Ook Israël aanvaardt plan-Rogers de week Foto van PvdA wil steeds niet 6abe Skroar nog samenwerken met KVP a 1 L; Britse havenstaking geëindigd Belastingen moeten wellicht weer omhoog •W Pikmeer skaed en de naties IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIB 5 erenig wordt dieper Ljocht Orgelconcert door Charles de Wolff L Ja» "j (Rn fc Tg M Sdr HL .d I Q n I Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en W i dWi'i rrr 109e JAARGANG No. 62 VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1970 Wymbritseradeel. ir Pipinelis overleden n I pleeghuis Bloemkamp, dat als revalida- 4 Heath wijzigt kabinet Britse havenstaking geëindigd Max Reger; J.S. Hwat hat Belastingen Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 (05157) Ook het Griekse kolonelsregime is met problemen geconfronteerd door het over lijden van een minister. Met het heen gaan van minister van buitenlandse za ken Pipinelis verdween namelijk de eni ge burgerpoliticus die in de Griekse jun ta zitting had. Evenals de andere mi nisters die destijds van het kabinet-Ka- nellopoelos deel uitmaakten had hij zich na de militaire coup van voorjaar 1967 uit het openbare leven teruggetrokken. Enkele maanden later besloot hij even wel de Griekse diplomatie te gaan lei den, toen zijn land en Turkije naar aan leiding van de kwestie-Cyprus met el kaar in oorlog dreigden te geraken. Toen het oorlogsgevaar geweken was bleef hij aan, ook toen koning Konstan- tijn na diens mislukte poging om het bewind van Papadopoelos te verdrijven naar Rome uitweek. Sindsdien heeft Pi pinelis zich voortdurend ingespannen de terugkeer van de koning, voor wiens plaats in het Griekse bestel hij zeer ge porteerd was. mogelijk te maken. Het is de Griekse junta niet gelukt ook maar een van de voormalige politici er toe te brengen Pipinelis’ 'plaats in te ne men, zodat premier Papadopoelos zich genoodzaakt heeft gezien de portefeuil le van buitenlandse zaken zelf te gaan beheren. Dwaze en koppige minsken meitsje rl- ke advokaten. Sa moarnsier Is de loft faek noch skier Mar komt dan it Ijocht Dan wurdt er bitocht Komm’ sinne en skaed Oer de Makkumer waerd It Ijocht oer it reid Dat moams-ier noch leit. It Ijocht en it skaed Op ’e Makkumer waerd Lit it libben üs sjen As buortsjende bern. Dan riist it nei boppen De tiid hat it roppen En weagjend op ’e wyn Rikt it nei sinne-skyn. Intussen heeft premier Heath enkele ka binetswijzigingen moeten doorvoeren in verband met de plotselinge dood van zijn minister van financiën, Macleod. Als diens opvolger heeft Heath benoemd zijn vriend en vertrouweling Barber, die hij daartoe heeft moeten ontheffen van zijn belangrijke taak van leider van de Brit se delegatie in Brussel voor de onder- handelingen over Engelands toetreding tot de Europese Gemeenschappen. Even Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De onderlinge afhankelijkheid een goede en ten kwade tussen de lan den is gegroeid, maar dit heeft nog nau welijks geleid tot daaraan beantwoor dende vormen van politieke organisatie. Er is alle aanleiding om aan dit ver schijnsel aandacht te besteden, zeker nu in 1970 de organisatie der Verenigde Na ties 25 jaar bestaat. Dat zal gebeuren in de Vredesweek 1970 welke de Raad van Kerken te Sneek, in samenwerking met de Interkerkelijke Werkgroep en de Oekumenische Jeugddienst Commissie organiseert van 2026 september te Sneek onder het motto: „Vrede, Vrij heid en Gerechtigheid”. Enkele prominente sprekers zijn hier voor gevraagd, waaronder drs. Leon Wecke, dikt, van het Instituut voor vre- desvragen en mr. M. v. d. Stoel, lid tweede kamer Staten Generaal. De PvdA blijft weigeren om eventueel na de verkiezingen van volgend jaar alsnog met de KVP in zee te gaan. Het dagelyks bestuur van de Partij van de Arbeid en de Tweede Kamerfractie hebben vorige week in een verklaring, dat de PvdA vol gens hen moet vasthouden aan de oude weigering om met de KVP samen te werken. De reden van de. verklaringen was de actie van de heer H. Staneke, voorzitter van de PvdA in Gelderland, die de laatste weken in de