Wat de raad te behandelen krijgt Gate Skroar fel Voortbestaan koffijplaets hangt in de lucht wiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.: Fan de Marl in vloer 7 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Js /B w 109e JAARGANG No. 77 DINSDAG 29 SEPTEMBER 1970 Wymbritseradeel. RAADSVERGADERING BOLSWARD stukken, medede- Waghenbrug- Vertegenwoordiging by IWGL De Koffyplaets. Verhuurcomniissie üs hjoed to sizzen A HWAT WOLLE DE ORGANISAESJES WINLIKT Advertentieprijs: 17 ot. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Gi.-o 887926 Overeenkomstig de bepalingen van de gemeenschappelijke regeling voor het Aanwijzing bestuursleden Werk- voorzleningssehap Waghenbrugghe Vertegenwoordiging Gasbedrijf Westergo Ingekomen stukken en mede delingen Proeedureverordening planschadevergoeding Goede rie is djür. mar dêrom is alle djüre rie noch, net goed. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Boisward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) *4 i Hwat haf Bolswards Nieu wsblat De nieuwe raad komt wat traag op gang. Wel wordt er nog in september verga derd, maar dan ook op de allerlaatste dinsdag en niet op de gebruikelijke 4e van de maand. Dat kon in dit geval nu het vandaag reeds de 5e dinsdag van de maand is. Ds meeste punten zijn niet spectaculair. Het punt, waarover wellicht de meningen verdeeld zullen zjjn is het voorstel van B. en w. de Koffyplaets nog drie jaar te handhaven boven de gracht. De heer Visser wenst n.l. afstand te doen van de hem destjjds toegewezen plaats op het terrein aan de Wipstraat, dat door afbraak is vrijgekomen. Overeenkomstig de statuten wijst de gemeente als aandeelhouder in de NV Intercommunaal Gasbedrijf Westergo een vertegenwoordiger resp. plv. ver tegenwoordiger aan in de vergadering van aandeelhouders. Het is gebruikelijk dat voor de duur van elke zittirigsperio- de van de raad de vertegenwoordiger worden aangewezen. B. en w. stellen voor tot benoeming van een vertegenwoordiger en diens plaatsvervanger over te gaan, waarvoor zij u de volgende aanbeveling doen: als vertegenwoordiger de heer J. M. A. Mulder, burgemeester; als plaats vervanger de heer D. Sandstra, gemeen tesecretaris. ganen dien wurdt, sil Onder brocht wur- de moatte by it Fryske struktuerbureau. AUinnlch dan kinne hja de saek goed regelje. Hja freegje, dat hiel Frysl&n ónder de ruilforkaveling opnomd wurdt en dat it Fi-yske struktuerbureau as Ta- rledingskommisje foar de hiele provins- je optrede kin. De kosten fan dit plan binne net lyts. De kommisje bisifert foar dizze tsien jier in bidrach fan 434 miljoen goune, hwerfan in fiks diel al wer geleidelik werom komt, omt de rlnte subsydzje alle jierren minder wurdt en nel fyftsjin jier alhiel ophAldt. Mar dêrom is foar dit diel dan ek gjln 1500 mar 720 gou ne per kou opnomd, sadat it totale kos- tenbidrach de earste jierren it heechst is. Dat diel fan de boeren, dat fan oardlel is, dat har bidriuw op it heden har wol nei it sin is, kinne gewoan trochbuorkje. Har wurdt gjin strie yn ’e wél lein. Gjinien wurdt der minder fan. Mar de tüzenen, dy’t graech oars wolle omt it op it heden fierst to dreech is yn de bisteande situaesje en gjin kêns sjogge dy to foroarjen, scene by ütfiering fan dit plan in nije takomst krije. En dy takomst, sawol foar dejingen, dy't der- üt stappe wolle as foar harren, dy’t foar harsels of har bern boer bliuwe wolle, soe der hiel hwat better ütsjen, as de regearing of de EEG It plan fan de Fryske boereorganisaesjes ütfiere lie ten. Soe dy kilns der yn sitte? Tj. de J. j mogelijk is, waarnaar