Wat de raad te behandelen krijgt Gabe Sluw I i 8 Ra d Bolsward 1 Nieuwe aanwinsten llllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Fan de Marlinyloer T 1*1 Openb. Bibliotheek STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND i DINSDAG 25 AUGUSTUS 1970 JAARGANG No. 67 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. 1 Notulen. 2 l 3 4 5 de 6 In 7 8 9 10 Personeel gasbedrijf I Een 17-jarige geeft het op (foto L. K. Mol) Aankoop grond Wijziging bezoldigingsregellng HUI HIM IIU "lil UI tn l||||||||||||||ll|ll (foto L. K. Mol) ós hjoed to sizzen OP E Till) DEK BYVvEZE i Hwat hat Groter ontzet, drukker zaken Krijgt men door reclame maken Wilt ge dat uw zaak rendeert Zorg dan dat ge adverteert Varia. Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887928 Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De agenda van hedenavond (deu ren open 7.15 uur): De gereformeerde kerk te Wons, ont staan uit de in dit blad beschreven do leantie. In de bouwstjjl heeft men toch iet» van de verlaten kerk overgenomen, wel niet de vorm van het gebouw op zich maar wel de boogvorm boven ramen en deur. Ingekomen «tukken en mede delingen Functie concierge i.v.m. opheffing mavo-school Subsidiëring restauratie molen Lonjé Mededelingen en ingekomen stukken. Voorstel van b. en w. tot ver vanging kachel stadhuis. Idem ontslag en benoeming van de heer v. d. Meer. De „theebus de wat merkwaardig ge vormde herv. kerk te Wons. Hier speel den zich eens de In ons artikel over da doleantie in Wons gesignaleerde tonelen af. De kerk is in de vijftiger jaren gron dig gerestaureerd. besproken. 470 M. Pines: Kinderen kunnen meer. Een greep uit de resultaten van onder zoeken en experimenten, waarbij kleu ters via een bepaalde methode kunnen lezen, schrijven en dichten. 580 G. Stehli en G. Brüner: Planten ver zamelen. Handleiding tot het verzamelen en conserveren van planten alsmede het aanleggen van herbaria en andere bota nische collecties. Populariteit is in straf, dy’t der as In biieanning ütsjocht. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwshlai In het verlenen is de bezoldiging van de concierge altijd administratief omge slagen op grond van werktijd. Nu de lagere school per het nieuwe cursusjaar een lokaal van de voormalige mavo- school in gebruik heeft gekregen komen b. en w. op basis van de oude sala risreeks, tot dö nieuwe schoolbedragen. Bij schrijven van 14 augustus 1970 is de plaatselijke commissie van georga niseerd overleg omtrent dit onderwerp uitvoerig geïnformeerd. Aangaande de werktijden van de con cierge, waarop door de drie vakorgani saties wordt geattendeerd kan worden medegedeeld, dat rekening is gehouden met de werktijdverkorting. In de eerste plaats is het tuinonderhoud aan derden opgedragen, terwijl tevens een tijdsbe sparing is ontstaan vanwege het feit, dat voor het gymnastieklokaal aan de Kerkstraat, het gymnastieklokaal aan het Stadsstreng in de plaats is geko men. Bij het vorige punt is aan de orde ge steld het ontslag en de benoeming van de heer M. van der Meer. In verband hiermede dient de bezoldigingsregellng te worden gewijzigd aangezien daarin de funktie concierge openbare scholen is opgenomen. Deze funktie kan der halve verdwijnen. Hiervoor in de plaats zullen een tweetal funkties dienen te worden opgenomen, te weten concierge lagere school en concierge gymnastiek zaal. D« ketel van de centrale verwarmings- installatie van het stadhuis, die thans 17 jaar in gebruik is, blijkt in zodanige staat te verkeren, dat de installatie niet bedrijfszeker meer is. Het bedrijf dat roet de controle op de onderhoudstoe- stand is belast, heeft ons hiervan in kennis gesteld en medegedeeld dat de mogelijkheid niet denkbeeldig is dat de ketel in hot komende stookseizoen zal uitvallen. Het betreffend bedrijf wil geen garantie verlenen dat de installatie nog een jaar feilloos dienst zal kunnen doen. B. en w. menen daarom dat de ketel dient te worden vervangen. Het is vol gens b. en w. niet verantwoord het risi- ne dat op dit of dat gebiet foroaringen komme moatte. De measten wachtsje fierst to lang en komme pas yn aksje as it iten al op ’e tafel stiet. Hja moas- ten folie earder aktyf wurde. Dat soe folie toloarstellingen foarkomme en ef- fektiver wurkje. Dit wichtige tariedingswurk leit oan