De foto de week van Russisch-Westduits verdrag toch tot stand gekomen Houding KVP nog onzeker van Gate Skroar ■■■I t'i" s s £gil Bestand langs het Suezkanaal Het bezoek van Soeharto De maanstenen Zuidwesthoek Nachtrit 1970 i Hwat hat lllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllL Orgelconcert door Charles de Wolff STREEKBLAD VOOR WEST* EN ZUIDWEST FRIESLAND Lolkema 7e bij „De Friesclie Leeuw spreken Mi - 109e JAARGANG No. 64 VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1916 Wymbritseradeel. Italiaanse kabinetscrisis geëindigd President Soeharto S Russiseh-Duits verdrag I .W Op Nieuw links ós hjoed to sizzen Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De KVP weet nog niet precies wat z(j aan moet met haar vooruitstrevende Ka merlid, mr. Van Schalk, specialist in Jurirdlsche zaken. De heer Van Schalk heeft vorige week, via een Interview in een weekblad voor geslaagde zakenlieden, het vuur geopend op de vuiligheid, die ons Nederlandse volk op dit moment dreigt te overstromen. Hij meent, dat er snel moet worden opgetreden tegen een toenemen de golf van pornografie. Weliswaar geeft mr. Van Schalk graag toe, dat ieder mens voor zichzelf moet uitmaken wat hij wil lezen, zien of ervaren, maar aan de andere kant mogen de Nederlanders niet worden blootgesteld aan zaken die eer der dierlik dan menselijk zijn. Het Kamerlid wenst ogenblikkelijk strenge wetten. Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Duitsland) erkend zonder daar iets con creets voor teruggekregen te hebben. Men wijst er dan op, dat de Russen op bepaalde voor Bonn en het gehele Westen zeer belangrijke punten geen millimeter hebben toegegeven. Die pun ten zjjn: het wegnemen van de span ningen in en rondom Berlijn, Russische druk op de Oostduitsers om zich toe schietelijker te tonen bij onderhande- lingen met Bonn waarmee toch de Ostpolitik staat of valt verbetering van de levensomstandigheden van de Oostduitsers. Voorts is nog geenszins gebleken, dat de Russen thans bereid zijn om het recht dat zij op grond van bepaalde artikelen in het Handvest van de Verenigde Naties als een der overwin naars uit de Tweede Wereldoorlog heb ben om in Duitsland te interveniëren, op te geven. voor hoop op een redelijk progressief sa mengaan tussen socialisten en katholie ken. Integendeel, aldus Nieuw Links, de huidige KVP stelt zich nog altijd ach ter het beleid van het Kabinet De Jong, de rooms-liberale coalitie. En dat is iets wat een vooruitstrevende partij volgens de Nieuw Linksers nooit zou mogen doen. Nieuw Links is overigens ook niet tevreden met het nieuwe programma van de PvdA. Zij wil vooral een veran dering van de defensievoorstellen. Vol gens Nieuw Links moeten de defensie- De zal In de serie zomeravond-orgelconcerten die door de -Stichting Orgelcentrum in de Martinikerk te Bolsward worden ge organiseerd, zal op dinsdag 18 augus tus Charles J. de Wolff andermaal ach ter de klavieren van het beroemde Hinsch-orgel plaats nemen. Deze steeds meer op de voorgrond tre dende organist die een uitstekend Bach- vertolker is zal een programma ten ge hore brengen dat uit werken van de Thomas-cantor bestaat. Uitgevoerd worden: Preludium en Fu ga in D; Trio-sonate VI in G, Prelu dium en Fuga in Es; Koraalvoorspe- len: „Nun komm der Heiden Heiland” en „Wer nur den lieben Gott laszt wal- ten" en Toccata in F. Aanvang 20 uur. Der is mar ien meter tusken in klop- ke op it skouder en in skop ünder it gat. Bolswards Nieuwsblad Het staakt-het-vuren tussen Israël en Egypte waarin het door Israël, Egypte en Jordanië aanvaarde Amerikaanse vredesplan voorziet is sneller tot stand gekomen dan verwacht werd. Aanvankelijk leek het erop, dat het Ingaan van het bestand aanzienlijk vertraagd zou worden door gebrek aan overeenstemming tussen Kaïro en Jeruzalem over de controle op de naleving ervan. Beide partijen bljjken echter akkoord te zijn gegaan met de Amerikaanse suggestie, dat zij zelf contróle zouden uitoefenen via luchtinspectie. De Israëlische en Egyptische vliegtuigen