De V.L.F Bolsward in een dynamisch bedrijf I GabeSkiw (seizoen)- Den Haag gonst van geruchten I Ia I Wat de nieuwbouw betreft: Speculaties over komende begroting Achter op de planning'9 iiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini iilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllt Skets fan in roman 1113 RO.N.O. 1111 Geslaagd Hwat hat ft - STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - 109e JAARGANG No. 56 VRIJDAG 17 JULI 1970 Wymbritseradeel, Perspectief Foto Van Dyk met het met de nieuw Grote verandering in Friesland?” ós hjoed to slzzan Defensie voor Inderdaad loopt de prijs van de koffie etovlr on T7r- vtril rliL rrt'n n er maf non onn_ per 250 gram WH Lonen Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Gl.'O 887926 „Betekent uw hoogblond haar, dat u van Friese oorsprong bent?” „Was u snel aan uw nieuwe werk gewend?” Betrekkelijk. Wanneer men nu of zeer binnenkort het nieuwe gebouw had wil len zien is deze vertraging inderdaad jammer. Gaat het primair om een ge zond bedrijf met perspectief, werkgele genheid en daardoor op indirecte wijze een positieve bijdrage voor Bolsward, dan valt het wel mee. We moeten meer en meer leren leven en werken met pri oriteiten. Wij konden het niet nalaten de heer v. d. Hout de vraag persoonlijk voor te leggen waaraan hij het meest moest wennen toen hij vanuit de randstad naar Friesland kwam. „Dat was natuurlijk een heleboel. Bij zonder opvallend en vooral onwennig was dat in het Noorden 65 pct. van de bevolking de warme maaltijd ’s mld- Mr. P. J. v. d. Hout in zijn werkkamer. Op de achtergrond een foto van „koop man” J. Heeres. Gjinlen wurdt ea „kld en wiis go- nóch”, heechstens aid genóch. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adrest Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) but not least hebben we bij de voor bereiding van de nieuwbouw een paar bijzonder hinderlijke moeilijkheden ont moet. Het z.g. bodemonderzoek bracht aan het licht dat de bodemgesteldheid op het terrein voor onze nieuwbouw problemen schept. Deskundigen achten nieuwbouw wel mogelijk, doch alleen na realisatie van een aantal bijzondere voorzieningen. De door ons aangetrokken specialisten zijn hierover in overleg met de gemeente Bolsward. We hopen hier omtrent spoedig positief resultaat. Tus sentijds bereiden wij ons voor met name t.a.v. het nieuwe machinepark. Het gaat daarbij over de keuze uit uiterst belang rijke alternatieven. „Wat is b(j de VLF op het ogen blik de belangrijkste produkt- groep?” f 2.68 - 2.18 - 1.98 - 1.94 - 1.90 - 2.28 - 2.36 „Inderdaad is het zo dat Ik nu voor allerlei besprekingen twee kamers gebruik. De afwezigheid van de heer Slob laat zich duidelijk voelen en bezorgt me natuurlijk extra werk. Gelukkig gaat het hem heel goed, z(jn dokter is meer dan tevreden, is overtuigd van algeheel herstel, doch dringt wel aan op rust en nog een» rust”. Den Haag gonst weer eens van geruchten. Niemand behoeft zich daarover ongerust te maken, want het is niets meer of minder dan een seizoenverschijnsel. De rege ring is zich druk aan het beraden over de nieuwe begrotingen, die straks in sep tember, op tafel moeten komen. Het kan dan ook niet uitblijven of alle politieke koffiedikkijkers proberen nu alvast te voorspellen wat de regering over een paar maanden aan nieuws zal presteren. Een van de ochtendbladen berichtte vorige week dat het kabinet-De Jong in de nieuwe begroting enkele honderden miljoenen extra wil besteden voor de werkende jongeren. Het geld zou moeten worden uitge geven aan schoolgebouwen en (salarissen voor) leerkrachten. Dit zou dan ten koste moeten gaan van een verkleining van de klassen bij het lager onderwijs; een projekt dat ook al jaren ter diskussle is. Deze extra uitgaven zouden het even eens volstrekt onmogelijk maken de defensie-uitgaven noemenswaard te verhogen. Een zaak, die de afgelopen weken nogal nadrukkelijk