Formatie Okkinga ook oppermachtig Gabe Skroar Tjalling Huizinga koning op de „Koopman Heeres-partij in Bolsward Fan de Martinytoer llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll •99 i 1111 kan LEN .IJK Tj. de J. j - ai4*1 77 ./n'7- A ,x, 109e JAARGANG No. 53 DINSDAG 7 JULI 1970 Wymbritseradeel. Hwat hat üs hjoed to sizzen (Foto L. Spijksma) m SJOCHT IN UTWEI? i 3 (Foto L. Spijksma) Advertentieprijs: 17 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag voorzitter van de k.v. Bols ward, de heer F. Haanstra en rechts de heer J. Roden huis. Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschtjnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Zaterdag werd in Bolsward de Koop man Heeres-party gekaatst. De winnaars van deze party ziet u op deze foto en wel van links naar rechts H. Beetstra Stiens, Tj. Huizenga Heerenveen (ko ning) en H. Sypersma Berlikum. de er De uitslag was: 1. Tj. Huizinga Heeren veen, H. Beetstra Stiens, H. Sijpersma Berlikum; 2. A. Toering Oosterlittens, E. Veltman Franeker, B. Hallema Roor- dahuizum; 3. H. v. d. Zee en J. Mul der, beide Sexbierum, J. Kooistra Dong- jum; 4. R. Visser Bolsward, H. Kui pers Roordahuizum, Fr. Haanstra Bols ward. Na afloop werden de prijzen, bestaan de uit fraaie luxe voorwerpen, en als eretekens lauwertakken voor de le en 2e prijswinnaars, door voorzitter Fr. Haanstra aan de winnaars uitgereikt. Hij sprak in het bijzonder woorden van dank aan de Verenigde Levensmidde len Fabrieken, die deze fraaie prijzen beschikbaar hadden gesteld. Wieren nog net voor de kaats keren. Hierna was het snel bekeken. Met nog slechts 2 tegenpunten namen Okkinga c.s. de resterende 3 eersten; op de stand 5160 retourneerde Okkin ga tot voor de kaats. De uitslag was: 1. G. Okkinga, KI. v. Wieren, D. Talsma; 2. Sj. de Boer, Sj. Heeringa, G. v. d. Heide; 3. J. Meijer, M. Brunia, O. Hiemstra. Na afloop werden de prijzen, bestaan de uit 9 fraaie klokken, aangeboden door de Kon. Hollandia NV met een toepas selijk woord door voorzitter Fr. Haan stra uitgereikt, met woorden van dank aan de directie, scheidsrechter de Boer en keurmeesters. Alle kaatsers werd nog een levensmiddelenpakket aangeboden, eveneens beschikbaar gesteld door de Kon. Hollandia NV. /oor Mei sin haw ik de oare kears net folie sein oer de speech fan min. Lardinois yn Emmeloard. Net omt hy sokke frjem- de dingen sein hat, mar krekt omt hy bekende dingen sein hat, mar net oan- joech op hokfor wize dy birikt wurde kinne. Hy hie wol gelyk mei to siz zen, dat de bidriuwsgreatte yn de Noard- eastpolder nou al wer to lyts blykt to wêzen, dat binanimen yn de bou de kostbere masines mear lan ha moatte om rendabel to wêzen, dat dêrom yn de Fle- vopolders de bidriuwen greater wurde en dat hy derfoar is om jin net fêst Van Seyst, vaste opslag, werd prach tig gesteund door Sijpersma en vooral Anno Miedema, die in het achterperk prachtig werk leverde. Ze toonden zich in alle onderdelen de meerderen van De Boer c.s.; dit resulteerde in een 30 voorsprong. Wel wisten partuur De Boer de opmars tydeiyk te stuiten; (een buitenslag van Van Seyst op 3 066 vormde de inleiding) de achter stand werd ingelopen tot 2-3, maar hier na namen van Seyst c.s. het heft weer in handen; vooral het perkduo Sijper- sma-Miedema was best op dreef. Op de stand 5262 stonden ze volledig op de winst. Toen