Hoop inzake Vietnamoverleg te Parijs De £oto de week van KVP wil zich progressiever opstellen Brandt in Moskou geslaagd, of Moskou bij Brandt Vakcentrales voelen nog niet voor gesprek Bolsward! van Burgers i 3 rw Is C U S S 9 9 9 9 i I I 3 H s Wil j JAARGANG No. 66 VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1970 Wymbritseradeel. Noord-Ierland 1 Ixmen De Longjêster-polder-mole Vietnam-overleg in Parys Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887920 Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Aanmelding s.v.p. bij het VVV- kantoor Broereplein 1 tel. 2727 De burgemeester van Bolsward J. M. A. Mulder Er is enige hoop ontstaan, dat de impasse waarin het Vietnamese vredesoverleg in Parijs verkeert, zal kunnen worden door broken nu is aangekondigd dat het hoofd van de Noordvietnamese delegatie, Xuan Thuy, begin volgende maand naar de Franse hoofdstad zal terugkeren. Thuy as in mei vertrokken uit protest tegen huisje wordt er op gepaste wijze mea afgezwakt, zodat alle aandacht op da molen valt, een „muonts model*’. De fotograaf heeft ook alles meegehad (lees: het juiste moment afgewacht). Da zonnestand is ideaal. Let u op de slag schaduw van het rieten dak en die van de krui-inrichting op dit dak. De deur met zandloper geeft een speels aksent. Ook is de stand van de molenwieken prachtig op deze foto, al weten we wel, dat de molenaar zijn Lonjéster meestal in deze stand heeft staan. Eigenlijk is het de vreugdestand, die past bij een bruiloft, maar de molenaar is niet voort durend in feeststemming. Hij plaatst de wieken Ook wel eens zo, opdat de vogels er niet bij tientallen op gaan zitten. Niet dat hij iets tegen de vogels heeft, maar de vogels blijkbaar wel tegen hem, ge zien de „versiering” die zij door het ach terlaten van hun uitwerpselen aanbren gen. Geheel links ziet u nog een zonnebaden de moeder die haar deken spreid voor haar en de kinderen. De witte vlekjes vooraan op de foto vormen geen tech nische onvolkomenheid, veroorzaakt door spatjes of lichtglinsteringen op het ne gatief, het zijn heel gewoon (nou ja ge woon, maar dan toch goed getroffen) uitgebloeide paardebloemen, die ’t berm gras stofferen. Wanneer straks uit deze fotoreeks een boekwerk wordt samen gesteld onder de titel „Boalsert bisjoen en bisjongen”, zal zeker deze foto niet ontbreken. De heer Elzinga heeft de mo len „bisjoen” en onze dorpspoëet Jetse Sinnema van Hichtum was er dusdanig door geboeid, dat hij hem heeft „bison- gen”. Een goede kombinatie, dachten wij zo. Hij deed 't met de volgende woorden: ’k Sjoch faek de Poldermole Ofs Lonje dér oan 'e feart Draeijend mei syn greate wjukken Nei de wyn yn it westen keart. ’t Wyntsje spilet troch de latten Lüstert mei in fluitsjend lüd Seit dan mei de wetterspatten Lit my boartsje, ’t docht my goed. Dü wurdst üs leaf sa fier is 't hinne Hast dêr ek al jierren stoun Oer de dyk, yn ’t griene lên Mei de stêd as eftergroun. Mannich maet is dy üntfallen As ’t sa om dy hinne sjochst Mar lit it wyntsje mei dy boartsje Dan haste noch de measte nocht. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De Katholieke Volkspartij wil zich progressiever stellen dan ooit tevoren. Een speciale kommissie, onder aanvoering van prof. P. Steenkamp, heeft een nieuw ontwerp samengesteld voor een kernprogramma van de KVP. Het programma is in welgeteld 133 plaatseljjke werkgroepen aan de orde gesteld en uitvoerig besproken. Het rapport zal tegen het eind van het jaar door de partijraad be sproken moeten worden. Als een meerderheid akkoord gaat dan kan het als uitgangspunt dienen voor het programma, waarmee de KVP straks de verkiezingen wil ingaan. Dat lijkt een onvermijdelijke ontwikkeling. ')p uitnodiging van de Russische premier, Kosigin, is bondskanselier Brandt van Vest-Duitsland naar Moskou gereisd om daar met hem het Russisch-Westduitse verdrag te ondertekenen waarover hun ministers van