De foto de week van de Ursdesmseli 1970 en zaak Regering: Buikriem strakker aan* halen Sabe Shroar I 9 I I l |De vliegtuigkapingen Palestijnse Veringa algemeen lijsttrekker voor de K.V.P. anden I I ^Topconferentie van niet gebonden 9 i IG Bericht de van Bo Is ward illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND iDd Werkgemeenschap van Kerken te O 109e JAARGANG No. 74 VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1970 mimb* Wymbritseradeel. Afrikaanse topconferentie te wind waren geweest. KVP Niet gebonden landen bijeen Parlement Secretaris a.i. J. Stolk wij Hwat hat ós hjoed to sizzen Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De burgemeester van Bolsward. J. M. A. Mulder Neen, dit is geen beschilderd paasei, geen legpuzzel, maar wat dan wei? Nou Ja, onze aloude Martinikerk, dat is nog al duidelijk. Maar het lijstje dan, de ovaal? Slechts ingewijden zullen het direct door hebben. Het is 'n raampje in de stadhuis toren. Van hieruit fotografeerde de heer Dekker, die al meer huzarenstukjes uit haalde (denk b.v. aan de windvaan en leeuw) deze merkwaardige Bolswardse vogelvlucht. Je moet er maar oog voor hebben en er maar op komen om het zo te doen. Ons compliment. Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) conferenties het merendeel van hen zich tegen een uitdrukkelijke veroordeling van Franse wapenleveranties aan Zuid- Afrlka, ditmaal stonden zij toe, dat naast Engeland en West-Duitsland ook Frankrijk met name werd veroordeeld. Ook in een ander opzicht wisten de Afrikaanse staten ditmaal de rijen te sluiten. Ernstige meningsverschillen aangaande de pogingen van Biafra om zich van Nigeria af te scheiden, hadden de vorige Afrikaanse topconferentie van november 1969 doen mislukken; thans kon keizer Halle Selassie aankondigen, dat aan de vooravond van het topbe- raad in Addis Abeba, Zambia en Tan zania, Gabon en de Ivoorkust de vier landen die Biafra hadden erkend zich met het federale bewind van Nigeria hadden verzoend. er bij nader inzien toch niet zo veel voor om zich nu al uit het politieke le ven terug te trekken. Niet voor niets is hij nog een van de meest populaire man nen van Nederland. Tsjintwurdich kin men mar op ien ma- near soun bliuwe: ite, hwat jo net lek ker fine, drinke, dêr’t jo gjin sin yn ha en dwaen, hwat jo tortelend fine Bolswards Nieuwsblad We moeten het door de welvaart aardig uitgegroeide buikje wat in gaan snoeren. De riemen moeten strakker worden aangehaald. Dit was dinsdag de toon van de troonrede en miljardennola, waarin het regeringsbeleid voor het nieuwe parlemen taire jaar uit de doeken werd gedaan. De belastingen gaan omhoog, de prijzen gaan omhoog en de lonen moeten fors in de hand worden gehouden. Als dat niet lukt, eten we met z’n allen veel te veel en van wat we producrn, trwjjl we toch ook nog liet nodige naar het buitenland moeten verkopen. Dit jaar al zijn we aardig bezig de zaak uit de hand te laten lopen. Het merendeel van de werknemers krjjgt een extra uitkering van vierhonderd gulden bruto, diegenen die het niet krijgen, dreigen met stakingen. Dit alles onder het motto dat bezuinigingen goed zyn, maar dat die toch het best bij de buurman kunnen beginnen. n Loesaka, de hoofdstad van de Afri kaanse staat Zambia, is de derde top- |onferentie gehouden van de niet-gebon- len landen, d.w.z. de landen die onafhan kelijk wensen te blijven van elk van de Irte, respectievelijk door Amerika, Rus tend en communistisch China geleide Het werk van de Tweede Kamer moet, na alle aankondigingen van deze week, binnenkort weer fors op gang komen. Als het aan een aantal wat jongere Kamerleden ligt, dan komt daar in de komende jaren toch een wat andere pro cedure. Onder aanvoering van de libe raal, de heer Wiegel, heeft een aantal afgevaardigden een nieuw voorstel op gesteld om de werkwijze van de Twee de Kamer te veranderen. Zij menen, dat het parlement veel te laat met bepaal de zaken begint