Frankrijk beëindigde boycot de week Foto van Oppositiepartijen konden het niet geheel bolwerken Batte Shroar ■tMl Crisis in Midden-Oosten verscherpt Met de woningbouw gaat het nog niet naar wens Installatie in Makkum 4 brandweerkorpsen bestreden felle brand s nieuwe C.d.K. IIIII STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIlilllllllllllll 109e JAARGANG No. 46 VRIJDAG 12 JUNI 1970 Wymbritseradeel. Wallace weer op de voorgrond Oplossing in Jemen Al Westeuropese unie Algemene receptie voor Woningbouw Westduits-Russisclie verd rag De oandiclh&lder wint. i Hwat haf Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 flict, dat zich al acht jaren voortsleept, vrijwel geregeld, namelijk de burger oorlog in Jemen tussen republikeinen Terwijl voor het grote conflict In het Midden-Oosten nog steeds geen oplos sing in zicht is lijkt een plaatselijk con- het bouwprogramma voor 1970 op nieuw slecht wordt waar het op be gint te lijken ziet het er voor minis ter Schut niet zo best uit. Het woning bouwbeleid zal dan ongetwijfeld door de oppositie die met meer overheidsgeld meer woningwetwoningen wil bouwen in de verkiezingsstrijd worden gebracht. De regeringspartijen moeten dan een zondebok vinden. In 1969 was dat het slechte weer. Wie het tegen de tijd van cfe Kamerverkiezingen wordt mag u nu zelf raden. Er staat de nieuwe Commissaris der Ko ningin in Friesland, mr. H. Rijpstra, de komende weken een druk program ma van kennismalcingen en ontvangsten te wachten. Dinsdagmorgen om elf uur vindt de officiële installatie van mr. Rijpstra in zijn nieuwe ambt plaats tij dens een vergadering van de Provinciale Staten van Friesland in het provincie huis te Leeuwarden. In deze vergade ring, die ongeveer een uur zal duren, zal mr. Rijpstra worden toegesproken door de oudste gedeputeerde in dienst jaren (tevens waarnemend Commissa ris der Koningin) mr. P. E. van Kre velen en door het oudste Statenlid in dienstjaren, mr. B. P. van der V’aen. Mr. Rijpstra spreekt daarna zijn instal- latierede uit. Tengevolge van de be perkte accommodatie op de publieke tri bune van een aantal genodigden uit Al melo, zullen er bezwaarlijk belangstel- Verschflnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vitg A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswarils Nieuwsblad Om ongeveer kwart voor twaalf dins dagavond werd groot alarm gegeven voor 'n uitslaande brand in 't pand num mer 31 aan de Turfmarkt in Makkum, bewoond door de familie P. J. Tiche laar. Op het moment dat de brand uit brak lagen drie kinderen in bed te sla pen, op de bovenste verdieping van het woonhuis waar brand heerste. De moe der stond buiten te praten met de heer D. Visser (brandweer commandant) in hun gezelschap bevond zich ook mej. A. Schuurmans, die een kamer huurt bij de familie Tichelaar. Niemand be merkte iets van de ontstane brand, niet eerder dan toen mej. Schuurmans naar haar kamer ging, en tot haar grote schrik de kamer in lichterlaaie zag staan, er viel toen al niets meer te red den, haar hulpgeroep werd gehoord en onmiddellijk werden de kinderen in vei ligheid gebracht. Enkele ogenblikken la ter laaiden meters hoge vlammen uit het pand op, dfe tot ver in de omtrek zichtbaar waren. Boven viel niets meer te redden, uit de benedenwoning werden belangrijke papieren en boeken weg gehaald. De brand is naar alle waar schijnlijkheid ontstaan door een omge vallen brandend® kaars op de kamer van mej. Schuurmans, alle persoonlijke be zittingen van mej. Sschuurmans, die kleuterleidster