Gemeenteraad Hennaarderadeel Halte Skroar De vijf die niet terugkomen De nacht Initiatiefnemers uit Sehettens houw slagen llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en en Longer- O Fan de Marlinyloer 109e JAARGANG No. 71 DINSDAG 8 SEPTEMBER 1970 Wymbriiseradeel. ge- ge- de functie van raadslid nooit zijn diep- V|jf van de oude of betrekkelijk oude antwurde ekonor.iyske en sosiale for- Interkerkeljjk Geen schriftkritiek om re- bezwaar is. valt een regeling te treffen. Twee groepen Inlichtingen yn Tj. de J. Advertentieprijs: 17 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 BUTENGEWOAN BILANGRYK WURK i van zijn partij gediend, misschien niet al te ’t is echter de Voor hen geldt het woord van de door ervaring gerijpte heer Gietema bij diens afscheid gesproken. De jeugd moat him tige goed halde as de üntjowing de kom- mende 25 jier like great wêze sil as yn 't foargeande tiidrek”. De bjjbelschool te Leeuwarden is inter kerkelijk en kan door iedereen worden gevolgd, want er is geen vooropleiding nodig. Elke derde zaterdag in de maand worden de lessen gegeven door de heren docent :n J. Kits en ds. J. Zeilstra, pre dikant van de Vrije Evangelische ge meente in Delfzijl. Deze beginnen 's mor gens om tien uur en eindigen om vier uur ’s middags. De kosten bedragen f 7,50 per maand, De bouw van hei zwembad in Bolsward vordert naar wens (foto Aukema) De nacht van eeuwige rust, die alle fakkels blust, Weest altijd goed en blij, de dag komt naderbij. De nacht, een donkere nacht Houdt daarom trouw de wacht. H(j, ziet u, en uw kinderen, dan mag ’t toch niet hinderen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) dan een voor een hem aangeboden kan- gedwongen hun post, gevolg dat uiteindelijk geen van beiden I didatuur bedankt, zwichtte tenslotte IS Naar aanleiding van een publikatie in een dagblad zijn vele reakties binnenge komen b(j de heer S. Renema te Lon- gerhouw. Hij schat het op zeventig A tachtig. Op de kursus kunnen een 35 4 40 mensen worden geplaatst. Dit aan tal is nog niet bereikt, maar de ver wachting is wel dat men hierin zal sla gen. Wel is het enigszins tegengeval len, dat er helemaal geen reakties zijn gekomen uit b.v. Bolsward en Wonse- radeel. De meeste belangstelling komt uit Sneek Drachten, Lemmer, Surhuisterveen, Dok- kum. Van de verschillende godsdiensten die kursisten hebben opgegeven noemen we hier: baptisten, hervormden, christelijk gereformeerden en gereformeerden. Van deze laatste groep komen de meeste deel nemers. Niet alleen de jeugd is vertegenwoor digd, maar ook gepensioneerden. De be roepen lopen ook nog al uiteen, b.v. van student tot gemeente-ontvanger. Mochten er onder de lezers belang stellenden zijn voor deze bijbeikursus dan kunnen zij telefonisch een circulai re aanvragen of alle gewenste inlich tingen krijgen bij de heren S. Woud- stra (05175-356) en F. Reitsma (05175- 386). Een van Nederlands begaafdste journalisten van voor de oorlog, wjjlen D. Hans, heeft de Senaat eens vergeleken met een goudvlssenv(jvertje in een park. Alles even rustig en vredig. Deze vergelijking is later ook wel toegepast op sommige gemeen teraden waar ’t dan, volgens de publieke mening, net iets te tam toegaat. Wij doen de oude raad van Hennaarderadeel zeker onrecht als wij deze van te ver doorge voerde tamheid zouden beschuldigen. Wel mag geconstateerd dat deze werd ge kenmerkt door een grote mate van eenstemmigheid - zelden of nooit lastig te han- heren - of naar de eigen woorden van burgmeester Alta - „dit wie in noflike rie”. Het zal waarschijnlijk evenzeer een