de week De foto van Engeland en Gemeenschap Parlementariërs gast van Agrariërs Gate SKroar De huidige prijsbeschikking wordt opgeheven de Europese Nasser aanvaardt Amerikaans vredesvoorstel |fc -id® Voor onderweg IIIIUIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! Witmarsum op 2 aug. Parturen voor i STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 109e JA.AKvT.AAli jxo. 60 VRIJDAG 31 JULI 1970 Wymbritseradeel. I Rij niet te lang achter elkaar door. dit commentaartje een titel moe- Brltse wapens voor Zuid-Afrika Krijgstucht Engeland en de EEG Hwat hat üs hjoed to slzzen Prijsbeleid De regering zal de huidige prijsbeschik- Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 17 et. per mm Ingez. mededelingen dpbbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De voornaamste grief van de boeren Is dat zij het financieel nauwelijks meer kunnen volhouden. Het boerenbedrijf moet zo modern mogelijk worden ge rund, waarvoor hoge investeringen in gebouwen en machines nodig zijn. Maar investeringen zijn duur. De meeste boe ren moeten acht tot negen procent ren te op hun investeringen betalen. Aan de andere kant gaat de verkoopprijs van hun produkten nauwelijks omhoog. Daar Js c-'it we’”’» kans op. Zo is een ver- king In het kader waarvan alleen prijsverhogingen op grond van externe factoren (zoals de wereldgoederenmarkt werden toegestaan opheffen. Dat wil echter nog niet zeggen dat de prijzen zomaar kunnen worden verhoogd. Met Ingang van volgende week zal minis ter Nelissen (Economische zaken) de huidige regeling vervangen door een meldingsplicht voor prijsverhogingen. Hij deelde dit vorige week mee in een nota aan de Tweede Kamer. De minis ter zegt dat de prijzen ook de komen de maanden strak in de hand moeten worden gehouden omdat „ook in de na bije toekomst op spanningen in onze na tionale economie moet worden gere kend”. Toch verwacht de minister over heel 1970 geen grotere stijging van prijs peil dan de vier procent, die in het Cen traal Economisch Plan Is geraamd. De nieuwe regeling schrijft voor dat ondernemers hun voorgenomen prijsver hogingen eerst moeten melden en pas een maand later na goedkeuring de verhogingen mogen doorvoeren. Grote bedrijven (met een binnenlandse omzet van meer dan tien miljoen gul den) moeten ook hun verhogingen mel den die het gevolg zijn van externe kos tenstijgingen. De minister is maar ten dele tegemoet gekomen aan de wens van de ondernemers om ook de loonsvefho- gingen te mogen doorberekenen. De be windsman wil slechts een uitzondering maken voor die bedrijven, waarvan het rendement beneden de zeven procent is gedaald. De ondernemersbonden hebben vorige week dan ook hun teleurstelling uitgesproken over het nieuwe beleid. Zij menen dat het prijsbeleid alleen niet geschikt is voor de bestrijding van de inflatie. Zij zeggen dat een van bo ven af opgelegde prijsvorming niet te rijmen valt met een loonbeleid dat in de praktijk volgens hen vrij is. Des ondanks hebben de bonden met uit zondering Koninklijk Verbond van On dernemers (KVO) bij hun leden aan gedrongen op de grootst mogelijke ge matigdheid bij het vaststellen van de prijzen. loop der jaren heeft gezien: Feestge druis en rouwstoeten, kolonnes soldaten, zelfs tanks trokken aan zijn voet voor bij. Soms blikte een koning omhoog of onze vorstin, koren en korpsen zon gen en speelden diep in de straat be neden, in vroeger jaren rukte de schut terij af en toe uit en enkele malen wa ren het de Bloemkamper monniken, die oorlog voerden met Bolsward en het be zetten. Achter