partij mede standers probeerde te vinden voor het streven weer wat meer toenadering met de KVP te zoeken. Het dageljjks bestuur van de PvdA deelde vorige week mede, dat de vraag van de samenwerking met de KVP voorlopig zelfs niet binnen de partij aan de orde zal worden gesteld. in de eerste plaats liet Maudling in 1964 zijn Labouropvolger een gigantisch tekort op de betalingsbalans na, en bo vendien zou Maudling, die hoe dan ook toch een zeer ervaren minister is, dan onttrokken moeten worden aan het mi nisterie van binnenlandse zaken, waar zijn aanwezigheid dringend gewenst is in verband met de weer toenemende spanningen in Noord-Ierland. Als Bar bers opvolger voor de onderhandelingen met de Europese Gemeenschappen is aangewezen de minister van technolo gie, Rippen, die bekend staat als een overtuigd voorstander van Britse aan sluiting bij „Europa”. zelfbedieningsbedrijven en de nieuwe Raiffeisenbank, won deze straat echter aanmerkelijk aan aanzien. Zo is het ook met het Laag Bolwerk en dit zal op den duur nog meer het geval zijn, als het verkeer hier inderdaad gaat „door stromen”. Zo gezien is deze hoek van de stad wel wat nederig bebouwd. Zo ooit het St. Antoniegasthuis nog eens zou moeten worden uitgebreid met een moderne verzorgingsflat, zou dit wel licht de aangewezen plaats zijn, maar voorlopig is het nog niet zo ver. Nu voor enkele jaren het Hoofdgebouw van het Gasthuis werd gemoderniseerd, blijft het evenwel een feit, dat dit Klein Gast huis tot de oudste bejaardenvoorzie ning gaat behoren. Het Heechhout is hypermodern, het Doopsgezind Rusthuis is nog nieuw (het werd geopend de zaterdag na „kneppelfreed”), Elim is nieuw, inmiddels al gemoderniseerd en met een nieuwe vleugel uitgebreid. De Hendrik Nanneshof is eveneens gemo derniseerd, evenals Huize St. Martinus. Het Convent is wat het „hofje” betreft afgebroken, alleen de diaconiewoningen aan de Looiersbuurt en de Gasthuis woningen aan de Nieuwmarkt t.o. het Hoofdgebouw zijn met de woningen op deze foto vergelijkbaar. Noemen we nog de reeds gebouwde en nog te bou wen bejaardenwoningen in de stad (Clau de Fonteynestraat en Eekwerd) dan kan zeker niet gezegd worden dat er aan de bejaardenzorg te Bolsward niets wordt gedaan. Integendeel, Bolsward heeft niet alleen een groot aantal bejaarden, maar er wordt van alle zijden ook veel zorg voor hen gedragen. Voor de gezonde bejaarden, maar ook voor de zieke. Wat dit laatste betreft zijner in de verschillende inrichtingen speciale zie kenafdelingen en voorts is er het Ver- I heeft het er naar uitgezien, dat de pre- rier de huidige minister van binnen landse zaken, Maudling, de portefeuille van financiën zou geven, die deze ook al van 1962 tot 1964 had beheerd. Twee argumenten pleitten echter daartegen: zonder Schmelzer? De toenemende aan drang binnen de PvdA om weer met de KVP samen te werken, kan niet los worden gezien van de aanvankelijke aan kondiging van de heer Schmelzer om na de komende verkiezingen uit het ac tieve politieke leven te willen vertrek ken. De laatste tijd doen echter steeds meer geruchten de ronde dat de heer Schmelzer toch een belangrijke positie nastreeft. Hij zou wel uit de Tweede Kamer willen stappen, maar hiervoor in de plaats zich kandidaat willen stel len voor de post van Buitenlandse Za ken als opvolger van minister Luns. Die geruchten moeten de PvdA op dit mo ment weer afschrikken. Tenslotte is men daar aardig op de hoogte van het reilen en zeilen binnen de KVP. Het wachten is nu op wat meer duidelijk heid over de politieke toekomst van de leidende figuren van de KVP. Het is niet onmogelijk dat wij daarover voor het najaar nog wat meer horen. De PvdA kan dan rustig in september of februari de nieuwe verloving met de KVP bespreken. Minister Witteveen, de liberale bewinds man op financiën, heeft weer eens ge dreigd dat de belastingen misschien om hoog moeten. Een maand geleden cir- kuleerden berichten, dat de nu levende verlangens meer woningbouw, hoge re defensie-uitgaven, meer geld voor het onderwijs alleen verwezenlijkt kon den worden door