Israël schort vredesoverleg op De foto de week van Regering bezorgd de loon- over explosie 6ahe Skroar J Ontwapeningsconferentie in Geneve uiteen een „Zachte regenten maken stinkende dam" 31 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllll Bolsward IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHHilllllllllülllllllllill!! H weer van start 26 sept. Friesland nachtrit 'O o 0 4) 15 II 11 11 0 o 5 0 0 5 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zaterdag Ta bisprek 5 de primeur 'is t VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1970 109e JAARGANG No. 72 Wymbritseradeel. Chanese leger geeft het voorbeeld Kin Ontwapening Amerika en Vietnam Hwat hal Cis hjoed to sizzen Amsterdam Ynspraek is sulver, mar swjjen is goud. hie Advertentieprijs: 17 ct. per Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 passe op het Parijse vredesoverleg wordt doorbroken. werkwillenden te beschermen. Ook al naar aanleiding van geruchten, dat de stakingsgroepen door ultra-linkse actie- eenheden worden opgestookt. Vanzelf sprekend zou veel afhangen van de ont wikkelingen in de loop van deze week. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 TeL 3044 - Na 18.30 uur I860 et 2333 (05157) Bolswards Nieuwsblad De regering maakt zich duidelijk zorgen over de ontwikkelingen aan het loonfront. De els om een extra loonultkering van vierhonderd gulden wordt door een aantal deskundigen gezien als een bedreiging van onze welvaart. Vorige week en begin deze week heeft het kabinet gesproken met de werkgevers, middenstand en land bouw. De vakbonden ontbraken bij dit gesprek, wat nog altijd het gevolg is van hun woede over de nieuwe Loonwet, die minister Roolvink (Sociale Zaken) door het parlement zag aangenomen. De grote vraag is of de regering van plan is om de bevoegdheden uit die nieuwe Loonwet te gebruiken. Dat zou betekenen dat loon- afspraken tussen werkgevers en werknemers ongedaan kunnen worden gemaakt omdat de deskundigen in het kabinet vinden dat te forse loonsverhogingen de eco nomie op hol jagen. De regering zal alles doen om de rechts orde te handhaven. Premier De Jong beloofde dit vorige week in de Tweede Kamer bij het debat over de rellen in Amsterdam. Alle partijen veroordeelden tijdens dit debat de relmakers rond de Dam. De oppositie-parttjen en de com munisten veroordeelden tevens het op treden van de mariniers. De regerings partijen waren het er niet bepaald mee eens, maar hadden toch wel begrip voor het optreden van de marinemannen uit Doorn en Den Helder. De rechtse par tijen hadden alleen maar lovende woor den voor dit optreden. „Zachte regen ten maken een stinkende dam”, aldus de heer Jongeling van het GPV. Ver schil van mening bestond over de vraag hoe men het nationaal monument op de Dam eigenlijk moet zien. De opposi tie had helemaal geen probleem met een soort ontmoetingsplaats voor jon geren. De regeringspartijen zien er toch een duidelijk gedenkteken voor oude ren in. De radikaal Janssen hield hen daarbij voor, dat ook veel nabestaan den van diegenen, die met het monu ment worden geëerd, het niet prettig zullen vinden dat op de Dam weer met koppels is geranseld. KVP-woordvoer- der, de heer Kolfschoten, zei dat ge zagsgetrouwe lieden zich niet tot in het oneindige kunnen blijven beheersen. De herv. vrouwenver. DEDEL (Dient el kander door de liefde) te Bolsward heeft woensdagmiddag 2 sept. 