De werkgelegenheid het Meditatie in degeneratie noorden des lands 6abe Skroar in Een veelzijdig doch geïnteresseerd beleid is nodig min min mm mm h 95 ‘n VI Fan de Martinytoer IIIIIIIIIIIHIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIir llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND V liegen is veiliger dan n denkt 109e JAARGANG No. 75 DINSDAG 22 SEPTEMBER 1970 V t/Ci JLJVJLl stijl. JAWA n iard tijd N V. vard i HJA NAMEN MOEDICH DE FOARSTAP Tj. de J. Abonnementsprijs t 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) GI.-o 887926 Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Nog eenmaal zestien jaar te zijn dan kocht ik mij een talisman en kleedde mij heel sexy dan Want beat man, vind ik hardstikke fijn. Ik vind het wel enigszinds sneu maar die maxilook en poncho’s hautaine gezichtjes met sombrero’s ’t Is neu maar ik ben het beu Het is me toch even wat trips marihuana soft drugs Isd nog even mediteren a la Bombay Het spijt me, ik ben het zat En van jou heb ik ook genoeg met je spaanse broek en lange haren wiegend in een koffiebar zitten staren en de ketting waar je mij om vroeg 't Is treurig gesteld met jullie allemaal dat doet maar in het openbaar de goede zeden zijn zo in gevaar en die slangs van jullie, ’t is banaal Ku il f en )ost- it in Yn takelde ynstjürde stikken is sein, dat de bistjüren, dy’t dit plan ütwurke ha, earst de miening fan de leden freeg- je moatten hiene, foar't hja it publyk makken. Hja binne to eigen-machtich to wurk gien. Ik soe dit mei harren iens wêze kinne, as it hjir gie oer in bi- slüt, in died. Mar it giet hjir om in ütwurke idé, in gedachtegong, in sicht op in bettere takomst. Heech en leech kriget nou de gelegen- heit om er oer nei to tinken en syn op merkingen en biswieren nei foaren to bringen. It is neat oars as in praetplan, De laatste fase, het to waarde brengen van het eigen voer, is niet de minst be- veevoedtag voor de komende stal- aan- De hoeveelheid en de kwaliteit van het eigen ruwvoer In 1969 is geen enkele passagier die met een Brits vliegtuig reisde gedood of ge wond, niettegenstaande het feit dat het aantal luchtreizigers tot meer dan 18% Nog even, en jullie degeneren verdwijnend in een roes van utopieën zwevend boven werkelijkheid in fantasieën de tijd zal je wel mores leren Nou tabeh dan, beat en under-ground ik word heus niet meer high van jou en voor je soul geef ik geen sou en nog minder voor je zoveelste new sound Wie zijn zaken goed beheert, En geregeld adverteert. Zorgt dat zijn zaak marcheert. Bereikt het doel, dat nlj begeert. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 i Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) :uni DOP Hwat hal It soe in moai brantsje wurde as alle- gearre, dy’t gjin fjür yn har boeken lizze kinne, bisleaten har boeken yn it fjür to lizzen. Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, miljoen is toegenomen. Negen jaar ge leden vervoerden Britse luchtvaart maatschappijen nog geen acht miljoen passagiers per jaar. Tijdens 1969 voerden British Over seas Airways Corporation and British European Airways en de onafhanke lijke luchtvaartmaatschappijen meer dan 429.000 vluchten uit. Negen vlieg tuigen leden aanzienlijke schade bij on gelukken, maar passagiers noch be manningsleden vonden hierbij de dood. der gunstig verlopen. In dit opzicht kun nen er dus meevallers zijn. Dit bete kent echter ook dat er tegenvallers kun nen zijn en het blijkt dat deze in het verleden vaak een rol hebben gespeeld bij de dan hoge voerkosten. Tot het moment van de vervoedering kunnen door bewaringsverliezen de hoeveelheid en de kwaliteit van het eigen voer zeer ongunstig worden beinvloed. Het nagewonnen hooi stelt vooral dit jaar hoge eisen aan de ventilatie in de tas. Voorkom broei en schimmel door deze partijen regelmatig te controleren en zonodig