Hans Zwol van Bandenservice Ruba nv vestiging alhier opende nieuwe Belastingkantoor verhuisd i Baöe Skroar specialist, publicist, gemeenteraadslid en (last but not least) echtgenoot operazangeres Gré Brouwenstijn van Televie-arts, revalidatie- Aangepast Hedenavond r* van I Zuidwesthoek evenementen '«iihiiiiiiiiiiiiiiiiiihiuiip IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUHIIII'IIIIIIIIIII mg Tenniskampioenen Bolsward raadsvergadering au Ifn ."RL - I i Pt 109e JAARGANG No. 69 DINSDAG I SEPTEMBER 1970 Wymbritseradeel, 4 5 6 Het Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag It Is nuodllk oer in Onderwerp to lézen, foardat men der seis oer neitocht hat. Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De old-timer bestuurd door de burge meester rijdt de hal binnen. Foto: L. K. Mol 1 2 3 Hij fietste achterstevoren en reed schaats op zijn handen snikheet dan was hij bevroren poetste door zijn neus zjjn tanden. Hij werkte als een ander schafte en had zodoende veel vrije uren was wakker als een ander mafte koekeloeren noemde hij tureluren Hij deed alles anders dan een ander en was daardoor wel uniek men zei als dat niet verandert verklaren wij hem ziek. Er werd stevig aan hem gespychiaterd hij zat te trillen en te beven als zijn familie vroeg, baat het?' noemde hij de dood het ware leven. Beëdiging raadsleden. Verkiezing van de wethouders. Verkiezing van de leden der com missies. Voorstel van b. en w. inzake de ver klaring dat een herziening van het bestemmingsplan Parkplan wordt voorbereid. Idem tot benoeming van de leden van de verhuurcommissie. Idem tot het verhuren van enkele lokaliteiten van de voormalige ge meentelijke school voor Mavo. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) een bo- Heel de medische staf zat op hem te azen totdat hij enigszins aangepast het huis verliet had hem toch op zijn accordeon la ten blazen nu schuivelt hij Voort in stil verdriet. JAWA i Hwat hat Piet Stilma uit Sneek. De reden van de verhuizing is dat de Spaarbank Bols ward de benedenverdieping van het ge hele gebouw zelf nodig heeft. De be lasting kan men bereiken over de speel plaats van de Openbare Lagere school, ingang Dr J. HalbertsmaStraat. Het staat wel met bordjes aangegeven. Zaterdagmiddag werd onder grote be langstelling de nieuwe vestiging van RU BA N.V. officieel, door de burgemees ter J. M. A. Mulder geopend. Dit gebeur de op een zeer originele manier, welke bij het bedrijf paste. De burgemeester kwam nl. in een old-timer (een T-Ford) welke hij zelf bestuurde, de grote mon tagehal binnenrijden, waarbij hij een lint stuk reed. Vooraf had de burge meester een tocht door de stad gemaakt in de old-timer gevolgd door een aan tal auto's van Ruba. In zijn openings rede zei do burgemeester dat hij zich nu voelde als een kraker in één van de grote steden in ons land, omdat hij de opening geforceerd had. Er zijn echter twee verschillen. Het is gebeurd met in stemming van de eigenaar de heer T. Rurenga en het is ook geen onbewoond pand. Wij zijn erg biy met uw komst in Bolsward aldus de burgemeester. Het industrieterrein blijkt veel te klein te zijn. De industriën hebben het nu wel door dat Bolsward aan een belangrijk knooppunt van wegen komt te liggen n.l. aan de vierbaans Rijksweg 43 en de provincieaie weg NOP-Lemmer via Bols ward naar Leeuwarden. Vroeger ontston den ook nederzettingen aan zulke knoop punten. Een van de laatsten op dit industrie terrein is de familie Rurenga. Wil men een bloeiende zaak hebben, aldus de burgemeester, dan moet men een goe de service geven. Deze vestiging brengt voor Bolsward goede perspec tieven. De burgemeester sprak de hoop uit dat vele flinke ondernemers nog de weg naar Bolsward zullen vinden: De burgemeestei besloot met de woorden: „Van harte welkom in Bolsward.” Dokter A. C. van Swol (56), behalve één van Nederlands meest bekende medici ook