is, gingen in de vlammen verloren, wel kon de politie later enig verkoold geld, enkele ringen, en haar nog ongeschonden actes uit de smeulerrie resten terugvinden. De heer Tichelaar die om even na twaalven uit Leeuwarden terugkeerde, deed de onaangename ont dekking dat het zijn huis was, hetwelk in vlammen dreigde op te gaan. De brand gre®p bijzonder snel om zich heen, gelukkig stond er praktisch geen wind, maar wel stonden alle ramen en deuren open, als gevolg van het warme weer, zodat de vuurhaard voldoende zuurstof kreeg om zich een weg te moe ken. De brand werd massaal bestreden door de brandweren uit Makkum, Wlt- marsum, Parrega, en Bolsward, laatst De verkiezingen voor de diverse gemeenteraden hebben vorige week geen al te schokkende dingen aan het licht gebracht. De regeringspartijen (KVP, ARP, CHU en VVD) boekten, vergeleken met de Statenverkiezingen, een geringe winst. De belangrijkste oppositiepartijen (D ’66, PvdA, PSP en PPR) gingen licht achteruit. Opvallend waren in veel plaatsen de winst voor de communisten en, met name in Amsterdam, de opkomst van de kabouters. Men is snel geneigd te denken aan een zekere tendens naar radikaüsering, vooral aan de linkerzijde. Aan de rechterkant kwam een groepering als Binding Rechts er niet aan te pas, terwijl de Boeren partij vrijwel overal volledig ten onderging. Die radikalisering is al eerder onder kend. En uitgelegd als een gevolg van de politieke chaos, waarin ons land al jaren zit. Bonn heeft besloten over te gaan tot definitieve onderhandelingen. De West- duitse minister van buitenlandse zaken, Scheel, zal daartoe in de komende we ken naar Moskou reizen. Over de uit eindelijke inhoud van dat verdrag is nog weinig bekend gemtakt, maar aangeno men wordt, dat beide landen daarin zul len afzien van het gebruik van en het dreigen met geweld bij het nastreven van hun politieke doeleinden. Voorts zou West-Duitsland de bestaande Europese grenzen respecteren, inclusief de Pool- se westelijke grens langs de Oder-Neisse en de grens tussen Oost, en West-Duits land. Bovendien wordt aangenomen, dat Rusland de tot dusverre verdedigde stel ling zal opgeven dat het op grond van het handvest van de Verenigde Naties het recht heeft om indien nodig in West- Duitsland (als „vjjandelijke staat” uit da Tweede Wereldoorlog) te intervenië ren. Bondskanselier Brandt heeft intus sen verklaard, dat ondanks de eventue le afsluiting van het non-agressiepact het recht op hereniging van de twee Duitse staten door zelfbeschikking niet zal worden prijsgegeven. Bovendien heeft hij aangekondigd, dat zijn rege ring van plan is de ratificatie van het verdrag tussen Bonn en Moskou uit te stellen tot de huidige besprekingen tus sen de voor Berlijn verantwoordelijke Grote Vier Rusland, Amerika, Frank rijk en Engeland over de vroegere Duitss hoofdstad resultaten hebben op geleverd. Bij deze besprekingen, die tot doel hebben de spanning in de verdeel de stad te verminderen, zijn tot nu toe weinig vorderingen gemaakt. Intussen wordt nu op korte termijn een nteuw Amerikaans antwoord ver wacht op de herhaalde Israëlische ver zoeken om de levering van extra ge vechtsvliegtuigen. Aangenomen wordt, dat de Amerikaanse regering, nu zij van Moskou geen duidelijk antwoord heeft gekregen op haar vraag wat hst doel is van de verhoogde Russische militai re activiteit in Egypte, althans een ge deelte van de gevraagde 125 straaljagers zal leveren. De polsingen, die de Westduitse staats secretaris Bahr in Moskou heeft onder nomen betreffende