der Koningin Nieuwe commissaris geïnstalleerd E j fl ra i set; Éi H W .1 Mr, Hetzer Rij pst ra wil graag zijn J s bestuurder nieuwe stijl" il r II I. O *•>4 I ti I Avondvierdaagse weer Fan de Martinyloer r I T«L 2044 - N* 18.30 uur 2660 <rf 2335 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND siiü een groot sportfestijn 109e JAARGANG No. 47 DINSDAG 16 JUNI 1970 Wymbritseradeel, I 7 Het Cultureel eigene Ruimtelijke ordening Bestuurder nieuwe stijl Boeiende ttfd Vervolg op pag. 2 Openheid Bestuurlijke organisatie Economische ontwikkeling Het lijkt mij voor de hard liggend, dat Goede relatie Pers Overheidstaak l’j. de J. Advertentieprijs: 17 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag heb ik, na de dagen mijner jeugd, niet gecultiveerd. Nota’s en studies, uitgebracht over het vraagstuk van de bestuurlijke organi satie kondigen aan, dat veranderingen op til zijn. Volgens een recente publicatie van de Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887928 - ze as yn lt Westen. It makket op my net de measte yndruk. Hwant alderearst komt dan de fraech: Hwat kinne jo dér mei dat hegere lean. Hwat kinne jo mear as hjirre? Hwant folie is dér ek djürder. De wente, de fakman, de stêdsbus, de clubs, de café’s en hotels, de Ontspanning en reparaesje, koartom it hlele libbenspeil lelt dêr oars en he- ger. Hwat jo hjir forgees om jo hinne hawwe en fakentiids net genöch wear- dearje, moat jo dêr foar goed jild om biddelje. Ha jo de Bylmermeer wolris bisjoen of dy oare stienklompen om de greate stêdden It is net alles goud hwat blinkt. Hwerom rint krekt yn dat ekonomysk bloeijende westen it folk to heap, hjir om de stjonkerij fan chemyske fabriken, dêr om it lawaei fan fleanmasines, hwer earre oars om it gefaer fan Ontploffingen en gifgas sen. It giet net om it bleate sifer fan jou ynkommen. It giet om in libben, hwer’t josels en Jins hüshalding geastlik en lichamelik it nei it sin hat, him thüs- fielt. It giet net allinnich om wolfeart, mar ek om wolwêzen. En yn dat bi- gryp: wolwêzen leit bisletten in har- monyske ienheit fan breawinning, ta- komst hawwen, goed wenjen, frije na- tuer, ünderwiismooglikheden Ontspan ning en fordivedaesje en libje neffens eigen aerd en wêzen. Om dat foar de Friezen yn eigen lAn mooglik to meit- sjen en foar al dejingen, dy’t hjir mei goede bidoelingen komme, lyksa, derfoar moatte bistjürders fan provinsje en ge meenten har uterste bést dwaen. Dat is yn de wiere sin fan it wurd: it al- gcmien bilang! O In de vergadering van Provinciale Staten van hedenmorgen vond de Installatie plaats van de nieuwe Commissaris der Koningin, Mr. Hedzer Rijpstra, die mr. H. P. Linthorst Homan opvolgt als gouverneur van deze provincie. Bij deze gelegen heid sprak Mr. Rjjpstra een installatierede uit, waarbij hij zijn visie gaf op de taak die hem in onze provincie wacht en waarbij hij pleitte voor de door hem ook in het verleden reeds zo gepropageerde instelling van de „bestuurder nieuwe stijl”. De nieuwe Commissaris sprak als volgt: Het cultureel eigene en in het bijzon der de eigen taal, hoezeer ook geres pecteerd, stonden tamelijk ver van mij af, al erkende ik steeds de waarde en betekenis ervan. Eén ding echter neemt in de meege brachte bagage een grote plaats in, te weten de roeping voor het openbaar be stuur, welke mij vanuit «en ambtelijke functie op één der departementen van algemeen bestuur leidde naar de provin cie Drente en andere delen des lands, waar zich moeilijke problemen voorde den. Ik hoop, dat de ervaring daarbij opge daan, van nut kan zijn en dat de door mij zo gepropageerde instelling van de „bestuurder nieuwe stijl” behulpzaam kan zijn te werken in het belang van een bevolking, die veel van haar over heid verwacht. Dames en heren, leden van de Staten, Het zal u niet verbazen, dat ik in de afgelopen maanden met belangstelling de berichten heb gevolgd omtrent de pro blematiek uwer provincie. Dwaasheid zou het zijn reeds thans over verschillende vraagstukken, waarvan slechts enkele mij oppervlakkig bekend zijn, een oordeel uit te spreken. Dit zal eerst kunnen na