te ventileren. De le helfst- stormen hebben zich reeds gemeld; ook de controle van de partijen voordroog- kuil die onder plastic worden bewaard is nu reeds noodzakelijk. Water en lucht moeten geen kans krijgen de goede kwa liteit aan te tasten. De periode vraagt nu reeds weer de dacht. De hoeveelheid en de kwaliteit van het eigen ruwvoer zijn hiervoor een belangrijk uitgangspunt. Al te vaak bistjürder weardich to wezen. Hja stelle düdlik en klear it feit oan de oarder, dat it net oan de boeren leit, mar dat it oan it lan en de gebouwen hapert, dat it de foralderde struktuer fan de bi- driuwen is, dy’t it ünmooglik makket op in moderne wize to buorkjen. Is dat net wier? En as it netto-oerskot fan in melkkou elts jier lytser wurdt en oan de bare kant moderne bidriuws- ynrjuchting folie jowt, moatte hja in lanboupolityk. geanber makket? oplossing as de molkpriis yn de EEG gjin forheging talit? Hwat wol it plan düdlik meitsje? Dat de bidriuwen sa makke wurde moatte, dat de minsklike arbeid ta syn rjucht komt, net langer forknoeid wurdt, net langer opsluten wurdt yn to lytse bi- diuwen. En boppedat, dat troch dizze modernisearing de boer in reedlik minsk- lik bistean haldt. In ynkommen, dat mei oare bidriuwen lyk halde kin en in wurkwike, dy’t net bilangryk ófwykt fan hwat naren presteare. Nou as dat in fatsoeulike en reedlike eask is, moat der hiel hwat barre en sil de oerheit mei jild op it kleed komme moatte. Dat se dit sein hawwe en tige düdlik, wie mear as hege tiid. Der is noch in oare groep opposanten ünder de boeren, dy’t de bistjüren for- wyt, dat hja de lytse boeren opromje wolle, notabene har eigen leden sizze hja. Nou is it sa, dat mei greate let ters yn it plan stiet, dat dit alles frij- willich gean moat, dat net tan twongen wurde sil en dat de man, fiy't mei fjou- wordt gedacht dat op dit tijdstip (mid- I J mear mooglikheden dan net pleitsje foar dy’t dizze ütwei bi- Witte jo dan in oare dêr’t de oerheit en de boeren harres oer nei foaren bringe kinne. Der is neat bi- sluten, neat fêstlein, oer nimmen en oer nimmen syn spul of spultsje is eat bi stuten. Mar de bistjüren hawwe nou düdlik to kennen jown, dat it net goed komt as it trochgiet, sa’t it op ’t heden giet. Meije hja dat net? En meije hja dan ek net de wegen wize, hwerlans in bettere situaesje üntstean kin Ik tochte, dat dit har plicht iS. Hja binne keazen om’t hja it bitrouwen fan de leden hawwe en hja wurde ferge op aksje foar it bistean en it wolwêzen fan har leden. Forline jier wie der gans op- skuor om’t de bistjüren net fül genóch fan wegen kamen, neffens de leden. Dér moasten aksjekomité’s komme, dy’t der mear gong yn brochten? Nou komme de bistjüren mei plannen en idéen en nou is it party lju wer net nei ’t sin. Ik soe sizze, hja hawwe in plom fortsjinne foar har treflik wurk, hja namen de foarstap, hja namen de forantwurding foar nije wegen. It is nou oan de lju, dy’t it net iens mei harren binne om to sizzen hweryn en hwermei hja mis binne. De bistjüren sjogge, dat sawol ekono- mysk as soasiael de boeren ünder swie- re druk sUane, dat hja dan jier ta jier mear yn ’e knoei komme, dat yn de EEG foar priisforheging praktysk gjin kam is. Wolnou, moatte hja dan har taek sa opfetsje, dat hja mei party boe ren earmoedzje en stinne of is it dan plicht om nei to gean oft er gjin we gen binne om üt dit deadrinnende strjit- sje wei to kommen? Ik tochte, dat hja krekt nou op <’e goede wei wiene, dat hja krekt nou toand hawwe har plak as wer kij trochbuorkje wol, dit rêstich langrijke. Het gaat om een juiste com binatie van de partijen eigen voer en aangekocht kracht- en ruwvoer. Naast de produkten van de latere sneden is ruwvoer van de eerste snede onmis baar. Afhankelijk van de kwaliteit of voerwaarde van het eigen ruwvoer zal een keus moeten worden gemaakt, om trent de aanvulling met aangekocht