Midden-Oosten Het gaat slecht met de woningbouw BabeSKroap Nieuw Russisch plan voor I Nieuw geweld in Ulster Kamer had druk vergaderseizoen Wij Foto van de week Zilveren filmpjes r t I 109e JAARGANG No. 54 VRIJDAG 10 JULI 1970 Wymbritseradeel. Russisch plan voor Midden-Oosten (aug. 1945) ***4«*«*««***4*«4«4*4M«*« Hwat haf l Werk Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Jo Vincent zong in de Martinikerk met orgelbegeleiding van Gezinus Schrik. Het landgoed „Nienoord” werd in 1950 aangekocht door de gemeente Leek. Het is een vrij toegankelijk wandelpark met eeuwenoude bomen, vijvers, een vo- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Opening onderhandelingen Engeland met EEG het Nationaal Rijtuig Museum geves tigd. Dit museum heeft ieder jaar een nieuwe opgezette expositie, dit jaar on der het motto „Mevrouw rijdt uit”. Einde Cambodjaanse aktie; nieuwe Amerikaanse onderhande laar in Parijs De Tweede Kamer is vorige week op va kantie gegaan, tot 25 augustus. En als men Kamervoorzitter Van Thiel mag ge loven, niet geheel onverdiend. De parle mentariërs hebben hard gewerkt. Vrjj- Wist u dat in ons confectiefabriek 30 machines op flinke naaisters wachten? Aanbiedingen Witherenstraat. vastgehouden aan het idee dat eerst na volledige terugtrekking van Israël uit de bezette gebieden de Arabische landen kunnen overgaan tot de erkenning van Israël. Wie ruilt mij een orgel tegen een da mesfiets Vooral los gezien van de omgeving waar in het staat, is het „thuis brengen” van dit standbeeld, genomen in close-up, voor vele inwoners van onze stad wellicht ’n nogal moeilijke opgave. Trouwe en op merkzame bezoekers van het Juliana- park zullen het echter direct wel weten: het staat bij de ingang van het rosarium. Niet zo bekend is misschien, dat het een voorstelling is van Aurora, de godin van de dageraad. Het is ook een gedenkteken, want op de sokkel staat het volgende opschrifther innering aan de jubileumsfeesten sep tember 1923. Toen had wijlen koningin Wilhelmina 25 jaar het land geregeerd. Het (Juliana(park zelf was er toen al een jaar of tien, want dit werd ter ge legenheid van de onafhankelijkheidsfees- ten 1813-1913 aan de gemeente Bols ward geschonken door het Sint Antho ny Gasthuis en het Weeshuis te Bols ward, zoals een gedenksteen links opzij van de Ingang vermeldt. Wie de park architect geweest is? Een Oostenrijker, naar we ons hebben laten vertellen, die al spoedig na de aanleg, bij het uitbre ken van de eerste wereldoorlog, voor de militaire dienst werd opgeroepen en he laas niet meer is teruggekomen. Zijn schepping in Bolsward is in de loop der jaren echter uitgegroeid tot een schoon geheel. De (altijd groene) conife- rengroep waarin dit standbeeld is ge plaatst, zou qua stijl ook typisch Oos tenrijks zijn. U moet zelf maar eens gaan kijken. De foto is gemaakt door J. B. Elzinga, Joh. Prooststraat 8 te Bolsward. Toevallig ontvingen we van dit beeld meer foto’s maar deze was foto-tech- nisch en artistiek gezien toch de mooi ste. Wij wijzen in dit verband graag op de functie van de rechterhand op deze foto. Deze (eerst dageraadsgewijs naar links bovengaand buigt langzaam om en blijft (met toorts) nog net binnen het vlak en geeft hier de nodige spanning aan. De lichtval is goed gekozen. De top van de bomen vormt een diagonaal in de onderste helft van de foto en speelt in het geheel mooi mee. Bovendien doet het witte beeld het hier beneden goed tegen de donkere ondergrond. Bolsward is niet veel beelden rijk. Dit is er een van. De enige vrouw, voorzovc- ,ve kun nen nagaan, n.l. naast 3 x Gysbert, 2 x St. Franciscus, 2 x Sint Maarten, pater Titus Brandsma en Dr. Niemeijer (re- liefbeeld in Martinikerk). Hoe dan ook zij staat er trots en fier. En dan jaar in jaar uit in weer en wind. Doe het haar maar eens na. voedselimporteur maar met moeite kun nen aanpassen aan de hoge landbouw prijzen in de EEG - gevaar voor prijs stijgingen! - onderstreept de Deen het belang dat de Deense agrarische sektor heeft bij een spoedige toepassing van de Gemeenschappelijke landbouwveror- dening. Ook Ierland zag weinig moeilijk heden. Volgens zijn beloften heeft president Nixon inderdaad de Amerikaanse troe pen eind juni uit Cambodja