een periode van grondig inwerken, waarvoor inspanning nodig eif waarmede tijd gemoeid is. Van beslissende betekenis zal hierbij zijn, dat u mij in de moeilijke taak, welke wacht, met uw steun omringt. Alleen een innige samenwerking tussen de Staten en haar voorzitter kan het belang der provincie dienen. In het dagelijks bestuur der gemeenten, waar ik mocht werken, bestond altijd een goede onderlinge verstandhouding, zodat het mogelijk was de aan de orde zijnde zaken op een prettige manier te behan delen. Graag vertrouw ik, dat dit ook in de nieuwe werkkring het geval is, waar toe ik mijnerzijds alle medewerking toe zeg. Ik hoop, Heren leden van Gedeputeer de Staten, dat wij een harmonisch ge heel mogen vormen, om zo, met eer biediging van ieders standpunt, voor de provincie van betekenis te zijn. Uw college heeft mij bij eerste kennis makingen hartelijk ontvangen, waarvoor ik u dank zeg. Bij het aanvaarden van nieuwe func ties mocht ik steeds een bekwaam voor ganger opvolgen, hetgeen ook thans het geval is. Bij voortduring zal ik mij bewust zijn, welke positie de heer Linthorst Homan in de provincie heeft ingenomen en nog steeds inneemt. Dat mevrouw en hij zelf hier aanwezig willen zijn, waardeer ik zeer. Met de Griffier en alle medewerkers der provincie hoop ik te mogen samen werken in een sfeer van onderling ver trouwen en respect. bij een nauw samenspel tussen de over heid en de bevolking nodig is. Bijna achttien jaar mocht ik burgemees ter zijn. Ik heb in die tijd geleerd, dat er verschillen zijn tussen de taak van een gemeente en die van een provinciaal bestuur, maar ook, dat samenwerking tussen beide van groot belang is. Gelukkig nemen de discussies over de formele begrenzing van de autonomie af. Meer en meer wordt ingezien, dat het erom gaat hoe het optimale kan worden bereikt voor een autonoom or gaan, waarbij grensoverschrijding soms nuttig kan zijn. Ik heb ervaren, dat een goede relatie van de Commissaris der Koningin tot de burgemeesters van veel betekenis is. Ik hoop dit hier, nu ik aan de andere kant van de tafel sta, ook te mogen on dervinden. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 (05157) Terecht wordt in de regeringsnota op het gebied van de ruimtelijke ordening gezegd, dat ’t voor het overheidshande len van groot belang is, dat een hech te band wordt gesmeed tussen de indi viduele burgers en de bestuursorganen. Graag wil ik uitspreken, dat het mijn verlangen is, dat het overheidshandelen door de burgerij wordt verstaan; ik heb de ervaring opgedaan, dat er op dit ter rein veel leemten zijn. De formele openbaarheid, voortvloei, ende uit tal van wettelijke voorschrif ten, blijkt niet voldoende om de bevol king inzicht te geven in het doen en laten van de overheid. Nieuwe wegen worden bewandeld, wel ke vaak ook weer spoedig verlaten wor den. In het bewustzijn dat er iets moet ge beuren waarvoor verschillende mo gelijkheden aanwezig zijn zal men willen respecteren, dat een visie niet ge forceerd kan worden, maar moet groei en. de betekenis van de lagere publiekrech telijke lichamen ten opzichte van de economische ontwikkeling van haar toe vertrouwde gebieden in de toekomst zal toenemen. Een zware opgave, omdat over het al gemeen ten deze nog weinig werd ge daan. Op verdienstelijke wijze werden op ver schillende plaatsen in ons land indus triële activiteiten ontplooid. Of deze al tijd geplaatst werden tegen de achter grond van een planologisch beleid, het geen thans vrij algemeen als wenselijk wordt gezien, moet betwijfeld worden. Vooral geldt dit voor de ontwikkeling op de lange termijn. Voorts zal bedacht moeten worden, dat een goed beleid op dit terrein gescha keerd is en dat huidige vormen van werkgelegenheid wel eens minder toe komstwaarde kunnen hebben dan thans wordt voorzien. Met name zal diensten sector de aandacht vragen. De ervaring elders leert, dat deze sector een gro ter percentage van de werkgelegenheid kan uitmaken dan de industriële. In dit gezelschap te onderstrepen, dat verbetering van de infrastructuur naar de moderne betekenis van dit woord van belang