Wat de raad te behandelen krijgt Gabe Skroar Raadsagenda Gem. Bolsward Extraatje van 54 bejaardenwoningen Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll i Hwat hat llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 3335 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 109e JAARGANG No. 49 DINSDAG 23 JUNI 1970 Wymbritseradeel. üs hjoed to tizzen AGENDA: 7. Garantie lening Jeugdsociëteit 10. Bouw 54 bejaardenwoningen 14. 15. de Huurverhoging per 1 juli 1970 Ontslag genieentepersoneel Verkoop boerderij te Bolsward Straatnamen IWAT TINKT JO...? (vervolg zie pagina 2) ■t Hiel hwat minsken binne krekt aa de moanne, se ha in tsjustere side, dy't se gjinien sjen litte. Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Vanavond (dinsdag 23 juni) 's avonds om 7.00 uur wordt weer de maandelijkse raadsvergadering gehouden deuren open voor publieke tribune om 7.15 uur). 12. 13. 8. 9. Ingekomen stukken en mededelingen In verband met de verbeteringen aan rijksweg 43 heeft een ruilverkaveling plaats gehad van landerijen toebeho- Verkoop anti-conceptionele middelen vrjj laten het najaar van 1969 is betrokken. Bij de plannen voor de ruilverkave ling is er steeds van uitgegaan dat de boerderij Laard en Zaard no. 3 na het gereed komen van de nieuw te bouwen boerderij zou worden verkocht. Toen in het najaar 1969 de nieuwe boer- derlj kon worden betrokken is de oude boerderij gedurende de stalperiode in gebruik geweest bij een veehouder wiens bedrijfsgebouwen door brand werden verwoest. De boerderij is 15 mei j.l. ont ruimd, waarna het bestuur van de Ka- trjjn Epesstichting in overleg met het college voorbereidingen heeft getroffen tot verkoop van de oude boerderij. De boerderij is Per advertentie te koop aangeboden en naar aanleiding van de daarop gevoerde onderhandelingen heeft het bestuur voorgesteld de boerderij te doen verkopen aan de heer K. Lyckla- ma i Nijeholt te Wolsum. B. en w. menen dat de geboden prijs redelijk is te noemen en stellen voor tot verkoop te besluiten. B. en w. stellen voor tot huurverhoging te besluiten. Abonnementsprijs f4.00 p. kwartaal (bjj vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.vM Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 18 (05157) 5. 6. 2. 3. Bolswards Nieuwsblad Sa skreau my fan ’e wike in boer üt tie Warkumer kontreijen. Soe der noch ris hwat komme fan in subsydzjerege- ling foar buorkerijforbettering En hy bidoelde dêrmei net de regeling, dy’t op it heden jildt en hwerby men in bidrach krije kin as men in iepen rinstal bou- we wol neffens it plan fan Den Haech en de leveransiers foarskreaun binne. Dêr- mei binne de measte boeren net holpen. Soms kinne se it noch goedkeaper seis (ivvacn litte dan op sa’n wize mei sub- vdzje. Né, hy bidoelde in algemiene re eling, hwerby eigener en hierder of t eigener allinnich ütmeitsje op hok- ■ar wize se har pleats it béste moder- niseare kinne. Oant nou ta bliuwt men hingjen op in pear dingen,dy’t fan nen. Wij juichen dit toe, omdat voor al door de gunstige ontwikkeling van de plaatselijke industrie de vraag naar woonruimte blijft toenemen. B. en w. stellen daarom voor de ge vraagde grond- en bouwvoorschotten te verlenen. Hoe met anti-conceptionele middelen In Bolsward? Straatnamen weer aan de orde. De heer W. Ziengs voorgedragen als opvolger van gemeentesecretaris D. Sanstra. Verkoop boerderjj. Grond- en bouwvoorschotten 24 woningen Notulen. Ingekomen stukken, mededelingen enz. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het ver lenen van ontslag aan de heer D. v. d. Veen. Idem tot wijziging van de algemene politieverordening. Idem tot verkoop van een boerderij. Idem tot het verlenen van garantie voor een lening ten behoeve van bejaardenwoningen. Idem tot het verstrekken van bouw- en grondvoorschot- ten voor 24 woningen (z.g. woningwetbouw). Idem tot huurverhoging woningen. Idem tot het garanderen van een lening voor de Jeugd sociëteit. Idem tot het vaststellen van straatnamen. Idem tot vaststelling van grondprijzen voor het com plex Noord I. Idem tot verkoop industrieterrein. Idem tot het garanderen van leningen ten behoeve van het zwembad. Aanbeveling voor de benoeming van een gemeentesecre taris. Begrotingswijziging. Van het aan Bolsward voor het jaar 1970 toegewezen woningcontingent zal nog eens 24 woningwetwoningen moe ten worden gerealiseerd. Hoewel er nog steeds in deze gemeente een grote be hoefte aan woonruimte bestaat is het ons tot nu toe niet gelukt voor 1970 een groter contingent woningwetwoningen te verwerven. De stichting „woningbouw Bolsward”, waarin de drie plaatselijke woning bouwcorporaties samenwerken en in wel ke stichting ook de gemeente zal gaan deelnemen, heeft in nauw overleg met ons en in samenwerking met de Natio nale Woningraad, een plan ontwikkeld voor de bouw van 24 woningwetwonin gen in het bestemmingsplan Eekwerd. Genoemde stichting heeft thans verzocht om verstrekking van de benodige grond en bouwvoorschotten door de gemeente. Deze gelden kunnen door de gemeente als voorschotten bij het rijk worden aangevraagd. Omtrent de bouw van deze woningen is door de stichting met haar adviseurs be reids overleg gepleegd met een plaatse lijke aannemer en met het ministerie van volkshuisvesting. Uit dit overleg is gebleken dat de inschrjjfsom is geac cepteerd en dat machtiging tot gunning kon worden afgegeven. Met de realisering van de bouw kan dus op zeer korte termijn worden begon- zien de grote behoefte aan woonruimte in deze gemeente, noodzakelijk en ver antwoord is, dat de woningen worden gebouwd. Het verlenen van de mede-garantie aan de gemeente Sneek achten zij dan ook verantwoord, waarom zij u voorstellen woningen te doen bouwen. Onlangs werden voorschirften ontvan gen met betrekking tot de huurverho ging ingaande 1 juli a.s. Tot voor kort werden de huurverhogingen bij de wet geregeld. De wetgever heeft een vorig jaar besloten tot liberalisatie van het huurbeleid. Zo gelden momenteel afzon derlijke voorschriften voor wel en niet geliberaliseerde gebieden. Zoals bekend zijn op enkele uitzonderingen na alle Friese gemeenten geliberaliseerd. Dit houdt eigenlijk in dat de huren in die gemeenten, en dus ook in Bolsward, die nen te worden overeengekomen tussen huurder en verhuurder. In feite zou de kwestie van vraag en aanbod van woonruimte dus mede het huurbeleid moeten bepalen. Helaas is de woningsituatie in deze ge meente nog zodanig dat er geen moge lijkheden voor een vrij huurbeleid zijn. Aan een jaarlijkse huurverhoging van 6 pet. valt woor de woningwetwoningen niet te ontkomen en dit zal ongetwij feld tot gevolg hebben, dat met het oog op een evenwichtig 'huurpatroon in een gemeente de huiseigenaren besluiten tot huurverhoging van overige woningen. De huiseigenaar zal echter voor de laat ste bedoelde woningen over de huurprijs overleg moeten plegen met de huurder en voor de huur overeenstemming berei ken. De bewoners van de woningen van de gemeente zijn dan ook, voor zover de huurverhoging niet wettelijk verplicht dient te worden toegepast, in kennis ge steld met 't voornemen de raad voor te stellen de huren met 6 pet. te verho gen ingaande 5 juli 1970. Tevens is aan de plaatselijke woningbouwverenigingen geadviseerd eenzelfde gedragslijn te vol gen. Alvorens te besluiten de raad voor te stellen tot huurverhoging over te gaan hebben b. en w. zich uitvoerig georiën teerd omtrent de huurprijzen van het bestand woningen in beheer bij zowel de gemeente als de woningbouwcorporaties. Zij zijn daarbij tot de conclusie geko men dat het niet verantwoord is de wo ningen van het gemeentelijk woningbe drijf, in vergelijking met de huren van woningen van het gemeentelijk woning bedrijf, in vergelijking met de huren van woningen die verplicht worden verhoogd, niet te verhogen in huur. Een uitzon dering zouden zij echter willen maken voor het vóóroorlogse complex van 46 woningen. Dit betreft de woningen wel ke in 1916-1917 zijn gebouwd. Voor wat betreft