buitenlandse zaken, Gro- ilko en Scheel, de week tevoren overeenstemming hadden bereikt. De Russische uitnodiging was echter niet zozeer bedoeld om de ondertekening van het verdrag een handeling die ook de belde ministers hadden kunnen verrichten - plechtiger e maken als wel om met Brandt diepgaande besprekingen te voeren over de uropese problematiek. Over die besprekingen - Brandt sprak vier uren lang met vosigin en even lang met partijleider Brezjnjew - is niets medegedeeld, maar ze 'tillen ongetwijfeld onder meer gehandeld hebben over de kwestie van de beide Duitslanden, de kwestie-Berlijn en de plannen voor een Europese veiligheids- conferentie. De drie grote vakcentrales (NVV, NKV en CNV) willen nog niet met minister Roolvink (sociale zaken) praten over de algemene ekonomische ontwikkeling in Nederland. Zij hebben dit begin deze week in een brief aan de minister laten de regering samenwerken (de drie grote christelijke partijen KVP, CHU en ARP en de WD). De groep wil gelijkgestem den, die nu nog lid zijn van gevestigde partijen, vragen om op de partijvergade- ringen in het komend najaar pressie uit te oefenen voor een duidelijke keus. ’t Wetter brüzet troch de schroeve Ploegjend nei de greate feart ’t Kaem der fier fan üt de djipte As de ütskoat der passeart. ’t feit, dat president Nixon geen „zware” onderhandelaar had benoemd in plaats van Gabot Lodge, de Amerikaanse de legatieleider die zich eind vorig jaar had teruggetrokken. Thuys terugkeer duidt erop, dat Noord-Vietnam het feit dat Nixon inmiddels de ervaren diplomaat David Bruce naar Parijs heeft gezonden interpreteert als een teken, dat de Ame rikaanse president meer belangstelling heeft gekregen voor het Parijse overleg. In de komende periode zal moeten blij ken of het Bruce lukt de Noordvietna- mezen over te halen tot al eerder door Washington voorgestelde bilateraal kon- takt. Het is duidelijk, dat slechts der gelijk geheim overleg tot doorbreking Sa tsjin de stêd en oer de linnen Sjochst de greate wrald yn ’t roun Mei de wyn en tsjin it wetter Hast altyd de striid noch woun. weten. Het is nog steeds het gevolg van de nieuwe Loonwet, die de minister dit jaar door het parlement heeft gejaagd. In deze wet heeft de minister de be voegdheid voor zichzelf gereserveerd om kollektieve arbeidsovereenkomsten, die de regering (dus hem) niet bevallen, af te keuren. Dat zat destijds het NW en het NKV zo hoog, dat zij elk kontakt met de minister over de loonontwikke ling afwezen. Het CNV wilde het nog even aanzien. Deze week echter heeft ook het CNV zich aangesloten bij de beide weigeraars. Minister Roolvink had een gesprek gevraagd over de algemene ekonomische verwachtingeii, waarbij dan vanzelfsprekend ook de loonontwikkeling via een achterdeur, aan de orde zou ko men. De drie vakcentrales hebben nu laten weten dat zij niets voor zo’n ge sprek voelen. Niet alleen omdat zij nog steeds des duivels zijn op de minister, die de vrije loonvorming bedreigt, maar ook omdat zij vinden dat de belangrijkste ekonomische maatregelen voor het ko mende jaar al zijn genomen. Wat heeft het voor zin, zo vragen zij zich af, om achteraf te praten over maatregelen, die kennelijk allang vaststaan? Gedoeld wordt kennelijk op het regeringsbesluit volgend jaar opnieuw de BTW te verho gen, wat ongetwijfeld zijn invloed zal hebben op de loonontwikkeling. □e Westduitse regering heeft het ver drag, waarin de beide landen zeggen te uilen afzien van het gebruik van geweld n voorts verklaren, dat zij de huidige renzen in Europa als onschendbaar be- ehouwen, aangevuld met een brief aan loskou waarin het recht van het Duitse olk op hereniging door zelfbeschikking zordt onderstregpt. Voorts heeft Bonn e kennen gegeven, dat het pas tot ra- fikatie van het verdrag zal overgaan ödra bij de besprekingen over Berlin an de grote Vier - Rusland, Amerika, ■ngeland en Frankrijk - vorderingen zijn amaakt. Hoe