voeren hun inspecterende taak uit zonder het Suezkanaal te overschrijden. Het Russisch-Westduitse verdrag waar naar bondskanselier Brandt zo vurig heeft gestreefd, is dan toch nog tot stand gekomen. Over de inhoud ervan hebben de Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Scheel, en zijn Rus sische collega, Gromiko, in een kleine veertien dagen overeenstemming bereikt, nadat eerst de afgelopen maanden Gro miko er veertig uren met Brandts spe ciale afgevaardigde, staatssecretaris Bahr, over van gedachten had gewis seld. In dit verdrag, waarvan de offi ciële tekst op het ogenblik waarop wij dit schrijven nog niet bekend is, beloven beide landen elkaar te zullen afzien van het gebruik van of dreigen met geweld en beloven zij voorts de onschendbaar heid van alle Europese staten binnen hun bestaande grenzen te zullen res pecteren. Het is dus in wezen een non- Agressiepact, maar Gromiko en Scheel hebben ,er de naam Verdrag van vriend schap en samenwerking aan gegeven, wegens de onaangename herinneringen aan de voorganger van dit niet-aanvals- verdrag, dat Von Ribbentrop en Molo- tow 31 jaren geleden sloten, hetgeen Hit ler er niet van weerhield enkele jaren later Rusland met zijn legers binnen te vallen. Over de waarde van dit nieuwe verdrag wordt intussen zeer verschillend geoor deeld. De Westduitse regering ziet het akkoord als een wezenlijke bijdrage tot ontspanning in Europa en wil het verdrag als basis gebruiken voor haar Ostpolitik, die het verbeteren van de verhouding met de Oosteuropese landen tot doel heeft. Zij hoopt dat het ak koord van Moskou een eind zal maken aan de Russische propaganda, die sinds de oprichting van de Westduitse repu bliek in 1949 vrijwel voortdurend aan vallen heeft gelanceerd op de „revan chistische” en „militaristische” houding van Bonn. De Westduitse oppositie heeft ëaarenroeen geen goed woord over voor president van Indonesië, Soeharto, begin september bij zijn officiële staatsiebezoek aan Nederland toch wor den ontvangen door het Parlement. In het gebouw van de Eerste Kamer zal hij een ontmoeting hebben met verte genwoordigers van de Nederlandse par tijen. Erg gemakkeiijk zal de Indone sische president het daarbjj niet krij gen. De Nederlandse afgevaardigden zul len hem vragen stellen over de corrup tie in Indonesië, terwijl vooral de com munisten hem lastig zullen vallen over de machtsovername van president Soe- karno. Hoe lastig de vragen ook mo gen zijn, het is in elk geval een goe de ontwikkeling dat bij een officieel staatsiebezoek het parlement wordt in geschakeld. Een parlement dat overi gens nog rustig van een goede vakantie geniet. lasten nog verder verminderen; tot drie procent van het nationaal inkomen. Ver der zou Nederland op z’n minst uit de Nato moeten treden, zolang Grieken land en Portugal daar nog lid van zjjn. In het hierboven aangehaalde artikel, staan aanzienlijk meer indrukwekken de feiten en cijfers, alsmede een groot aantal boeiende details, die voor velen nog onbekend zullen zijn. De maanste nen en het maanstof, dat door verme tele astronauten is meegebracht, herber gen nog veel geheimen. Wellicht zullen deze, nu de maan „naar de aarde is ge bracht", binnen niet al te lange tijd wor den ontsluierd. Een van de weinige plaatsen waar te Bolsward nog „kinderhoofdjes” worden gebruikt als plaveisel ziet u hier. Deze keien, die voorheen veel meer gebruikt werden, o.a. bij de Broerekerk en langs de walkanten, zijn onverslijtbaar en waarschijnlijk geen honderden en dui zenden, maar miljoenen jaren oud, iets waarbij men zo niet alle dag stil staat. Zij werden n.l. gevonden in het kei- leem van Gaasterland, n.l. in de z.g. eind- en grondmorenen van de ijslaag, die onze provincie in de ijstijd bedekte. Uit hoger streken zoals de Scandina vische landen zullen deze keitjes zijn meegevoerd. Eigenlijk zijn het dezelf de stenen als die van de hunebedden, alleen kleiner. Trouwens wist u, dat ook Gaasterland een hunebed heeft gehad? Eind vorige eeuw heeft men het ech-» ter kapotgemaakt