zijn rug klept iedere avond het tienuursklokje, maar de al oude stadspoorten ziet hij niet meer. Burgemeesters kwamen en gingen. Er kwam zelfs een trammetje rijden, maar ook dat verdween weer. Wat bleef, was de leeuw. In de laatste jaren is het niet meer zo eenzaam daarboven. Af en toe scheert een straaljager over zijn hoofd en ieder kwartier tingelt het ca rillon. Eens in de zoveel jaar worden er steigers rond hem gebouwd en komt er een schilder met verguld. Even is er dan een hand, die zijn lokken streelt, dan staat hij er weer jaar in jaar uit in weer en wind, in hitte en kou. Graag zou hij een babbeltje maken met zijn jonge makker aan de overzij. Hij zou hem Veel te vertellen hebben uit vroe ger eeuwen, maar ook deze koningskin deren kunnen niet bij elkaar komen, de straat is veel te diep. Wij wensen de heer D. Dekker, die de wereld weer eens van boven bekeek geluk met deze goed geslaagde foto. Bij alle pogingen om te komen tot een vreedzame regeling van het Israëlisch- Arabische conflict geldt als basis nog steeds de resolutie die de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties in november 1967, enkele maanden na de Zesdaagse oorlog, heeft aangenomen. In die resolutie wordt onder meer gevraagd om terug trekking van de Israëlische strijdkrachten uit de gebieden die tijdens de oorlog zijn bezet en om erkenning van de soevereiniteit, territoriale integriteit en politieke on afhankelijkheid van alle staten in het betrokken gebied. Israël enerzjjds en Egypte, Jordanië en de IJbanon anderzijds hebben de resolutie aanvaard, zij het niet verschillende interpretaties. Zo is bijvoorbeeld Egypte van oordeel dat zij bovenal Israël de plicht oplegt alle bezette Arabische gebieden te ontruimen (wat er niet met zoveel woorden in staat), terwijl Israël op het standpunt staat dat de bemiddelaar van de VN - de Zweed Gunnar Jarring, die een tijdlang op grond van deze resolutie met de verschillende partijen heeft onderhandeld, overigens zonder resultaat - als voornaamste taak heeft rechtstreeks overleg tussen de betrokken partjjen op gang te brengen (wat er evenmin met zoveel woorden in staat). er elk jaar achthonderd verdwij- De boeren vragen nu een oplos voor hun investeringsvraagstuk- bijvoorbeeld in de vorm van be- lastingfaciliteiten. Toen na verloop van tijd Jarrings be- middelingsmissie de vrede in het Mid- den-Oosten nog geen stap naderbij bleek te hebben gebracht begonnen de Grote Vier Amerika, Rusland, Engeland en Frankrijk in april vorig jaar hun pogingen gezamenlijk een politieke op lossing te vinden. Bij dat overleg zijn verscheidene vredesplannen, zowel van Amerikaanse als van Russische zijde, ter sprake gekomen, die echter alle noch door de Grote Vier, noch door de Ara bische landen en Israël werden aanvaard. In juni van dit jaar diende de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Rogers, een nieuw plan in, dat voor zover het openbaar is gemaakt tot in houd heeft een beroep op Egypte. Jor danië en Israël om een staakt-het-vuren van tenminste drie maanden in acht te nemen, en in te stemmen met een hervatting door Jarring van zijn bemid- delingswerk. Rogers is er daarbij van uitgegaan dat het overleg tussen de drie genoemde staten aanvankelijk indirect, maar in een later stadium rechtstreeks zal zijn. Er is nu voor het eerst enige hoop ontstaan, dat het conflict in het Midden-Oosten alsnog op vreedzame wij ze zal kunnen worden bijgelegd, doordat president Nasser van Egypte dit Ame rikaanse voorstel heeft aanvaard. Toch is de kans dat het plan-Rogers