staan nu de Russen tegen- ver deze punten? Opvallend is, dat zij jdens de onderhandelingen over het ardrag hun eis van volkenrechtelijke kenning door Bonn van Oost-Duitsland ebben laten vallen; zij wekten daarmee a indruk dat zij zich enigszins van het ostduitse standpunt distancieerden. aar staat evenwel tegenover dat de ostduitse leider, Ulbricht, onmiddellijk dat Gromiko en Scheel overeenstem- ing hadden bereikt over de verdrags- ■kst brieven heeft gericht aan de staat- loofden van verscheidene Navo-landen a niet-gebonden landen, met het ver- oek om nu spoedig tot erkenning van et Oostduitse régime over te gaan, het- een toch wel duidt op een nauwe coör dinatie tussen het beleid van Moskou n dat van Oost-Berlijn. Er blijkt uit, at de Russische leiders van de normali sering van de betrekkingen met Bonn illen profiteren om zo snel mogelijk mn permanente doelstellingen in Europa te bereiken: de machtsverhoudingen zo als die na de tweede wereldoorlog in Eu ropa zijn ontstaan en de facto zijn er kend, dienen nu te worden gelegaliseerd. De Russen blijven er wel degelijk op andringen dat Bonn Oost-Duitsland er- .ent, en zij houden de Westduitsers voor, at er in dat geval normale betrekkin- en kunnen komen tussen Bonn en alle nden van het Pact van Warschau. Tot usverre hebben alleen de Sowjet-Unie n Roemenië diplomatieke betrekkingen iet Bonn. In wat de kwestie-Berlijn betreft: mi ster Gromiko heeft zijn kollega Scheel medegedeeld, dat in ruil voor vrij ver eer tussen West-Duitsland en West- ..erlijn en ook tussen de beide sektoren an Berlijn, Bonn aj zijn diplomatieke n regeringsvertegenwoordigingen in .est-Berlijn zou moeten opgeven, met ndere woorden alles wat de uitdrukking 3 van een politieke band tussen West- Duitsland en de Westelijke sektor van erlljn. En Gromiko heeft niet nagelaten Jcheel erop te wijzen, dat de vestiging, ran diplomatieke betrekkingen tussen beide Duitslanden volgens Moskou de op lossing van het vraagstuk-Berlijn zou vergemakkelijken. Het verdrag tussen Bonn en Moskou is in Washington, Londen en Parijs met enige reserve begroet. Hoewel men in de westelijke hoofdsteden de pogingen van West-Duitsland om tot ontspanning in Europa bij te dragen in beginsel toe juicht verheelt men toch niet een zekere bezorgdheid over de mogelijkheid dat Moskou zal trachten door middel van dit verdrag Bonn los te weken uit zijn eko nomische, politieke en militaire banden met het westelijk blok. Kennelijk om West-Duitslands blijvende solidariteit met het westen te demonstreren heeft bondskanselier Brandt inmiddels voor gesteld om een topconferentie tussen de westelijke Grote Vier te beleggen. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WQ3T- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baardcradeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, W onser adeel, Workum en In Brits Noord-Ierland (Ulster) heeft premier Chichester-Clark een motie van vertrouwen en een verklaring van solida riteit van alle leden van zijn kabinet ont vangen. Dat was een tegenvaller voor de voormalige minister Craig, de belang rijkste rechts-radikale politieke tegen stander van de premier, die binnen de Unionistische partij een aktie voert om Chichester-Clark ten val te brengen. Craig en zijn medestanders trachten te voorkomen, dat de regering het hervor mingsprogramma dat in 1968 en 1969 met de regering in Londen werd over eengekomen ten uitvoer legt. Dat pro gramma is bedoeld om een eind te ma ken aan de discriminatie die de protes- tantse meerderheid stelselmatig tegen de roomskatholieke minderheid bedrijft. En kele onderdelen van het hervormings programma zijn reeds uitgevoerd, zoals de ontbinding en ontwapening van de "Ulster Constabulary, het speciale huip- politiekort>s dat door de rooms-katholie- ken werd gewantrouwd en gehaat. An dere onderdelen zijn nog niet van de grond gekomen, zoals de oprichting van een