en dat, als eenmaal een aktuele zaak wordt behandeld, een be sluit veel te lang wordt uitgesteld. Als het aan deze werkgroep ligt dan ver valt zelfs de hele Derde Dinsdag. Zij willen de troonrede en de miljardennota al op de laatste dinsdag van augustus presenteren. De algemene politieke be schouwingen zouden dan al in de eerste week van september kunnen worden ge houden. Het kost de afgevaardigden wel wat vakantie, maar daar staat tegen over, dat de begrotingsbehandelingen in elk geval ruim voor het eind van het jaar kunnen worden afgerond, zodat er eventueel een wat forsere Kerstva kantie aan vast zit. De groep wil ook een heel nieuw soort uitspraak van het parlement: de bliksemstemming. Bij hoogst aktuele zaken zou een afgevaar digde een minister vragen moeten kun nen stellen, na het antwoord een motie moeten opstellen, waarna de Kamer ogenblikkelijk stemt, zonder eerst alge mene debatten te voeren. De groep van afgevaardigden wil dit voorstel formule ren en via de Kamervoorzitter eind van dit jaar in stemming brengen. de plaats van ons volk in de rij van die naties, die zoeken naar een daad werkelijke band met elkaar, en hoe wij christenen daarin een rol kunnen en moe ten spelen. In samenspraak met de vertegenwoor digers van de verschillende scholen van het voortgezet onderwijs hier ter plaat se is overeengekomen, dat in de lessen aandacht besteed zal worden aan het thema van de vredesweek en dat aan leerlingen de Vredeskrant ter hand VREDESWEEK De Werkgemeenschap van Kerken Bolsward heeft dit jaar, zoals u al via de publicaties in deze krant weet, de coördinatie en stimulering van de ver schillende activiteiten rond de komende 27 sept op zich Wie de verkiezingsstrijd gaat voeren is nu ook bij de KVP bekend geworden. De KVP heeft met algemene stemmen dr. G. Veringa, de huidige minister voor Onderwijs en Wetenschappen, aangewe zen als lijsttrekker. Minister Veringa is bij de kiezers niet zo erg bekend, maar hij krijgt de komende maanden alle kans dat te worden. De strijd om onder wijsvernieuwing heeft zich de laate tijd in een wat kleine kring afgespeeld en is beslist nooit een zaak voor het gro te publiek geworden. Desondanks is wel duidelijk, dat dr. Veringa een gematigd vooruitstrevnd figuur is, die zich meer bezig houdt met maatschappelijke vraag stukken dan met de koele cijfers van onze economie. Hij vertelde begin deze week dan ook ronduit, dat de KVP in de komende regeringsperiode meer de nadruk zal leggen op maatschappelijke vernieuwingen, dan op sociaal economi sche vraagstukken. Volgens dr. Veringa is het heel goed mogelijk, dat de KVP na de komende verkiezingen opnieuw met de WD zal samenwerken. Dat de KVP daarbij niet alleen staat, liet hij doorschemeren door grote nadruk te leggen op de steeds beter wordende samenwerking met de ARP en CHU. Over z’n voorganger, de heer Schmelzer zei de nieuwe lijsttrekker van de KVP, da', deze in elk geval na de verkiezin gen niet meer zal terugkeren in de Twee de Kamer. Het wordt of een lidmaat schap van .de Eerste Kamer, of 'n mi nisterspost. Bekend is, dat de heer Schmelzer veel voelt voor de post van minister van Buitenlandse zaken. Maar hij moet daarbij dan nog wel een stevig robbertje uitvechten met de huidige be windsman daar, minister Luns. Die voelt llnds de zesdaagse oorlog van 1967, waarin de Arabische landen door Israël ver- letigend werden verslagen, zjjn de Palestijnse verzetsorganisaties als paddestoelen lt de grond verrezen. Naast El Fatah, die al vóór die oorlog bestond, en spoedig 1 omvang groeide, ontstonden er vele andere, waaronder de zeer linkse organi ses „Volksfront” voor de bevrjjding van Palestina en „Volksdemocratisch tont”. Voor al deze bewegingen is het uitelndeEjke doel de „bevrijding" van Pale- tina en de daarmee gepaard gaande „vernietiging van de zionistische structuren an Israël”, maar terwijl de meeste bewegingen dat doel slechts willen nastreven oor middel van