de afd. „Sneek het WPN van Leuke attractie voor uw gasten 6aheSkroar Jubileum Paardenfokdag van de afd. „Sneek en lOmstreken” te Harich Dutch Air Sprayers gaan rond- vluchten organiseren nieuwe ran de Martinytoer Popfestival Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Muziekkorps Halle luiah* in Makkuin verlootte Opel Kadett Beiaardbespeling STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 109e JAARGANG No. 61 DINSDAG 4 AUGUSTUS 19TO Verschijnt in: Bolsward, Baar der adeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. 't? Hwat hat üs hjoed to sizzen Piet ia Tj. de J. z a Abonnementsprijs f4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 17 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) hier geen emplooi in sproeiwerkzaam- heden verrichten in Soedan. Zou hier niet gesproeid worden dan zou er van de katoenoogst door het optreden van in sectenplagen weinig terecht komen. Ook worden de vliegtuigjes, die een ruim zicht bieden, in het voor- en najaar in gezet om de zeehonden op het wad te tellen, men overweegt trouwens nog veel meer mogelijkheden, o.a. door het zich dienstbaar maken voor het parachute springen, lesvluchten (voor div. oplei dingen o.a. voor het A-brevet) en het houden van nachtvluchten. Wat smaakt het fijn, echt vrij te zijn, de banden te verbreken, Vereend van zin een weekend in de bossen neergestreker Moderniteit en vrolijkheid kan lustig hoogtij vieren in speels gewoel de duffe boel eens lekker te versieren 't Gaat nooit te mal. Popfestival. Kom, jongelui kom, geef de brui aan moraal en conventie Wij maken pret, dienaars der wet betonen ons clementie. Spring uit de band, zorgen aan kant, drug en drank, ruim voorradig. De beat schept sfeer ga wild te keer Het saldo wordt niet batig maar ’t feest is knal Popfestival. 'tSmaakt reuze fijn al druipt ’t terrein van drassigheid en regen verloopt de zaak, van het vermaak heeft elk zijn deel gekregen Ja overal. Popfestival! In generael is in korperael, dy’t faelc bifoardere is. Bolswards Nieuwsblai Met het op de foto afgebeelde toestel hebben we verleden week ’n rondvlucht gemaakt boven Noord Nederland. Het betreft hier een nieuw initiatief van de Dutch Air Sprayers. Ook in het verle den werden er vanaf vliegveld, Eelde wel rondvluchten gehouden. Hiervoor bestond steeds goede belangstelling. De narighed was echter, dat men veelal de handicap had niet permanent over een toestel te beschikken. Dit euvel is nu verholpen. De Dutch Air Sprayers beschikken over voldoende toestellen en hebben een ruime ervaring op het ge bied van de korte gespecialiseerde vluch ten. Bovendien is het zo dat de pro vinciale VW's van de drie noordelijke provincies volkomen achter het plan staan. Men kan op de VW kantoren van deze provinciale VVV’s zelfs boeken, evenals op de kantoren te Harlingen, Terhorne, enz. De vliegtuigen vertrekken dagelijks tus sen 10.00 en 20.00 uur voor vluch ten van 15, 30, 45 of 60 minuten. De te vliegen route kan, mitsdeze prak tisch uitvoerbaar is, door de passagiers zelf worden gekozen in overleg met de vlieger. Men is verzekerd. De tarieven Bij voldoende belangstelling wil men de service uitbreiden door het inschake len van de vliegveldjes bij Drachten, Hoogeveen. Ook zou men in de toekomst in de weekenden vanaf Leeuwarden rondvluchten kunnen houden. Het maken van een rondvlucht in