gaf Van Seyst met drie buitenslagen de winst uit handen, waardoor de stand 35 werd. In het vol gend eerst voegde hij hier nog twee mis sers aan toe, en hielp daarmee de reeds verslagen tegenstanders in het zadel, terwijl hij zjjn jonge makkers uit hun concentratie haalde. Vrij snel was het toen 5 eersten gelijk. In het beslissend eerst ging Sjouke op 64 met als steun een grote kaats naar de opslag. Hij zond een platte bal naar het perk; de keur meester besliste voor (volgens omstan ders „zat” de bal; aldus 5—5—66; op die stand passeerde Heeringa de door Hidde Sijpersma gemaakte kaats. In de halve finale tussen de parturen 9 en 4 waren Okkinga verre superieur. De enige kans op een eerst ging voor Meijer c.s. verloren, toen Brunia op de stand 0*166 Okkinga’s opslagbal best verwerkte; helaas ging die dicht by de boven over de kwaadlijn. Vlot maak te Okkinga c.s. toen de 3 spel vol. De finale, die ging tussen de formaties De Boer en Okkinga begon voor eerst- genoemden hoopvol, toen Sjouke op de stand 62 via een tric-trac de kaats passeerde. Mede door een paar formi dabele bovenslagen van Talsma werd de achterstand omgebogen in een 21 voor sprong. Op 1266 dachten we Hee ringa de kaats te zien passeren. Maar met een prachtige reaktie kon Klaas v. De formatie Tj. Huizinga, H. Beetstra en H. Sijpersma toonde zich op de 2e klasse wedstryd vrije samenstelling zaterdag j.l. de sterkste formatie. De thans in Heerenveen wonende oud- Pingjumer Tjalling Huizinga vooral stak met wisse opslag en prima tussenspel in een blakende vorm. Met 21 stem werd hij tot koning uitgeroepen; niet Hidde Sijpersma, de dit jaar succesvol le debutant in de le klas, maar Hille Beetstra, die een degeiyke party kaat ste, kreeg de andere stem. Er namen 15 parturen aan de onder goede weers omstandigheden gespeelde partij deel. De openingsparty tussen twee kanspar turen, n.l. B. Rinia, L. Adema, A. Sik- kema contra A. de Vries, P. Tuinman en A. Bootsma, bracht al direct alles aan de hang. derniseard wurde moatte en op 'e hich- te fan de tiid brocht wurde moatte. As dit gjin farizéisme is, dan wit ik it net mear. Neist de skea fan it fierst to lege rendemint, wurdt dan de eigners ek jit oplein fanny's yn 'e büse to taesten. Soe minister Lardinois mei syn kollega Witteveen net biseffe, dat hja, dy’t de l&nbou de middels ünthülden hawwe, troch de prilsfêststelling fan de léste fiif en tweintich jier, anneks de forplichte hier, de echte skuldigen bin- ne fan de biroerde situaesje fan nou. En dat it op de wei lelt fan har om goed to meitsjen, hwat hja üt koart- sichtige oerwegings misdien hawwe? Jo miene faeks, dat de hierdeboeren de skuldigen binne, omt hja to min hier bitelle hawwe. Mar dat is net wier. De hierdeboeren hawwe prizen ütbitelle kri- ge, dy’t basearre wiene op dy lege hier. Alle kostpriisbirekkens gean üt fan for- hierd lün, hoe ünbillik dat ek west Is foar de eigen boeren en hypotheekboe- ren. Dêrom sil fan de oanpassing oan de moderne easken fierst to min torjuch- te komme, salang de skuldige steat oan de lanbou de middels ünthaldt om dit to dwaen. Dêrom ek is in rojale subsydzje- regeling foar dy modernisearing fan lên en gebouwen in eask fan rjuchtfear- dichheit. It is aerdich as de forswinen- de boer hwat jild bart om de aide del to heljen, mar de bliuwende en de jon ge boer, hwat kant moat dy