is, lijkt overbodig. De toe komst rechtvaardigt grote inspanning. Ik geloof, dat ermede kan worden ge rekend, dat In het komende jaar het regionale industrialisatie-beleid van de Rijksoverheid nader zal worden bezien. De vraag rijst of naast continuering van het z.g. kernenbeleid niet een gro tere flexibiliteit op dit terrein gewenst is, opdat incidentele vestigingen of uit breidingen, welke voor een regio van belang zijn, gerealiseerd kunnen wonden. Bezien wij de ontwikkeling van de over heidstaken in de laatste vijfentwintig jaren dan moet geconstateerd worden, dat deze zich enorm hebben uitgebreid. Zodanig, dat Boot eens opmerkte, „dat de overheid in de praktijk alles opvangt wat het particulier initiatief economisch sociaal en cultureel niet zelf tot ont plooiing kan brengen”. Volledig erkennende, dat de overheid in deze uitbreiding goed werk heeft ver richt, pleit ik er tegelijkertijd voor, dat voortdurend kritisch wordt nagegaan of op de meest efficiënte wijze wordt ge werkt. Tevens ware telkens te overwegen of organen van kerkelijk en particulier ini tiatief op betere wijze sommige taken kunnen verrichten. Vooral zal dit gelden bij de bevorde ring van hel z.g. welzijnsbeleid, waar- meente en provinsje forantwurdelikens draecht, moat dat lykwols wol dwaen. En dan is it fan great bilang, dat hja harren goed bisinne op de gefolgen fan bipaelde bisluten. Hwat wolle wy mei Fryslan? Binne wy op yndustry tsjih? Né, de wurkgelegenheit is foar de mins- ken in tige great bilang en dêrby kin de yndustry net mist wurde. Mar dat wol net sizze, dat wy dêrom alle soar- ten fan yndustry hjir ha moatte. It is opmerklik, dat fierwei it greatste die! fan de yndustriële winst oant nou ta komd is fan de ütwreiding fan bistean- de yndustryen, fan fabriken dus, dy’t hjir in natuerlike grounslach founen. Wy binne hjir bliid mei, likegoed mei Hollandiia as mei Douwe Egberts, mei Batavus as mei Halbertsma en noch it meast mei de VLF dy’t it Oardtsje kea- zen hat. Mar ek Philips yn Drachten en falie oaren binne hjir bysünder wol kom. Yndustryen, dy’t loft en wetter net forpeste, fabriken, dy’t binammen deskundich en oefene minsken noadich ha; sa as de Oude Delft yn Ljouwert en mear oaren. En nedst de fabriken ek ynstellingen, dy’t heger personiel brüke moatte, sa as Banken, Forseke- ringen, Hannels. en administraesje-sin- tra en net it minst ynstellingen foar heger biropsünderwiis en in bigjin mei in ur«iversiteit. Dit alles is hjir fan herten wolkom, hwant de minsken moat te hjir earst wurk en brea fine kinne, sille hja fan it oare genietsje kinne. Mar dat oare is likegoed bilangryk en moat net as tsjinstelling, mar as „con ditio sine qua non" ynboud wurde yn de ekonomyske objekten. Fan bipaelde side wurdt üs jimmeroan foarh&lden, dat de leanen hjir leger liz- Bols wards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Hoe interessant de moderne bestuurs- problematiek ook is, het streven zal er op gericht moeten zijn aansluiting te zoeken bij het bestaande. Met name zal dit gelden in die gebie den, waar de eigen signatuur van grote betekenis is. Ik beloof hiervoor een open oog te heb ben. En wanneer ik zo nu en dan te kort mocht schieten, dan vertrouw ik erop, dat men van mijn goede wil over tuigd, mij daarop zal wijzen. De wens leeft bij ons, dat wil zeggen bij mijn vrouw en mij, de provincie Friesland snel te leren kennen en velen, waar dat gevraagd wordt, tot steun te mogen zijn. Wij komen hierheen in het verlangen onze krachten in zo breed mogelijk ver band aan de provincie en haar inwo ners te geven. Tegelijkertijd hopen wij, dat de bevol king ons in het werk en daarbuiten zal steunen en zal willen bedenken, dat wij, juist op deze plaats behoefte hebben aan menselijk contact. Het is een groot goed van ons demo cratisch bestel, dat de overheidstaak, ook in de provincie, aan meerdere or ganen is toevertrouwd, die in onderling samenspel het algemeen belang mogen dienen. Hiermede vruchtbaar te mogen samenwerken is mijn begeren Mij afhankelijk wetende van God, Die, naar ik geloof, het leven van een mens leidt, hoop