Het Egyptische staatshoofd aan hartaanval overleden hun W B en verworpen Dr. |oost Halbertsmaprijs voor Mr. H. Tj. Obreen A voor i fiabe Skroar I I I l w 1 ö*>s? Heel de Arabische wereld in rouw Israël bereid besland te verlengen Raad wijs met Koffijpl iels, doet brouwsel boven de gracht de das ut s Zk iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Visioen om Slereo v.a j?4 O 4 I<fc 1 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII alle STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I i 'f i S 109e JAARGANG No. 78 VRIJDAG 2 OKTOBER 1970 Wymbritseradeel. i ten al eerder Wereldoorlog Verkiezingen in Zweden M») üs hjoed to sizzen seljen. een open wonde in de straatwand te trekken, met 85 verworpen. over- a.s. JAWA Met de Sik verdwijnt nu ook de Koffijplaets. Ergernissen worden weggenomen, maar ook de gezelligheid gaat daarmee verloren. Blommen binne rounom to finen, mar net elk wit der in kranse fan to fris- Abonnementsprljs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) G1.-0 887926 Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Vermoeid en eenzaam sta Ik op de havenkant wachtend op het schip naar het be loofde land. ach ga toch weg man, het is dan cru dat soort mensen weten er te weinig van te maken fata morgana’s, en niets dan loze kreten slaken Ja dat zegt u nu wel, eerst eens zien „Het beloofde land”, gelooft u het misschien flauwekul, je leeft maar eens dat is nu meer Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad Hwat haf Nu vanaf 1 oktober a.s. de FM-zen- ders Hilversum I en II in het radio station Wieringermeer geschikt zullen zijn voor het verzorgen van stereo-pro- grammas, zal daarmee voor heel Neder land „stereo via FM-zenders” een feit zijn. Nadat in ons land gedurende enkele ja- ren was geëxperimenteerd met Stereo- uitzendingen via de Middengolfzen- ders, werd in 1963 begonnen met proef- uitzendingen van radioprogramma’s in stereo via de FM-zender van het pro gramma Hilversum I, te Lopik. Het vol gend jaar werden de experimenten voort gezet, eerst met de FM-zender van hef Hilversum II-programma, later met bei de zenders. Terwijl voor stereo-uitzendingen via de Middengolfzenders steeds twee zenders (en twee ontvangers bij de luisteraar) waren vereist voor één stereoprogramma was het bij FM-zenders mogelijk de ex tra informatie, nodig voor stereofoni sche weergave, geheel onder te brengen in de ether-ruimte die ook reeds door het betreffende programma in mono was bezet. Na jaren van proefnemingen en wach ten kwamen op 31 maart 1969 de FM- zenders in Markelo en Smilde in bedrijf voor het uitzenden van stereo voor wat betreft de programma’s Hilversum I en II. Olof Palme, met zijn 43 jaren de jong ste regeringsleider van Europa, blijft premier van Zweden ondanks het feit, dat zijn Sociaal-democratische partij, die al 38 jaren aan het bewind is, bij de algemene verkiezingen haar absolute meerderheid verloren heeft. Opiniepei lingen hadden uitgewezen, dat een ver andering van regime waarschijnlijk was, aangezien de sociaal-democraten niet onbelangrijke verliezen zouden boeken. Die laatste voorspelling is juist geble ken, maar tegen alle verwachtingen in zijn de communisten sterk genoeg uit de bus gekomen om Palme, door middel van een coalitie tussen beide partijen, aan het bewind te houden. De belangrijkste fac tor in de achteruitgang bij de sociaal democraten was ongetwijfeld het nieu we kiesstelsel, dat een onderdeel vormt van enkele constatitutionele hervormin gen, waarbij het parlement van twee tot één Kamer werd teruggebracht. Met dit bieren onderling inderdaad wordt be ëindigd dan zal koning Hoessein onge twijfeld streven naar een oplossing van het conflict tussen hem en de com mando’s die hij al eerder heeft gefor muleerd, maar die door de doorvechten de commando’s werd verworpen. Hoes sein is bereid de commando’s wel licht op die van de uiterst linkse or ganisaties na —hun wapens te laten