üt, salang de steat blyn en döf bliuwt foar har skuldige plicht. Het wordt zo langzamerhand wat een tonig, de formatie Okkinga behaalde zon dag op de „Hollandiaparty” zijn 5e ze ge; alleen in de eerste omloop vormde Velstra, Leeuwen, Halbesma een serieuze bedreiging en had Henk Leeuwen op de stand 226-6 de kans gegrepen om het kleine kaatsje te nemen, dan had het misschien anders gelopen. Nu lie pen Okkinga c.s. uit tot een 52 voor sprong. Velstra c.s. kwamen goed terug, en verkleinden de achterstand tot 45, toen echter légde Tolsma met twee bo venslagen de basis voor de zege, die tot stand kwam op de stand 5464, toen de ook deze dag weer sterk spe lende Okkinga succes had by Leeuwen. De laatkomers hebben wat gemist; dit was de beste partij van de dag. In te genstelling met de sombere weerberich ten, was het prachtig kaatsweer, ook niet te warm, met als gevolg een voor Bols ward flinke publieke belangstelling. De lyst zag er als volgt uit: 1. R. de Groot, G. de Jong, R. Mien- stra; 2. J. Tamminga, A. Sikkema, P. Ysbrandl; '3. T. Velstra, H. Leeuwen, Joh. Halbesma; 4. G. Okkinga, K. van Wieren, D. Talsma; 5. Sj. de Boer, Sj. Heeringa, G. v. d. Heide; 6. Joh. v. Seyst, S. Sikkema, Joh. Westra; 7. J. Wester- laan, D. Scheepstra, J. v. d. Veen; 8. Joh. v. Seyst (bygeloot), H. Sijper sma, A. Miedema; 9. J. Meijer, M. Bru nia, O. Hiemstra; 10. M. Hovinga, A. Roosenburg, Th. Dijkstra. Partuur 1 had weinig moeite met Tam minga c.s.; bij de stand 5122 be ëindigden De Jong (1) en Mienstra (2) de partij met bovenslagen. Hoe de partij 34 yerliep is hierboven al vermeld. Zoals vaker dit seizoen, moesten Van Seyst c.s. het ook nu afleggen tegen par tuur de Boer. Deze namen een 30 voor sprong, door driemaal op 66 het eerst te veroveren. Van Seyst c.s. kwamen nog terug tot 23, maar een zitbal van Sjou- echter niet, en In plaats van 42 werd het 51 voor partuur 9. Het einde kwam op 5—16—4 met een buitenslag van Hein v. d. Zee. De eindstrijd, die ging tussen de partu ren Huizinga c.s. en Toering c.s., zette in met 3 bovenslagen (Sijpersma 2, Beet stra 1). Partuur 9, dat de hele dag in een pri ma vorm stak, was ook nu niet te be- kaatsen. Een 20 voorsprong werd even onderbroken, toen Sijpersma op 20 06 de kaats niet passeerde, maar hierna liepen Huizinga c.s. uit tot 51; tweemaal verspeelden Toering c.s. het eerst op 6 gelijk. In het laatste eerst ging een 62 voorsprong van partuur 4 door twee buitenslagen van Toering verloren; de laatste op de stand 156 Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en stra; 1. B. Rinia, L. Adema, A. Sikke ma; 4. A. Toering, E. Veltman, B. Hallema; 5. J. Monsma, Joh. v. d. Meij, G. Fokkema; 8. J. Langhout, A. Schreef- fel, D. de Jager; 9. Tj. Huizinga, H. Beetstra, H. Sijpersma; 11. H. v. d. Zee, J. Mulder, J. Kooistra; 13. Th. Vrij, Dr. Smedinga, J. v. d. Molen In de partij tussen 15 en 1 moest de jeugd het afleggen tegen de routine van de ouderen; wel werd een 14 ach terstand verkleind tot 34, maar op 3566 miste Bert Rinia het perk. De parturen 4 en 5 gaven elkaar wei nig toe, het werd 5 eersten gelijk; het beslissend eerst ging toen op 60 naar Toering c.s., doordat Veltman de kaats passeerde. Langhout en Schreeffel, wier derde maat, D. de Jager, die in de eerste om loop te laat op het veld kwam, ook nu niet mee mocht doen, waren met z’n tweeën niet