centraal huisvestingsbureau, be doeld om de huidige anti-rooms-katholie- ke chicanes van plaatselijke instanties tegen te gaan. Craig heeft de regering verweten, dat zij te slap optreedt tegen de betogende katholieken, en spitste zijn kritiek toe op het recente regeringsver- bod van optochten in Ulster. Dit verbod trof ook de jaarlijkse „parade van de leerjongens”, waarmee de protestanten het feit plegen te herdenken, dat in 1688 Londonderry door leerjongens werd ge spaard voor bezetting door de rooms katholieke gewezen koning Jacobus II, die naar Ierland was uitgeweken. Het was deze parade, die vorig jaar dermate grote onlusten tussen katholieken en protestanten teweegbracht, dat de rege ring in Londen zich genoodzaakt zag troepen naar Ulster te sturen, die daar nog steeds nodig zijn voor het handha ven van orde en rust. Craig had voorspeld dat enkele .twijfe laars” in het kabinet Chichester-Clark in de steek zouden laten. Dat dit niet gebeurd is hangt ongetwijfeld samen met het door de Britse minister van binnenlandse zaken, Maudling, uitgespro ken dreigement dat als het streven naar verzoening in Noord-Ierland in gevaar zou worden gebracht Londen de staats regeling voor Noord-Ierland zou kun nen schorsen en direkt bestuur over de provincie zou kunnen instellen. I De mensen, die via de 133 werkgroepen advies hebben uitgebracht, zitten straks ook weer op diezelfde partijraad om ovei- het voorstel te beslissen. Het lijkt dus niet waarschijnlijk, dat er nog veel veranderd zal worden. Waar zit de KVP dan mee Het is een rapport dat in de ogen van de VVD, de huidige regerings partner, niet erg zal blinken. Op twee belangrijke punten - defensie en belastin gen - wijkt het sterk af van het hui dige beleid of van de huidige gedachten binnen regeringskringen. De kommissie voelt volgens het rapport weinig voor een extra verhoging van de defensie- uitgaven: waar defensieminister Den Toom (VVD) een groot voorstander van is. De kommissie stelt ook voor om in de komende jaren de belastingen in to taal met een half procent van het na tionaal inkomen te verhogen. Voor de VVD ook al niet aantrekkelijk, omdat de liberalen juist een verlaging van het huidige belastingpeil wensen. De kom missie geeft duidelijk de voorrang aan een verhoging van de staatsuitgaven (voor huizen, onderwijs, enz.) dan aan verhoging van het persoonlijk inkomen van de werknemers. Het aantal progressieve punten in het nieuwe KVP-program is voor een groep van radikale politici nog geen aanleiding nu juichend in de armen van de KVP te vallen. Tijdens het afgelopen weekeinde is in Amersfoort een nieuwe groep van progressieve politici gevormd, die verder moet gaan waar het progressief akkoord (PAK) bij de laatste verkiezingen is blijven staan. Het gaat om een veertigtal leden van de PvdA, PPR, PSP en D’66, die nu de Actiegroep Progressief Alter natief (APA) hebben opgericht. De APA wil een echt alternatief bieden voor „re geringen als het kabinet De Jong”. Daar voor is het, volgens deze groep, nood zakelijk om alle banden te verbreken met de partijen, die op dit moment in Een sinds mensenheugenis vertrouwd beeld in het landschap dat Bolsward om ringt is deze molen, vlak aan de rijksweg naar Harlingen aan de Makkumervaart, gelegen en bij vele inwoners van onze stad bekend als Tadema’s molen of de molen bij Lonjé, het tweetal boerderijen dat even verder het land in ligt. De molen houdt de waterhuishouding op peil van landerijen tot aan Longerhouw toe, verenigd in het waterschap „De Marnepolder”. Momenteel kan dit echter niet op de ge wone manier, nl. door de molen op ge zette tijden te laten draaien, want van buiten vooral moet er eerst veel aan hersteld worden. Voor de bemaling wordt daarom thans een elektromotor gebruikt. Naar echter de secretaris-ontvanger van het waterschap, de heer Sj. Hettinga, die in een van de boerderijen van Lonjé woont, vertelde, hoopt men