Eindelijk definitieve krachtmeting Jordanië De foto de week van Loonstop viel niet goede aarde m Gabe Skroar in d I Engeland en de E.E.G. Regering kan moed niet worden ontzegd tl hjoed to slzzen Wielsma loco Bijzonder concert 275 medewerkenden - i Hwat hal STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Bol letongersdei W i» te I "w' 1 dB i>' JA. LiüANG No. 76 VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1970 mte W ymbritseradeel. Engeland en het Europa van de zes -Vdl ZUU regelen Assemblee VN bijeen Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Gl.-o 887928 Advertentieprijs: 17 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Gjin tiid fait lang foar him dy’t mei nocht syn wurk docht. Met de onderhandelingen tussen de zes landen van de Europese Gemeenschap pen enerzijds en Engeland anderzijds over de eventuele Britse toetreding tot de Gemeenschappen wil het nog niet erg vlotten: sinds de onderhandelingen in juli begonnen zijn er pas drie bijeen komsten geweest. Op de derde bijeen komst hebben de Zes zich gekeerd te gen een Brits voorstel. De Britten wil len na hun toetreding een jaar lang de tariefverschillen met de EEG ongewij zigd laten; vervolgens zouden zij binnen twee jaren alle industriële tariefverschil len met de EEG afbreken en zich rich ten op de gemeenschappelijke buitenta rieven van de Zes, maar zij wensen een langere periode om zich aan te passen aan de gemeenschappelijke landbouwpo litiek van de Zes. Aan deze Britse voor stellen liggen eenvoudige economische be rekeningen ten grondslag. Britse toepas sing van Je Gemeenschapsregels voor de financiering van de gemeenschappelijke landbouw betekent voor Engeland een jaarlijkse gigantische uitgave en een ver hoging van de voedselprijzen met on geveer 26 procent. Daarentegen levert vrije toegang van de Britse industriële goederen tot de gemeenschappelijke markt van 200 miljoen mensen voorde len op die uiteindelijk ruimschoots te gen de verliezen op het gebied van de landbouw zouden opwegen. Engeland heeft er dus alle belang bij spoedig vrije toegang tot Europa’s industriële markt te verkrijgen en intussen de kosten van de financiering van de landbouw over ’n zo lang mogelijke periode uit te sprei den. De Zes daarentegen staan op het standpunt, dat er tussen de Britse over gangsperiodes- voor landbouw en indus trie zo min mogelijk verschillen dienen te bestaan. Engeland hoopt ongetwijfeld de eenheid van de Zes op dit punt te kunnen doorbreken, wetend dat de Zes het niet in alle opzichten eens zijn. Zo staat Frankrijk, dat er groot belang bij heeft dat zijn in overvloed produceren de boeren toegang krijgen tot de Britse landbouwmarkten op ,’t standpunt dat er voor de landbouwsector geen uitzon deringen mogen worden gemaakt.West- Duitsland daarentegen, dat meer belang stelling voor Engeland heeft als ’n markt voor de Duitse industriële goederen, zal in de komende maanden hoogstwaar schijnlijk pleiten voor een flexibeler hou ding van de Zes. krijgbaar bij warden; Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad a plaatsvindt. De debatten in die week zullen onvermijdelijk grotendeels ’n her haling vormen van het algemene debat dat thans aan de gang is. Tot onderwerpen waarover' belangrijke discussies worden verwacht behoren de kwestie van de vliegtuigkapingen, de ex ploitatie van de zeebodem, de inter nationale inspanningen ter bescherming van het leefmilieu en de voorbereidin gen van het tweede ontwikkelingsdecen- nium. Ook het probleem van de ver tegenwoordiging van China zal weer wor den aangesneden. Er zijn aanwijzingen dat communistisch China thans meer als voorgaande jaren interesse heeft voor het lidmaatschap van de volkeren organisatie, maar niets wijst erop, dat het bereid is zijn oude voorwaarde totale uitstoting van nationalistisch Chi na (Formosa), dat nog altijd niet al leen de Chinese zetel in de Algemene Vergadering, maar ook een der vijf per manente zetels van de Veiligheidsraad bezet houdt op te geven. Aangeno