wijzen vredesinitiatief af de week De foto van CHU wil krachtig gezag handhaven Palestij nen W| Chinees diplomatiek offensief Bezoek Soeharto slechts een dag nu 1 l Technische school Landbouw- Bericht van de I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND |Ki organisaties naar verdere eenheid Werkgemeenschap van Kerken 1.M Ir4 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1970 Je JAARGANG No. 70 Agnew openhartig over Cambodja Chinees diplomatiek offensief Vissen Soeharto Nieuw links De Christelijk Historische Unie wil onverwijld en krachtig, gezag en orde hand haven. Niemand had ook anders verwacht. De CHU is altijd een partij geweest, die het begrip gezag met hoofdletters In de vlag heeft meegedragen. Afgelopen weekeinde waren de kopstukken van de CHU In Utrecht bijeen. En ze waren het er gloeiend over eens: in Amsterdam is de zaak volledig uit de hand gelopen; krachtige maatregelen z|jn vereist. CHU-voorzitter prof. dr. J. van Hulst ver telde, dat men nu eens moet ophouden met kritiek te leveren op het Amsterdamse stadsbestuur. „Het moet uit zjjn met het gemeier dat in de eerste plaats de schuld wordt gezocht bij het gezag en in de laatste plaats bij hen, die de Neder landse wetten met voeten treden”, aldus prof. v. Hulst. Hij meende, dat Am sterdam de enige stad ter wereld is „met een ongelimiteerde vrijheid op seksueel gebied”. Wat volgens hem een trieste reputatie is. De maatregelen tegen de damslapers waren volgens hem gerechtvaardigd omdat de nagedachtenis van meer dan honderdduizend gesneuvelde Nederlanders wordt onteerd. Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Groter omzet, drukker zaken Krijgt men door reclame maken Wilt ge dat uw zaak rendeert Zorg dan dat ge adverteert Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Gedurende de Amerikaanse invasie van Cambodja heeft president Nixon ver scheidene malen verzekerd, dat het er bij die inval niet om ging de regering van premier Lon Nol te helpen, maar alleen om vernietiging van de voorra den van Noordvietnamezen en Vietcong in de grensgebieden en om het wegne men van de bedreiging van de Ameri kaanse troepen in Zuid-Vietnam, het geen de Vietnamisatie van de oorlog al- Op van derland trieste zaak, die echter met één slag de zaak van de Zuid-Molukken in de publiciteit heeft gebracht. Reeds de volgende dag (woensdag) kwam de ka mer opnieuw b|jeen om over „Amster dam” te spreken. gezellig doorioopstraatje, buiten in de vensterban- ■Jgg Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel. re lijsttrekkers. Dit bleek afgelopen weekeinde in Utrecht, waar de aanhan gers van Nieuw Links bijeenkwamen. De Nieuw Linksers zeiden overigens nadrukkelijk dat hun verzet tegen een eenhoofdige leiding niet - moet worden gezien als een aanval op de heer Den Uyl. Zij vinden echter, dat in de per soon van één man nooit tot uitdruk king kan komen dat de PvdA van dit moment zo veel verschillende gezichten heeft. Als voordelen van een meerhoof- dige leiding werden genoemd: het voor komen van een strijd om de leiding („Den Uyl is niet de enige kandidaat”) en een sterkere positie in onderhande- lingen met andere partijen („Je kan beter met een team onderhandelen dan met één man”). daar en het vertrek van de Amerikaan se troepen uit Zuid-Vietnam zou begun stigen. Dat die verzekeringen in feite misleidend waren heeft de Amerikaan se vice-president, Agnew, thans op zijn reis door Azië op openhartige wijze doen blijken met zijn opmerking tegenover hem vergezellende journalisten, dat de Verenigde Staten „alles zullen doen wat zij kunnen om de regering van premier Lon Nol te helpen”, aangezien de situ atie in Cambodja in direct verband staat met de veiligheid van de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam. Kort daarop maakte de Amerikaanse regering offi cieel bekend, dat de VS in het lopende begrotingsjaar Cambodja tot een bedrag van 40 miljoen dollar militaire steun zullen geven, in de vorm van kleine wa pens, munitie, communicatie-uitrusting, reserve-onderdelen en opleiding van Cambodjaanse soldaten. Een week eer der had het Amerikaanse ministerie van defensie al moeten toegeven, dat de Ame rikaanse