Waar 100 jaar lang geen vis was zwemmen nu 41 soorten taak De Navo nieuwe Babe Shroar V erzekeringen waarschuwing 1 L Manson Evenementen in de i Friesland de Martin ytoer llllllllllllllllllllllllllllllillllHHHillllllllll Fan Benoemingen Moderne nomadijn STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - ■■BBX - Zuidwesthoek van - - - r H L 109e JAARGANG No. 63 DINSDAG 11 AUGUSTUS 1970 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Piet Wat nu? Meer groen en zon J.S. De boerdery „De Woudboer” aan het Oordje, die zal worden afgebroken ten behoeve van Bouwbedrijf Bleeker. Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verontreiniging, gewoonljjk het gevolg van menselijke activiteiten, en meest al de activiteiten van de industriële mens, is niets nieuws voor Groot-Brit- tannië; in 1587 was Koningin Elizabeth I reeds „zeer geërgerd” door de rook van steenkool. Heden echter, met ge middeld een inwoner per acre in Groot- Brittannië tegen een op drie acres in Frankrijk en een op 12 acres in de Verenigde Staten begint het probleem nijpend te worden. En wat meer is, vier van de vjjf Britten wonen in ste den, waar de leefbaarheidsproblemen erger zjjn dan op het land. i Hwat hat Er worden echter grote stappen geno men om deze bedreiging binnen de per ken te houden, zo niet te liquideren, nu ondernemingen methoden en instal laties vervolmaken die erop gericht zijn het probleem te voorkomen of te gene zen. Kapitaalinvesteringen in waterzui veringsinstallaties voor stadsrioleringen, die het water zuiveren voor het weer in rivieren afvloeit, beloopt in Enge land alleen al 100 miljoen per jaar. Enorme bedragen die zijn uitgegeven zuiveringsinstallaties voor Londen heb ben ertoe geleid dat 41 verschillende vis soorten de Theems op zwemmen langs gebieden die een eeuwwlang geen vis meer hebben gekend. Om de lucht schoon te houden hebben industrieën.in de af gelopen tien jaar 150 miljoen aan anti- pollutie installaties uitgegeven en in de zelfde periode twee keer dit bedrag uit gegeven om deze Installaties draaien de te houden. Sinds de Clean Air Act van 1956 en de instelling van „rook- loze zones” is het aantal uren zonne schijn op grondhoogte in de centrale boroughs van Londen met 50 procent toegenomen terwijl het zicht in de win ter is toegenomen van 1% tot 4% mijl. Op een vierkante mijl van de City van Londen bloeien thans honderden verschillende planten, terwijl er tien jaar geleden niets anders dan altijd groene planten wilden groeien. Een paar dagen voordat vorig jaar de cember in Londen het Europese Natuur- beschermingsjaar werd geopend, werd bekend gemaakt dat ’n Permanente Ko ninklijke Commissie voor de milieu vervuiling zou worden ingesteld. Deze nieuwe commissie zal „adviseren in za ken, zowel nationaal als internationaal, betreffende de verontreiniging van de omgeving; over de toereikendheid van wetenschappelijk onderzoek op dit ge bied en de toekomstige mogelijkheden van gevaar voor de omgeving.” Sprekende aan een banket in de Guild hall in Londen ter opening van het Europese Natuurbeschermingsjaar heeft de Hertog van Edinburgh gezegd dat de wittebroodsweken van de wetenschap en de technologie voorbij waren. Iedereen met een redelijke intelligentie, zei hij, begreep nu welk een enorme schadelij ke druk er op het platteland was ge legd en de hele wilde bevolking te land of in het water. Groot-Brittannië, waar