Amerikaans vredesinitiatief voor het Midden-Oosten de week Foto van Overheidsbegroting ekstra tekort 150 miljoen van fiaöeSKroar De moeilijke positie van Israël Regering wil iets doen aan de geluidshinder 0 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I I E I I I age lem 8 I i i 8 8 I IC i Hw«t hal >XI te t09e JAARGANG No. 52 VRIJDAG 3 JULI 1970 Wymbritseradeel. Congres Duitse liberalen Dubcek uit Tsjechoslowaakse CP Lawaai Belastingen üs hjoed to sizzen De Tweede Kamer is deze week op vakantie gegaan. Op reces, heet dat in par lementaire kringen. De officiële zomervakantie voor de Tweede Kamer duurt van 2 juli tot 25 augustus. Maar dat wil nog niet zeggen, dat er in de tussentijd niet vergaderd moet worden. Er staan allerlei snode plannen op het programma. Zo hebben alle partijen hun medewerking toegezegd aan een tussentijdse behan deling van een wetswijziging ten behoeve van een nieuwe vaststelling van het wetteljjke minimum-loon. Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 17 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Servan Schreiber in Franse parlement Net hwat *vy ha, mar hwat wy ge nietsje makket üs rykdom fit. rste jver oen, and was iese ilflk tan- reel Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) pen waarmee de verhoging voorlopig van de baan is. De Kamer moet nu wel beslissen over de vraag welk percenta ge voortaan bij de stijgingen moet wor den aangehouden; dat van de lonen, prij zen of de kombinatie van de twee. heeft nog eens verklaard, dat er geen sprake kan zijn van politieke showpro cessen, zoals in de tijd van de stalinis ten, dus aangenomen mag worden dat men Dubcek nu verder met rust zal la ten. windsman voor een tussentijdse verho ging van enkele accijnzen en de belas ting op erfenissen om het tekort direct te dekken. De ARP deed als regerings partij toch al wat nukkig door ook te waarschuwen voor een te groot optimis me ten aanzien van de nodige belas tingmaatregelen. „Ik zie liever dat er in de miljoenennota 1971 een gezonde wer kelijkheidszin doorklinkt,” aldus de heer Goudzwaard. Wie zijn zaken goed beheert, En geregeld adverteert, Zorgt dat zijn zaak marcheert. Bereikt het doel, dat hij begeert. lid- van ich- lig- de van le ver on- leid ren, snis na- I Minister Witteveen (financiën) heeft zich nogal optimistisch uitgelaten over de belastingverhogingen die volgend jaar moeten komen. Per 1 januari 1971 moet in elk geval de BTW omhoog, die dan driehonderd miljoen gulden meer moet opbrengen. Minister Witteveen ver wachtte dat extra verhogingen niet no dig zijn omdat dit jaar (in tegenstel ling tot 1969) de opbrengsten van de BTW niet bij de verwachtingen zullen achterblijven. Aan de andere kant moest minister Witteveen erkennen, dat tot nu toe de overheidsuitgaven dit jaar 463 miljoen gulden hoger zullen zijn dan was voorzien. Er zijn ook wel meeval lers op de overheidsbegroting, maar er is toch een extra netto tekort van 150 miljoen gulden. Minister Witteveen wil dit tekort dekken door een extra beroep op de kapitaalmarkt. De woordvoerder van de ARP, de heer Goudzwaard, was daar niet zo gelukkig mee. Hij had lie ver een snel wetsontwerp van de be- De regering wil iets doen aan de geluids hinder die het gevolg is van overko mende vliegtuigen. Een belangrijke zaak vooral nu de vliegtuigfabrieken werken aan reusachtige toestellen die met hun gigantische motoren al te gemakkeljjk horen en zien welhaast letterlijk kun nen doen vergaan. Minister Bakker (Ver keer) heeft de Tweede Kamer nu ge vraagd hem de bevoegdheid te geven om via algemene maatregelen van be stuur —allerlei voorschriften op te stel len die de geluidshinder moeten beper ken. Als de minister die bevoegdheid wil hebben dan moet de huidige Luchtvaart wet worden veranderd. Het voordeel van algemene maatregelen van bestuur Is dat zij snel kunnen worden aangepast aan de omstandigheden. Tijdrovende diskus- sies in het parlement zijn niet nodig. De minister denkt alvast aan twee be langrijke zaken. Hij wil rond de be staande vliegvelden zones vaststellen waarbinnen niet of slechts zeer beperkt mag worden gebouwd, terwijl voor het