veelvoudig nationaal tennis-kamploen, heeft een druk leven. Hy gaat er blikbaar niet gebukt onder. Hoewel: „Naarmate Je ouder wordt, nemen jongeren sommige taken van je over; althans de taken die je graag overgenomen ziet”. De periode van zjjn leven waarin hij dagelijks om zes uur ’s morgens aan het werk toog, is verleden tijd. In 1941 vestigde hij zich als huisarts in Amsterdam, waar in 1914 ook zyn wieg had gestaan. De praktyk schynt hem niet in zeer hoge mate te hebben geboeid. In toenemende mate begon hij zich te specialiseren in revalidatiewerk. Na de oorlog spitste die specialisatie zich toe: hy week uit naar Engeland, waar hij als officier zan gezondheid vertrouwd raakte met het systeem van „herbekwamen” dat de geallieerden er op na hielden. „Het vereiste sportief inzicht, want er kwam vreselijk veel sport aan te pas”. Hij blies op de accordeon en trok aan de trompet speelde piano ondersteboven en verwachte dan retterdetet. sinds 1914 gevestigde kantoor van de Belastingdienst van Bolsward aan de Jongemastraat in het gebouw van de Spaarbank is vrijdag j.I. verhuisd naar de Openbare ULO-school aan het Plein 1455 te Bolsward. Deze verhuizing had wel enige voeten in de aarde, want de grote brandkast van de belastingdienst moest ook mee over. Met veel moeite werd de brandkast uit het gebouw ge rold en naar de nieuwe tijdelijke vesti ging vervoerd, hier had men meer moei te daar de deuren veel smaller waren. Op de foto het moment dat de brat d- kast de ULO-school b’nnengerold wordt Deze verhuizing werd verzorgd door Evenals overal elders in den lande zal vandaag ook de gemeente Bolsward ver gaderen, en wel 's avonds te 7.00 uur ten stadhuize (deuren voor publiek open om 7.15 uur). De agenda luidt: sen van de in zijn woning gestationeer de vleugel glijden. „Ik heb er weinig tijd voor, maar ik vind het fijn af en toe achter het klavier te kruipen. Het ont spant me geweldig. Ik speel zo maar wat vrij onbenullige deuntjes. Vroeger kon ik muziek lezen, maar dat ben ik eerlijk gezegd verkeerd.” Hij begeleidt zijn zingende ega zoveel mogelijk op haar tochten naar de mu ziektempels waarin zij moet optreden. „Dat vindt zij prettig. En drie-kwart van de stukken die zij zingt, vind ik prachtig. Als ze iets gaat zingen dat me niet ligt, blijf ik gewoon thuis. Nog al eenvoudig.” Ook om andere redenen dan wegens zijn echtverbintenis met een van onze va derlandse topzangeressen neemt de mu ziek een belangrijke plaats in Van Swol’s leven in. Muziek heeft, zegt hij, een re validerende werking op de mensen. „Als ze er tenminste gevoelig voor zijn. Voor kinderen met mentale stoornissen bij voorbeeld Is muziek bijzonder belang rijk. Hier in het ziekenhuis hebben wij een speciale kracht die de kinderen op mu ziek bepaalde oefeningen laat doen. Daar zijn ze heel erg gevoelig voor.” Dokter Van Swol is zelf een liefhebber van alle muziek die naar zijn mening tot de kategorie „mooi” behoort. Verduide lijkt: „Het moet melodieus zijn en ik moet er door worden geroerd. Het moet mij de dagelijkse gang van zaken doen vergeten en me ontspannen. Of het nu Wagner, Beethoven, blues of Bach is. Maar laat ik er bij zeggen dat ik door mjjn vrouw op muzikaal gebied héél erg ben verwend.” En even later: „Weet u wat gek is? Dat ik altijd in muziekbuurten heb ge woond. Vroeger in Amsterdam op het Bachplein. Nu in de Rossinllaan.” Maar dat is écht toeval! Jonge minsken ha minder to dwaen mei har eigen flaters as mei de wysheit fan de aiderein. Hierna kwam de heer Baks, namens het personeel aan het woord. Hij feliciteer de de familie met het prachtige gebouw en bood mevr. Rurenga jr., zowel als sr. een bloemetje aan. Hierna kwamen nog enkele sprekers aan ’t woord. Tot slot kwam de direkteur van RUBA N.V. de heer T. Rurenga aan het woord. De heer Rurenga zei dat hij dit als een kroon op het werk beschouwde. Ik heb Bolsward gekozen omdat