men wordt dan ook, dat ook dit jaar niet de vereiste stemmenmeerderheid voor toelating van Peking zal worden be reikt. Niet altijd staat de heer Dekker hoog op de toren. Soms zoekt hij het ook op de begane grond en ontstond deze pre tentieloze prent, misschien wel genomen, omdat hij zijn loopbaan in Bolsward hier aan de Snekerpoort begon. U fronst de wenkbrauwen? Ja, dit is inderdaad de Snekerpoort, maar dan van achteren gezien, de kant van de Grote Kampen. Als u in deze Bolletongersdeitijd ’n bolle verwacht had, moeten we u op de ze plaats althans teleurstellen. Het blijft bij een pril bokje. Dat is een van de charmes van dit oord. Geiten en bok ken -kunnen er nog gewoon aan het „tsjoar”. En daarmee doen zij dan de naam Kampen weer alle eer aan. In ze kere zin herhaalt zich hier de geschie denis. Bekijkt men oude kaarten en plat tegronden van Bolsward, dan vindt u hier een open plek. In tijden van lang durige belegering werd hier binnen de veilige wallen van de stad vee geweid. Later kwam de bebouwing en ouderen onder ons hebben de Kampen nog ge kend als een gribus van slobjes en steeg jes, waar in later tot krotten vervallen huisjes veel lief en leed werd gedeeld. Nu is er weer de open ruimte. Men heeft er zowaar een straatje ingelegd. Zo dwarsover. Het leidt tot nergens heen. Bij het Hoog Bolwerk houdt het Het was vorige week een sobere Prinsjesdag. Langs de route bar weinig publiek, niet alleen veroorzaakt door het bar slechte weer doch ook door de tanende popu lariteit van dit soort traditionele evenementen. In Troonrede en Mlljardennota sombre klanken. De regering dreigt het de komende maanden erg moeilijk te krij gen met de voorstellen, die vorige week zjjn gedaan. Vrjjwel geen enkele groepe ring Is tevreden met wat hen vorige week Is voorgeschoteld. Vooral de aangekondlg de loon-maatregelen hebben kwaad bloed gezet. De drie grote vakcentrales NW, NKV en CNV, noemden de loonstop, die de regering volgend jaar wil invoeren, „ongewenst, in de praktijk niet uitvoerbaar en economisch niet noodzakelijk”. Zelfs de werkgevers, die de donderbuien van sociale onrust al over de horizon zien naderen, vonden de loonstop een veel te harde maatregel. als conjuncturele maatregel diezelfde belasting met drie procent te verhogen. Dat de oppositie zich tegen de regerings- plannen verzet, behoort min of meer tot haar plichten. Op basis daarvan kan men nauwelijks zeggen dat het kabinet zich in een moeilijke positie heeft ge plaatst. Het is echter niet alleen de oppositie, die zich boos maakt over de aangekondigde plannen. Ook werkgevers en werknemers zijn niet bepaald geluk kig. De ruzie begint zich nu toe te spit sen op het beruchte artikel 8 in de nieu we Loonwet, het artikel dat minister Roolvink (sociale zaken) het recht geeft in te grijpen in individuele CAO’s. Zo lang dit artikel gehandhaafd blijft wil de grootste vakbond, het NVV, zelfs niet met de regering praten over de con juncturele maatregelen. Het artikel is dit jaar door het parlement aanvaard, omdat minister Roolvink dreigde dat hij anders af zou treden. De bewinsman zei dinsdagavond, dat hij nu bereid is met de vakbonden te praten over datzelfde artikel. Hij noemde dat „een duidelijk gebaar”, maar het gaat met name het NW niet ver genoeg. De heer Kloos van het NW zei, dat hij alleen wil pra ten als het artikel al is geschrapt. Dat moest dan door het parlement gebeu ren, wat de regeringspartijen in ’n moei lijke positie brengt. Er gaan al heel wat spekulaties dat bijvoorbeeld de KVP inderdaad bereid zou zijn om aan het eind van dit jaar minister Roolvink te laten vallen. Als die ene minister dan maar niet alle anderen met zich mee sleept. Met het oog op de komende verkiezin gen kan men de regering de nodige moed niet ontzeggen. Het is bijzonder dapper om vlak voor belangrijke verkiezingen plotseling op. Wat er eens met de Kam pen zal gebeuren? Het is hier niet de plaats er over te filosoferen. De Sne kerpoort (voor de oud-Bolswarders: Dit is sedert