luchtmacht in onafhankelijke missies tactische steun geeft aan Cam bodjaanse troepen. (In mei en juni was verklaard, dat een dergelijke steun al leen zou worden gegeven als zij over eenkwam met de algemene missie be treffende het bombarderen van infiltra- tieroutes naar Zuid-Vietnam). In presi dentiële kringen is inmiddels gezegd dat Agnews verklaring niet als een veran dering in de Amerikaanse politiek moet worden beschouwd. Wat Agnew zei, al dus die kringen, wist iedereen al lang. Maar nu achteraf is gebleken, dat pre sident Nixons actie in Cambodja rui me steun vond in de opiniepeilingen kon men het wat duidelijker zeggen. De Palestijnse Nationale Raad, in feite het parlement van de Palestijnse guerilla- beweging, is in Amman in spoedzitting bjjeen geweest om zich te beraden over de situatie, die is ontstaan door de Jordaanse en Egyptische aanvaarding van het Amerikaanse vredesplan voor het Midden-Oosten. Zoals te verwachten vlei, heeft de Raad de inmiddels in New York onder auspiciën van bemiddelaar Jarring van de Verenigde Naties begonnen indirekte vredesbesprekingen tussen Israël, Jor danië en Egypte afgewezen. Opvallend was evenwel, dat niet rechtstreeks kritiek werd geleverd op president Nasser en koning Hoessein, die met hun aanvaarding van het vredesinitiatief deze besprekingen in New York hebben mogeljjk gemaakt. Het bezoek van Soeharto heeft in ons land de gemoederen danig in beweging gebracht en heet gebakerd. Na de vre dige viswedstrijd kwam minister-presi dent spoedig voor heter vuren, n.l. toen zijn aanwezigheid geëist werd in Was senaar bij de Ambonese overval op de Indonesische ambassade en zou hij dins dag jl. daarvan verantwoording moeten afleggen aan de kamer. Een voor Ne- Sinds enige tijd is communistisch Chi na druk bezig om het Isolement waar in de culturele revolutie het land had gebracht te doorbreken. Nu deze woe lige fase in China’s bestaan voorbij is, is de Chinese diplomatie weer het pad ingeslagen, dat zij als gevolg van die culturele revolutie zo’n vier vijf jaren geleden, moest verlaten. Het doel van het huidige diplomatieke offensief is nog steeds hetzelfde als vóór de revolutie: het zich sterk maken tegenover de supermogendheden Ameri ka en Rusland. Daartoe tracht Peking invloed te winnen of uit te breiden in met name Afrikaanse en Aziatische niet-gebonden landen. Het dringt er in dat kader steeds op aan. dat de kleine en middelgrote mogendheden hun krach ten zullen bundelen tegen het overwicht van de wereldreuzen. „De dagen dat de grote mogendheden over het lot van de wereld beslisten zijn voorgoed voorbij; we moeten de mythe van de vrees voor de grote mogendheden vernietigen,” zei de Chinese premier, Tsoe En-lai, onlangs. China’s activiteiten richten zich overi gens niet uitsluitend op Afrika en Azië. Ook het Midden-Oosten heeft het als jachtterrein uitgekozen. De belangrijk ste basis van waaruit Peking zijn in vloed tracht uit te breiden is Zuid-Je- men (Aden), dat over enige tijd Tsjoe En-lai op bezoek krijgt. Bovendien ont- wikkelt China steeds nauwere banden met de Palestijnse verzetsorganisaties, die het Amerikaanse vredesplan voor het Midden-Oosten hebben afgewezen en steeds meer in Pekings armen gedreven worden nu blijkt dat Moskou achter dit Amerikaanse vredesinitiatief staat. Intussen tracht China voorts de di plomatieke betrekkingen met tal van landen te normaliseren of te verstevi gen, niet alleen in de communistische I wereld, maar ook in het Westen. Za heeft Peking weer ambassadeurs benoemd voor Dat lijkt een aanwijzing, dat de meer gematigde commando-organisaties zo als El Fatah met succes de druk van uiterst linkse organisaties hebben weer staan om met Egypte en Jordanië te breken. Kort voor de bijeenkomst in Amman had Arafat, de leider van El Fatah en van het centrale comité van het Palestijnse verzet, in Kairo be sprekingen gevoerd met president Nas ser. Deze zou de Palestijnse leider heb ben geprest ervoor te zorgen dat de com mando’s in Jordanië of elders geen stap pen zullen ondernemen, die aan het hui dige vredesoverleg onherstelbare schade zouden toebrengen. Aangenomen wordt, dat Arafat een dergelijke toezegging heeft