gebied buiten deze zones het lawaai niet boven een bepaalde grens mag uitkomen. Verder wil de bewindsman, via inter nationale maatregelen, grenzen stellen aan de geluidsproduktie van motoren door technische eisen op te stellen. De Verenigde Staten hebben onder de druk der omstandigheden een politiek initiatief genomen om de strijdende partijen in het Midden-Oosten tot vrede aan te moedigen. Tot deze omstandigheden behoren: Jiet toenemend engagement van Russische militairen in de strjjd aan Egyptische zijde, de gevolgen hiervan op het militair evenwicht, de dreiging van een toenemende inkapseling hierdoor van president Nasser door de Russen, de steeds klemmender wordende Israëlische verzoeken om hoogwaardig militair materiaal (o.a. straaljagers), en de toe nemende invloed van de Palestijnse guerilla-organisaties in Jordanië (deze hebben nu, na de heftige rellen in Amman, vertegenwoordigers In de regering en koning Hoessein heeft de regering aangespoord tot een akkoord te komen met de Pale- stjjnen en hun strijd tegen Israël te vergemakkelijken. wen. Ze zijn later roemloos ten onder gegaan, hetgeen we nog steeds betreu ren, want er was een leuke anecdote aan verbonden. De heer Heeringa was een man van initiatief en fantasie. Zo wist hij telkens weer de aandacht van de pers te trekken, b.v. door het in richten van het oud Friese bovenhuis, met in vergulde letters Friese spreek woorden aan de balk. Later kreeg het pand de naam De Kei zerskroon, zeker omdat Bolsward een van de zes steden in ons land is, die de keizerskroon mag voeren boven het stadswapen. Er was sedert de heer Hee ringa nog al wat wisseling. De heren Goes. Bekema en Tadema volgden elkaar in vrij snel tempo op. We kunnen ons niet geheel aan de indruk onttrekken, dat de zaak wel wat verliep. Nieuw le ven werd de zaak ingeblazen, toen de oud-Bolswarder de heer Wielinga de teugels in handen nam. Ook hij legde zich vooral toe op het ontvangen van ge.- zelschappen en bussen. Het aantal werd alle jaren groter. De tuin, die wat in verval was geraakt, werd in ere her steld en een waar lusthof. De heer Wie linga was vogelvriend. Binnen prijkten de opgezette dieren, buiten was er een volière, rijk voorzien van gevederde vrienden, vooral zijn sierduiven leven in de herinnering voort. Toen kwam Al bert Heyn. Met vreugde begroet door een deel Bolswarders, met vrees ontvangen door een ander deel. Het zou alle krui deniers van de kaart vegen dacht de een, een monopoliepositie innemen dacht een ander. Noch het een noch het an der bleek waar. Het werd een goed be klante zaak, maar het merkwaardige feit deed zich voor dat de supermarkten te Bolsward sedertdien als paddestoe len uit de grond rezen. O, ja, kleine winkeltjes legden het loodje. De mini- supermarkt van Beswerda (hij verkocht immers ook zowel groente als kruide nierswaren), Rikus de Vries, Adema, maar dat was anders vroeg of laat ook wel gebeurd. Waar eens op tuinfeesten de meisjes werden gezoend, het hea- miel gegeten, de vogeltjes kwinkeleer den of de duifjes hun roekoe riepen is nu de wat prozaïsche parkeerplaats en de opslag van kratten en emballa ge. Het laatste meer dan het eerste, want de gepropageerde gratis stalling, waarbij men langs de achteruitgang bij A.H. de wagens kon vullen, is niet d&t geworden, wat men er wellicht van had verwacht. Onbekendheid met de si tuatie? Het feit, dat men door het een richtingsverkeer zover om moet rijden? Wie zal het zeggen. Het huis naast het puntdak is de woning van notaris Jaar- sma (voorheen Alma). Tussen de schoor stenen ziet u de fraaie voorgevel. Daar naast ziet u de toren van de St. Fran- siscuskerk, maar die staat natuurlijk veel verder, n.l. aan de Grote Dijl- akker. Helemaal rechts ziet u nog net de geverfde muren van de jeugdsocië- teit Vannu. Deze goto is gemaakt door de heer O. Leeverink, van wie we er nog meer in archief hebben. Het Amerikaanse plan, dat niet offici eel bekendgemaakt is, maar dat aan al le belanghebbende partijen (behalve Sy rië, dat nooit de Veiligheidsresolutie van 22 november 1967 heeft willen aan vaarden) overhandigd is, bevat naar al le waarschijnlijkheid de