nu de Zuid westhoek veel dichterbij is komen te liggen. De kapaciteit is uitgebreid en daardoor wordt ook de service aan de klanten sterk uitgebreid. De heer Rurenga besloot met de woor den: Hartelijk dank aan allen. Er is een montagehal voor trucs en luxe wagens. Een uitgebreide apparatuur staat de firma RUBA N.V. tot beschik king, zo zijn er o.a. een machine voor het uitlijnen, een machine voor schok- brekermontage bij het de- en monte ren van banden behoeft geen man kracht meer aan te pas te komen. Ook VOor het egaliseren van radiaalbanden is er een machine. Op het gebied van ban den is er geen nee te koop om een paar merken te noemen: Veith, Good Year, Vredestein, Pirelli en Michelin. Zowel voor trucs, tractoren en luxe wagens. Er is een voorraad van zo’n vierdui zend banden. Wy wensen de firma RUBA N.V. veel succes in Bolsward. Rest ons nog te vermelden dat het pand werd gebouwd door Bouwbedrijf Jorritsma N.V. te Bols ward, het schilderwerk verzorgde gebr. Van Dijk uit Leeuwarden. Electra ver zorgde firma Postma uit Ferwerd en het sanitair door firma Westerhof uit Leeu warden. Dat een deurwaarder niet alleen man is van dwangbevelen bewijst venstaande foto. De deurwaarder duw de stevig om de brandkast binnen te krijgen. ós hjoed to sizzen Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en geen politieke adspirateis.” zyn riante huis aan de Hilversumse Róssinilaan deelt hy met echtgenote Gré van Swol-Brouwenstijn. Qua publi citeit doet hy in de lage landen ver moedelijk niet voor haar onder, maar op het punt van de muziek is hij evi dent haar mindere. Hetgeen niet weg neemt dat hij verklaard muziekliefheb ber is. Op gezette tijden laat de tele- visie-medicus zijn vingers over de toet- - - duo Kramer-Eerdmans slaat fel terug en doordat zy de tweede set winnen (6 3) moet een derde gespeeld worden om de uiteindelijke winnaars te bepa len. De heer en mevr. Bensdop zijn iets beter op elkaar ingespeeld en dit brengt hun de zege (64). In het heren-enkel senioren moet de heer Brandsma zijn titel verdedigen te gen de heer Hoekema. De eerste set is geheel voor Hoekema (60) en al komt Brandsma aardig op slag en lijkt het er op dat we drie sets krygen, hij kan het toch niet bolwerken tegen de keiharde kogels van de heer Hoekema (5—7). Dames-enkel senioren wordt na rugge spraak met mej. Kramer uitgesteld, omdat een tweede partij voor mevr. Bensdorp te zwaar blijkt. Als sluitstuk volgt heren-dubbel. Nu weet het koppel Brandsma-Gaarman in een spannende partij de winst te be halen tegen de heren Hoekema-Eerd- mans. Setstanden 64, 64. ’s Avonds vindt in de Wijnberg de prijs uitreiking plaats. Dankzij de dames Brandsma en Gaarman, die met veel zorg en smaak de prijzen kochten, kon de voorzitter naast de wisselbekers ie der van een passend cadeau voorzien. Bolsward, 1 sept.: Orgelconcert in de Martinikerk door Feike Asma. Aanvang 20.00 uur. Witmarsum, 13 sept.: Fietstocht door Wonseradeel. Deelname alle leeftijden. Opgave bij het gemeentehuis Witmar sum, tel. 05175-541. Workum 23 sept.: 9.00 uur: veekeuring op de Merk. 2.00 uur: concours van tuig- paarden (Friesch- en Bovenlandsras) langs de Wymerts. 8.00 uur: concert. Gondelvaart langs de Dolte. Groot vuur werk. Bolsward, 1 okt.: Bolletongersdei. De traditionele najaarsmarkt. Hindeloopen: Permanent: Bezichti ging kerk, Dijkweg. Schilderijententoon stelling, Niéuwstad 37. Wandeltochten. Zaterdag 29 augustus. Ideaal tennis- weer: een strakke blauwe lucht en bij na windstil. Klokslag tien staan vier dames klaar om de dames-dubbel te spelen. Het duo Kramer-Mulder weet de tegenparty, die moeilijk op slag kan komen in twee seets te verslaan. Setstanden: 61, 6 2. Nu is het de beurt van de juniores. Te gelijkertijd starten dames- en heren-en kel. Bij de dames beschikt Loes Bloem hof over meer wedstrijdervaring, maar haar tegenspeelster Marietje de Boer laat zich