II1 Bl I Leden van de Staten-Generaal Fan de Martin’toer llll IIII 1 Feijenoord vorstelijk Goedkopere liart- gangmaker blijkt succes te zijn Gebooortegolf onder de maskerzwijnen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND en Wymbritseradeel. 1 109e JAARGANG No. 73 DINSDAG 15 SEPTEMBER 1970 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum De T roonrede de woning- (Cliché Kollumer Courant) J.S. AS IS FORBRANDE TURF Tj. de J. a. Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887928 fan jimme theory. En dan net miene, sa as de hear Mansholt skynt to mienen, dat hjirtroch minder molke komme sil en dat dit dus fan dy post bitelle wur- de kin. Dat is sa net. Der komt gjin minder molke ek net mear, mar De v.v. Zwaagwesteinde heeft onlangs te Bolsward een oude directiekeet kun nen bemachtigen. Door zelfwerkzaam heid van vele actieve leden op vrije uren tijdens avonden, zaterdagen en va kanties kwam een prachtige kantine tot stand. Het keurige interieur biedt plaats aan 6070 bezoekers; er is elke avond training van voetballers, gymnasten, vol leyballers, enz. De kantine voorziet in een behoefte. Feijenoord Holland In één woord genoemd Ons landje door hun toedoen Is wereld beroemd! De beker voor hen Het was hun parool Daarom ook verdiend Dit voetbal symbool. Zij was enthousiast En zonder schromen Naar de winnende ploeg Van de wereld gekomen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Het wonder gebeurde Of was dat het niet Dat men Feijenoord, Als winnaar nu ziet? Kx’ Mr houden. Ze kunnen net als een hond en een poes zindelijk worden gemaakt. Wat dat betreft zijn er geen problemen.” De heer Ouwehand vertelde nog, dat hij iemand kent, die zo’n maskerzwijn in z’n huis heeft, die tegen de deur klopt wanneer hij eruit moet. Intussen heeft men op Ouwehands Die renpark de handen vol. Om de drie uur moeten de biggetjes worden aangelegd Gelukkig heeft ma genoeg te drinker anders zouden de zwijntjes ook nog bij voeding moeten hebben. Wie zo’n zwijn tje wil hebben kan zich het best tele fonisch met de directie van Ouwehands Dierenpark in verbinding stellen. Het telefoonnummer luidt 08376-2294. Het was geweldig Een vorstelijke dag Zoals onze koningin Dit gebeuren ook zag. De eerste patiënte ter wereld die een nieuw soort op atoomkracht werkende hartgangmaker goedkoper en doel treffender heeft gekregen is enige weken geleden uit ’t National Heart Hos pital in Londen ontslagen, precies acht dagen na haar operatie. De gangmaker, die loopt op een atoombatterij die is ontwikkeld door de geleerden van het Britse Gezagsorgaan voor de Atoom energie, werd in het lichaam van een 56-jaar oude vrouw Ingeplant. De dag voordat de vrouw het ziekenhuis mocht verlaten, ontving een 56-jaar oude man een dergelijke gangmaker. De nieuwe gangmaker behoeft slechts een keer in de tien jaar te worden vervangen, te gen conventionele gangmakers om de twee jaar. Jaarlijks worden in Groot- Brittannië 1300 conventionele hartgang- makers ingeplant. leafst lyts bliuwe wolle, dat hja bang binne fan mear kij, bargen of hinnen. Men soe sizze: hoe bistiet it? Hoe is it mpoglik, dat dizze minsken sokke frjemdlingen binne yn it agrarysk Je- ruzalim, dat hja net witte, dat elke boer altyd al mei mear lan en mear kij üt- seach. Dat is ien fan de meastsprekken- de eigenskippen fan de boer. Mar dizze natuerdrang waerd bihinde- re troch technyske, finansiële en prak- tyske mooglikheden. Doe’t de kij noch mei de han molken waerden, koe men de man om dy reden net mear as tsien kij hawwe. Mear kij bitsjutte mear folk en mear folk wie in kwestje fan renda biliteit. Dan wie ek it büthüs to lyts en moast forgreatte wurde, men moast mear lan ha en gean sa mar troch. Nou is it düdlik, dat de technyk op it heden mooglik makket, dat men de man tritich of fjirtich kij halde kin hwat it maksimum is, is min to sizzen mar oft dit barre sil, leit oan de moog likheden op finansieel en praktysk ter rein. As in boer in moderne buorkerij krije kin mei iepen rinstal, anneks molkstal, mechanyske mjukserij, molklieding, heal mechanyske fuorderij As hy foldwaende lan krije kin om en oan de