actie op vele fronten wordt gevoerd door de centra le en plaatselijke overheden, de indus trie, wetenschappelijke instituten en door de verontruste particulieren in het le ven geroepen instellingen, heeft de uit daging aanvaard, niet alleen binnen zijn eigen grenzen, maar ook door diensten, apparatuur en technologie voor export aan te bieden om landen in de hele wereld met hun eigen milieuproblemen te helpen. Afwachten is de boodschap. Als de pro blemen komen zullen ze om antwoorden vragen. Maar die enigszins grappige idee van de Amerikaanse president om de NAVO een nieuwe taak te geven, be doelt toch iets ernstigs. Hij wil de NAVO iets te doen geven, dat haar populair maakt. Milieuhygiëne is een algemeen probleem, waarbij iedereen toejuicht wat er aan kan worden gedaan. Psycho logisch heeft de NAVO dit nodig. Er zal nu meer naar haar worden geluis terd. Als ze iets wil zal men niet weer direct met een zuur gezicht luisteren en misschien ook bij de eis van defensie- gelden wat vriendelijker kijken. Tanks en kanonnen zijn (helaas) ook wel voor aller welzijn nodig, maar milieuhygiëne bezorgt toch meer direct welzijn; men behoeft er zelfs geen „helaas” bij te zeggen. Inderdaad, de NAVO krijgt een vriendelijker gezicht ei» dit is wat de Amerikanen van harte willen bevorde ren. Geven doen ze ginds graag, maar ze stellen prijs op een blijde sfeer; en de ze ontbreekt voor de NAVO heden te veel. De Amerikaanse stap is een klei ne remedie, maar ze is toch een reme die. Het kan iets goeds uitwerken. De wereld werd geschokt door een der zwaarste boeven, hij speelde slim zijn troeven, had anderen meegelokt, jongelui zonder stuur, die evenzeer ontspoorden, op bevel zinloos moordden, ’t luguber avontuur. Lêzers sette har boeken yn de kast, skriuwers har boekekast yn har boeken. Tot onderwijzer aan de „Skoalle mei de bibel” te Oosterend (Henn.) is per 1 oktober a.s. benoemd de eer Ph. Hingst, te Oostwold (Old.) De trekkende mens Voor hen geen thuis Gaat reizen en trekken Een tent is zijn huis. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v,, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Mei inkele wiken binne de fakansjeda- gen wer foarby, de skoallen wer gong- ber en de lju wer thüs en oan it wurk. It is sa mar wer septimber en dermei komme de bilangrike en bislissende dagen fan bigreatings- en miljoenennota wer op üs ta. Hwat de léste perioade fan dit kabinet oan plannen makke hat, hwat üs oan nije lésten boppe de holle hinget, dat is nou noch öfwachtsjen, mar wy sille it gau genöch witte. Twa dingen steane dêrby nou al fést. It iene is it listke fan dingen, dy’t nei t oar- De moderne nomade Is een trekkend mens. Om landen te zien Zijn grote wens. HWER BL1UWT IT SKIP MEI JILD? I r De werled hoort verbaasd, waartoe een mens kan komen, in religieuse dromen, als in een web verwaasd. Met drank en LSD zich overgeeft aan „feesten” Bloeddorstig, wilde beesten. Jagend op weerloos vee. De wereld oordeelt fel Toch blijft er hier iets steken van een onheilspellend teken. Want elk beseft het wel, ’t Verlichtingsideaal door velen aangeprezen, moet een hersenschim wezen. Dit proces zet ’t signaal, op rood, het kan ons leren als hartstochten regeren, wordt heel de wereld vaal. Door de Brabantse financiële adviseur, P. C. Fortuin werd reeds eerder ge waarschuwd tegen te grote naiviteit van mensen, die zich tot onvoordelige en vaak