niet intimideren. Er wordt mooi gespeeld en al weet Loes de strijd na twee sets te beslissen (64, 6-4) ze heeft de wisselbeker niet cadeau ge kregen. Bij de heren junioren is het eveneens een enerverende strijd. Menige toeschouwer prefereert de hond in de pot boven de strijd te moeten missen. Wat een vecht lust, vaak gekruid met een venynig hu moristische uitroep naar de tegenspe ler als deze een bal verkeerd plaatst. De knapen geven elkaar niets toe. Ze strijden met een enthousiasme, waar van heel wat oudere leden best wat mo gen overnemen. j r De eerste set is voor G. v. d. Zee (64). De tweede set wordt een moor dende partij. De kleine Sikkes wil zich niet gewonnen geven. Tot tweemaal toe heeft hij setpoint, maar hy kan deze set niet in zijn voordeel beslissen. Hij moet zich tenslotte gewonnen geaen bij I 108. Fysiek en technisch schiet hy iets ‘e kort. Na 'n vlugge lunch begint om half twee de mixed. Het wordt een gelijk opgaan de stryd. Het echtpaar Bensdorp weet de eerste set te winnen met 75. Het Foto: L. K. Mol. Nu was sport voor Van Swol aller minst iets nieuws. Van jongsaf had hij zich er mee bezig gehouden en sinds zijn zestiende levensjaar tenniste hij. In die sport drong hy door tot in de hoogste vaderlandse regionen. „Ik ben alles bij elkaar zo'n vyftien keer kam pioen van Nederland geweest,” zegt hij peinzend in zijn spreekkamer van het hoofdstedelijke Binnengasthuis, waar aan hy als revalidatiearts is verbon den. Tennissen doet hij niet meer. Toen hy 46 was, werd zijn racket werkloos. „Mijn belangstelling voor tennis is ver schrompeld, door welke oorzaak dan ook.” Hetgeen niet wegneemt dat hy de verrichtingen van Neerlands tennis top blijft volgen. Met name zijn be wondering voor Tom Okker steekt hij niet onder stoelen of banken. „Hij is de grootste en beste die we hier ooit hebben gehad.” Van Swol speelt nu golf. Voor zijn ple zier, met vrouw en vrienden. Als com pensatie. „Die sport eist trouwens niet zo veel energie.” Bekendheid geniet hij vooral door zijn medewerking aan Elseviers Magazine, waarvoor hij wekelijks een medische rubriek verzorgt, en door zijn televisie programma „Ziek zijn beter wor den” (VPRO) thans „Spreekuur” (Avro Dat tallozen in den lande hem kermen, doet hem naar hij ons laat weten eigenlijk bijzonder weinig. Geeft toe: „In het begin vind je zoiets erg leuk, maar dat gaat er wel af.” Het hangt er naar zijn mening trouwens van af hóé een mens in de publiciteit komt. „Stel je voor dat ik in het nieuws kom doordat ik iets goeds heb gedaan voor gehandicapte kinderen. Dan is dat gewoon plezierig”. Van Swol „doet” nu al zo’n vijftien jaar televisie. Met veel genoegen. Per beeldbuis konsulteren miljoenen Ne derlanders hem gelijktijdig. Hij behan delt medische onderwerpen en vragen van kijkers. „Je bent een soort ombuds man voor iedereen die iets op medisch gebied wil weten,” vindt hy. „Ik krijg nogal eens brieven van mensen die in zo’n programma iets herkennen van een kwaal waaraan zy zelf lijden. Ze vragen dan wat er aan te doen is. Ik kan niet elke briefschrijver zonder meer van zijn probleem verlossen, maar hem wel vertellen naar welke arts of instan tie hij moet gaan. Het is gewoon erg prettig de mensen op die manier van dienst te zijn.” De meeste brieven worden niet door hem persoonlijk beantwoord. Alleen enkele bijzondere gevallen.” Waarom leggen talloze Nederlanders hun probleem wél voor aan de televi- sie-dokter en niet aan hun huisarts Van Swol: „Ik denk dat veel mensen bang zijn hun huisarts door een be paald probleem te beledigen. Ze slaan mij niet hoger aan dan hun eigen arts. Dat heb ik nooit gemerkt.” Kennelijk minder plezierig dan zijn ak- tiviteiten in omroepland vindt hij zijn politieke bezigheden. In Hilversums vroedschap maakt hij deel uit van het VVD-bataljon. „Maar ik heb eigenlijk 2 .3

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1