Minister Udink lijstaanvoerder bij de CHU i Gahe Skroar Heath wint Engelse verkiezingen i I I I I WIWlMWi te if I S 4 e - "V 1 »dt Duitse coalitie in gevaar door verkiezingsuitslag Gewestvorming nog niet populair in de Kamer 111 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII de Martinikerk le Bolsward ons Bolsward o i Hwat hat I I I I i it STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Orgelconcerten in g repertoire” Deze keer vanuit t Verhoging abonnementsprijs 109e JAARGANG No. 50 VRIJDAG 26 JUNI 1970 itf Wymbritseradeel, Nixons stryd met de inflatie us hjoed to sizzen Duitse verkiezingen Gewesten a.s. Defensie xn Foar de swiersettige giet moarns de sinne al Onder. In aansluiting op de publicaties over het Heamiel programma hier de foto van de majorettes, welke zaterdag in Bolsward zullen zijn. Met ingang van bovengenoemde datum wordt onze abonnements prijs 1.40 per kwartaal Abonnementsprijs f 4.00 p. kwartaal (bt) vooruitbetaling) Giro 887926 lijkheden voor een onafhankelijke poli tiek voor de Oosteuropese landen, al zal Moskou hen nooit algehele vrijheid van handelen geven. gaat met 25 3 Opct. naar beneden, de rentestand blijft te hoog. Volgens Nixon is de oorzaak hiervan mede te zoeken in de overgang van oorlogs- naar vredeseconomie, een zaak waarmee in het Witte Huis nu ex-minister Finch belast is. Het aandeel van defensie in de begroting is gedaald van 44 tot 36 pet. De strijdkrachten ontsloegen in een jaar 400.000 militairen en burgers, ter wijl de werkgelegenheid in defensie-in- dustrieën met 300.000 arbeidsplaatsen verminderde. Nixon heeft een produktiviteitscommis- sie ingesteld, bestaande uit regering, pu bliek, arbeiders en werkgevers, die moet bepalen hoe een evenwicht bereikt kan worden tussen kosten en produktiviteit ten behoeve van prijsstabiliteit. Ook zul len zijn economische adviseurs maan delijks inflatiewaarschuwingen doen uit gaan. Nixons „woorden tegen inflatie” heb ben weinig indruk gemaakt. Alleen met ten. Men zou wat dit betreft van ’n zorg vuldig geplande campagne kunnen spre ken om de publieke opinie al vast rijp te maken voor verhoging van de defen- sie-gelden. Ware het niet dat minister president De Jong zelf dan aardig uit zijn rol is gevallen. Eind vorige week zei hij na afloop van de wekelijkse ka binetsvergadering zijn geleerde naam genoot zich schromelijk had vergist en veel te pessimistisch deed. Ons leger kan er nog best mee door, zei de oud-ma- rineman. De premier beriep zich op de Nato, die ons moet beschermen als een konflikt in Europa uitbreekt. Niet ten onrechte antwoordde deze week prof. De Jong dat die Nato bestaat uit bij dragen van de leden en dat diezelfde leden moeten zorgen dat hun bijdragen op peil zijn omdat anders het gehele defensiehuis instort. De militaire des kundigen kunnen vertellen hoe het met de werkelijke sterkte zit. Maar minis ter Den Toom heeft hen zwijgplicht op gelegd. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) IBS w De verkiezingen in drie Westduitse deelstaten zijn voor de socialistisch-11- berale regering Brandt/Scheel teleur stellend verlopen. De Liberalen keerden niet terug in de parlementen van twee van de drie „Lander”. De sociaal-democraten gingen slechts marginaal vooruit, maar de oppositio nele christen-democraten boekten meer Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag woorden worden de inflatieverwekkers aangezet hun leven te beteren. Het lijkt een illusie hiervan veel resultaten te verwachten. Ook politiek kan dit gevaar lijk voor Nixon zijn: wanneer in no vember, wanneer tussentijdse verkiezin gen moeten