b. en w. zullen In uw vergadering van 25 augustus j.l. heeft de raad benoemd tot leden van de verhuurcommissie mevr. J. A. Hil- gers-Jacobs en de heer E. Tilstra, die beide hun benoeming aannemen. Bij brief van 22 dezer deelt mevr. Hil gers mede, dat zij door bepaalde omstan digheden in haar familie te weinig tijd beschikbaar heeft voor het vervullen van deze betrekking, die vooral voor ’n nieuw benoemd lid tijd vraagt voor voorbe reiding van de vergaderingen. Voor ver vulling van de door dit bedanken ont stane vacature menen b. en w. de sug gestie te moeten doen hiervoor te be noemen ie heer H. Franzen, Hoog straat 45, die gedurende een aantal ja- ren zitting heeft gehad in de commissie van advies voor toewijzing van wonin gen. De volgende stukken zjjn ingekomen: a. Bericht van Ged. Staten van geen bezwaar tegen de toekenning van de treat ’70”. b. Besluit van Ged. Staten tot goedkeu ring van het besluit tot garantielening zwembad ad. f 100.000. c. Bericht van Ged. Staten van ont vangst van het raadsbesluit tot aan vulling van de APV. d. Brief van de Regionale Commissie Friesland Gemeentelijk Voortgezet on derwijs betreffende het deelplan 1973, 1974 en 1975. B. en w. stellen voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. sawol foar har, dy’t der üt wolle as foar har, dy’t bliuwe. Dêr binne hiel hwat en net allinnich de lytsen, dy’t wol ophakle wolle as hja mar in reed- like kans krije om op in oare wize to bistean. 2. Oan har, dy’t bliuwe wolle, de moog- likheit to jaen ta bidriuwsforgreating fan de gebouwen oan dizze tiid freegje hja foar sokken: a. in subsydzje fan 20.000 goune. b. in rintesubsydzje fan 1500 goune per kou fan seis persint. Dit subsydzje wurdt alle jierren 100 goune per kou minder, sadat it yn 15 jier ophAldt. Mei dit jild moat dan in modern bidriuwsgebou makke wurde, dat foldocht oan de eas- ken fan de tiid en mei goedkarring fan it Fryske Struktuerbureau foar de Lan- bou. Tagelyk moat de boer syn finan- siering en b’driuwsplan oerlizze. Foar de bouboeren jildt likernöch itsel- de as hja komme kinne ta in bidriuw fan 50 ha. Bidriuwen mei spesiale teel ten sa as blombollen meije lytser wêze. 3. Boeren, dy’t har ütlizze wolle op it fokken fan keallen en jongfé foar oare boeren en dêrom definityf ophólde mei de melkerij, krije op >t heden in premy fan 724 goune per melkkou. Dat sil bistean bliuwe moatte en fierder in boupremy fan 150 goune per keal of jongbist, dat hja opkweke. Foar dizze premy kom me hja yn oanmerking as hja oantoa- ne kihne, dat hja minimael foar tsien jier kontrakten mei oare boeren öfslu- ten hawwe. In januari 1967 hebben b. en w. de raad reeds meegedeeld, dat een gegadigde be langstelling had de Koffyplaets, welke in 1966 door Van der Plaats NV tij dens haar 125-jarig jubileum was geëx ploiteerd, over te nemen. Zij deelden daarbij tevens mee, dat het deze gegadigde nog aan een geschikt ter rein ontbrak. Naar de mening van b. en w. zou een passende plaats van ves tiging kunnen worden gevonden aan de Wipstraat, zodra het pand no. 4 (de voormalige Geref. Kerk) aldaar afgebro ken zou zijn. Met deze plaats van ves tiging ging de raad toen in principe ak koord. Bij brief van 14 februari 1967 vroeg de heer H. J. Visser te Leeuwarden de gegadigde voor de Koffyplaets toe stemming het gebouwtje te mogen plaat sen over de gracht tussen Wipstraat en Rijksstraat ter hoogte van het hier voor genoemde pand. De afmetingen van het gebouwtje maakten het plaatsen bo ven deze gracht onmogelijk, omdat ver keer langs de Wipstraat daardoor werd afgesloten. Op 21 februari 1967 