unicum z|jn dat bij aflossing van de wacht bjjna de helft van de leden niet in de raadzaal terugkeert. In de laatstgehouden zitting van de raad in oude samenstelling is aan dit feit reeds min of meer officieel aandacht besteed - w|j willen de scheidende v|jf - waarvan de namen regelmatig in de kolommen van ons blad circuleerden, nog even voor ’t voetlicht halen en een korte karakteristiek van hen geven. Nu hebt ge, wat op aarde is, verloren in de duisternis. Verlies nuo ok die zonde, als straks begint de nieuwe stonde. te en net sunich. Dat lit it plan düdlik s.'en. Allinnich foar Fryslin bisiferje hja in bidrach fan goed 400 miljoen goune. En omt Nederlin alf provinsjes hat, hwer’t it net better is as hjirre, wurdt dat foar it hiele lèn sa’n 5000 miljoen. Net sa’n lytse biroerte foar Den Haech. Ja, sa giet it as men jierren efterme- koar syn bisit forwaerloazget, de baten opstrykt en it needsaeklike ünderhaid oan de fügels oerlit. Dan komt er in momint, dat it net fierder kin, dat der greate dingen barre moatte, oars giet alles nei de barbysjes. De regearing is oerstjüge, dat de Nederlanske bidriu- wen yn de EEG in swiere konkurrin- sje hawwe en dêrom op de hichte fan de tiid stean moatte. Nou, dat wolle de Fryske boeren ek, hja binne dat mei de regearing iens. Jow har dan ek de kans om sjen to litten, hwat hja pres- teare kinne mei de middels, dy’t dizze tiid ferget. Wy wolle yn de kommende wiken dit maar degenen voor wie dit bedrag een voor de aandrang, mogelijk omdat Oos- terend graag weer een dorpsgenoot in de raad wilde hebben. Van der Valk was daar teen op dat moment naar al gemene opvatting eigenlijk de aange wezen persoon voor. Deze houding pleit voor betrokkene. Ervaring heeft ons ge leerd dat personen die zich zo happig tonen op bepaalde baantjes dikwijls meti gemeenschapsbelang schermen, maar in wezen zichzelf zoeken. Hij ontpopte zich ais een raadslid speend aan alle gewichtigdoenerij, kweet zich nauwgezet aan de hem geven opdrachten, voerde alleen het woord als hij werkelijk iets te zeggen Als dan hat duister zwicht, voor het grote aardse licht. Dan kan men de vreugde delen, en met Zijn hulp de pijnen helen. A. d. J. Men onderscheidt twee groepen: kur sisten en toehoorders. De kursisten stu deren voor een diploma, dat wordt uit gereikt als zij de jaarlijkse tentamens hebben afgelegd en na vier studiejaren slagen voor het eindexamen. Deze groep is verplicht het opgegeven huiswerk te maken en dc lessen te bestuderen. De toehoorders daarentegen studeren niet voor het examen, doch komen uit be langstelling voor Gods woord. In talint is allinne dan great, as in artyst greatgenöch is foar syn eigen talint. Mei in „Struktuurplan voor de Friese i Landbouw” is dizze wike hwat bard, dat nei myn witten yn de öfroune fiif en tweintich jier noch net earder pleats l hawn hat. Fan ünderenop, fan de Frie- j se boereorganisaesjes meimekoar is hel- der en klear in lüd fornomd, hwat al to lang yn de binnenkeamers forsmoard is. Wie it net sa, dat jimmeroan wer I de boeren öfwachten, hwat de hege mannen oan plannen makken. Wie it net sa, dathja sterk wiene yn it kriti- searen, it öfwlzen, it tsjinakseljen, it earmoedz en, mar dat op de fraech: Hoe moat it dan? gjin andert kaem. in eerste instantie een kans maakte. Welsrijp raakte aldus buitengesloten. Omdat men het daar als recht en nood zaak zag dat ook dit dorp weer een ver tegenwoordiger in Wommels zou heb ben, en de legale weg daartoe geblok keerd werd, ging men over tot een spon tane actie (waaraan de heer Gietema persoonlijk in geen enkel