gedaan, intussen hopend dat het vredesinitiatief een natuurlijke dood zal sterven. Het is evenwel de vraag of El Fatah met haar matigende invloed bin nen het Palestijnse verzet de boventoon zal kunnen blijven voeren. De uiterst linkse organisaties, zoals het Volksfront voor de bevrjjding van Palestina en het Volksdemocratisch front, willen name lijk door middel van provocerende ac ties een nieuwe crisis tussen de com mando's en de Jordaanse autoriteiten uitlokken, waarmee zij Jordanië hopen te kunnen dwingen zich uit het vredes beraad terug te trekken. Zij vrezen dat koning Hoessein op een compromis aan stuurt, dat het door hen gestelde doel liquidering van de huidige Israëli sche staat en oprichting van een nieu we Arabisch-Palestijnse staat onbe reikbaar zou maken. Tot die vrees heeft in sterke mate bijgedragen in het in terview dat de koning kortgeleden aan een Frans weekblad heeft toegestaan en waarin hij liet doorschemeren, dat hij eventueel zou kunnen instemmen met de vorming van een onafhankelijke Pa lestijnse staat op de westelijke oever van de Jordaan. Volgens Hoessein zou eerst dit gebied, met alle andere be zette Arabische gebieden, door de Isra ëliërs ontruimd moeten worden. Daar na zou in geheel Jordanië, dus zowel op de linker- als op de rechteroever Van de Jordaan, een volksstemming kun nen worden gehouden. Kamerleden en parlementaire journa listen hebben in Raalte een onderlinge viswedstrijd gehouden. Winnaar werd een zekere mijnheer De Vlaam, die iets onduidelijks bij de NOS doet. Hij ving liefst 27 forellen. Ook de heer Van Schaik (KVP) kwam tot dat aantal.. Voor het eerst in de historie ging de totaalprijs naar de Kamerleden: zij vin gen 697 vissen, tegen de pers 402. Wat niet mis is voor onervaren hengelaars. uitnodiging van het hoofdbestuur de Friese Maatschappij van Land bouw hebben de gezamenlijke hoofdbe sturen van de drie Friese standsorgani- saties in de land- en tuinbouw vrijdag te Oranjewoud een verkennende bespre king gehad geheel over de mogelijkhe den van de vorming van één boeren- en tuindersorganisatie. Tijdens deze openhartige bespreking bleek, dat men van de kant van de bei de confessionele organisaties het voort bestaan van deze organisaties op dit ogenblik nog wenselijk acht. Algemeen was men het er echter over eens om de reeds bestaande samenwer king uit te breiden, o.a. door meer ge meenschappelijk op te treden. De vraagstukken, waarvoor de Friese boeren- en tuinders in deze tijd zijn ko men te staan, vragen bovendien om een nauwere samenwerking met de Friese landbouwcoöperaties en andere agrari sche instellingen in Friesland. Aan de dagelijkse besturen van de drie standsorganisaties is opgedragen op kor te termijn voorstellen in deze te doen. Vroéger een met bloemen ken. Nu een wat triest uitziende, schuin aflopende verbindingsweg tussen de Kerkstraat en de Kleine en Grote Dijl- akker, waarvan men een naambordje Zowel aan de ene als aan de andere kant tevergeefs zql zoeken, maar die officieel Flipsteeg heet. In het Bolswards gemeentearchief is in 1561 al sprake van dit straatje, dat toen Elzensteeg tegenover de Elzenpost (brug) wordt genoemd. Bomen zullen er ook toen wel niet gestaan hebben maar het is niet ondenkbaar, dat in de steeg toentertijd een of meer schoenlap pers (els: schoenmakersgereedschap) hun bestaan vonden. Dat hier dezelfde steeg als de Flipsteeg wordt bedoeld kan worden opgemaakt uit een administra- tieboekje van het begin van de 18e eeuw waaruit blijkt, dat de Elzenpost in 1707 Filipspost werd genoemd en in 1713 Wal- lepost. Later is de steeg Filipssteeg of Philipssteeg gaan heten. Deze toch wel wat deftige naam is dan in de loop van de tijd wat populairder Flipsteeg ge worden. Aan welke mijnheer Philips de Steeg de naamswijziging destijds te dan ken heeft gehad is echter in de oude kronieken niet meer te achterhalen. We koesteren de stille hoop, dat dit nog eens aan het licht zal treden. Hoewel men vroeger meer een straat noemde naar een bewoner, dan om een oud in woner te eren, gaat onze hoop uit naar een aanwijzing dat deze straat is ge noemd naar een zekere Frederik Phi- lipse. Hij wordt in Amerika geëerd als stichter van een