hebben b. en w. de heer Visser hiervan be richt gezonden met tevens de medede ling bereid te zijn toestemming te ver lenen het gebouwtje gedurende 1 A 2 jaar te hebben boven de gracht aan de Marktstraat. Deze toestemming voor een beperkte tijd meenden b. en w. te moeten verlenen in verband met de toe genomen belangstelling, zowel bij oude ren als bij jongeren, voor een trefpunt met een bepaalde sfeer en de principe uitspraak van de raad voor vestiging aan de Wipstraat. Soe men it yn ien sin (gearfetsje wolle, dan is it dizze: Jow ós de middels en it foech om it meartal fan de Fryske b:driuwen op modern niveau to bringen en binnen tsien jier wurdt Fryslón in modern topgebiet yn de EEG-mienskip. Sünder twang en mei de alhiel frijwil- lige meiwurking fan de boeren. De eas- ken, dy’t hja derby oan de regearing foarlizze. binne: 1. In harmonysk pakket fan bitingsten Koffyplaets voor 3 jaar te handhaven aan de Marktstraat. Het stedebouw- kundig aspect van de gemeente afwe gende tegenover de argumenten, die de grondslag vormen voor het verzoek van de heer Visser, menen b. en w. in het algemeen belang te kunnen handelen mét de verlening van een vergunning aan de heer Visser persoonlijk voor handhaving voor maximaal 3 jaar van de Koffy plaets aan de Marktstraat. ïndien de raad, naar zij hopen, hun standpunt deelt zal het door der aad genomen principe-besluit moeten wor den ingetrokken, wat zij dan ook bij de ze voorstellen te doen. Door de raad zijn in 1969 als verte genwoordiger in de raad van aandeelhou ders van de NV Intercommunale Wa terleiding gebied Leeuwarden aangewe zen de heer W. Wielsma, wethouder en als diens plaatsvervanger de heer D. Sandstra, gemeentesecretaris. Het is gebruikelijk dat voor de duur van elke zittingsperiode van de raad de vertegenwoordigers worden aangewezen. B. en w. stellen voor tot benoeming van een nieuwe vertegenwoordiger en z'n plaatsvervanger over te gaan, waar voor zij u de volgende aanbeveling doen: als vertegenwoordiger de heer W. Wielsma. wethouder; als plaatsvervan ger de heer P. A. Brandsma, wet houder. blijven streven, behoeft de voorgestelde verordening geen toepassing te vinden. Wanneer bij aankoop van eigendommen geen overeenstemming kan worden be reikt en het tot onteigening moet ko men zal eveneens geen gebruik wor den gemaakt van de verordening daar in dat geval de rechter de te betalen ver goeding vaststelt. Artikel 49 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening geeft aan belanghebbenden, waaronder vol gens de jurisprudentie wordt verstaan zij, die een eigen persoonlijk belang heb ben, het recht op een administratieve be handeling door de gemeenteraad van hun zaak. De vergoeding, waarvan ar tikel 49 spreekt, heeft alleen betrek king op schade tengevolge de bepalin gen van een bestemmingsplan. Onder de bepalingen van een bestemmingsplan worden niet alleen het eigenlijke plan en de bijbehorende bebouwingvoorschrif- ten, zoals dit onder de woningwet 1901 werd omschreven, maar ook de ge- bruikvoorschriften voor gronden en voor gebouwen begrepen. De door het Neder lands Instituut voor ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting ingestelde com missie staat op het standpunt dat al gemene in de bouwverordening voorko mende voorschriften voor vóór- en ach- tergevelrooilijnen en plaatsing van ge bouwen, als zijnde van algemene aard, geen aanspraak geven op toepassing van artikel 49. Deze commissie vindt dat om voor scha devergoeding in aanmerking te komen de schade werkelijk, reëel aantoonbaar moet zijn, wat bij planologische maat regelen