behouden mits zij zich gaan concentre ren in het gebied langs de bestandslijn met Israël. De Palestijnen zouden zich dan buiten de Jordaanse zaken dienen te houden, maar het zou hun vrij staan hun strijd tegen Israël voort te zetten. Men is haast geneigd een dergelijk aanbod te interpreteren als een verkapte uit nodiging aan de Israëliërs om van hun kant de pogingen voort te zetten die de Jordaanse troepen hebben onderno men om definitief met de Palestijnse verzetsbeweging af te rekenen, maar die als gevolg van het overeengekomen be stand moesten worden opgegeven. he Dr. Joost Halbc.tsmaprys is voor dit jaar door Ged. Staten van Friesland toe- gekend aan mr. II. Tj. Obreen, sinds 1950 wetenschappelijk ambtenaar bij de 1 Inspectiedienst voor de Rijksarchieven. De prijs zal worden uitgereikt op donder- ^g 8 oktober een als reaktie op de vele vernederingen Ame-ikaanse wapens voor Griekenland. lig voor het bouwsel af te breken en ./eer op te bouwen op de open ruimte i o. de Rijksstraat. Wat kost mij een ticket naar dat koninkrijk left every thing behind you, alles al les achter laten niet meer omkfjken, je niet laten be praten de tijd dringt, geef dat ik niet bezwijk. Vermoeid en eenzaam sta ik op de havenkant wachtend op het schip naar het be loofde land ik vroeg het aan de lokettiste van de rederij ze lachte wat verwezen en keek vreemd naar mij enigszins aarzelend vroeg ze wat ik bedoelde alsof ze de tere teneur van mijn vraag voorvoelde. de tent nog een tijdlang boven de gracht te handhaven. Verhuizen zou erg duur komen. Het is niet redelijk de familie I op kosten te jagen. De Wipstraat (waar nu len samengevat: De heren E. S de Jong ichu) en E Tilstra (ar) vonden de plaats naast het stadhuis niet geschikt, o.a. wegens brandgevaar en ook wegens esthetische motieven. Zij waren dan ook el blij met het voorstel van b. en w., dat het principebesluit in 1967 genomen .vilde intrekken. De heer Faber (chu) vond het lang verhaal van b. en w. een ■rij zwak betoog. Evenals de heer Roo- 'a (pvda) vond hij het niet billijk de .offijplaets praktisch gratis vergun- ng te geven, terwijl de fa. Huisman en Dijkstia vroeger f 1200 per jaar moesten betalen voor het hebben van een patatekraam op het Marktplein. De heer Borggreve (vvd) vond de Koffij- olaets een feestneus, die zo gauw mo gelijk moes* verdwijnen. De heer Van Dalen (pvda) wilde zich gewoon aan 'iet eenmaa’ genomen besluit houden: )e Koffljplaets was tijdelijk en de tijd s om. De voorzitter lichtte toe dat de fam. Visser de Koffijplaets met veel kosten I boven de gracht heeft gebouwd omdat de I gemeente de belofte geen gestand kon doen een plaats naast het stadhuis te realiseren Nu de fam. Visser van deze plaats afstand wil doen is het redelijk van er verscheidene een leidende rol hebben gespeeld bij de actie om Grie kenland uit de Raad van Europa te sto ten en het regime in Athene te veroor delen wegens zijn systematisch toepas sen van folteringen op politieke gevan genen. in Jordanië (in I iwam uitsluitend Om de ongeveer vier honderd daar verblijvende Amerikanen te evacueren, In werkelijkheid echter ook om de val van Hoesseins regime te voorkomen), maar tevens op de Sowjet- Unie een beroep deed Syrië onder druk te zetten. Wat de Syriërs tot terugtrek ken van hun eenheden heeft bewogen is niet bekend, maar hoogstwaarschijn lijk was het een combinatie van facto ren: het hevige verzet van het Jordaan se leger (een der best geoefende van het Midden-Oosten), bevreesdheid voor een mogelijke Amerikaanse of wellicht zelfs Israëlische interventie, en kennelijk ook Russische pressie. Rusland kon die pressie des te gemakkelijker uitoefe nen aangezien het Syrië’s enige wa- penleverancier is. En dat is duidelijk dat he<t de Syrische m al met als mo- gelijke consequentie de val van Hoes sein -niet kon tolereren: een overwin ning in Jordanië van de Palestijnse verzetsstrijders zou hoogstwaarschijnlijk hebben geleid tot