zeer schadelijke spaarverzekerin- gen laten verleiden. Hij heeft zijn waar schuwingen thans in een boek samenge vat en het komt ons nuttig voor om en kele hoofdgedachten naar voren te brengen. In zijn boek (getiteld „De dood in de spaarpot”) zegt de schrijver, dat zijn bezwaren niet uitgaan tegen verze keringen, die bepaalde risico’s dekken, b.v. brand, invaliditeit, ziekte. In dit soort verzekeringen schuilt integendeel veel goeds, want op grond van een (re delijke) premie draagt dan de maat schappij de geldelijke gevolgen van een ramp of tegenspoed, die voor de enke ling te zwaar zouden worden. Daarin steekt een gezonde solidariteit. Maar de bezwaren komen indien het om levens verzekeringen gaat. De heer Fortuin noemt een voorbeeld. Er werd in de loop van de jaren aan miljoenen land genoten een voorstel gedaan, dat als men bijv, op zijn 35e jaar begon ge durende 30 jaar een vaste premie te be talen, men dan op zijn 65e jaar een kapitaal zou ontvangen, dat veel gro ter was dan 30 maal die premie, doch dat indien men vóór die tijd stierf geld plus rente aan de maatschappij vervie len en de erfgenamen niets kregen. Het lokte veel mensen de heer Fotuin zegt miljoenen doch is schadelijk, eigen lijk onzinnig schadelijk. Rekent u maar eens uit. Als u zelf op soliede wijze spaart, dan is uw spaarpot, rente op rente heden in 13 jaar verdubbeld en dus in 30 jaap tot het viervoudige aan gegroeid van 30 maal de jaarpremie. Dat is meer dan het kapitaal dat u na 30 jaar zoudt krijgen en bovendien is de kans, dat de erfgenamn niets krij gen weggenomen. Maar er is erger, want dat kapitaal-in-eens valt onder de be lasting, die bij grote bedragen tot meer dan de helft kan oplopen. Bovendien is er nog de inflatie, die maakt dat het restant heel wat minder waard is dan u er 30 jaar geleden van hebt verwacht. Nu wisten de verzekeraars tegen die belastingpluk wel een middeltje, n.l. een aanvullende Verzekering tegen overlij den en invaliditeit, waarbij het per slot van zaken dan meest op een lijfrente uit liep. Nu, als u van uw 65e tot uw 85e jaar, en dan leeft u lang, 20 maal de lijfrente hebt gebeurd is dat minder dan wat uw getrouwe premiestortingen in uw eigen spaarpot rente op rente u zouden hebben opgebracht en bovendien bleef het kapitaal behouden. Het is opmerke lijk, dat vooral alleenstaande vrouwen gemakkelijk lijfrenteovereenkomsten sluiten, vooral wanneer ze een klein ka pitaal kunnen offeren en hiervoor in ruil voor levenslang een lijfrente krij gen Het is gemakzucht, die hen hier toe brengt; ze behoeven dan zelf niet üt, mar it jild moat fan Den Haech komme. De gemeentllke ynkomsten bin ne al opskroefd ta in healwize brên- assuransjebilêsting ta, mar de ponge is mear as leech. Sille alle needsaeklike en tige winsklike dingen barre kinne, dan moat de minister folie mear jild oan de gemeenten jaen. Har gejammer is al jierren oan 'e gong en it koar bidliers yn Den Haech groeit hurder as it gers op it heden. Soe de regearing oan de forlangens fan har ynwenners gehoar jaen, dan soene de hege bilêstingen mear as fordübele wurde moatte. Dit is it dilemma foar elk bistjür, fan hokfoar namme it wêze mei. It moderne libben hat safolle los makke, dat it folslein ünmooglik is oan de driuwende forlan gens fan minsken to foldwaen. Hja sil le mei minder trofé wêze moatte, hoe jammer it op himsels ek is. Elke bistjür- der fan Ryk, Provinsje