zo’n klein toestel letje heeft bijzondere charmes en is in vele opzichten zelfs aantrekkelijker dan het vliegen in een super-snel lijntoe stel. Vooral bij mooi weer ontvouwt zich een prachtig panorama. Het rekening houden met de bijzondere wensen van de deelnemers aan de vluchten lijkt ons een winstpunt, al hebben we zelf er- vaaren, dat het opzoeken van een be paald plekje nog niet zó eenvoudig is. Van boven lijkt de wereld nu eenmaal heel anders dan van beneden, maar in teressant is het wel! HWAT KIN DER YN SITTE’ De enthousiaste foarstanners fan de oan- sluting fan de nije dielnimmers yn de EEG hawwe op it earste gesicht goe de arguminten. Hja wize op it feit, dat de seis lannen nou al jierren sukkelje mei in tofolle oan weet, süker en mol- ke. Dit makket de lAnboukundige kant krekt sa biswierlik. Wolnou, sizze hja, krekt fan dizze produkten hawwe de nije kandidaten fierst to min en kinne wy mekoar dus treflik oanfolje. Inge lan kin seis mar 10 persint fan de büter leverje, hwat hja dêr forbrüke, 90 per sint moat ynfierd wurde. Fan de tsiis meitsje hja seis 40 persint en is in yn- fier fan 60 persint nedich. Ek foar weet leit it yn deselde rjuchting. En sizze hja, ek al nimt men de produksje fan lerlan, Denemarken en Noarwein der by, dan is er noch fierst to min. Yn de fjouwer lannen meimekoar wurdt mar 49 persint forboud en mar 37 per sint süker en der is net mear as 50 persint fan de needsaeklike molke. Hwat in kAns foar üs! Dêr sit hwat yn, mar it is minder moai as dat it liket. Hwant Ingelan hat sünt jier en dei in oerien- kom«t m°i d= ssneamde „Gemenebest- kwart fan de groun is yn hannen fan bidriuwen fan 40 ha wylst in trêdde fan de groun yn hannen is fan bidriuwen, greater dan 120 ha. Hjir lizze greate mooglikheden. Hwant it is yn Ingelan sa, dat de boeren in subsydzje krije per ha en dértroch is de lanbou ekstensyf wurden, dat wol sizze: greate bidriuwen mei in bytsje minsken. Op itselde bi- driuw wurkje yn de EEG mear as twa kear safolle minsken, dus folie ynten- siver. Mar foroaret it systeem, dan bi- grypt ek de Ingelske boer gau genóch hwer’t syn bilangen lizze. En sa liket it üs ta, dat de konklüzje wêze moat, dat de oansluting fan de nije kandidatten in goede saek is. Dat wy meimekoar mear kinne as apart. Mar dat it allegear tige geleidelik for- rinne sil, sadat wy der de earste jier ren neat fan fomimme sille. Dat wy op de lange dür bettere kansen krije foar de ófset fan süker, weet en molke, mar dat hja om de redenen dy’t wy hjir- boppe ütienset hawwe, folie minder ef- fekt hawwe sille as de sifers op it he den sjen litte. En foaral, dat der yn dizze saek safolle ünwisse faktoaren sit- te, dat gjin minsk sizze kin, hoe gau en hoefo’le wy fan de nije situaesje profiteare sille. De greate domper op al to enthousiaste forwachtings is it feit, dat de nije partners produseare tsjin le gere prizen as wy. Hja geane omheech, mar wy bliuwe op syn bést gelyk stean. Fan in forheging kin earst praten wur de as de oaren mei üs gelyk steane. Tominsten as der gjin frjemde dingen barre. It feit, dat de boeren allinnich ta har leanende prizen komme yn ge tal fan oarloch, is foar it algemien sa tryst, dat gjin sinnich minske dit as in ütwei sjen kin. Folie ütsjoch is der dus net, sa’t it my taliket. Mar ik soe in leaf ding jaen wolle, as ik it dizkear ris goed mis hie. dega