'n excur- sietocht gemaakt naar de Rivella Fa briek in Wolvega. Na de verbouwing van de fabriek was dit het eerste gezelschap dat er werd ontvangen. De ontvangst was geweldig. Ook van de rondgang door de fabriek hebben allen genoten. Na de rondgang kreeg ieder een flesje fris drank en een koffertje met inhoud. Ver der ging de tocht naar Oranjewoud, waar werd gewandeld. En in Tropenfauna een koffietafel klaarstond. Van hieruit ging het naar feestend Warga. Om tien uur 's avonds kwamen de dames wel vol daan weer in Bolsward aan. De voortdurende schendingen door Egypte van het bestand aan het Suezkanaal hebben bQna gelrtd tot een kabinetscrisis in Israël. Binnen de Israëlische regering stonden twee groepen tegenover elkaar: de ene, geleld door minister Eban van buitenlandse zaken, wilde ondanks die schendingen de Arabisch-Israël indirecte vredefdiespreklngen In New York onder auspiciën van bemiddelaar Jarring van de Verenigde Naties laten doorgaan; de andere, aangevoerd door minister Dajan van defensie, wilde van verder overleg in New York afzien, zolang niet eerst de schen dingen ongedaan zouden z(Jn gemaakt, hetzij door Amerika, hetejj door Israël zelf. De ontwapeningsconferentie in Genève, die in opdracht van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties al ja renlang besprekingen voert over aller lei facetten van het ontwapeningsvraag- stuk, is tot volgend jaar januari uiteen gegaan na aanvaarding van een rapport aan de Algemene Vergadering over de besprekingen in 1970. Het voornaamste resultaat van die besprekingen is een vrijwel algemeen akkoord over een in de afgelopen maanden herhaalde ma len herzien ontwerp-verdrag van Ame rika en Rusland, dat installering van tische Nationale bevrijdingsfront (Viet- cong) in Zuid-Vietnam alleen maar een van de partners zou zijn van de door de communisten geëiste „voorlopige coa litieregering” in Zuid-Vietnam: met an dere woorden, dat Noord-Vietnam zou afzien van de els, dat het Bevrijdings front in een dergelijke coalitieregering een monopolitieposltie zou moeten in nemen. Thuy distantieerde zich even wel niet van de woordvoerder van het Bevrijdingsfront toen deze zei, dat de voorlopige coalitieregering op precies de zelfde manier zou moeten worden ge vormd als de „voorlopige revolutionaire regering” die de Vietcong in 1969 heeft geformeerd, hetgeen inhoudt dat voor de Vietcong slechts die toekomstige po litieke structuur in Zuid-Vietnam aan vaardbaar is die de communisten de feitelijke alleenheerschappij zal waar borgen. Bovendien maakte Thuy duide lijk dat er wat Noord-Vietnam betreft geen sprake zal kunnen zijn van een wapenstilstand totdat alle „fundamente le kwesties” zouden zijn geregeld, te weten Amerikaanse instemming met al gehele en onvoorwaardelijke terugtrek king van de Amerikaanse troepen en beëindiging van de Amerikaanse steun aan het bewind van de Zuidvietnamese president Nguyen Van Thieu, dat ver vangen zou moeten worden door een voorlopig coalltiebewind. Thuy heeft evenwel tevens laten weten, dat hij be reid is de Amerikaan Bruce voor ge heime besprekingen te ontmoeten. En dat Is zeer belangrijk, want alleen een dergelijk geheim overleg zal er waar schijnlijk toe kunnen leiden dat de im- In Chana is de voormalige opperrech ter Edward Akufi-Addo als president ge kozen door een kiescollege bestaande uit de 140 landen van het parlement en 24 vertegenwoordigers van stammen. Met deze presidentsverkiezing is de te rugkeer voltooid naar een burgerbestuur na de staatsgreep van leger en poli tie van 1966, die een einde maakte aan het bewind van Nkrumah. Sinds sep tember vorig jaar was er al weer een burgerregering, onder leiding van pre mier Kofi Busia, maar tot dusverre werd de functie van staatshoofd nog vervuld door een driemanschap bestaande uit twee hoge legerofficieren en het hoofd van de politie. Bepaald was, dat dit driemanschap drie jaren in functie zou blijven, tenzij het parlement anders zou beslissen. Velen zagen in deze pre sidentiële commissie een instrument om de burgerlijke regering te overheersen of zelfs om in de toekomst weer een vol ledig militair bewind te kunnen ves tigen. Maar de militairen hebben zich voorbeeldig gedragen, want toen 't par lement vorige maand besloot de pre sidentiële commissie te ontbinden en een president te kiezen aanvaardden de diie commissarissen niet alleen dit besluit maar trokken zij zich tevens terug uit respectievelijk het leger en de poli tiek, daarmee duidelijk aantonend dat het