de vijftiger jaren de benaming voor wat eens De Dijk heette, de straat tussen de oude tram remise Groene We-i de en de hoek Broerestraat, Jongema- straat. Grote en Kleine Kampen) is een zeer nette straat. Er wónen burgers. Er is een kapperszaak er zijn winkelpan den. Maar het fraaiste borduurwerk is aan de achterkant een wirwar van draadjes. Zo is het in feite ook met deze straat. Er is van alles wat. Links een garage Dan een lange-lange schut ting met plankjes horizontaal en plank jes vertikaal. Een tuintje, een optrek je, een werkplaatsje. Het spiedend oog ontwaardt zelfs een heuse mesthoop, maar is er ook de heldere was. Sym bool van het kraakheldere streven van de op was beluste huisvrouwen. Mis schien ook wel het resultaat van het een of ander synthetisch wasmiddel, hoe het dan in de STER-reclame ook mag heten. Frigiel tegen de heldere lucht wat TV-antennes en dan tenslotte twee oriënteringspunten: de Broerekerk, als eenmaal de minderbroeders zelf, toon beeld van eenvoud, zonder toren, maar zoals hier te zien toch met een uitbouw (sacristie?). Geheel rechts dan het speelse torentje van het stadhuis, al met al een merkwaardig stukske Bols ward, een agrarisch accent in het stede lijk patroon. Ztf was onvermijdelijk geworden sinds Hoesseins regering akkoord ging met het door de commando-organisaties uit drukkelijk verworpen Amerikaanse vre desinitiatief en werd hoogstwaarschijn lijk verhaast als gevolg van de verne dering die de commando’s van ’t linkse Volksfront voor de bevrijding van Pa lestina de Jordaanse autoriteiten toe brachten met hun kaping van vier Wes telijke vliegtuigen en ’t gijzelen van een deel van de passagiers. Even nog leek het, dat de Palestijnen en het leger dank zij een nieuw wankel bestand de defi nitieve afrekening zouden uitstellen, maar toen Hoessein vervolgens zijn ten dele uit Palestijnen of pro-Palestijnen bestaande regering verving door een mi litair kabinet en tevens de opperbevel hebber van het leger, die het vertrou wen van de c ommando’s genoot, liet plaats maken voor een zeer trouwe volgeling van de koning, barstte de bom. In deze strijd, die vrijwel de omvang van een burgeroorlog heeft aangenomen, heeft Hoesseins leger het meest ge duchte van de gehele Arabische wereld de beste kansen. Slechts massale bui tenlandse interventie ten behoeve van de commando’s zou het gewapende Pa- lestijnse verzet in Jordanië van een ne derlaag kunnen redden. Op het ogenblik van schrijven stond nog niet vast of de gemelde invasie uit Syrië tankeenheden van het Syrische leger betrof dan wel eenheden van het in dat land geleger de Palestijnse bevrijdingsleger de ge regelde troepen van de Palestijnse ver zetsbeweging. ’n Massale Syrische aan val zou ongetwijfeld militaire tegenmaat- 1 uitlokken, zo niet van Egypte, dan hoogstwaarschijnlijk van de Verenig de Staten en van Israël. Zouden bei de laatstgenoemde landen tot interven- I tie besluiten dan zou een dergelijke ont wikkeling hoogstwaarschijnlijk het Ame- rikaanse vredesinitiatief voor lange tjjd naar de achtergrond schuiven. Verschijnt in: Boltward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonteradeel, Workum en hoogst onpopulaire loon- en belasting maatregelen af te kondigen. Maar het kan ook best zijn, zoals de werknemers het uitdrukten, dat de regering in alle dapperheid veel te ver is doorgedraafd. Dat leek aanvankelijk ook te gebeu ren bij de passage in de Troonrede over het gezag er. het handhaven van de or de. De Christ. Historische bewinslie- den hebben met name gepleit voor forse maatregelen tegen de kleine pressie groepen, die de orde verstoren. Zij vre zen veel CHU-stemmen te verliezen aan partijen als GPV en SGP, die het ge zag desnoods met militair geweld wil len handhaven. Minister Udink had op zich genomen de passage te schrijven. Het schijnt dat hij dit zo fors heeft gedaan, dat de KVP-ministers Veringa en Klompé hevig geschrokken naar pre mier De Jong zijn gegaan om wijzigin gen aan te brengen. Waarvoor zij het