d'e mogelijkheid om te komen tot een Westduits-Russisch- verdrag over het af zien van geweld zijn zo succesvol verlopen, dat de regering in De voor rassenscheiding ijverende Geor ge Wallace, gouverneur van de Ameri kaanse zuidelijke staat Alabama tot ’66 en de gevaarlijke derde kandidaat bij de presidentsverkiezingen van 1968, is er in de tweede verkiezingsronde in ge slaagd de meercterhed van de Democrati. sche kiezers achter zich te krijgen in de voorverkiezingen voor het gouver neurschap v. Alabama. Dat gouverneur schap kan hem bij de verkiezingen in november niet meer ontgaan omdat de Republikeinen geen kandidaat zullen stellen. Er was een tweede voorronde nodig geweest, omdat Wallace’s tegen kandidaat, de huidige gouverneur Bre selijke verkiezingen hadden gekeuveld, zelfs goede woorden over voor de Ka bouters, die alleen al in Amsterdam 38 duizend stemmen en daarmee 5 ze tels veroverden. Hij noemde de Kabou ters „een vleugje parfum in de dage lijkse spruitjeslucht”. Al voegde hfl er ogenblikkelijk het voor de hand liggen de vervolg aan toe: „Wie veel dorst heeft kan van parfum niet leven; de bedwel mende geur kan zelfs dodelijk zijn”. De minister-president zag bij de kabouters nu niet bepaald de instelling, „die no dig is voor serieus werk en de oplos sing van de problemen in onze samen leving.” Hij betreurde het daarom, dat de acties van de kabouters zoveel suc ces hebben geboekt bij de kiezers. Over de slechte opkomst van de kiezers maak te premier De Jong zich nog geen zor gen. „Het is pas de tweede verkiezing na de afschaffing van de opkomst- plicht”. Hij vond wel, dat de partijen iets aan de opkomst moeten doen, al zei hij niet hoe. veel te lang wacht in ons mapje met foto’s een aantal foto’s van de ama teur D. Dekker. We schamen ons er een beetje om. Op de achterkant van de foto staat als zijn adres Sneekerpoort. De heer D. Dekker is inmiddels reeds lang getrouwd en woont Klein Hengste- pad, misschien ook Jongemastraat, of wellicht beide. Zijn woonplaats is n.l. be ter bekend als „boven Kooistra”, maar hij heeft de sleutel al in zijn zak voor een riante woning in Parkplan II. Deze personalia zouden we niet vermelden, als er niet een beitje in zou dóórsche meren, dat de heer Dekker in de goe de zin des woords gewend is de dingen „uit de hoogte” te bekijken. Zijn collec tie foto’s geeft daar merkwaardige voor beelden van. Hier is er een van. Als we ons ntet vergissen is de foto genomen vanaf de torentrans van het stadhuis. De windvaan dient als blikvanger. Maar hoe fraai is de compositie. Eigenlijk feilloos. De vaan zou niet midden in het vlak kunnen staan. Dit zou alle span ning verbreken. De lijnen van de daken bieden een prachtig spel en contraspel. Dan is er hetspelen met licht. De ko peren vaan in een donkere partij. Mis genoemde bracht ook de Magyrus-lad- der mee, welke zeer zeker zijn diensten bewezen heeft, eveneens kwam nog een derde (gewone) ladderwagen mee uit Bolsward. Omstreeks kwart over één kon het sein brand meester worden ge geven. De bovenverdieping was toen gro tendeels uitg’ebrand, terwijl beneden gro te waterschade was ontstaan. Ook de aan weerszijden belendende percelen van wed. Brandsma en haar gezin, en dat van de arts B. J. Monroy liepen wa terschade op. Hoewel de brand zich eerst ernstig liet aanzien, een snel en doel treffend optreden van de gezamenlijke brandweren, heeft tot resultaat gehad, dat het pand gedeeltelijk behouden kon blijven, evenals de naast gelegen wonin gen. De brandweer van Makkum heeft