militaire bewind definitief ten ein de was. kernwapens en andere massavernieti gingswapens op de zeebodem verbiedt. Aangenomen wordt, dat de Algemene Vergadering, die midden deze maand in New York haar 25e zitting begint, dit ontwerp-verdrag, na wellicht nog enige wijzigingen te hebben aangebracht zal goedkeuren. Er is dit jaar overi gens weinig bereikt inzake de kwestie van een verbod van bacteriologische en chemische wapens. De twaalf niet-gebon- den (noch aan het Oostblok, noch aan het Westblok gebonden) leden-staten van de conferentie hebben gepleit voor een gezamenlijke behandeling van beide soorten wapens en ook de communis tische landen zijn daarvoor. Amerika daarentegen steunt het Engelse stand punt, volgens hetwelk eerst het vfaag- stuk van de bacteriologische wapens zou moeten worden opgelost, en pas daarna de ingewikkelder kwestie van de che mische wapens. Bolsward heeft een stiefkind. Het is nooit leuk een stiefkind te zijn. Eigen lijk is de beeldspraak ook niet juist, want het stiefkind dat zij bedoelen wordt enerzijds zeer vertroeteld, maar geniet anderzijds niet die belangstelling, die het verdient. Wij bedoelen het fraaie Juliana Park, een vorstelijke schenking van St. Antony Gasthuis en Wees huis. Het park wordt tot in de punt jes onderhouden. Kosten noch moeite wordt gespaard. Het kost jaarlijks dui zenden guldens. Helaas geniet het bij het publiek niet die waardering, die men zou wensen. O, ja, er wandelt wel eens een moeder met kind, de eendjes wor den af en toe wel eens gevoerd en ou den van dagen doen er wel eens de ron de. Toch zouden we niet graag de kost willen geven, die als Bolswarder het af gelopen Jaar nog geen voet in het park hebben gezet. Toch zijn er wel attrac ties, de volière, de zwanen, de coni feren, het rosarium, de tunnel, de vij ver enz. Hoe het dan komt, dat er zo weinig bezoek komt? Misschien omdat het park wat afgesloten ligt, het feit, dat men als het ware door een „trech ter” moet. Hoe dan ook, het is jam mer, dat niet méér Bolswarders van dit stukje gemeenschapsbezit genie- Weer of geen weer, de laatste zater dagnacht van sepember zullen weer ruim 300 auto’s, motoren en brommers deel nemen aan het nachtelijk gebeuren het welk de MAC „Zuid-Friesland” organi seert vanaf hotel „Tjaarda”'te Oranje woud. De Friesland Nachtrit is in de loop van de jaren uitgegroeid tot het groot ste nachtrit-evenement van het Noor den en de organisatoren sparen kosten noch moeite om het geheel rimpelloos te laten verlopen en zullen de vele deel nemers weer volop kunnen genieten van een door een ieder te rijden tourtocht door nachtelijk Friesland, met als be loning aan de finish de fraaie nacht- ritplaquette. Het Nachtrit-boekje geeft alle gewens te inlichtingen en is te verkrijgen aan het secretariaat van de organisatie te Heerenveen. Dajan dreigde met aftreden en aange zien zijn heengaan waarschijnlijk vele collega’s in het kabinet zou meeslepen, leek een crisis aanstaande. In een po ging die crisis te vermijden, het eigen vredesinitiatief te redden en voorts be vreesd, dat Israël mogelijk zou beslui- ten tot een serie luchtaanvallen binnen de Suezkanaalzone, liet de Amerikaan se regering weten dat ook zij nu over afdoende bewezen beschikte, dat de Egyptenaren sedert het ingaan van het bestand een aantal luchtafweerraket- ten, in strtjd met de bestandsbepalin- gen, tot vlak bij het Suezkanaal had den opgesteld; verdere schendingen, zo maakte Washington Egypte en Rusland duidelijk, dienden vermeden te worden. Hoewel deze verklaring voor de Is raëliërs onvoldoende was, bleek de drei gende kabinetscrisis Inmiddels afge- i wend met een besluit dat in wezen een overwinning voor Dajan betekent: de Israëlische VN-afgevaardigde Tekoah keert terug naar het vredesoverleg in New York, maar zal daar van zijn kant uitsluitend de kwestie van de be- standschendingen aansnijden. In VN- I kringen bestaat de vrees dat de hou ding van Israël, dat voortzetting