o.m. het geval kan zijn wanneer door deze maatregelen een minder winst gevende exploitatie van gronden defini tief wordt, of in geval van een con verserende bestemming (handhaving be staande toestand). Als regel is eerst sprake van schade bij verkoop, boedel scheiding of onteigening, enz. In het aangeboden ontwerp worden voor de rechtszekerheid van de belanghebben de, de beslissingen en het uitbrengen van rapporten aan termijnen gebonden. Het is de bedoeling dat de raad op het ver zoek van belanghebbende tweemaal een beslissing neemt, n.l. in eerste instantie ter beoordeling of gesproken kan wor den van schade en in tweede instantie na ontvangt van het rapport van de commissie van rapporteurs, over de om vang van de schade. Op beide besluiten is een beroep op de Kroon mogelijk. Indien de raad in eerste instantie ’n verzoek afwast, maar de Kroon schade aanwezig acht en de verzoeker in beroep ontvangeiyk ver- (Vervolg op pag. 2) Verschijnt in: Boisward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Werkvoorzieningsschap ghe dient de raad één bestuurslid voor het algemeen bestuur van Waghenbrug ghe aan te wijzen, alsmede een plaats vervangend lid. Het is gebruikelijk dat voor de duur van elke zittingsperiode van de raad en van het college van b. en w. de leden resp. plv. leden worden aangewezen. Door het college zijn aangewezen de heer D. Sandstra, gemeentesecretaris en als diens plaatsvervanger de lieer J. G. M. Jorritsma, welke beide personen de ze benoeming hebben aangenomen. Teneinde de raad te informeren om trent het inzicht van b. en w. inzake de bezetting van de beschikbare plaat sen doen zij de volgende aanbeveling: als bestuurslid: de heer R. Faber; als diens plaatsvervanger: de heer A. H. R. Borggreve. Genoemde personen hebben zich bereid verklaard bij een eventuele benoeming door de raad deze funktie te zullen aanvaarden. niet kunnen worden genomen dan na een uitspraak van de raad over het in 1967 genomen principebesluit. Het standpunt van de raad over een defi nitieve plaats voor het bedrijf van de familie Visser is sedert 1967 niet ver anderd. Een verlenging van de vergun ning voor staanplaats aan de Markt straat voor onbepaalde tijd zou, hoe be langrijk voor het toerisme en voor een trefpunt van de jongeren de Koffy plaets ook mag zijn, niet in overeen stemming zjjn met de stedebouwkundi- ge betekenis van dit stadsdeel, afgezien nog van het feit, dat voor een definitie ve wijziging van het stadsbeeld ter plaat se toestemming van de rijksoverheid is vereist. Nu de familie Visser in laatste instan tie haar verzoek grondt op zakeljjke mo tieven willen b. en w. de kwestie ook op deze wijze beoordelen. Door omstan digheden het niet tijdig kunnen af breken van het pand Wipstraat 4 waarop de heer Visser geen enkele in vloed heeft kunnen uitoefenen, zagen b. en w. zich genoodzaakt hem een ver gunning voor korte tijd te verlenen aan de Marktstraat. De heer Visser, met de ze situatie bekend, heeft de consequen tie hiervan aanvaard, hoewel dit voor hem belangrijke extra investeringen mee bracht. Dat hy in het onderhoud met b. en w. deze kostenfactor in het geding bracht, vinden b. en w. volkomen be grijpelijk, hoewel op grond van het vo renstaande niet geheel reëel. Bij het in nemen van een standpunt van in deze zaak kunnen b. en w. er niet aan ont komen in hun beoordeling te betrekken een herstructurering van de situatie aan de Wipstraat. Bij de verhuur van een strook grond aldaar aan de heer Visser voor een bepaald aantal jaren zou het bezwaarlijk zjjn een plan te ont werpen voor het door