pleats, yn fikse fjouwerkante stikken, fan goede kwaliteit en üntwet- tering As hy genöch bidriuwskapitael hat om twa trekkers nei alle helpstikken, sels- ladende weinen, sirkelmeaner, swyl. en skodmasines. koartom alles hwat op it lan en yn de skuorre op it heden oan Eind augustus maakte de directie van Ouwehands Dierenpark melding van het heugelijke feit, dat één van de mas- kerzwijnen zes jongen ter wereld had gebracht. De heer Ouwehand maakte in het afgelopen weekeinde bekend, dat een andere zeug van hetzelfde ras maar liefst tien jongen had gebaard. Het wordt daar in het dierenpark op de Grebbe- berg wel een „zwijnenstal”, of moeten we het niet tussen aanhalingstekens plaatsen. „Waar laat ik ze,” verzuchtte de heer Ouwehand, „ik geloof dat ik een be roep moet gaan doen op liefhebbers, die straks graag zo’n leuk zwijntje in huis willen nemen. Je kunt ze als huisdier een passende defensieinspanning te blij ven getroosten. De ontwikkelingen in de Europese Ge meenschappen sedert de Haagse Confe rentie van staats- en regeringshoofden ste-imen hoopvol voor de toekomst van de Europese integratie. Van wezenlijke betekenis hiervoor acht de regering het slagen van de onderhandelingen over de uitbreiding van de Gemeenschappen. Zij steunt de verdere integratie op eco nomisch, sociaal en monetair gebied. De eenwording van West-Europa blijft zij zien als einddoel. De verschijnselen van groeiend protec tionisme baren de regering zorg. Mede in het kader van de Europese Gemeen schap blijft zij ijveren voor een vrij internationaal handelsverkeer op de grondslag van eerlijke concurrentie. De regeringen van Suriname, de Neder landse Antillen en Nederland zijn over eengekomen het overleg over de toe komstige verhoudingen tussen de lan den van het Koninkrijk in het komende parlementaire jaar te intensiveren. Ne derland zal de economische en sociale ontwikkeling van deze landen in toe nemende mate steunen. Er is in de komende maanden nog een omvangrijk programma van wetgeving af te werken. Hieronder valt de eer ste lezing van de wetten tot grondwets herziening. Van de reeds ingediende voor stellen acht de regering vooral van be lang de behandeling van de wet hou dende wijziging van de bepalingen in zake gemeentelijke en provinciale be lastingen, de wet ter invoering van een jaarlijkse bijstelling van de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting, voor stellen voor structurele wijzigingen van de inkomstenbelasting, de vestigingswet detailhandel, de herziening van het on- dernemings- en het vennootschapsrecht, de wettelijke regeling van werkstaking, een wijziging van het onteigeningsrecht, de herziening van het echtscheidings recht en voorstellen over de bescher ming van de persoonlijke levenssfeer. De regering stelt zich voor onder meer nog te komen met voorstellen betreffen de het instellen van regionale bestuurs- eenheden, een vernieuwing van de wet toezicht kredietwezen, een wet tot wij ziging van de rechtspositie van de PTT, een wijziging van de huurwet en de wo ningwet, een wijziging van de algemene bijstandswet en van de wet op de be jaardenoorden. Ik wens u toe, leden van de Staten- Generaal, dat vruchtdragende discussies u voldoening schenken in het verant woordelijke werk dat u wacht. Moge Gods zegen op u en uw werk rusten. Hiermede verklaar ik deze zit ting van de Staten-Generaal geopend. ren van de tarieven van enige be lastingen. Op basis van die wette lijke bevoegdheid wil de regering per 1 januari 1971 voor de duur van 12 maanden de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting, de vennootschapsbelasting, de benzi- ne-accijns en de bijzondere ver bruiksbelasting op personenauto’s verhogen met 3 pct. van de op dat tijdstip van kracht zijnde tarieven. Mede ter versterking van het res trictieve monetaire beleid zal wor den overgegaan tot een beperking van het consumptief krediet en van het door de overheid garanderen van leningen buiten bouwsector. De regering is van mening dat de in artikel 10 van de wet op de loonvorming vermelde voorwaarden zijn vervuld. Zij heeft dan ook het voornemen aan dit artikel toepas sing te