een sterk vergrote in vloed van het Volksfront voor de bevrij- ding van Palestina, de groepering die meer dan enige andere verzetsorganisa tie wordt gesteund door communistisch China. Hoe weinig sympathie de Rus sen ook mogen hebben voor het pro- Westelijke bewind van Hoessein, zij pre fereren het toch verre boven een regi me dat Peking vaste voet in het Mid den-Oosten -zou verschaffen. Indien de strijd in Jordanië tussen Ara- Verschijnt in: Bolsward, Baarderaded, Hennaarderaded, Hindeloopen, Wonseraded, JForium en Het prestige van de kolonels in Athe ne is a.nzienlijk gestegen als gevolg van het besluit van de Amerikaanse re gering de leveranties van zwaar mili tair materieel, wapens en uitrusting aan Griekenland te hervatten. Die leveran ties waren na de militaire staatsgreep van april 1967 om politieke redenen ge staakt, hetgeen overigens niet het ge val was met de verstrekking van muni tie, kleine wapens, jeeps en andere uit rusting die de militaire junta kon ge bruiken om er de greep op het land mee te versterken. Voor de hervatting van de levering - van zware wapens heeft Washington aangevoerd, dat Grieken’and de NAVO en de Verenigde Staten stra tegische voordelen biedt die voor de vei ligheid van het Westen van grote bete kenis zijn. Er is daarbij gewezen op de groeiende invloed van de Russische vloot in het oostelijke deel van de Middel landse Zee en de eveneens groeiende Rus sische militaire aanwezigheid in Egyp te. En ongetwijfeld hing het tijdstip voor de aankondiging van de Amerikaanse beleidsverandering samen met het feit dat Amerika bij een eventuele Ameri kaanse gewapende interventie in Jor danië gebruik zou moeten maken van Griekse marine- en vliegbases. Niette min heeft Washington met deze beslis sing ten aanzien van het Griekse regi me de scheiding vergroot tussen Ame rika en zijn Europese bondgenoten, waar- I Dank z(j de bemiddeling van de Arabische staatshoofden die In Kairo byeen waren gekomen ter bespreking van de situatie in Jordanië, is in dat land een bestand gesloten tussen koning Hoessein en gueriilaleider Arafat, dat moet dienen als een eerste stap op weg naar een politieke regeling van het konflikt tussen de Jor daanse autoriteiten en de Palestijnse commando’s. Het ziet er niet naar uit dat de commando's, die in dit stadium duidelijk de zwakste party vormen, hun ge wapende akties massaal zullen voortzetten. Als het bestand wordt verbroken dan zal dat eerder geschieden van de kant van het Jordaanse leger, waarvan grote groepen de commando’s graag een vernietigende slag zouden willen toebrengen en uitdagingen die Hoesseins troepen zich de afgelopen drie jaren, maar vooral de laatste maanden, hebben moeten laten welgevallen. Even heeft het er naar uitgezien, dat de positie van de koninklijke troepen ern- i stig in gevaar zou komen; dat was toen omvangrijke tankeenheden uit Syrië de grens overtrokken om aan de zijde van de commando's mee te strijden. Me de door die steun zagen de Palestijnse j guerillastrijders kans het noorden van het land in handen te krijgen. Na en kele dagen van gevechten zijn de een- I heden uit Syrië echter weer even snel teruggetrokken als zij waren binnenge vallen. Over de status van die eenhe den, bestaat nog steeds geen zekerheid. Volgens officiële Syrische mededelin gen waren het in Syrië gelegerde tank brigades van het Palestijnse bevrijdings- 1 leger (de geregelde troepen van de, vrij wel alle verzetsgroeperingen overkoepe- I lende. Palestijnse Bevrijdingsorganisa- I tie). Maar aangezien het vrijwel uitge sloten is dat de Palestijnse commando’s I over eigen tankeenheden beschikken wordt algemeen aangenomen, dat ’t hier I wel degelijk onderdelen van het Syri sche leger betrof. Dat was ook de me- ning van de Amerikaanse regering, die niet alleen zelf openlijk de Zesde vloot 3 in de Middellandse zee begon te verster- S I ken en militaire eenheden in staat van s paraatheid bracht in verband met