ik van Hem kracht en wijs heid te ontvangen om het in mij ge stelde vertrouwen niet te beschamen. Ik acht het een voorrecht in deze op bestuurlijk terrein boeiende tijd het voor. zitterschap van uw college te mogen aanvaarden. Eerbiedige dank wil ik uitspreken je gens Hare Majesteit de Koningin, die I irdj tot Haar Commissaris heeft willen benoemen. Dank ben ik verschuldigd jegens de re- gering, die voor het betreffende Konink lijk Besluit verantwoordelijkheid draagt Dat ik deze functie mag uitoefenen in een provincie, zo rijk aan geschiedenis en eigen cultuur en met grote moge lijkheden voor de toekomst, betekent een schone, doch zware opdracht. Zeer wel heb ik begrepen, dat mijn ba gage naar sommiger oordeel aan de lich te kant is. Niet verwant ben ik aan vooraanstaan de geslachten, die in het verleden op bekwame wijze aan deze provincie lei ding gaven. Typische sportuitingen van dit gewest Bij al deze dingen komt terecht de be langrijke positie van de pers naar vo ren. Graag wil ik ten opzichte van de ze pers de grootst mogelijke openheid en duidelijkheid betrachten. In het ver leden heb ik geleerd, dat geschonken vertrouwen niet werd beschaamd, De pers zal dan ook op mijn steun en medewerking, waar dat gewenst is, ten volle kunnen rekenen. Vereniging van Nederlandse Gemeenten zou reeds ongeveer 60 pct. van de Ne derlandse bevolking betrokken zijn bij de een of andere vorm van regionaal bestuur. Zie ik het goed, dan zal deze bestuur lijke reorganisatie zich kunnen voltrek ken langs twee wegen: herindeling van gemeenten en gewestvorming. U zult van mij niet verlangen, dat ik op dit moment voor onze situatie tot een concrete standpuntsbepaling kom. Deze zal zich geleidelijk ontwikkelen, zowel gezien het feitelijk gegeven als gezien de bestuurlijke mogelijkheden. In het uitgangspunt zou ik mij achter de nota van de bewindslieden van Bin nenlandse Zaken d.d. 15 september 1969 welke over deze zaken handelt, willen stellen. Op basis van vrijwilligheid kan een proces in gang worden gezet, dat cor respondeert met de gevoelens van de burgerij. Vroegtijdige institutionalisering kan na delige gevolgen hebben, zowel voor de samenwerking van gemeenten onder ling, als voor de samenwerking van pro vincies. «WK Dames en heren, leden van de Staten der Provincie Friesland. In een inleiding over het „Nationale Plan heeft Koelma eens het „organise ren. bevestigen en uitwerken der ter ritoriale decentralisatie” typerend ge noemd voor het openbaar bestuur van de vorige eeuw. Vanuit het vaste gege ven: Rijk. Provincie en gemeente werd het overheidsbeleid bepaald en kleur gegeven. In de 20e eeuw ervaart men, dat ver schillende openbare belangen in dit be stuurssysteem niet de juiste verzorging ontvangen. Veranderingen in het maatschappelijk leven ontwikkelen zich sneller dan de formele bestuursvorm vermag te volgen, i Versterkt tekent zich deze gang van za ken af in de na-oorlogse periode, waar actuele problemen van planologie, eco nomie, infrastructuur en schaalvergro ting menig bestuurder doen inzien, dat de bestaande bestuurlijke opzet noch or ganisatorisch noch wetenschappelijk ge heel toereikend is. Bij de discussies over deze materie is wellicht de meest interessante vraag of wijziging van bovenaf moet worden op gelegd, dan wel zich vanuit het grond- vlak moet voltrekken, hetgeen mijns in- siens de voorkeur verdient. Wanneer ik in het algemeen iets mag zeggen over mij ter harte gaande pro blemen, om u daarmede enig inzicht te geven in mijn instelling, zo zij opge merkt, dat ik verheugd ben, dat de in 1947 begonnen studie voor nieuwe wet geving op het terrein van de ruimtelij ke ordening uitmondde in de Wet op Ie Ruimtelijke Ordening van 1 augustus 1965. De Woningwet van 1901, welke in zijn elementaire vorm mee te beschouwen was als een Wet op de Volkshuisves ting, verviel daarmede. Op gelukkige wijze is in de nieuwe wet een einde gemaakt aan het hiërarchi sche stelsel van drie soorten plannen een nationaal plan, een streekplan en een gemeentelijk bestemmingsplan al le gebonden aan een strakke wettelijke