aanvallen op Israëlisch of door Israël bezet gebied, staan de zeer nkse organisaties op het standpunt, dat dat doel wellicht slechts bereikbaar zal (jn, nadat eerst de huidige Arabische regimes, in de eerste plaats dat van koning loessein in Jordanië, ten val zijn gebracht» tuige de mededelingen van de Derde Dinsdag, gekozen voor een hard beleid. De prijzen gaan omhoog, het loonzakje mag niet veel vetter worden en wat er dan nog van het loon overblijft, wordt zwaarder belast dan ooit tevoren. Ook het bedrijfsleven krijgt het nodige te verwerken. Investeringen worden moei- lijker, niet alleen door de schaarste aan kapitaal, maar ook door extra belasting maatregelen. Erg prettig klonk het dinsdag niet. Het was een troonrede, die duidelijk in mi neur was gestemd. De vraag is nu hoe dit in het parlement doorwerkt. Met op de achtergrond als maar die verkiezin gen. De oppositie heeft nu alle midde len in handen om duidelijk te maken, dat de zaken, de huidige regering vol ledig uit de hand zijn geholpen De re geringspartijen hebben nu alle mogelijk heden om te vertellen, 'dat het allemaal nog veel erger zou zijn geweest als de oppositie, in plaats van zij, aan het be- Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en namelijk dat de gehele wereldpolitiek be- tegische wapens (SALT). Nu langzamerhand de situatie is ont staan waarnaar de niet-gebonden leiders in 1961 streefden, openbaart zich ech ter in dit gezelschap een nieuwe vrees, namelijk datde gehele wereldpolitiek be heerst zal worden door de beslissingen van de steeds nauwere contacten onder houdende Grote Twee. Die vrees is be paald niet ongerechtvaardigd, want de ontwikkeling in die richting kan ook de zo omvangrijke groep niet-gebonden lan den niet tegenhouden. De landen die op de conferentie in Loesaka vertegen woordigd waren vormen de helft van al le leden van de Verenigde Naties, en ongeveer eenderde van de gehele wereld bevolking, maar vele van deze landen behoren tot de armste in de wereld. Dit „blok van Loesaka” draagt dan ook minder dan vijf procent bij tot de jaar lijkse begroting van de Verenigde Naties. Een groot deel van de wereldpolitiek wordt gemaakt buiten die Verenigde Na ties, maar zelfs voozover die politiek binnen de volkerenorganisatie wordt be dreven, komen de niet-gebonden landen er nauwelijks aan te pas. Met hun over weldigend aantal stemmen kunnen zij weliswaar de beslissingen van de Alge mene Vergadering beheersen, maar de re soluties van die Algemene Vergadering zijn slechts aanbevelingen. De belang rijkste politieke besluiten worden geno men door de Veiligheidsraad, waar de Grote Vier met hun vetorecht elke hun Franse staten op. Verzette bij vorige jrote blokken in de wereld. Die top conferentie is gehouden onder geheel an- lere omstandigheden dan de eerste, die n 1961 door president Tito van Joego- lavië in Belgrado bijeen was geroe pen. Toen bedroeg het aantal uitgeno- ligde landen 25, voor de tweede, in 1964 n Kairo gehouden conferentie werden |8 landen uitgenodigd en thans was dit kantal opgelopen tot 64. Een ander ver- Ichil met 1961 was dat toen en in de folgende jaren de grote mogendheden Ie neutralistische landen nog het hof naakten, terwijl in de huidige diplo matie van de grote mogendheden met de visie van die landen, nog maar weinig rekening wordt gehouden. En in de der- Je plaats is inmiddels de verhouding tus- |en Amerika en Rusland in niet onbe- pngrijke mate gewijzigd. In 1961 was lie verhouding er een van confrontatie op elk gebied, zodat de niet-gebondenen te> Belgrado zich geroepen voelden in per. resolutie op Moskou en Washington pen beroep te doen met elkaar in con tact te treden om een wereldoorlog te voorkomen. Inmiddels zijn de beide reu- pen inderdaad op verschillende terrei nen met elkaar in contact getreden, ech ter niet omdat de niet-gebondenen dat kensten, maar onder de druk van in terne ontwikkelingen binnen de twee lan- |en zelf. De