H.O.), 9. S. B. Feenstra met Ka- tinka, 10. mej. Noorman, Hilversum met Gonda, 11. A. L. J. Visser, IJlst met Zadiana! Geregistreerde New Forest pony’s onder het zadel: 1. mevr. Key-Alta, Oudemir- dum met Forster Jou Jou, 2. S. Sierd- sma, Wijckel met Delgresin Grey Doll, 3,. J. H. Bosma, Sondel met Oosterbroek Cuyone. Keuring beste rijpaard: 1. mej. E. van der Meulen, Sneek met Rafeef, 2. mej. Gr. Buwalda, IJlst met Esther, 3. J. A. Dijkstra, Koufurderrige met Ramo na, 4. S. B. Feenstra, Oosthem met Va- diana, 5. mej. S. T. de Boer, Hommerts met Diana, 6. G. Draaijer Molkwerum met Yvette, 7. mevr. T. T. Visser-Feen- stra met Zadiana, 8. H. A. Jansma, Balk met Dolla, 9. M. B. Hoekstra, Sloten met Tilly, 10. S. B. Feenstra met Ka- tinka. Keuring Welsh pony's onder het zadel: 1. A. Weremeus Buning, Workum met Valentino’s Lucky Heather, 3. P. Hui- tema, Heeg met Riwanda. De voorzitter de heer Boersma wist in goed gekozen woorden dank te brengen aan allen die op de een of andere wij ze een bijdrage hadden geleverd tot het welslagen van deze paardenfokdag. Donderdagavond om acht uur waren in Makkum naar schatting een drieduizend mensen naar het centrum van het dorp (Markt) getrokken, om getuige te zijn bij de trekking van de hoofdprijs, een nieuwe Opel Kadett t.w.v. f 6.150, uitgeloofd door de muziekvereniging Hallelujah. Voorafgaand aan het gro te moment maakte het muziekkorps en drumband en daartussen de witte auto, een mars door het dorp. Om twintig over acht werd de verze gelde bus met loten door notaris A. L. Hansma geopend. Terwijl het geroeze moes onder het publiek verstomde en men zijn lot stevig in de bezwete han den vasthield of de nummers muurvast in het hoofd wist geprent, maakte de notaris bekend dat de prijs gevallen was op lotnummer 1691. De voelbare span ning viel weg, maar er kwam geen vreugdekreet uit de mensenmassa. Daar uit kon men opmaken dat de geluksvo gel zich niet onder de pechvogels be vond. Later op de avond werd bekend dat de auto gewonnen was door de 22- jarige administrateur Willem de Boer uit Sneek, die momenteel op de cam ping „Blauw” te Sint Nicolaasga ver toeft, met zijn verloofde Elly v. d. Weerd uit Makkum. Zij werden telefonisch op de hoogte gebracht en kwamen onmid dellijk naar Makkum, waar zij om half tien in het hotel De Prins arriveerden, opgewacht door de muzikanten. De heer De Boer is wel in het bezit van een rijbewijs, maar heeft geen au to. Een oude fiets is alles wat ik heb en als ik mijn verloofde bezoek moet ik bedragen voor een- vlucht van 15 mi nuten f20 p.p.; id. 30 min. f36 p.p.; id. 45 minuten f54 p.p.; id. 60 minuten f 72 p.p. De minimale bezetting is 2 personen. Het vliegtuigje biedt naast de piloot ech ter plaats voor 3 personen. Er is dan echter nog enige ruimte over, waar men nog een kinderzitje zal gaan maken. Een rondvlucht lijkt ons een unieke ge legenheid zelf eens de wereld van bo ven te bekijken, of uw gasten eens ex clusief te verwennen. Eelde ligt nauwe lijks een uur rijden van Bolsward en er is wel een leuke route te kiezen, die de reis er heen tot een onvergefelijke kan maken, vooral als men dan later de bezochte plekjes nog eens van boven be kijkt, b.v. het Paterswoldse meer, Leek, Rolde of Roden. De naam „Sprayers” doet al vermoeden, dat de maatschappij die deze rondvluchten organiseert iets te maken heeft met