volgende ele menten: 1. partijen gaan een wapen stilstand aan voor 90 dagen, onder con trole van de Verenigde Naties; 2. par tijen gaan onderhandelen onder auspi ciën van Jarring, de VN-bemiddelaar die al verscheidene pogingen heeft onderno men en die nu als Zweeds ambassadeur in Moskou nieuwe kansen af wacht; 3. partijen aanvaarden de Veiligheidsraad- resolutie van 22-ll-’67 betreffende on- derhandelingen, terugtrekking door Is raël uit bezette gebieden en erkenning van Israël door de Arabische landen. Ondanks mededelingen, dat de VS zou den willen overgaan tot de levering van bestelde vliegtuigen aan Israël, heeft Rogers, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, op de persconfe rentie waarop hij mededelingen deed omtrent dit initiatief, niet gesproken over eventuele militaire hulp. Dit uiter aard om de kansen van het nu begon nen diplomatieke spel in de Arabische hoofdsteden niet onmiddellijk tot nul te reduceren. De Amerikaanse militai re hulp aan Israël is nu in feite een onderdeel geworden van het onderhan delingspakket tegenover de Egyptena- ren die nu weten dat bij verwerping van het Amerikaanse plan Israël grote kans maakt op militaire hulp), en te genover de Russen (die tussen de re gels door de waarschuwing kunnen le zen dat bij verwerping van het plan een verdere escalatie en polarisatie on vermijdelijk is). Het heeft de aandacht getrokken dat tot nu toe de betrokken partijen wei nig negatieve geluiden op het plan heb ben laten horen. Voor de Arabieren heeft het plan wel aantrekkelijke kan ten en het komt in grote lijnen overeen met wat president Nasser in een ge matigde bui wel eens heeft gezegd. De Palestijnse guerilla-organisaties zullen meer moeite ermee hebben: zij hebben immers Israël de onvoorwaaardelijke oorlog aangezegd. Jeruzalem heeft altijd het standpunt in genomen, gebaseerd op vroegere ervarin gen met de Arabieren, dat er niet aan gedacht kon worden aan terugtrekking uit bezette gebieden, als de Arabische regeringen niet in een rechtstreeks ge sprek een vredesregeling wilden afsluiten Het Amerikaanse plan komt hieraan in zoverre tegemoet (zonder de Arabieren van zich af te stoten; die eisen immers een bereidverklaring van Israël om terug te trekken voordat een gesprek met hen mogelijk wordt), dat een „bufferpe- riode" van 90 dagen wordt voorgesteld. Israël behoeft niet bang te zijn, dat de concessie van het terugtrekken zijner zijds, niet gehonoreerd zal worden door de Arabische concessie (onderhandelin- gen, erkenning). Mocht in de 90 dagen onderhandelen via Jarring geen Arabisch welwillendheid blijken dan is er nog niets onherstelbaars gebeurd, Israël bezit dan nog steeds sterke strategische troeven. Toch is er nog weinig veranderd in Is raels houding: het accepteert wel de re solutie van de Veiligheidsraad van no vember 1967, maar blijft vasthouden aan de directe onderhandelingen. Premier Meir zal zeer omzichtig moeten ma noeuvreren in de binnenlandse politiek. De druk van buitenaf om het plan te aanvaarden is groot, maar binnen het kabinet zijn sterke stromingen gekant tegen een verzachting van het ingeno men standpunt en zelfs tegen een op geven van veel van het veroverd gebied. Anderzijds kan verwerpen van het Ame rikaanse plan bij andere groeperingen tot verzet leiden; het kabinet-Meir zou haar bereidheid tot vrede dan ernstig in diskrediet brengen. Daarom is het van belang geweest, dat minister van defensie Dajan, die bij de haviken in Israël veel gezag heeft, zijn standpunt over de toekomstige grenzen van Israël verzacht heeft. Dit zou erop kunnen wijzen, dat ook Jeruzalem gaat inzien dat het niet alle troeven in handen heeft. Moskou lijkt niet negatief te staan te genover het Amerikaanse plan: een ver der verwikkeld raken in een uitzichtlo ze oorlogssituatie moet hen onwelkom zijn en een directe confrontatie met Amerika, dat uiteindelijk nog altijd Is- raëls integriteit garandeert, nog veel meer. Het centrale comité van de Tsjecho slowaakse communistische parttj heeft oud-partljleider Alexander Dubcek, de leider van de hervormingsbeweging van 1968 die uitliep op Russisch militair ingrijpen, uit de