belangrijkste van deze con tacten vormen ongetwijfeld besprekin- I Vredesweek van 20 genomen. Het thema van de Vredesweek: de Ver enigde Naties, leent zich moeilijk voor grootse, uiterlijke manifestaties. Het roept veeleer op tot een bezinning over |r is nog een punt van verschil: het plksfront is vrijwel de enige comman- p-organisatie die ook vliegtuigkapingen tedrukkelijk rekent tot de wapens waar- iee men Israël kan bestoken. Het is MS®© kze organisatie die de recente serie spec iculaire kapingen heeft uitgevoerd, jaarblj drie ontvoerde vliegtuigen naar in door de commando’s beheerste vlieg- rip in de Jordaanse woestijn werden pdirigeerd en vervolgens opgeblazen ken vierde toestel trof hetzelfde lot b het vliegveld van Kairo), terwijl de kssagiers als gijzelaars werden ge pikt bij de pogingen om in Israël 1 verscheidene Westeuropese landen (vangen gezette Palestijnen vrij te krij ten. De commando’s van het Volksfront kbben waarschijnlijk drie motieven ge- ad voor deze kapingen. In de eerste laats het vrijkrijgen van hun gevan- 1 en collega's. Voorts het trekken van wereldaandacht voor het Palestijn- onwelgevallige beslissing kunnen verij delen. President Tito van Joegoslavië, indertijd de grote gangmaker van de neutralistische beweging, heeft zich ten zeerste ingespannen om de conferentie in Loesaka te doen slagen. (Zo heeft hij president Kaunda van Zambia ruime fi nanciële en technische hulp verstrekt om hem in staat te stellen het immens congresgebouw waarin de conferentie moest worden gehouden, bijtijds te vol tooien). Tito hoopte namelijk dat de deel nemers aan het overleg voldoende een heid zouden kunnen opbrengen om daar mee het machtsmonopolie van de grote industrie-staten enigszins te kunnen doorbreken. Zouden zij daarin niet sla gen dan zouden de meeste ongebonden landen, zo vreesde hij, hun streven naar nationale en economische onafhanke lijkheid moeten opgeven en zouden zij elk in een der drie grote blokken wor den gezogen. In hoeverre de resultaten van het overleg in Loesaka de door Tito gewenste doelen naderbij zullen bren gen, zal moeten worden afgewacht. Er is inderdaad wat eensgezindheid tot stand gebracht, onder andere over een plan van keizer Haile Selassie van Ethi opië om een economisch en diploma tiek offensief te beginnen tegen de blan ke minderheidsregeringen in zuidelijk Afrika; voorts is besloten tot een nau were economische samenwerking tussen de niet-gebonden landen onderling, die wellicht de vorm zou kunnen aannemen van een economische gemeenschap waar in voorkeurstarieven zouden gelden. Maar tot de vorming van een perma nent secretariaat, dat de krachten van de landen van de „derde wereld" zou kunnen bundelen is het nog niet ge komen. alle leerlingen de Vredeskrant ter hand zal worden gesteld. Via deze scholen zal deze krant ook huis aan huis wor den aangeboden. De pogingen om het simulatie-spel met medewerking van het polemologisch instituut van Groningen doorgang te laten vinden zijn gestaakt wegens het tekort aan belangstelling. De Werkgemeenschap van Kerken zou graag zien, dat in onze stad het Interker kelijk Vredesberaad een zo groot mo gelijke belangstelling krijgt. Om u daar bij van dienst te zijn volgt hieronder de agenda van aktiviteiten in de Vre desweek. Zondag 20 september, ’s morgeps 10 uur, Gastdienst in de Martinikerk, voor ganger ds. S. J. Wouda. Maandag 21 september, ’s avonds 7.30 Uur spreekt dhr. P. Teunissen van het polemologisch Instituut van Groningen in het Sociëteitsgebouw van de RHLTS, KI. Dijlakker 13. Deze avond is voor de jongeren van Bolsward bedoeld en staat onder de supervisie van de studenten vereniging Reholitas, de Academie van het Jan Brugman-college, de leerlingen vereniging Odysse van Nijenhove en de Jeugdsociëteit Vannu. Dinsdag 22 september, ’s avonds 8 uur spreekt ds. A. A. Spijkerboer, studenten predikant te Amsterdam, in De Doele, over: De rol van de christenen in de zich