Jordanië zorgen voor sensatie Bewogen partijconvent van de ARP Commando’s in Nixon wijzigt zijn kabinet PPR ziet weinig toekomstmogelijkheid Foto van de week weer Bolsward in van STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Volgende week Burgers Bolsward Bevloeiings- installatie geeft water naar behoefte „Heamiel” 109e JAARGANG No. 48 VRIJDAG 19 JUNI 1970 Wymbritseradeel. Commando’s in Jordanië in verzet Complicaties in Indochina PPR i eind mag Openbaar Vit de moeilijke dagen na de bekendmaking van de inval in Cambodja (de herop leving van het studenten- en Intellectuelenprotest; de weerstanden bij ministers, ambtenaren, vanwege het niet geraadpleegd worden en de onbereikbaarheid van de president, die zich pleegt te omringen met een hermetisch sluitende staf in het Witte Huis), heeft president Nixon enige conclusies getrokken. Het resultaat zjjn enige personele wijzigingen. Minister Finch is op het departement van sociale za ken, onderwijs en volksgezondheid vervangen (door de dynamische Richardson, tot dan onderminister van buitenlandse zaken) en naar het Witte Huis gehaald. Ook de minister van arbeid, Shultz, werd vervangen en naar de Witte Huisstaf overgeheveld. Deze twee wijzigingen tonen een duidelijk patroon. Zowel Finch als Shultz zijn in de Republikeinse partij liberalen, als zodanig opponenten van minis ter van justitie Mitchell en vice-president Agnew. Aangezien de staf van het Witte Huis in het Amerikaanse bestuurssysteem het belangrijkste beleidsbepalen de lichaam is, Ls deze injectie met liberale figuren duidelijk van belang, omdat de ze staf het afgelopen anderhalf gedomineerd is door conservatieven zoals de assis- ten Haldeman en Ehrlichman. Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Argentijnse president afgezet en vervangen De operaties in Cambodja van Ameri kanen en Zuidvietnamezen hebben een voorlopig, helaas, nog maar weinig van terecht zal komen. Het rapport mag dan veel technische adviezen geven, het kan geen verbetering brengen in de men taliteit van vtael ambtenaren, die vinden, dat alles wat zij doen alleen hun bazen aangaat en niet het volk. De heer Bies heuvel fractievoorzitter van de ARP liet dat vorige week ook blijken bij de overhandiging van zijn rapport. Hij zei al te vrez«n, dat bijvoorbeeld de di- recteuren-generaal van de diverse minis teries het met het rapport wel moeilijk zullen hebben. Deze directeuren zijn, naast de ministers, de machtige figu ren. Terwijl ministers In het openbaar het parlement verantwoording moeten afleggen en ook regelmatig ver dwijnen blijven zij in alle stilte zitten. Z(j zouden nu ook tot plicht hebben hun rapporten enz. aan de openbaar heid prijs te geven. Het lijkt een vrij wel onmogelijke zaak om alle ambtelij ke bastions in Nederland te breken door volledige openbaarheid te eisen. Pre mier De Jong heeft dan ook al laten blijken, dat zijn kabinet het in elk ge val niet zal proberen en het rapport over de voorlichting rustig zal laten liggen. Misschien dat het volgende kabinet er iets aan kan doen. warder „Skotsploech” en muziek van het stadsdraaiorgel „Omke Romke”. Des avonds treedt het Friese cabaretgezel schap van Leo Dijkstra op met „It giet op en óf.” Met dit alles is het nog niet afgelopen: vrijdags is er onder meer paalklimmen voor het stadhuis. Zaterdagmorgen komt de fanfare van Sittard met majorettes en zullen alle hooikoninginnen uit voor bije jaren rondrijden in old-timers, na tuurlijk met muziek, 's Middags is er nog meer fanfare en voetbal. Maar 't „hooi- maal” eten kan alleen op donderdag! Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (by vooruitbetaling) Giro 887926 De Politieke Partij Radikalen (PPR), voortgekomen uit een groep afgeschei den KVP-ers, weet nog niet of zij zich zelf op moet heffen of gewoon moet door gaan. Op het congres van de PPR werd afgelopen weekeinde gejuicht toen werd voorgesteld om de partij op te heffen. Daar tegenover zei drs. Aarden, een van de oprichters en leiders, het sterk te betreuren als de PPR nu zou verdwe nen. De onzekerheid binnen de PPR is groot nu de jongste verkiezingen niet het succes hebben gebracht waarop werd gehoopt. Tijdens het congres* is beslo ten om de komende maanden rog even aan te zien om daarna, het zal dan ok tober z(jn, te beslissen over de vraag of men de PPR zal opheffen of dat men als afzonderlijke radikale groepe ring blijft doorgaan. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. 3. OSINGA n.r., Bolsward Administratie- en Redact!e-adrea: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 at 2335 (05157) Bolswartls Nieuwsblad in Argentinië beheersen, zal ook de nieu we machthebbers nopen de peronisten niet van zich te vervreemden. Directe aanleiding tot de staatsgreep was de ontvoering van oud-president Aramburu, een van de generaals die meehielp aan de val van Peron. Beho rend tot dezelfde factie als bijv. Lanusse was dit voor de legerleiding de drup pel die de emmer deed overlopen. Aram buru is inmiddels door een peronistisch commando vermoord, „wegens diens misdaden tijdens zijn bewind (1955 1958) begaan tegen de peronisten.” De Anti-Revolutionaire Party heeft weer eens een bewogen partijconvent achter de rug. Een klein deel van de party - de fervente radikalen - nam op het con vent in Utrecht demonstratief afscheid, een grotere breuk kon nog maar net wor den voorkomen door een besluit over het defensiebeleid uit te stellen. Het afscheid van de radikalen - het ging om een twintigtal Ant-Revolutionalren - kon de ge moederen nauwelijks in beweging brengen. Men had het eigenlijk al geruime tijd zien aankomen. Een veel grotere dreiging ging uit van de tegenstelling over het defensiebeleid. De ARP telt een fors aantal leden, dat by het praten over atoom bewapening koude rillingen over de rug voelt lopen. leen die van binnenlandse orde en rust. De Cambodjaanse operatie is Washing ton uit de hand gelopen: de Amerikaan se troepen zullen dan wel eind van de ze maand teruggetrokken zijn, de Zuid- vieitnamezen en de Tahilandse „vrijwil ligers” zijn niet van plan te vertrek ken. Saigon ziet «en kans een stuk van de oorlog buiten het eigen terrein uit te vechten en kan zich bij Washington laten gelden als de veidediger der „de mocratie” in zowel Vietnam als Cam bodja. Thieu kan met Nixon uit een ster ke positie praten. Een einde aan alle oorlogshandeli is dus voorlopig niet in zicht ’en dit weerspiegelt zich in de Parijse besprekingen, waar nu, op laag niveau, al maandenlang geen voortgang meer wordt geboekt. Eenmaal gaf gelukkig in een niet al te grote oplage de plaatselijke VVV een folder uit, waarvoor men zich ach teraf toch wel wat schaamde. Het re clamepapier eindigde n.l. met een ge- tenend plaatje waarop een toekomst beeld van Bolsward stond getekend. Geen stadssilhouet met héél véél rokende schoorstenen. Bolsward, zoals wij het graag wensen. Bolsward industriestad! Of in ieder geval iets van deze strek king. Goed bedoeld, maar zoiets moet men nu natuurlijk net niet op e’en WV- folder plaatsen. Nee, willen wij de aan trekkelijkheden en charmes van Bols ward ten toon spreiden, dan moet men niet aankomen met rokende schoorste nen. Dan moeten het geveltjes zijn of grachtjes, al of niet met Koffijplaets, dan is dat de Skotsploech en de Schut terij, stadhuis en kerk, poort en kansel, bolwerk en bolhoed (van koster De Way). Goed, geen schoorstenen dus in de reclame naar deze kant. Toch zijn ze er wel, al zijn het geen tientallen. Het zou een interessant spelletje zijn zo op het duimpje de schoorstenen te Bols ward op te noemen. Die van Hollandia NV en HMS springen er uit. Dan de PIM, de Florence. Dan wordt het al moeilijker. De KNM misschien. Maar staat die er nog wel Hoe dan ook, tien tegen een, dat u deze schoorsteen in de rij niet thuis kunt brengen. Het is ook geen extra lange, al lijkt het heel wat door de weerspiegeling, die fotograaf Siemonsma handig gebruikte om er een leuk plaatsje van te maken. Fabriek- schoorstenen zijn taboe in de recreatie sector. Maar laat déze schoorsteen nu de recreatie te Bolsward dienen! Het mé.g dus. On. het geheim geheel te ont sluieren: dit is de schoorsteen die hoort bij de plantenkassen in het Julianapark. U kunt hét plaatje ook op de kop gaan zien, dan is het nog aardiger. Alles wat de overheid zegt of doet moet openbaar zijn, tenzij het landsbelang zich daartegen verzet. Dit, globaal ge nomen, is de konklusie dat de commis sie Biesheuvel, die een studie heeft ge