belastingverhogingen. Toegegeven, dat deze foto wel ietwat uit de toon valt, plaatsen we hem met veel vrijmoedigheid. Toegegeven ook, dat dé foto al weer geruime tijd geleden is gemaakt (n.l. bij een elfstedenboten- tocht, toen de fotograaf volgens een opschrift op de achterzijde van de foto nog maar 26 jaar was) is hij toch ac tueel, omdat ook nu nog op zomerse dagen door jong en oud graag wordt ge keken naar de kleur en fleur op het water en drukke commentaren worden gegeven over ’t .kapitaal’ dat er alle maal is ingestoken en soms ook over het bloot, dat vakantievolk maar heel gewoon gaat vinden. Wij zullen u er niet mee vermoeien te vertellen wie er allemaal op deze zonnige vakantiefoto staan. Het is zelfs heel wel mogelijk, dat het niet zou lukken vandaag aan de dag dit groepje mensen nog eens bijelkaar te krijgen, omdat sommigen van hen toevallig in Bolsward waren, of inmiddels zijn verhuisd of zelfs an derszins. Waar wij wel op willen wij zen is de achtergrond. Deze laat een rug aaneengebouwde bejaardenwoningen zien, het z.g. Klein Gasthuis langs het Laag Bolwerk. Ze zijn gebouwd volgens het aloude „hofjes principe": slechts door het poortje bereikt men de voordeu ren. Wat hier de straatkant betreft is er eigenlijk sprake van de achterzijde van de huisjes. Het is er gelukkig en goed wonen in het Gasthuis en toch Toen het gebouwd werd heeft men ook niet kunnen weten, dat juist deze hoek van Bolsward nog eens een belangrijke invalsweg zou vormen van de oude bin nenstad. Het Skilwyk, eens een onbe duidende straat, ligt nu in het verleng de van de Gysbert Japikslaan. Door de bouw van het Doopsgezind rusthuis en tal van nieuwe zaken als supermarkten, Gedacht wordt aan een extra verho ging van de BTW, de oude omzetbelas ting. Deze moet volgend jaar volgens al aangenomen wetsontwerpen met drie honderd miljoen gulden omhoog. Minis ter Witteveen heeft nu in een interview gezegd, dat deze BTW misschien wel met het dubbele bedrag omhoog moet gaan. Dat is echter niet het enige. Ook de voornaamste directe belastingen (loon- en inkomstenbelasting) zouden weleens omhoog geschroefd moeten wor den. Het belangrijkste element in de recente verklaring van minister Witte veen is niet het feit dat hij opnieuw be lastingverhoging aankondigt, maar het nieuwe motief, dat hij hiervoor aan voert. De minister vertelde, dat onze eco nomie opnieuw oververhit dreigt te ra ken en dat daardoor plotseling een nieu we bestedingsbeperking nodig zal zijn. Hij zag hiervoor twee mogelijkheden: snelle verhoging van de belastingen en ingrijpen bij de lonen. Door de belastin gen te verhogen en de lonen te verla gen bereikt men, dat de (particulie re) uitgaven verminderen. Vraag is wel of het werkeltjk zo slecht gaat met on ze economie. De Tweede Kamer zal daar over straks moeten oordelen wanneer minister Witteveen inderdaad de be voegdheid vraagt om tussentijds snel be lastingverhogingen in te voeren. Een mo gelijkheid waarin de wet nu nog -niet voorziet. De oververhitting van de eco nomie kan ook een excuus zijn om als nog de belastingen te verhogen. Het zal voor een liberaal minister, die net de inkomstenbelasting heeft verlaagd, moeilijk zijn om zonder ijzersterk mo tief een jaar later de verhoging weer te niet te doen. tiecentrum echter niet specifiek bedoeld is voor de bejaarden, maar waar ook jongere tot zelfs zeer jeugdige patiën ten worden geholpen. De foto is van de heer S. Bootsma, Marwertflat 6 te Bolsward. Over ongeveer vier weken (wanneer de voorzieningen ten behoeve van de grond- berging gereed zijn) zal een begin wor den gemaakt met de uitdieping van het Pikmeer bij Grouw, dat de laatste ja ren snel ondieper werd en daardoor on bruikbaar dreigde te raken voor de wa tersport. Het meer zal op een diepte van 2 meter minus ZP, dat is ongeveer 2.15 meter waterdiepte worden gebracht. Met het op diepte brengen van het gehele meer zal men naar schatting 28 maan den werk hebben. De totale kosten zijn geraamd op ongeveer 950.000 gulden. Het ministerie van CRM heeft in de kosten van de eerste fase van het bag