de grounslach fan allerhanne soarten bislis- singen en freget in hüd fol wurk. Mar it binne dizze minsken, dy’t yn de wie- re sin fan it wurd fruchtber binne, hja jowe de koers oan en bipale dêrtroch foar in great diel de takomstige situa tie. Oan de foarsitter fan de Twadde Kea- mer is inkele wiken lyn oanbean it rap port fan de kommisje „Friese Taalpoli tiek" mei it antwurd fan de minister fan C.R.M. dr. Marga Klompé. Dit is in wichtich stik, dat sünder mis greate ynfloed hawwe sil op de kommende re- gearingspolityk oangeande de holding foar de Fryske kultuer oer. Dy kom misje bistie üt hege amtners fan it mi- nistery fan Underwiis, Binnelanske Sa- ken, Kultuer, rekreaesje en maetskip- lik wurk, justysje en it Kabinet fan de Minister-president. Allegear hege Haech- se amtners, dy’t Onder lieding fan mr. L. B. van Ommen dwaende west haw we om in goed en folslein byld to krijen fan hwat hjir yn Fryslan op dit gebiet geande is. It feit, dat dizze kommisje op dit niveau ynsteld wurde koe is op him seis al in greate prestaesje. Mar üs biwündering groeide noch doe’t wy kennis namen fan de wichtige stikken, dy’t troch Dcputearre Steaten fan Frys- l&n. de Ried fan de Fryske Biweging, de Kultuerried, de Fryske Akademy en de Provinsiale Underwüsned oan dizze volgende stukken zijn ingekomen: brief van Ged. Staten waarbij voor nnisgeving wordt aangenomen de brief in burgemeester en wethouders van dsward, houdende mededeling van de elating van dertien raadsleden; schrijven van Ged. Staten waarbij ordt goedgekeurd het raadsbesluit van juni 1970 tot verkoop van een in- istrieterrein aan de firma Wiersma, ex- oditiebedrfjf te Dedgum; schrijven van Ged. Staten waarbij ordt goedgekeurd het raadsbesluit van juli 1970 tot aankoop van de stoe- 3n aan de Kerkstraat. schrijven van Ged. Staten waarbij ordt goedgekeurd het raadsbesluit van 3 juni 1970 tot verkoop van de boer- i erij Laard en Zaard 3 aan de heer K. Lycklama A Nijeholt te Wolsum; e. schrijven van Ged. Staten waarbij ordt goedgekeurd het raadsbesluit van 1 maart 1970 tot verkoop van een ge- aelte van het z.g. Plantsoen aan de eer J. Bolta te Bolsward; f. brief van de Katholieke Werkende ongeren, district Noord Nederland waarin wordt verzocht om een subsidie voor de jaarlijkse „Kulturele Dag”; g. brief van de Regionale Commissie /riesland Gemeentelijke Voortgezet On derwijs, betreffende het scholenplan 172, 1973 en 1974: Mededeling van ged. staten dat de ver- rdening op de heffing en invordering van marktgelden, vastgesteld in de ver- adering van de raad bij Koninklijk Be skuit is goedgekeurd. j. schrijven van enkele inwoners van Bolsward inzake straataanleg Parkplan. 330 T. Ali: Nieuwe revolutionairen. Uit eenzetting van de ideeën van de revolu tionaire socialisten, een linkse groepe ring uit de traditionele communistische partijen. 890 J. Baldwin: Een picknick om nooit te vergeten. Acht verhalen van een be kende negerauteur, waarin het rassen probleem en de invloed daarvan op de persoonlijkheid van blanke en neger de hoofdrol spelen. Frie 938 M. L. Boer: Minskestriid Min- skelibben. Een tocht door de gemeente Hennaarderadeel, waarin naast gebeur tenissen uit het vroegste begin en de middeleeuwen ruime aandacht wordt be steed aan Hennaarderadeel in de nieuwe tijd. 617 J. Edmundson: Zwemmen en andere watersporten. 774 P. Marée: Uw huis in het nieuw. Duidelijke aanwijzingen om een ouder of minder praktisch gebouwde woning ge zellig en bewoonbaar, te maken. 560 W. Lieber: Mooie stenen. Na een korte algemene inleiding worden de ei genschappen, kristalsystemen en het voorkomen van afzonderlijke mineralen kommisje foarlein binne. It is winlik tige bigreatiik, dat de meas- te minsken gjin tiid en gjin animo haw we om dizze stikken ris to bistudearjen, hwant it is tige faek yn en büten Fryslan binaud hwat party lju oer de Fryske tael en kultuer der ütsmite. Bü ten Fryslün is de ünkunde en de domme rabbelerij great, mar ek yn Fryslan rin- ne noch hünderten om, dy’t fan har eigen tael en kultuer neat as hwat lyts- boargerlike ünsin witte to sizzen. Som mige stedtsjers binne yn har ünkunde noch fanatyk foar de Fryske tael oer en sjogge der yn in ünbigryplik superi- oriteitsgefoel noch op del. Hja hawwe gjin inkel binul oer it bilang fan ien fan de aldste libbene talen