naar voren is gebracht. De keuze zou op de werkende jongeren zijn gevallen omdat dit politiek gezien een aardige steun kan zijn voor minister Veringa (Onderwijs), die straks de KVP zou moeten aanvoeren in de verkiezingsstrijd. Allerminst. Geen enkele. Ook de school- overgang van mijn vier kinderen ging gesmeerd. Het gaf geen enkel probleem. Ook niet wat betreft de omgang met anderen en het aanpassen aan de sfeer hier. Wat dat betreft is Friesland een heerlijk land. Ik kan het aanbevelen. Dit geldt ook voor de middenstand en het winkelen. De service is hier fantas tisch. Nee, in dat opzicht hebben we het goed getroffen. De bevolking hier zorgt voor een vlotte aansluiting. Dat de Frie- De leden van do Tweede Kamercommis sie voor Defensie hebben nog net kans gezien zich vlak voor de vakantie ge weldig op te winden. Overigens niet ten onrechte. Aanleiding was een kranten interview met generaal-majoor G. N. Mulder, gouverneur-generaal van de Ko ninklijke Militaire Academie in Breda. De generaal sprak in vragende vorm zijn twijfels uit over de deskundig heid van de Tweede Kamerleden, die zich met defensie bezighouden. „In Ame rika worden van tijd tot tijd de voor de defensie verantwoordelijke generaals voor de senaatscommissie geroepen Hier heb ik daar nooit van gehoord. Wat is de oorzaak? Onwetendheid, on begrip, onkunde, niet-geïnteresseerd zijn?” Aldus de generaal. Hij klaagde ook nog over al het gezeur over oefen terreinen in Nederland. Hij voegde hier aan toe: „Wanneer er een konflïkt komt is het hier uit met iedere rekreatie”. Het KVP-Kamerlid, de heer Jansen lid van de Defensiecommissie wil deze scherpe kritiek nu ji de commis sie gasin bespreken, „In het belang van de krijgsmacht”, zegt hij. Het verwijt van de KMA-leider was ook niet hele maal terecht. De Defensiecommissie oriënteert zich regelmatig door bezoe ken aan de krijgsmacht, terwijl heel wat leden tevens lid zijn van de staatscom missie voor defensie (waarin ook amb tenaren zitten), die wel regelmatig spreekt met de militaire top van Ne derland. De levensmiddelenhandel was mij niet vreemd. Ditzelfde geldt voor wat betreft de verkoop van levensmiddelen. Natuur lijk is produktie iets anders dan han- i del, maar bij beiden moet veel georga niseerd worden en gaat het uiteindelijk om de consument. En vooral deze laat- drijven een zeer belangrijk werk. Last «te heeft me altijd geboeid. Waarom wordt de koffie steeds duurder?” Zonder meer: achter op de planning. Daarvoor zijn verschillende oorzaken te noemen. Allereerst hebben we ons nogal gerui me tijd beziggehouden met de gevol gen van de concentratie. Stellig meer dan aanvankelijk was voorzien. We heb ben er geen spijt van. Vervolgens heb ben we veel aandacht geschonken aan de versteviging van de marktpositie van de verschillende VLF-produkties. We noemden reeds Crox en Gala 400. In het kader van de uitbouw van onze be- De oorzaak moeten we zoeken in de sterke stijging van grondstoffen op de wereldmarkt. In vaktermen spreken we van zogenaamde consumptielanden en produktielanden. Naarmate de produk- tielanden zich meer ontwikkelen en el kaar beter leren kennen, vinden ze el kaar ook als aanbieders op de wereld markt collectief t,o,v, de consumptie landen. Van deze consumptielanden zijn de VS, het meest belangrijk. Overi gens z<jn ook de oogsten en daardoor ook het aanbod niet ieder jaar even gunstig. U mag niet vergeten te note ren dat de koffie overigens in 1954 voor de consument duurder was dan thans (In 1954 was dat f2,68 per 250 gram). Een merkwaardige redenering. Feit is, dat de KVP een nieuwe leider zoekt, die de partjj door de verkiezingsmoei- lijkheden kan loodsen. De huidige pre mier acht men niet zo geschikt, omdat hij al te veel verbonden zou worden met een automatische koalitie tussen KVP en WD. Hetzelfde geldt voor fractieleider Schmelzer, die bovendien te kennen heeft gegeven zich niet meer zo aktief