amovering van een aantal panden vrij gekomen terrein, waarbij dan rekening zou moeten wor den gehouden met de Koffyplaets. De uit esthetisch oogpunt zeer gevoelige omgeving van het stadhuis vraagt ech ter om een definitieve en passende op lossing. Nu de heer Visser geen ge bruik meer wenst te maken van de hem in principe gedane toezegging voor de Wipstraat is het b. en w. mogeiyk een plan te doen ontwerpen voor het terrein achter het stadhuis, hetwelk zij de raad dan bij de begroting voor het dienstjaar 1971 kunnen aanbieden. Het zal dan ook mogelijk zijn het belang van de gemeen te te dienen met een vergunning de 4. Boeren dy’t har fé alhiel öfskaffe wolle om op it lAn hea, kuil of droeg- gers to winnen en dat to forkeapjen, krije de bisteande premy fan 724 gou ne per melkkou. Itselde jildt foar boe ren, dy’t har melkeklj öfskaffe en weid- zje wolle. 5. Om to meitsjen. dat binammen de lytse, minder kapitaelkrêftige boeren, dy’t al op leeftiid binne har bidriuw oan 'e kant dogge. moat de premy by har foar de earste tsien kij 1000 bi drage, wylst de sanearingsregeling for- bettere wurde moat troch forheging fan it basisbidrach per moanne ta 250 goune. 6. Om to soargjen, dat troch boppe- steande regelingen de produksje net grea ter wurdt, sil men likernöch 10 persint fan de ku’tuergroun, dy't minder frucht- ber is en öfgelegen leit, üt de produk sje nimme. 7. Yn it kader fan de plannen foar it Noarden sil mear oandacht jown wurde moatte oan de wurkgelëgenheit fan har, dy’t it boerebidriuw forlitte. De omskeakeling en nije ynskeakéling sil troch de oerheit mooglik makke wur de moatte. 8. Om de hiele saek oersjen to kin nen en yn de wenstige banen to lie den. sil it struktuerbureau it foech en de macht fan de oerheit krije moat te, de saneamde publykrjuchtelike sta tus. Alles, hwat op it heden troch it Ryk, de Provinsje, it Sanearings "óns. de stif ling: bihear lanbougrounen en oare or- De afbraak van de panden in de Wip straat, destijds aangekocht om ruimte te krijgen achter het stadhuis, kon niet plaats hebben in het gewenste tempo, omdat de muziekschool en een tweetal huurders eerst een andere huisvesting moesten hebben. Om deze reden was het ook niet mogelljk te voldoen aan de ge dane toezegging op korte termijn te ko men met een nader voorstel over de Koffyplaets. Op 3 januari 1968 hebben b. en w. de heer Visser schriftelijk be richt hun toestemming tot het hebben van de Koffyplaets boven de gracht Markstraat-Appelmarkt te handhaven tot de afbraak aan de Wipstraat heeft plaats gehad en tijdig aan de gemeente raad een voorstel te zullen doen voor het in gebruik geven van een terrein aan de Wipstraat voor nader te bepa len tijd en de hiervoor te vragen huur- som. Toen in het voorjaar 1970 omtrent de afbraak van de panden aan de Wip straat meer zekerheid bestond hebben b. en w. de heer Visser bij brief van 23 april j.l. meegedeeld, dat hij voor bereidingen moest treffen om verzekerd te zijn dat zijn bedrijf vóór de zomer 1971 moest worden overgebraoht, naar het destijds aan hem bekende terrein aan de Wipstraat. Na ontvangst van deze brief heeft de familie Visser, thans wonende te Wolsum, een actie op ver schillend terrein ingezet voor het be houd van de Koffyplaets boven de gracht van de Marktstraat. Eén van de ze acties is het verzamelen van hand tekeningen van permanente of individu ele bezoekers van hun inrichting voor het behoud van de Koffyplaets op de Marktstraat. Deze lijsten met handte keningen, waarvan b. en w. de waarde gaarne aan de beoordeling van de raad overlaten, leggen zij voor de raad bij