de rest van de nacht post gevat bij het huis. Mede door het zoele weer, was er een groot aantal publiek op de been, die tot bij tweeën de verrichtingen van de brandweer volgde. "‘v schien kunt u in het raster nog het grachtje ontdekken met aan de overzij de het hekwerk langs de Rijksstraat. De vaan zelf bevat dubbele adelaar, waar op Bolsward zo trots is. Niet onmoge lijk is het een zeer antiek stukje huis vlijt, of beter gezegd vakmanschap uit lang vervlogen dagen. Of wat ook mogelijk is nagemaakt naar een eer der mod’el. De reden van deze veronder stelling is, dat het kroontje ontbreekt. De oudste afbeeldingen van de adelaar hebben geen kroon, b.v. in het gesneden wapen boven de deur van de raadszaal (1614-’17), de lampen (van later da tum) hebben dfe wel, evenals ook het nieuwe stadswapen. Toen Bolsward nog zeevarend was, was deze windvaan voor zeer groot praktisch nut. Nu is dat niet meer zozeer het geval. Het is een ornament, meer niet. Niemand kijkt er meer naar. Maar de heer Dekker deed het wel en via ons blad doen nu dui zenden en duizenden het. Hier te lande en overzee, in Oost en West, van in Ame rika tot in Nieuw Zeeland. Een stukje Bolswards trots en Bolsward puur. En daarbij vaktechnisch een teuk experi ment. fenden bij de installatie kunnen worden toegelaten. Na de installatievergadering zullen de Friese Statenleden kennis kunnen ma ken met de heer en mevrouw Rijpstra. De Friese Staten houden dinsdagmid dag hun eerste werkvergadering onder voorzitterschap van de nieuwe commis saris der Koningin. Woensdag zal de heer Rijpstra kennis maken met het griffiepersoneel en de diensthoofden. In de daarop volgende weken zijn er ontmoetingen gearrangeerd ntet diverse autoriteiten van justitie, politie en rjjks- diensten in Friesland. Donderdagmiddag 18 juni is er een re ceptie van de heer en mevrouw Rijpstra in de Statenzaal voor de Friese bur gemeesters en hun echtgenotes. Drie jaren na de zesdaagse oorlog is de vrede tussen Israël en de Arabische buur staten nog geen stap naderbij gekomen. Integendeel, de crisis is de laatste weken verder verscherpt. Als gevolg van het feit, dat Russische vliegers en rakettechnici het Egyptische achterland verdedigen heeft het Egyptische leger de handen wat I meer vrjj gekregen voor de strijd aan het Suezkanaal, en het resultaat is dat het dodencijfer aan Israëlische zijde al belangrijk omhoog is gegaan. Ook aan Jor- daanse zijde zijn de gevechtsonderhandelingen toegenomen. Zij worden hoofd- lakeljjk uitgevöerd door Palestijnse commando’s, die het centrum van hun actl- j viteiten blijkbaar van de Libanon naar Jordanië hebben verlegd nu het Israëlische leger, als antwoord op een reeks beschietingen door de commando’s vanuit de Libanon, heeft besloten zelf in Zuid-Libanon te gaan patrouilleren. Vrijdagmiddag 19 juni is er van half vier tot half zes een algemene, ieder toegankelijke receptie in het pro vinciehuis. In de week daarop staan er bezoeken van de nteuwe Commissa ris der Koningin op het programma aan de provinciale diensten (Waterstaat, PEB, PPD, Keuringsdienst) en aan de vliegbasis, de Fryske Akademy, de Frys- ke Kultuerried, het Provinciaal Op- bouworgaan en het ETIF. Op vrijdag 26 juni verleent mr. Rijp stra voor de eerste maal zijn wekelijk se audiëntie van tien tot twaalf uur. üs hjoed to sizzen jSf Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en .