geven. Daartoe richt zij he den een adviesaanvrage aan de Sociaal-Economische Raad. De beoogde matiging van de loon ontwikkeling zal door voortzetting van een krachtig prijsbeleid wor den ondersteund. De regering acht deze ingrijpende maat regelen noodzakelijk ter verzekering van de toekomstige werkgelegenheid, van de welvaart en het welzijn in ons land. Het welslagen van dit programma hangt mede af van het te voeren begrotings beleid. Meer dan ooit is thans een be groting vereist die een evenwichtig en gezond beeld vertoont. Een verdere ver laging van invoerrechten en een verlen ging van de tijdelijke verlaging van de suikeraccijns, en vooral de stijgende ge meentelijke uitgaven voor de sociale zorg, vereisen enkele nieuwe fiscale maatregelen. Daartoe wordt voorgesteld op 1 januari 1971 het normale tarief van de omzetbelasting te brengen op 14 pet. en het verlaagde tarief op 4 pet. te handhaven. Een aantal artikelen gaat van het normale naar het verlaag de tarief over ten einde de invloed op de kosten van levensonderhoud be perkt te houden. De inkomstenbelasting op het privé-ge- bruik van auto’s dat door de onderne ming wordt bekostigd, zal worden ver zwaard door een meer op de werke lijkheid afgestemde waardering. Renteverrekening zal worden ingevoerd bij bepaalde te innen en terug te be talen belastingen. Bij de gekozen opzet van de rijksbe- groting kan in 1971 worden volstaan met een aanzienlijk geringer beroep op de open kapitaalmarkt dan dit jaar, het geen de financiering van gemeentelijke- investeringen ten goede kan komen. Ofschoon landelijk gezien de inkomens ontwikkeling ook in de landbouw en visserij niet onbevredigend is, zijn er be paalde sectoren, groepen en gebieden, zo als het Noorden, die bijzondere zorg ver eisen. In de begrotingsvoorstellen die u heden worden aangeboden, vindt u de beleidsvoornemens van de regering in zake deze en andere belangrijke onder werpen van staatszorg. Dit jaar wordt de oprichting herdacht van de Verenigde Naties. In de 25 jaar van haar bestaan is de volkerenorgani satie een onmisbare functie gaan ver- I i ’e merk is, oan to tugen Dan soe it greatste diel fan de Frys- ke boeren dizze kans mei beide han- nen oangripe en laitsje om tritich kij de man. En nou is dit de bidoeling fan it Frys- ke stuktuerplan: Jow üs de middels en it foech om üs pleatsen to modernisea- ren, de forkaveling en de wetterhüshal- ding to forbetterjen, de oerkomplete minsken op in forantwurde wize nei oa- re bidriuwen oer to skeakeljen. Jow üs it foech en de middels om lju, dy’t dat leaver wolle. üt to keapjen of har lan foar lange tiid to hieren. Jow üs it foech en de middels om de ruilfor- kaveling en oare oerheitsbimoeijingen yn to passen yn üs totale struktuerplan en wy sjogge kans yn tsien jier it great ste diel fan de modernisearing hjir yn FryslAn ta in feit to meitsjen. Om üs hoecht it gjin dei to wachtsjen, wy binne der ré foar! Mar dan moat de ponge fan omke los. Dan moat it üt wêze mei moaije praatjes foar feestlike gearkomsten, dan moatte der sinten op it kleed kom me. Eigners en boeren binne dy sinten ünthalden, dér hat eltsenien fan profi- teard. Kom nou ris los mei it jild. In pearhündert miljoen kontant en in pear- hündert miljoen op skuld foar in lege vullen bij de handhaving van de wereld vrede, vooral door het bevorderen van de internationale samenwerking op eco nomisch en cultureel gebied. Het in deze kabinetsperiode gestelde doel om de Nederlandse ontwikkelings hulp in 1971 1 pct. van het nationale inkomen te doen bedragen, wordt be reikt in de begroting die u heden wordt aangeboden. De taken en verplichtingen die in de ontwikkelingsstrategie voor de jaren zeventig worden neergelegd, dienen nieuwe richting te geven aan de inspanning van alle betrokken landen. De regering zal hieraan haar volle mede werking geven, evenals aan het tot stand komen van een algemeen stelsel van han- delspreferenties voor de ontwikkelings landen. Van essentieel belang voor het berei ken van een meer stabiele internatio nale veiligheid zijn de besprekingen tus sen de Sovjet-Unie en de Verenigde Sta ten over beperking van de