teruggehaald Deze belofte was hem afgedwongen door de enorme binnenlandse oppositie tegen de inval in Cambodja die eind april be gon. De terugtrekking sluit overigens Amerikaanse militaire en financiële hulp aan de Zuidvietnamese operaties in Cam bodja, die gewoon doorgaan, niet uit. Behalve de president zelf lijkt iedereen te twijfelen aan de reële waarde van de operatie. Er is natuurlijk wel enige tijd „gekocht” voor een veilige Amerikaanse terugtrekking uit Vietnam, maar een werkelijke garantie voor het voortbe staan van een niet-communistisch Zuid- Vietnam na dat vertrek, heeft het niet opgeleverd. De Noordvietnamezen en de Vietcong hebben nog steeds een sterke positie in Cambodja, het regime Lon Nol in Pnom Penh is nog steeds wankel, het verzet op het platteland tegen Lon Nol is, onder de druk van de oorlogs handelingen - na jaren van vrede onder Sihanoek - gegroeid en de Zuidvietna- mezen moeten nu op twee fronten vech ten. Misschien omdat Washington denkt dat Hanoi na een dergelijke „strafexpe ditie” meer tot onderhandelingen bereid zal zijn, heeft men een nieuwe toponder handelaar gestuurd naar het vredes overleg in Parijs, waar Hanoi, de Viet- Het gaat slecht met de woningbouw in Nederland. Daar was vorige week de Tweede Kamer het roerend over eens. Zelfs minister Schut (woningbouw) deed zorgelijk. Maar deze roerende overeenstemming betekent niet, dat nu ogen blikkelijk maatregelen worden genomen. De oppositie zocht de schuld natuurlijk bij het bouwbeleid van minister Schut, maar deze beriep zich op allerlei faktoren, die hij ook niet in de hand kan houden of kon hebben voorzien. De regerings partijen wezen alle verwijten, die de oppositie maakte, van de hand. De laatste dagen van Juni en de eerste week van Juli hebben in Noord-Ierland (l'lster), waar een katholieke minderheid wordt gedomineerd door een protes tantse meerderheid, een herleving te zien gegeven van de gewelddaden van vorig jaar. De aanleiding was het gevangen zetten van het Noordierse katholieke lager huislid Bernadette Devlin, die was gevonnist wegens haar aandeel in de rellen van vorig jaar augustus. It eineksamen is pas it bigjin. Tijdens de diplomatieke gesprekken in New York heeft ook Rusland zijn ideeën naar voren gebracht over de wijze waar op het konflikt in het Midden-Oosten kan worden beëindigd. Het dringt aan op „een staat van vrede” tussen de Ara bische landen en Israël, die zal ingaan na het eerste stadium van een totale Israëlische terugtrekking uit de bezette Arabische gebieden. Dit houdt een con cessie aan Israël in, omdat niet wordt Te ruil damesrijwiel zonder banden te gen oude kwaliteit buitenband. worpen van de socialist Van den Doel om volgend jaar uit de premiesector vijfduizend woningen over te hevelen wel alle rekords zijn het afgelopen sei zoen gebroken. Mr. Van Thiel verzuchtte dan ook: „Dit was het drukste seizoen dat ik ooit heb meegemaakt”. De Twee de Kamer is het afgelopen jaar 91 maal in volledige vergadering bijeen geweest. Er is zoveel gepraat, dat bijna vierdui zend bladzijden van’ de Handelingen no dig waren om alles keurig op papier te krijgen. De Kamerleden moesten ook nog voor zo’n 570 commissievergaderingen naar het Binnenhof komen. Een bezig heid, die zich aan ieders ogen onttrekt omdat liefst 550 vergaderingen geheim waren, althans besloten. De Tweede Kamer hield ook nog zo’n dertig hoor zittingen, waarin betrokkenen hun me ning konden geven over bepaalde wets voorstellen. Wat de wetten betreft: in totaal behandelde de Tweede Kamer 218 wetsvoorstellen van de regering. Nog groter was het aantal brieven, no ta’s en regeringsverklaringen: 221. Ka merleden zelf dienden zeven wetsvoor stellen in, die zijn afgehandeld. De Ka mer heeft ook nog zeventien maal be windslieden naar het Binnenhof geroe pen voor een interpellatie. Voor wat de schriftelijke vragen betreft ook al een rekord: zo’n 1250, wat bijna driehonderd meer is dan in 1969. Met dit aardige sta- tistiekje in de hand kan men niet meer volhouden, dat Kamerleden weinig doen voor hun centjes. Het ruilen van sterke drank aan Ca nadezen in ruil voor sigaretten wordt sterk afgekeurd. Zelfs verkopen onver antwoordelijke elementen spiritus aan Canadezen. Aan beide