maakt over de voorlichting door en over de regering ien andere overheidsinstan ties). Het is een dik rapport geworden, met tal van praktische adviezen. Waar De oude Hanze stad Bolsward eet juni weer het traditionele „heamlel”, letterlijk vertaald „hooimaal” en ieder een kan voor een rijksdaalder aanzitten; 25 juni om ongeveer half twaalf op de Appelmarkt. Het „heamiel” of „hooi maal” dient niet te worden verward met „een maal hooi”, aangezien het be staat uit rijst met rozijnen, met zo het een en ander „erom-en-eraan”. Het is de aloude maaltijd die boeren in de Greid- hoek, het Friese weidegebied, hun per soneel plachtten aan te bieden, wanneer de hooi-oogst achter de rug was. Die traditie is in Bolsward al jaren geleden in ere hersteld en men heeft er het een en ander omheen georganiseerd, zodat er zelfs sprake is van „heamieldagen". Die beginnen dit jaar met de opening van een mechanische speeltuin op de avond van de 24e juni. Donderdag 25 juni is eigenlijk de grote dag. Dan komt om ongeveer half elf de „hooi- koningin” per schip aan bij het Kruiswa ter. Zij maakt in een Friese sjees en voorafgegaan door de schutterijmuziek en twee andere muziekkorpsen een rond gang door de stad, die eindigt bij het stadhuis, waar zy door de burgemees ter wordt verwelkomd. In dat stadhuis opent zij een tentoonstelling van werk van creatieve Bolswarders en oud-Bols- warders in het nieuwe gedeelte van het stadhuis en daarna volgt op de Appel markt het ..hooimaal”, dat wordt ver sierd door een optreden van de Bols-1 Hoewel mogelijk ten overvloede, ik u attent maken op de collecte voor het Anjerfonds, die dit jaar zal wor den gehouden in de periode van 22 juni t.m. 4 juli. De opbrengst komt voor een groot deel ten goede aan onze plaatselijke culture le verenigingen. De besturen van deze verenigingen col lecteren zelf, om aan de nodige geld middelen te komen voor hun aktivitei- ten. Bolsward, als culturele kern van Fries land, zal hen niet teleurstellen, daar ben ik van overtuigd. Vooral nu het gaat om onze eigen jeugd en onze eigen ver enigingen, mag ik u opwekken royaal uit de hoek te komen. Boalsert boppe! De burgemeester van Bolsward Libanon en Jordanië hebben te lijden van de dreiging van een Palestijnse (commando-) staat binnen de staat. Periodiek heeft dit du afgelopen jaren geleid tot botsingen tussen de comman do’s en het leger, waarbij oorzaak en gevolg moeilijk te scheiden lijken. In de Jordaanse hoofdstad, Amman, zijn de afgelopen week ongeveer duizend men sen gedood en gewond. Omdat ook bui tenlanders in de gevechten betrokken werden neergeschoten of gegijzeldzijn vooral Amerikanen en Westduitsers over gegaan tot evacuatie. In feite bestaat er een permanent an tagonisme tussen de verzetsgroepen en de Arabische monarchieën, in Jorda nië, Saoedi-Arabië en Koeweit. Maar koning Hoessein heeft zich tot nu toe altijd kunnen handhaven als hoofd van de staat, temeer omdat een machtsover name doOr de Palestijnen alleen maar nadelig kan werken: Israël zou niet na laten dan met groot machtsvertoon te interveniëren, efficiënt bestuur zou door de verdeeldheid der Palestijnen ónmo gelijk zijn en de financiële hulp van Saoedi-Arabië en Koeweit zou beëin digd worden. Br zijn nu enige akkoor den gesloten die het leven in Jordanië weer moeten normaliseren en ieders rech ten moeten garanderen, maar de prin cipiële tegenstellingen zullen er niet door verdwijnen. Ver schijnt in: Bolsward, Baardtradeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, W or hum en Finch, een oude politieke vriend van Nixon, is op zijn departement vaak ver geefs opgekomen voor de belangen van de armen, de negers en de jongeren. De strijd tegen de conservatieven én het in bedwang houden van zijn mammoetde- Ipartement is teveel voor hem gewor- kten. Op het Witte Huis echter moet hij Ivoor Nixon het contact dat met juist Ideze groepen verloren is gegaan herstel den. Schultz’ benoeming wijst op een po ging van Nixon het beeld van zijn re gering in sociale zin te verbeteren. Op Izijn departement van arbeid heeft |Schultz grote bewondering geoogst bij het oplossen van arbeidsvraagstukken len Nixon heeft hem nu in de beleids- ontwikkelende tak van de regering ge haald. Hij krijgt als