strategische nucleaire bewapening en het ontwape- ningsoverleg te Genève. Voorzover het binnen haar vermogen ligt, draagt de regering het hare hiertoe bij, evenals tot het herstel van de vrede in de gebie den die thans door oorlogsgeweld wor den geteisterd. De regering ziet het daarnaast als een belangrijke taak, zowel binnen de Noord- atlantische Verdragsorganisatie als daarbuiten, mede te werken aan het streven naar vermindering van de span ningen en vergroting van de veiligheid in Europa. In dit verband wordt in het bijzonder gedacht aan een evenwichtige beperking van de militaire middelen. De grondslag voor de veiligheid van het Koninkrijk blijft intussen handhaving van de Nederlandse deelneming aan een Atlantische strijdmacht, modern uitge rust en van voldoende omvang om een mogelijke tegenstander, vooral ook met conventionele middelen, te kunnen weer staan en hem te kunnen weerhouden van het uitoefenen van politieke druk. Ne derland dient zich in verband hiermede Bolswards Nieuwsblad Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag seerd voor bouwwerken in de sectoren nijverheid, handel en verkeer. Deze tij delijke maatregel wil de regering laten volgen door een investeringsheffing van beperkte duur, waartoe een ontwerp van wet aan u zal worden voorgelegd. Voortgaande liberalisatie en invoering van huurharmonisatie zullen het bou wen van voldoende goede nieuwe wo ningen stimuleren. Voor de verbetering van de bestaande woningvoorraad is de begroting aanzienlijk opgevoerd. De rijks steun voor de woningbouw zal door een nieuwe wijze van verdeling meer wor den toegespitst op die gebieden en die categorieën van woningbehoevenden die daaraan het meest behoefte hebben. Me de door het ingevoerde systeem van aan vullende huursubsidie wordt meer re kening gehouden met de lagere inko mensgroepen. De sterke expansie van onze economie manifesteert zich ook dit jaar in een belangrijke toeneming van produktie, in- en uitvoer en werkgelegenheid. De ver betering van het reëel vrij besteedbaar loon is aanzienlijk. Het uitkeringsni veau van de AOW en AWW is extra verhoogd. De laatste maanden voltrekt zich ech ter de groei van de totale nationale be stedingen in een te snel tempo, met na me als gevolg van de ontwikkeling van de investeringen in bedrijven en van de particuliere consumptie. Hierdoor loopt de spanning op de arbeidsmarkt en de kapitaalmarkt verder op en tekent zich sedert kort een gevoelige verslechtering van de handelsbalans af. De spanningen ontladen zich nu boven dien in onverwachte, aanzienlijke extra loonuitkeringen. De versnelling in de loon- en prijsstijgingen die reeds werd gevreesd, krijgt daarmede een zeer ge vaarlijke impuls. De betalingsbalans zal nog veel ongunstiger worden. Delen van het bedrijfsleven zullen in ernstige moeilijkheden kunnen geraken, hetgeen zijn effect op de werkgelegenheid niet zal missen. De regering is vast besloten aan deze ongunstige ontwikkeling het hoofd te bieden. Zij kondigt daartoe het volgen de programma van maatregelen aan: Op de rijksbegroting 1971 zal een bedrag van 140 miljoen gulden wor den geblokkeerd. Op korte termijn bereikt u ’n ont werp van wet dat een voorstel be vat tot het conjunctueel hante- In onze zich vernieuwende maatschappij verschuiven normen snel. Daarom treden spanningen op tussen behoud en vernieuwing, die echter nimmer zullen mogen lelden tot het prijsgeven van fundamentele waarden. Het verlangen om mee te werken aan de ontwikkeling van de maatschappij vereist bereidheid tot samen werken en tot respecteren van de opvatting van anderen. De regering draagt hierbij een eigen verantwoordelijkheid. Zij zal dan ook voort gaan met de moeilijke opgave om de wetgeving aan te passen aan de zich wijzi gende levensopvattingen, zoals het verlangen naar meer vrjjheid en meer demo cratische beïnvloeding. Zij zal echter tevens krachtig optreden tegen groepen die de geboden vrijheid mis bruiken om op onverdraagzame wjjze anderen hun opvattingen en gedragspatroon op te dringen of ernstig overlast aan te doen. der komme de helt fan de boeren en dy sille dan ekonomysk en soasiael in reed- lik