met de politiek te willen bezig houden. Maar wie zijn de kandidaten voor een opvolging? Minister Luns (Buitenlandse zaken) mag dan volgens het Nipo nog altjjd de meest populaire Nederlander zijn, in politieke kringen slaat men hem niet zo hoog aan omdat hij te veel vereenzelvigd kan worden met het meest behoudende deel van de KVP. Onderwijsminister Veringa blijft als belangrijke kandidaat over. Maar wat hem betreft zjjn nu niet bepaald sensationele politieke verrichtingen aan te wijzen, die hem populair bij de kie zers kunnen maken. Vandaar nu het ver haal dat hij dankzij enkele honderden miljoenen extra zich mag gaan inzet ten voor de werkende jongeren. Als op deze manier de begrotingen in Neder land moeten worden opgesteld ziet het er triest uit. De schatkist is niet be doeld als financieringsmiddel voor ver kiezingsstunts. dags gebruikt. In het Westen is dit maar 9 pet. Daaraan zal ik persoonlijk nooit wen nen. Mijn vrouw gelukkig ook niet! gen. Maar of hjj dan al iets over de mo gelijke gevolgen kan (of wil) vertellen lijkt onwaarschijnlijk. Vorige week zei hij, dat de zaak „per bedrijfstak ver schilt” en daarom moeilijk is samen te vatten. Jo moatt’ net sa kleije en stinne der draei ik myn hén net foar om jo grieme der samar hwat hinne oer in boer en in geve boerinne en in mdnske pleats en in faem as in goudsjeblom dêr draei ik myn hén net foar om. En hoe it dan fierder to krjjen hwat kant moat it op mei dy boerT o, wês tsjin in boer net to mijen set dy op ’e kop yn it lijen en meltsje syn sinnen mei hynders en drank oerstjür dy kant moat it op mei dy boer. Als m(jn grootouders mogen meetellen is er inderdaad een beetje sprake van Friese oorsprong. Mijn grootouders van vaders zijde zijn in Friesland geboren, doch vertrokken rondom de eeuwwisse ling naar wat men nu randstad Holland noemt. Voor zover wfl overzien allerminst. Reeds geruime tijd proberen wij nieu we medewerkers aan te trekken, ook van buiten Bolsward. Een aantal van hen heeft tot voor kort meer dan een jaar dagelijks op en neer gereisd van Gro ningen naar Bolsward. Voorwaar geen kleinigheid. Weer een ander heeft een aantal maanden in de Wijnberg ge woond. Wij blijven nieuwe arbeidskrach ten zoeken en stellen hen maar al te graag een woning in het vooruitzicht. Heel planmatig werken w(j er op aan alle activiteiten van Niemeyer Gronin gen in de koffie- en theesector over te brengen naar Bolsward. Om die reden zullen wij binnenkort een paar nieuwe magazijnen aan de Rondweg In ge bruik nemen. Dinsdag 21 juli: Fryske Utstjdring. Berneprogram. Nljs. Muzyk. Ta jou voorstellen in het parlement '-erdedi- tsjinst. Sa sjit ik al op, mar dy deale nou ha'k noch gjin plak foar dy faem Dy faem, dy wurdt hommels op Geale in medysk studint foreale of ünteare troch in skarlün by de hikkedaem - dat komt altyd goed mei dy faem. Dit noteerden wij bij ons gesprek met de heer mr. P. J. v. d. Hout, directeur van de VLF tijdens een onderhoud over een veelheid van onderwerpen. Per 1 september van het vorig jaar trad de heer v. d. Hout toe tot de directie en het leek ons Interessant hem een aantal vragen voor te leggen. Wij maakten kennis met een temperament vol tegenspeler, snelsprekend, enthou- «iast verbonden met zijn werk, die voor wat betreft zijn uiterlijk, in Friesland geboren zou kunnen zijn. In het poortje van Beers wordt momenteel een tentoonstelling gehouden van heraldiek en alles wat daarmee te maken heeft. Hier nog een archieffoto van de opening van het poortje door de toenmalige burgemeester mr. L. Boelen». „Hoe staat bouw?” Sprekend over vooruitzichten, accentu eerde de heer v. d. Hout vooral de per spectieven van VLF-produkten. Deze perspectieven zijn alles beheersend. Niet alleen voor degenen die bij de VLF werkzaam zijn, maar ook voor hen die op indirecte wijze daarbij betrokken zijn. Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, W onser adeel, Workum en Zondag 19 juli: Literair kwartier. Klaas de Wit bespreekt twee gedichtenbundels van Daniël Daen: „Op libben en dea” (F. Dykstra, Leeuwarden) en „De Side en de leave hear” (Miedema Pers, Leeuwarden). Geslaagd voor het einddiploma NOIB Njjenrode A. Wierdsma te Bolsward. Geslaagd te Amsterdam voor acte En» gels-LO de heer K. Hannema te Wom» mels. In Den Haag voor acte Duits LO de heer E. Koosterman, Wommels. Beiden leraar aan de chr. school voor Mavo aldaar. zen stijf zouden zijn en stug Is een fabeltje. Nog eens in een woord, aller plezierigst. Dit spontaan steken van de loftrompet vormt als een climax de afronding van ons gesprek. U zult al lezende gedach ten kunnen krijgen, dat we wat rustig hebben zitten babbelen onder het ge not van een geurig kop koffie. Wat dit laatste betreft hebt u goed geraden, maar, rustig was het gesprek aller minst. Daarvoor is de heer v. d. Hout een veel te bezet man. Het gesprek wordt herhaaldelijk onderbroken door dringende telefoontjes en spoedbood- schappen. De VLF is nu eenmaal een zeer dynamisch bedrijf. Dan stappen we op. Er komt een delegatie uit Amster dam. Want ook de conferenties worden gehouden aan de lopende band. De verhoging van het minimumloon door minister Roolvink (Sociale za ken) voorgesteld kan nog heel wat problemen veroorzaken. De bewindsman heeft de Kamer voorgesteld om het mi nimumloon te verhogen (met rond vier gulden) tot 157,50 gulden per week en bovendien de leeftijd, waarop men recht heeft op dit loon, te verlagen van 24 naar 23 jaar. Minister Roolvink zelf vertelde vorige week dat hij zich zor gen maakt over de gevolgen van dit voor stel. Het zou best eens kunnen voeren tot een algemene loonstijging omdat de CAO-tabellen zichzelf opvijzelen naar mate het laagste bedrag wordt ver hoogd. De werkgevers hebben inmid dels gedreigd, dat zij niet van plan zijn deze loonsverhoging voor eigen rekening te nemen. Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond liet eind vorige week weten dat het hier gaat om een door de overheid opgelegde lastenverzwa ring, die dan ook in de prijzen moet worden doorberekend. Nu de regering net bezig is met een bestrijding van de inflatie komt zo’n loon- en prijsver hoging het klassieke inflatieverschljn- sel niet zo best uit. Minister Rool- "ink zal nog deze zomermaanden zijn Ik woe dochs sa graech ris witte hoe skriuw Ik in goede roman? al moat ’k der foar bliede en switte en myn léste krüt forsjltte It lit my gjin üre mear rêst en lit dream der fant hoe skriuw Ik In goede roman? Mar kinn’ jo my faeks ek sizze hwat moat dy boerinne dan dwaen? Hwat prate mei dy en mei dizze en hwat süt’rlge skelen bylizze en de aeijen bakhe en de doppen oan de earmen jaen Ut dat dy boerinne mar dwaen. En dan noch de léste sinnen hoe fyn ik in gadelik slot? mei klachten en suchten en triennen en ’t ünthjit om fannijs to bigjinnen soks makket in goefryske lêzer finael kapot dat neam ik in gadelik slot. Zonder twijfel is dit nog steeds de kof fie. Althans voor het binnenland. Bij de export wegen het zwaarst de thee en Crok Vitol. Wel mag worden gezegd dat onze omzet in Crox halvarine zich in I Nederland zeer goed ontwikkelt. Inte ressant is ook de grote belangstelling voor de Gala 400, de verpakking van vacuum koffie in 400 gram waarvan wij de enige zijn op de binnenlandse markt. Toch geen moeilijkheden met de overschakeling aan het Friese le- vensmilieu. i Soen’ jo it dan neisjen wolle op staev’ring en sinbou en sa? ’t Is de ütjower dochs like folie oft it de kou is dy’t skriuwt of de bol^ dan skou ik jo in kromke fan myi. honorarium ta keap, akkoart, dat sille wy ha. (Ut Frysk en Frij) Pier Prottei „Heeft dit gevolgen voor de wo ningbouw?” „Is dit geen teleurstelling Bolsward sterk op. Ik wil dit graag met een aan- I tal cijfers Illustreren: 1954 1956 1958 1964 1969 11-3-1970 80-6-1970

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1