om er een erfverhar- ding van te maken. Nu zou het als toe-, ristische trekpleister veel meer opbrem gen. Maar ook deze steentjes (waar de fiets ap staat) worden door toeristen, die deze vorm van plaveisel niet ken-, nen, vaak een blik gegund. Overigens: op déze plaats liggen de keien nog niet zo lang, want enkele jaren geleden stond hier nog een woninkje. Half tegen, half boven het grachtje, dat aan de andere kant een mini-tuintje kent. Er zijn van deze rij woninkjes al meer gesneu veld en wat er over was is omgebouwd tot garage e.d. Inmiddels zult u het plek je vermoedelijk hebben gekend. Het grachtje stroomt van de Looiersbuurt naar de Dijlakker. Het is dan ook de Looiersgracht. Voorheen zullen hier wel leerlooiers hebben gewoond, vermoeden we zo. Het bruggetje is de Martinipost, d.i. de „post” (houten overgang) dicht bij de Martinikerk, die het Groot Kerk hof verbindtmet de Bagijnestraat. De woningen, waarop deze foto uitziet zijn dus gelegen aan de Grote Dijlakker, daar waar ongeveer de St. Janstraat begint. De schoorsteen die u ziet, is die van de HMS, een van Bolswards grootste in dustrieën, die juist aan de overzijde van de stadsgracht is gelegen. Deze aardige foto, waarbij de fiets even een aardig accent geeft (dit ziet u als u deze even met de vinger gaat bedekken) is ge maakt door de heer S. Hollander, Gys- bert Japicxlaan 7. ringscoalities samen te werken met de communisten De sociaal-democraten hebben erin toegestemd opnieuw tot de regering in Rome toe te treden na een belofte van de socialisten dat dezen in de regio’s slechts dan coalities met de communisten zullen aangaan wan neer de verkiezingsuitslagen vorming van een centrum-linkse combinatie uit sluiten. In Rome bestaat de vrees, dat dit akkoord slechts een kort leven be schoren zal zijn en dat de sociaal-de mocraten (die ook wel unitaire so cialisten worden genoemd en die zich in juli 1969 van de socialisten afscheid den) in het najaar de aloude strijd weer zullen doen oplaaien. De kabinetscrisis is tot een einde ge bracht door de christen-democraat Co lombo, die nu het premierschap op zich heeft genomen en in verband daarmee de portefeuille van financiën, die hij jarenlang heeft beheerd, heeft moeten laten schieten. Dat is ongetwijfeld een gemis voor Italië, want het is aan Co lombo’s financiële beleid te danken ge weest dat dit land, in tegenstelling tot Engeland, Frankrijk en West-Duitsland, de waarde van de nationale munt de laatste jaren niet heeft behoeven te wij zigen. Ook de snelle economische groei is voor een groot deel zijn werk ge weest. De bloeiende economie heeft ech ter ook problemen met zich gebracht, want verscheidene delen van het land en verscheidene sociale klassen hebben er meer van geprofiteerd dan andere, hetgeen tot grote sociale onrust heeft geleid. De regering heeft, onder de druk van de vakbonden, op zich genomen een omvangrijk investerings- en hervor mingsprogramma uit te voeren. Pogin gen tijdens de kabinetsformatie om de inflationaire gevaren van dit program ma zoveel mogeltjk te beperken door 't te koppelen aan een vast tijdschema zijn evenwel mislukt. De uitslag van de zomercompetitie voor amateurs is als volgt: 1. S. Wiersma, Blija; 2. A. Pais, Leeu warden; 3. J. Vellema, Leeuwarden; 4. S. Bijma, Finkum; 5. J. Hollander, Leeuwarden; 6. G. Hoekstra, Dokkum; 7. D. Lolkema, Bolsward; 8. S. Zand- stra, Suameer; 9. D. Swierstra, Bok- sum; 10. A. J. Langhout, Leeuwarden. Nieuwelingen: 1. S. Kampstra, Oost- hem; 2. J. de Jager, St. Anna Par.; 3. J. Drent, Leeuwarden; 4. J. Huizin ga, Franeker; 5. S. Bergsma, Leeuwar den; 6. L. Wolters, Rijperkerk; 7. A. Visser, Weidum; 8. S. Wouda, Rijper kerk; 9. J. de Wit, Leeuwarden; 10. J. Vellema, Leeuwarden. Aspiranten: 1. G. v. Houten, Sneek; 2. W. Tigchelaar, Leeuwarden; 3. S. Haakma, Leeuwar den; 4. H. Groenewoud, Engelum; 5. G. ten Cate, Leeuwarden. Aangenomen wordt, dat Amerika en Rusland voor aanvullende inspectie zul len zorgdragen met behulp van hun verkenningsatellieten en electronische