•;v a wer, weliswaar een voorsprong had ver overd, maar niet de vereiste meerder heid. Wallace heeft de gematigder Bre wer uiteindelijk kunnen verslaan door de rassenkwestie weer tot inzet van dB verkiezing te maken. De verkiezing van Wallace wordt gezien als een nederlaag van de „Zuidelijke strategie” van presi dent Nixon, die een vertraging van de rassenintegratie nastreeft om racisten als Wallace de grond onder de voeten weg te graven en de conservatieve zui delijke stemmers in het Republikeinse kamp te halen. Verwacht wordt, dat Nixon dit befeid nu nog krachtiger zal voortzetten om Wallace buiten de presi dentsverkiezingen van 1972 te houden. Erg ver kan hij echter niet gaan, aan gezien hij dan nog sterker dan tot nu toe stemmen in het liberale noorden zou verliezen. Het ziet 'er bovendien naar uit dat, wat Nixon ook mocht doen, Wallace In ieder geval aan de presi dentsverkiezingen zal deelnemen. Als on afhankelijke kandidaat kreeg hij in 1968 vijf zuidelijk® staten achter zich. Volgens sommige berekeningen zou hij, nu hij besloten schijnt te hebben zijn krachten niet meer aan zijn aanhangers in het noorden te wjjden, maar zich ge heel op het zuiden te concentreren, in 1972 zelfs acht staten kumren ver overen. Dat zou hem zoveel vertegen woordigers in het college van kiesman nen, dat de president kiest, kunnen op leveren, dat geen enkele kandidaat de meerderheid der kiesmannen zou krij gen, zodat het Huis van Afgevaardig den de president zou moeten aanwijzen. In het Republikeinse kamp put men intussen enige hoop uit het feit, dat Wallace ditmaal heel wat minder stem men op zich heeft weten te verenigen dan in 1962, toen htf voor de eerste keer als gouverneur van Alabama werd ge kozen. Frankrijk heeft zijn boycot van vijftien maanden van de Raad van de West europese Unie (WEU) beëindigd en daar, mee een gunstige atmosfeer geschapen voor de aanstaande onderhandelingen I over de Britse toetreding tot de Euro pese Gemeenschappen. Frankrijk trok zich in februari 1969 terug uit de werk zaamheden van de Raad van de WEU (een organisatie waarin de zes leden staten van de Europese Gemeenschappen en Engeland samenwerken) toen Enge land er ondanks Franse bezwaren op aandrong dat de Ministerraad be staande uit de ministers van buitenland se zaken of de in Londen zetelen de Permanente Raad bestaande uit de ambassadeurs en hoge ambtenaren de toestand in het Midden-Oosten zou bespreken. De twist had overigens een dtepere betekenis. Frankrijk vreesde na melijk. dat Engeland, dat tweemaal door een veto van president De Gaulle de toe gang tot de Europese Gemeenschappen was ontzegd, de Raad wilde gebruiken om nauwere banden met het Europa van i de Zes te ontwikkelen. De terugkeer van Frankrijk in de WEU is mogelijk ge worden dankzij aanvaarding van ’n Bel gisch compromis-voorstel dat inhoudt, dat de WEU geen technische of econo mische problemen betreffende een uit breiding van de Europese Gemeenschap pen zal aansnijden en ook geen poli tieke vraagstukken in behandeling zal nemen die hiermee rechtstreeks verband houden. Tevens is de Britse visie aan vaard volgens welke de WEU-raad wel belangrijke internationale vraagstukken, waaronder de Oost-West-betrekkingen, zal kunnen bespreken. Het gaat nog steeds slecht met de bouw van huizen in Nederland. Deze week is medegedeeld, dat het aantal geprodu ceerde woningequivalenten in het eer ste kwartaal van dit jaar is achterge bleven bij het aantal van de eerste drie maanden van 1969. Onder equivalen ten verstaat men alle onderdelen van alle in verschillende fasen van aanbauw zijnde woningen. Zij worden omgerekend in komplete huizen. In het afgelopen