zijden bevinden zich extre misten die als aanstekers gelden, die ille gaal wapenvoorraden aanleggen en hun volgelingen opzwepen. Aan protestantse zijde is ds. Paisley, ook al in het lager huis gekozen, zo iemand. De katholieken krijgen hulp van hun geloofsgenoten in de republiek Ierland, Eire, waar de IRA het verboden Ierse republikeinse leger, wapensmokkel naar het noorden bedrijft. De regering van premier Lynch van Eire heeft kortgeleden enige ministers ont slagen of verloren, voor een deel wegens hun aandeel in wapensmokkel. Omdat de katholieke zaak in Ulster in het zuiden natuurlijk veel aandacht trekt en de be trokken ex-ministers in de Fianna-Fail- partij van Lynch grote figuren waren, soms ook met een grote reputatie uit de Ierse vrijheidsstrijd, is de politieke positie van het kabinet-Lynch verzwakt. De jongste rellen in Ulster, waarbij en kele tientallen gewonden en ook onge veer 15 doden vielen, hebben aangetoond dat de sinds enige tijd begonnen hervor- mingsmaatregelen (uitgevoerd door het kabinet van Chichester-Clark, met het doel de katholieken een gelijkwaardig bestaan te geven, zowel op ekonomisch- sociaal gebied als op het gebied van de burgerrechten) vooralsnog hebben ge faald het gebied meer stabiliteit en tole rantie te verschaffen. De tegenstellingen zijn nog verscherpt. Toch zal de regering in Londen, nu Con servatief. het Labourbeleid ten aanzien van Ulster voortzetten. Dat wil zeggen een contingent Britse troepen zal aan wezig zijn om te helpen de orde te hand haven, desnoods met krachtiger middelen dan tot nu toe (er zal sneller geschoten worden, als sluipschutters gaan optre den) en het hervormingsprogramma zal onverkort moeten worden uitgevoerd. Het geheel is een eerste krachtproef voor de nieuwe regering-Heath, en voor al voor de minister van binnenlandse zaken, Maudling, die al een bezoek aan het gebied heeft gebracht. EEG de kwestie van de landbouw het meest op de voorgrond zal treden. Im mers, integrale handhaving van het hui dige systeem van landbouwfinanciering door de Zes zal met zich meebrengen, dat Groot-Brittannië een onevenredig groot deel van de kosten van het ge meenschappelijke landbouwbeleid zal moeten dragen. En de absolute handha ving van dit eind vorig jaar overeenge komen stelsel van landbouwfinanciering is een eis die Frankrijk onverminderd stelt. Frankrijk, dat gezegd heeft eerst de gemeenschappen te willen afbouwen - met name met de landbouwfinancie- ringsregelingen - heeft zo misschien een onoverkoombare hindernis voor Enge- lands toetreden opgeworpen. De Engelsen staan er echter op, dat de prijs voor hun toetreden niet te hoog zal komen te liggen. En het is dan ook zeer belangrijk geweest, dat de voor zitter van de Europese Raad van Minis ters, de Belg Harmel, in zijn openings woord tot de kandidaten heeft gezegd dat het mogelijk zal zijn, de regels van de Gemeenschappen inzake de finan ciering van de landbouw aan de behoef ten van de nieuwe leden aan te passen. Dank zij deze woorden is een onderhan- delingsmarge geschapen, al mogen ook van Harmel de basisprincipes van de landbouwregeling niet worden aangetast, dat wil zeggen de preferentie voor de eigen produkten op de eigen markt en een gemeenschappelijke financiering van de kosten die uit deze preferentie voort vloeien. Uit deze woorden van Harmel blijkt voorts ook, dat het de Raad van Mi nisters en niet de Europese Commissie zal zijn die de werkelijke onderhande lingen, zij het veelal via de permanente vertegenwoordigers, zal voeren. De Com missie krijgt hierbij slechts een dienen de funktie: de Commissie kan van de Raad opdrachten krijgen met de kandi daten praktische problemen te onder zoeken en er oplossingen voor te vinden. Na verslag aan de Raad kan de Com missie dan van de Raad nieuwe richt lijnen krijgen om de opdracht tot een einde te brengen. Het supernationale element is dus duide lijk vervangen door het intergouverne mentele. De Commissie mag niet namens de Gemeenschappen vrij optreden. Tijdens het eerste gesprek in Luxem burg werd nog een discrepantie merk baar tussen Engeland en andere kandi daten. Waar de Engelse onderhandelaar, Barber, aandrong op ’n lange overgangs periode - zijn land immers zal zich als Bols