apparatuur aan boord van hun respec tieve vloten in de Middellandse Zee. Er is niet gesproken van een officieel bestand tussen Israël en Jordanië, maar dat is ook niet nodig, aangezien Jorda nië, in tegenstelling tot Egypte, de be- standsovereenkomst die een eind maak te aan de Zesdaagse oorlog van juni 1967 nimmer heeft opgezegd. De vredes besprekingen die nu op gang moeten komen, worden intussen nog bedreigd door drie factoren, te weten de hou ding van Syrië, de Palestijnse verzets beweging en Irak. Alle drie hebben zich tegen het Amerikaanse vredesplan uit gesproken en de Palestijnse commando- organisaties, die de regeringen in Jor danië en de Libanon al verscheidene ma len voor grote problemen hebben ge steld, hebben al laten weten dat zij zich niet aan het bestand zullen storen en hun acties tegen Israël juist zullen op voeren. Met name in Jordanië zou dat tot moeilijkheden kunnen leiden, aange zien de Iraakse leiders bekend hebben gemaakt dat zij de ruim tienduizend man Iraakse troepen die in Jordanië gelegerd zijn, ondergeschikt hebben ge maakt aan het Palestijnse opperbevel. In hoeverre dit besluit meer is dan een propagandastunt moet nog blijken. Wat Syrië betreft, het lijkt onwaarschijn lijk dat dit land in de komende periode van overleg een zeer storende rol zal spelen. In tegenstelling tot Irak, dat het overleg boycotte, nam Syrië dezer da gen wel deel aan de door Libië georga niseerde bijeenkomst van Arabische mi nisters een conferentie waarop, on danks de officiële ontkenningen, onge twijfeld het Amerikaanse vredesinitia tief ter sprake is gekomen. Intussen heeft secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties, in overeenstemming met het desbetreffende verzoek van de Grote Vier Amerika, Rusland, En geland en Frankrijk de VN-bemid- delaar Gunnar Jarring officieel opgedra gen zijn vredesmissie te hervatten. Het was vorige week al direct te mer ken. In het afgelopen weekeinde kwam de upper ten van Nieuw Links, de pro gressieve vleugel binnen de PvdA bij een, om te verklaren dat men zich sterk zal verzetten tegen ret streven om de goede verstandhouding te herstellen tus sen PvdA en KVP. De KVP heeft vol gens Nieuw Links nog niets laten blij ken van een vernieuwingsbeweging. Als een van de argumenten hiervoor wordt de jongste uitlating van mr. Van Schaik over de zedelijkheidswetgeving gebruikt. Nieuw Links meent ook, dat het par tijprogramma van de KVP, voorzover nu bekend, nauwelijks aanleiding geeft Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Op 24 juli 1969 werd in het Maan Ont- vangstlaboratorium nabij Houston in Texas het kostbaarste vrachtje uit de geschiedenis in twee luchtdicht afgeslo ten kistjes afgeleverd. Het bestond uit eenentwintig kilo vreem de stenen en zwarte stof en het was in de Apollo-11 meegebracht uit de Zee van de Rust op de maan -400.000 kilometer van ons vandaan. Twintig laboratoria over de hele wereld houden zich thans bezig met het onderzoek van soortgelijke monsters, die door de Apol- lo-12 werden meegenomen. Het betreft hier gesteente en maanstof uit de Oce aan der Stormen. Over de spectaculaire starts van de ra ketten en de bijzonder spannende mo menten, die de terugkeer van de capsu les markeerden, is door pers, radio, film en televisie bijzonder veel aan dacht besteed. Over de interessante on derzoekingen, die daarna nog zouden vol gen, aanzienlijk minder. Het maandlbad Het Beste van augustus heeft in een belangwekkende reportage van vijf pa gina’s een reeks van interessante gege vens opgenomen. In dit artikel is on der meer een foto opgenomen, welke een steen toont die door de Apollo-12 werd meegenomen en die 2'4, kilo weegt. Ruim een derde van het maanmateriaal was „aarde” De helft daarvan bestond uit glas, meest in de vorm van scherpe, hoekige en kleurlose stukjes, maar on geveer een tiende waren bolronde stuk jes en onder meer rood, bruin, groen, geel en paars gekleurd. Italië heeft weer een regering, na een kabinetscrisis die precies een maand heeft geduurd. De nieuwe