sterke formele argument hadden, dat de band tussen ontwikkelinghulp (waar mi nister Udink zich mee bezig houdt) en het handhaven van gezag en orde in Nederland niet direct voor de hand ligt. Het is ook de vraag of de keiharde belastingvoorstellen van de regering er zonder haperingen door komen De re gering wil onder het motto van conjunc turele maatregelen, die de warmgelopen economie wat moeten afkoelen, een reeks belastingen met drie procent verhogen. Het zijn de loon- en inkomstenbelasting, de vennootschapsbelasting, de verbruiks- heffing op auto’s en de benzine-accijns Verder gaat het hoge tarief van de BTW van 12 naar 14 procent, wordt opnieuw de wegenbelasting opgeschroefd en wor den de aftiekposten voor loon- en in komstenbelasting verminderd. Alles bij elkaar zal het rijk in 1971 liefst 1,8 miljard gulden meer aan belasting in nen. Op de totale uitgaven van bijna 33 miljard gulden is het tekort daar door niet groter dan twee miljard. De oppositie heeft van het nieuwe be lastingenpakket ogenblikkelijk gezegd, dat het veel te zwaar drukt op de werk nemers en veel te weinig op de mensen met hogere inkomens, de kapitaalbezit ters en het bedrijfsleven. Zij eist al ge ruime tijd invoering van een specula tiewinstbelasting en verzwaring van de vermogensbelasting en de successierech ten. Minister Witteveen (Financiën) wijst deze wijzigingen af, omdat hij vindt dat deze belastingen zo klein zijn dat de administratieve rompslomp van verho gingen niet opweegt tegen het effekt Het is echter de vraag of ook binnen de regeringspartijen geen steun zal ont staan voor deze aanvullingen op het pak ket. De oppositie wijst er, niet ten on rechte op. dat minister Witteveen nu toch zijn oude plannetje doorzet en de loon- en inkomstenbelasting met ruim driehonderd miljoen veriaagd (een aan passing aan de inflatie), om vervolgens Het college van B en W van Bolsward heeft de heer W. Wielsma (pvda) be noemd tot loco-burgemecster. De heer Wielsma is tevens aangewezen tot voor zitter van de Culturele Commissie en de Commissie georganiseerd overleg. Voor- zittr van de commissie openbare wer ken (vac. E. Oldenniel) is burg. J. M. A. Mulder. De heer P. A. C. Brandsma is voorzitter geworden van de gascommis sie. Sedert de Israëlisch-Arabische oorlog van 1967 hebben zich in Jordanië verschei dene crises voorgedaan tussen Palestijnse commando's en het Jordaanse leger. Al deze crises heeft Koning Hoessein weten op te lossen door middel van een com promis. De®e compromissen hebben er evenwel niet alleen toe geleid, dat de com mando’s steeds meer een staat in de staat zijn gworden, maar tevens de extre misten aan belde zijden steeds scherper tegenover elkaar gebracht. Na de bloedige botsingen van Juni van dit Jaar was het overduidelijk dat de uiterst linkse com- mandogroeperingen enerzijds en bepaalde onderdelen van Hoesseins troepen an derzijds erop uit ‘waren het tot een definitieve krachtmeting te laten komen, en van die krachtmeting zijn wij dan nu getuige. Op dinsdag 6 oktober a.s. wordt er in de Martinikerk te Bolsward een bijzon der concert gegeven door 6 koren en een orkest, te weten de gezamenlijke ensembles van organist-dirigent Wim Eppinga. Het totaal aantal medewer kenden bedraagt 275. De lijst van mede werkenden is als volgt: 1. het Jeugdkoor „De Boetendiekster- tjes” uit Roodeschool; 2. het Jeugdkoor „Opkommend Tij” uit Engwierum; 3. het Jeugdkoor „Troch gean” uit St. Johannesga; 4. het Chr. Gem. koor „Din- dua” uit Engwierum; 5. het Chr. Gem. Koor „Looft, den Heer” uit St. Johan nesga; 6. Het „Eben-Haëzerkerkkoor” uit Delfzijl; 7. De Schutterijmuziek uit Bolsward. De Schutterijmuziek treedt op in haar prachtige uniformen, waarvan de KRO- televisie onlangs nog opnamen maakte. Aan dit bijzondere concert werken ver der mee de organist van de Martinikerk drs. Ad Houtman en de 11-jarige jon genssopraan Tjerk Doinga uit Bozum. Het concert vangt aan om 8 uur, de deuren van de kerk gaan im 7 uur open. Omdat er opnamen worden