opzicht deel nam) plaatste zich als één enig man achter de gewenste kandidaat, die dan ook met een belangrijke stemmenmeer derheid werd gekozen. Dat dit een goede keus was geweest, bleek reeds vrij spoedig. De heer Gietema voelde zich in de raadszaal thuis als een vis in het water. Verwierf zich daar een uitsteken de reputatie, mede door zijn flair, soe pelheid en vlotte spreektrant. Een lid naar wiens adviezen en inzichten steeds geboeid werd geluisterd. Naderhand als fractievoorz. van de c.h. haar voor naamste woordvoerder. De heer Giete ma, wiens verdiensten onlangs officieel zijn gehonoreerd met toekenning van de gouden eremedalje verbonden aan de Or de van Oranje Nassau, ruimt vrijwillig het veld. Mede om gezondheidsredenen, ook in verband met zijn leeftijd, wenste hij niet voor een nieuw mandaat in aanmerking te komen. Als derde moet genoemd de heer R. Hel- linga, een Hennaarder veehouder, onge veer even oud als de beide voorgaande. Zijn eerste raadslidmaatschap dateert ook reeds van voor de oorlog, na een onderbreking van verscheidene jaren, kwam hij weer aan bod als vervanger van, naar wij menen, de heer P. Kooi- stra. Hellinga gold, in deze functie als de veteraan der vrijzinnigen, een vrij sta biele groepering in de gemeente. Goed algemeen ontwikkeld, ter zake deskun dig, deed hij zich o.m. kennen als pleit bezorger van het openbaar onderwijs. De VVD is in Hennaarderadeel, althans de laatste decennia steeds een één- mans fractie geweest. Haar vertegen woordiger wist de zaken spits te stellen en soms tamelijk scherp te formuleren, I als hij het nodig achtte ook tegen een meerderheid van anders-denkenden in. Hij heeft als raadslid, dachten wij, nooit sjonalen bleken bij de statenverkiezin gen van 18 maart, in Hennaarderadeel tamelijk veel sympathisanten te hebben. Hun debacle op 3 juni is wel enigs zins verklaarbaar, maar dat laten wij hiei- liever buiten beschouwing Evert Bolswards Nieuwsblad ós hjoed to sizzen ■«■L Jjf i Hwat hat Sjoch, dêrom bin ik tige, tige wiis mei it feit, dat de Fryske boer nou ris de moed en de konstruktive geast toand hat, dy’t de moderne tiid freget fan allegearre, dy’t der net ünderstrüpe wolle. En it is net allinnich moedich wurk, hwat nou oan de autoriteiten oan- j ders, werkers in evangelisatiearbeid, kortom, voor allen, bij wie een groot verlangen bestaat naar een degelijke, praktische bijbelkennis. Omdat velen hun bijbelkennis wel willen uitbreiden, maar niet twee jaar de school in Doorn kunnen bezoeken, bestaat gelegenheid zich in te schrijven bij de in de afge lopen jaren gestichte regionale scholen in Den Haag, Alphen aan de Rijn, Hen gelo en Zwolle. Vanaf volgende week bestaat die gele genheid ook in Leeuwarden. Initiatief hiertoe werd genomen door de heer S. Woudstra, onderwijzer te Sehettens en de heren F. Reitsma eveneens te Schet- tens en S. Renema te Longerhouw, die allemaal de school in Zwolle hebben be zocht. Zij zijn van mening dat er ook in Fries land belangstelling bestaat voor een goe de bijbeikursus, mits deze maar in ei gen provincie wordt gehouden. Er is een circulaire uitgegeven, waar over het volgende wordt weergegeven over de bijbel: De bijbel is ongetwijfeld het meest be kende boek in deze wereld. Een boek, dat de eeuwen heeft getrotseerd, maar praktisch onveranderd is gebleven. De bijbel is een mooi boek waarin velen troost en sterkte hebben gevonden, om dat zij dit boek als Gods woord hebben aanvaard. Maar door dit boek verkeerd te lezen zijn vele scheuringen ontstaan. Men ging dit boek naar eigen inzicht uitleggen. Een ieder die