yn West- Europa en miene dat har pleatselik dia- lekt folie better is. De kommisje fan Ommen seit hjiroer it neifolgjende: „Zoals er in het Europe se cultuurgebied verschillende nationaal bepaalde culturen zijn, zo zijn er ook in het Nederlandse cultuurgebied gebie den te onderscheiden met een culturele eigenheid, gebieden, die worden geken merkt door in de loop der eeuwen ge groeide elementen en die in onderlinge wisselwerking vorm geven aan het Ne derlandse culturele patroon als geheel. De Friese cultuur vormt een element van betekenis in onze nationale cul tuur. De taal is meer dan een element in en van de cultuur: zij is bepalend voor de eigenheid en voor het speci fieke karakter ervan. De eigen taal is een samenbindende faktor in de gemeen schap. In het gebruik van die eigen taal is de meest in het oog springende vorm gelegen, waardoor diegemeen schap zich onderscheidt van andere groeperingen. De commissie gaat uit van het feit, dat er een eigen Friese taal be staat, die sterk van het Nederlands af wijkt en zich met inbegrip van verschil lende afwijkende dialecten, als een taal kundige eenheid met name in de pro vincie Friesland manifesteert. De kommissje seit dan fierder, dat Frys- lê.n in twatalich gebiet is, hwer’t sa- wol it Nederl&nsk as it Frysk yn lib- ben gebrük is. Dat er gjin reedlik mins- ke yn FryslAn rounrint, dy’t net beide talen hélde wol, omt alle Friezen bl- seffe, dat hja it Nederlansk net misse kinne en wolle. De forwizing nei de tael- striid yn België en oare lannen wiist hja óf, dér wol men óf Flaemsk óf Fransk sprekke, mar yn Fryslan wol men én Frysk èn Nederlénrk brüke. Dêrom seit de Kommisje alhiel to- rjocht: De Friezen hebben twee talen, die zij beide gebruiken en dienen te ken nen. Fierder hat de kommisje neigien, hoe’t it stiet mei it brüken fan de Frys ke tael en hja komt ta de konklüzje, dat 71 pct. fan de Friezen har eigen tael brükt. Jammer genóch is it ünder- wiis yn de eigen tael fier efterbleaun by it oare ünderrjocht. Dêrtroch is de situaesje üntstien, dat mannich Fries syn eigen tael net lé ze kin en noch folie faker net skriuwe kin. Alhoewel men dat de minske net kwea-óf nimme kin, omt hja it net leard hawwe, wurdt hjir dochs wol in düdlik tokoart oanwiisd. En it sil de greate opjefte wurde fan de kom mende jierren oiji dit nationale tokoart yn to hel jen. Tj. de J. Idem tot wijziging van bezoldigingsverordening. Idem tot benoeming van een fitter voor het gasbedrijf. Idem tot aankoop van grond t.b.v. hét gasbedrijf. Idem tot restauratie molen Lonjé. Begrotingswijzigingen. Afscheid raadsleden. As it iten ienkear op 'e tafel stiet, is it noch wol mooglik om der in bytsje salt, piper of moster by to brüken, men I] kin de jittikflesse komme litte, mar fier- 1 der is der neat mear oan to foroarjen. m Woi men nei it sin ite, dan is it earste, mei idéen to kommen, jins winsken hearre to litten en de mooglikheden oan to jaen om dy winsken üt to fieren. Bi- langryk is fierder in eachje to hélden op de kok of de faem, dy’t it klear makket, hwant dér hinget ek in bulte I fan óf. Nou is it grif myn doel net om 1. foar Jan-hin to spyljen of les to jaen yn itensieden, dér brocht ik neat fan torjochte, mar ik soe dit as foarbyld brüke wolle foar al dejingen, dy’t mie- Het bestuur van de Vereniging tot be houd van de molens in Nederland „de Hollandse Molen” te Amsterdam heeft gevraagd om een bijdrage in de kos ten van restauratie van de molen van de marnepolder onder Lonjé aan Rijks weg 43. Bovengenoemd bestuur deelt mede dat zij reeds geruime tijd in onderhandeling is met het polderbestuur om tot de nood zakelijke restauratie te komen. De mo len is landschappelijk zeer fraai gele gen en het bestuur rekent deze tot de tien mooist gelegen exemplaren in ons land. Zij is een sieraad aan de rijks weg en dwingt de bewondering af van o.a. vele toeristen, aldus „de Holland se Molen”. B. en w. stemmen daarmede van harte in en zijn met het bestuur van mening dat het behoud van de nog in functie zijnde, en ook na de tot standkoming van de ruilverkaveling in het gebied Wonseradeel-Noord, zijn functie behou dende molen, moet worden bevorderd. Eén en ander vraagt echter een inves tering van f 48920,16. Het bestuur vraagt een gemeentelijke bijdrage van 30 pet. in die kosten of f 