binnen kort ten uitvoer zal worden gelegd niet erg groot, aangezien de Israëliërs zich allerminst enthousiast hebben betoond. En waarschijnlijk niet ten onrechte. Het is hun namelijk niet ontgaan dat Nas ser zich akkoord heeft verklaard op een aantal voorwaarden die voor Israël on aanvaardbaar zijn. Zo heeft Nasser te verstaan gegeven dat wat Egypte be treft het bestand geen dag langer dan de door Rogers als minimum voorge stelde drie maanden zal kunnen duren. Israël vreest dat Nasser de korte perio de van het staakt-het-vuren zou wil len uitbuiten om in die tijd ongestoord de met Russische raketten uitgeruste luchtverdedigingslinies tot aan het Suez- kanaal op te schuiven, zodat bij een her vatting van de vijandelijkheden het Is raëlische luchtoverwicht boven het ka naal ernstig in gevaar zou komen. Voorts heeft Nasser te kennen gegeven dat hij slechts kan instemmen met to tale ontruiming van de bezette gebie den, terwijl in het plan van Rogers re kening schijnt te worden gehouden met op z'n minst kleine grenscorrecties. En tenslotte wenst Nasser uitsluitend indi recte onderhandelingen, waarmee hij aan een uiteindelijke officiële erkenning van de Joodse staat zou kunnen ont komen. Israël heeft intussen het Ame rikaanse plan nog niet officieel verwor pen. Het wil eerst nadere inlichtingen voor het zich definitief uitspreekt. den aangezien die immers, zo luidde de redenering, gebruikt zouden kunnen wor den ter verdediging van het apartheids systeem. Tijdens de jongste verkiezings campagne in Engeland had de Con servatieve Partij al aangekondigd, dat zij als zij aan de macht zou komen het Labourbesluit wellicht zou herzien. Toen de Conservatieven vorige maand inder daad de verkiezingen hadden gewonnen, kwamen met name de Afrikaanse en Aziatische landen van het Britse Geme nebest onmiddellijk in actie om de nieu we regering van haar voornemen te doen afzien. Inmiddels heeft de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Douglas- Home, in ht Lagerhuis medegedeed, dat zijn regering nog geen definitieve be slissing heeft genomen. Hij noemde twee redenen: het overleg met de Gemene- bestlanden was nog niet voltooid, en bo vendien had de Zuidafrikaanse regering plotseling om „verduidelijking” van de overeenkomst van Simonsstad gpvraagd. Met dat laatste punt zit de Conserva tieve regering op z’n minst evenzeer in haar maag als met het eerstgenoemde punt. De regering in Pretoria schijnt van de Britten de verzekering te willen ont vangen dat een besluit van de huidi ge Britse regering om de wapenleve- ringen te hervatten later niet door een Labourbewind ongedaan kan worden gemaakt. De Britse regering heeft haar voorne men verdedigd met de verklaring dat be scherming van de route om de Kaap voor Engeland een levensbelang is. Maar in werkelijkheid gaat het er de Con servatieven vooral om voor Engeland de belangrijke plaats op de Zuidafrikaanse wapenmarkt te heroveren die het se dert het Labourbesluit van 1964 aan Frankrijk heeft moeten afstaan. Intussen heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een door de vijf Afrikaanse en Aziatische leden van de Raad ingediende resolutie aanvaard waarin wordt aangedrongen op verscher ping van het wapenembargo tegen Zuid- Afrika. In tegenstelling tot de desbe treffende resoluties van 1963 en 1964 slaat het verbod ditmaal niet alleen op de levering van wapens, maar ook op de onderdelen van militair materieel, het opleiden in het buitenland van Zuid afrikaanse militairen, de buitenlandse investeringen in en het toekennen van