kwartaal zjjn 26.200 equivalenten ge bouwd, tegen 28.400 in dezelfde periode van 1969. Hierbij komt nog dat de weers omstandigheden vorig jaar h’eel wat slechter waren. Het ziet er opnieuw niet naar uit dat bouwminister Schut zijn programma zal halen. Hij moet dit jaar 125.000 woningen (laten) bouwen. Een aantal dat vorig jaar op geen stukken na werd gehaald. Wanneer de uitkomst van I en koningsgezinden. Deze oorlog ont stond toen in 1962 legerofficieren de imam verdreven en de republiek uitrie pen. Sedertdien hebben republikeinen en royalisten elkaar met wisselend succes I bestreden, tot eind 1967 gesteund door respectievelijk Egypte en Saoedi-Arabië. In dat jaar leek een regeling in zicht toen president Nasser, na de nederlaag I in de zesdaagse oorlog met Israël, zich gedwongen zag het Egyptisch® expedi- tieleger uit Jemen terug te trekken. Hij I kwam daarbij tot een afspraak met Sa- oedi-Arabië, dat zich op zijn beurt van verdere steun aan de royalisten zou onthouden. Sedertdien is die Saoedi- Arabische steun weliswaar aanzienlijk beperkt, maar althans tot voor kort niet geheel gestaakt aangezien koning Feisal het repulikeinse regime als een recht streekse bedreiging van zijn eigen regi me bleef zien. Feisal schijnt nu tot de conclusie te zijn gekomen, dat die vrees, gezien d'e gematigde politiek van niet- gebondenheid die de republikeinen na streven, ongegrond is. De regeling die thans tussen de Jemenitische fracties is getroffen komt erop neer, dat een aantal royalisten zal worden opgenomen in hoge staatsfuncties, terwijl de imam en zijn familie in ballingschap zullen blijven. u-.>, z* 7'^; r'. De verhoudingen tussen de grote poli tieke partijen zijn verstard. Grote poli tici, die een beleid kunnen uitstippelen én verkopen omdat zij bij de kiezers populair zijn, ontbreken volledig. De po litieke malaise heeft twee reacties op geroepen: liefst één derde van de kie zers bleef gewoon weg; een groot aan tal anderen verkoos uit protest groepe ringen, die van het protest hun voor naamste politieke strijdmiddels hebben gemaakt. De voorzichtige pogingen om door mid del van samenwerking een uitweg te vinden zijn bij deze verkiezingen mis lukt. Het Progressief Akkoord (PAK) van PvdA, PSP, PPR en soms D’66 behaalde slechts 10,8 procent van de stemmen, een achteruitgang vergeleken bij de 11,5 procent van de jongste Sta tenverkiezingen. Dit resultaat gaf drs. Aarden, een van d’e voormannen van de PPR, vorige week aanleiding voor een oproep aan „leidende figuren uit alle vooruitstrevende kringen” om opnieuw een poging te doen de progressieve krachten te bundelen. Drs. Aarden be nadrukte dat de figuren, die hij op het oog heeft, niet al te sterk aan him partijen gebonden dienen te zijn. De tragedie van het PAK is dat van een echte samenwerking en een werkelijke hergroepering van progressieve politici nog nooit sprake is geweest. Om met de VMF te spreken „er zijn nog allerlei prinsdommetjes, hertogdommetjes en ko ninkrijkjes, die hun eigen, min of meer zelfstandig, bestaandje leiden”. Wat dit betreft is er tussen zaken- en politieke wereld geen verschil. Het PAK heeft bo vendien hetzelfde nadeel als de drie gro te confessoonele partijen; men is er niet in geslaagd een populaire leider naar vorer te schuiven. Premier De Jong was over de gemeen teraadsverkiezingen helemaal niet onte vreden. Hij had vrijdag, na afloop van de wekelijkse kabinetsvergadering waar op ditmaal de ministers over de plaat-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1