regering is vrijwel gelijk aan de oude; zij is op nieuw een coalitie van centrum-links, bestaande uit christen-democraten, so cialisten. sociaal-democraten en republi keinen. Het vorige kabinet, geleid door de christen-democraat Rumor, was af getreden als gevolg van protesten van de sociaal-democraten, tegen het besluit van de socialisten in regionale rege- De arbeit hat bittere woartels, mar swiete fruchten. wat de Duitse onderhandelaars in Mos kou hebben bereikt en spreekt van een „totale uitverkoop van Duitsland”. Op vallend is, dat ook West-Duitslands voornaamste bondgenoot, de Verenigde Staten, weinig gelukkig zijn met dit verdrag. Naar buiten toe heeft Washing ton de pogingen van Bonn om tot be tere betrekkingen met Moskou te ko men toegejuicht, maar achter de scher men wordt ernstige kritiek geleverd. Men wijst er in Amerikaanse kringen op, dat Rusland in deze periode van confrontatie met China streeft naar rust en zekerheid in Midden-Europa en dat dit verdrag in ruime mate aan dat stre ven tegemoet komt. Volgens Washing ton heeft Bonn met het non-agressie- pact in de praktijk de status-quo in Europa, Oost-Duitsland en de Oder- Neissegrens (tussen Polen en Oost- zaterdag 5 september a.s. organi seert de Auto- en Bromfietsclub „Gaas terland” de derde Zuidwesthoek-Nacht- rit. Ook dit jaar kan men weer starten in een sportklasse en een toerklasse. Er kan worden deelgenomen met motoren, auto’s, en in de toerklasse tevens met bromfietsen. De sportklasse is een routebeschrtj- vingsrit op basis van het laatste KNMV- KNAC-reglement, terwijl de deelnemers in de toerklasse geen moeilijkheden zul len hoeven oplossen. De rit heeft een lengte van ca. 185 kilometer en be staat uit twee trajecten. Het gehalte van de wedstrijdrit is van dien aard, dat de geoefende rallyertjder alle zeilen zal moeten bijzetten, terwtjl ook de beginner hier een eerlijke kans heeft dankzjj een unieke klassenverde ling. De reeds traditionele rallye-borden zul len ook deze keer weer de wagens van de deelnemers in de Het gaat zijn fractie en zijn partij toch wat te ver. Zijn fractievoorzitter, drs. Schmelzer, heeft al gezegd, dat wat hem betreft, de heer Van Schaik hoogst per soonlijk heeft gesproken en beslist niet de mening van de fractie naar voren heeft gebracht. Nou en? Zou je dan zeggen, ’t Is, voor de niet-verstaander eigenlijk een geweldige afgang wanneer een kamerlid een voorstel doet hoe persoonlijk ook en het wordt in het openbaar ogenblikkelijk door zijn baas veroordeeld tot een „persoonlijk idee”; met andere woorden: een zaak, die bij lange niet een meerderheid in de fractie kan kragen en daardoor nooit een officieel partijstandpunt kan wor den. De meerderheid van de KVP vindt het een griezelige zaak om, zoals de heer Van Schaik wil, nu voor te stel len de zedelijkheidswetgeving te ver scherpen. Niet ten onrechte. Minister Polak (Justitie) en zijn plaatsvervan gers denken eerder aan een verzach ting van de omstandigheden in de wet geving, dan aan een verscherping. Het komt een partij, zo vlak voor de ver kiezingen, niet zo best uit wanneer men plotseling vanuit diezelfde politieke partij hoort pleiten voor verscherping van wetten, die veel mensen graag ver zacht willen hebben. De partij laadt dan al snel het aureool op zich niet zo progressief te zijn. En dat is nu pre cies wat de KVP tot alle prijs wil voorkomen. Vandaar dat mr. Van Schaik weinig kans maakt met zijn ideeën de pornografiewetten te verscherpen. Voor deze klasse kunnen slechts 120 équipes worden ingeschreven, voor de toerklasse is geen limiet gesteld. De prijzen bestaan uit waardevolle luxe voorwerpen, tot een totale waarde van ca. f 1.400. De start vindt plaats bij Wegrestaurant Wierda aan de Geert Knolweg te Jou- re tussen 20.00 en 21.00 uur. Vóórinschrjjving alleen op inschrijffor mulier, aan te vragen bij het Nachtrit- secretariaat: J. G. Visser, Pelmolen- Sportklasse sieren. straat 37 te Joure, tel. 05138 2896. ‘"Ww - x' v? |L «x -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1