gerplan, waarmee men binnenkort gaat beginnen, een subsidie van 75 pet. toe gezegd. De Dienst der Domeinen heeft in het totale baggerplan een bijdrage toegezegd van f 50.000 en heeft tevens de gebruikelijke heffing op de specie la ten vervallen. Er bestaat goede hoop, dat aansluitend aan de eerste fase ook de rest van het baggerplan zal kunnen worden uitgevoerd. De Makkumer waerd Mei Ijocht en mei skaed Fan strüken en beammen Lei séft dêr to dreamen. Na een lange reeks vergaderingen heeft de Israëlische regering uiteindelijk be sloten het vredesplan voor het Midden-Oosten van de Amerikaanse minster van buitenlandse zaken, Rogers, te aanvaarden. Aanvankelijk leek de grootste oppositie tegen dit plan betrekking te hebben op het daarin voorgestelde staakt- het-vuren voor tenminste drie maanden. Nog altijd leeft in Israëlische kringen de vrees, dat de Egyptenaren van een dergelijk bestand gebruik zullen maken om, niet gehinderd door Israëlische luchtaanvallen, hun met Russische raketten uit geruste luchtverdedigingslinies tot aan het Suezkanaal te laten opschuiven, zo dat zij bij een eventuele hervatting van de vijandelijkheden het huidige Israëlische luchtoverwicht boven de strategisch zo belangrijke kanaalzone ongedaan zouden kunnen maken. dan ook de komende maanden duidelijk zijn weerslag hebben. Intussen heeft deze havenstaking nog eens duidelijk het diepe wederzijdse wan trouwen tussen werkgevers en werkne mers in Engeland geïllustreerd. De twee partijen in dit conflict hadden ook zon der staking een soortgelijke oplossing als nu door het Hof van onderzoek is aangegeven kunnen bereiken. Het is als gevolg van dit wantrouwen dat het aan tal stakingen in Engeland voortdurend toeneemt. Uit officiële cijfers is geble ken, dat er in de eerste helft van dit jaar 2296 stakingen zijn geweest, waar bij in totaal vijf miljoen werkdagen ver loren zijn gegaan. In dezelfde periode van 1969 deden zich 1489 stakingen voor, gepaard gaande met een verlies van ruim twee en een half miljoen werkdagen. Deze cijfers zullen de Brit se regering ongetwijfeld aanmoedigen haast te maken met haar voornemen over te gaan tot een hervorming van de vakbonden. Fractievoorzitter Den Uyl zei name lijk, dat het niet onmogelijk is dat in het najaar opnieuw mensen over deze zaak willen praten. Volgens hem bestaat dan de mogelijkheid dat op de partij raad van september of het partijcon gres van februari toch over deze zaak kan worden gesproken. Naar aanleiding van deze uitspraak van de heer Den Uyl behoeft men niet al te zwaar te tillen aan de jongste verkla ringen van het partijbestuur en de frac tie De belangrijkste vraag is wat er na de komende verkiezingen gaat gebeuren. De discussies van de afgelopen weken wijzen er alleen maar op, dat er aan beide kanten ook binnen de KVP wordt druk over de mogelijkheid ge sproken een groeiende behoefte is aan een nieuwe regeringscoalitie tussen de PvdA en KVP. Dit blok is in de na oorlogse jaren dan wel niet zo stevig gebleken het draaide altijd weer uit op onderlinge ruzies het gaf in elk geval de mogelijkheid voor een beperkt vooruitstrevend beleid. De PvdA stuit nog altijd 'op het grote bezwaar en de rancune tegen niet zozeer de KVP als partij, alswel een aantal leidende figu ren binnen de KVP. De grootste boos doener in de ogen van de socialisten is wel drs. Schmelzer, de man die in de Nacht van Schmelzer de val van het kabinet Cals, de laatste rooms-rode coalitie, veroorzaakte. „Met de partij, die Schmelzer als aanvoerder heeft, wil len w’i nooit meer samenwerken,” heeft een b ze Vondeling ooit eens uitgeroe pen. Maar wat te zeggen van een KVP Bolswards Nieuwsblad üs hjoed to sizzen JjP Later bleek dat de weifelende houding van de regering vooral ëen gevolg was van de houding van de rechtse Gahal- partij, die aan haai’ standpunt dat Is raël geen centimeter van het in 1967 bezette Arabische gebied mag terugge ven onverkort wenst vast te houden. Volgens het plan-Rogers zou Israël zich moeten binden onder auspiciën van de bemiddelaar van de Verenigde Naties Jarring vredesoverleg