het woongerief (in de ruime zin des woords) menen zij te mogen con cluderen dat de verhuurbaarheid van de ze woningen duidelijk achterblijft bij die van de overige woningen in deze ge meente. De overige woningen, die eigendom van de gemeente zijn en die binnen afzien bare tijd zullen worden afgebroken, om dat ze gelegen zijn in een te saneren stadsdeel behoeven ook niet in huur te worden verhoogd, mede in verband met de toestand van deze woningen. Door samenvoeging van de complexen 12 woningen Joh. Prooststraat en 6 wo ningen Dr. J. Halbertsmastraat, valt thans dit nieuwe complex in tegenstel ling tot de vorige verhoging, als geheel onder de wettelijke huurverhoging. In de vergadering van 25 november 1969 deden b. en w. de raad een meerder- heidsvoorstel en een minderheidsvoor- stel toekomen met betrekking tot het geven van namen aan de straten in het bestemmingsplan Eekwerd. Het meer- derheidsvoorstel bevatte de namen van personen, die voor de sociale- en cul turele ontwikkeling van Friesland, eri mogelijk voor groter gebied, van bete kenis zijn geweest. Het minderheidsvoor- stel, tevens meerderheidsvoorstel van de culturele commissie, bevatte namen, die aan het land verbonden waren. Na enige discussie zijn beide voorstel len teruggenomen voor nader beraad. De straatnaamgeving in het bestem mingsplan Eekwerd heeft b. en w. se dertdien bezig gehouden. Zij hebben een samenspreking gehad met de culturele commissie, waar een en ander zeer uit voerig is besproken. Uit de bespreking is b. en w. gebleken, dat het niet in de bedoeling ligt van de commissie ten aanzien van de nog te ontwerpen be stemmingsplannen te adviseren uitbrei ding te geven aan bovenbedoelde op het land gebezigde namen. De commissie tracht voort te gaan met systematisch werken en hoopt ook voor de in de toe komst te ontwerpen bestemmingsplan nen afzonderlijke groepen namen te kun nen adviseren. Bovendien is uit het over leg met de commissie gebleken dat reeds aan een groot aantal straten in Bols ward persoonsnamen zijn verleend. Op zichzelf namen van respectabele perso nen, maar zowel in het verleden als nu in deze tijd kunnen ook andere onderwerpen van voldoende waarde blij ken om voor het nageslacht bewaard te blijven. boppen óf oanjown wurde. Sa hat d’er alris in regeling west foar jarrekolken, ek foar silo’s, ek foar bipaelde stallen, mar in praktyske regeling, dêr’t de tü- zenen boeren hwat oan hiene, komt mar net los. En dochs wie dit foar alle par tijen de goede wei. Hwant elts, dy’t wit hoe’t er nei de oarloch mei de eigendom fan de pleat- sen en de hleren omsprongen is, wit, dat it Nederlanske folk profiteard hat fan it ütsloeren fan de bisteande pleat- sen. Earst de hieren op it leechste peil fêstskroeve en dan in kostpriis-birek- ken meitsje mei as basis de hier, dat hat de eigener de middels ünthalden, wylst de hierdeboer der gjin baet by hie en nou sitte follen fan hja mai in dlder- wetske of ütsloerde pleats en gjinien fan beiden is by steat de djüre, tige djüre timmerderij to bikostigjen. En al le jierren wurdt it needsaekliker en al le jierren wurdt it wer djürder. It is wier, dat foar harren, dy’t yn in ruil- forkaveling falie, ütkomst is. Mar ek dan is de nije pleats it strükelblok, omt de noaren sa steld binne. dat de boer, wol hy de pleats krije sa’t hy winlik wêze moat, der in pear tsientüzenen by- pasje moat. Foar de tüzenen boeren, dy’t noch yn gjin jierren yn in fuilforkaveling kom me to sitten, jowt it lykwols de great- ste swierrichheden. Mear as ten kear haw ik pleite foar in praktyske regeling, dy’t yn hiel folie gefallen de lju oer it deade punt hinne helpe koe. en soe, sa’t ik it sjoch, in gearwurking ha moatte fan Ryk. eig- ner en hierder. Elts fan har soe in trêdde part fan verse andere gemeenten begrijpelijk een mede-garantle. Elke gemeente zal deze garantie moe ten verlenen naar verhouding tot het aantal te bouwen woningen. B. en w. zijn van mening dat het ge in de loop van 1969 is de