de bijbel niet gelezen heeft doet zichzelf tekort. dan nogal vlot naar de pen. Wij willen niet beweren dat die pen dan eerst in gal gedoopt werd, maar sommige inge zonden stukken b.v. in „Op ’e Skille” gaven wel eens een gevoel van een ze kere mate van korzeligheid. Als raads lid echter maakte Hellinga „it plak goed skjiri”. Zijn partij had aan hem een belijnd, beginselvast raadsvertegen- woordiger, waarvoor ook andersdenken-hadden dit niet verwacht, de Frysk Na- /ion ii'al u'n o vrlarin rr x aV» 4 zxtx 4- a 1 i i i langen van Oosterend op, dat een zweem van dorpsime. Of het i van de raad hem altijd evenveel voldoe- I begint in Leeuwarden (in Het Trefpunt, droegen hat en tagelyk trochwrotte, hur- 1 dan sil de greate baes ta de büse moat- der as ea tofoaren. Mar ek in podde kin men sa lang traepje, dat er boarst en dy eksplosy is er nou. It plan komt yn prinsipe hjir op del: Wol de regea ring in moderne Lnbou, dy’t yn de kom mende jierren en tinder de EEG-forhê.1- bean is, it is ek kundich wurk. It stik 1 dingen har pro Jukten sa effisiënt moog- lik, dus sa goedkeap en goed mcoglik, wol de regearing dit toant düdliker as ik ea earne sjoen ha, dat de Fryske boeren witte, hwer’t de 1 ’.everje kin greate tokoarten socht wurde moatte en dwaen litte troch min.-ken under for- hAo’t Ui» nninoh vinnn Tt antwurde ekonor.iyske en sosiale for- l heldingen, dan is dit mei it bisteande apparaet ünm.rg.ik. Dan moatte der greate dingen barre. Fjirtich jier lang binne de minsken net yn steat steld om groun en gebouwen har gerak to jaen, de krisis, de oarloch en de domme nei-oarlogske lanboupolityk, hawwe dit blokkeard. Dèrtroch is in greate efter- stün üntstien, dy’t nou troch de moder ne mooglikheden ekstra greate bilem- meringen sjen lit. De boeren binne ré dy moderne mooglikheden to bi- nutten, hja sjogge se klear foar har en wolle se oangripe, mar dan sil de gearing earst dy kans mooglik meitsje moatte. Noch de eigner, noch, de hierdeboer is hjirta by steat, hwant it kapitael hjir- ta is har ünthalden of üntnomd troca in hier- en hilêstingssysteem, dat de needsaeklike ynfestearingen negeard hat. Hwat de hierder troch de lege hier bisparre, brocht hy as ynkommen nei de üntfanger. De eigner krige it net en de hierder brocht it wer fuort. sa hie- ne se beide gjin jild foar de primaire earing Sa hat men it boat yn de ref ’-n rinne litten en nou sit er muorre- fêst. Wol de saek wer op gleed komme, BIJBELSCHOOL „HET BRAND- had en kwam voorbeeldig voor de be- 1 PT NT” BEGINT BI-IBELKURSl S zonder IN LEEUWARDEN werk i Volgende week zaterdag 19 september 1-3 «k. t Vxa a-1 yx 4- T Anl vrlzxrx vw X-T a4- ning schonk? Volgens eigen woorden [Schrans 90), een bijbeikursus, uitgaan- had hij er op ’t laatst „net sa folie nocht de van de bekende Brandpunt Bijbel- mear oan" ook al omdat er voor het school in Doorn, destijds opgericht door realiseren van nuttige en nodige plannen de evangelist J. Kits. De school te Doorn richt zich in het tie als gemeentebestuurder, al timmerde hij bij voorkeur niet aan de publieke weg. Lanting hield van dit werk, raakte er de jaren door helemaal mee ver groeid, het wethouderschap ambieerde hij sterk en dat zeer zeker allerminst uit persoonlijke eerzucht. Het was als het ware een deel van zijn bestaan gewor den om als zodanig de gemeenschap te dienen. Tegen deze achtergrond moet volgens ons ook worden gezien het zich opnieuw herkiesbaar stellen op een leef tijd die menig ander graag in ambtloos- heid wil slijten. Het heeft er even op geleken dat Lanting inderdaad in de nieuwe raad zou