opgewassen tegen de latere winnaars, en brachten het niet verder dan een eerst. In de paartlj tussen 11 en 13, nam 11, met Kooistra weer aan de le opslag, een 41 en later 52 voorsprong. Onder aanvoering van Drewes zette de tegen partij zich nog even schrap, liep in tot 45, maar moest capituleren, toen Jap- pie Mulder op de stand 5464 tot voor de kaats retourneerde. De halve finales gingen dus tussen de parturen 154 en 911. In de party tussen 15 en 4 was het eerste eerst voor Visser c.s., hierna liep de tegenpartij uit naar een 4—1, en la ter 52 voorsprong; in die periode zal het in het perk van partuur 15 wat vast, vooral by Hessel Kuipers. De achterstand werd nog teruggebracht tot 3—5, maar met een bovenslag op de stand 5366 stelde Bouke Hallema de zege veilig. In de andere halve finale waren ook v. d. Zee c.s., waar Mulder wegens een knieblessure op halve kracht speelde, niet opgewassen tegen Huizinga c.s. Met Hein v. d. Zee nu weer aan de opslag speelde men alles of niets; het werd niets. Partuur 9 nam de 40 voor sprong; op 4066 bezorgde een van de weinige opslagmissers van Huizinga de tegenpartij een eerst. Op 4166 retourneerde Hallema ’n felle uitslagbal van Kooistra van ach ter de bovenlijn; de keurmeester zag dit Een paar spelmomenten genomen tydens de Hollandia-party (Foto L. Spijksma) Zateruagavond werd in De Doele de k.v. Bolsward door bondsvoorzitter J. Roden huis van de KNKB de bondsvlag uitge reikt ter gelegenheid van het jubileum van de verenigin"-. Op de lot-; links de hwa it bltelje sil. Hy, en al syn foar- gongers lyksa, bliuwt yn gebreke om de middels to forskaffen dit needsaekli- ke moderne bidriuw op to bouwen. Hja lizze eigners en hierders swiere lésten op, mar stekke gjin han üt om se lich ter to meitsjen. Hwerom net Omt se witte, dat dit hünderten miljoenen kostje moat. Dit is net oerdreaun. Lit üs om de saek hwat helder foar eagen to krijen, meiinoar ris oan it rekkenjen gean. Büten de polders en de oare domeineigendommen is likernöch twa miljoen ha. lan yn par- tikuliere eigendom. Stel: de steat nimt dat oer foar de normale priis, sa’t dy oant nou ta yn Nederlan bitelle waerd. Neffens it Sintrael Bureau foar de Sta- tistyk wie dy priis yn it lést bikende jier (67-68) f8700 de ha. As de steat dit oernimt kost dit 2.000.000 x 8700 is 17.400.000.000 gou- ne. Hja docht dat dan troch de eigners foar dit bidrach in skuldbikentenis to jaen (obligaesje) mei de gebrüklike rin- te fan dit momint (8%8% pe'rsint). Dat wurdt plm. 1450 miljoen goune oan rinte. Mar de steat bart dan ek alle hier. It CBS birekkent de netto-hier oer 1968 op 223 miljoen goune. Dus ütjaen 1450 miljoen en ynbarre 223 miljoen, dat makket in forlies fan 1227 miljoen goune per jier. Nou is it wol düdlik, hwerom de Steat dit saekje net oer nimt. Dit litte se mei in ünbiwogen hert oan de partikuliere eigners oer. Dy meije dat meimekoar wol drage en dan doart men it ek noch oan, to roppen. dat de bidriuwen greater moatte, mo ke op 3264 bracht het verschil weer op een spel, en toen Van Seyst op 2466 voorsloeg, was het wel be keken; op de stand 2526 slaagde Sikkema er niet in de kaats te nemen. Omdat bij partuur 8 moest worden bij geloof voor de geblesseerde Mulder, werd een 910 gespeeld. Debutant M. Bru nia deed het in partuur 9 lang niet slecht; na spellen gelijk liepen Meijer c.s. in