stichting „Bevordering volkshuisvesting in Fries land” in het leven geroepen. Deze stichting beoogt de woningbouw en met name de bouw van bejaardenwo ningen in Friesland te bevorderen. Er wordt voor de ontwikkeling van bouw plannen nauw samengewerkt met de ge meentebesturen en de eventueel plaat selijk werkzame woningcorporaties. Het is genoemde stichting gelukt in de pre- mie-huursector een project van 175 be jaardenwoningen te ontwikkelen, die zullen worden gebouwd in de gemeenten Sneek, Bolsward, Hemelumer Oldeferd en Workum. In de gemeente Bolsward zullen 54 bejaardenwoningen worden ge bouwd in het bestemmingsplan Eekwerd. Daar zowel bij de raad als bij het col lege reeds jarenlang de wens bestaat de bouw van een aantal bejaardenwo ningen te realiseren, menen zij, dat van deze gelegenheid gebruik moet worden gemaakt, temeer daar deze woningen in feite als een extra contingent moet wor den gezien. Zoals reeds gezegd, betreft het een com plex van 54 woningen in de premie- huur sector. Dit houdt in dat voor de financiering van het project een beroep op de kapitaalmarkt moet worden ge daan. Het is echter bekend dat het de laatste jaren zeer moeilijk is op de kapitaalmarkt een lening aan te trek ken tegen een voor woningbouw aan vaardbare rente. Het is echter genoem de stichting gelukt voor de financiering van genoemd complex van woningen een geldlening aan te trekken van f 6.800.000 De geldgeefster heeft echter als voor waarde bij de aanbieding tot geldlening gesteld, dat één van de gemeenten, waar de woningen worden gebouwd, de beta ling van rente en aflossing van de geld lening garandeert. De stichting heeft de gemeente Sneek bereid gevonden deze garantie te verlenen. rende aan het Old Burger Weeshuis te .Deze gemeente vraagt echter van de dl- Sneek en de Katrijn Epesstichting te Bolsward. Vanwege de Katrijn Epes stichting is aan de noordzijde van rijks weg 43 ten behoeve van de pachter A. Lycklama Nijeholt een nieuwe boer derij gebouwd, die door de pachter in ske buro’s mar deskundigen üt de ei gen streek. Dit is perfoarst nedich, hwant de op lossing leit op eltse pleats meastal wer oars. By de rene is binnendoar romte to finen troch in diel fan de gollen to bi- nutten, by in oar kin oan de sydkant romte makke wurde troch in ütbou, by m trêdde kin it büthüs langer makke wurde en by wer oaren is de bou fan in nije stal de oplossing. Hast elke pleats hat syn eigen problemen en dérom soe men de saek fierwei it beste tsjinje as men de eigner, de boer en de man fan de foarljochtlng meimekoar baes liet. Hja moatte ommers by sa’n regeling seis ek fiks ta de büse! myn Warkumer korrespondint freget my: Hwannear komt nou san regeling. Duorret it noch ien jier, dan wachtsje wy sa lang, mar as it fiit jier duorje moat, kinne wy der net op wachtsje. Nou, it is hwat synysk om it yn it iepenbier to sizzen, mar ik leau, dat Den Haech hjir noch lang net ryp foar is. Hja wolle alle toutsjes yn hannen halde en binne spoekbang om it oan legere organen oer to litten. En omt it yn de lanbou fan Noard ta Süd en fan East ta West sa slim ütienrint, sille de Haechse haaien altyd wol biswieren fine tsjin hokfoar plan ek. Dérom bin ik tige bang, dat it noch lang, tige lang duorje sil, foar’t men syn fiat jowt oan in pratyske regeling, hwer’t men mei orren kin. Al hoe koartsichtich en bigreatlik it foar de boeren ek is. Hwant party lju j aget it fan de moarn ta de joun en binne har ried skjin to'n ein, dat is sa klear as in klüntsje. Mar „den Haech is traechTj. de J. Verschijnt ia: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De volgende stukken zijn ingekomen: a. brief van de Stichting Waakzaam heid Drinkwater” betreffende fluoride- ring van het drinkwater; b. mededeling gedeputeerde staten dat het raadsbesluit tot wijziging van de voorwaarden verkoop bouwterreinen, is goedgekeurd; c. mededeling van de minister van bin nenlandse zaken dat het raadsbesluit tot wijziging van de verordening be grafenisrechten