van het I overleg nu definitief afhankelijk stelt van terugtrekking van de Egyptische ra ketten, tot volledige Ineenstorting van dat vredesoverleg zal leiden, en dat Ame rika, om de huidige impasse te door breken, zich gedwongen zal zien om het militaire evenwicht In het Midden-Oos- ten te herstellen, door de levering aan Israël van de allernieuwste wapens, waardoor de bewapende wedloop in de ze regio verder zou worden versneld. Wy krigen in resinsje-eksimplaer ta- stjürd fan it krekt ütkommen boekje Earrebarren yn Fryslan, fan de hear G. Bosch. De Fryske Akademy hat it boekje üt- jown yn de mande mei it Boun fan Fryske Fügelwachten. Wy nimme oan, dat der foar dit boek je fan de hear Bosch, dy't yn Fryslan wolbikend is troch syn krante-jbublikaes- jes oer it fügellibben, gans bilangstel- ling wêze sil, nou't FryslAn fan ’t jier mar ien earrebarre (Lükswald) hawn hat en der neffens guon kAna is, dat wy dizze fügel net wer yn FryslAn sjen sille. Binammen £n de oarlochstiid sa docht üt dit boekje bliken is it tal earrebarren yn Fryslan slim efter- ütgien: 1936 wiene neffens de hear Bosch, dy’t yn 1931 mei syn registraes- je bigoun is, de „topjierren” mei 56 nésten. Yn 1940 wiene der noch 50, yn 1941 roun it ynienen werom op 23 en sünt is it tal jimmeroan tobekgien. Hwat üs kontreijen oanbilangec Boalsert syn eibertsnêst (by de nou öf- brande pleats fan Wybrandi) oant en mei 1937 Yn 1938 kamen der jon ge fügels üt, yn 1939 noch icnkear, en dat wie ek foar it lést. Yn Blauhüs bleau- wen hja oant en mei 1940. mar hiene yn 1934, '37 en '38 gjin jongen. Yn Greonterp waerd bret yn 1939 en ’40 (by F. M. Huizinga, letter Brandsma). It nést <-0 Hylpen foar it stedhüs hAId- de it fol oant 1946, Warkum oant 1948. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Worhum en I I I Het vraag- en aanbodbord in huis Dat is het Streekblad bij u thuis Want meest als het even kan Dan adverteert een zakenman En weet zijn waren aan te prijzen Door u het voordeel aan te wijzen I Een aantal liberale senatoren hebben een vergeefse poging ondernomen pre sident Nixon te dwingen de oorlog in Vietnam voor eind 1971 te beëindigen. Zij hadden een amendement op de ml- litaire begroting Ingediend waarin ge- I eist werd, dat de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam eind volgend jaar voltooid zou zijn; om dat doel te bereiken zou de Senaat na de cember 1971 geen fondsen meer ter be schikking moeten stellen voor het hand haven van de Amerikaanse grondtroe pen. Dit amendement is met 55 tegen 39 stemmen verworpen; president Nixon werd aan een overwinning ge holpen door een coalitie van Republi- I keinen en zuidelijke Democraten, die van mening waren dat het voorstel de president te weinig vrijheid zou over laten in de buitenlandse politiek. Men zou het afwijzen van het amendement kunnen zien als een duidelijke over winning voor Nixon; anderzijds moet I worden opgemerkt, dat nog nooit ruim eenderde van de Senaat midden in een I oorlog heeft gestemd voor het afsnij- I den van de fondsen voor militaire aan kopen. I Dat de verwerping van het amendement i geen verwerping door de Senaat bete- I kent van de grondgedachte, dat niet lan ger naar een militaire maar naar een politieke oplossing van het Vietnamese geschil dient te worden gestreefd, blijkt uit het feit dat veertien senatoren, on der wie ook een aantal die tegen het amendement stemden, de president in een brief hebben gesuggereerd om tlj- dens de Parijse vredesbesprekingen een I wapenstilstand onder internationaal toe zicht aan de orde te stellen. Zij rede neren dat een wapenstilstand noodza kelijk is voordat een politieke oplos sing kan worden bereikt, en dat zo’n bestand bij de onderhandelingen ook eer der bereikt kan worden dan een poli tieke regeling. Intussen is dat vredes beraad in Parijs weer op een hoger plan gekomen nu Noord-Vietnam zijn voor- naamste onderhandelaar, Xuan Thuy, I na een maandenlange afwezigheid