wards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en üs hjoed to sizzen Twee jongetjes, resp. 8 en 9 jaar, die aan de IJsselmeerkust aan het speleva ren waren, dreven af en verdronken. Een derde kon zich zwemmende naar de wal redden. bouwen. Ook het voorstel van de radi- kaal Jansen om zonder meer vijfduizend extra woningwetwoningen neer te zet ten werd van de tafel geveegd. De reden was vrij eenvoudig; er is geen geld om die extra woningbouw te betalen. Het was een merkwaardig debat. De gehele Kamer steunde geestdriftig een motie van de socialist Van den Doel waarin deze eiste, dat in 1971 de woning bouw een hogere prioriteit krijgt dan nu De socialist voegde hieraan nog toe, dat hij met deze motie in feite het huidige beleid afkeurde. Maar dat mocht de pret niet verminderen. De regeringspar tijen stemden voor omdat zij het met de inhoud wel maar met de uitleg van de heer Van den Doel niet eens waren. De motie is vanzelfsprekend ook vaag. Er wordt niet over aantallen en geld ge sproken. Immers, zodra de zaak kon- kreet aan de orde kwam - het voorstel om vijfduizend woningen méér te bou wen - kropen de regeringspartijen te rug. Hoe zij de motie uitleggen zal pas over een maand of twee blijken als iets meer bekend wordt over de nieuwe be grotingen. Tijdens het debat kwam de ARP-woordvoerder de heer Aantjes met het idee om de bouwvakkers 's zomers niet met vakantie te laten gaan. Ze zou den in' de wintermaanden moeten gaan omdat dan toch niet - door de weers omstandigheden - kan warden gewerkt. Het voorstel heeft heel wat reakties in de bouwwereld losgeslagen. Het lijkt ’n volstrekt onhaalbare kaart. Hoe worden de bouwvakkers verondersteld in de win ter op vakantie te gaan als hun kinde ren gewoon naar srhool moeten? Op 30 juni is in Luxemburg de zitting gehouden, waar de zes van de EEG een eerste onderhoud hebben gehad met alle kandidaat-leden, Engeland, Ierland, De nemarken en Noorwegen. Medio deze maand zal het gesprek met Engeland worden voortgezet, de anderen komen in september aan de beurt. Uit de eerste redevoeringen is al duide lijk geworden, dat voor Engeland en de hoog niveau - eind vorig jaar nam Cabot j Lodge zijn ontslag - is dit gebaar goed opgenomen door de „tegenpartij”. En omdat men een onderhandelaar nu een maal niet met lege handen kan sturen, zal het wel geen toeval zijn dat er ge ruchten gaan dat Washington opnieuw met Saigon onderhandelt over ’n „recht vaardige politieke oplossing die de be staande krachtsverhoudingen in Vietnam weerspiegelt”. Dit zou kunnen inhouden dat Washington toch weer denkt aan een coalitieregering in Zuid-Vietnam voordat daar verkiezingen worden gehouden. Omdat Bruce in augustus naar Parijs zal gaan, heeft Hanoi de tijd hierop te studeren. Nixon heeft tijdens een persconferentie te verstaan gegeven, dat tegen eind vol gend jaar alle Amerikaanse grondtroe pen uit Vietnam verdwenen kunnen zijn en dat dan alleen technici, adviseurs, lucht- en zeestrijdkrachten zullen over blijven. Ook die zullen echter verdwijnen. Overigens moet gekonkludeerd worden, dat de aktie-Cambodja de Amerikaan se doeleinden wel op korte termijn heeft gediend - terugtrekking uit Vietnam -, maar dat op de lange termijn een situa tie is geschapen die instabieler is dan ooit. Van een Vietnamese oorlog is het nu een Indochinese oorlog geworden, waar ook Thailand mee te maken krijgt. Dit laatste land is een oude bondgenoot van de VS: wat zal er gebeuren, als de „indochinesering” van de oorlog zich ook tot dit land zal uitstrekken? Een nieuwe escalatie door de VS is dan wel haast onvermijdelijk. Ook voorstellen om de bouw van wonin- naar de zwaarder gesubsidieerde wo gen alsnog te stimuleren konden geen ningwetsector en bovendien nog eens genade vinden in de ogen van de rege- vijfduizend extra woningwetwoningen te ringscoalitie. Zo werd een motie ver- lière en een hertenkamp. De „borg”, in haar bestaan twee keer afgebrand, werd eind vorige eeuw herbouwd. In dit door grachten omgeven gebouw is thans 1 cong, Saigon en de VS aan een tafel zitten. Het is de 72-jarige oud-ambassa- deur in Parijs, Londen en Bonn, David K. Bruce. Na de afwezigheid gedurende I -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1