binnen niet al te lange tijd de molen, die op rijks monumentenlijst staat, weer in oude 1 luister aan stad en omgeving te kunnen presenteren. Er is reeds een subsidie aanvraag voor restauratie ingediend, ge steund door de vereniging „De Hollandse Molen”, die voor het behoud van oude molens ijvert. Men beweert, aldus de heer Hettinga, dat deze molen in zijn soort een van de mooiste van Nederland is, ook vanwege de omgeving waarin hij staat. ■-Die omgeving is overigens thans bezig nogal drastisch te veranderen. Even 1 voorbij de bocht in het water waaraan de molen staat, is de vaart bijkans al gedempt. Er komt een dam (met zg. duikers) over, ten behoeve van de aanleg van het nieuwe gedeelte van rijksweg 43, terwijl halverwege de gemeentereiniging en de molen een omlegging van de Mak kumervaart heeft plaats gevonden. Het snelverkeer zal dus straks langs de andere kant van de molen passeren. Deze krijgt binnenkort ook meer werk te ver zetten door de noodzakelijk geworden ruilverkaveling in het waterschap, ten gevolge van de behoefte aan meer en betere verkeerswegen in de tegenwoor dige tijd. Ook deze kan het echter naar telkens weer blijkt, toch niet zonder de oude romantiek stellen. Daarom kan ieder er gelukkig mee zijn dat deze mo- "len behouden zal blijven. De molen is reeds vaak gefotografeerd en wordt dit nog vrijwel dagelijks ge daan. Zelden heeft men zo dicht aan de rijksweg daartoe ook de gelegenheid als juist hier. Maar even zelden zagen we zo'n goede foto als deze. Niet het huisje (van molenaar Verbeek) maar de molen overheerst. De fotograaf, de heer Elsin- ga (Joh. Prooststraat) heeft zich niet laten verleiden de foto zo groot mogelijk te nemen. Door de enorme rietwal mee te fotograferen ontstaat er een prachtige dieptewerking. Dit ziet u als u de on derste F Ift van de foto om vouwt (of met de hand bedekt). Dat de bovenlijn van de rietkraag diagonaalsgewijs op het vlak staat (en juist in het verlengde van de glooiing van het dak) geeft de foto een grote rust. Het effekt ■wan het U zult zich ongetwijfeld nog wel kunnen herinneren, dat er jaren geleden een aktie is ge voerd tot behoud van de zuivel- school voor Bolsward. Deze school is nu omgebouwd tot een rijks hogere landbouw technologische school en is ge lukkig nog steeds hier geves tigd. Echter kamt men nu met een tekort aan kosthuizen voor de studenten. Begin september moeten een aantal hun studie aanvangen, waarvoor tot op dit moment met geen mogelijkheid van de Impasse kan leiden; de officiële zittingen produceren niet meer dan be schuldigingen en tegenbeschudigingen en herhalingen van oude standpunten. Maar Zuid-Vietnam is uiteraard sterk gekant tegen zulke onderonsjes, omdat de kans bestaat dat Noordvietnamezen en Amerikanen dan sneller tot elkaar zouden komen dan Saigon lief is. De grote vraag is of de Verenigde Staten te zijner tijd overstag zullen gaan en tegemoet zullen willen komen aan de eis van het Bevrijdingsfront (Vietcong) inzake de vorming van een voorlopige coalitieregering in Saigon, die algemene verkiezingen zou moeten uitschrijven. Volgens het Bevrijdingsfront zouden van een dergelijke coalitiegerering van alle vredesgroeperingen de huidige macht hebbers zoals president Thieu en vice- president Ky moeten worden buitenge sloten om de verkiezingsresultaten ge loofwaardiger te maken. De regering- Thieu blijft er evenwel bij, dat er eerst verkiezingen moeten worden gehouden (onder haar toezicht) voordat er een coalitieregering kan worden gevormd. onderdak is te vinden. Om te voorkomen, dat Bolsward om deze reden als minder gewen ste vestigingsplaats der school zou kunnen worden aange merkt (de strijd is nog steeds niet voorbijmoge ik een dringend beroep doen op die burgers van Bolsward, die des noods tijdelijk tot 1 jan. a.s. huisvesting kunnen verlenen. Bij voorbaat dank voor uw hulp!

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1