van de voorsteden van New York. Over een paar jaar is er een jubileum. Welke lezer, die de En gelse taal goed beheert voelt er voor met het stadsbestuur aldaar eens con tact op te nemen. Misschien kan het komen tot een uitwisseling. We beschik ken over vrij goede documentatie hier over. Frederik Philipse was een Bols- warder. De bebouwing van de steeg wordt voor het grootste deel gevormd door de aan beide einden aan weerszijden gelegen panden. Aan de Kerkstraat was het huis links jarenlang de dameshoedenwinkel van de heer Th. van Bergen, daarvoor van diens vader. Na een verbouwing is het uitsluitend woonhuis geworden, thans bewoond door de heer Joh. Terp- stra. Het huis rechts in deze straat was een winkel in zuivelprodukten, laatste lijk van de heer R. Stellingwerf, daar voor van de heer B. v. d. Eems. Toen eerstgenoemde zijn bedrijf ophief, werd ook dit pa.nd woonhuis. De heer E. Eis ma vindt er thans een gerieflijk onder dak. De zakenpanden aan de andere kant van de Flipsteeg hebben echter hun oor spronkelijke bestemming weten te be houden. Sigarenmagazijn Cuba aan de kant van de Wipstraat heeft in de heer H. Rozenberg een waardige opvolger van wijlen de heer S. Tolsma gevonden, terwijl aan de kant van de Kleine Dijl- akker reeds jarenlang de textielwinkel van Jouke van der Schaaf is gehuis vest. „De textiel” is overigens reeds van ouds met dit vrij grote pand verbonden. De oudste inwoners van Bolsward zul len zich nog de heer S. S. va nder Werf herinneren, die hier oorspronke lijk zijn heren- en jongenskiedingzaak is begonnen, de wat jongere de heer Veltman en de naam Kofa-winkel. Voorzover valt na te gaan, is er des tijds in de steeg slechts één pand voor woning gebruikt. In het pand links op de foto (achter het huis van de heer Terpstra) heeft de heer J. Bangma sinds geruime tijd zijn loodgieterswerkplaats. De op de foto zichtbare „bestrating” is gelukkig sinds enige weken historie ge worden. Niet alleen het wegdek van de Kerkstraat, ook dat van de Flipsteeg wordt flink onder handen genomen en volgens een mededeling in de Raad van onlangs zal de steeg geheel worden be tegeld. Wie weet, komen er binnen niet al te lange tijd opnieuw bloemen in de (nog steeds aanwezige) vensterbanken. Dan zou de Flipsteeg weer als vroeger een gezellig doorioopstraatje zijn. De fraai gebeeldhouwde deur waar we op uitkijken is die van huize St. Mar- tinus. Er achter bevindt zich aan de rech terzijde een zeer fraai beschilderde an tieke kamer, maar daarover later wel licht. Deze fraaie foto werd gemaakt door de heer Joh Elzinga, Joh. Prooststraat. Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Polen, Roemenië en Joegoslavië. Ook Frankrijk en Engeland zijn opgenomen in de plannen voor het nieuwe Chine se diplomatieke offensief: het bezoek aan Peking van de Franse minister voor planning, Bettencourt, werd van Chine se zijde een opvallende demonstratie van welwillendheid, zoals ook tegenover Engeland een vriendelijk gebaar werd gemaakt met de vrijlating van een sinds 1968 gevangen gehouden Britse ingeni eur. De nieuwe lijsttrekker van de CHU, minister Udink, zei dat revolutionaire en anarchistische minderheden bestre den moeten worden. Hij vreesde dat hun aktiviteiten in de vorm van op rechte protestbewegingen het tegenover gestelde resultaat zullen krijgen en uit monden in reaktie en diktatuur. Maar ook de minderheden zelf zijn min of meer verderfelijk. Volgens minister Udink is Marcuse de profeet van een nieuw heidendom. „Zijn aanhangers vindt men aan onze universiteiten en zijn doelstellingen vindt men in een nieuw aards paradijs waar nieuwe men sen, los van God, los van de gesel van de arbeid, los van een moraal en het gezag, hun leven wijden aan seksuele, materiële en geestelijke ongebonden heid. Met andere woorden, zich alleen maar overgeven aan het eigen genot.” De Unieraad vergaderde met de CHU- jongeren, vandaar de grote aandacht voor problemen, die 'n deel van de jeugd bezighouden. Hetzelfde deden de jonge ren van de Anti-Revolutionaire Partij, die bijeen kwamen in Amersfoort. Hun voorzitter, de heer Van Donnen, keur de de Amsterdamse onlusten af als „een optimale schennis van het