procedure. In de plaats daarvan is een systeem gekomen, dat flexibel is en kan worden aangepast aan gewijzigde omstandighe den. Gelijk bekend wordt in artikel 4 van deze wet gezegd, dat de Provinciale Sta ten voor één of meer gedeelten of voor het gehele gebied der provincie kunnen aangeven langs welke lijnen de toekom stige ontwikkeling zich kan voltrekken. Via een programma wordt een stuk be leid gehanteerd, dat een nauw samen spel oproept met andere Instanties en organen, die ten deze verantwoordelijk heid dragen. Deze zaken zullen blijvend belangstel ling vragen, waarbij het specifiek-eige- ne van bepaalde gebieden niet in het gedrang mag komen. Het gevaar bestaat, dat het beleid op het stuk van de ruimtelijke ordening usurperend werkt en andere aspecten van het overheidshandelen daaraan on dergeschikt maakt. Hiervoor is attentie geboden. Waar de planologie nog een jonge we tenschap is en de inzichten ten' deze wisselen, is flexibiliteit gewenst. wringen en kringen fiele fan altyd wer nije fragen, de measte biroppen sitte hjirmei. Ek Fryslan yn syn gehiel wrak selt mei dizze moderne opjefte. Dlzze wike hie seis it greate „Elseyiers Week blad’’’ in hiele pagina wijd oan Frys- lan mei as ütdaegjende kop: „Us Heite- lan” moet kiezen: Platteland of indus trie! Dizze kop sil wol it wurk west hawwe fan de redaksje, hwant it artikel seis fan Piter Terpstra is fan folie better kwaliteit as dizze oankundiging. It is fansels healwiis om to sizzen, dat it hjir giet oer plattelan óf yndustry. Sa leit it hjir net. En de skriuwer toar.t dan ek hiel hwat mear bigryp fan de konstellaesje as dit opskrift suggerear- ret. Yn wêzen giet it hjirom. Wolle wy mei- wurkje oan in louter ekonomyske fuortsetting, dy’t alle oare dingen se- kundair stelt of wolle wy bisykje dizze ekonomyske groei yn to bouwen yn in harmonyske üntjowing fan hiel Frys lan. En dan wol mei bihald fan har net- materiële skatten. Hwat leit üs it heechst? Is de bifol- kingsgroei en de stiging fan it ynkom men alles en moat dêr al it oare foar wike of is de aerd fan it folk, syn tael, syn kultuer, syn lanskip, syn mar ren, syn pleatsen, syn stêdden en doar- pen, syn seden en religy ek fan bilang. En hwat hat hjir de prioriteit? It is maklik dizze dingen swart-wyt to stel len, sa as it opskrift yn Elsevier. Mar de skriuwer docht dat bileaven net. Hy blykt each to hawwen foar de hiele problematyk en seit hjir goede dingen oer, sünder ta ütspraken to kommen. Mannichien, dy’t oer ütstellen yn ge- De vierdaagse is ook dit jaar in Bols ward weer -uitstekend geslaagd, mede door grote medewerking van onze bur gerij. Eris vier avonden achtereen ge lopen en gezongen dathet een lieve lust was. De verstandhouding tussen de groe pen onderling was geweldig, de hele wandelschare was één grote familie. Gee klasseverschil, zelfs geen leeftijdsver schil is dan merkbaar, want de oudste deelnemer de heer E. Bakker 79 jaar, liep vrolijk tussen de CAB-welpen, waar van de jongsten 6 jaar waren. De laatste dag werd voor de jeugd na tuurlijk de mooiste want dan worden ze als grote triomfators de stad binnenge haald en dan natuurlijk de bloemen! Nou ze waren er weer die bloemen. Hon derden boeketten werlen er uitgereikt aan eigen kinderen en ook aan anderen, zo maar weggegeven door burgers die dit grote evenement niet graag in onze stad zouden willen missen. I HAT FRYSLAN MAR KAR UT TWA? Ut my earst Sibren fan Tsjom tank sizze foar de wolkomme korreksje en oanfolling op it artikel fan forline wi ke. Hy hie folslein gelyk. Lykwols ek mei de torjucht troch him neamden, bliuwe it mar inkelen en men moat wol I eangje, dat de omstannichheden, hwer- ünder de boeren op it heden forkeare, net byster geskikt binne foar de kom- binaesje: dichter-boer. It libben wurdt foar har mei de dei bannlger en I soarchliker en de moderne easken bliu- I we bar druk op de minsken ütoefen- jen. Mei de rêst, de smükens en de ge- selligens stiet it net rom. Dat jildt lyk wols ek op safolle oare gebieten. It binne net allinnich de boeren, dy’t it 1 I 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1