of Gemeente soe folie mear dwaen wolle as nou bart, har plannen wurde elke kear tsjinkeard troch dat forflokte jild, dat yn miljar den nei de skatkist tastreamt, mar noch folie hurder weiraent oan de tüzen en ien neden, forlangens en forsjenningen. Wy wachtsje allegear op it skip inei jild. En sa lang dat net oan de wal leit, dogge wy war om safolle mooglik los to skuorren. Dér om is de rinte nou al njoggen persint. Dérom lizze gemeen ten en provinsjes oan it kjetling fan de sintrale finansiering, dy’t har it lib ben hast ünmooglik makket. Hja haw- we mei al dy oaren mar ien fraech: „Hwer bliuwt it skip mei jild?” Tj. de J. Sparen Met andere woorden, de strekking van de waarschuwingen van deze financiële adviseur is, dat zelf sparen de beste toe- komstzorg is. Hij geeft een aantal me thoden hiertoe. De eenvoudigste is een depositorekening bij een goede bank; ze vormt rente op rente een goede spaar pot. Maar ook een eigen huis schept een goede spaarmogelijkheid. Men kan met een vrij klein bedrag een huis met hypotheek verwerven en kan elk jaar de aflossing als ’n spaarbedrag beschou wen, dat immers de hypotheek vermin dert en de waarde van het bezit ver meerdert. Natuurlijk, men moet ver standig kopen en weten enigszins hok vast te kunnen zijn. Men kan ook met de nodige voorzichtigheid om niet op speculatief terrein in nieuwe kuilen te vallen spaargeld steken in fondsen, die door de overheid voor weduwen- en we- zenzorg zijn vrij gegeven, enz. Vanzelf, voor alles is een zekere basis goede zorg en gezond verstand van node, dat wél. akker. Hwannear komt de Gasthüsbrê- ge oan de beurt, hwer’t it wünder hjit- te mei, dat er net mear üngelokken bar re. Wol de Ried net, wolle b. en w. net? It andert is hjirboppe al jown. Hja wolle wol .graeeh, it byt har de eagen Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag ste jaren nu eenmaal niet zo best. On derling heerst onenigheid, waardoor het lidmaatschap van Portugal en Grieken land wordt verzwakt, Spanje tegen de zin van Amerika wordt afgewezen, Tur kije zich geïsoleerd gevoelt, Italië een wankel bewind heeft en Rusland tot de Westduitsers zegt: Goed, ge wilt een niet-aanvalsverdrag; maar als ge hier op vertrouwt behoort ge niet in de NAVO, die op het tegendeel is gegrond; en in wel alle landen van West-Euro- pa is het geld voor de defensie onpopu lair. Zodoende is ook de NAVO niet populair. In Amerika zegt men bij deze situatie: Die Europeanen willen dat we in een atoomoorlog onze steden te hun nen behoeve laten plat, gooien maar zelf maken ze zich niet druk en bijten bo vendien; het kon wel eens zijn, dat we bedankten voor de pret. De hedendaagse vervulling In Groot- Brittannië werd voorzegd door de In dustriële Revolutie (17601840) toen enorme hoeveelheden goedkope steenkool uit eigen bodem gebruikt werden als brandstof voor de stoommachine een uitvinding die de mens in staat stelde de produktie zodanig op te voeren dat deze zijn omgeving aantastte. Thans ver stoort de moderne mens niet alleen in Groot-Brittannië, maar in de hele be schaafde wereld) het précaire evenwicht van de natuur nog sneller door vaak roekeloos gebruik te maken van de krachten van de wetenschap en de tech niek. In Groot-Brittannië wordt jaarlijks 17 miljoen ton huisvuil gestort; talloze ko lenkitten bevatten jaarlijks naar schat ting 2.000 miljoen ton slakken; onge veer 1600 kilometer van de