sproeien. Inder daad worden de rondvluchten gehouden in eenzelfde soort sportvliegtuigen, die men ook gebruikt bij het sproeien met landbouwverdelgingsmiddelen. Een bij zonderheid is wellicht te vermelden dat de Air Sprayers ’s winters, wanneer met de bus, vertelde hij. Het verloof-: de paar toonde zich dol gelukkig met dit verrassende vakantiecadeau. In september vorig jaar werden ten ba te van het instrumenten- en uniformen fonds duizend deelnemingsbewijzen (lo ten) f30,— verkocht. Dit ging er bij het publiek in als koek!. Bruto heeft dit kansspel Hallelujah f30.000 opgele verd. Behalve de hoofdprijs zijn er ver der tien maandelijkse prijzen van ellc honderd gulden verloot. De voorzitter van het muziekkorps de heer S. Oostenveld, heeft tijdens de trekking op de Markt, de burgerij van Makkum e.o. dank gebracht voor hun spontane bijdrage aan het korps, onze heel hartelijke dank. l^s Het programma van de beiaardbespe ling op: donderdag 6 augustus 1970, des avonds van 89 uur te Bolsward met als beiaardier de heer Dirk S. Donker, stadsbeiaardier van Sneek, Groningen en Dokkum en beiaardier van Joure, luidt als volgt: 1. Allegro I M. v. d. Gheyn; 2. Drie oud Nederlandse volks liedjes, bew. Leen ’t Hart; 3. Petit sui te Francaise, Albert de Klerk: a. Pre lude, b. Menuet, c. Gigue; 4. Variatie over ’t Ros Beiaard, Staf Nees; 5. Ga votte, W. A. Mozart (bew. Leen ’t Hart) 6. Variaties en Fuga over een oud Nederlands volkslied, Piet Post; 7. 2a. Kleine Suite, Leen ’t Hart. Vanavond Is er te Bolsward het op treden van het circus Boltini, een cir cus van naam niet alleen, maar ook één met de aloude circusromantiek, waarbij de paardendressuur een belang rijk onderdeel vormt, zoals de foto hierboven laat zien. Deze 25e paardenfokdag werd georga niseerd door de afd. „Sneek en Omstre ken” van bovengenoemd stamboek in samenwerking met de New Forest-Welsh en Shetland ponyfokkers en Streek Zuidwest der Landelijke Rijverenigin- gen. Zij kon zich geen beter weer wen sen, het grote terrein van de heer D. E. Koopmans leende zich tevens uitste kend voor een zo grote manifestatie en aan vakkundige medewerkers ontbrak het ook niet! Het bleek ons dat het bestuur ook zeer tevreden was over de deelname. Door de heer J. H. Nauta van Jutrijp-Hommerts, die de omroep ver zorgde werd medegedeeld, dat het aan tal ingeschreven dienen groter was dan andere jaren, dit natuurlijk mede ten gevolge van ’t feit dat ook de pony's bij de keuring werden betrokken. Dat ook de kwaliteit van de aangeboden dieren prima was zal men wel kunnen aflezen van de lijst der uitslagen! Tot algemeen kampioen bij de oudere paarden, reser- ve-kampioen bij die klasse de 7-jarige modelmerrie Rafeef, V. Koridon, M. Windy S Girl, eig. F. v. d. Meulen, Sneek Bij de enters en twenters werden kam pioen en reservekampioen resp. het twenter Corrie, V. Magneet, M. de Mo delmerrie Taniki van Gebr. Boersma Oudega (H.O.) en het enter Elfje, V. Magneet, M. Toverfee (model) van K. E. Koopmans te Harich. Bij de veu lens kwamen deze titels aan het mer- rieveulen Loverfee, geb. 13-4-’7O, V. Mag neet, M. de modelmerrie Toverfee van Koopmans en het hengst veulen Lex, V. Uppercut, M. Diana (model) van S. T. de Boer, Hommerts. Dat er nog zoveel paarden worden ge houden zal mede het gevolg zijn van het feit dat er steeds meer eigenaren zijn die deze zo fraaie en