één ruk door naar de zege. Bij partuur 8 lootte Joh. v. Seyst bij, en trof hier dus zijn nieuwe formatiemak- ker Hidde Sijpersma. Met misse opslag van Van Seyst nam partuur 8 een com fortabele 40 voorsprong; Westerlaan c.s. wisten toen de opmars te stuiten en in te lopen tot 24; hierna was het woord weer aan Van Seyst c.s. Door drie perkmissers van Westerlaan, de laatste op 2566, verdween par tuur 7 van de lijst. Tweede lyst: 14, 58 en 9. In de party tussen de parturen De Groot en Okkinga waren laatstgenoem den in alle opzichten superieur. Na eer sten geiyk liepen Okkinga c.s. vlot uit tot een 41 voorsprong, die even werd onderbroken, doordat Gerrit de Jong op 1464 de kaats passeerde. Rienk’s opslag was echter te zwak om het perk duo v. Wieren-Talsma te verontrusten; ook Mienstra maakte aan de 2e opslag te veel fouten. Ze verloren dan ook kansloos; op stand 2506 slaagde Mienstra niet in de kaats te passeren. De partij tussen 5 en 8 had een ener verend en voor partuur 8 een dramatisch verloop. Rinia c.s. hadden steeds een voorsprong maar de Vries c.s. kwamen telkens weer bij; op de stand 5566 pas seerde Bootsma niet de kaats, maar An- toon Sikkema retourneerde afdoende. Een ander kanspartuur, n.l. H. v. d. Zee, J. Mulder en J. Kooistra, kwam tegen Simon v. d. Woude, Henk Hellinga en hun Stienser maat Piet Santema, deels door goed spel van onze jongens, an derzijds door onwisse opslag van Hein v. d. Zee, op een 15 achterstand. Overname van de opslag door Jelle Kooi stra bracht verbetering en tevens de winst, toen v. d. Woude op de stand 5526 het perk miste. Verrassingen bleven in de eerste om loop uit. Op de tweede lijst kwamen: 15. R. Visser, H. Kuipers, Fr. Haan- to lizzen op in ütjefteplan foar fiif of acht jier, mar it fan jier ta jier to bi- sjen. Dat is allegearre tige bést yn dy nije polders, dêr’t neat har yn 'e wei stiet en alles noch makke wurde moat. It is ek dêrom sa maklik, omt alles bitelle wurdt üt Pake-pong en nimmen freget of it wol üt kin. It is in natio- nael bilang, it wurdt üt de skatkist finansierd en sa is Emmeloard yn koar- te jierren in stêd Wurden, hwer’t oaren ieuwen oer dien hawwe. Ja, dat is nou ien kear de aparte wrald fan de nye polders, in gigantyske steatseksploi- taesje, hwer’t elk it finansieel better hat as op it aide lan. De boeren fortsjinje mear, de arbeiders fan itselde, omt nearne de reële leanen sa heech binne as dêrre en de mid- denstan en ambtners hawwe ek neat gjin kleijen. Is it wünder, dat de minsken op it aide lA.n harren wol ris óffreegje, oft it net de wei wêze soe alle buor- kerijen mar troch de steat oemimme to litten en alle boeren mar hierder to meitsjen fan dy greate baes. Dit binne net allinnich de minsken, dy’t prinsi- pieel de nationalisaesje fan alle bi driuwen foarsteane fanwege har poli- tyk-maetskiplike ynstelling, mar men heart dizze lüden ek üt formiddens hwer’t de nationalisaesje altyd fier for- smiten is. Ik kin my dat wol yntinke, hwant hwa wit in oare bigeanbere wei to wizen, om yn Nederlan it bisteande apparaet foar de agraryske produksje om to bouwen ta in effisiënt modern ge- hiel. Minister Lardinois seit, dat it dy kant üt moat, mar hy seit net hoe en Foarhinne krigen de fammen In kleur as se har skammen, nou skam- je se har as se in kleur krije. i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1