licenties en patenten aan de Zuidafri kaanse wapenindustrie. Maar ook dit maal is het bij een aanbeveling van de Raad gebleven. De Afro-Aziatische lan den wilden aanvankelijk een verplicht verbod bewerkstelligen, maar lieten dit voornemen varen toen bleek dat in dat geval hun resolutie door een veto van zowel Engeland als Frankrijk zou wor den getroffen. Deze landen onthielden zich nu van stemmen, evenals de Ver enigde Staten. De dag na de stemming droeg Frankrijk, dat met zijn wapen- transacties merkwaardigerwijze veel minder dan Engeland de toorn van de Afrikaanse regeringen heeft opgewekt, de eerste van drie door Pretoria in 1967 bestelde duikboten aan Zuid-Afrika over. hoging van de melkprijs eenvoudigweg niet haalbaar. Gevolg is dat van de vijf tienduizend agrarische bedrijven in Fries land nen. sing ken, Pas uw snelheid aan bij die van het overige verkeer. Verminder uw snelheid niet op de hoofd rijbaan zelf, maar gebruik de daarvoor bestemde uitvoegstrook. Als u inhaalt, doe dat dan met voldoen de snelheidsverschil om deze manoeuvre zo kort mogelijk te laten duren. Als u twijfelt NOOIT inhalen en laat u tijdig zien. Maak snelheid op- de invoegstrook, zo dat u zich met gelijke snelheid tussen het andere verkeer kunt voegen. Blijf niet onnodig links rijden. Wees duidelijk in uw rij-wijze, laat an deren met raden naar uw bedoelingen en houdt steeds voldoende remaf- stand. Zou ten hebben, dan zou deze luiden: Leeu wen kijken elkaar aan! Er zijn ons geen andere voorbeelden in den lande bekend, waarop jaar in jaar uit leeuwen elkaar in de ogen kijken. In Bolsward is dat wel het geval. De fiere leeuw op de foto houdt de dubbele adelaar, het stadswa pen van Bolsward. Links beneden ziet u nog een leeuw, ook met een schild, waarop de letter B. En dit is ook de B van Bolsward. Deze foto is dus wel Bolsward in het quadraat. De „grote” leeuw staat op de topgevel van het stadhuis, boven het bordes. De „kleine” leeuw is een van de 2 die geplaatst zijn op de Spaarbank. De leeuw dichtbij die ons trots de rug toekeert is verre weg het oudst. Deze zal er wel in 1617 op zijn geplaatst, toen het stadhuis werd voltooid. De spaarbank is van recen ter datum en dateert van het begin van deze eeuw. Jaar in, jaar uit, eeuw in, eeuw uit laat de stadhuisleeuw zijn oog dwalen over de stad, die aan de einder groeit en uit dijt. Lang zag hij de stad omzoomd door de gracht en was aan de overkant en kel de groene deken van de malse wei den. Rond de eeuwwisseling kwam ook daar verbouwing, eerst langs de sin gel, toen verder en almaar verder, tot dat na de oorlog tot aan het park de stad werd volgepropt met huizen en nog eens huizen. Toen kwam de sprong tot over de Wilehlminalaan en kwam het thans reeds bijna afgebouwde Parkplan tot stand. Was eens de gracht de mar kering, weer ligt er een lint rond Bols ward, de rijksweg 43. Maar de leeuw ziet ver. Vanaf zijn hoge standplaats blikt hij ook over de weg tot verder einder. In de krant niet te onderscheiden, maar vaag op de originele foto nog te zien (boven de „rechterhand” van de leeuw) zien we Bolta State, links (achter zijn hippe pruik) de 3 boerderijen op Zaard, helemaal links boven de pluimen van het Julianapark de boerderijen op Laard bij Wolsum, maar dat is al geen Bols ward meer. Maar zoals gezegd, dit gaat bij de rasterwerking in de krant ver loren. Dichtbij kunt u wel de huizen en gebouwen onderscheiden. In de partij links is het langgerekte gebouw het voorm. RK werkliedengebouw. Daarbo ven de driehoekige daken van het Hid Heroplantsoen, n.l. de