te beginnen, dat onder andere zou moeten resulteren in Israëlische terugtrekking uit Arabische gebieden zonder dat uitdrukkelijk wordt gezegd welke gebieden dat moe ten zijn. De overgrote meerderheid van de kabi netsleden heeft tenslotte het risico, dat de zes gehal-ministers uit de coalitie regering zullen weglopen getrotseerd en is akkoord gegaan met het Amerikaan se vredesplan, kennelijk zich ervan be wust dat Israël het zich tegenover de we reldopinie niet kon veroorloven na het ja van Egypte en Jordanië een neen te laten horen. Intussen groeit de verdeeldheid die het plan-Rogers in de Arabische wereld teeweg heeft gebracht. Irak en de belang rijkste Palestijnse bevrijdingsorganisa ties hebben zich fel gekeerd tegen de aanvaarding door president Nasser en koning Hoessein van dit plan, terwijl Syrië en Algerije, in iets minder felle bewoordingen, eveneens kritiek hebben geuit. In de eensgezindheid waarmee de Palestijnse verzetsbeweging zich aan vankelijk tegen de houding van Egypte en Jordanië keerde heeft zich inmiddels een eerste breuk voorgedaan: twee klei nere commando-organisaties hebben de kritiek op Nasser afgekeurd en zich af zijdig gehouden van tegen hen gerichte demonstraties, maar Arafat, de leider van de belangrijke commandobeweging El Fatah en van de overkoepelende Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie, heeft nogmaals gewaarschuwd dat de Pales tijnse commando’s elke vreedzame rege ling van het Israëlisch-Arabische con flict zullen afwijzen, dat wil zeggen el ke regering die niet leidt tot ontbin ding van de staat Israël in zijn huidi ge vorm. Welzijn thans in het Midden- Oosten getuige van een regelrechte con frontatie tussen Nasser en de Palestij- nen, die al heeft geresulteerd in een sluiting door de Egyptenaren van de Palestijnse radiostations die vanuit Kai- ro uitzonden. Binnenkort zal moeten blijken of Nasser, en ook Hoessein, bereid zijn de commando’s nog verder onder druk te zetten om te voorkomen dat dezen het komende diplomatieke overleg zullen saboteren. Onder auspiciën van de Stichting Or- gelcentrum wordt op dinsdag 11 augus tus in de Martinikerk te Bolsward een orgelconcert gegeven door Charles J. de Wolff. Het gevarieerde programma dat door hem zal worden uitgevoerd luidt: Sona te I, Felix Mendelssohn; Fuga in as- moll, Jobs. Brahms; Koraalfantasie „Wie Schon leucht’t uns der Morgen stern”, Max Reger; Pastorale, César Franck. Charles de Wolff besluit met Preludium en Fuga in g-moll van Mar cel Dupré. Aanvang 20 uur. Aan de staking van de 46.000 Britse havenarbeiders is ’n eind gekomen door dat zowel de werkgevers als de vak bonden akkoord zijn gegaan met een compromisvoorstel afkomstig van het Hof van onderzoek dat speciaal tot op lossing van dit havenconflict was op gericht. Het hof heeft een loonsverho ging van 7 procent voorgesteld, een sug gestie waarmee de werkgevers direct, de havenarbeiders na enig morren heb ben ingestemd. Deze beëindiging van het conflict is in alle opzichten een suc ces voor de nieuwe Conservatieve rege ring van premier Heath. Deze heeft geen partij getrokken, maar slechts een bemiddelende rol vervuld door het initiatief te nemen tot de in stelling van het speciale Hof van onder zoek. Voorts heeft zij, door ervan af te zien militairen in te zetten voor het los sen van bepaalde ladingen, voorkomen dat het conflict verder op de spits zou worden gedreven. En tenslotte is de loonsverhoging die een einde aan het geschil heeft gemaakt niet zo hoog dat zij het loon- en prijsbeleid in gevaar brengt. Indien de staking langer had ge duurd zou zij een verlammend effect op de Britse economie hebben gehad. Bij na was het punt bereikt waarop in eni ge industrieën wegens gebrek aan toe voer van grondstoffen arbeiders had den moeten worden ontslagen. Toch zal da staking nog consequenties hebben, want zowel de import als de export is ruim twee weken opgehouden, en dat betekent ongetwijfeld verlies van orders. 6p de Britse betalingsbalans zal het V rd jt 5 H ■fr .jTf

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1