is goedgekeurd; d. het procesverbaal van het hoofd bureau tot het vaststellen van de uit komst van de gehouden verkiezing van leden van de gemeenteraad, benevens de processen-verbaal van de 6 stembu reaus; e. het proces-verbaal van het centraal stembureau tot het vaststellen van de uitslag der verkiezing van leden van de gemeenteraad; f. brief van de heer S. Huitema en en kele andere inwoners van de gemeen te, zonder dagtekening betreffende het ingezonden stuk in Bolswards Nieuws blad van 5 juni 1970 aan de hand van het raadslid drs. K. A. Duran, onder de titel „reactie en toelichting op een raadsverslag” met betrekking tot het aanleggen van een straat tussen de Ko ningin Wilhelminalaan en de Reinier Cammingalaan langs Rijksweg 43; g. mededeling dat goedkeuring is ont- i vangen voor de bouw van 24 woning wetwoningen; h. mededeling dat een extra contingent is ontvangen voor 50 premiewoningen door een corporatie; i. brief van het landbouwschap gewes- I telijke raad voor Friesland betreffende het verzoek tot instelling van een Agra rische Commissie; j. brief van de Kamer van Koophandel betreffende inschakeling bij de voorbe reiding bestemmingsplannen; k. brief van de Structuurcommissie Midden- en Kleinbedrijf Noorden des Lands d.d. 21 mei 1970 betreffende po tentiële koopkracht in een winkelcen trum. l. brief van mevrouw De Haas c.s. be treffende de verkeerssituatie Samuel v. Haringhouckstraat. Het nemen van ver keersmaatregelen is door de raad gede legeerd aan het college van b. en w. zodat dit voor afdoening zullen zorgen. Bij de op 1 januari 1970, in werking getreden wet is het verbod tot verkoop van anticonceptionele middelen verval len. Bij diezelfde wet is de provincie en de gemeente de bevoegdheid ont nomen de verkoop weer aan banden te leggen. Aan de gemeentebesturen is ech ter wel de bevoegdheid gelaten regelen te stellen met betrekking tot de ver koop of verstrekking van anticonceptio nele middelen, voorzover die plaats vindt buiten besloten ruimten. De minister is van mening dat ook de horecabedrijven onder het begrip beslo ten ruimte moeten worden begrepen. B. en w. hebben zich afgevraagd of een gemeentelijke regeling, welke zal leiden tot een verbod tot verkoop of versprei ding buiten besloten ruimten aanbeve ling verdient. Anders dan het provinci aal bestuur van de Staatkund/g Gere formeerde Partij in de provir/ie Fries land, van wie het bij de st/.kken ter inzage gelegde adres is ontvangen, zijn zij op praktische gronden van mening dat het alle aanbeveling verdient ter zake regelend op te treden. Met respect voor ieders mening op dit punt, maar zonder nader op de motie ven van adressant in te gaan is in de praktijk reeds gebleken dat in gemeen ten waar de verkoop vrij is, zeer jeug dige personen anticonceptionele midde len uit automaten betrokken. Het is be kend dat ouders daarover zeer ontstemd waren. B. en w. menen, dat het, om excessen te voorkomen, gewenst is, met gebruik making van de bij meerge noemde wet gegeven bevoegdheid, de verkoop van deze middelen in het open baar te verbieden, waarbij b. en w. zich t.a.v. de interpretatie van de term „be sloten ruimte” aansluiten bij de opvat ting van de minister van justitie, zoals die bij de behandeling van bovengenoem de wet in de Tweede Kamer der Sta ten Generaal is gebleken. De heer D. v. d. Veen, werkzaam bij dienst gemeentewerken heeft verzocht hem ontslag te willen verlenen in ver band met benoeming in dienst der ge meente Beek. Hoewel de heer v. d. Veen vraagt het ontslag te willen verlenen uiterlijk in gaande 1 augustus a.s. menen b. en w., dat eerst zal moeten worden nagegaan of een geschikte vervanger, zo nodig in tij delijke dienst, kan worden aangesteld. Met de directeur van gemeentewerken wordt hierover momenteel overleg ge pleegd. Voor zoveel mogelijk zal zeker met de belangen van de heer v. d. Veen reke ning worden gehouden. B. en w. stellen voor de heer v. d. Veen eervol ontslag te verlenen ingaan de met een