kracht- en ruwvoer. Aan dit aan te kopen voer moeten, wat de kwaliteit betreft, hoge eisen worden gesteld. Het is nodig eisen te stellen omtrent de samenstelling van mengsels of de zuiverheid van enkelvoudige pro dukten. De waarde van het voer is niet uitsluitend een zaak van de prijs die er per 100 kg voor wordt betaald. Ruwvoederonderzoek blijft een belang rijk hulpmiddel voor het onderkennen van de kwaliteit van het eigen voer. Voor het vaststellen van de benodigde aankopen en het samenstellen van de rantsoenen voor de verschillende djer- groepen is het een goed uitgangspunt. Voor het maken van een voerplan voor de komende staltijd is uw bedrijfsvoor- lichter u gaarne behulpzaam. Een aantal factoren oefenen zulk een directe invloed op de werkgelegenheid uit, dat zij, mede binnen het werkge legenheidsbeleid moeten worden bezien. Die maatregelen moeten niet alleen een assortiment zijn, maar zij moeten een stelsel vormen, zij moeten onderling ge coördineerd zijn. Het is evenwel evenzeer noodzakelijk de bestaande structuur te versterken. Bij dit alles moet niet alleen gedacht worden aan de grotere industriële bedrij ven. Ook de structuurverbetering van het midden- en kleinbedrijf moet met kracht worden nagestreefd. Het Centraal Plan Bureau voorziet voor de komende jaren een verdere stijging van de industriële werkgelegenheid. In het totaal van de werkgelegenheid in de noordelijke provincies neemt de landbouw nog steeds een belangrijke plaats ta. Hoewel de problematiek niet wezenlijk verschilt van de rest van Nederland, krijgt het Noorden wèl een duidelijker accent door het nog steeds betrekkelijk grote aandeel van de agrarische beroeps bevolking ta deze provincies. Immers het aandeel van de agrarische beroepsbevol king in de totale beroepsbevolking van de drie noordelijke provincies bedroeg in 1968 rond 16,5 pet. tegenover 9,2 pet. voor geheel Nederland. Rekenen wij daar bij dat deel van de bevolking dat em plooi vindt in de agrarische handel en nijverheid, dan komen wij op nog hoge re cijfers, n.l. voor Groningen 25 pet., Friesland 41,5 pet. en Drente 45 pet. Daarom is het landbouwbeleid in de noordelijke provincies relatief van meer belang dan in vele andere streken van ons land. Uit LEI-prognoses blijkt dat in de ko mende 10 jaren (19701980) de agra rische beroepsbevolking in het noorden met rond 15.000 man zal verminderen. Deze vermindering zal worden ver oorzaakt door een afname met ca. 8.500 bedrijfshoofden, 3.000 meewerkende zoons en 3.500 overige arbeidskrachten. Een dergelijke verwachting houdt in, dat in de komende jaren voor globaal ven, hogere eisen gesteld aan de vakbe kwaamheid en anderzijds is het beroep ondanks de vakbekwaamheid minder aantrekkelijk in vergelijking met beroe pen in andere bedrijfstakken. Hieraan zal het bedrijfsleven echter zelf aan dacht moeten schenken want dit is pri mair haar eigen verantwoordelijkheid. Belangrijk zijn ook de verkeersverbin dingen. Het is verheugend, dat enige gro te verbindingen ter verdere ontsluiting van het gebied o.a. de Afsluitdijk, Heerenveen-Groningen in 1974 ge heel ter beschikking komen. Van de nieu we haven aan de Eemsmond zal zij het op langere termijn ongetwijfeld een nieuwe impuls voor de ontwikkeling van de werkgelegenheid uitgaan. Tenslotte vindt aanleg of verbetering van vele kleinere wegen binnen het gebied plaats. Dit alles vormt een hoogst vitale bij drage voor 't perspectief van het Noor den. In het Noorden kan van een redelijk dicht scholennet worden gesproken. Het minst geldt dit thans wellicht nog voor het voorbereidend wetenschappelijk on derwijs, doch de uitvoering van het plan van scholen in de periode 19701972 zal hierin verdere verbetering brengen. Nu gaat het natuurlijk niet alleen om de vraag: zijn er voldoende scholen, maar vooral ook: worden ze voldoende benut? Dit laatste ligt