hoofd van het bu reau voor Management en begroting in feite toezicht op alle aspecten van de binnenlandse politiek. [Geconcludeerd kan ook worden, dat [Nixon door de overwinning van Wal lace by de voorverkiezingen om het gou verneurschap van Alabama, is gaan twij felen aan de waarde van zijn zuidelij ke strategie. Natuurlijk zal hij door gaan te pogen stemmen in het zuiden te winnen, maar de meer liberaal ge richte republikeinen elders krijgen nu op sociaal gebied meer genoegdoening, [te meer omdat ook de president heel goed beseft, dat de huidige recessie en inflatie hém veel stemmen kunnen gaan kosten bij de komende tussentijdse ver kiezingen. De opperbevelhebbers van de drie le geronderdelen van Argentinië hebben de man die zij in 1966 aan de macht hiel pen laten vallen. Generaal Ongania is vervangen door ge neraal Levingston als staatshoofd. Een politieke koerswijziging van de strijd krachten ly’kt zich evenwel niet aan te dienen. Integendeel. Het leger ziet haar revolutionaire taak als een tijdelijkw: het opruimen van de „rommel” die de politici hebben gemaakt en dan het be stuur weer overdragen. Ongania's eco nomische beleid is dan ook geprezen door de junta die voor de benoeming van Levingston de zaken heeft waargeno men. Maar het was juist Ongania’s wei gering een plan voor het herinvoeren van de democratie op te stellen die hem met zijn opperbevelhebbers in botsing bracht. De militairen, onder aanvoering van de man die onder Levingston wel de eigenlijke „sterke man” zal blijven, land- machtopperbevelhebber Lanusse. waren ook verbitterd over het gebrek aan „in spraak”. Ongania poogde, lange tijd met succes, h’en van de staatszaken verre te houden. Democratisering, d.w.z. het houden van verkiezingen, het heroprich ten van politieke partijen, overgang naar burgerlijk bestuur, wordt door de leger leiding ook hierom noodzakelijk geacht, [omdat het politieke verzet de laatste paren snel was gegroeid. De guerilla- sotiviteiten namen toe; arbeiders en stu denten protesteerden steeds meer tegen het gebrek aan vrijheid en zij eisten, gesteund door steeds meer leden van de katholieke clerus, ingrijpende hervor mingen. Het is mogelijk, dat Ongania’s lonken naar dé peronisten de aanhangers van de nu in Sp>anje levende in 1955 afgezette dictator de huidige mili taire leiders te ver ging. Nog onlangs werd een peronist tot provinciaal gou verneur benoemd en Ongania probeerde duidelijk zijn machtsbasis buiten het le ger te verbreden met de door peronis ten beheerste vakbonden. Maar het har de politieke feit, dat de peronisten on geveer 30 tot 35 pct. van de stemmen I I O Eigenlijk had het partijconvent vorig weekeinde een nieuwe defensfeparagraaf moeten samenstellen voor het politieke programma van de ARP. Het bleek ech ter al vrij snel, dat over deze paragraaf nooit overeenstemming zou kunnen wor den bereikt. De (atoom)pacifisten bin nen de ARP zouden nooit akkoord kun nen gaan met een vastleggen van het beleid zoals dat nu wordt uitgevoerd. Zij eisen een rechtstreekse afkeuring van elke vorm van atoombewapening en kun nen geen schriftelijke goedkeuring ge ven aan de hedendaagse praktijk van stilzwijgende instemming met de nucleai re bewapening van de westerse dus ook de Nederlandse strijdkrachten. Fractievoorzitter mr Biesheuvel probeer de de gemoederen te sussen en een kon- flikt te vermijden door zich te beroe pen op het huidige partijprogramma dat eenzijdige ontwapening afwijst. Daarna pleitte hij zelfs voor een verhoging van dé defensie-uitgaven. Een verhoging die er kennelijk wel zal komen al durft nog niemand te zeggen waar het geld gevon den moet worden. De ingreep van mr. Biesheuvel mocht niet baten. De pacifisten bleven op hun standpunt staan. Er werd een typisch Nederlandse oplossing gevonden. Partij voorzitter Veerman stelde voor om dan maar een commissie samen te stellen, die tot taak krijgt een nieuwe defensie- paragraaf te formuleren. In de commis sie is ook prof. dr. J. Verkuyl opge nomen, de voornaamste woordvoerder van de ARP-pacifisten. Daarmee was 'n botsing vermeden, maar lykt de strijd nog niet gestreden. „Als mijn lidmaat schap van de commissie een doekje voor het bloeden is vertrek ik,” dreigde de hooggeleerde voorman. De