worden gehouden voor Huis, Senaat en staatscongressen, de inflatie nog steeds voortwoekert, zouden de kie zers Nixons hoop om de Democratische meerderheden in het Congres te verklei nen of om te zetten in Republikeinse meerderheden, wel eens de bodem kun nen inslaan. In Engeland en West-Duits- land is ook al gebleken dat stijgende prijzen de regeringen bij het electo raat snel aan populariteit kunnen doen inboeten beelden, waar van samenwerking spra ke is: Eindhoven, Den Bosch, Midden- Limburg, Noord-Limburg, Nijmegen, Utrecht, Helmond, Twente, Zuid-West- Friesland, Leiden, Salland, West-Fries- land, Drechtste- en Alblasserwaard en Vijfherenland en Gooiland. Het gaat hier om kwart tot eenderde van de be volking, vertelde de staatssecretaris. Ons leger rammelt aan alle kanten. Er is dringend geld nodig om de uitrusting te verbeteren. De situatie nu is te ver gelijken met die kort voor de Tweede Wereldoorlog toen onze strijdkrachten door bezuinigingen volledig waren on- dermijnd. Dit vertelde prof. L. de Jong, als directeur van het Rijksbureau voor Oorlogsdocumentatie en schrijver van het standaardwerk over de wereldoor log onze nationale geschiedschrijver, op een congres van ex-polit:eke gevange nen. Hij was niet de eerste, die klaag de over de zwakte van het Nederlandse leger. Ook een aantal politici heeft al aangekondigd dat in de komende ja- ren de defensie-aiitgaven omhoog moe- In alle opzichten vormde de Conservatieve overwinning bij de Engelse verkiezingen van 18 juni een enorme verrassing: voor de Labourpartlj en haar leider, Wilson, die zich al koesterden in de zekerheid van een zelfgenoegzame continuïteit, voor de opiniepeilers, die door iedereen met minder vertrouwen bezien zullen worden, voor de Conservatieven en hun leider, de nieuwe premier Heath, die zijn positie al be dreigd zag door een tweede nederlaag by I^agerhuisverkiezingen, en voor de ge hele wereld, die was afgegaan op de opinie-peilingen, die I^abour een voorsprong hadden gegeven variërend van 2 tot 12 pet. I las-Home en krijgt de zware taak de binnenkort beginnende onderhandelin- gen met de EEG te gaan leiden. Heath krijgt met 3 grote problemen te maken, Europa, de economie en de vak bonden. Hij is een groot voorstander van de Britse toetreding en geniet meer sym pathie bij vele (w.o. de Fransen) Eu ropeanen dan de glibberige Wilson, al zal dit de prijs van de toetreding niet lager maken; wel zullen voor hem meer deuren opengaan. Op economisch ge bied moet de regering-Heath de produk- tie snel stimuleren, de hoge werkloos heid afremmen en de uitbarsting van prijs- en loonstijgingen beteugelen. Op dit terrein liggen botsingen met de vak bonden voor de hand. Wilson heeft nooit de macht van deze durven inperken, maar de Conservatieven zijn van hen natuurlijk niet zo afhankelijk. Onder auspiciën van de Stichting Or- gelcentrum zullen in de Martinikerk te Bolsward weer een aantal orgelconcer ten worden gegeven. Deze traditionele zomeravondconcerten, die reeds sedert 1958 door genoemde Stichting worden verzorgd, hebben zich steeds in een goe de belangstelling mogen verheugen en blijken in een behoefte te voorzien. Tot uit de in de verre omtrek gelegen va- kantie-cenra komen honderden luisteren naar de klanken van het fraaie Hinsch- orgel in één van Frieslands oudste en mooiste kerken. De serie vangt aan op dinsdag 30 juni en vervolgens iedere dinsdag in de maan den juli en augustus. Alle concerten be ginnen om 20 uur. Het openingsconcert op eerstgenoemde datum wordt gegeven door de organist Feike Asma. Het pro gramma dat door hem zal worden uit gevoerd luidt: Variaties voor orgel op „Merck toch hoe sterek”, Paul Chr. v. Westering; Fantasie in c, J. S. Bach; Preludium en Fuga uber den Namen B.A.C.H., Franz Liszt; Choral II, Cé sar Franck; Incantation pour un jour Saint, Jean Langlais; Prelude on an own chorale, Guy Debrock. Feike Asma besluit met symph. I, Louis Vierne. Het volgende concert, op dinsdag 7 juli wordt gegeven door Piet van Egmond. Zijn programma vermeldt: Orgelconcert no. 10, G. F. Handel; Voluntary in a, John Stanley; Pièce Héroique, César Franck; Sonate II, Felix Mendelssohn; Grand Choeur alia Haendel, Alex. Guil- mant; „Dédicace” (Fantasie voor groot orgel) Louis Vierne. Piet van Egmond besluit als gewoonlljlc met één van zijn improvisaties. „Ik kan me niet voorstellen, dat de PvdA volhardt in de afwijzing van de christelijke partijen, dat zou betekenen, dat de PvdA de kiezers meedeelt geen regeringsverantwoordelijkhed te willen dragen”. De heer Udink had natuurlijk gelijk. Niemand verwacht dat de chris telijke partjjen komend jaar zoveel zul len verliezen en de oppositiepartijen zo veel winnen, dat de rollen plotseling worden omgedraaid en een PvdA zónder samenwerking met christelijke partij en in de regering kan komen. Aan de andere kant lijkt de wens van minis ter Udink naar een wat bereidwilliger PvdA meer droom dan werkelijkheid. De PvdA heeft nooit de christelijke par- Bolswards Nieuwsblad Minister Beernink (Binnenlandse za ken) heeft het vorige week in de Twee de Kamer bijzonder moeilijk gehad. Hij kon geen meerderheid krijgen voor de ideeën over de vorming van gewesten in Nederland, zoals hij die in een no ta heeft geformuleerd. De bewindsman ontkwam maar net aan een nederlaag doordat de ARP de oppositie smeekte om een motie in te trekken. Minister Beernink wil de vorming van de ge westen overlaten aan de gemeentën zelf. De socialisten willen daarentegen dat de centrale overheid hieraan leiding geeft door middel van een speciale wet. Zij vrezen dat anders de gemeenten aller lei „mini-oplossingen” zoeken om op die manier aan grenswijzigingen te ontko men. De socialist Van Thijn vroeg in een motie om zo’n wet. Bij de debat ten bleek dat de ARP het met de in houd van deze motie eens was. „Ik heb geen neiging om tegen deze motie te stemmen”, zei de ARP-woordvoerder, de heer Schakel. Maar ook minister Beer nink had geen zin om water in de wijn te doen. De heer Schakel kwam met een merkwaardige oplossing. Op zakeltjke gronden was hij vóór de motie, maar hij wilde voorkomen dat hij om poli tieke redenen toch tegen moest stem men (je kan als lid van de regerings coalitie niet je eigen minister afvallen zonder grote gevolgen). Hij vroeg de so cialist dus om nu de motie niet in stem ming te brengen. De nota van minis ter Beernink moet worden uitgewerkt in een wetsvoorstel. Als dat voorstel komt van de motie opnieuw ter sprake komen. De socialisten gingen hiermee akkoord. Bij het debat vertelde onder minister v. Veen dat de gemeenten toch bijzonder actief zijn op het punt van gewesten. Hij noemde de volgende voor- Op woensdag 24 juni verzorgde de Rono tussen 19.00 en 19.45 uur (24-6) een rechtstreekse uitzending vanuit) Bolsward waarin opnamen te beluiste ren waren van de christelijke muziek vereniging „Oranje” o.l.v. Herrit Hee- renga, m.m.v. koren. De presentatie was in handen van Frits Smienk en Elso Huizing. tijen als zodanig voor de verdere toe komst afgeschreven, maar „De KVP onder leiding van Schmelzer”. Het was ’n gevolg van die befaamde nacht, waar in de KVP plotseling de samenwerking met de socialisten verbrak. Dat heeft bij de PvdA zoveel frustaties veroor