parttj gezet. Dubcek heeft zijn zetel in het federale parle ment verloren en is ontheven van zijn functie als ambassadeur in Turkije. De huidige partijleider, Husak, evenwel Hij hoopt nu in het parlement de pola risatie in de Franse politiek (het steeds invloedrijker worden van gaullisten en communisten) te kunnen tegengaan en een links van het centrum staand nieuw alternatief te kunnen gaan opbouwen. H(j heeft al goede contacten met Def- ferre, de socialistische burgemeester van Marseille, die vijf jaren geleden via een presidentskandidaatuur hetzelfde pro beerde. In het gaullistische kamp heeft JJSS met zijn overwinning grote verontrus ting gezaaid. Men verwijt de regering Souchal te weinig te hebben gesteund en in het algemeen te weinig aandacht te hebben voor de provinciale proble men, die nu zijn uitgebuit door een te genstander van het regime. Servan-Schreiber heeft twee punten op zijn programma staan: in de Nationale vergadering proberen een aantal centris- tische kamerleden achter zich te krij gen en bij de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar vele „Nancy’s” te be werkstelligen. De vast in het zadel zittende regering Chaban-Delmas is nu uitgedaagd, en ie dereen in Frankrijk die droomt van een nieuw alternatief tussen gaullisme en communistisch conservatisme heeft nieuwe hoop gekregen. Voor die communisten is dit ook niet zo’n gunstige ontwikkeling: zij koester den de hoop op de lange duur alle link se partijen onder haar leiding in een links front te kunnen verenigen, maar JJSS toonde aan, dat het mogelyk is zonder communistische steun een gaul list te verslaan, en uit de stemmenper centages valt zelfs af te leiden, dat com munistische kiezers naar dit alternatief zijn overgelopen. Dat minimum-loon moet per 1 juli om hoog. Is in feite al omhoog gegaan. Maar vraag is of binnenkort niet nog een nieuwe verhoging moet volgen. Mi nister Roolvink (sociale zaken) heeft het weekbedrag omhoog geschroefd van 145,80 gulden naar 153,60 gulden. In de ogen van de vakbeweging is dat echter met genoeg. Zij wil een minimum-loon van 160 gulden gezien de gestegen prij zen en de kosten van het levensonder houd. De Sociaal Economische Raad (SER) heeft vorige week bovendien in een advies aan de regering gesteld, dat het minimumloon moet stijgen met de gemiddelde loonsverhoging. Minister Roolvink heeft eind vorige week, in een pijlsnel vervaardigd wetsvoorstel, dit omgebogen tot een „stijging met hetzelf de percentage waarmee lonen en prijzen samen gemiddeld stijgen”, hetgeen niet precies hetzelfde is. De prijsverhoging kan procentueel geringer zijn dan de loonsverhoging, waarmee de regering niet zou voldoen aan de SER-eis voor een verhoging met het loongemiddelde. Vorige week is in de Tweede Kamer nog snel gestemd over de vraag of het al per 1 juli 160 gulden moest worden. De socialist v. Lier, die niet wilde wach ten op een eventueel vakantiedebat, dien de daartoe een motie in. De motie werd echter met grote meerderheid verwor- Het congres van de Duitse liberale FDP is geëindigd met een overwinning voor de aanhangers van de linksgerich- te koers van voorzitter Scheel. De na- tionaal-liberalen, o.l.v. oud-vice-kanse- ller Mende, kreeg weinig steun en de partljeenheid is voorlopig weer hersteld. De innerlijke onzekerheid is echter blijven bestaan na de desastreuze ver kiezingsuitslagen van enige weken te rug. Volgens Scheel heeft de partij niebwe impulsen gekregen, maar de no- vemberverkiezingen in Hessen en Beie ren zullen dat moeten uitwijzen. Het ver zet zal onderhuids blijven bestaan en kanselier Brandt gaat met het be staande wantrouwen tegen zijn Oostpo- litiek en het nadelige factor van de stij gende prijzen een zorgelijke periode tegemoet. De een zal met zijn ogen knipperen bij het zien van deze foto, de ander zal de situatie direct kunnen thuisbrengen. Tot de eersten zullen de oud Bolswarders be horen, tot de laatsten de bewoners van de Hoogstraat en omgeving. Ja, juist, de kratten en kisten staan hier op het achtererf van Albert Heyn zelfbediening. Hier ligt wel een stukje historie, waarbij we even stil mogen staan. Heel oude