edele dieren houden voor de sport als rijpaarden! Dat de fokrichting, zoals de laatste ja ren gevolgd, daar rekening mee houdt is een voor de hand liggende zaak en deze fokdag gaf er wel een beeld van. Bij de pony’s waren het de dieren van mevr. Key-Alta te Oudemirdum en de heer A. Weremeus Buning, Workum, die de kampioenstitel behaalden! Ter ver melding nog als bijzonderheid dat de heer M. B. Hoekstra te Sloten nog meer dan 10 paarden in eigendom heeft! Ook bij de keuring van fokmerries On der het zadel, was de animo zeer groot, er reden zeker wel 20 van de beste mer ries mee, waarvan na meerdere selec ties de jury de heren Heidema, Brink man en W. Hoeksma de volgende keu ze maakte: 1. mej. E. van der Meulen, Sneek met Rafeef, 2. K. E. Koopmans, Harich, Toverfee, 3. J. A. Dijkstra, Kou furderrige met Ramona, 4. J. Hofmees ter, Sneek met Eljorien, 5. Mej. S. T. de Boer, Hommerts met Diana, 6. mej. Gr. Buwalda, IJlst met Esther, 7. G. Draaijer, Molkwerum met Yvette, 8. Y. Boersma met Taniki (woonpl. Ou- landen”, de eardere Ingelske koloanjes. lerlan en Ingelan seis moat men itsel- Men neamt se meast „dominions” Foar de forwachtsje. En dêr kin noch hiel süker bygelyks leit der in oerienkomst hwat barre. Yn Ingelan binne de bi- oant 1975, hwerby dizze dominions per I driuwen net botte yntensyf, der kin hiel jier 1.800.000 ton süker leverje tsjin in hwat mear produseard wurde. De meas- fêste priis. Dér sit Ingelan oan fêst. I te bidriuwen binne aerdich great, trije- En dit makket dus de earste fiif jier in ynfier fan süker üt de EEG net moog- lik. Mar ek as dy jierren om binne, sil it net maklik wêze dizze, fan Aids bi- steande relaesjes, to forbrekken. Des kundigen rekkenje derop, dat dit allin nich kin as dit tige geleidelik giet, sa dat dizze lannen nei oare klanten om- sjen kinne of oare produkten forbouwe kinne. Nou al heart men üngerêste lü- den üt dy lannen wei. Mei de büter sit it ek sa. Nij Sélan hat in garAnsje foar de levering fan büter, dy’t ek noch twa jier rint en sil har uterste bést dwaen om ek dêrnei har greate klant net to forliezen. Har produksje giet foar 90 persint nei IngelAn ta en it soe in ramp foar dat lan wurde as dat staf en af ophalde moast. Polityk is dat net op to bringen en nimmen wit hoe’t dat op lost wurde sil. Dochs sil IngelAn hjir in oplossing foar fine moatte oars hat de oansluting by de EEG gjin sin. En hjir leit nou de hiele problematyk. Sa op it earste gesicht pasje de nije kan didaten yn agrarysk opsicht tige by de seis, hja hawwe to min, hwer’t wy to folle fan hawwe. Mar hja moatte har Aide leveransiers kwyt sjen to wur den, dy’t har oant diz tiid ta foar bi- langryk legere prizen bitsjinne hawwe. En dat sil net maklik wurde. Dêrom rekket men nou al dat de üji- derhannelingen mei de nije kandidaten minstens twa jier duorje sille. De In- gelsen sille der alles op sette om de oergong fan Aid op nij sa geleidelik en sa lang mooglik to meitsjen, wylst de oaren krekt oarsom wurkje sille. Hoe’t dat forrinne sil, wit gjin minske Neist dizze ünwissichheit bliuwt noch de fraech, hoe’t de bisteande situaesje yn de fjouwer nije lannen him hAlde sil. De oare kears hawwe wy sjoen, dat yn Denemarken grif mear melke-kij kom me sille, as hja tsjin hegere prizen de büter en tsiis «kwyt kinne, mar ek yn

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1