verenigende Naties. Zondag 27 september, ’s middags 2.45 uur is er een Interkerkelijke samen komst in de Martinikerk, voorvinger pa ter J. S. C. Stolk liturg ds. G. G. Hoe- kema. Een landengroepering die wel over een dergelijk secretariaat beschikt en daar door over wat meer samenhang, is de Organisatie voor Afrikaanse eenheid, die enkele dagen vóór het overleg in Loesaka in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba haar zevende topconferen tie hield, een conferentie die in het te ken stond van solidariteit en verzoe ning. Ook hier was een der belangrijk ste agendapunten het gezamenlijk front maken tegen de blanke minderheidsre- gimes in zuidelijk Afrika. Daarbij viel de gewijzigde houding van de voormalig I probleem. En in de derde plaats het trier druk zetten van de twee Ara- Ische landen die het Amerikaanse vre- teslnitiatief een kans willen geven: gypte en Jordanië vandaar dat de Èkaapte vliegtuigen juist naar deze lan- ten werden gedirigeerd. Wat het eerste (int betreft zullen de commando’s pogstwaarschijnlijk voor een groot deel ten zin krijgen. Het tegendeel lijkt aar; zelfs Egypte, dat in het verleden |alestijnse kapers nog wel eens als hel- ten heeft binnengehaald, heeft zich kans duidelijk van deze praktijken ge- Istantieerd. Blijft over de vraag in hoe- terre het Volksfront in getalsterkte ten kleine minderheid onder de com- kando’s de politiek van Egypte en prdanië zal kunnen beïnvloeden. Daar- oe moeten we vooral de aandacht rich ten op Jordanië. Na enkele weken van pvige botsingen tussen het Jordaanse Iger en de commando’s is daar, vooral lank zij de matigende invloed van El latah, weer een bestand gesloten. Een estand echter dat door één provoca- ie van het Volksfront weer ineen zou lunnen storten, met alle gevolgen van pen. I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS - Uitg. A. J. OSINGA n.y., Bolsward >MS»H De regering leek de laatste weken wat verrast door de snelle ontwikkelingen aan het loonfront. Eigenlijk was het ook bar onfatsoenlijk. Het nieuwe re geringsbeleid was al helemaal uitgestip peld, tientallen ministers en hoge amb tenaren hadden weken geploeterd aan de tekst van de troonrede, die koningin Juliana moest uitspreken. En juist toen al het denkwerk achter de rug was, stak Rotterdam de lont in het loonvat. Ogenblikkelijk moest het beleid worden aangepast. Bezuinigingsmaatregelen, die minister Witteveen (Financiën) allang in het achterhoofd had, maakten nu plotseling grote kans erdoor te komen, terwijl tevoren het kabinet in de ver onderstelling van een rimpelloos wel- vaartslandje nog even lustig door had willen gaan met potverteren. Een hou ding, die het vlak voor de verkiezingen altijd uitstekend doet, maar die nu door de economische dreigingen plotseling is omgeslagea. Het kabinet heeft nu, ge- De volgende week zal ook in Bolsward weer de aandacht ge vraagd worden voor de proble men rondom het gebrek aan vre de in onze wereld. Na de vorig jaar opgekomen spontane initia tieven. heeft de Raad van Ker ken in Bolsward op zich geno men dit jaar als coördinator wat lijn te brengen in de aktiviteiten. Het gemeentebestuur van Bols ward is blij met deze coördina tie. Het tekort aan vrede is een probleem, wat schreeuwt om een oplossing, maar wat overal speelt: plaatselijk, regionaal, na tionaal en mondiaal. Het kan niet alleen opgelost wor den door leuzen en kreten, maar vooral door mentaliteitsverande ring. Wij allen hebben ermee te ma ken, w|J allen kunnen er iets aan doen! Maar wat doèn wij er aan Begin met uw belangstelling te tonen en laten wij ons verder in de komende week bezinnen op ons egoisme, privé en als groep, en nagaan wat we zelf kunnen verbeteren. Voor de vredesweek moge het devies luiden: Verbeter de wereld, begin met jezelf. Gaarne wek ik u allen op, in deze sfeer mee te helpen aan het welslagen van de vredesweek ’70 in Bolsward.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1