de stukken ter inzage. Bij de inlevering van deze lijsten was niet een schriftelijk verzoek gedaan van de eigenaar van de Koffyplaets, wat zijn Juiste bedoeling was, waarom hem dit van de zijde van b. en w. is ge vraagd. Op 30 augustus j.l. verzocht de eigenaar hem nog voor 2 A 3 jaar ver- gunnnig te verlenen zijn bedrijf op de huidige plaats te mogen biyven uitoe fenen, omdat zijn bedrijf op die plaats een toeristische attractie is en mede de leefbaarheid van de stad bevordert. Daar de heer Visser bij dit verzoek niet reageerde op de mededeling, dat zijn bedrijf moest worden verplaatst naar de Wipstraat, in ieder geval niet meedeelde of hij na de door hem ge noemde termijn gebruik wenste te ma ken van de door de raad in principe aangewezen plaats hebben zjj nadere toelichting gevraagd. In een mondelirig onderhoud hebben b. en w. de heer Visser hierop gewezen, die daarop te kennen gaf bezwaren te hebben te gen bedrijfsvoering aan de Wipstraat uit overweging dat de omzet naar zyn me ning op deze plaats sterk zou terug lopen, terwijl hij voor verplaatsing vry belangrijke investeringen zou moeten doen. Bij een heden ingekomen brief herhaalt de familie Visser dit verzoek met de verklaring afstand te willen doen van de in principe toegewezen plaats aan de Wipstraat. Op dit positieve verzoek van de fami lie Visser zal thans een beslissing moe ten worden genomen. Een beslissing van b. en w. over handhaving van de Koffy plaets aan de Marktstraat zal echter De agenda van de hedenavond (29 sep tember) te houden raadsvergadering (7.15 uur) luidt als volgt: 1 Notulen. 2 Ingekomen lingen, enz. 3 Voostel van b. en w. tot be noeming van een lid in de ver huurcommissie. 4 Idem tot aanwijzing van een vertegenwoordiger in de raad van aandeelhouders IWGL. 5 Idem tot aanwyzing vertegen woordiger in dè NV Westergo. 8 Idem tot aanwyzing vertegen woordiger in het werkvoorzie ningsschap Wagenbrugghe. 7 Idem inzake de Koffyplaets. 8 Idem tot vaststelling van een proeedureverordening art. 49 wet i-uimtelijke ordening). 9 Idem tot aankoop van een per ceel land. Artikel 49 van de Wet op de Ruimte- lyke Ordening bepaalt dat de gemeen teraad aan een belanghebbende een schadevergoeding toekent, indien en voorzover biykt, dat hij tengevolge van de bepalingen van een bestemmingsplan schade lijdt of zal lijden, welke redeiy- kerwijze niet of niet geheel te zijnen laste behoort te blijven en waarvan de vergoeding niet of niet voldoende door aankoop, onteigening of anderszins Is verzekerd. Tegen een besluit tot weigering van schadevergoeding als ook tegen een be sluit tot toekenning van een schadever goeding als deze naar ’t oordeel van belanghebbende niet voldoende is staat beroep open op de Kroon Voor de rechtszekerheid van de belang hebbende is het wenselijk de te volgen procedure voor het afhandelen van ver zoekschriften voor een schade vergoe ding bij verordening te regelen. In een aantal gemeenten was onder vi geur van de woningwet 1901 reeds een schaderegelingsverordening van kracht, welke evenwel per 1 augustus j.l. is ver vallen. Tot heden was voor onze ge meente een dergelijke verordening niet vastgesteld. In de praktyk heeft aan de ze verordening ook nimmer behoefte bestaan, daar b. en w. met eigenaren en gebruikers van landeryen, die in eèn bestemmingsplan zyn komen te liggen, steeds overeenstemming hebben bereikt, terwijl andere schadegevallen, die spo radisch voorkwamen, ook in onderling overleg zyn opgelost. Voor het geval dit in de toekomst ook I OB JE --.'JtEï” en

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1