tegenstelling tussen links en rechts binnen de ARP lijkt op elke bijeen komst van deze party groter te wor den. Nu ook waren er talrijke gelui den tegen de kennelijk onvermijdelijke samenwerking met de VVD Het was ook de reden waarom de radikalen het politieke oplossing voor de problemen van Indochina nog gecompliceerder ge maakt. Tegenover het kortgeleden ge vormde Verenigde front van Indochina, bestaande uit Noord-Vietnam, de Viet- cong, de Pathet Lao en de aanhangers van prins Sihanoek, met actieve steun van China, is nu een samenwerking tot stand gekomen tussen Zuid-Vietnam, Cambodja en Thailand, met de actie ve steun van de VS. Minister Rogers van buitenlandse za ken heeft onlangs in Washington ver klaard, dat de VS niet bereid zijn Ame rikaanse levens in te zetten voor het in stand houden van het regime-Lon Nol in Pnom Penh, daarmee de verantwoor delijkheid voor het voorkomen van een communistische coup in Cambodja af schuivend naar Zuid-Vietnam en Thai land. Met dit in de Nixondoctrine passende besluit (Aziatische problemen laten op lossen door Aziaten, Amerikanen moe ten de troepen geleidelijk aan kunnen terugtrekken) is Cambodja opgescheept met inmenging van twee erfvijanden. Beide landen hebben territoriale aan spraken op stukken van Cambodja, wil len het gebruik door de communisten van Cambodja als uitvalsbasis tegen gaan en willen een communistische coup in Pnom Penh voorkomen. Thailand wil voorts een buffer houden tussen zichzelf en het oorlogsgebied Vietnam, de Viet- namezen zijn tevens oude vijanden van de Thais. Deze tegenstellingen wekken niet de indruk van soliditeit. Al met al neigt men weer meer naar een mili taire oplossing: dit alleen kan de mili taire regimes in de drié landen staande houden, omdat de problemen die zij be strijden in feite sociaal zijn: zoeken naar een politieke oplossing betekent toege ven dat er meer problemen zijn dan al- Twee Australische kwekers hebben een zeer opmerkeiyke bevloeiingsapparatuur ontwikkeld, die reageert op de vocht- behoefte van bomen en planten en in overeenstemming met die „dorst” de juiste hoeveelheid water doseert. De installatie werd vorig jaar met suc ces gedemonstreerd ty'dens de Austra lische Nationale Akkerbouwdagen in Orange. Het principe van de apparatuur berust op de werking van elektroni sche „voelers”, die dicht bij de wortels van de aanplant in de grond zijn aan gebracht. Zodra de vochtigheid van de bodem beneden een vastgesteld mini mum daalt, krijgt een sproeiinstalla- tie het commando om water toe te voe ren zodat de ideale vochtigheid wordt hersteld. Vanzelfsprekend kunnen aan het water kunstmeststoffen worden toegevoegd; op die manier wordt dan een optimale dosering van deze chemicaliën bewerk- J. M. A. Mulder stelligd. ARP-huis verlieten. Zy zien in de blij vende samenwerking met KVP en CHU tegelijk een onverbrekelijke band met de WD. Waar zij in de praktijk best wel eens gelijk in kunnen hebben. Ook al zei de heer Biesheuvel, dat de ARP zeker niet automatisch voor de VVD zal kiezen. Ook partyvoorzitter Veerman vertelde „net verschrikkelijk te vin den dat de ARP ervan zou uitgaan au tomatisch bij de WD terecht te ko men”. Dat zal best zo zijn, maar wat zijn er anders voor mogelijkheden, vraag je dan. Het enige alternatief voor een andere, stevige regeringskombinatie met de christelijke partijen is de PvdA, of, als de samenwerking lukt, het PAK (Progressief Akkoord). De PvdA mag dan enig vertrouwen hebben in de voor uitstrevende inzichten van heel wat Antl-Revolutionairen, zij heeft een wel haast pathologische afkoer van alles wat naar de KVP riekt. Gevolg van de nacht van Schmelzer. KVP en ARP blij ven onafscheidelijk, ?o is op dit partij convent nog eens verzekerd. Het lijkt dan erg moeilijk om vol te houden dat men niet aan de VVD gebakken zit. Toch lyken enkele ARP-leden nog al- tyd op verandering te hopen. Een aan tal niet uitgetreden radikalen verklaar den na het convent in een open brief dat zij merken, dat het streven naar vernieuwing binnen de ARP weerklank vindt en dat (daarom) de PvdA niet meer in wrok moet omzien (naar „de nacht”). Of de socialisten zullen luis teren is maar de vraag. 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1