voor het Noorden als ge heel zeker niet slecht. In aansluiting op het onderwijs zullen scholing en vorming moeten bijdragen om de werknemer maximaal van zijn talenten te laten profiteren en tegelij kertijd aan het bedrijfsleven de beschik king te geven over gekwalificeerde werknemers. De komende periode zal in ons land in het algemeen maar zeker ook in het Noorden aan al deze zaken hoge priori teit moeten worden gegeven. Hoezeer de nadruk moet worden gelegd op een structuurbeleid op lange termijn, het is duidelijk, dat velen die vandaag aan de dag worden getroffen door werk loosheid met die oplossing niet zijn ge baat. Willen ook zij perspectief hebben dan moeten ook op korte termijn maat regelen worden gehanteerd. Het is daarom ’n goede zaak, dat wij ta ons land kunnen beschikken over een middel om tijdelijk extra werkgelegen heid te creëren door middel van de zgn. objecten van aanvullende werkgelegen heid. In de afgelopen jaren zijn boven dien ter bevordering van de werkge legenheid enige malen extra bedragen tot dit doel ter beschikking gesteld. Voor het Noorden des lands bedroeg dat in de jaren 1967 t.m. 1969 in totaal een subsidiebedrag van bijna f 350 mil joen, dat is 520.000 manweken of wel in die jaren een gemiddelde gelijktij dige extra rechtstreekse werkgelegen heid voor ruim 4000 man en via toe levering waarschijnlijk nog eens voor ruim 1500 man. De uitgevoerde werken betroffen een breed scala van diverse bouwwerken, ruilverkavelingen, we gen, zwembaden, sporthallen, rioolwa terzuiveringen, plantsoenen enz. enz. Met deze werken kon niet alleen voor den September) hieraan niets meer kan worden veranderd. Het kan echter zijn dat bij gunstige weersomstandiheden de aankoop van ruwvoer bijv, in de vorm van bietenkop- en blad goede mogelijk- 1 heden biedt. Ook de weideperiode in de 1 resterende weken kan nog meer of min- Het tot waarde brengen van het eigen voer 8.000 man (waaronder 2.000 bedrijfs- hoofden) het vertrek uit de landbouw gepa.ard zal moeten gaan met beroeps verandering. In de afgelopen 12 maanden hebben in een proefgebied 683 agrariërs over wegend bedrijfshoofden de diensten van het arbeidsbureau ingeschakeld bij hun plannen voor beroepsverandering. Wanneer wij dat getal vergelijken met het aantal in de daarvóórgenoemde 3 jaren (1966, 1967 en 1968), dan mag van een aanmerkelijke verbetering van dienstverlening door het arbeidsbureau worden gesproken. Jammer dat het aan tal in loondienst zijnde agrariërs zeer weinig in deze proefneming voorkomt. Dat is ten dele toe te schrijven aan het feit, dat het voor deze mensen uit historische overwègtagen een normale zaak was, zélf de beroepsverandering te bewerkstelligen. Dit gaat evenwel veel al gepaard met het aannemen van werk in de ongeschoolde beroepen. Om hierin verbetering te brengen is voorlichting op ruime schaal noodzake lijk. Bezien wij hoe bij deze 683 ingeschre venen de beroepsverandering zich heeft voltrokken, dan blijkt dat slechts 54 een omscholing op het centrum van vak opleiding voor volwassenen volgen, 4 een scholing in het bedrijf en slechts 2 gebruik maken van de studiekostenre geling. Wanneer men bedenkt dat de helft van deze 683 mannen jonger is dan 45 jaar, dus de meest gunstige leeftijd voor omscholing, zal men begrijpen dat wij nog lang niet tevreden kunnen zijn. Nu nog een enkel woord over het ar- beidsvoorzientagsbeleid voor diegenen, die in de landbouw wensen en kunnen blijven. Er wordt vaak zoveel over af vloeiing en vertrek uit de landbouw gesproken en geschreven dat men bijna zou vergeten dat er ook nog mensen in de landbouw zullen blijven. Een bedrijfstak krijgt onder deze om standigheden dan te kampen met moei lijkheden op het gebied van de perso neelsvoorziening. Enerzijds wordt n.l. voor diegenen, die in de landbouw blij- Wanneer we van een groep bedrijven dc onderlinge