waterwe gen zijn ernstig vervuild en het is be kend dat in de zee in de afgelopen twin tig jaar 12 soorten plankton het gras van de zee achteruit zijn gegaan. Groot-Brittannië verbrandt per jaar 900.000 ton rook; 600.000 ton steen gruis en stof en 6 miljoen ton zwavel- ioxide, en het probleem wordt nog ver der verergerd door de uitlaatgassen van auto’s en straalmotoren die zuurstof verbranden. De NAVO (Noord-Atlantische Ver- dragsorganisatie), bond van 15 wester se landen, waaronder ook Nederland en België, ter beveiliging tegen agres sie van de communistische wereld (het Warschau-pact onder leiding van Rus land), heeft er op initiatief van de Amerikaanse president Rihard Nixon een nieuwe taak bij gekregen, die door de NAVO thans is aanvaard, n.l. be hartiging van de milieu-hygiëne. Het wordt gegrond op art. 2 van het Noord- atlantlsche verdrag, waarin staat dat de organisatie moet strijden voor het wel zijn van haar leden. Welaan, daar hoort alles bij, wat door enig departement of enige landelijke organisatie wordt be hartigd, dus zo men wil ook de mi lieuhygiëne. Het desbetreffende comité van de NAVO verklaart acht onder werpen in behandeling te nemen, n.l.: luchtvervuiling, zeewatervervuiling, ver vuiling van het binnenwater, hulp bij rampen, veiligheid van het wegverkeer, de problemen van de individuele en groepsmotivatie in de moderne samen leving, de problemen van de regio en het vraagstuk van de omzetting van wetenschappelijke kennis in politiek be leid. Als algemene richtlijn is vastge steld, dat men zich niet zal begeven op het terrein van onderzoekingen op al deze gebieden, doch werk zal maken van de praktische toepassing van het door anderen terzake bereikte in de 15 aan gesloten landen. Nu, dit laatste belooft wel iets; men heeft in al deze landen departementen en organisaties, die op al deze terreinen werken, maar een cen trale commissie, die kan trachten be reikte resultaten in alle 15 landen te doen toepassen, is er niet en de NAVO kan hiertoe nuttig werk doen. Het is eigenlijk wel een grappige idee, dat een militaire organisatie werk gaat maken van de milieuhygiëne. In Ame rika voelt men dit ook en bedoelt er iets mee. Het gaat de NAVO in de laat- 11 aug. Bolsward: Orgelconcert in de Martinikerk door Charles de Wolff. Aan vang 20.00 uur. 12. aug. Workum: Rondvaart over de Friese meren. Vertrek 9.30 uur, aan komst 17.30 uur bij de Beginebrug. 12 aug. Makkum: Filmvoorstelling in de kantine van het Recreatieoord „De Holle Poarte” van „De dappere Re- cruut”. Aanvang 20.00 uur. 14 „aug. Makkum: Oriëntatierit voor au to’s. Aangifte bij mej. M. L. T. Berg- sma, Middenstr. 1. 14 aug. Makkum: Draaiorgelconcerten van het draaiorgel „Ramona”, tussen 19.00 en 20.00 uur bij het Waaggebouw. 14 aug. Workum: Concert op de Merk. Aanvang 20.00 uur. Korps Workum. 15 aug. Workum: Rondvaart over de Friese meren. 15 aug. Makkum: Handicap zeilwed strijden in de haven. Start kleine jacht haven. Aanvang 14.00 uur. Makkum: Natuurhistorisch museum. Tentoonstelling Middenstr. 