weer I naar de Franse hoofdstad heeft ge- I stuurd. Thuys terugkeer een reactie op president Nixons besluit om Bruce, eveneens een belangrijk diplomaat, aan het hoofd te stellen van de Ameri kaanse onderhandelingsdelegatie —had I in Amerikaanse kringen enig optimis- I me gewekt aangaande vooruitgang op het vredesoverleg. Er ontstonden specu- laties dat Noord-Vietnam wellicht er mee zou instemmen, dat het communis ten. Trouwens, het kén nog. Is het park in het voorjaar mooi, als de bolgewas sen zich aandienen, in de zomer als alles staat in volle bloei, ook in de herfst, als de bladeren gaan kleuren en als het ware een groot wonderschilderij vormen, is het echt de moeite waard. Een stille herfstdag met een ietwat weemoedig waas, schept stemming. Maar ook als de stormwind raast door de bo men en de bladeren her en derwaarts worden gejaagd, heeft het park zijn be koring. En het biedt leuke doorkijkjes, zoals hier bij de oude muziektent, waar u zelf een blik heeft op de aloude Martinitoren. Een goede foto met diep te (vooral geaccentueerd door de boom rechts op de voorgrond) en leuke te genstellingen (het zwart van de boom, het wit van het hek). Dat de foto graaf de toren juist plaatste boven de „boog” in het hek is goed uitgemikt en meer dan een bijkomstigheid. Wij hopen dat u dit „ibben wünderskilde- rlj” om met Gysbert Japiks te spre ken, niet stiefmoederlijk behandelt, endat we een volgend jaar volop gebruik zullen maken van muziektent en podium. Dit zal ook zeker de wens zijn van de maker van deze fraaie foto, ons aller vriend L. K. Mol. van de regeringspartijen zouden maan dag op de hoogte zijn gebracht van dit plan. Het standpunt van de regering is dat de loonsverhoging met vierhonderd gul den al een belangrijk stuk vooruit loopt op de ruimte voor loonsverhogingen in 1971. Verdere verhogingen zouden dan yolgend jaar achterwege moeten blijven om de economie weer tot rust te bren gen. Voor het kabinet is het geen pret tig vooruitzicht om dergelijke onpopu laire maatregelen te moeten nemen. Volgend jaar worden de verkiezingen ge houden en er is geen plaats waar je een kiezer harder kunt raken dan in zijn portemonnaie. Wat dit betreft komt de loononrust voor de regering wel op een hoogst ongelegen moment. Het kabinet heeft begin deze week ook uren vergade.d over de onrust in de Rotterdamse havens. In tegenstelling tot de verwachtingen zijn de werknemers in het havengebied begin deze week niet aan het werk gegaan, ondanks het beroep van de drie erkende bonden om dat toch te doen. Een aantal ministers zijn voorstanders van een „harde lijn”. Zij vrezen konflikten in Rotterdam tus sen militante stakers en werkwillenden. Zij willen militairen inzetten om de Dat de economie aardig in het gedrang kan komen lijkt inderdaad voor de hand te liggen. De ervaring heeft geleerd dat een extra uitkering inderdaad als .een extraatje wordt ervaren en niet in de spaarpot wordt gestopt. Het bedrag gaat op aan extra inkopende keu- kenuitzet die moeder al zo lang had willen hebben, de fiets voor de dochter of dat sjieke pak voor pa. Gevolg van al die bestellingen is wel, dat de Ne derlandse bedrijven de bestellingen niet meer bij kunnen benen en de handelaren hun inkopen in het buitenland moeten doen. Dat heeft een vervelend gevolg voor onze betalingsbalans. Vooral ook omdat wfl onze eigen produktie opeten in plaats van haar uit te voeren. De ministers Nelissen (Economische za ken), Witteveen (Financiën) en Rool vink (Lonen) liepen begin deze week dan ook wat zenuwachtig rond. Hoe wel werkgeversvoorzitter, de heer Bak kenist, na afloop van het gesprek met de regering verklaarde dat hij niet de indruk had dat de regering een loon stop overweegt, ging toch het hardnek kige verhaal dat de regering wel de gelijk van plan is de lonen te bevrie zen. Dit zou echter pas in januari vol gend jaar gebeuren. De fractievoor zitters mm

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1