zaakt, 'dat men daar huilend heeft ge zegd: „Eens, maar nooit meer”. Tenzij er een ander soort KVP zou ontstaan, maar daar is na het weglopen van de PPR’ers en het in slaap sukkelen van de overgebleven „radikalen” binnen de fractie op dit moment weinig kans op. Minister Udink heeft in Rotterdam ook al vast aangekondigd wat de hoofdpun ten worden van het CHU-verkiezings- program. Hij noemde vier prioriteiten: de solidariteit van de gemeenschap (de sterken moeten in binnen- en buiten land de lasten van de zwakken helpen dragen); inspraak van de burger; letten op de kwaliteit van de vooruitgang (milieubeheersing) en een verdere ont spanning tussen Oost en West. Het is een programma waarmee noch de so cialisten, noch de VVD, noch de ande re christelijke partijen veel moeite zul len hebben. President Nixon heeft voor de Ameri kaanse nieuwsmedia een vurig pleidooi gehouden voor een vrijwillige zelfbeheer sing ten aanzien van de lonen en de prijzen. Dit naar het voorbeeld van de regering die naar uitgavenbeperking streeft om de inflatie te bestrijden. Nixon bleef echter in het kader van de traditionele Republikeinse politiek, die huiverig is voor staatsbemoeienis met de economie. De Amerikaanse regering blijft een loon- en prijspolitiek afwij zen, alhoewel, ook in het regerings kamp, steeds meer stemmen in die rich ting waren opgegaan. Nixons politiek heeft ten doel gehad de inflatie de kop in te drukken zon der daarmee een recessie in de econo mie te veroorzaken. Met name het be perken van de overheids-uitgaven en het beperken van de kreditfaciliteiten hebben niet de gewenste resultaten ge had; de economie groeit niet meer. De vaart van vier jaren inflatie, aldus de president, was groter dan verwacht en de regeringspolitiek heeft te veel wer keloosheid veroorzaakt. Ondanks dat de Amerikaanse economie de sterkste van de wereld is zijn de problemen groot: de werkloosheid is toegenomen tot 5 pet. de prijzen blijven met 6 pct. per jaar stijgen, de winsten zakken, en de beurs De klap kwam hard aan, al is de Con- winst. Op basis van deze tussentijdse servatieve meerderheid (30 zetels) in uitslag kan er geen sprake van zijn dat het Lagerhuis niet overweldigend. De Brandt overgaat tot de ontbinding van Conservatieven kregen 330 zetels (winst 75, verlies 8), Labour kreeg 287 zetels (winst 10, verlies 70), de Liberalen kre gen 6 zetels (winst 0, verlies 7). De „swing”, de verschuiving ten gunste van de Conservatieven bedroeg, verge leken met 1966, 4,7 pet. Heath heeft inmiddels snel en efficiënt de macht van de gedesillusioneerde La- bourregering overgenomen; zijn kabinet is al geformeerd. Enkele vertrouwde namen van voor 1964 zijn teruggekeerd. Maudling heeft binnenlandse zaken ge kregen (waar hij te maken krijgt met de problemen in Noord-Ierland en met de immigratie van Aziaten en Afrika nen met Britse paspoorten, die in lan den als Kenia niet meer gewenst zijn, maar waartegen vooral de rechtse Con servatieven, o.l.v. Powell zich scherp verzetten: zij zien in de gekleurde im port een bedreiging van alles wat maar Engels is); voorts Macleod (die op het ministerie van financiën de Conserva tieve beloften van stabiele prijzen, waar aan Heath ten slotte toch de overwin ning schijnt te danken hebben gehad, waar moet maken), Douglas-Home (die buitenlandse zaken weer onder zich I krijgt) en Barber. Deze laatste, als partijvoorzitter een van de strategen achter de overwinning van de Conser- vatieven, wordt tweede man van Doug- S I I de Bondsdag met als doel zijn parle mentaire meerderheid te vergroten, zo als Wilson in 1966 kon doen. De uitslag