gemaakt, wordt ieder verzocht op tijd aanwezig te zijn. De toegangsprijs bedraagt f 2.50 p.p.; kaarten zijn in voorverkoop ver- fa. Ganzevoort, Leeu- het Huis met de Notenbalk, Sneek; fa. v d. Glas, Heerenveen, Mu ziekhuis De Harp, Bolsward, en des avonds aan de kerk. Wat het program ma betreft: het orkest speelt o.a. het bekende „Air” uit de 3e orkestsuite van Joh. Seb. Bach, momenteel nogal „hip” door de Ekseption-vertolking en de „Watermusic” van Georg Friedrich Handel. Ook uit de koren treden so listen op; er wordt o.a. gezongen het prachtige Bach-koraal „Wohl mir, dasz ich Jesum habe” met hobo-begeleiding. Het programma biedt zeker „voor elck wat wiis” o.a. samenzang van alle aanwezigen (met '’ovenstemmen” van de jeugdkoren) o.a. „Ja, als de Heer De Boalserter Bolletongersdei: Dy makket elk en iën hjir mei. Nimmen bliuwt sa’n dei by honk. Gjin wünder, hwant al jierren skonk Dizz' dei rju wille oan feint en faem. Oan man en frou, oan sljocht en oan foarnaem. As wy Bolletongersdei ha, Tsjocht alles wer op Boalsert ta; It ein is foar nimmen ea to fier. Foar ’t sjen fan in fette kou of rier, Ek kin men der boltsjes sjen En alles is der üt 'e pen. Foar froulju is it al sa’n del fan nocht Oan har hat Boalsert ek wol tocht, De nijste moade üt Parys, „Foar elke frou en pong” is it devys. En froulju, dêr’t it hwat swier oan sit Dy hear re fan in goede snit. De tradysje bliuwt bistean Sil tink wol nea net wer forgean. Hwant elts dy’t oan de takomst leaut Wit dat de Bolletongersdei bliuwt In toanbyld fan de Fryske rom; Fan 't Fryske fé, har eigendom. J.S. voor altijd komt” (melodie „When the Saints”) en het bekende „Glory Hal lelujah”. Omdat deze avond veel kosten mee brengt, wordt aan het einde nog een collecte gehouden, tot dekking daarvan. Het is de moeite waard dit unieke con cert bij te wonen, en de verwachting is dan ook, dat de Martinikerk deze avond vol zal zijn. De gebeurtenissen in het Midden-Oos- ten zullen van groot belang zijn voor de I sfeer waarin de pas begonnen zitting van i de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties zal verlopen. Op deze zit- ting zal het 25-jarig bestaan van de wereldorganisatie worden herdacht, een belangrijke gebeurtenis waarvoor vele I ministers en staatshoofden naar New I York zullen komen. Toen enkele weken geleden voo>r het begin van deze 25e As- semblee het staakt-het-vuren in het Mid- den-Oosten tot stand kwam, evenals het vredesoverleg onder leiding van VN-be- I middelaar Jarring, wekte dit ’n golf van optimisme in de VN; men hield reke ning met de mogelijkheid, dat deze feest zitting de gelegenheid zou bieden om op hoog niveau tal van wereldvraagstuk- ken diepgaand te bespreken, en ook een topconferentie van de Grote Vier, bin- nen het kader van de VN, leek niet uit gesloten. Sindsdien echter zijn de Egyp tische bestandsschendingen bekend ge- I worden, heeft Israël ’t vredesoverleg op- geschort en hebben de Palestijnse guer rillastrijders duidelijk laten merken, dat zij niet van zins zijn het vredesinitia tief een kans te geven. Ten gevolge van dit alles is het aanvankelijke optimisme inmiddels aanzienlijk getemperd Als de situatie in het Midden-Oosten blijft ver- slechteren is een ontmoeting van de Gro- i te Vier minder waarschijnlijk, en secre- taris-generaal Thant heeft al terecht op- gemerkt, dat er op het ogenblik over het Midden-Oosten maar heel weinig in het openbaar gezegd kan worden dat de zaak van de vrede zou kunnen dienen. Het dreigt intussen een overladen zit- ting te worden. Elke Assemblee pleegt de eerste weken te besteden aan het al- I gemene debat, waarin alle leden-staten de gelegenheid krijgen hun visie op al- ie wereldproblemen te ontvouwen. Door- te gaans worden die redevoeringen gehou- den door de ministers van buitenlandse zaken, maar de meesten van hen hebben hun bezoek aan New York uitgesteld tot de week van 17 tot 24 oktober, waarin de officiële herdenking van het jubileum

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1