers hjir kamen en har theorieën oer groun en bloed, oer Germaenske boerekrêft ütgalmen, rek ke hy deryn fortiisd en keas hy foar in nij Jerope, dat de boer as founemint en oerkrêft it eareplak jaen soe. Ik her inner my noch in middei yn 1943, doe’t hy to uzes kaem om in kopke thé en wy in petear krigen oer üs utienrin- nende mieningen. It waerd nochal in stüf healüre, dêr’t syn frou in eis oan makke mei to sizzen, dat wy dochs li- kegoed froenen bliuwe koene. Ik wist net oft ik der ja of né op dizze moast, hwant yn 1943 gie it net om theory mar om libben en dea. En doe sei er yniens: „Ik soe jo oanjaen kinne om hwat jo sakrekt sein hawwe!” Ik an dere: „Dat soene jo dwaen kinne, mar jo dogge it net!” Hy glimke in bytsje en by de doar sei hy noch: „Né, dat doch ik net!” Nei de oarloch hat er de gefolgen fan syn misstap boetsje moatten en mocht er neat mear fan him printe wurde. Mar hy koe it net litte en nei inkele jier- ren forskynden yn it moanneblêd fan de koöperative biweging hjir yn Frys- lan: It Bolwurk (Bolwerk) wer fan dy aparte dichtstikjes mei as ünderteike- ning: Harm Harsta. Men hat dit stil ge- wurde litten alhoewol it dichtgefoelige Hjir boarte hja as farnke op it alderlike sté, en nou, mei har ütfanhüzjen boartsje hjir al wer har beide bern mei it trijespan fan har broer; de frijichheit is greater wurden sahwat alles mei en kin hjirre, as hja mar net by it wetter komme; „heit-boartsje” neame dy fan har broer dit: mei in greate skeppe yn de moalbak omslaen, yn de potstrou foar de kij, of hja flugge op de autopeds de mielgong en de skuorreed op en del, de greathoun jachtet mei, syn rüge sturt wevet de bern boppe oer har holtsjes hinne; weikrüp-boartsje op de gollen Heeft een weduwe beneden 40 jaar een AWW-pensioen op grond van arbeids ongeschiktheid en neemt haar vermogen om werkzaamheden te verrichten toe, I dan is z|j verplicht dit te melden. Wezen, die een AWW-pensioen genieten, evenzo hun wetteljjke vertegenwoor digers of de instelling die het wezenpensioen ontvangt z.jjn verplicht kennis te geven van huwelijk, overlijden of adoptie van de wees. In de raadsvergadering van 18 decem ber 1967 besloot de raad van Workum een krediet groot f 700.000 beschikbaar I te stellen ten behoeve van de „verbouw van het bestaande gedeelte en de ver dere uitbreiding van het pensiontehuis „Wymertshof”. I Inderdaad was bet toen de bedoeling het bestaande gebouw te moderniseren en uit te breiden met een nieuwe vleugel. In het beschikbaar gestelde krediet was tevens een bedrag opgenomen voor de aankoop en verboiw van de woning Noard 37, welke bestemd was als wo ning voor de directie van het tehuis. De ontwikkeling is intussen niet stil blijven staan. In de eerste plaats deed zich de moge lijkheid voor de woning Noard 41, be woond door de heer G. Faber, aan te kopen. Omdat op dat moment niet was te voorzien op welk tijdstip de woning Noard 37 oeschikbaar zou komen, en de woning Noard 41 bovendien door inde ling en betere staat van onderhoud meer geschikt zou zijn te maken als direc- tie-woning werd voorgesteld laatstbe doelde woning aan te kopen. Door een betere situering was het ook mogelijk een rechtstreekse verbinding met het tehuis te maken. Als gevolg van bat plotseling overlij den van de bewoner van het pand Noard 37, de heer L. Wielinga, kwam deze wo ning ook vrij. Ten behoeve van een meer efficiënte werkwijze bij de verbouw van Wymertshof werd besloten de woning Noard 37 af te breken, waardoor een bredere toegangsweg naar het bouwter rein kon worden verkregen. Bij het overleg met diverse instanties bleek men er de voorkeur aan te geven de nieuw geschapen mogelijkheden zo- veel mogelijk te benutten en het te creë- ren pensiontehuis zodanig op te zetten, dat aan meer moderne eisen zou wor- den voldaan. Zowel door de Provinciale Directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid als door de Inspec teur van de Geestelijke Volksgezondheid I werd er op aangedrongen: a. de wooneenheden op te zetten naar tusken de pakken hea en strie, hüskes bouwe fan de silo-skudden, sabeare kij opstalje en fêstbine mei pick-up-tou oan de tinen fan de Vicon-Lely, de fantasije en de wurklikheit lizze hjir forstringele yn in boarterij as nearne oars yn de bernewrald; in forüngelokke laem leit tsjin de golle oan, libben en dea, stjerren en berne- wurden, alles sjogge dy binijde eagen, alles printet him yn har sielen; thüs moat hja avonturen fortelle, in skyn-wrAld omheech bouwe fan spanning, binearing en ütkomst. Mar hjir is de neakene wurklikheit deunby en tarikkend; juster rounen de bern mei de geit oan tou, dy harres is ek ’t hiele boerehüs, nou leit hja yn in steal to lamjen, omke sit er op knibbels efter, hja sjogge it kreauwen fan it dier en hearre it earmtlike mekkerjen strak sllkket it syn jongen óf, en dy steane to stoatteljen op de knoffelike poatsjes Kjes voer her merendeel van 'fijne p'astisché foto's Ga je op vakantie Houdt toarf nieVcndenn je bagagefof^jetijfetas hebt "l* 7 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1