nader door hen te bepa len datum. Het bestuur van de stichting Jeugdso ciëteit heeft meegedeeld, dat de kosten van verbouw en inrichting van het pand Hoogstraat hoger zijn geweest dan de aanvankelijke raming. Bij de opzet van dit werk is rekening gehouden met het feit, dat bestuursleden en een aantal jon ge vrijwilligers in hun vrije tijd de werk zaamheden van de verbouw zouden uit voeren. Met alle goede wil van de me dewerkers duurde de verbouw langer dan waarop gerekend was. De leden van de sociëteit drongen aan de activiteiten aan te vangen voor het winterseizoen 1969-1970, terwijl ook van de zijde van het bestuur hierop prijs werd gesteld. Het bestuur heeft in de nazomer toen de hulp van een aannemer ingeroepen voor een vlotte afwerking van het gebouw. In het najaar 1969 kon het gebouw aan de Hoogstraat dan ook in gebruik wor den genomen en konden de activiteiten van de Jeugdsociëteit aanvangen. Het bestuur heeft het afgelopen wintersei zoen in samenwerking met een jeugdbe- stuur getracht een voor de jeugd pas sende vorm van activiteiten op het ter rein van ontspanning en ontwikkeling te vinden met de aan een inwerkperio- de verbonden moeilijkheden. Onlangs heeft ze met ouderen en jongeren een samenspreking gehad om voor het ko mende seizoen een vastere vorm te vin den. Het bestuur heeft de overtuiging dat dit inderdaad zal gelukken. Voor het op juiste basis verder werken is nood zakelijk een gezonde financiële opzet. Zoals reeds in de aanvang is vermeld zijn de kosten van verbouw en inrich ting hoger geweest dan in de financie- ringsopzet was geraamd. Bij de Ver. Spaarbank alhier heeft stichting reeds een hypothecaire lening gesloten van f 15.000. Aan de financiering ontbreekt thans nog een bedrag van f 10.000. De zelfde geldgever is bereid ook dit bedrag als lening te verstrekken onder redelijke voorwaarden, echter onder garantie van rente en aflossing door de gemeente. In de overgelegde exploitatiebegroting voor 1970 is reeds rekening gehouden met deze investeringslast. Deze begroting wijst een gering te kort aan, maar het bestuur heeft ver zekerd dat.met de opbrengst van acties, die het afgelopen jaar goed zijn ge slaagd, dit tekort kan worden opgehe ven. B. enw. achten het van belang het werk der stichting te steunen en stellen voor de gevraagde garantie te verlenen. de kosten op him nimme moatte. It Ryk, omt it Nederlanske folk mear as twein- tich jier lang profiteard'hat fan de to lege molkprizen. De eigener omt syn pleats moderniseard wurde moat, sil hy yn de takomst noch brükber wêze. De hierder, omt hy alle dagen de neidielen fan sa’n gebrekkich of ünpraktysk ge- bou ünderfynt en dus ek alle dagen pro-, fiteare soe fan de modemisearing, as de saek oanpakt waerd. Stel, dat sa’n oan- pak 60.000 goune kostje moat. It Ryk soe dan 20.000 goune bydrage moatte as in ófbitelling fan de morele skuld, de eigner ek 20.000 hwer’t dan foaroer stiet, dat de gebouwen tonei ek in hegere hier- waerde opbringe kinne, sadat hy in bi- skieden rinte fan dy 20.000 kriget. Bop- pedat soe syn pleats dêrtroch mear ta- komstwearde halde en de earste jierren ek grif minder Onderhuid kostje. En de hierder soe ek 20.000 goune offerje moat te en in forheging fan de hierwaerde fan de bidriuwsgebouwen. Hy bitelle dan sa- hwat de helt fan de kosten yn ruil foar it folie profyt fan de forbouwing. Hwant der is mar ien, dy’t praktysk fan de foardielen fan de modemisearing alle dagen it genot hat, dat is de hier der. Der soe ek gjin biswier wêze tsjin in pear foarwaerden fan de kant fan it Ryk. Ien derfan soe wêze, dat de pleats great genóch is om yn dizze tiid oan in boer wurk en brea to jaen. En der soe ek net folie tsjin wêze, dat de forbouwing yn oerliz mei de spesi- alist fan de Ryksfoarljochtmg opset wawrd en dus ek goedkard. Mar dan soe men dy tsjinst yn Snits of Ljouwert ek mandaet jaen moatte om selsstannich mei de boeren oer to lizzen. Gjin Haech-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1