historie zelfs. Zie b.v. de waterpas gelegde en van grote ste nen opgetrokken muur. Tot vijfmaal toe gaat deze „verspringen”. Ook aan de richting van de voegen ziet u dat er hier sprake is van een reusachtig hoog te verschil. M.a.w. de panden op de achtergrond liggen veel lager, dan de plaats waar de fotograaf zich opstel de voor deze goedgeslaagde foto. Dit hoogteverschil dateert al van eeuwen her. Sedert het begin van onze jaartel ling werden hier in het Friese land de terpen opgeworpen. Waar nu de Hoog straat is vindt men zo’n terp. Dit kan men het duidelijkst zien in de Withe renstraat. Vanaf beide kanten moet men hier een klim maken. Deze terp vormde, naast de terp op de Oldehove (thans Martinikerk) een van Bolswards eer-> ste woonkernen. Nog een paar jaar ge leden werd hier bij graafwerkzaamhe den de kaak gevonden van een hert. Jachtbuit meegenomen uit de omtrek? Wie zal het zeggen. Onder aan de glooi ing van dit terpje stroomde een water tje, een uitloper van de oude Middelzee. Eigenlijk werd het hele terpje er prak tisch door omspoeld. Aan de noordzij de door wat nu de stadsgracht is, aan de westzijde door het „saan" wa ter), later verbasterd tot „zand” en aan de zuidzijde door de latere „Wortel- haven”, nu 't Laag. Toen later het hier wat veiliger wonen werd, ging men niet meer alleen wonen aan de top van de terp, maar ook onder aan de glooiing, dicht bij het water. Dat alles zo wille keurig in de loop der eeuwen is ont staan bewijst nog de rooilijn van de Marktstraat. Deze is allerminst recht, maar vertoont nog altijd zijn natuur lijke bochten. Dat was de heel oude historie. Maar nu de meer recente. Tientallen, zo niet hon derdtallen malen is het pand op de ach tergrond in voormalige en huidige bouw stijl van bewoner, eigenaar en bestem ming veranderd. Laten wij ons be palen tot de naoorlogse jaren. Eerst was dit de grutterswinkel van fa. A. C. de Haas. Toen kreeg het een heel ande re bestemming. Huize Heeringa opende er een dansschool en restaurant. Men legde zich toe op het ontvangen van bus- sen en gezelschappen, waarvoor groot scheepse reclame werd gemaakt. Enke le malen volgde een verbouwing. Er waren tal van activiteiten. Zo werden er tentoonstelling gehouden, bruiloften ge vierd. Eenmaal werd de hele zaak om gebouwd tot een Multyshop met een uitloper in de tuin, een gemeenschappe lijke winkel van Sinkei, waar alles te koop was. een supermarkt in spé van de gezamenlijke Bolswardse winkeliers (die, als we uit onze herinnering putten voor heen meer en vaker tot gemeenschap pelijke evenementen kwamen, dan in de laatste paar jaar het geval is). In die tuin werden ook tuinfeesten gevierd en in het nachtelijk uur de polonaise gedanst. Menigeen bewaart een zoete herinnering aan de warme zomer van 1947, toen deze theetuin volop in be drijf was. Deze tuin, waar ook al eens op een snikhete zomerdag het heamiel werd gevierd (het was zo warm dat de deelnemers hun programma’s als zonne wering op het hoofd hadden!) hoe ooi: zijn toeristische bijzonderheid, de kozak- 1 ken te paard, keurig in steen uitgehou- Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND FersehiTnf in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Via twee stemrondes is de spectaculai re Franse ex-journalist Jean Jacques Servan-Schreiber (JJSS) erin geslaagd voor de stad Nancy een zetel, als lid van de Radicale partij, in de Nationa le vergadering te bemachtigen. In de eer ste ronde kreeg hij 45 procent van de stemmen, in de tweede 55. Hij verloeg de onafhankelijke ex-gaullist Souchal, die was afgetreden uit protest tegen de regeringspolitiek t.a.v. Nancy, maar die in de tweede ronde toch weer alle steun van zijn vroegere partij en van vele ka binetsministers kreeg. JJSS-oprichter van het weekblad Ex press, schrijver van het beroemde De Amerikaanse uitdaging, kortelings als secretaris-generaal de drijvende kracht achter de wederopleving van de Radica le partij, „bevrijder” van Mikis Theodo- rakis uit Griekenland zocht al enige tijd naar nieuwe politieke mogelijkheden. Voor Israël ligt de zaak het moeilijkst. IrS.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1