woningen aan de nauwe „gloppe” tegenover het blokvor mige Groene Kruisgebouw, dat ook goed is te onderscheiden. Boven die driehoeki ge daken ziet u de PIM-fabriek, daar achter Pieter Coopmanstraat en alles wat u daar verder vindt. De leeuw kijkt naar ’t zuid-westen. De foto is ’s middags gemaakt, naar de schaduw te oordelen. Het is niet de eer ste maal dat de fotograaf het stadhuis beklom voor een exclusieve opname. Van hem plaatsten we n.l. ook reeds de wind vaan aan de andere kant van het stad huis. De witte streep op de leeuw zijn rug is geen kras op de foto, zo u dit mocht menen, maar het is de ijzeren draad behorend bij de bliksembeveili ging. Mooi is het niet, maar u moet ook al op de torentrans staan om de leeuw op zijn rug te kunnen zien. Aan de voorkant merkt u het niet en beter een leeuw met een afleidingsdraad, dan geen leeuw. Wij zullen maar niet gaan peinzen over wat deze leeuw zo in de Der binne minsken, dy't foar elke swierrichheit in oplossing witte, mar noch mear, dy’t foar elke oplossing ir swierrichheit bitinke. Een speciale studiecommissie heeft mi nister Den Toom (Defensie) voorgesteld om het militair tuchtrecht te herzien. De minister heeft het rapport doorge stuurd naar de Tweede Kamer. De com missie onder voorzitterschap van generaal-majoor Lagerwerff wil af schaffing van het streng arrest en de gradatie bij wijze van strafmaatregelen. De commissie is ook tegen de huidige mogelijkheid dat commandanten mili tairen in de „strafklasse” (Nieuwer- sluis) kunnen plaatsen. Andere voorge stelde wijzigingen zijn dat de militai ren bij de krijgsraad in beroep kunnen gaan tegen krijgstuchtelijke straffen (in plaats van bij de naasthogere com mandant) en dat hij zich kan laten bij staan door een verdediger, wanneer hij bij de commandant op het krijgstuchte lijke matje wordt geroepen. De com missie wil ook de sfeer van de mili taire reglementen herzien. De huidige omschrijving, dat „het voortdurend be sef van ondergeschiktheid de grondslag voor de krijgstucht is,” acht men, te recht, uit de tijd. De commissie wil de ze formulering vervangen door het be grip plichtsbesef, waaruit volgens de commissie als eerste voortvloeit, dat de militair nauwgezet moet doen wat hem wordt opgedragen. Een meerderheid van de commissie voelt veel voor de invoe ring van geldstraffen (met een mini mum van een ryksdaalder). Bolswartls Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Een deel van de Tweede Kamer gaat deze weken de boer op. Op initiatief van de Friese maatschappij van Landbouw en een aantal andere organisaties logeren zes entwintig Kamerleden een paar dagen op een boerderij. De boeren menen dat de heren in Den Haag veel te weinig af weten van de (moeilijke) situatie op een aantal bedrijven. Vandaar hun uitnodiging om dan maar eens langs te komen. De eerste logeerpartijen zijn inmiddels achter de rug. Hoewel een aantal parlemen tariërs met blaren terug zijn gekomen - ook zij moesten de handen uit de mou wen steken bij het harde werk op het land - was het actief meehelpen toch niet het belangrijkste onderdeel van de bezoeken. De Kamerleden kunnen nu dicht bij de bron van deskundigen horen hoe de vork in de steel zit. H. Zijlstra Giekerk, A. de Boer en A. Miedema Franeker; Joh. v. Seijst Fra- neker, H. Sijpersma Berlikum, Joh. Wes- tra Leeuwarden; H. Schuil Harlingen, S. Sikkema Franeker en J. Kooistra Dongjum; G. Okkinga Berlikum, K. v. Wieren Menaldum en D. Talsma Wei* dum; Sj. Tjeerdema Witmarsum, E. Zijl stra Aalsmeer en H. Hellinga Burg* werd; J. Meijer