14.676,05. Rekening houdende met de huidige rentestand en een afschrijving in 25 jaar brengt dit een jaarlijkse last met zich mee van f 1.273,84, terwijl ingevolge het besluit verfijningsregeling monumenten op een verhoging van de algemene uitkering van het Rijk kan worden gerekend geduren de 25 jaar tot een zodanig bedrag dat de jaarlijks ten laste van de gemeente blijvende kosten nagenoeg volledig zul len worden gedekt. B. en w. stellen voor het gevraagde sub sidie te verlenen tot een maximum van 30 pct. van de thans overgelegde be groting. In verband met het a.s. vertrek van de heer Hoexum naar Dokkum werd ter voorziening in de aldus ontstane vaca ture in enkele dag- en vakbladen een oproep voor sollicitatie naar de func tie van voorman-fitter aan het gemeen telijk gasbedrijf geplaatst. Als gevolg hiervan doen b. en w., na in gewonnen advies van de gascommissie, onderstaande aanbeveling toekomen en adviseren zij over te gaan tot de be noeming van de onder sub 1 vermelde persoon, met een proeftijd van een jaar en met een bezoldiging naar loongroep VI met het daarin voorkomende sala fis naar de leeftijd van 26 jaar. 1. J. A. Koolwijk, Kerkstraat 2. Mui- den. 2. G. L. van Riet, Slotlaan 133, Zeist. Bij benoeming is het wenselijk de da tum van in functietreding over te la ten aan het college. In verband met een betere gasvoorzie ning van het industrieterrein in Noord, is het nodig dat een kastregelstation wordt geplaatst. De afname van gas in deze sector is de laatste tijd zodanig toe genomen dat plaatsing van deze instal latie nog deze herfst plaats zal moe ten vinden. Hoewel het oorspronkelijk in de bedoe ling lag een andere plaats voor deze installatie te kiezen, meent de direc teur van het gasbedrijf dat plaatsing na bij de Twibaksdyk het meest gewenst is. De voeding van de installatie kan dan geschieden via de van de NV Gasunie overgenomen hogedrukleiding. Voor de plaatsing van de installatie kan een perceeltje grond van de NV voor heen J. Schilstra en Zoon worden over genomen, hetwelk is gelegen tussen de Twibaksdyk en de bedrijfsgebouwen van de genoemde NV. De door de NV be dongen prijs achten b. en w. alleszins billijk. Na ingewonnen advies van de commis sie voor het gasbedrijf stellen b. en w. voor tot aankoop te besluiten. co te lopen dat in het komende stook seizoen de verwarming uit zal vallen. Na gepleegd overleg met de commissie van openbare werken stellen b. en w. voor een krediet beschikbaar te stellen voor het vervangen van de verwarmings ketel van het stadhuis en tevens een krediet beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van weersafhankelijke re- gelapparatuur van de c.v. installatie. de vergadering van 28 juli j.l. is besloten tot opheffing van de openbare school voor mavo te Bolsward per 1 augustus 1970. De concierge aan die school, de heer M. van der Meer, is op 12 november 1962 in dienst der ge meente Bolsward getreden zowel voor de lagere- als voor de toenmalige ulo school en voor het schoonhouden van het gymnastieklokaal aan de Kerkstraat. Door de Invoering van de mammoetwet is per 1 augustus 1968 de ulo-school omgezet in een mavo-school. Na gereedkoming van de nieuwe gym nastiekzaal aan het Stadsstreng is deze zaal in de plaats gekomen van het gym nastieklokaal aan de Kerkstraat. Door de opheffing van de mavo-school is de functie van concierge aan die school eveneens opgeheven, zodat aan de heer van der Meer als zodanig ontslag zal moeten worden verleend. Aangezien het hier echter om een gecombineerde be trekking gaat lijkt het b. en w. echter de meest juiste manier de heer Van der Meer ontslag te verlenen uit alle door hem in gemeentedienst beklede functies en hem per dezelfde datum afzonder lijk te benoemen tot concierge der open bare lagere school en tot concierge van de gymnastiekzaal aan het Stads streng. B. en w. prefereren in deze een afzonderlijke benoeming in beide func ties opdat in de toekomst dergelijke moeilijkheden bij ontslag voorkomen kunnen worden. B. en w. stellen de raad derhalve voor de heer M. van der Meer uit al zijn door hem in gemeentedienst beklede functies te ontslaan en hem per dezelfde datum te benoemen tot: a. concierge openbare lagere school; b. concierge gymnastiekzaal Stadsstreng. 8

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1