houdt 2 risico’s in: de Li beralen, wier 30 zetels de SPD in de Bondsdag aan een meerderheid van 12 zetels helpen, kunnen nu zo verdeeld ra ken over de koers van de partij, dat de fractie scheurt en de regering ten val komt (een groep rechtse FDP-ers heeft al een actiegroep gesticht); ten twee de kunnen de christen-democraten aan- gemoedigd worden door het feit, dat zij kennelijk veel ex-NPD-stemmen (de neo-nazistische partij van Von Thad- den) naar zich toe hebben gehaald en hun oppositie tegen de Duitsland- en Oostpolitiek van Brandt nog harder voortzetten. Toch overheerst de indruk dat niet die Oostpolitiek, maar juist de stijgende prijzen en het uitblijven van de in de herfst, na Brandts machtsovername, aangekondlgde binnenlandse hervormin gen, geleid hebben tot deze electorale tegenslag. De verkiezingsuitslagen in Duitsland en Engeland wijzen op een trend naar een twee-partijenstelsel. In beide landen worden de kleine liberale partijen lang zaam maar zeker weggedrukt. De christen-democraten hebben nu al geprobeerd met moties bressen te schie ten in het regeringskasteel, zonder suc ces evenwel. De indruk overheerst voorts dat de chr.-democraten nog niet klaar zijn voor een machtsovername: een dui delijke kandidaat-kanselier is nog niet aanwezig. Brandt komt met zijn Oostpolitiek enigs zins klem te zitten; enerzijds valt de oppositie hem juist hierop aan, ander zijds zullen de Oostduitsers, de Polen en de Russen zich afvragen hoeveel ma noeuvreerruimte Brandt nog heeft en in hoeverre zijn regering nog represen tatief is. Verwacht mag nu dus worden dat de SPD/FDP-regering op binnenlands ter rein een vastberadener koers zal gaan varen (waartoe ook zal behoren het af- remmen van de „hausse” in de econo mie door onpopulaire maatregelen, als vervroegde inning van de belastingen) en op buitenlands gebied de Oostpolitiek voorzichtiger en langzamer zal uitvoe ren en deze tegelijk beter zal presente ren aan het Duitse volk. Brandts Oostpolitiek verdient zeker voortgezet te worden. Waar de tegen standers hiervan de na-oorlogse reali teiten van de Duitse deling en de nieu we grenzen weigeren te accepteren,, en dus alleen maar bereiken dat de Oost- europeanen Zich hier steeds nadrukke lijker aan vastklemmen, gaat Brandt juist uit van deze realiteiten, in de hoop hierdoor het vertrouwen van „de an dere zijde te winnen, met als voor ziene consequenties een verzachting van de gevolgen van de Duitse deling voor alle betrokken families en meer moge- Op 1 juli a.s. wordt te Makkum de nieuwe RK lagere school, de St. Mar- tinus-school geopend. Foto L. Spijksma Minister Udink van Ontwikkelingshulp wordt bjj de Kamerverkiezingen van vol gend jaar de lijsttrekker van de Christelijke Historische Unie. Hij werd in het afge lopen weekeinde op een CHU-byeenkomst in Rotterdam tot aanvoerder benoemd. Zyn belangrijkste concurrent, fractievoorzitter Mellema, kreeg slechts een be scheiden aantal stemmen. De CHU rekent er vast op dat de heer Udink in een nieuw kabinet opnieuw een ministerpost zal kunnen krijgen. Maar mocht dit on verhoopt niet lukken dan zal de heer Udink in de Tweede Kamer de fractie gaan aanvoeren. Minister Udink zei op het CHU-congres, dat de komende kabinetsformatie niet automatisch behoeft te leiden tot een nieuwe coalitie tussen de christelijke partyen en de VVD. J In verband met grote kosten- stijging is door het ministerie v. Economische Zaken aan de dag- x en nieuwsbladen, toestemming 1 verleend de abonnementsprijzen Z met ingang van 1 juli a.s. te J verhogen. X Final uit s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1