7 te Mak kum. „Het Vogelleven op de Makkumer Waard”. Geopend van 9.0012.00 uur en van 13.00 uur21.00 uur. Toegangs prijs f 1,p p. Kinderen f 0,50. Groe pen reductie tot eind september. Bolsward: Tentoonstelling in het stad huis „Facetten uit de 17e eeuwse schil derkunst”, geopend van 9.0017.00 uur en van 19.0021.00 uur. Zaterdags avonds en zondags gesloten. Toegangs prijs f 0,75 p.p. Hindeloopen: Hele seizoen. Tentoonstel ling „Hindelooper Volkskunst” in ge bouw „Irene”. Toegang vrij. Openings tijden 10.0012.30 uur en van 13.30— 17.30 uur. Zondags gesloten. Permanent: Bezichtiging Kerk, Dijkweg. Schilderij ententoonstelling, Nieuwstad 37. Wan deltochten. hat dit jild net. Hja meitsje derfoar de reis nei de man fan de skatkist yn Den Haech en fine dér har kollega’s fan de oare provinsjes al stean mei it- selde boadskip: Wy ha fierst to min jild, jo moatte üs helpe! Wy gean noch in stapke tobek en bi- lanje by de gemeenten. Lit üs mar yn de eigen gemeente bliuwe. Dér bart hiel hwat yn de léste, jierren, hja sitte om de deale net stil. Hwa ’t Parkplan Noard fwa en nou it plan Eekwerd bisjocht, wurdt hast in bytsje greatsk op de stêd. En dy manske Technyske skoalle, dy twa nije brêgen by de St. Janspoarte. De langforwachte swimskoalïe is kom- mende wei, ja dér bart hiel hwat. Mar Boalsert is ek it plak, dat mei reade letters stiet yn it rapport oer it smoar- ge wetter. De lju yn Harns kleije der al oer, by tiden stjonke de grêften, dat it hwat docht en as hjir hwat boaten oan- lizze wolle, wuolje se yn ’e blabber om. Hwannear wurde dy grêften ris bagge- re, hwannear komt der in suvering fan it rioelwetter, hwannear sille de fabri- ken har rotsoai op oare wize kwytmeit- sje? Hwer bliuwe de strjitflaerders yn de strjitten fan de binnenstêd, de Ha ven, it Heech en Leech, de Tsjerkstrjit- te, ja hwer net? Hwannear wurdt de Kampen opknapt, de Elandsleechte, de üs hjoed to sizzen 1 Jjr Bolswards Nieuwsblad en W ymhritsexadeèl. diel fan mannich boarger perfoarst dien wurde moatte. Dat is in hiele lange list, dy’t alle terreinen fan it libben bislacht: wegen, huzen, skoallen, sikenhuzen, sporthallen, tohüzen foar aldere mins ken, universiteitütwreiding, nije en bre dere brêgen, tunnels en ündergrounse forbiningen yn de greate stêdden, ja fierstofolle om op to neamen. De klas sen fan de skoallen moatte lytser, de AOW moat omheech, de ynvaliden, de astmapasjinten, de hartpasjinten, de reumapasjinten en oare groepen, dy’t swier troffen binne, moat folie mear foar dien wurde. De soldaten mear sol dij, de kunstners mear help, de fruitkwe kers en de hinneboeren, de lytse iriid- denstanners en de KLM it spoar en de skipsbou, de tekstyl yn Twinte, de me- tael yn Utertallegear hawwe hja drluwend forlet om meat jild, mear sub- zydzje De provinsje Fryslan stiet foar greate needsaeklike ütjef ten, dy’t net öfsteld wurde kinne of meije. Ik neam mar trije fan de bilangrykste: de ütfiering fan de provinsiale wegen: Drachten-Ljouwert en Ljouwert via Boalsert en Warkum nei Gaesterlan en de Lemmer. Yn it twadde plak de bou fan in nije elktrisi- teitssintrale, dêr’t dan ek en yn it trêdde plak de ütfiering fan de wetter- suvering, dy’t de steaten fan Fryslên j lege gatten yn de greate en lytse Dyl- mei algemiene ynstimming oan de Pro vinsiale Wettersteat opdroegen hawwe. Alle trije driuwende needsaeklike din gen, dy’t gjin ütstel lije kinne. Mar al- linnich diz'ze trije dingen binne mei 200 miljoen net to biteljen en de .provinsje voor hun geld te zorgen en zijn zeker van een regelmatig vast bedrag. Maar indien ze zelf op soliede wijze sparen, en met een beetje moeite kunnen ze er best achter komen, hoe dat moet is het voordeliger. - w -x, - - -- 'I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1