Imsum, J. v. Wieren Marssum en O. Hiemstra Leeuwarden; R. de Groot Leeuwarden, H. Leeuwen St. Jac. Par. en J. Halbesma Harlin gen) Sj. de Boer Exmorra, Sj. Hee- ringa Tzummarum en G. v. d. Heide Leeuwarden; P. de Groot Franeker, M. Brunia Exmorra en A. Roosenburg Fra neker; J. Westerlaan Leeuwarden, T. Velstra Baard en B. Hallema Roor- dahuizum; G. Fokkens Winsum, E. Velt- man Franeker en L. Breuker Mars sum; J. V. d. Veen Akkerwoude, G. de Jong Ysbrechtum en R. Mienstra Hee- renveen. In Brussel zijn de onderhandelingen tus sen de zes landen van de Europese Ge meenschappen (Frankrijk, West-Duits- land, Italië, Nederland, België en Lu xemburg) en Engeland over de Britse toetreding tot die Gemeenschappen op gang gekomen. Men is het snel eens ge worden over de procedure: per kwartaal zullen er twee zittingen op ministerieel niveau worden gehouden, die steeds voor bereid zullen worden op veertiendaagse bijeenkomsten van de plaatsvervangers, dus van de permanente vertegenwoordi gers van de Zes en het hoofd van de Britse diplomatieke missie bij de Ge meenschappen. Voorts is Engeland ak koord gegaan met een tevoren door de Zes genomen besluit dat bij de onder handelingen eerst het gemeenschappe lijk landbouwbeleid en de financiering i «rde 7"nen k^m-’n. Voor- al voor Frankrijk telde dit punt zwaar mee, aangezien dit land van het huidi ge gemeenschappelijke landbouwbeleid de meeste vruchten plukt. Tijdens het overleg bleek dat de Europese Commis sie, het uitvoerende orgaan van de Ge meenschappen, van mening was dat her ziening van het landbouwbeleid overeen komstig het plan-Mansholt tegelijkertijd ter discussie zou kunnen worden gesteld. De zes leden-staten bleken daar echter sterk tegen gekant. Zo werd van Neder landse kant betoogd, dat de plannen van Mansholt zeer lange onderhandelingen tot gevolg zullen hebben en dat het er nu in de eerste plaats om gaat dat de Gemeenschappen zo snel mogelijk worden uitgebreid. Bovendien waren de leden-staten van mening, dat het on gewenst zou zijn om de Fransen ten aan zien van de toekomst van het gemeen schappelijk landbouwbeleid extra ach terdochtig te maken. Tijdens het overleg heeft de -Engelse onderhandelaar mede gedeeld dat zijn land het Gemeenschaps beleid aanvaardt, maar dat het op be paalde punten bezwaren heeft. Beslo ten is dat de plaatsvervangers de be trokken problemen zullen bestuderen, opdat de ministers tezijnertijd zullen kunnen gaan onderhandelen over nood zakelijke overgangsmaatregelen. In 1955 sloten Engeland en Zuid-Afri ka de zogenaamde overeenkomst van Simonsstad, die voorziet in Brits-Zuid- afrikaanse samenwerking bij de be scherming (tegen Rusland, en wellicht ook communistisch China) van de zee- route om Kaap de Goede Hoop en voorts in Britse wapenleveranties, voor dat doel, aan Zuid-Afrika. Aan die wapenle veranties maakte de Britse Labourre- gering in 1964 een einde nadat de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties in een resolutie op alle leden-staten van de VN een beroep hadden gedaan het re gime in Pretoria wapens te onthou- Denk aan de verminderde acceleratie van uw wagen door de bagage. Kies steeds de juiste rijstrook voor uw rijrichting. Staat u eens in een verkeerd vak, dan moet u toch de rij richting van het betreffende vak volgen. Houd de vluchtstroken vrij Vakantieverkeer is geen normaal ver keer. De eFvaring van de weggebruikers loopt sterk uiteen. Houd daar rekening mee. Geef achter het stuur uw aan dacht geen vakantie! j lÈK.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1