terugkeren. De opmer king bij zijn afscheid: „Nou kamen jo op in net forkiesber plak, is o.i. niet helemaal juist”. Bij een normale gang van zaken (zonder propaganda acties voor voorkeurstemmerijhad hij het net gehaald. Juist door genoemde acties viel hij tenslotte af, moest zijn zetel af staan aan een der kandidaten die lager op de lijst stond genoteerd. Wij had den hem gaarne een waardiger afslui ting van de lange gemeentedienst ge gund en onderschrijven in dit verband de uitlating van zjjn collega Klijnstra: „Jo ha mear goed dien, as in soad mins- i ken witte.” Een tweede niet terugkerend lid, even eens met een lange staat van dienst, is de heer Douwe Gietema nu rustend vee houder te Baijum. Hij heeft ruim 20 jaar deel uitgemaakt van de raad, voor de c.h. Gietema, afkomstig van Bozum, is bijna even oud als zijn ex-collega Lanting. Laatstgenoemde werd op 26 mei j.l. 69 jaar. Gietema hoopt het bij leven en welzijn op 11 febr. volgend jaar te worden. Ook hij is er destijds, 1949, met voorkeurstemmen gekomen. Dit feit verdient wel even enige nadere toelichting omdat de toen door de Wels- rijpers gevoerde actie een totaal ander karakter droeg van b.v. die van een stuk of wat Oosterenders, dit voorjaar. Het toenmalige raadslid van Welsrijp, de heer Foeke Galema kwam te overlijden en de kiesver. aldaar droeg de heer Gie tema voor als „eerste man” om deze een kanshebbende plaats op de lijst te geven. De c.h. afdelingen van de beide grootste dorpen wilden op dit verzoek niet ingaan. Zij kwamen met een ande re Welsrijper op de proppen, met als hoe’t hja oplost wurde kinne. It iennige hwat my fan it hert moat is dit, dat dit heldere lüd net tweintich jier earder klonken hat Dat men sa lang en sa passyf de groeijende efterstan fan it agrarysk produksje-apparaet yn groun en gebouwen fordroegen hat, dat men net seach, dat de hiele nei-oarlogske lanbou-polityk gjin inkele takomstvisy hie, mar allinnich deropüt wie om de agraryske produkten sa goedkeap moog- lik t>isk:'sber to krijen. Mei sin hat de regearing de needsaekl’ke ynvestea- ring foar in moderne lanbou negeard, de eigners as in modern soart pari’s oan har lot oerlitten, de hierders de eagen tichtkliemd mei lege hieren en dêrop basearre garünsjeprizen. Mei in koartsichtigens, dy’t ünbigryplik is, hawwe hja allinnich mar sjoen nel de fraech, hoe kinne wy soargje, d.t de boeren trochwurkje, hoe dan ek en ün- der hokfoar omstannichheden. Hwat de gefolgen binne, bidriuwstechnysk, eko- nomysk, finansieel, sosiael.dat sykje de boeren seis mar üt. As wy de kos ten fan it libbensünderhüld mar sa leech mooglik halde. dan ha wy üs doel birikt. It mei in wünder hjitte, dat dizze bi- folkingsgioep sa’n polityk sa lang for den wel waardering vermochten op te brengen. Ritske Hellinga is niet vrij willig van 't regionaal politieke toneel verdwenen. Door omstandigheden waar op we hier niet nader willen ingaan, raakte de VVD haar ene zetel kwijt. Een verlies dat ze waarschijnlijk zelf Hiemstra, een joviale rondborstige man, al min of meet had voorzien. Het vier- i heeft naar vermogen de belangen de afgaande lid, de heer Rienk R. van r“- 1 - der Valk uit Oosterend ruimde wel naar veel kunnen bereiken, eigen wil het ve'd. Hij wenste zich niet vraag of een ander het beter en effec- herkiesbaar te stellen. Wij geloven dat i tiever had gepresteerd. de functie van raadslid nooit zijn diep- V|jf van de oude of betrekkelijk oude ste begeerte is geweest. Hij heeft meer I garde verlieten vrijwillig of daartoe de nieuwe raad komt verjongd en fris te voorschijn. Ten eerste wethouder