vrijheidsbe ginsel.” Maar hij had ook kritiek op het stadsbestuur van de hoofdstad, dat vol gens hem leed aan „dom onverstand” door een moeizaam opgebouwde toleran tie in korte tijd te vernietigen door een halfslachtig beleid. De onenigheid binnen de Partij van de Arbeid over de komende verkiezingen is nog niet opgelost. Terwijl het PvdA- bestuur één lijstaanvoerder voor het ge hele land wenst wat dan de heer Den Uyl zou moeten worden blijft Niew Links voorstander van meerde- V er schijnt in: Bolsward, Baardtradeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, W onser adeel, IForium en SIMULATIESPEL In het kader van de Vredesweek 1970 (2026 september) organiseert de werk gemeenschap van Kerken een simulatie spel op twee avonden van die week, na melijk donderdag 24 september vanaf 20.00 uur en vrijdag 25 sept. vanaf 19.00 uur. Beide avonden vormen een geheel. Het doel van een simulatiespel zou kun nen zijn: het verkrijgen van meer in zicht in de maatschappij en vooral in de politieke besluitvorming, door zelf als het ware de problemen mee te maken i.p.v. er artikels over te lezen en er mensen over te horen praten. Daarom is er een vereenvoudigd model van de wereld gemaakt. Hierin zitten een aan tal landen (bijv. 5 of 8). Deze landen zitten elk in een vertrek. Elk land wordt bemand door een aantal mensen, waarvan sommigen de rol van konsu- ment krijgen, anderen de rol van „inves teerder” en weer anderen de rol van „militairen”. De inwoners vormen een regering (3 man), een parlement en een pers. Bovendien is er soms een buiten parlementaire oppositie. De diverse landen hebben een bepaald produktieapparaat, een leger, een bevol king en een bepaalde levensstandaard. In de beginsituatie zijn de verhoudin gen tussen deze grootheden vergelijk baar met wat er in de werkelijkheid is. Wat er in de loop van het spel gebeurt hangt af van de deelnemers; zij z|jn immers de belangrijkste besluit vormers. Ieder land krijgt verder een nationaal inkomen, in overeenstemming met de situatie waarin het zit. Dit nationaal inkomen moet verdeeld worden. Daar voor zijn de volgende mogelijkheden: konsumptie, investering, militaire beste dingen, handel en hulp. Het beleid dat hiervoor nodig is komt tot stand door de situatie in de gesimuleerde wereld, zoals die door de deelnemers wordt ge zien en verder door de ekonomische mogelijkheden. Op zijn beurt heeft het beleid weer invloed op de wereldsitua tie. In dit opzicht zijn zowel binnen- als buitenlandse problemen van belang. Verder is het natuurlijk mogelijk om. evenals in de realiteit, schriftelijk be- Van de Technische School te Bolsward slaagden voor het theorie-eksamen pri mair leerlingstelsel (part-time-kursus- sen) landbouwmechanisatievakken: H. Heeres te Gaast; P. J. Nota te St. Ni- colaasga; R. Kuipers te St. Nicolaasga. Voor het theorie-eksamen voortgezet- leerlingstelsel (Gezel) slaagden de vol gende leerlingen: Afd. Constructievqjcken: S. Beuckens te Spannum; S. de Boer te Exmorra; A. Bosma te Lollum; G. Feenstra te Schet- tens; Y. Lautenbach te Oosterend: H. J. v. d. Meulen te Zwaagwesteinde; A. Smeding te Grouw. Afd. Machinale vakken: J. de Jong te Joure; G. Sikkes te Bolsward. stuurgroep: drs. K. A. Duran, M. Poortvliet- laan 5, tel. 2805. dhr. H. T. Hettinga, Snekerweg 4, tel. 2507. dhr. H. Hogervorst, Dr. J. Hal- bertsmastraat 55. ds. H. Kreb, Turfkade 10, tel. 2470. dhr. F.B. van der Meer, Nieuw- markt 31, tel. 2293. dhr. H. E. Staverman, Marktstr. 14, tel. 2462. richten uit te wisselen, konferenties te houden, oorlog te voeren of revoluties of staatsgrepen te plegen. Het model is gemaakt door het polemologisch insti tuut te Groningen. Natuurlijk is hier mee niet precies gezegd wat een simu latie is; dat zou ook niet kunnen, want dat kan alleen duidelijk worden door mee te doen. Hierbij nodigen wij iedereen die ge ïnteresseerd is uit om mee te doen. U kunt zich mondeling, telefonisch of schriftelijk opgeven bij alle leden van de stuurgroep. Wij zouden het erg waar deren als u ook mensen uit uw omge ving enthousiast kunt maken om mee te doen. Opgaven graag vóóór 11 sep tember. De ’’W s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1