resultaten vergelijken dan blijken de verschillen bijzonder groot te zijn. Van een aantal faktoren die hier op van invloed is, zijn de voerkosten be langrijk. Gedurende de weideperiode be staan deze uit de kosten van de jongvee- opfok en de (toenemende) kosten van bijvoedering van het melkvee. Voor het grootste deel zijn deze kos ten echter toe te schrijven aan de bij voedering tijdens de stalperiode. Het blijkt echter dat de wintermelkproduk- tie en de veebezetting meestal van wei nig invloed zijn op de hoogte van de voerkosten per koe. us hjoed to sizzen <CdK£ Jx It momint hwerop freedtojoun 18 sept, to Nijewler widdou R. Wybenga-Heeringa (82), nou biwenster fan „Rest en Utsjoch” to Dokkum ,it monumint ta de neitins fan har yn 1948 forstoarne man, Anders Minnes Wybenga, makke troch Maria J. van Everdingen, üntbleate. I)er wie by dizze plechtichheit gans folk. U.o. wiene. bywêsich de bedde dochters fan de dichter, nie.fr. S. v. d. Kloet-Wybenga üt Wyo- i ming yn Canada mei har dochter Irene en mefr. J. Rozendal-Wybenga uit Nes (W.D.). Nei it üntbleatsjen fan de stien droech mefr. L. Betzena-Nicolai „Myn doarpke” foar en song it Nytsjerkster koar. Hjirnei waerd de stien oerdreegen oan it gemeentebistjür en folge noch de bitinkingsjoun yn de Griffennearde tsjerke mei sjongen, foard. agen en it ütsprekken fan de bitinkingsrede. De joun stie ünder lb bisieljcp I r d>"g fan de hear G. Haakma, foarsitter fan it Komité. Cliché Friesch Dagblad. vele werklozen direct soulaas worden geboden, maar werd tevens een belang rijke bijdrage geleverd aan de verbe tering van de infra-structuur en van het woon- en leefmilieu. Gelukkig is er thans geen noodzaak meer ta zulk een grote omvang extra werkgelegenheid te cre- eren. Het belangrijkste deel van de arbeids markt speelt zich als het ware af bin nen de bedrijven. Daar moet gestreefd worden naar het brengen van de juiste man op de juiste plaats, daar moet een goede beoordelings- en opleidingsbe leid worden gevoerd. Wie zich verdiept in de problemen van het Noorden des lands weet dat dat gebied niet altijd die ene regio is, die de uitdrukking „Noorden des lands” doet geloven. Hiervoor valt begrip op te brengen. Niet overal ta het gebied is de problematiek gelijk, niet alle be langen lopen parallel. dwaen kin, der sil him gjin strie yn ’e wei lein wurde. Mar hy moat dan fan- sels net kleije oer in to leech ynkom men. En as it gjin fjouwer kij binne, mar fjirtjin of tweintich is dit krekt sa. Hwant as de middels der binne om mei ien man tritich of fjirtich kij to hélden, dan sil dit de maetskiplike noarm wurde foar in reedlik bistean. Wol men dan mei tweintich ophalde, dan mei men net op in fol lean rekken je. Mar is men ek tofré mei in heale deihier, dan stiet it elk frij om it to dwaen. Der wurdt nimmen eat forbean. Mar dy’t de eagen iepen hat en binam- men sjocht nei de kommende boeren, bigrypt wol, dat it hjir giet sa as yn alle biroppen. De lytse winkelman, de bak ker, de smid, de skearbaes meije wol bliuwe, mar op ta goede dei wolle hja sa net langer. As elk mear fortsjinnet, mear frij hat en mear takomst, sil men it dochs oerjaen moatte. En oars dogge de bern dat wol. En gelyk ha se. De bistjüren wolle dizze slopende syk- te to liif. Hja wolle foar har leden in reedlik bidriuw, in reedlik ynkommen en in reedlik en minsklik libben. En dêr- foar makken hja in plan. Om sa’n plan to meitsjen, moat men fan folie dingen kennis ha en boppedat in visy op de mooglikheden en de takomstige üntwik- keling. Dat kin men net fan de takel de boer forwachtsje, omdat dy de din gen bisjocht fanüt syn eigen situaesje en dy is by gjin twa gelyk. Dêrom namen hja de foarstap. Torjucht, nei myn miening. De bistjüren fortsjinje hulde foar har moedich taitiatyf! vt VutipuH is onmisbaar i D

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1