L. Lanting, vee houder onder Kubaard, gemeentebestuur der met de langste staat van dienst. Hij kreeg destijds, nog voor 1940, een zetel toegewezen als opvolger van wijlen Y. Rlngalda, en maakte in de periode voor afgaand aan de bezetting van ons land, een viertal raadszittingen mee. Na het herstel der normale verhoudingen werd direct de aandacht op de hker Lanting gevestigd als integer persoon, iemand die ook in de oorlogsjaren een houding had aangenomen waarvoor men alle res pect mocht opbrengen. Hij werd lijst aanvoerder van de c.h. en wist zich, tot de voorlaatste verkiezingen steeds als zodanig te handhaven. In de le perio de van zijn wethouderschap werkte de heer Lanting nauw samen met de al gemeen gewaardeerde PvdA vertegen woordiger, wjjlen Pagels. Toen deze te- rugtrad kreeg hij als wethouder-colle- ga een jongere a.r. figuur, de heer F. Klijnstra. De zakelijke verstandhouding tussen beide is altijd zeer goed geweest. Klijnstra heeft dit in de laatste raads zitting naar bekend nog eens klaar I en concreet uitgesproken. De heer Lan ting is in zijn ambtstijd een paar i maal opgetreden als loco-burgemeester. I Hij deed dit, naar algemeen oordeel cor rect en bescheiden. Deze en gene plaatste wel eens de opmerking „der koe wol I hwat mear fan ’e man ütgean.” Bedoeld werd dan waarschijnlijk hij moest zich wat vaker laten horen in de raads vergaderingen. Deze schijnbare terugge trokkenheid hangt, dachten wij, ten nauwste samen met zijn karakter. „Ik bin net in man fan show nei büten” zei hij in zijn afscheidswoord, die in- druk heeft de gemeente ook van hem gekregen. Lanting is als politieke figuur na verwant aan het z.g. Calvin Coolid- Se type-Introvert, rustig, bezonnen, ge- I matigd zwijgzaam. De eigenschappen die hij het sterkst manifesteerde, zou men trouw en toewijding kunnen noe men. Het is ons, als wij voor de krant verschillende gebeurtenissen in de ge meente bijwoonden, opgevallen dat ook wethouder Lanting dan zelden of nooit ontbrak. Ook op c.h. samenkomsten in en buiten Hennaarderadeel was hij vrij wel altijd present, soms als enigste uit de hele gemeente. Dezelfde trouw, en die hiermee corresponderende toewij- i ding kenmerkte ook zijn plaats en posi- De bijbelschool doet niet aan schrift kritiek; zij aanvaardt de bijtiel als het ware woord van God, geïnspireerd door de Heilige Geest. Een greep uit de lessen die gegeven worden: Christus in het oude en het nieuwe testemant, harmonie der evan geliën, evangelisatie, algemeen jeugd werk, systematische theologie, muziek, waarbij o.a. wordt gedacht aan leiding b|j samenzang e.d. XAIJ ilCUlL aio JL CVCLU1Ö11U, UclUllLCll WIJ, I1OU1L naar populariteit gestreefd, liet niet ge- makkelijk iets op zich zitten en greep voor een kleine gemeente slechts zeer beperkte mogelijkheden aanwezig zijn, bijzonder op kerkeraadsleden, jeugdlei- Van der Valk is nu 63 jaar, heeft een druk fruitkwekersbedrijf, niemand zal het hem euvel duiden dat h|j het na acht jaar welletjes vond. Tenslotte kreeg ook de FNP-vertegen- woordiger Evert Hiemstra te Itens zijn congé. Deze partij verloor haar enige, vier jaar tevoren veroverde, zetel. Velen bilangrike plan fierder bisjen, hwant eltse boer hat hjir it greatste bllang by. En sil men gehoar fine by de auto riteiten, dan is it earste, dat perfoarst nedich is, dat de boeren seis goed oer- tsjüge binne fan de wierheit en de need- saek fan dit plan. Hwant hoe dan ek, dat it greate gefolgen ha sil, stiet foar my fêst. D’”r slacht de spiker boppe op ’e kop. I -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1