een S eventuele interventie k.essteisel veruwenen enke.e vooiue.cn die de grotere partijen op grond van het vorige systeem genoten. Bij de ver- kiezings arnpagne hebben Palmes kri tiek op de Amerikaanse interventie in Vietnam cn Zwedena belofte aan Noord- Vietnam om hulp te verlenen ten be drage van 10 miljoen do'lar voor de we deropbouw na beëindiging van de Viet namese oorlog nauwelijks een rol ge speeld. Wel zullen de serie wilde sta kingen en de inflatie als gevolg waar van de voedselprijzen dit jaar met ze ven procent zijn gestegen de sociaal-de mocraten parten hebben gespeeld. In tussen behoeft niet te worden gevreesd, dat de neutraliteit van Zweden in ge vaar zal komen door deelneming van de communisten aan het landsbestuur. De communisten zijn de sociaal-democra- aan het eind van de jaren vijftig, en ook vóór de Tweede - te hu'p gekomen, zon der dat dit tot grote invloed op het re- geringsbc eid heeft geleid. Maar hoe moet het dan met mijn bungalow en ik moet beslist naar die unieke modeshow en al mijn functies, men kan mij niet missen zo plotseling, u moet zich echt ver gissen och mijn lieve hemel, het is al bij achten dat koninkrijk komt wel goed, dat kan wachten. De precariorechten voor het hebben van de Koffijplaets boven de gracht be dragen f 30 per jaar. De heer Palstra (kvpl verweet b. en w. een halfslach tige houding Hij wilde de Koffijplaets voor Bolsward bewaren. Men moet ook op de toekomst létten. Ook mevr. Hil gers (kvp) vond dat het bouwsel boven •M».' t van de pasbenoemde wethouder Brand- sma die het stadhuis en de Koff jj- plaets vergeleek met resp. een antieke en een moderne vaas, die in een zo be perkte ruimte niet naast elkaar kun nen staan, kon de positie van b. en w. niet redden. De overige punten werden zonder slag of stoot conform het voor stel aanvaard. Dit gold ook een toege voegd agendapunt betreffende aankoop van een pand in de Elandslaagte, ten behoeve van de sanering van dit stads deel. Urenlang heeft de raad van Bolsward dinsdagavond volgepraat over de toe- komst van de Koffijplaets. Tenslotte werd een voorstel van b. en w. het I principebesluit de Koffyplaets naast het stadhuis te plaatsen, in 1967 genomen, is) zou een plantsoen kunnen krijgen, in 1 Hiermee verviel meteen de door b. en 1 w. toegezegde verlenging van dé vergun ning boven de stadsgracht met drie aar. Het merkwaardige was dat fer vente voorvechters van de Koffijplaets aan dit besluit meewerkten en daarmee de Koffijplaets praktisch om zeep hiel- I pen, want de fam. Visser voelt er wei- de gracht in een behoefte voorzag. De heer Siegersma (pvda) vond het een I verschuiven van moeilijkheden Ook de heren Brattinga en Visser (beide kvp) Iet ellenlange debat kan als volgt wor- waren niet gelukkig met de oplossing van b. en w Het gelukte burgemeester Mulder niet de tegenstanders te tuigen. Het voorstel van b. en w. werd verworpen met 85 stemmen. Voor stemden de leden E. Tilstra, E. S. de Jong, mevr Hilgers en de beide wet houders. De heer Palstra had nog ge tracht een amendement in te dienen, maar dit liep op niets uit. Ook de toe zegging van burg. Mulder bij aanne ming van het voorstel van b. en w. te zullen zoeken naar een andere oplossing baatte niet. De logische consequentie is nu, dat de Koffyplaets van boven de gracht verdwijnt, vermoedelijk helemaal verdwijnt, omdat plaatsing naast het stadhuis noch voor de exploitant, noch voor het publiek, noch voor het gemeen tebestuur aantrekkelijk is. Mevr. Vis ser, met haar supporters op de publie ke tribune aanwezig vond het besluit van de raad geen ramp, als zij nu maar andere mogelijkheden krijgt, b.v. exploi tatie van de z.g. raadskelder onder het stadhuis. Wat in de vorige zittingsperiode prak tisch niet is voorgekomen, gebeurde dus nu in de eerste, de beste werkverga dering van de Bolswardse raad. b. en w. haalden bakzeil. Ook een „aanvulling” j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1