bistean hawwe. De greate fraech is nou mar: Binne de EEG en regearingslju ré om op diz ze wize har eigen ideën ütfiere to lif ten. Hawwe hja it jild derfoar en binne hja fan doel it to jaen. Dat is de lytse flessehals, dêr’t alles troch moat. De opstellers fan it struktuerplan litte der gjin twivel oer bistean, dat it net oan har lizze sil, hja ha de kaerten iepen en bleat op tafel lein. As it nou net bart, dan wit elk hwer’t it oan leit Hjir en der is der ünrêst ünder de boe ren oer dit struktuerplan omdat hja mie ne, dat de lytsen der üttreaun wurde sille. Dêrfoar is gjin reden. Hwant it hiele plan birêst op in frijwillige kar. Elke boer sil seis ütmeitsje kinne oft hy in greater spul ha wol, oergean op inkeld foerwinnen, oergean op in opfok- bidriuw of by it bisteande bliuwe. Gjin- ien wurdt twongen op to hélden, mar dy’t leaver ophélde wol om leeftiid of sounens, moat dit op reedlike biting- sten dwaen kinne. Ik fyn it in prachtich plan en in kost lik plan. Krekt omt it yn roune wurden düdlik makket, hwer’t de oarsaek leit en de forantwurdelikens foar de nuod- like situaesje fan de boerestan op it rinte. Dat is de rekken foar it ütfieren heden. It wurd is nou oan de oare kant. Hja steane skaek! Wy wachtsje mei greate spanning op de kommende set Hja sille dochs net by it boed weirin- ne, soe men hoopje! I De regering wil de communicatie tus sen bestuur en bevolking verbeteren en de inspraak bij de beleidsvoorbereiding vergroten. Zij denkt hierbij in het bij zonder aan het rapport openbaarheid- openheid, het memorandum omtrent 't maatschappelijk en cultureel welzijn en het rapport van de Raad van Advies i voor Ruimtelijke Ordening. De regering zal de uitkomst van het beraad hier over in wetsvoorstellen omzetten. i De toeneming van de welvaart, die ons volk 2ich in de afgelopen jaren heeft verworven, geeft reden tot voldoening. Zij roept ook nieuwe problemen op. De schadelijke neveneffecten voor ons leef milieu worden zorgwekkend. De groei van de welvaart zal in toenemende mate moeten worden gericht op verbetering van de omgeving waarin wij leven. Ve len zijn zich in dit Europese Natuur- beschermingsjaar meer bewust gewor den van het belang van de bescherming en het behoud van natuurterreinen en van de noodzaak verontreiniging van lucht, water en bodem tegen te gaan. De wetten inzake de luchtverontreini ging en de verontreiniging van opper- i vlaktewateren zijn hiervoor noodzake- Hjke instrumenten. Het verheugt de re- I gering dat bij de bestrijding van de ver ontreiniging van lucht en water ook de internationale samenwerking meer ge stalte krijgt. Voor een op de toekomst gericht on derwijsbestel acht de regering een in grijpende herziening van het kleuter- en lager onderwijs nodig. Ook zullen maat regelen worden getroffen ter verdere verlaging van de leerlingenschaal bij dit onderwijs. Uit de u heden aangeboden nota blijkt dat de regering zoveel mogelijk wil be vorderen dat de positie van de werken de jongeren gelijkwaardig wordt aan die I van leeftijdgenoten die nog voortgezet onderwijs ontvangen. De regering streeft ernaar spoedig de noodzakelijke herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs te verwezen lijken. Zij zal bijzondere aandacht schen ken aan de verdere vormgeving van het wetenschapsbeleid. Het woningbouwprogramma zal voor 1971 met 2000 woningen worden ver hoogd. In het belang van de woning bouw wordt de afgifte van rijksgoed- keuring voor die delen van het land waar de spanning op de arbeidsmarkt in de bouw het grootst is, getempori- Djj’t de bidoeling en bitsjutting fan it Fryske Struktuerplan bigripe wol, moat tinkt my düdlik ynsjen, dat dit plan in antwurd is, sawol oan de Nederlénske regearing as oan de EEG. Dizze bei de ynstansjes fergje sünt jier en dei de boeren op skaelforgreating. Mansholt, Lardinois en syn sekondant Wellen dog- ge winlik neat oars as de boeren foar- hélde, dat hja greatere bidriuwen ha moatte, dat hja de man mear kij hal de moatte, mear bou brüke en mear hin nen en bargen per man meste moatte. Hja skine to mienen, dat boeren

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1